TWEEDL SLAB ZATERBAB IS APRIL 1927 Land- en Tuinbouw artikelen Hike Breijer lom de natum te hulp! De Voorjaarsbieemenfenfoen- stelling te Alkmaar Firma R. J. HOUWING MIMI 7 - IEL S44 ALKMAAR ALKMAAR lm prilzei. Nieuwstijdingen ABDüsïroOP lD|E TWEEDE TIJDELIJKE EiXPO&ITIE. Toen wij1 de eerste tijdelijke tentoonstelling in de. serre van het voormalige Cadettenschoolge bouw bezichtigden, zoo schrijft „Ons Blad", wa ren wij zoo vot lof over hetgeen er geëxposeerd was, dat het ons welhaast onmogelijk toescheen, dlat een volgende expositie de eerste in bloemen pracht en -praal zou kunnen overtreffen. Doch, nu wij de tweede tijdelijke tentoonstelling bezocht hebben, blijkt ons, dat wij den vorigem keer hebben misgezien. Deze expositie toch be vat een zoo rijken bloemen- en plantenschat, dat zij de eerste verre achter zich laat. Er prijkt een weelde van Flora's kinderen van zeldzame bekoring en aantrekkelijkheid. Het vraagprogramma voor deze tentoonstelling telt oen dertigtal nummers. Dit aantal op zich zelf doet reeds veel verwachten en de kwaliteit is bovendien van dien aard als men zelden zal ontmoeten. De expositie wordt beheerscht door Aalsmeer- sche cultures, wat niet wil zeggen, dat er slechts teelt uit Aalsmeer aanwezig is. Neen, van alle streken zijn er inzendingen binnengekomen. Van de Aalsmeersche cultures noemen wij o.a. hortensia's, primula's, seringen, azalia's, rozen, enz., enz., en dat alles aangevuld met decoratief werk, dat getuigt van bijzonder artistieken smaak Zoo zien we prachtvolle bloemenmanden, graf kransen en -bouquetten. Aller aandacht vraagt een bruidsgarniqtuur, zooals we nog niet zagen. Aardig zijn de nieuwe winterharde muurbloemen, en helm bloemen. De hoek bij' het restaurant wordt ingenomen door een groote inzending. Aalsmeersche horten- sia nieuwigheden. De volle, witte en roode bloe men, op een donkeren achtergrond zijn van bui tengewone schoonheid. Alleen deze inzending reeds zou een bezoek overwaard zijn. Een bijzonderheid is een bloeiende palm. Dit is wel één der merkwaardigheden van de tentoon stelling. Voorts zien we een lauwerkrans, daar om zóó opvallend, dmdat dadelijk het doel, waar toe ze dient, n.l. de muziek, in het oog loopt. Origineel is de Paaschbloemenmand, wier heng sels gesierd zijn met palmtakjes en waarin we o.a. gele kuikentjes en eierschalen aantreffen. Dan zien we een miniatuur-hyacinthen veld, smaakvol aangelegd met bedden in verschillende vormen. In den Achtervleugel is de inzending Gentschje cultures ondergebracht. De afzonderlijke bloemen en planten hebben we kunnen bewonderen, doch niet gerangschikt tot een mooi geheel, zooals men zich' dat voorstelt. De inzending is n.l. eerst hedenmorgen te Alkmaar gearriveerd, terwijl zij Dinsdag al aan het Centraal Station te Amster dam aanwezig was. De Hollandsche douane echter toonde zoo weinig medewerking (öm geen ster kere aanduiding te gebruiken), dat de verzame ling een paar diagen in de hoofdstad moest blijven liggen. Niettemin zal bij de opening de geheele in zending gereed zijn. De zaal welke o.a. de wetenschappelijke afdee- ling herbergt, is versierd met drie groote sorti menten narcissen. De drie groepen bevatten res pectievelijk 73, 75 en pl.m. 35 verschillende soor ten ,alle door kruising verkregen. De resultaten hiervan dragen zonder twijfel ieders bewonde ring weg. Heden wordt de expositie bezocht door