Buitenlandsch Overzicht Binnenland UIT DEN OMTREK. Vergaderingen Nadruk verboden. Muss in; is er ongetwijfeld in geslaagd Ita lië in het middelpunt ader Europeesche be- langstelling te plaatsen. Maar het is een be langstelling, die hartelijke vriendschap uitslüit- Wij vreezen Italië een beetje, dat wil zeggen: wij zien in de tegenwoordige Italiaansche geestesgesteldheid, in de Italiaansche aspira ties en de Italiaansche bravoure en in ,1e Ita liaansche politiek, die -daaruit voorkomt, een ernstig gevaar voor den vrede in Europa. En met wantrouwende oogen kijken we naar iedere Italiaansche beweging. een nieuwe tijdperk in de Europeesche ge- Na het einde van den wereldoorlog, toen schiedenis aanbrak, en andere verhoudingen, ten deele ook andere tegenstellingen het Euro peesche politieke leven gingen overheerschen, zijn de Fransche overwinningswaan, die Frank rijk als d? beheerscher en bestuurder van het Europeesche vasteland zag en het Fransche streven om deze gedachte te verwezelijken en te dien einde eerst Duitschland nog -dieper in machteloosheid omlaag te drukken er zich de Duitsche Rijnstreek toe te eigenen, maar ook in Midden- en Oost-Europa zich, een hegemor nistische positie te verwe.rven, een tijdlang het groote gevaar voor den Europeeschen vrede geweest. In de Roerbezetting heeft dit streven zijn hoogtepunt bereikt. En het waren .ongetwijfeld grootendeels het Engelsche verzet, maar daar naast ook Frankrijk's finantiëele nood, die dit Fransche imperialisme deden mislukken. De politiek, te Locarna ingeluid, die welis waar het Franscte-Duitsche autogonisme wel niet ophief, maar toen het gevaar daarvan door de verolaatsing der wrijvingsvlaten naar Midden-Europa minder acuut maaktè, heeft de ze bedreiging voor het oogenblik zoo goed als terzijde gesteld. Maar daarvoor is een ander gevaar in de plaats gekomen. Zoo is er naast het Engelsch verzet en de finantiëele onmacht van Frankrijk nog een an dere oorzaak is geweest voor het mislukken van het Fransche streven, dat zich in het Pojini- carisme zoo duidelijk openbaarde, dan is het ongetwijfeld de zich ontwikkelde activiteit van' het Italiaansche imperialisme geweest en de beteekenis, die de Fransch-Italiaansche tegen stelling daardoor kreeg. Ook voor den oorlog, van het één worden van Amerika af, heeft deze tegenstelling zich geopenbaard en ze is een der voornaamste oorzaken geweest van Italië's aansluiting bij het Drievoudig Verbond. Maar na den oorlog bleef zij een tijdlang latent, tot ze door de verhoogde activiteit, die het Itali aansche imperialisme onder Mussolini's sugge- reerende invloed en den drang van een nieuw en fel nationalisme ontwikkelde, voor Europa een ernstige beteekenis begon te krijgen. Te Versailles voelde. Italië zich achteruiige- steld en veronachtzaamd, maar het miste de kracht dit gevoel in een meer actieve politiek om te zetten. De Fransch-Italiaansche tegen stelling won er ongetwijfeld door in kracht, maar bleef toch min of meer latent. Eerst dej nieuwe geestdrift, die Mussolini voor het Ita-- liaansche vaderland wist te wekken en de grootheidswaan, waarbinnen hij het Italiaan*1 sche volk wist te vangen, maakte een actieve imperialistische Italiaansche politiek mogelijk. Eeze politiek moest eerst de Fransch-Italiaan sche tegenstelling versterken, waar het Frank rijk was dat naar een