NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartied^r"-->"-" Zaterdag 10 April 192? 86e Jaargang Moderne Foto's NO. 45 IMTERC.TELEPHOOM 52 LAEEDUKER (III KiM Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.16. - Keilact.-Uily. J. II. KEIZER. - Bureel Noord§ctiarwoude |öröote letters naar plaatsruimte f Briev< n rechtstreeks aan den Uitgever (Dit nummer bestaat uit drie bladen.) EERSTE BLAD. Paschen Paschen, het feest van de Opstanding, het feest van de lente, het licht, dat zegeviert over de duisternis van den winter. Het licht, dat de natuur tot nieuw leven wekt, en den) mensch met nieuwe plannen en voornemens bezielt... Hoevele waarlijk goede voornemens zijn, evenals zoovele goede gedachten, niet even snel vervlogen, als ze zijjn opgekomen en nimmer, omgezet in daden? Want menigeen leeft nu eenmaal bij het maken van luchtkasteelen, waarvan soms o, zoo weinig wordt verwezen-i lijkt. j' Toch kunnen we naast de zwaartillenden, en degenen, die meenjen overal op hun weg wolven te zullen ontmoeten, de luchtpaleizenbouwersi niet missen in de wereld. Zij, die leven bij het maken van toekomstmuziek, bij; schitterende plannen op allerlei gebied; die spreken van voor nemens zoo schoot en zoo goed ze mogen den over het geheel kalmen Nederlander niet zoo sympathiek zij|n, toch gelooven we, dat mem) het in deze tijden, zonder aan den ernst des levens te kort te doen, verder brengt met de| meer optimistische beschouwingen der iingen, dan met de pessimistische. Edoch, laten, we het niet bij plannen en voornemens alléén, ma a A vatten we integendeel de koe flink bij de ho rens. Afbreken en critiseeren is licht werk, doch iets goeds te geven is het wareopbouwefn,' wordt derhalve van ons gevraagd. Ontvouwen we dan elk in die kringen, waar zulks pas geeft, gerust menig nieuw plan of voornemen; is het wèl-overwogen, of heeft het instemming gevon den, welnu, dat het dan ten uitvoer wordt ge-* bracht met bijzondere toewijding, want eerst dan kan er sprake zij|n van goede resultaten, als we in onzen arbeid weten te legge(n onze. beste krachten en onze volle liefde. Daarvoor dé handen uit de mouwen en met volharding aan het werk. Er kunnen nog vele goede voor-| nemens goede daden worden, mits de hoofdein, helder en de harten warm-kloppend zijn voof de nooden op velerlei gebied- De levensomstan digheden leiden soms tot verzuim, en men be/ hoeft bepaald nog geen booze plannen te heb-, ben, om toch een goed voornemen niet na te komen. Zoo vergeet de een een bijdrage voor een edel doel in te zenden, hetgeen hij zich vast had voorgenomen, maar het leven gaat ook zoo snel, het een wisselt het ander af en zoo verstrijkt de tijd voor het inzenden. El-, ders stelt de ander een ziekenbezoek uit, waar toe hij toch wel het plan had; allerlei andere" zaken nemen hem in beslag, maar imtusschent ligt de kranke te snakken naar zijla komst. Zoo veranachtzaamt men wat belangstelling had verdiend en waar ernstige toekomstbelan- gen op het spel staan. Maar genoeg... ieder zou daaraan nog wel het zijne uit eigen ervaring kunnen toevoegen. En al mogen wie nu en dan hooren, dat ,,de, weg naar de hel met goede voomemejus ge? plaveid is." dan nog stellen wij daartegenover, dat elk goed, edel en rein voornemen, geweld uit een liefdevol hart, een vingerwijzing is ten Hemel TOB NOOIT. LICHTGELOOVIGHEID. De groote Nederlandsche denker Spinoza, van wien de geheele beschaafde wereld on-, langs een eeuwfeest herdacht, zegt in de voor lede van zijn Theologisch-politisch tractaat: ,,Daar de menschen in hun maatloos verlan gen naar onzeker geluk jammerlijk tusschen hoop en vrees,heen- en weerslingerea, is hun, geest gaarne geneigd alle mogelijke dingen te gelooven." I Wie Nederland kent uit de dagen van Spi noza, weet, dat toen reeds de splijtzwam van; het sectarisme woekerde onder ons volk. Ook thans is Nederland nog in duizend en één par tijtjes verdeeld eh deze partijtjes hebben alle, meerdere of mindere aanhangers, omdat de lei ders der partijlen beloven hun aanhangers ge luk in een of anderen vorm te doen deelachtig wordeu. Het verlangen naar dat onzekere ge