Plaatselijk Nieuws UIT DEN OMTREK. Nieuwstijdingen - OUDKARSPEL. Maandag, 2e Paaschdag, reed de lieer J. Wink van Dirkshorn mei zijn paard! en kar, wat niet langzaam ging, toen op eens het rechterwiel van zijn kar liep, waardoor deze kantelde. Zijn mede passagier, de heer Thijm, Sprong van de kar en kwam wondter boven wonder, met den schrik vrij. Wink zelf bleef zitten, en mankeerde ook niets. Toen het wiel aan de kar was bevestigd, stapten beiaen weer op en ging het in vollen draf verdeer. Gelukkig dat wij geen uitnöodiging kregen om mee te gaan, want we hadlden er hartelijk voor be dankt. BROEK OP LANGENDIJK. Het Chr. Mannenkoor „De Hofstem", opgericht 1 Sept. 1926, directehr Paul Kok, behaalde 2c Paaschdag te Amsterdam op het gehouden zang concours aldaar een 2en prijs met 305 punten in de 3e afdeeling. Het is voorwaar een flinke prestatie van deze nog zoo jonge vereeniging en haren directeur. We willen hopen, dat deze vereeniging in de toekomst moge blijven bestaan en roepen alle zangers toe, welke nog van verre staan, bezoek de repetitie's op Donderdagavond half acht in de Chr. School en wordt werkend lid van dit mannenkoor. - ST. PANCRAS. De Chr. Zangvereen. „Looft den Heer behaal de 2en Paaschdag op het concours te Amsterdam met haar Gemengd Koor in de 3e afdeeling den len prijs met 330 punten. Met haar Mannenkoor behaalde zij een 2den prijs. Waar de vereeniging voor het eerst meedingt, voorzeker een mooi suc- ST. PANCRAS. Onze plaatsgenoot, de heer A. Schram, had Zaterdag het ongeluk met zijn hand tussöheni eene machine te geraken, waardoor de middtelvin- ger geheel werd afgeknepen. ST. PANCRAS. Maandag, Tweeden Paaschdag, gaf de tooneel- vereeniging „B unst naar Kracht" eene uitvoering tem lokale van den heer Gerritsen. Tengfevolge van het mooie weer, was de zaal niet geheel be zet, wat zeker te betreuren viel, daar door de spel V.i ia) uitstekend werk is geleverd. Op gevoerd werd „De Schande tooneejspel in3. bedrijv a van D. H. Scheffer. Het boerenmilieu, "waarin het stuk speelt, viel voor de spelers ge makkelijk te vertolken, terwij'l ook de inhoudj meewerkte .om .de aandacht te boeien, zoodat het publiek meermalen onder den indruk geraakte en zich uiterst voldaap betoonde. De grime was in goede handen van de firma Kuyt te Zuidscharwoude. De tooneelaankleeding was in alle opderdeelen goed verzorgd. Een strijkje van den heer en mevrouw Akker man- -Kos en Deutekom vulden de pauzes en zorgde tevens voor een gezellig bal. BE BLOEMENTENTOONSTELLING TE alkmaar. De Bloemententoonstelling te Alkmaar is ge durende de schitterende Paaschdagen druk be zocht. WAARLAND. De jaarlijksche voorjaarsschouw der kade van den polder Waarland, zal worden gehoudenf op. Woensdag 20 April a.s. In de afgeloopen week heeft het weer bijzondet" meegewerkt. Het was echt voorjaarskoud, en dat is, naai we allen weten, bijzonder bévórderlijk voor den goeden gang van zaken in ons groenten- land. Ir. het begin van de week was het inzonderheid de roode kool, die door de betere marktstemming, gevolg van meerdere vraag, in prijs kon stijgen, 't Scheen aanvankelijk of de soorten geel en wit spotgoedkoop, voor dezen tijd des jaars, zouden blijven Maar het is gelukkig een beetje anders gegaan. Op het eind van de week kon ook voor de gele kool een prijsstijging plaats vinden en met de witte kool, ja, die is er nog als zand