hegemonistische positie op het Europeesche vasteland streefde en dus de Italiaansche aspiraties overal beslissend - in den weg trad. Maar het nieuwe streven, waar in niet alleen de sluimerende Italiaansche aspi raties tot uiting kwamen, maar waarin ook, veel verder strekkende bedoelingen openbaar-, den, bracht het ook met andere staten in felle en scherpe tegenstelling. Het was gericht op uitbreiding van Italië's macht en invloed en het veroveren van een, plaats naast de groote wereldmogendhelden. En waai het die versterking van eigen machts- j positie allereerst in de verwezenlijking van den, j ouden droom, die beheersching van de Adriati-, sche en het Oosten der Middellandsche Zee en dus een sterke positie op deft Balkan zocht, j moest het onvermijdelijk tegen Zuid-Slavië op hitsen." i Die botsing komt in de tegenwoordige ver-, i houding tusschen de twee mogendheden enl in ide spanning, die op eia rondom den Balkan, heerscht, wel duidelijk tot uitdrukking. En de j houding van Italië maakt het duidelijk, dat. j het allerminst tracht deze acute tegenstelling te evrzachten maar dat het er veel meer op, uit is, den tegenstand van Zuid-Slavië tegen; j zijn Balkanplannein zoo npodig door geweld ter-, i zijde te stellen. Door het verdrag van Tirana heeft het zich; j een bevoorrechtspositie in Albanië weten tel scheppen. En de beschuldigingen aan; Zuid- Slavië's adres, dat het militaire toebereidselen j aan de Albaneesche grens trof, hadden geeinj ander doel dan van deze positie gebruik te, maken teneinde Albanië militair te bezettea. Van de onderhandelingen, die Zuid-Slavië i blijkbaar zoekt, wil Italië dan ook bespreking j voor dit verdrag van Tirana uitsluiten, wat, j deze onderhandelingen van te voren tot ruste- loosheid doemt. Maar bovendien verraden de; j nog steeds nauwkeurig gedefiniëerde beschul- i digingen omtrent Zuid-Slavië's militaire voor- j bereiding gevaarlijke Italiaansche plannen. Dat i bet daarbij tegenwerking, misschien wiel recht j streeks verzet van Franschen kant vreest, be-> wijst wel het verwijt, dat Frankrijk Zuid-Slavië steunt en dat er reeds over samenwerking tus- schen Zuid-Slavië en Frankrijk onderhandelt; wordt. Hlet is mogelijk, dat Frankrijk Zuid- Slavië zou trachten de steunen, wanneer Italië het aanviel. Frankrijk's eigen positie in het Oosten en in Midden-Europa komt op het spel te staan. De onderhandelingen tusschen dein Hongaarschen minister-president en Mussolini over de keuze van een Hongaarschen kofting, waarvoor aartshertog Albrecht in aanmerking zou komen, bewijst wel, hoe Italië bezig is Frankrijk, dat tot nu toe een beslissende stem in dergelijke kwesties had, in Midden-Europa te verdringen. Maar niettemin zal Frankrijk zeker niet dan in de uiterste noodzakelijkheid tot rechtstreeksche militaire hulp aan Zuid- Slavië die een oorlog met Italië zoft willen uit lokken, besluiten. Mussolini kent de vrees van alle Europeesche kabinetten voor een neiuwea oorlog èn speculeert daarop. En het is juist cl; brutaliteit, hieruit voortkomende, die hem! voor den Europeeschen vrede zoo gevaarlijk maakt. Het is eenzelfjcje soort brutaliteit, die de Chineezen toornen. Tsang-tso-lin tegenover Rus- i iand, waarbij hij minder op de Russchische vredelievendheid dan op de Russchische vrees voor Japansche tusscheinkomst speculeert en de