Buitenland Het Uitvoer Controle-Bureau Uit den Omtrek Pluimveeteelt Veilmgs-Weekcverzicht Marktberichten neemt, moet de dirig, officier van gézoïildtiéid 3e kl.. die ais verdacht van. vergiftiging, van deni kapitein- Queck op last van cue Justitie door de politie in arrest is gestelek, thans bekend hebben, opzettelijk de vergiftiging, te hebben veroorzaakt. Hij zor.ru daarbij echter geen sublimaat, doch.een andie rvergif .hebben toegediend, hetgeen clan. ook bij1 de op het stoffelijk overschot verrichte sec tie zou zijn gebleken. Rapport dienaangaande is uitgebracht door den arts van het Gemeentelijk Ziekenhuis R. R, Ro eflat en der. directeur der Gemeende-Apotheek A- H. Schirm. die met het seotie-onderzoek we ren belast. Indien vaststaat, dat de verdachte hoofd-officier van gezondheid geen civiele medeplichtige(n) heeft en er zijn inderdaad sterke aanwijzingen, dat hij het misdrijf alléén heeft gepleegd dan zal die zaak moeten worden berecht door het Hoog Militair Gerechtshof. Tot op dit oogenblik is het onderzoek echter nog in handen van de burgerlijke "Justitie. Naar de „Tel." verneemt, heeft majoor dr. J. O. G. zijn slachtoffer gedood door hem een in jectie met cyankali toe te dienen. Van welingelichte zijde wordt aan dit blad nog verzekerd, dat de dokter aan een plotse linge n impuls génoor schijnt te hebben gegpven, en mevrouw Queck absoluut niets van het vree3e- lijke voornemen heeft geweten. Dp deernis met dte ziwaar getroffen familie is algemeen. In het kantoor der N.V. Bergerreederij te Venl ois een brutale inbraak gepleegd. De da ders hebben alle bureaux en lessenaars openge broken. Om de brandkast te kunnen openen had den zij' alle meubelen in een hoek opgjestapeld. Door een onhandigheid bij het kantelen van het Zwiare gevaarte, viel deze omver, de ruiten ver brijzelend. De buren 'werden door het lawaai ge wekt en zagen de dieven zich ijlings verwijderen. Verschillende beiragen aan geld worden vermist. In de gemeente Valkenburg (Z.-H.) kreeg die couranten bezorger A. v. d. L. de vorige week een wondje aan de linkerhand, waarop hij aanvan kelijk geen acht sloeg, Toen evenwel een vinger en daarna, de hand en de arm opzwol, werd een geneesheer geraadpleegd, die bloedvergiftiging stateerdie en opneming in het Academisch Zie kenhuis te Leiden noodig oordeelde. Daar verer gerde de toestand zoodanig, dat Zondagavond reeds de arm moest worden geamputeerd, terwijl' thans de man reeds is overleden. In Den Haag zal een proef worden genomen met een verkeersstoof. Hoewel de witte jassen van de verkeerspolitie uitstekend voldoen, komt het wel eens voor, dat weggebruikers des avonds den verkeersagent niet zien, Wanneer hij op een punt staat, 'waar men hem niet gewend is, b.v. des zomers als er vuurwerk op Soheveningen is bij de (Witte Brug. D,aarom is in Berlijin aange kocht een verkeersstoof, die licht naar boven projecteert. Men verwacht, dat dan geen enkele weggebruiker den verlichten verkeersagent met ivïtte jas meer over het hoofd zal zien. Naar de oorzaak van den brand in de boer derij te Deersum (Fr.), waarbij een beslag vee van ruim 40 stuks omkwam, wordt door de politie een onderzoek ingesteld. De directeur van de auto-garage „Pom- penburg" aan ,de Gedempte Karnemelkhavie(n te Rotterdam gaf eenige dagen geleden aaml zijn chauffeur C. ide M. opdracht bij een firma) aldaar een bedrag van f 1100 te