aan 't duin, hoorde ik beweren. Een buitengewone •aanvoer was er niet van, een beetje ging het ook met deze soort beter, maar toch niet in evenredig heid van de beide andere soorten. Te Broek is Zaterdag f 10.20 voor een goed partijtje kool be steed, de eerste mapl naar we meenen dit jaar. Verder kan als curiositeit worden gemeld, dat jl. Zaterdag de Firma Gebrs. Kloosterboer de duizendste wagon tuinbouwproducten verzond in het seizoen 19261927. De arbeiders hadden den wagon keurig versierd, aan beide zijden op de deuren was een groot carton aangebracht, waarop het feit,'stond vermeld, alsmede een grafische voor stelling omtrent de omzetten dezer zaak, die jn zes jaar tijds konden monteeren van 192 tot 1000 wagons. Zulke feiten geven een beetje poëzie San het alledaagsche proza, en zijn bewijs, dat er onder de exporteurs hard wordt gewerkt. Wij vernamen dat deze 1000ste wagbn voor Triest was bëstemd. Verder was de aanvoer ter Broeker markt iri dé Paz schweeek niet gróót. En dat het beter is ge gaan in deze week, dan in de meeste vorigen van dit jaar. is moedgevend, al is ,het voordeel der prijsstijging slechts voor weinig tuinders is te Bröèk weinig roode kool meer, en daar. :gaat het nog hét beste mee. Enfin, heit maakt (toch nog al verschil, of ook de rest voor spotprijzen weg moet of niet. Het kan de positie in het ge heel wel niet meer helpen, maar, Het is toch van beteekenis, voor sommige houders zelfs variheel 1 groot belang. De Noordermarktbond komt den 27 sten April 1 in Jaarvergadering bijeen. De beide hoofdorgahisa- ties, aan den Langendijk, de L.G.C. en de N.M.B. j nemen een zeer beteekenisvolle plaats in het eco- nomische leven in ons midden in en elk jaar j neemt de belangstelling in die Jaarvergaderingen nog toe. Het gaat als 't ware van zelf. Het is een heel gewoon verschijnsel van krachtig zich ontwikkelen- de lichamen, dat dergelijke groote organisaties al- j Iengs genoopt worden zich bezig te houden met j vraagstukken, die wel indirect, maar niet direct verband houden met het belang der plaatselijke vcreenigingen. Wie zou voor vijf jaar gedacht hebben b.v. aan i een lezing door een vakkundige te houden, een Meester in de Rechten nog wel, over een bij uit- j stek urgent vraagstuk, de Nederlandsche handels- j politiek betreffende. De omvang, die de organisatie heeft aangenomen en de beteekenis die zij heeft voor het bedrijfsleven, leiden daaitoe. En eengelukkiger keuze had de Noordermarkt- I bond al moeilijk kunnen doen, immers de heer Mr. j Niemöller is de bekwame secretaris van het Centr. 1 JJureau, wien alle bijzonderheden van onze tuin- 1 bouwvereenigingen bekend zijn. Hij kent als wei- j nigen den geheelen toestand van het land, bestu- j deert dien, en neemt terdege waar, wat er in an- dere landen tegen ons gesmeed wordt. Daaibij komt nog, dat de secretaris van het Centraal Bureau in staat is alle mogelijke inlich- tingen te krijgen aan de Départementen. Een zeld- j zaffie combinatie dus van kennis van den toestand j van onzen tuinbouw en van toestanden in het buitenland. Verder meenen we, dat aan het oordeel van een man, als Mr. Niemöller te meer waarde kan wor- j den toegekend, wijl hij eerstens krachtens zijn rechts- en economische studie bijzonder tot oor- t deelen bevoegd is en ten tweede dat oordeel zeer zeker op zuiver zakelijke en niet politieke gron den zal