Z.Exc. Jhr. mr. dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, die vergezeld zal worden door Mevr. Boëll. Het buitenterrein telt thans een rijke verschei denheid schitterende kleuren. Wanneer het weer opklaart en de lieve zon zal schijnen, dan belooft gedurende de Paaschdagen de tentoonstelling van ongekende schoonheid te worden. De beocrdeeling van de jury van de inzendingen voor die tweede tijdelijke tentoonstelling, die duurt tot en met den t weeden Paaschdag, had den vol genden uitslag: No. 1. Tuin versiering, J. Groen, St. Pancras, zilveren medaille. No. 3. Narcissen in verscheidenheden, J. Val- kering, Limmen, kleine gouden medaille. No .4. Narcissen in verscheidenheden, firma W. lWarnaar Co., Sassenheim, gouden medaille met eereprijs. No. 5. Narcissen in verscheidjenheden, firma H. die Graaf, Lisse, kleine gouden medaille met eereprijs. No'. 6. Groep bloeiende en groene planten, firma Ruijgrok, Hillegom, verg. zilveren medaille. No. 7. Groep beplante manden en bloemwerk, M .F. H. Doggenaar, Alkmaar, bestuursprijs. No- 9. Decoratieve groep planten en afgesnedjen bloemen, J. W. Teerink, Alkmaar, kleine gouden medaille. No. 10. "Vaasmand met bloemen en groen, J. (W. Teerink, Alkmaar, bronzen medaille. No. 11. Mand met planten en bloemen opge maakt, J. W. Teerink, Alkmaar, zilveren med. No. 13. Narcissen in verscheidenheden, A. Schermer, Limmen, bronzen medlaille. No. 16. Vaasmand met bloemen en groen, J. Schipper, Zaandlam, kleine gouden medaille en extra medlaille Mevr. Balk, Alkmaar. No. 17. Man-ct met planten en bloemen opge maakt, JSchipper, Zaandam, bronzen med. No. 19. Grafbouquet zonder geprepareerd ma teriaal, J. Schipper, Zaandam, verguld zilv. meel No. 20. Grafkrans bewerkt met aronskelken, JSchipper, Zaanaam, verg. zilv. med. No. 21. Groep bloeiende planten, G. Scholten, Maarssen, verg. zilv. med. No. 22. Groep bloeiende planten, Alkm. Blo-e- misten-Comb., kleine gouden medaille en kleine bestuursprijs. i No. 23. Groep planten en afgesneden se ringen en rozen, (ter opluistering), bestuurs-< prijs en Brouwersvaas. No. 25. B-ruidsgarnituur, J. Schipper, Zaan dam, zilveren medaille. No. 27. Narcissen in verscheidenheden, C. Blom en Zn., Wijk aan Duin, zilveren me daille. No. 28. Groep bloeiende planten, D. B'aarcD se Dz. (gister noemden wij per abuis dezen inzender Boerse), Aalsmeer, gouden medaille» en groote eereprijis voor verscheidenheid en nieuwe soorten. No. 32. Narcissen, verscheidenheden, Gebr$ Kalis, Texel, bronzen medaille, Zooals m.en ziet, is er weer een groote schat bloemen en planten te bewonderen en waar, zooals reeds gemeld, de buitenperkem thans, eveneens één bloemenpracht zijn, meenetn wij niet te mogen nalaten tot een bezoek aan t© sporen. De waterpartijtjes met de aardige visch-. jes zijin mede een attractie. Voegt mejn daarbij het concert, den eersten Paaschdag des mid dags van 2—4 uur te geven door het Stedi muziekcorps, (dir. de heer Maas,) dan blykt voldoende, dat een bezoek aan de terreioal der tentoonstelling voldoening zal geven. Na afloop van dit concert zal er weer mu- ziek zijn in de lunchroom, die van heden af tot en met Maandag tot 10 uur des avonds geopend is. g Mient 17 Tel. 526 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE - Almelo. Het nieuws gemeentehuis en de champagne. Het „Eind. Dagbl." geeft het volgende ver slag van de dezer dagen te Biergerijk gehouden raadsvergadering Weth. van Veldhoven: Wanneer wordt