NIEUWE Witte Sier Land-en Tuinbouw artikelen. Hike Breijer Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 23 April 1927 30e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIENT 1 - - IEL 644 ALKMAAy TOB NOOIT. Revue van de Week Speciaal Corsetten-Magazijn ALKMAAR Laoe prijzen. 2 Pruimtabak No. 48 imterc.telephoom 52 LANGEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. - Redact.-Uitg*. J. H. KEIZER. Rureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent* Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aaji den Uitgever Dit nummer bestaat uit 3 Bladén. EERSTE BLAD. Onverkocht goéd. Onverkochte got (deren gaven onkosten. Een bekend Duitsch oecanoom noemt' het boven aangehaalde feit één van 7de wrekend-, ste dingen in het koopmanschap, want zoo gaat hij verder de winkeliers, die dit niet inzien, maken van hun winkels pakhuizen. Hpie, langer de goederen riu in het pakhuis liggen, hoe meer toezicht, enz. zij vereischen en desi te groot-er kosten eraan moet worden besteed. (Bovendien heeft er een groot renteverlies plaats omdat de onverkochte goederen het geld, dat rij hebben gekost, steeds vastzetten. Wat deze staathuishoudkundige in den breede betoogt en becijfert aangaande koopmansgoederen, kunnen wij precies zoo zeggen van de geeste-, iijke goederen der menschên. „Eén order ia; het orderboekje is beter dan tien ip het ver- Schiet," zegt een practisch koopman en dat moest ook hij denken, die zijn geestelijke ver mogens, zijn capaciteiten heeft te verkoopen. Er zijn heel wat personen, die een bepaalde hoeveelheid geestelijk goed aan den man kun nen brengen, maar dit liever opzamelen, om-, dat ziji meenen het niet tegen een bepaalden prijs te mógen verkoopen. Zij verdienen niets met dit geestelijk goed en wachten maar af, in plaats van het productief te maken. Zij zien niet in, dat (dit goed ook in waarde achter-, uit gaat; dat op het oogenblik, dat zij droomen hét te kunnen omzetten iin klinkenden munt, wel eens waardeloos zou kunnen zijln. Daarom dient niet slechts de koopman, maar iedereen Cé waken tegen: „onverkocht goed." Want alle menschen zijn kooplieden, iedereen heeft, in welken vorm dan ook, goéderen aan te bieden, waarvoor hetzelfde geldt, als voor de koop* mansgoederen. Wij mogen nooit liet verschil vergeten tussehen „bezit en geld." Geld ver meerdert, bezit gaat in waarde achteruit. Geld verdubbelt zich in twintig jaar tijd. Biezit is dan geheel verdwenen óf verteerd. Geld groeit, bezit vermindert. Handel daarom steeds vlug met uw bezit! Zet het zoo gauw mogelijk om.! Dr. Jos de Oock. Voo.r de lezers van ons blad geeft onz^ psychologische medewerker Dr. Jos de Cock, van Merlenstraat 120, 's-Gravenhage, gratis ziel kundige adviezen o.m. over de wij|ze, waarop zij, hun geest kunnen verfrisschen en hun wils kracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld. Mochten de beantwoordingen tè uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Vooropgezet, dat gij lichamelijk gezond zijt, kunt gij van oins aannemen, dat deze zeer slech te gewoonte in de jaren, dat gij haar hebt gevolgd, heel wat tijd heeft gekost, die totaal weggegooid is. Wij, raden U aan maar eens: wat minder te slapen in het algemeien, wand negen uur des nachts heeft een gezoind mensch! van Uw leeftijd niet noodig. Het verwondert ons, dat U nog goed slapen kunt des nachts, na een avonddutje van verscheidene uren. Wendt U maar eens al Uw wilskracht aan, om daar af ,tie komen, wij verzekeren U, ldat| gij U een stuk lekkerder zult gevoelen. Veell energie kost het niet, om op te staan van tafel! en Uw jas aan te trekken. Probeer dit dus! vanavond nog. Aan onderstaande person la is persoonlijk; antwoord gezonden, aangezien de beantwoor ding te uitvoerig was voor plaatsing in "dit blad. i KJ. R. te N.-.S., Z. L. te ZP. R. te Si, J. Kl' te B-„ G. v. D. te B. H. S. te N.