ontwikkelen. I Wij zien met begrijpelijke belangstelling de rede van den heer Mr. Niemöller tegemoet en twijfelen niet of we krijgen daarvan in ons blad uitvoerig verslag. En het zal zeker wel overbodig wezen, nog op de belangrijkheid van deze Jaarvergadering te wij- zen De vergaderzaal wordt natuurlijk stampvol 1 On2e beste wenschen voor het welslagen. In den boezem van den N.M.B^ zoowel bjj het bestuur als leden blijkt steeds weer een sterk verzet tegen het bonnenstelsel aanwezig te zijn. Zelfs wordt de gedachte geuit, dat het bon- uenstebel op den duur het stelsel van verplicht veilen ondergraven zal. Hoe zeer men uit organisatorisch oogpupt -de houding in de kringen van den N.M.B. moet waar- deeren, geiooven we toch, dat men deze bonne zaak teveel eer bewijst, door er voortdurend op 'terug te komen. Ter L.G.C. is dit seizoen toch zeker wel over tuigend gebleken, dat de handel alleen dan bon nen vraagt, als vrij plotseling bestellingen afko men, waaarvoor ter veiling niet kan worden ge kocht. 1 In het seizoen 19251926 was zulks het geval met de toen aanwezige vraag voor Amerika en er is inzonderheid destijds nogal van bonnen gebruik gemaakt. Dit seizoen was het koopen op bonnen in het rayon van de L.G..C veel geringer, ja, indien de bouwers daar in December en Januari hadden '■kunnen besluiten, in genoemde maanden inplaats van uitschot goede kool te veilen (had men hot maar gedaan), er zou niet noemenswaardig op deze door den Noordermarktbond verfoeide wijze verkocht zijn geworden. Men heeft nu eenmaal te kiezen tusschen bon nenstelsel, verplichte aanvoer of alles aan zijn ge- \voon beloop overlaten. Het eerste wenscht men te Noordscharwoude niet, het tweede durft men niet aan, het is ook onuitvoerbaar. Maar is het derde (wat men blijkbaar wel wil) niet uiterst gevaarlijk? Daarom meen ik staat de N.M.B. tegenover de L.G.C. in dit opzicht niet sterk, wijl de eerste ine deze niet gemakkelijkezaak wel zegt wat hij niet wil, maar niet aangeeft, hoe dan gehandeld moet bij vraag zondqjr< aanvoer. o Wapt niet» er voor in de plaats stellen, is toch moeilijk te verdedigen. v fjet is natuurlijk slechts een ondergeschikt punt en.eenig meeriingsverschil kan geen kwaad. Uit het prae-advies van het bestuur op een voorstel van „Sint Maarten"1 blijkt, dat men inzake meerdere overdekte ruimte voor beladen vaartui gen, bepaalde plannen heeft. Dit getuigt dat de overdekte ligruimte door de bouwers op prijs wordt gesteld. Bij het verplichte veilingssysteem is voldoende ligruimte noodzakelijk Eveneens door de vereeniging „Sint Maarten" is een voorstel ingediend, inzake verpakking varuipro- duet en. Het bestuur is zoo verstandig, zich op de vlakte te houden, en' zegt bespreking toe met Vier bond enKoophandel, 1 't Gaat ook maar niet zoo, op een vergaderings besluit. Zoo'n emballagevraagstuk is nogal inge wikkeld, Want ook de ontvangers spreken in adezc eer. woordje mee. Als hier al gedecreteerd zou worden, allés in nieuwe zakken, of in b.v. 100 pondfe' kisten éh de afnemer bestelt losse verlading? Toch Verdient stellig dé gèdachte ovëïwejjihg^ En forceeren wil Sint Maarten stellig -rokniet. Het gaat reeds dén goed'eti' kant uit, men létte maar eens öpj hoe veel koöl reeds in kratten wordt verzonden. Men zie in dit verband het-jongste nr. van „De Tuinderij." Het uitgebrachte Jaarverslag door den secretaris <laat zich