nu toch eens ons nieuw gemeentehuis ingezegend en hoe? Moeten w$|e daar niet een gezelligeul dag van maken voor onze dorpelingen, zooals, dat hoor, en niet zoo krimperig? Kuyken Pzn.: Van Veldhoven, wij zijn nogal, rovaal voor feestjes, ik ben het met u eens, doch hoe zou u dat willen doen? Weth. v. Veldhoven: Ik zou de Commissaris, wel eens hier willen zien. Theeuws: Dan kunnen we de Koningin ook nog wel verzoeken. Denkt toch niet, dat de Commissaris zal komen. niet weten, maar dan zouden we toch oolq Kuyken Pzn.: Jawel Jan, dan kun je nog champagne moeten hebben. Weth. v. Veldhoven: Laat er ons een f 250 voor uittrekken. Als we 80 flessehen goede champagne hebben, doen we al heel veel, en de muziek moeten wy bij deze gelegenheid toch zeker vragen. We hebben hier onze zaal vol hangen met foto's van die groote lui, waar om zouden wijl ze niet uitnoodigen? TheeuwsMijnheer de voorzitter, ik hoor zoo. iets van verkoop van bosschen. I Weth. v. Veldhoven: Laat ons dit nu eerst afhandelen en spreekt straks over die öosschen. Voorzitter: Neen Jan heeft gelijk, die denkt, laat ons eerst verkoopen, dan zit er een goeie flesch aan. Kuyken Pzn.: Voor het geld behoeven we het niet te laten, zooals ik zie, wordt er weer genoeg geleend, we krijgen weer geld genoeg binnen. Voorzitter: Als we dan den eersten Mei eens namen. (Enkele stemmen: we zijjn geen socialisten.); Weth. van Veldhoven: Langer mogen we zeker niet wachten want in MMei hebben we verkiezing. En het zou wel eens kunnen gebeu ren, dat we straks niet met denzelfden raad meer waren. Voorzitter: En ik zou misschien dan ook geen lid meer zijn van de Prov. Staten. Wordt besloten 3 Mei a.s. het Gemeentehuis feestelijk in te zegenen. AUTOBUS VAN DEN DIJK. Bij de eerste rit van den autobusdienst Giets- sendam—Gorinchem reed gisterochtend do chauffeur vermoedelijk bij het uitwijken te dicht aan het talud van den hoogen Merwededijik na bij Gorinchem, dat door de vele regens zeer zacht was. Het voertuig zakte weg, stortte, omlaag en kwam terecht aan den kant vart het Steenenhoeksche kanaal. De twee inzitten den en de chauffeur wijlerden gewond, eenr van hen moest in het ziekenhuis te Gorinchem verbonden worden. De bus is deerlijk geha< vend. door Uw borst en adem- halingsorganen te zuiveren van de scherp prikkelende taaie slijm vol ziektekiemen. Neemt daarvoor het terecht beroemde kruidenmiddel welke de natuurlijke ge neeskracht bezit van vele planten en kruiden. Uw gezwollen slijmvliezen slinken en Uw ademha ling wordt weer diep en vrij, hetgeen Uw geheele gestel ten goede komt. Overal verkrijgt». In kokers f 1.50, f 2.7S, f 4.5C De groote flacons rijn voordeeligc DE RAMP VAN DE „TITANIC" Donderdag 15 jaar geleden ging een rilling! door de geheele wereld op het bericht, dat in den voorafgaanden nacht 13 op 14 April 1912, de „Titanic" van de White Star Line, met haar zusterschip „Olywpic" de grootste oceaanstoo- mer der wereld, op haar eerste reis van Soutr hampton naar New-York was vergaan. Van de 2500 opvarenden (bijna 1000 man bemanning, ruim 1500 passagiers) verloren 1600 het leven. De grootste zeeramp, die de wereldgeschie-, denis had gekend, (bij den ondergang van het Fransche s.s. „Général Slocum" in 1904 ver dronken 1000 menschen), en die nadien slechts door ide catastrofe van de Lustiana zou wor den terzijde gestreefd, niet overtroffen. De „Titanic" is, gelijk men zich zal her- j inneren, op 42 gr. N.Br. en op 50 gr. W.L. op een geweldigen ijsberg geloopen, terwijl de: j meeste opvarenden reeds ter ruste waren. Een botsing met het reuze gevaarte was op het laatste moment niet te voorkomen gebleken^ D-: aanvaring had aan bakboordzijde plaats, j Drie minuten later begon het schip te kapsijsea.