luk, het dobberen tusschen hoop en vrees maakt, dat zij gelooven in die leiders, maakt hen lichtgeloovig. t Eerst wanneer het den mensch in merg eni been zit, dat hij op geen enkel ander geluk" heeft te hopen dan datgene, dat zij door eigen, inspanning, door eigen denken en willen, heb ben verkregen, dan eerst is hij geestelijk mon dig geworden. Dan eerst is hij rijp om zichzelf te besturen, zij(n eigen richting te kiezen en zijn eigen geluk na te jagen. Wie ook maar iinj het geringste rekent op anderen; wie het geluk verwacht van anderen staat aan de wreedste ontgoochelingen bloot. Slechts gemakzucht is het wanneer de menschen zich wiegein in den waan, dat anderen hun den weg naar het ge luk bereiden kunnen; zij zijn gaarne lichtge- loovig, want dat is zoo gemakkelijk. Wie gelooft in anderen en dit blijft doen, verwijdert zich hoe hoe langer hoe meer van zichzelven en zal ten slotte alle zelfvertrouwen" verliezen. Hij daarentegen, wien het vertrouwen; in zij'n hart wortelt, dat hij de smid van zijn eigen geluk is, zal zichzelf hoe langer hoe meer vinden en tenslotte zegeviereim in den strijd des levens. Dr. Jos de Cock. Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, Den Haag, gratis ziel- Okundige adviezen o.m. over de wijze, "waarop zij hun geest kunnen verfrisschem en hun wils kracht en energie kunnen, versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld. Mochten de beantwoordiigen; te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aart de aanvragers. ii' r i i i 1 H. S. te O.: Uw uitvoerig schrijden hebben wij ontvan gen en aandachtig gelezen. De kern van dit wat gij zult aanvangen. Zonder nu direct Uw schrijven is; gij zijt besluiteloos, gij weet niet speciale gezal hier te behandelen, kunnen wij U enkele richtlijnen geven in algemeie^en zin, waaruit U zeer veel nut kunt trekken voor Uw bijzondere omstandigheden en waarvan; ook veLe lezers van dit blad profijt kunnen hebben. ,,De gedachte is de moeder van de daad.'1 Gij denkt iets te moeten doen, DOE HET; DAN OOK. Hoe komt het nu, dat gij en zoo-; velen met U het niet doendat zij zonder één; stap vooruit te komen, blijven weifelen en na denken, zonder tot de daad over te gaan? - De hoofdreden bij) U is, dat gij met evenveel zin of tegenzin, de ééne gedachte wilt uitvoer ren, zoo goed als de andere. Of U vandaag, naar A zult gaan of morgen naar Bi is U| ongeveer gelij|k- Dat is verkeerd. Er is in e;em bepaald geval maar één ding, dat het beste en dat moet gij doen. De hoofdfout ligt dus hierin, dat gij; geen bepaalde voorceur hebt voor een bepaalde gedachte; dat er meerdere plannen zijp, die ge zoudt kennen ten uitvoer brengen. De vele gedachten, het aanwezig zijp- van méér dan één plan, maken dat gij geen; keus kunt doen en daarom... doet gij niets, blijft besluiteloos. De wijze, waarop gij dit euvel moet bestrij den ligt voor de hand. Overdenk alle moge lijkheden, die tot Uw doel leiden grondig; Zoek dan de beste er uit. Maar doe dit vooral zóó, dat gij het door en door met Uzelf eens' zijt, dat die manier van doen de allerbeste is. Dan blijft er geen keuze over en slaat gij van-, zelf dien weg in. Eigenlijk heeft Uw geval dus minder te maken met Uw wilskracht dan wel met de kracht van Uw doordenken, diei in een verwijderd verband staat met Uw daad-; kracht. Aan onderstaande personen is persoonlijk ant woord gezonden, aangezien de beantwoording te uitvoerig was voor plaatsing in dit blad.. J. v. D. te N.-.S., H. V. te N.-S., I. K. ta N.S., V. R. te Z.-S., P. P. te Z.-S-, H. R.i te B., v. F. te B., N'. N. te B., H- L. te B. Revue van de Week 11 APRIL. Oudier-gewoonte heerscht er in do thans aan gebroken Stille Week rust op het Haagsche Bin nenhof. Voor de Eerste Kamer der Sta ten-Gene raal duurt deze niet langer dan tot Dinsdag 19 April a.s. als wanneer eene avondl-vergadering wordt gehouden, welke tot middernacht zal du ren en waarin de senaat allereerst de ontwerpen tot grensregeling van Haarlem en Breda zal af doen. Daarna hervat het hooge college de behan deling der Staatsbegrooting voor 1927. welke naar men hoopt en vertrouwt dan toch wel op 22 dezer in haar geheel voor de Koninklijke bekrachtiging rijp zal zijn gemaakt. In de achter ons liggende week heeft de Eerste Kamer de Be grootingen van Justitie, Onderwijs, K. en W. alsook Binnenl. 