gaan beta-! len. Er werd een auto te zijner beschikking gesteld om de boodschap vlugger te kunnen verrichten. De chauffeur, de auto en het geld; zijn echter spoorloos verdwenen. Bij de po litie js thans aangifte gedaan wegens vermoe delijke verduistering. DE ORIKAAN AAN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Git Almeria wordt gemeld, dat een orkaan ont zaglijke schade heeft aangericht. Duizenden land- 'bouwfamilies zijn in de diepste ellende geraakt Tweehonderd visschersschepen zijn vernield. EEN MOEILIJKE ARRESTATIE Vijftig politie-agenten uit Chicage hebben Don derdag te Bay aangehouden de 23-jarige vrouwe lijke bandiet Helen Kinkal, die de leidster was van drie mannelijke bandieten bij een aanval op een juwelierszaak, waarbij zij er met 7500 dollar in contanten van dqor gingen. Toen men haar wilde ■arrest eeren, vuurde zij op de agenten. Nadat ver sterking was- aangerukt, gewapend met 50 bom men met traanverwekkend gas, slaagde men er in Heler. Kinkal en haar metgezellen te arresteeren DE MELK TE PETERSBURG. Prof. Witsky, die een onderzoek heeft ingesteld naar de melk te Petersburg, heeft verklaard, dat die melk een groot gevaar voor de bevolking op levert, daar zij kiemen van zeer veel gevaarlijke kiekten bevat. Het is vastgesteld, dat 48 pC. van de tubcrculosc-lijders te Petersburg deze ziekte door het nuttigen van melk hebben gekregen. In geheel Petersburg heeft de prof. nergens zuivere, onver mengde melk gevonden. Vaak bedraagt het bijge- voegde water 50 pCt. en meer. DRIE DAGEN IN EEN SCHOORSTEEN. Na sedert drie dagen vermist te zjjn wercf de 27-jarige vrouw van een mijnwerker uit Dur ham aangetroffen in de schoorsteen van een waschhuis. Het driejarig dochtertje hoorde, in het waschhuis komende, gekerm en waarschuw-; de ide buren, die de. vrouw in den schoorsteen vonden. Ze was toen ze bevrijd was, erg zwak,' maar is thans aan de betere hand. In den bat-1 sten tijd was zie niet erg wel geweest. EEN M EEST ER-SIM U L A NT. In November van het vorig jaar werd te Ham burg een man aangehouden, die sterk misvormde voeten had en doofstom was. Daar de ongelukkige geen papieren bij zich had, nam de politie hem onder haat- hoede, doch haar pogingen zijn identi teit vast te stellen, waren vergeefseh. Ook doof stommen-onderwijzers konden niets uit den man krijgen. Alleen eaf hij door teekens te verstaan, dat hij met een stoomschip met drie schoorstee- nen schipbreuk had geleden maar zich had weten te redden. De man werd ten slotte in een liefda digheidsinrichting opgenomen, waaruit hij echter op zekeren dag weer spoorloos verdween. Begin dezer maand kreeg de Hamburgsche poli tie bericht, dat te Maiendorf een man in bewuste- loozen toestand was gevonden en naar een zieken huis te Hamburg was overgebracht. Tot bewust zijn gekomen, verklaarde hij Wodnes te heeten, maar omtrent plaats en tijd van geboorte liet hij niets uit. Hij sprak gebroken Russisch eu Duitsch. De politie interesseerde zich voor de zaak en... men herkende den „doofstommen" man, die plotseling zijn spraak had teruggekregen. Ver der bleek er nog een tweede wonder te zijn ge schied: de misvormde voeten waren weer volko men normala geworden. Tot groote vreugde van de politie kon de man dus plotseling weer hooren, spreken en goed loopen. Hij scheen echter niet van oordeei te zijn, dat hij nu ook maar heelemaal met de volle waarheid