Kantonneezen, tegenover de mogendheden, wier vrees voor een oorlog in het verre Oosten, die zij ten eigen bate uitbuiten. Maar het zijn juist dergelijke speculaties, die den wereldvrede zoo gemakkelijk in gevaar brengen. BE WEGENBELASTING. Wat men dioeu moet. Op 1 Mei, meu weet het, treedt de wegenbelas ting in 'werking. Het is misschien gewenscht nog, even in herinnering te brengen, wat houders van motorrijtuigen te doen staat. Om te beginnen moeten aan de kantoren van de ontvangers der directe belastingen tot wiens dienstkring de woonplaats of straat van den be lastingplichtige valt (bij denzelfden ontvanger dus waar de Rijksinkomstenbelasting wordt- be taald) formulieren worden gehaald. Voor ieder motorrijtuig is een afzonderlijk formulier noodig. De formulieren moeten worden ingevuld en naar den ontvanger gebracht. Daar kunnen de bélastingkaarten, welke van 1 Mei af geldig zijn, in ontvangst worden genomen tegen betaling1 van het verschuldigde, belastinggeld. Denk om da kaart. Van 16 Mei af zijn de bestuurders van motor rijtuigen verplicht op aanmaning van een belas tingambtenaar te stoppen en de belastingkaart te vertoonen. Het is dus niet geoorloofd, na ge noemden datum te rijden zonder kaart. Wie de kaart niet kan vertoonen, loopt kans op een boete van ten hoogste f 300. Het gewicht. Bij de aangifte is het zaak hét juiste gewicht van de vollelig uitgerustte auto op te geven. Immers, de belasting wordt berekend naar het gewicht; zij bedraagt voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen, met luchtbanden, f 6. per 100 Rg., met een minimum van f 48. Voor motorvoertuigen, voorzien van cushion- banden wordt de belasting verhoogd met 30 massieve rubberbanden met 60 en van metalen banden van 100 pet. Een tabel, meldende het- juiste gewicht der auto's (modellen 1927) is te vinden in het Paaseh- nummer van „De Auto Men kan het ook vra gen aan den importeur en voorts bestaat bij het bureau Verkeerswezen te Amsterdam (Overtoom) gelegenheid de wagens te laten wtegfen tegen ver goeding van f 1.-50 per wagen. Ook enkele fourage-handelaren hebben hun weegtoestellen beschikbaar gesteld. Twijfelen de belastingambtenaren aan de juist heid van het aangegeven geiwicht, dan kunnen zij ambtshalve de auto's laten nawegen. Het Amsterdamse he Verkeersbureau heeft in dit opzicht meiewerking toegezegd. Voor een rijwiel met hulpmotor is de belasting f3 (boven de rijwielbelasting); voor een ftiotor- rijwiei beneden de 60 Kg. f10; van 60 tot. 120 Kg. f20; van meer dan 120 Kg. f30. Voor een zij- of aehterspaniwagen wordt de belasting met f 10 verhoogd. Dit is het voornaamste wat houders van mo torrijtuigen op het oogenblik moeten weten. In een paar woorden herhaald dus: dadelijk formu lieren halen en invullen; en vóór 16 Mei betalen. Ook ie auto's welke zijn vrijgesteld (auto's in (gebruik bij de overheid) moeten worden aange geven. DE INDISCHE POST. Men schrijft aan het Haagscbe Aneta-kan-' toor d.d. 20 April 1927: Hiet vliegtuig H-NADK van de K.L.M., be stuurd door de vliegers Bieekman en Tepas,. is heden om 9 uur 34 aan de Waalhaven ver trokken naar Marseille, waar het om 16 tiud 13 aankwam. Aan boord bevond zich de secretaris van, het Comité. Vliegtocht Nederlandsch-Indië, dat. de opdracht voor dezen tocht heeft gegeven. Het vliegtuig wacht in Marseille op de aan komst van het