'Zaken en Landbouw afgedaan. Zij bleef Vrijdagmiddag 8 April steken in het Budget van Arbeid, Nijverheid en Handel. Uit het antwoord, door Fxc. de Geer gegeven op de Algemeene Beschouwingen teeken ik aan, dat de premier verduidelijkte, dat het niet uitgevoerd zijn van de moties-Bulten en Suring, door de Tweede Kamer aangenomen, niet tot oorzaak heeft het extra-parlementaire karakter van het zittend ministerie, maar... 'het tekort aan 'kas bij Vader Staat'. Ook een parlementair Ministerie, aldus de premier zou die moties niet hebben kunnen ten uitvoer brengen. Zeer merkwaardig was de verklaring van den Minister-President, dat bij het optreden van het' Ministerie het Belgisch Ver drag geen punt van beraadslaging heeft gevormd. Bij het tot stand komen van een nieuw traktaat, waartoe, volgens sommige geruchten, ministeil Beelaerts van Blokland' reeds de eerste „demar ches" zou hebben gedaan, zal het Verdrag (ver zekerde de premier) een punt worden van alge meen Regeeringsbeleid, waarmee dan het geheele Ministerie staat of valt. Voor de ambtenaren kwam dé surprise, dat een ontwerp, regelend hun rechtstoestand, in voorbereiding is. Voor alge meene salaris-herziening acht de Regeering geen motief aanwezig. Invoering van het zevende leer jaar zou zes millioen kosten. Vader Staat's Bruin tje kan dien extra-last onmogelijk trekken. In tusschen is een sociaal-democratisch initia tief-ontwerp geboren, tot invoering van het ver plicht zevende leerjaar. Voordat de Tweede Ka mer haar zomer-reces van dit jaar ingaat, wat omstreeks Pinksteren zal geschieden en welke vacantie extra lang zal duren ook omdat.... de zaal van het Lagerhuis nieuw moet worden be schilderd, kan er allicht over het zevende leer jaar c.a. een „opgewekte strijd" tusschen Kabinet en soc. democr. fractie worden tegemoet gezien! In de Tweede Kamer wa.s o.a. aan de orde het wetsvoorstel tot aanschaffing van militaire vlieg tuigen voor lndië, ruim zes ton kostend, dat na kort»; discussie is goedgekeurd, Het ontwerp be treffende herstel van woningen in Drente en Maas en Waal nam wat meer „nationalen tijd" in be slag. Minister Slotemaker de Bruine verduide lijkte dat i.e. geen lasten zullen worden opgelegd, waar de betrokken personen deze niet' kunnen dragen. Tenslotte werd het ontwerp zonder stem ming goedgekeurd en ging het Lagerhuis uiteen tot 10 Mei a.s. De verkiezingen voor de Prov. Staten liggen achter ons, en de dagen van 5 en 6 April jl. heb ben wel degelijk iets nieuws gebracht. Een „no vum' dat voor de anti-revolutionaire en Chr. Hist, partijen allerminst van aaJigename soort is. De Katholieke Staatspartij wist zich vrijlwel te hand haven in numerieke kracht, maar de beide an dere groepen der voormalige coalitie hadden en kele schadepostjes .te boeken. 't Ernstigst in Zuid-Holland, waar de meerder heid, waarover vroeger de coalitie beschikte,;, door verliezen van chr.-hist. en anti-revolutionai ren 'werd gebroken, terwijl ds. Kersten, de man der Chr. Staatkundige Partij, een paar zetels Won en daardoor op „de wipplank" kwam te staan voor de verkiezing van Ged. Staten, wtelke zooals men Wieet, bij Prov. Staten berust. Voor de moge lijkheid van eventueel herstel der coalitie is de loop der zaken erg fnuikend, ontmoedigend. De S.D.A.P. nam in numerieke kracht toe. En velen durven voorspellen, dat in 1929 de Katholieken volgens mr. Marchant's voorspelling ge noodzaakt zullen worden mee te werken tot een Kabinet van „zwart'-roode" kleur... Over de tractaat-perkara loopen - stipte ik reects aan verschillende geruchten. Verzekerd wordt, dat zoowel Engeland als Frankrijk door België over de zaak gepolst zijn, maar ook: dat èn uit Londen èn uit Parijs de boodschap is ge volgd; de kwestie van het Verdrag moet tusschen Nederland en België worden afgedaan. AVat er waar is van de tijdingen van eigen machtig of onhandig optreden van onzen gezant in China, den heer Oudendijk, moet worden