uit den hoek moest komen, want hij trachtte de politie te overtuigen, dat hij geboren was te Kamsjatka, een groote stad in Siberië. Zijn ouders waren in de Zwarte Zee verdronken, enz. Men vermoedt hier te doen te hebben met een persoon, die alle reden heeft bijzonderheden om trent zijn persoon geheim te houden, met iemand, die uit een gesticht is ontvlucht of met een beroepsmisdadiger. PRUIMENDE AUTOMOBILISTEN. Een Amerikaansche reporter heeft geconsta teerd, dat sinds eenige jaren het gebruik van pruim-tabak aanmerkelijk is toegenomen. Hij schrijft aat toe aan het feit, dat het aantal auto mobilisten in Amerika voortdurend grooter wordt. Een automobilist, zegt hij, en vooral een Ameri- kaansch automobilist, die van raoen houdt, kan onmogelijk onder liet chauffeeren een sigaret, si gaar of pijp rooken. Want niet alleen de rook, maar ook de asch zou door den hevigen wind dien hij zelf vangt in zijln snelle vaart, den automo bilist zelf èn de overige inzittenden om de ooren stuiven. Maar heelemaal afstand doen van het nicotine-genot kan de Yankee niet, zelfs niet ter wille van de sport. En daarom is hij de laatste jaren tot tabakkauwen overgegaan, wat altijd toch een veel pittiger kauwerij is dan het e.he- wing-gom. In Amerika echter zijn 50 pet. der automo bilisten van het vrouwelijk geslacht! Ein de Ame rikaansche dames zijn al even erg aan nicotine verslaafd als hare echtgenooten.... Een vrouw met een cigaret daar zijn we nu al aan gewend, nietwaar een vrouw met een sigaar: dat kan er nog mee door, als het een da mes-sigaartje is een vrouw met een pijp daai' kijkt men al een beetje bedenkelijk naar; -- maar een vrouw met een pruim achter haar kie zen... brrr! CHARLIE CHAPLIN. Charlie Chaplin moest, naar blijkens een draadloos N. T. A.-bericht uit Los Angeles ge meld wordt, gister op de klacht inzake echt scheiding van zijn vrouw Lita Grey Antwoor den of anders door verstek te laten gaan het; geding verliezen. Dé rechtbank heeft beslist, dat bij het geding ook betrokken is de macht over)hun beide kinderen m de regeling van; hun gemeenschappelijk eigendom dat op ÏO millioen dollar wordt geraamd. NA TWEE JAAR TERUGGEVONDEN Bij Burnt Oak, Edgware, is lezer dagen een geraamte gevonden, dat thans erkend is als dat van een tamboer-majoor, die in den zomer van 1925 uit zijln woning te Hiendon ver dwenen was. Er werd destijds overal naar hem gezocht, doch tevergeefs. Zijln weduwe herkeni de het stoffelijk overschot aan een sleutel die, er bij gevonden werd. Zij deelde mede, dat zij toen hij verdwenen was, meenlde dat hij zijn geheugen was kwijtgeraakt en sedert had zij de straatdeur nimmer op slot gedaan in de hoop, dat hij nog eens zou terugkomen. Te Lichtenberg bij Berlijn maakte een man, die dronken thuis kwam, ruzie met zijn vrouw. Hij kreeg daarop van deze en zijn schoonmoeder klop, zelfs kreeg de dronkaard eenige bijlslagen op zijn hoofcf. Het volgende tooneel speelde op het bureau van politie, waar het heele gezelschap was heen gebracht. Tijdfens het verhoor vroeg de vrouw haar man om den huissleutel, daar hij de deur in het slot had gedaan. Dat verzoek wekte blijk baar zoozeer ne woede van den beschonkene, dat hij, voor dat iemand het beletten kon, den sleu tel in den mond stak en doorslikte. De man ligt in het ziekenhuis, vrouw, en moe der zijn naar huis gestuurd, daar de politie aan nam, dat zij uit