stoomschip „Slamat," vhn den Rotterdamschen Lloyd, ten einde terstond na aankomst de post uit Indië naar Nederland over te vliegen. GRENSUITBREIDINGEN. De Eerste Kamer heeft gistermorgen de wets ontwerpen tot grenswijziging der gemeenten Haar lem en Breda aangenomen. Het eerste met 30 -ij en het tweede met 376 stemmen. PRINSES JULIANA. EEN NIEUW PORTRET. Tegen, het eindè dezer maand zal een nieuw portret van Prinses Juliana in den handel komen. Het portret is dezer dagen op het Loo opgenomen door den fotograaf A. C. Stokhuyzen te Apeldoorn ST. MAARTEN. Zonaag namiddag kwam de heer C. Keizer van Texel met een vriend van hem per motorrijwiel 1 uoo rons dorpje met als doel de fancy fair te Dirkshorn. Bij de draai ter hoogte van M. Ko ning komende, kon de laatste welke een" aardig gangetje had, deze niet goed nemen en kwam met meter en al bij de kindertjes terecht, Een nat pak, kapotte schoenen en kleine verwonding en een kapotte motor, was het gevolg. Na bij dien heer M. Koning van dlroge kleeren en anderje schoenen te zijn voorzien, zijin de heeren per mok tor van Keizer toch te fancy fairen gegaan. - ALKMAAR. Van de N.V. Scheepswerf „Nicolaas Witsen" I v.h. W. F. Stoel Zoon te Alkmaar, is met goedl gevvJg te water gelaten: j Een stalen snelle motorvrachtboot, lang 86 voet, I breed ca. 14 voet. Voor en achter in de boot is 1 een logies. De ruwoliemotor is in het achterschip i opgesteld. De boot is voorzien van een „Oertz" I roer. 1 Het schip is gebouwd voor binnenlandse he re- I kéning. I Gelijktijdig werd te watergelaten een stalen motorjachtje lang 23 voet, met kajuit, waarin twee slaapplaatsen W. O. en keuken. Dit jachtje is het eerst, afgeleverd van een sierie dergelijke in aanbouw zijndie jachtjes. Do kiel werd gelegd voor een stalen motorboot met 22 P.K. motor, voor rekening van het Depar tement van Financiën en van een Directie boot, lang ca. 50 voet, bestemd voor de Tropen. LAN GEDIJEER WINKELIERS-, NERING- en \AK VEREENIG ING. SINT PANCRAS. De heer' P. de Vries, werkzaam bij den heer Schram, had Woensdag het ongeluk bij 't zagen met zijn duim tegen den cirkelzaag to komen, waardoor dit lid ernstig werd gekwetst, zoodat medlische hulp moest worden ingeroepen en ge noemde heer zeker eenige dagen werkloos zal zijn. SINT PANCRAS. Gisteren had alhier een ongeval plaats, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Een 4-jarig dochtertje van den heer Koedijk liep op zij van een wagen, ter hoogte van het paard. Eensklaps stak zij dwars over, zoo-fiat ze onder het paard kwam. Het dier schrikte en sloeg beide achterpooten in -de hoogte, zoodat de wagen met gang vooruit werd getrokken. Niet anders verwachtende of het kind zou worden overreden, gebeurde dit gelukkig niet, daar hlet kind tusschen de wielen op den grond lag. Natuurlijk hevig geschrokken en schreiende werd het bij 'de ouders teruggebracht. VEREEN. TER BEVORDERING VAN HEiT VAKONDERWIJS IN WEST-FRIESLAND. UITSLAG BEKRONINGEN, toegekend op de Tentoonstelling van het. Teekenwerk, Proefwerk èn het werk van de Hout- en Marmercursus te Medemblik in het Gym nastiekgebouw op 16, 17 en 18 April. (Wij plaatsen alsnog de volledige lijst). Voor de TeekenvakkenA. Metselaar, afd. tee- Isensehool Langendijk. Voor de TeekenvakkenSmeden: P. Nieman, afd. Teekenschool, Langendijk. Alle vakken: le kl. Lijnteekenen: 3e prijis P. W. Gulik, afd, Langendijk, 6e pr. P. Kasten, afd. Langendijk! le kl. handteekenenSchilders: 2c prijs G. J. Geus, afd. Langendijk. Vakteekenen Timmerlieden: 2e kl.: 2e prijs J. Kout, af deeling Langendijk. Hand- en Vormteekenen Timmerlieden: 2e kl. le prijs J. Kout 4e prijs G. Klaver, afd'. Langen - ddjk. Vakteekenen Metselaars: 2e kl.: le prijs M. Kuilman; 5e kl.2e prijs A. Metselaar, afdlëeling Langendijk. j Hand- en vormteekenen 4e kl.: 2e prijs W. I Dekker, afd. Langendijk. 