Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier! Dinsdag 19 April 1927 86e Jaargang VRIENDELIJKHEID TUSSCHEN BUREN De Bazaar SPROOKJESPUPPING NO. 46 IMTERC.TELEPHOOH 92 NIEUWE LAEERIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprij s per 3 maanden f 1.15. -^- Redact.-Uitg. J. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwniidf» I t?,00te lctters naar plaatsmimte U,CCI Iiuurustliarwouae f Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Na het bekend worden van de baldadige stre ken in het Zuiden van Limburg, uitgehaald door een groep onbekende personen, is er toch eenige wrevel en ongeiustheid in ons land te bespeuren. Natuurlijk kunnen we het aanplakken van de ma nifesten gevoegelijk als kwajongenswerk kwalifi- peeren, maar het onaangename er van is toch, dat men voelt hoe er toch nog altijd mensclien zijn, die er een genoegen in scheppen oneenigheid te koeken. Gaat het nu tusschen twee buren in de stad of dn h et dorp, dan kan het al erg zijn, maar wanneer twee landen er aan me pas moeten komen, dan wordt het toch spoedig bedenkelijk. De menschen, die er zich toe leenen vijandige handelingen tegen over een vreemd land t e verrichten, weten jammer genoeg meestal niet wat zij doen, maar de regee- Tingen staan voor de gevolgen. En nu willen wij ons niet blind staren op het kinderachtige gedoe in de buurt van Maastricht, .maar letten ook eens op de pers in het naburige land. Het moet toch een ieder opvallen hoe braaf men daar doende is, de publieke meening hoe lan ger hoe meer tegen ons land op te zetten. Op de onbenulligste gronden toont men eiken avond op nieuw aan hoe Nederland er op uit is de Belgen /te benadeelen en telkens bespeurt men weer nieu we gevallen, waaruit duidelijk blijkt, hoe Nederlan ders de Belgenhaten. Er is blijkbaar niets aan te doen en< of onze pers nu al op de bres staat voor onze belangen en tegelijkertijd België toeroept dat wij heusch niet ongeneigd zijn in vriendschap met zijn bevol king te blijven leven: niets helpt. Wij zoeken Bel gië te benadeelen en om de Belgische bevolking daarvan te overtuigen, schromen de bladen niet 'de grofste leugens te debiteeren. Waarheen dit gedrijf leiden moet, beseffen de onruststokers zelf niet eens. Of het moet zijn, dat zij in hun blinde ijverzucht van wapengeweld droos men, zooals onlangs aan een diner door een spre ker werd gezegd. Maar dat dit fabeltje werkelijk heid wordt is niet aan te nemen. Wij h ebben de rotsvaste overtuiging, dat de Bel gen op het oogenblik niet anders doen, dan hun eigen belangen verwaarloozën of nog erger .te schaden. Het is onmogelijk, dat indien men nog een poosje op den t hans ingeslagen weg voort gaat Holland in staat zal zijn zelfs de geringste sympathie voor hen te gevoelen. De haat, welke men zaait, zal zijn uitwerking niet missen. Is het de kwaadzoekers er voorloopig slechts om te doen in eigen land wrok te voeden, zeer spoedig zal blijken, dat ook over hun grenzen het zaad wor tel schieten zal en natuurlijk zullen de vruchten 'daarvan allertreurigst zijn. FEUILLETON Nacht en Morgen 62) Arthur wilde zich weer losrukken, maar op dit oogenblik begon de bel te luidem. „Nu hebt gij mij zoo lang opgehouden Idat het te laat is," riep hij op gemelijken toon. „Ik vind het niet minder onaangenaam dan gij, om weg te gaan, zonder Herristone ge sproken te hebben," zeide de bankier, „maar voor mijn gezondheid is het beter, dat wij elkander niet zien. Doe hem' mijn hartelijke groeten en zeg hem, dat het slecht mjet mij gesteld is. Vaarwel Lovell. Laat mij, spoedig) iets van u en van Herristone hooretn." Zij drukten elkander de hand, terwijl de trein wegreed. Eenige oogenblikken later stak de heer Walter zijn hoofd halverwege uit het portier en zag Arthur Lovell met zijn vaden en een zwaarlijvig man met grijs haar die nie mand anders was dan lord Herristone