noodweer gehandeld hadden. Een zelfs voor Amerika ongelooflijk voor val heeft zich te Chambersburg (Peninsylvaniëj) afgespeeld. De 4-jarige Tomlmy Ruby was. door zijn moeder berispt, omdat' hij -met lucifers^ s pee Me. De kleine klom nu op een stoel, haalde, een revolver uit een kast en loste een schot op zijn moeder, die op slag gedood werd. Tom- my hierdoor geenszins uit het veM geslagen, j- liep het huis uit, haaMe een buurman en ver telde hem, dat zijn moeder hevig bloedde. /Van den politie-inspecteur, die een onderzoek is- stelde, verklaarde de kleine knaap, dat hij zijn moeder gedood had en voegde er aan toe, dat hij als hij kon het weer zou doen. „En ik zal j u allen doodmaken!" riep hij uit, terwijl hij een keukenmes greep, dat men hem echter onmiddellijk ontrukte. i j --Te Keulen zijfn in de laatste weken leem 16-tal personen gearresteerd, die een georgani- seerden zwendel in stukken grond op touw hadden gezet. Zij hadden drie deskundigen weten te bewegen op hoogst nonchalante wijze de waarde anv stukken land te schatten zonder i deze te hebben gezien. Op de2|e wijze werden kleine terreinen ter waande van 300 a 400 mark! j geschat op 30.000 h 50.000 mark, waarna ei; i hooge hypotheken op werden genomen. 1 j Ta New-York is Amerika's pillenkoning, gestorven. Hij was apotheker en heette Der rit. Hij laat een vermogen na van 200 millioenj gulden. 'Het aardigste is, zegt de „Tel." dat Amerika zelf van het bestaan van -dezen pillen-richardi niets wist. Mr. Dprrit, die twintig jaar geleden Loopjongen bij een apotheker was, leefde in tien strengsten eenvoud. Wij brengen in herinnering dat bovengenoemd bureau in 1924 wera opgericht met het doel, toe zicht uit te oefenen op de "hoe-danigheid, sorte ring en Verpakking der uit te voeren groenten, fruit en aardappelen. Daardoor zou het mogelijk zijn aan de steeds hoogere eischen van onze bui- tenlandsche afnemers te voldoen en de Neder- land'sche producten een goeden naam te bezor gen. Deze beteekenis van het U. C. B, treedjt steeds duidelijker naar voren en meer en meer Wordt het- nut van deze instelling ingezien, ook door hen die er aanvankelijk soeptisch of zelfs wantrouwend tegenover stonden. __üit het verslag over 1926 blijkt dat toen reeds bijna 2.2 millioen merken werden uitgereikt tegen ruim 1.4 millioen in 1925 en ongeveer 0.5 mill, in 1924. Het hoofdproduct voor het merk zijln de vroege aardappelen, welke in Juni, Juli en Augustus in Noord-Holland worden geveild. Voor winteraard appelen werden heel weinig merken gebruikt, hoe wel ze voor dit product juist zoo hoog noodig zijn; de handel hierin is echter nog slecht georgani seerd- Voor tomaten is het gebruik daarentegen aan zienlijk gestegen, terwijl het voor de Noord-Hol- lana-sche kool en uien is ingeburgerd. Door het afgeven van kwaliteits-eertificaten is de moge lijkheid geopend, ook op los verladen kool een controle te oefenen. Van de kool, die naar Ame rika verzonden werd, was meer dan 90 pof. ge merkt. In Noord-Holland worden alle uien geveild en voor een groot gedeelte uitgevoerd mlet het oontrolemerk. In Zeeland (Flakkee) is de com missiehandel hoofdzaak; alleen te Middelharnis is men in het- najaar van 1925 begonnen meti collectieve sorteering en veiling van in balen verpakte en gemerkte uien. Dit gaat met zeer veel moeilijkeden gepaard, maar men is over de resultaten tevreden. Bij het