prettig lezen, en vermeldt de bijzonder heden omtrent het- afgeloopen jaar. De Commissie van Beheer heeft stellig de leden aan zich verplicht "door het verstrekken van al die gegevens. De omzét van 1926 blijft bij die van 1925 riiim 3 ton achter. Neen, het is geen aange name lectuur, die vergelijkende cijfers. De beschrijvingsbrief voor de Algemeene Ver gadering heeft den omvang, door de verslagen, van een lijvige brochure, die er keurig netjes uit ziet. Vermelden we ook nog, dat de heer Hazeloop over de glascultuur refereeren zal. Alles bij elkaar dus een rijke agenda. Misschien iets te rijk, want als de voorstellen 'wat veel tijd vorderen, komen de onderwerpen van de heeren Niemöller en Hazeloop in het ge drang. En dat zou jammer zijn. Maar men weet te Noord schar woude van opschieten, de leiding der veigadering berust in goede handen. LANGS DE BLOEMBOLLENVELDEN. DE PAASCHiDRUKTE. De Haarlemsche correspondent schrijft aan het „Handelsblad": Het is gelukkig in de Paaschdagen heel anders geloopen, dan Zaterdag mógelijk scheen, én dan de weervoorspelling verwachten deed. Het heerlijke voorjaarsweer heeft, beide dagen, duizenden, voornamelijk uit Amsterdam en Haar lem, maar ook van den Leidschen kant, naar Kennemerland doen uittrekken. De warmte van de vooijaarszon is voor de bloemen een verkwik king geweest, en voor de duizenden bewonderaars een vt eugde. Zondagmorgen kwamen de wielrijders in een aaneengesloten rij over het tegelpad van den Amsterdamschen straatweg Haarlem binnen; de auto#Mwerkten zich zoo goed mogelijk door de steenverwarring van een groot gedeelte van den weg, en daarna tfrok men uit naar de bloemen- streek. De E.S.M. voerde met volle wagens de duizen den aan, en, doordat de spoorwegen extra treinen uit verschillende deelen van het land lieten loo- pen. kreeg Haarlem ook van het station een groe ten toevloed van doortrekkenden. De tram in de bollenstreek nog altijd stoom tram heeft zich ingespannen alle belusten |te Vervoeren, de Brockwal-bus heeft met vele extra- diensten honderden vervoerd, en daarenboven trok- Jceh in auto's en op rijwielen vele andere hónder den de bloeiende velden langs. Wat een enkele dag van znonewarmte hier be- 1 teekent. bleek gisteren, toen men de resultaten kon waarnemen van de inwerking der zon op den eersten Paaschdag. De hyacinthen hebben de scha de van de v.orige weken ingehaald, zoodat de .duizenden bloemenkijkers van dezen Paasch-tocht zeker niet teleurgesteld zullen zijn teruggekeerd Zooals elk jaar, heeft1 ook nu de tweede Paasch dag den eerste in drukte ver overtroffen. Daar de meesten nog altijd den Rijksstraatweg van Haar lem naar Lisse volgen, was het daar, vooral den tweeden dag een ononderbroken reeks van auto's en rijwielen. Langs eex groot deel van den weg kunnen de wielrijders gelukkig ook hier een be tegeld rijwielpad volgen, waardoor het groote ver keer aanzienlijk verlicht werd, en waardoor ook de veiligheid zeer werd gediend. Opgetuigd met narcissen en hyacinthen, waar- 'mee ook de voertuigen versierd waren, keerde de schier eindelooze stoet in den namiddag naar Haar- Jem terug. De bloemenkijkers in auto's en op rijwieler konden van hier verder hun tocht ver volgen. Maar voor hen, die met tram en trein gekomen waren, was het anders. De terugreis is op zulke dagen meestal geep vreugde. In de Tempelierstraat stond het bij de E. S