-S. U klaagt erover, dat gij na het middageten altijd onmiddellijk slaap krijgt en dan slapen; gaat. Dit is een aanwendsel, zooals gij zegt. dat reeds dagteekent uit Uw jeugd. Als men U roept zij|t gij korzelig en knorrig en het liefst slaaptgijj eenige uren door, om zoo suf wakker te worden, dat gij dan weer terstond; in Uw bed kunt kruipen. Gij kunt hier niet overheen kpmeln eln toch j gevoelt gij, dat het niet normaal is. Terstond kunt gij er over heen komien, als gij maar wilt. Sta onmiddellijk na tafel op, trek Uw jas aan en loop tien minuten rond in de vrije lucht. Laat in dien tijd de kamer, waarin gij Uw imid-, dagmaal hebt gebruikt behoorlijk luchten erf begin thuisgekomen direct aan het moeilijkste werk, dat gij dien avond moet verrichten. Lees niet eerst Uw avondblad, zit niet te hangel in Uw stoel en te wachten op Uw kopje thee. Hiebt gij radio thuis begin dan met een lezing te hooren, waarvoor gij moet inspannen en laat U niet in slaap wiegen door een of ander zacht strijkje. 19 APRIL. Het is op den geboortedag van den Prins dei- Nederlanden, - Gemaal van onze Koningin en Vader van onze Kroonprinses Juliana, dat ik u deze week-kroniek toezend. In Den- Haag is in volle voorbereiding- het feest van den achttienden jaardag der eenige dochter van onze Koningin en haar Echtgenoot, 'tls bij velen een misverstand,-dat H.K.H. Prinses Juli ana op 30 April a.s. in publiekrechtelijken en in civielrechtelijken zin meerderjarig zal worden Daarvan is geen sprake. Toen nu negen en twintig jaar geleden, d.i. op 31 Augustus 1898 onze Koningin den Iroon der Nederlanden be steeg, was H.M. Wilhelmina reeds sinds Novem ber 1890, toen Koning Willem- ITÏ overleed, erfgename der Kroon. Prinses Juliana wordt a.s. 30 April wel acht tien jaar, doch daarmee niet meerderjarig. Er bestond de wettelijke regeling, bepalend dat in dien Nederlanu het groote ongeluk zou treffen van het overlijden der Koningin gedurende de periode, waarin prinses Juliana haar achttiende levensjaar niet had_ vervuld, koningin Emma (die van November 1890 tot 31 Augustus 1898 het Regentschap waarnam) het bewind zou voe ren, terwijl prins Hendrik, de Vader van onze Kroonprinses, de voogdij in oivielen zin in handen zou hebben. Deze wettelijke regeling is nu vervallen, - waar prinses Juliana den 30en April a.s. den leeftijd bereikt, waarop H.K.H. bij het overlijden van hare Moeder, onmiddellijk den troon zou bestijgen. 'tls er nu aldus mee gesteld, dat onze Kroon prinses van den- 30en a.s. af lid is van den Raad; van State, waar zij op een der eerste dagen van Mei door hare Koninklijke Moeder zal worden geïnstalleerd in eene openbare vergadering- van ons hoogste, adviseerende Staatscollege,, terwijl H.K.H. ook zal te genieten krijgen de toelage, d'e allerlaatste Erfgename der Kroon, volgens de Grondwet, gewaarborgd. Met. groote decstdrifl wordt, vooral in de Hofstad, - - voorbereid de- viering van den achttienden geboortedag onzer lieve, ongekunstelde en zeer-bega af de Kroonprin ses. De Paaschdagen van 1927 werden ook thans door de S.D.A.P. gebruikt voor haar jaarlijkseh Congres, nu onder leiding van den heer Henri Polak,, die nog zeer kort geleden had te rappor- teeren over de vooruitzichten voor het diamant- T>cwerkers-bedrijf, welk perspectief weinig bemoe digend is, doch volgens de optimistische ver zekering van den heer Henri Polak, - toch niet behoeft te leiden tot Je conclusie, dat er aan de toekomst van deze industrie moet worden ge wanhoopt, hoe bedenkelijk dan ook; door aller lei factoren, momenteel het vooruitzicht schijnt te wezen. We hebben nu de verhouding tussehen Neder land en België na de verwerping, door de Eer ste Kamer van het tractaat- Er Was de „kwajon gensraid" naar Maastricht, waar aangeplakt werd een soort van „bedreiging". En in enkele Belgi sche kranten van annex ion istisch karakter werd zelfs gedreigd met een conflict..Ook hier, zal wel gelden het gemoedelijke Hollandscbe woord, dat „zelden het eten zoo heet wordt genuttigd, als 't soms wordt opgediend".... Men mag veilig aannemen, dat minister Bee- i laérts van Blokland, de opvolger aan Buiten- j landsehe Zaken van mr. van Karnebeek, over deze er. soortgelijke dingen zal glimlachen.. Hij', - bedachtzame