U. C. B. zijn thans 62 leclen-veilingen en 60 leden-exporteurs aangesloten. In den loop van 1926 werden kleine wijzigingen aangebracht in cue minimum-eischen, waaraan de producten moeten voldoen om het oontrolemerk te mogen voeren. IETS OVER DE GANS. Onze huisgans stamt af van de wilde (grauwe) gans (Ansxer cinereus), die bijna 1 M. lang wordt en zich onderscheidt doör het bezit van vleesch- kleuiige pooten en een oranjekleuriger! snavel. In oostelijk Europa broedend, zwerft zij na den broei tijd rond, waarbij zij ook ons land bezöékt om-er bij zacht winterweer eenigen tijd te verblijven Zij voedt zich met gras, zaadkorrels en wortel gewassen en ook met graan, waardoor zij des win ters in ons land op de graanakkers dikwijls zeer schadelijk kan worden, zoowel door hetgeen zij ,daarvan opeet, als door hetgeen zij vertrapt. De gans kan» veel beter buiten het water dan vele eenden. De mannetjesgans, gent of ganzerik ge noemd, i, bijna niet van het wijfje, de gans, te onderscheiden. Dat gaat nog het best, als men ze met elkander .kan vergelijken. Dan. kent men den gent aan.zijn in den regel langeren hals en dieper stemgeluid en zijn minder ontwikkelden buik. Jonge,; met huisganzen opgefokte wilde ganzen, worden ill sommige streken met deze gekruist. De wilde gans broedt in Noorwegen, Zweden, Rusland, Siberië enz. Zij overwintert in Zuid Europa, Noord Afrika, Zuid en Zuid-West Azië. Zij teelt daar in streken met veel binnenwater. De gans voert haar nest met bladeren, vederen en dons en legt 57 (jonge ganzen of 8—14 (oude ganzen) eieren, die 1.50 - 170, gram wegen. Als zij het nest tijdelijk ver laat, dekt zij dit met dons. Zij broedt 28 dagen-, gedurende welken tijd de gent trouw de wacht houdt. Qanzen kunnen zeer oud worden. - ST. MAARTEN- I Vrijdag j.l. gehouden vergadering- van bet Hoofdstembureau is beslist/dat de ingelever de lijsten gel-lig zijn en de daarop voorkomendje candiaaten gehandhaafd worden. S;T. MAARTEN. Toen Zaterdag j.l. de heer G. Bruin zijn auto vanaf net pad bij zijn huis op den weg wilde rij den, werd iiijj door een auto, komende vanaf de Hoogebuurt, aangereden, met gevolg- dat de auto van Bruin beschadigd werd en van rijden geen sprake meer was. Persoonlijke ongelukken kwa men niet vooiT In de afgeloopen week werd aan beide Lange- lijker veilingen samen nog aangevoerd een hoe veelheid van 91 wagons roode, 80 wagons Deen- sche witte en 47 wagons gele kool, benevens 12 wagons uien en 3 wagons peen, tezamen 233 wa gons. In de overeenkomstige week van het vorig jaar waren deze cijfers resp. 83, 53, 62, 8 en 4 wagons of tezamen 210 wagons. Ofschoon het de week was voor Paschen en de aanvoer hierin nooit groot is, was deze nu toch vrij belangrijk. Het verloop is dan ook niet ongunstig geweest en dit heeft ongetwijfeld velen aangezet om te ruimen en niet tot de feestdagen te wachten. Van Roode kool, die nu toch al aardig aan het opruimen is, was ook nu bet aanbod het grootst. In net begin der week ging het nog trekkende en konden de prijzen zich handhaven, meer niet. Vanaf Woensdag was de vraag echter zeer goed en werden dagelijks hoogere prijzen besteed en kwam het mooiste kleingoed van hoogstens 8.50 c>p 11 gld. per 100 kilogram. Oök middelsoort ging voor goede prijzen van de hand én hiervpor was de noteeririg fy.~ tot f9.