M. zwart van de menschen. Men diende er geduldig zijn beurt af te wachten, maar het heeft soms heel lang geduurd, voordat de beurt kwam. En aan den trein was het'niet anders. Maa roe jaarlijksche Paaschuittocht naar Ken nemerland isi t och oók ditmaal "weer gelukkig en .'tot tevredenheid volbracht. En daarvoor hebben ede meesten wel een uur wachten op tram of treinrover.. Het schijnt wij' vernamén althans niet van ernstige ongevallen dat 09k dit jaar het bloe men kijken zonder ongelukken is volbracht. Daar- ttoe heeft de politie, vooral zij ia de dorpen langs ,den weg, waar het overstelpende verkeer moest geregeld worden, het hare bijgedragen. Bij duizenden zijn rij opnieuw weer uitgetrok ken naar de bloemenvelden, van dichtbij en van verre. Uit Den Haag en de dorpen in de Rijn streek, uit Utrecht, Arnhem, Nijmegen en de rest van het Oosten. Zelfs zagen wij een aantal auto- «bussen, die Antwerpen als plaats van herkomst hadden. Ook nu weer was Leiden een der groote uiigangspunten van de jaarlijksche trek naar het bollenland. Vroeg, heel vroeg op Paasch Zondag, begon de uittocht. Sitee'ds grooter werd het aan tal dér bewonderaars van het bollenland, om zijn hoqgtepunt te bereiken op den tweeden Paasch dag. Wij hébben in Leiden zelden drukker bollen- dagen meegemaakt. Een dienstregeling heeft de Noörd-Zuid Hójlandsche. er in deze dagen niet óp nagehouden. Men reed wanneer er materieel beschikbaar was en wanneer er passagiers waren. .'En passagiers waren er meer dan men kon ver voeren. De lange Tile vari wachtenden bleef ten- .minste steeds even gébot tot laat in den namid dag van den éden Paaschdag. Èft materieel •wat bij N.ZFLT.M. in deze dagen, kon rollen, bijwagen uit de langvervlogen dagen van het. paardehtrammetje zelfs, was in dienst. En langs: den langen weg, waarop vöortsnorrende auto's be nauwend grijs het stof- deden opwaaien, trokken: te voet de mindere goden, die geen geld hadden voor de-tram, maar toch de bloemenweelde wil de zien. En 's avnods trok de groote schare Leiden weer binnen, afgetobd en moe, getooid met grauw ver lepte bloemen, rrtaar blij na een blijde zonnedag. ZON EN BLOEMEN. Na de strfemende regens en de loeiende winden, en 'die sombere „verwachtingen" in het weerbe richt, was het een ware verrassing: een Paasch- morgen met zon. Nog iwat frischjas echter: een bolle bries en leelijke wolkenMaar de wind, joeg de grauwe .nevelmassa's weg, matigjde zelf zijn kracht, en liet tenslotte over een stralend^ Zoo zijn dan de Paaschdagen en vooral de Maandag dit jaar wel heel goed geweest. In de hoofdstad zijn zij: ingeluid met gebeier van ons mooie Paleis-carillon, vroeg in den och tend al, toen net* nog stil was in de stad. Maar vroeg of laat, als de klokken op den Dam zingen zijn er altijd luisteraars. Paaschmorgen, de kerken stroomen vol. An deren zoeken wijding in de vrije natuur. Zoo is het ook dit jaar geweest en, als altijd, was de Paaschmaandag voor de meesten den dag om er op uit te trekken per trein, tram, auto of fiets. De uittocht 'was weer groot, maar ook de trek naar da stad was niet gering. Op Rem brandt plein, Damrak, Leidseheplein zaten de gasten van de hoofdstad te genieten. Op zulke dagen kan, het gebeuren, dat men een uur op de hoofd- pleinen kan dolen, zonder één Amsterdammer te ontmoeten. I Waarmee niet is gezegd, dat alle hoofdstede- I lingen naar buiten