5e klas: 2e prijs A. Metselaar, afd. Langendijk. Vakteekenen Smeden: 5e klas: le prijs P. Nie man, afd:. Langendijk. Hand' en vormteekenen smeden: 4e klas: le prijs J. Mulder, afd. Langendijk. Lijnteekenen: 2e klas le prijs G. Kramer, afd. j Langendijk. Vakteekenen: 3e kl. le pr. J. Huigen, 2e prijs N. B. Zijp, afa. Langendijk. Lijnteekenen: 3e klas: 3e prijis N. B. Zijp, afd'. Langendijk. 1 Hand- en Vormteekenen: Vervolgklasse -Tim merlieden: Eerv. vermelding J. Pluister, afd. Langendijk. Timmerlieden geslaagd: Corn. Nap, afd. Lan gendijk. Metselaars: Andreas Metselaar, Langendijk. Timmerliedn: Proefwerk: 2e prijs H. Einge- ringh, afd. Langendijk; P. Nap. idem; 4e prijs I P. Weeder, Langendijk. Knijperbak 2e prijs P. Nap, afd. Langendijk. j Droogrekje 2e prijs P. Nap, afd. Langendijk. 3e kl. Proefwerk le pr. Corn. Nap, afd. Lan gendijk. Wagenmakers le leerjaar 2e prijs K. v. Eeten, afd. Langendijk. 1 Metselaars: le prijs A. Metselaar, afd. Lan gendijk. Vervolgklasse., Gootlijst. 2e prijs S. Tromp, afd. Langendijk. Schilders Voerbakken en kleerbakjes 2e prijs G. Kramer afd. Langendijk. 2e leerjaar: le prijs Jan Huigen, 2e prijs Nico; Zijp, beiden afd. Langendijk. Woensdagavond 7 uur vergaderde bovengenoem de vereenigina ten lokale van den heer P. Schoen maker te Z u i dschar wo ud e Aanwezig 23 leden. De voorzitter de heer S. Timmerman, opent de vergadering met een woord van welkom en wijdt enkele wuardeerende woorden aan het ontslapen bestuurslid,, de heer R. Luij'ting. Le aanwezigen wordt verzocht eenige oogen- blikken van stilte aan zijne nagedachtenis te wijden. Hierna worden de notulen der vorige vergade ring door den secretaris, don heer P. Berkhout, gelezen en onder dankzegging' aan den samenstel ler ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van de Kamer van Koophandel, 1.' Alkmaar, waarin wordt meege deeld lat de bijdrage voor de over 1926 vastgesteld is op 15 cent per lid. D'aar reels 25 een tper lid is gestort, wordt voorgesteld het teveel gestorte op de rekening'1927 te doen over schrijven. Aldus wordt besloten. Door den secretaris van de Chr. Middenstandia- vereeniging te Broek op Langendijk was een ver zoek gericht tot het bijwonen van eene vergade ring ter bespreking van het verrichten van werk zaamheden bij particulieren door werklieden der gasfabriek. In deze vergadering werd besloten de 4 gemeenteraden tot eene bespreking uit te npodigen en is een gelijkluidend schrijlven der 4 gemeenten ontvangen, waarin naar voren wordit gebracht dat art. 14 der gemeenschappelijke re.