kcxn zijn,; op de stoep van het goederenkantoor staan. Henry Walter stak het hoofd niet verder uit het portier en wierp zijn vrienden geen groet, met de hand toe, maar viel, bleek en afgejnati' in een hoek van het rijtuig neer. Arthur Lovell zeide tot lord Herristone. toen hü het hoofd van den bankier bespeur-,' de; „Daar is de heer Walter!" Hij kijkt uit het portier!" Maar lord Herristone was een weinig bijziende en had zijn lorgnet zoo spoe-' dig niet bij de hand, zoodat hij tot zijn leed-, wezen zijn oude vriend niet kon herkemlnejn. „Helaas," sprak Arthur bij zich zeiven, ter-, wijl hij met zijn gezelschap naar Shorncliffe; reed, „het was niet anders dan zijn menschen^ Heumoet toch voor hen te begrijpen zijn, dat de Hollanders en nu bedoelen wij de openbare meening in Holland zich ten zeerste in hun na- tieei zullen gaan uiten. Bij het volk zetten zij kwaad bloed en al schreeuwt men nuin België „Hoera" omdat de belhamels in Zuid Limburg hun werk zonder hinder hebben kunnen verrichten, 'daarmee is voor hen nog niet bewezen, dat wij met hun daden instemmen. De vriendschappelijke gevoelens over en weer zullen door hun gedach- te'oos optreden verminderen. Het is alleen te hopen, dat de regeeringen van beide landen zich er niet door zullen laten beïn vloeden en daarop hebben wij gelukkig nog een goed vertrouwen. Plaatselijk Nieuws te Noordscharwoude Zaterdag begonnen thans alweer de laatste dag de dag van koopjes halen zooals de omroeper hedenmorgen per bekkenslag bekend maakte. Sluiting hedennacht 2 uur. Had Vrijdag de officieele opening plaats voor de Commissieleden en het Bazaarpersoneel, (het verslag daarvan vindt men in ons blad van Zater dag 1.1.) Zaterdagmiddag 3 uur werd de Bazaar opengesteld voor bezoekers en vooral „koopers." Het mooie weer was' in deze voor „onze Bazaar" wel de beste koopman, want velen deden den gang naar het gebouw „Het Bonte Paard" waar de Fancy-Fair werd gehouden. En met groot genoegen konden de dames-ver koopsters reeds vele ,,verkocht"-papiertjes aan de verschillende goederen hechten. Niet minder werd er van de diverse attracties ge profiteerd men kon het niet latei) hier en daar een dubbeltje te laten tot steun van het goede doel, waarvoor deze Bazaar was inge richt. De vroolijke gekleurde lichtjes lieten hun licht schijnen en het was dan ook de Theetuin die er als een intiem plekje uitzag. De Zondag was niet minder ja veel drukker zoo zelfs, dat hoofdco/aiité en commissieleden .elkander glunderend konden aanzien en toevoe gen: .het gaat goed." Deze woorden domineerden den geheelen dag en avond en dés nachts om 2 uur toen „de zaak" gesloten werd, en afre kening had plaats gehad maar dat hoort rnen later. Weer veel verkocht. Den iooosten bezoeker van dezen dag werd iets aangeboden. Maandag: 2e Paaschdag. Velen gaan op d© fiets, profiteeren van het mooie weer en naar .iliiiaJJffcl*! de bollenvelden. En toch. Over dezen dag mag ook allerminst ge klaagd worden. Wat er van dezen dag gezegd moe; worden, zal later worden gezegd. Wc! kunnen wij mededeelen dat verschillende stukken door de verlotingscommissie werden toe- Igewezen. 1 Wat liet aantal bezoekers betreft, gedurende de afgeloopen drie dagen, wij gelooven hierme de niet vooruit te loopen op meer officieele gege vens. wanneer wij iets mededeelen dit aantal is reeds ver boven de 4000. En thans de dag van „koopjes halen." Profi- teeit van deze zeldzame aanbieding! Prijzen beneden iedere Bazaar-concurrentie fep w mww f m m ra spi VEREEN. TER BEVORDERING VAN HEiT VAKONDERWIJS IN WEST-FRIESLAND. UITSLAG BEKRONINGEN, toegekend op dé Tentoonstelling van het Teekenwerk, Proefwerk en het werk van de Hout- en Marmercursus t^ Medemblik in het Gym nastiekgebouW ojf 16, 17 en 18 yApril. Voor de Teekenvakken: A. Metselaar, afI. tee- kenschool Langendijk. Voor de TeekenvakkenSmeden: P. Nieman, afd. Teekenschool, Langendijk. Alle vakken: le kl. Lijn teekenen: 3e prijis P. W. Gulik, afd. Langendijk, 6e pr. P. Kasten, afd. Langendijk.' le kl. handteekenenSchilders: 2e prijs G. J. Geus, afd. Langendijk. Vakteekenen Timmerlieden: 2e kl.: 2e prijs J. Kout, afdeeling Langendijk. Hand en Vormteekenen Timmerlieden: 2e kl. le prijs J. Kout 4e prijs G. Klaver, afd'. Langen dijk. Vakteekenen Metselaars: 2e kl.: le prijs M. Kuilman; 5e kl.: 2e prijs A. Metselaar, afdteeling Langendijk. Hand- en vormteekenen 4e kl.2e prijs W. Dekker, afd. Langendijk. 