waren getogen. Zij, die om de één of andere reden niet ver van honk konden 1 en die niet werden vastgehouden door beroep of doer den strijd in het Stadion, hebben wande lingen gemaakt in de nieuwe straten van „Zuid", „West" en elders. En wat den uittocht betreftals gewoonlijk de beproevingen op de Muiderstraatweg. Maar de andere kant was toch meer gezocht, omdat het nu juist zoo trof, dat de Paasch- en bollendagen samenvielen. Wie niet over een eigen vervoermid del beschikt ging met tram of trein naar Lisse en Hillegom. In den namiddag reeds begon de terugtocht. Garven bloemen, moeizaam meegedragen, auto's versierd met de voortbrengselen van het bollen land, verraadden wie op .de geestgronden Paschen en de lente hadden gevierd. (H'bl.<) HULDEBLIJK AAN PRINSES JULIANA. De leerlingen van het St. Gertrudis lyceum en Pensionaat der Franciscanessen te Roosendaal, 115 in getal, hebben een smyrnatapijtje vervaardigd, dat aari Prinses Juliana ter gelegenheid van haar acht tienden verjaardag zal worden aangeboden. Het tapijt is geheel uit de hand vervaardigd, ,naar een ontwerp van den heer Joh. J. Werz, leeraar aan het Lyceum verbonden. Als hoofdmo tief is genomen het wapen van de baronie van Breda, drie zilveren kruisen in een rood veld in muisgrijzen fond, omgeven door een Oranjeband en gestyleerde oranje motieven, afgezet door paar se, groene en lichtblauwe tinten, vormt het geheel een mooi stukje werk. j Een oorkonde, die het wapen van Prinses Ju liana, geflankeerd door twee kroondragende En gelen vertoont schilderwerk van Jo Bijvoet •vergezelt het geschenk. De oorkonde luidt: „Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, op hoogst derzelver acht tienden geboortedag. Met meesten eerbied, de meisjes van het Gertrudis-LLyceum, en het pen sionaat Sint Marie te Roosendaal, in het gebied van de oude Baronie van Breda." VAL VAN EEN MOTORFIETS. Een ongehuwde bewoner van Roosendaal, An- née, viel Zondag te Neerpelt, een Belgische ge meente nabij Valkenswaard, van zijn motorrijwiel en overleed kort daarna. EEN AVONTURIERTJE. Zondagavond vonden de marechaussee op het stationsemplecement te Roosendaal in den goe derenwagen een elfjarige jóngen uit Rotterdam, die op die wijze op avontuur wou naar Antwer pen. Donderdagavond reeds was het ventje in den wagen gekropen. Hij was geheel verkleumd ;van kou en flauw van den honger. Een marechaus- seee heeft den keline naar het ouderlijk huis te Rotterdam terujggébracht- De landbouwvereeniging te Kielwindewaar, in Groningen, heeft besloten voor den aanstaanden zomer den zonnetijd te handhaven. GRONINGEN JUICHT. Groningen heeft wat het begeerde. Zijh honderdduizietnidste burger want het is een ,,hij," kwam net nog voor Paschen. De ambtenaar van den burgelijfken stainid heeft daar namelijk als honlderdiduizendsten inwoner ingeschreven Frederik Johannes Gramsbergiein, I zoon van den heer E. Gramsbergen, verkoopert I aan de Prov. Electrische Centrale, en van S. M. Wierihga. De burgemeester, jhr. mr. Bjosch, ridder van 1 Rosenthal, en de gemeente-secretaris, mr. J. F. van 'der Blij, zijn gistermiddag bij de geluk kige ouders op bezoek geweest en hebben hun het beloofde spaarbankboekje met f 200 over- handig!.1. j Moeder en kléine zijjrn wel. IIET VERGIFTIGINGSDRAMA. Naar het Haagsche Correspondentie-bureau ver-

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2