afge wacht. Enkele telegrammen doen 't voorkomen, also fde heer Oudendijk zich in zijine positie van Nederlandsche Vertegenwoordiger „onmogelijk" zou hebben gemaakt. Afwachten is ook hier die boodschap. in eenvoudige tot meest artistieke uitvoering. Specialiteit in VERGROOTINGEN en REPRODUCTIES. Opnamen ook aan huis FOTOGRAFISCH ATELIER Ar pad Moldovan, Nieuwe Hiedorp Filiaal Noordscharwoude April doet naar een heel oud volkswoord „wat- ze wil". In 1927 wil zij tot nu toe Novem- ber-achtig weer, zoodat de kachels nog lustig snorren, in voorjaars-sehoonmaaktijd1. En 't er leelijk uitziet voor het bezoek aan de Leidisch-Hillegomsche bloemenvelden, waar het slechte weer al veel scnade heeft' berokkend aan de bloeiende hyacinthen en de vroege tulpen. Mogen do Paaschdagen van 17 en 18 dezei; door mild1-koesteren de lente-zon besiraald worden!.... Personalia: Mr. D. Fock, in Patria terugge keerd, is Zaterdag j.l. 9 April geïnstalleerd als voorzitter van den Vrijheidsbond. Tot gezant te Berlijn is benoemd de oud-G.G. mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, Catharina van Rennes is ter gelegenheid' van het veertigjarig bestaan van haar zangschool te Utrecht met groote hartelijk heid gehuldigd- Be feestelijkheid werd bijglewoond door H. K. H. prinses Juliana, oud-leerlinge van „Cathrientje" en door den Prins der Nederlanden. Uit de eriminalia stip ik aan: een ongelukkige worsteling tusschen een agent en een blijkbaar in hevige overspanning verkeerd hebbenden man in de Haagsche Fisherstraaf, welke eindigde met een val van een portiek-trap, welke den man den dood berokkende. In de zaak der oplichting van eene Amsterdam- sohe dame, in mijn jongste kroniek gememoreerd, heeft de recherche het afhandig gemaakte be drag ad. f 22000 op f 1000 na weten „terug te vin den". Vier verdachten zijn in arrest gesteld. Bij Meppel is de politie tot de ontdekking ge komen, dat een 32-jarige landbouwer eenigen tijd geledien een man, die bij hem inwoonde, hjeeft. vermoord' en het lijk op zij'n erf heeft begraven. De vermoorde had van eene brandverzeklering- maatsehappij f2000 schadevergoeding ontvangen. Uit de on gelukken-serie: Op den Rijksstraat weg Utrecht-Den Bosch onder Hedell, zijn een 33-jarige en een 20-jarige persoon bij een auto ongeval op jammerlijke wijze om het leven ge komen. Bij Veenendiaal en in de streek om Arnhem, heeft een cycloon gewoed, die geen persoonlijke ongelukken berokkende, maar wel hier en daar ernstige materieèlc schade heeft aangericht. Een filmoperateur geraakte bij Heerdie met zij' i mo torfiets te water en liet er het leven. Een 61- jarige veekoopman uit Leeuwarden geraakte bij Sneek onder een auto, met doodelijk gevolg. Hiermee besluit ik voor heden de „zwarte ru briek" van mijn weekoverzicht. Om melding te maken nog van enkele niet lugubere dingen. De Hongaarsche staatsman graaf Apponyi be zocht ons land en was o.a. de gasit van „Volken bond en Vreê" aan een hem aangeboden lunch. De voorbereiding tot de feesten van 30 April a.s. als wanneer de Kroonprinses achttien! jaar wordt, in publiekrecht'elijken zin meerder jarig en daarmee lid van den Raad van State, is in vollen gang. In den ochtend van 30 dezer zal minister De Geer den eersten steen leggen voor het Juliana van Stolberg-ged'enkteeken op het Louise de Coliguyplein te Den Haag. Wij hadden de rondreizende Zuid-Afrikaansclio studenten in ons midden. Van 8—21 April werl te Wagen in gen gehouden het Groot-Nederlandseii Studenten congres. Te Amsterdam is opgericht de „Algemeene Bond van Forensen". Of er altemet' een zooveelste „politieke partij" uit zal groeie i schijnt nog niet bekend te zijn. Ook lijkt „zwe vend" de vraag, of de Delftsche ingezetene, die meent ontdekt te hebben, dat een indertijd doe hem gekochte schilderij een „echte Rembrandt»' is, 't bij het rechtte eind heeft. Dr. Brodius ver klaarde dat de handteekening van den grootmees ter vervalscht' is op het doek. Doch ook de aller knapste „expert" is niet onfeilbaar. aan deze waarheid klampt de Delftsche schilderij-bezitter zich nu vast.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1