5e klas: 2e prijs A. Metselaar, afd. Langendijk. Vakteekenen Smeden: 5e klas: le prijs P. Nie man, afd. Langendijk. Hand en vormteekenen smeden: 4e klas: le prijs j. Mulder, afd. Langendijk. Lijnteekenen2e klas le prijls G. Kramer, afd. Langendijk. Vakteekenen: 3e kl. le pr. J. Huigen, 2e prijs N. B. Zijp, afcr. Langendijk. ZUIDSCHARWOUDE. Voor het betrekken van kunstmest op crediet van te leveren tuinbouwproducten hebben alhier, zijn we goed ingelicht, 10 personen gebruik ge maakt. schuwheid, niets anders dan 't gebeurde te Winchester, dat hem zelfs den wensch deed' onderdrukken om een der beste vrienden', dia hij in Indië bezat, te ontmoeten! Ware ik slechts zoo wij,s geweest om terstond met lord' Herristone naar het rijtuig te gaan. Maar wie had kunnen denken, dat de heer Walter wei geren zou mij; te volgen!" HOOFDSTUK XXX. IN DEN „ZWARTEN PRINS." Henry Walter bleef met zijp hoofd op ide borst: en met gesloten oogen in den hoek va» het rijtuig zitten. Hij sliep wel niet, maar wa9 in gedachten verdiept. Waarschijnlijk peinsde hij over de redenen die hem bewogen om Ent geland te verlaten, en over 't geen hij na, zijne aankomst in Frankrijk dom zou; maar wat het ook wezen mocht, aangenaam was de aard zijner overdenkingen zeker niet, want hij zag er zeer somber en bleek uit, legde geeni de minste neiging aan den dag om met de. beide heeren, die te Rugby tegenover hem plaats hadden genomen, een gesprek aan te J knooptenhoe veel moeite deze van hunnen' kant daartoe ook mochten aanwenden. De trein was omstreeks tien minuten vanj Ranbury vertrokken, toen de reizigers eens-' klaps een vermindering in zijn gang bespeur- i kien en de locomotief, ten gevolge eener ster- j ke uitlating van stoom, hevig hoorden fluiten, j terwijl zij tevens een luid van alle kanten aan-, j geheven geschreeuw1 meenden te onderschei- j den. Zij, He op dat oogenblik het hoofd naar I buiten staken, om te zien wat er gaande was/ verstijfden van schrik, toen zij in ie duister-) nis de lantaarns en het vuur van de andere locomotief gewaar werden, die in volle vaart de hunne tegemoet snelde en die reeds tot op vijftien of twintig el genaderd was. Ook voor, den onverschrokkenste was het reeds te laat om aan ontkomen te denken: op hetzelfde! oogenblik toch, waarop de reizigers het ge vaar ontdekten, had de noodlottige botsing plaats die niet geweldiger had kunnen zijn. Het geraas der stoombuis hield thans op, om vervangen te worden door het oorverdoove.nd gekraak der elkander verpletterende locomo tieven en rijtuigen, gepaard met het angstge- schrei van honderden menschen en het gekermj van een aantal personen, die min of meer be-* langrijke kwetsuren' hadden bekomen. De trein, welks onvoorziene komst het on heil veroorzaakt had, was een tusschentijds va» Oxford vertrokken goederentrein, die Bambury- vóór het vertrek van den van Birmingham ko menden trein had moeten bereiken, maar wiens- conducteur zich in den tijd vergist had, ter-I wijl een bocht in de spoorwegbaan en een samenloop van verdere noodlottige omstandig heden den machinist van den personentrein- de nadering van den andere eerst hadden Idoejn bespeuren, toen het te laat was. Het geheel leverde een jammerlijk schouw spel op: een acht- of vijftien rijtuigen lagen; verbrijzeld en gedeeltelijk bedolven