- Pas toen drong tot den état-major van he.t vaartuig de volle ernst van het gebeurde door. j Veertien reddingsbooten werden uitgezet en de ze werden gevuld met 675 passagiers en leden der bemanning. Voor de overigen waren- er behalve boeien geen reddingsmiddelen meer. Toen de laatste boot het schip verliet, werd j de scheepskapel bijeengeroepen in; de groote 1 kaiuit en terwijl de booten zich verwijderden,. speelde de muziek het sindsdien tragisch ver- maard geworden: „Nearer my God to thee." j Een oogenblik daarnia zakte de achtersteven weg, terwijl de voorsteven de lucht inging. Vijf minuten bleef het schip zoo rechtop staan-, j als een toren, 50 meter boven' de zee uit, daar op helde de romp zachtjes opzij, en verdweeja. Een ontzettende gil... toen was het gebeurd. Even later verscheen de draadloos gewaar schuwde „Carpathia" ter plaatse. Tot de opvarenden, die verdronken, behoor den verscheidene Enfeelsche en Amerikaansche miilionairs. i De spreker wilde speciaal behandelen hoe de boekdrukkunst is uitgevonden. Er is een glwt dispuut onder de geleeraen wie de boekdrukkunst heeft uitgevonden. Laurens Jausz. Koster uit Haarlem of Gutenberg te Mainz. Voordat dezen waren geboren bestond er reeds de blok-druk kunst. Zoo werden prenten in e.-n blokje hout in spiegelbeeld uitgesneden en afgedrukt. Godsdien stige prenten en zelfs nieuwsp renten en (toeken werden op die wijze gedrukt. Zoo werd o.a. de Donatus (Latij-nsche grammatica, toegeschreven aan Donatus) op aeze., wijze in verschillendi lan den gedrukt, Iedere Bladzijde werd dan in spie gelschrift op een plankje uitgesneden. Dit nam natuurlijk heel wat tijid- in beslag, waarom heel veel wera afgekort. Het spreekt vanzelf, dat deze methode neei duur was, zoodat boeken met een kleine oplaag even duur werden als geschre vene. Pas wanneer de letters los zitten kan er met voordeel gedrukt worden, daar het materiaal dan weer gebruikt kan worden, wat bij blokdruk uitgesloten is. Met losse houten lettertjes kan men om velerlei wijze niet drukken. Pas met metalen letters kan dit geschieden. De uitvinder van de boekdrukkunst, die zit dus onder de goud- zilver- en kopersmeden van de Middeleeuwen, die uitvond' rosse inters le gieten uit metaal. Na- tuurlijk werden er eers'f heel wat pogingen 'ge daan ,die mislukten. Tenslotte kwam het vol gend procédé. Op een stalen pen (patrijs) wordt de letter in spiegelbeeld- en in relief uitgesneden. I Deze pen wordt in een koperen blok (matrijs) ge slagen, zoodat daarin een letter in diepdruk 1 komt. Wanneer alle letters, cijfers en leesteekenp in de matrijzen zijin geslagen, worden ze gejus- j teerd- (alles wordt even diep en gelijk gemaakt). 