— Met de groote kool ging het aanvankelijk nog slapjes, doch van de goede kwaliteit ging de laatste dagen maar weinig onder de f5.Met het oog op de Zon dagen was men met het koopert van afwijkende kwaliteit awt gereserveerd eri vielen de prijzen niet mee, al is natuurlijk een nötèering van f 3.50 lot r 8.zeer goed, bij vorige weken zvergeleken Het aanbod van gele kool begint sterk te ver minderen Wel was de betere stemming der laat ste dagen oorzaak dat er iets meer kwam, maar de gemiddelde aanvoer was vrij gering. Intusschen 'was deze soort lang niet zoo gewild als de roode kool en bleven de prijzen hier ver beneden. Groo- tere gele kool bracht minstens f3.50 op en klei nere gingen van de hand voor f5.tot f7. per 100 kilogram. Bij vorige week zijn dit dus sterk verhoogde prijzen. Wat het doorseint be treft, als dit nog vrij goed was, werden er nóg wel flinke prijzen voor betaald, maar sterk afwijkend goed noteerde meestal zeer laag. Als steeds bleef Deensche witte kool- in de- minderheid. Naar den voorraad gerekend, was de aanvoer ook nu weer te klein. Toch was de koop lust wel iets beter, vooral voor de kleinere soorten. Zaterdag weid, zij het bij uitzondering nog fó.20 gemaakt. Overigens waren de prijzen wel iets be ter dan vorige week, maar toch nog zeer laag. Het meeste bracht van f2.80 tót f4.per 100 kg. op en afwijkende kwaliteit minder. Ook voor uien was de stemming iets vlugger. De mooisten, die in het begin der week hoogstens 'f4.iper ico kilogram opbrachten; kwamen op volgende dagen tot f5.50 of f6.— terwijl Zater dag voor een partij nog f6.90 werd bêsteed. Drie lingen bleven met gemiddeld f2.50 zeer laag ge prijsd. Wat er aan Peen is blijft maar steeds bewaard, aan de veiling komt nog steeds weinig meer dan niets. Op enkele dagen kón ruirii f2.per too kilogram worden gemaakt, op andere niet meer 'dan f 1.30 tot fi.50. - f Zal de gunstige stemming, die deze week tot uiting kwam, gehandhaafd blijven? Om dezen tijd is er zoo goed als niets van te zeggen. Van het weer, dat vootde kool verleden week vrij goed ,was, hangt vrijwel alles af. De voorraad roode en gele. kool 'is niet groot meer, van Deensche witfte is nqg heel wat aanwezig. Het is dus volstrekt niet gewaagd t e voorspellen, dat het wel ver in xMei zal worden eer de stapelgroenten zullen zijn geruimd. - LANGFDIJKER GROENTEMARKT. 19 April. 14200 Kg. ï'oödé kool 6.60—8.50, 2e soort 3.20- 8.20, 15500 Kg. gele kool 3.10—6.--, 21000 Kg. Deènsche witte kool 2.10—5.10, 925 Kg. uien 6.70 —5-80, 4000 Kg. peen'3.30—3.40. - NOORDERMARKTBOND. 2300 Kg. uien 6.50--6.60, grove uien 6.70, 28400 Kg. roode kool 6.2010.40, doorschot 5.40—7.40, 14800 Kg. gele kool 3.20-6.60, 43300 Kg. Deen sche witte 3/205.50. doorschot 21402.70. WARMEN RUIZ EN, 16 April. Roode kool 4.409.50, 2e soort 4.107.60, 3e «rt. 2.10—3.40, gele kool 5.——6.80, 2e soort 3.30— "-4.30, 3e soort 1.702.50, witte kool 3.30 5.20, 2e soort 2.502.60, 3e soort 0.702.1—, bieten 3.drieling-en uien 1.50—1.70, uien 6. 6.60, grove uien 5.906.10, peen 2.-2,10. Aanvoer 35950 Kg. roode kool, 7050 Kg. gele kool, 23625 Kg. witte kool, 3625 Kg. uien, 1050 Kg. peen, 500 Kg. bieten. - ALKMAAR. 16 April. N.V. Eierveiling vóór Hollands Noorderkwartier. Aanvoer 175000 kipeieren: 56—58 Kg. 4.90 5.10, 58—60 Kg. 5.10—5.30,. 60—62 Kg. 5.30 —5.40, 62—64 Kg. 5.30—5 70, bruine 5.50—6.20 per 100 stuks. 750Ö0 eendeneieren 4.50 -4.60.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3