- geling zulks verbiedt, dat dergelijke werkzaam heden niet vufricht mogen worden zonder voorken nis van de Commissie van Beheer. Besloten wordt de stukken in handen te stellen van den secretaris der Chr- Middenstandlsvereen. te Broek. De voorzitte rspreekt zijn leedwezen er over uit, dat juist de smeden heden afwezig zijn, ter wijl dit de personen zijin, die het meeste belang er bij hebben. Vervolgens deelt de voorzitter mede, da.t do ontvangsten van het Weekblad betreffende de Winkelweek hebben bedragen f270, de uitgaven, f1210, alzoo een batig saldo van f 60. In de vo rige vergadering is besloten de winst te verdoe len onder de adverteerders. De heer Paariberg acht het alleszins billijk, indien de redacteur eene vergoeding ontvangt voor de meerdere werkzaamheden in dezen verricht-, Spr. acht het wenschelijk, dat het bedrag door het bestuur wordt bepaald en het restant in kas wordt gehouden voor een volgende winkelweek. Aldus wordt besloten. Als nieuwe leden worde» aangenomen: D. Schuitemaker, IJ. van Dijk te Noordscharwonde. O. Terhofstecte, W, Luyting te ZuidsCharwoude. Kl. Nap to Oudkarspel. Aan dubieuse posten is in totaal een bedrag- van f 1395.93 in handjen der Incassocommissie gesteld, waarvan is ingevorderd een bedrag van f 275.401/2- De voorzitter dankt den heer P. Tuin voor zijn arbeid in dezen verricht. Rekening „Ons Weekblad". De ontvangsten der 4 kjwartalen hebben be dragen respectievelijk: f800.12, f868.46, f756.58 en f 1476.13, in totaal f3901.29. Be uitgaven daarentegen f798.12, f858.10, f 832.12 en f 1221.59, in totaal f3709.93, alzoo een batig saldo van f 191.36. Het geldelijk bezit bedroeg op 1 Jan. 1927 f 1323.98. Als bestuurslid, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer B. Luyting, werd als zoodanig gekozen de heer Jb. Smit Jnz. te Nooril- scharwoudie. De nieuw benoemde verklaart zijne benoeming te aanvaarden, doch spijt het spreker de plaats door omstandigheden te moeten innemen van zulk een voorganger en hoopt zijne voetsporen te mo gen drukken. Spr. dankt de vergadering voor het in hem gesteld ever trouwen. Naar 'aanleiding van de rekening van „Ons -Weekblad", deelt de voorzitter mede, dat de heer P. Berkhout door het bestuur is aangewezen als secretaris-penningmeester van „Ons Weekblad Door middel van de vragenbus werden drie vragen gesteld. De eerste betrof de winkelweek, in noeverre deze neeft voldaan. De voorz. antwoordde, dat de resultaten schit terend zijn geweest en er veel werk van de etala ges is gemaakt. Vervolgens werd de vraag gesteld of personen, die uit de gemeente vertrekken, in het zwarte hokje blijven geplaatst, waarop de voorzitter be vestigend antwoordt. De derde vraag luidde„Zijn de andere incasso- commissieleden van onwaarde? De voorz. deelt mede, alleen de heer Tuin te hebben genoemd, doch niet de bedoeling hpeft gehad de overige leden te willen passeeren. Spr. vraagt voor het verzuim excuus. Rondvraag. De heer Paariberg vraagt ten opzichte van vraag 2 jof hef niet gewtenscht is, dat het bestuur zioh beter op de hoogte stelt betreffende de ver anderingen van adressen van personen die eertijds aan den Langendijk woonachtig waren. Spr. is een feit bekend, dat inplaats van vroegere woon plaats to Zuidscharwoude te Oudkarspel moest zijn. De' voorz. da.nkt, den heer Paariberg voor zijne opmerking en hoopt dat hierdoor de commissiele den zich beter op de hoogte zullen stellen. Vervolgens 'dringt de heer Paariberg er op aan de omwonende winkeliers van personen uit het zwarte hokje te waarschuwen. De voorz. antwoordt dat zulks steeds geschied;.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2