1 Dan worden de letters gegoten. Met deze letters j werden de boeken gezet. Het zetsel werd met de met inkt besmeerd' en in een pers afgedrukt, i Dit alles vereisebte natuurlijk zeer veel vaardiig- beid en vakkennis. Een oude Duitsche Kroniek schrijft de oor- sprong van de boekdrukkunst aan een Nederlan- I der toe. Spr. meent evenwel, dat het Haarlem- sche vernaai een fabel is. Wel is er een heel vroege drukkerij in Nederland geweest, die rais- I schien onafhankelijk van Duitschland een eigen - procédé uitvond. Guienberg had het in 1454- reeds tolt een zeer groote hoogte gebracht. Het eerste j groote werk, dat hij het licht liet zien, was de j beroemde bijbel. Voor 1500 waren er in 250 plaatsen een 900 - drukke rijen, die 7500.000 boeken drukten. Voor j Nederland waren deze cijfers 14, 39 en 300.000 1 en leverde dus 4 a 5 pet. van het geheel, tferwijl liet volgens zijn grootte 1 pet. besloeg van de to- taal oppervlakte der landen, waarin drukkerijen waren. Duitsche, Fransche en Italiaansche invloe den hebben op onze boekdrukkunst gewerkt, maar tenslotte werd' er een eigen Nederlandsche letter gevonden door Hendrik Pieter de Lettersnijder j te Rotterdam. Na de pauze behandelde spr. de oudste boek drukkunst. Om een overzicht te krijgen van de verschillende boeken, die in bepaalde drukkerijen zijn uitgegeven, kost heel wat studie en nauwge zetheid. Die oude boeken vermelden n.l. als re gel nog uitgever, diens woonplaats of jaartal. Door de geleerden zijn methodes gevonden om déze raadsels op te lossen. Pater Kruitwagen vertelde vervolgens veel in- i tcressabte bijzonderheden over lettertypen en het drukken der oude boeken. In Friesland- moet voor 1500 een drukkerij ge weest zijn, dan verder in het Noorden niet meer; het eerst volgden dan Hasselt in Zwolle. Merk waardig was, -dat voor 1500 geen drukkerijen, waren in de groote steden. Hieruit blijkt, dat: kooplui e.d. aan geen wetenschap deden. Wei zaten de drukkerijen in plaatsen, waar kerkelijke oentra iwaren. Groote ondernemingen konden dan ook niet bestaan. Tot slot behandelde spr. nog do versiering van oude boeken, evenals het voorafgaande aan de hand- van tal van fraaie lichtbeelden. Op de rede volgde een warm applaus en eer» hartelijk woord van dank van den voorzitter, den heer H. Oppenheim. HET VERDRAG MET BELGIE. Naar aanleiding vam de verwerping van- het NederlandschBtelgisch verdrag hebben de Vlamingen verschillende moppen bedacht. Een plaatje van een dikke Hollandsche era een mageren Belgischen echtvriend voor de rechtbank. „Het verwopen verdrag en de ok- kasie" getiteld. Mijnheer de Juus.... ik wil van mijn vrouw scheiden... Om wat reden? 't Is een Hollandsche... en na dat verdrag u begrijpt... i DE UITVINDING VAN DE BOEKDRUK KUNST EN DE OUDSTE BOEKEN. Over bovenstaand onderwerp hield Pater B. Kruitwagen O. F. M. te Woeroen. een lezing op uitnoodiging van het district „Groningen en Om streken" van de Federatie der Werk ge versor ga - nisatën n het Boekdrukkersbedrijf. De Prof. Ham burgerzaal van het Conoerthuis was vrijwel ge-heel gevuld- met leden, huisgenooten en gtenoo- d'igden, w.o. bestuursleden van verschillende ver- eenigingen, leerlinge nvan werkplaatsen en vak cursussen. Een dikke Hollander met zijn spichtige vrouw en oudmamnetjesachtig zoontje voor het loket van een Belgisch station: Hollander (in de statie te Brussel): Een kaartje voor den Héég, asjeblief. Bediende: We geven er geen meer aan Hol landers. Ge kunt zien, dat ge te poot gaat... „Troostmoppen" uit De Schelde. De voetbalsupporter zegt: Ik weet waarom ze dat tractaat verwor pen hebben... Waarom dan? Omdat we z'in voetbaai een klopping ge-, geven hebben... Eet gij nog Haagsche hopjes...? Ja... maar ik knauw er heel hard op omf ze te laten voelen dat we kwaad op Hollandi zijn...

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3