onder del gloeiende en rookende kolen uit de vuren dei- locomotieven. Men telde vijf of zes dooden. benevens een dozijn zwaar en een dertigtal- lichter gekwetsten. Groot was de onsteltenis en ontzettend de verwarring bij het vervoer, der dooden en gewonden naar Bambury en, het uit den weg ruimen der verbrijzelde wa gens. Onder de zwaargekwetsten behoorde Hien- 1^ Walter. Zijn rechterbeen was gebroken, en1 7MD8CHAKW01TDE. Naar we vernemen, heeft dé heer Jb. Korver bedankl als Secretaris van de Oudercommissie. SPORT EN WEDSTRIJDEN D.T.S. 1—W.F.G-Combinatie 3—3. Zondag, len Paaschdag, «peelde D.T.S. 1 een vriendlschappelijken wedstrijd tegen een zeer ster ke combinatie van de bekende Wormerveprschje Voetbalvereeniging W.F.C. 't Geheel was een aar dige partij. Althans voor de rust, toen D., ge steund: door zon eu wind, haai- beste spel ont plooide en beide ploegen vrijivel tegten elkaar opwogen. Technisch stond het spel der gasten op een hooger peil dan dat van D.TH. Reeds direct na den aftrap stormen de bezoekers op die D.-veste aan. De bal verhuist echter naar die D.-voorhoede, die vlug ten aanval trekt, eenig gegoochel met. het leder en Kos geeft D. de lei ding. De strijd is zeer aantrekkelijk. De D, rechts buiten onderneemt een rush, passeert de verdedi ging en met een mooi schot laat hij den "W.-keeper visschen. De gasten doen hardnekkige pogingten om den achterstand in te loopen. De verdediging der withemden is echter in prachtigen vorm en bezweert- ieder gevaar. Plots weer een snelle D.- aanval, eenig gezig-zag en onhoudbaar laat de midvoor voor de derde maal het W.-net trillen, waarmede tevens de rust ingaat. Na hervatting- zijn de bezoekers verre sterker, aanval op aanval wordt opgezet, voorloopig zonder succes. Na eeni- gen tijd zien zij' hun werken met een doelpunt beloond. Direct daarop verkleinen zij, na een schermutseling, den achterstand. Heftig werken zij nu voor den gelijkmaker, en werkelijk, even later brengt de W.midvoor met een hard schot de partijen op gelijken voet, Verdere doelpunten blijven uit, en komt het einde van dezen vlug gespeelden wedstrijd met gelijk spel. hij had aan het hoofd een kwetsuur beko men, die veel bloedverlies veroorzaakte em hemj bet bewustzijn had do-en verliezen ofschoon, zij niet doodelijk was. Deze wonde was op het tooneei der ramp zelf door een der ijlings toegesnelde geneeshêeren uit Banbury verbon den, die van dat oogenblik af den lij,der, zonden te weten wie hij was, onder zijn hoede had) genomen en hem terwijl 'de overige gekwetsten naar het gasthuis werden ve.rvoerd, naar „den, Zwarten Prins" een der in de nabijheid zijner, woning gelegen hotel, had laten brengen, tan-, einde des te gemakkelijker zijn zorg aan hem te kunnen wijden. Terstond wendde de heer Daphney dus. heette de geneesheer bijgestaan door een zijner kweekelingen, pogingen aan om deai lijder tot zich zeiven te brengen, waarin hij na verloop van -een half uur ook slaagde. De bankier scheen niet minder verbaasd torn hij in „den Zwarten Prins" de oogen opsloeg, dan toen hij1 vijf maanden vroeger in Laura's bijzijn op Portlanid-place bij kennis kwam. Hij zag de beide geneeshoeren, den eigenaar van, het hotel en den oppasser, die hem omring den, beurtelings met angstige en verwonderde blikken aan, en scheen hoegenaamd geen denk-, beeld t? hebben van de plaats, waar hij; zich bevond; want aanvankelijk was hij onbewust van 't geen er met hem was voorgevallen. Ein delijk herinnerde hij zich zijn vertrek van de: Abdy en zijn spoorwegreis tot Banbury en- nu begreep hij;, dat hem in den trein een onge luk moest overkomen zijn. ,Waar ben ik?? Wie zijt gij? vroeg hij met een zwakke stem aan de geneesheeren, dia het stilzwegen bewaarden om hem tijd te geven- tot het verzamelen zijner gedachten. (Wprdt vervolgd.I)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1