bewindsman, - die reeds bezig is met de voorbereiding van het nieuwe Nedjer- I landsch-Belgische Verdrag, zal wel zorgen, .dat de zaken in „rustige bedding" komen. Uit de regeerings-cuisine kwam nog de tijding, dat minister Kan een rondschrijven heeft gericht aan de. Commissarissen der Koningin in verband met de wijze, waarop de Zondagswet wordt toe- gepast. Onze senaat besloot, weet men in den avond van 19 April, te vergaderen: allereerst tot iiet afdoen varw de ontwerpen tot grensregeling voor Haarlem cn Breda, vervolgens tot het verder behandelen van de ontwerpen-Staatslle- grooting-1927. De senatorial© deliberatiën zijn „up te date", helaas, even uitvoerig, breedspra kig (zoo niet erger) .geworden als die van de Tweede Kamer. Men mag intusschen aannemen dat voor het eind van deze maand het Staatsbudget voor de bekrachtiging door de Kroon zal zijn gereed ge maakt. Vermoedelijk zal ons Lagerhuis, dat op 10 Mei weer ia openbare vergadering bijeenkomt, niet na Pinksteren vergaderen. Zoodat ons een groot parlementair zomer-recès te wafchten staat. Uit do jongste „criminalia" teeken ik aan, dat de landbouwer te Zuidwolde (Fr.) die een man vermoordde om de f 2000, door den buurman van wege brandschade geïncasseerd, te kunnen bin nenhalen, heeft bekend, de gruweldaad van nioor**!te hebben gepleegd. In Den Haag kwam voor het schrikkelijk ge val, dat een officier van gezondheid een zijner „vrienden", een officier van administratie, via cyaankali-injectie, den dood injoeg. De moordenaar, die een „liaison" had met de eohtgenoote van zijn slachtoffer, heeft zijde gruweldaad bekend. Fh zal dus voor het militair gerechtshof moeten terecht staan. Te Amsterdam is een kantoorbediende gevat, die de directie der Bank, waar hij in betrekking was, voor jen bedrag van f 7000 heeft bestolen. Ook in dit geval zijn een stuk of wat „makkers" in het spel. Voor de reeks van auto-ongevallen, ook in de jongste week voorgekomen, verwijs ik naar de bladen. De cijfers Jaarvan blijven zich, helaas, in de „stijgende lijn" bewegen. De Christelijke en de JooJsche viering van Pascben, zoozeer onderling verschillend, vielen dit jaar ©enigermate samen. 2 Mient 17 - TeS. 526 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. A L L E SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE - Almelo. pep half ons OVERTREFT ALLE ANDERE SMAAKen stevigheid Aan 't ontkiemen waren de plannen om in Je Hofstad een gedenkteeken te stichten ter eere. j -'an Thorbecke's nagedachtenis. Zij hielden wel j eenig verband met de kleine zege, welke de Vrij- heidsbond, die toch de traditie der oude libè- rale idee heeft voort te zetten, bij de jongste Statenverkiezingen behaalde. Groote geestdrift voor; .dit plan vindt men stellig niet bij Jan Publiek. Meer warmte, dit staat vast, is er (herhaal ik) voor de viering van Prinses Juliana's achttienden verjaardag, op 30 April a.s. En voor. de Groningers bracht Paschen '27 hijzonderen jubel door de geboorte van den 100 duizendsten inwoner, een ras, en wasch-echten „Grunneger" knaap!.... BUITENLAND. In de korte week, die achter ons ligt, hebben zich - naar het pns voorkomt niet veel politie ke feiten voorgedaan, die een bijzondere bespre king in dit overzicht zouden wettigen. Het is daarom, dat wij thans meenen te kunnen volstaan met het in het kort releveeren van verschillende gebeurtenissen van eenig belang, die zich gedu rende de laatste dagen in de buitenlanidsche poli tiek hebben voorgedaan. Allereerst kunnen we dan melding maken van de kabinetscrisis in Zuid:Slavië, welke op dit oogenblik weer tot het verleden behoort. Zater dag j.l. heeft Oezinewitsj bij den Koning het ont slag van zijn kabinet ingediend. Aanvankelijk' lctik de reden van dit plotseling- aftreden duister. Nu bet nieuwe kabinet gevormd is, blijkt, lat dit, aftreden der regeering alleen ten doel had een uitbreiding der regeer in gscoali tie mogelijk te ma ken. Onder Woekeitsjwitsj is thans weer een nieu we regeering tot stand gekomen. Het Berliner Tageblatt meent te weten, dat de uitbreiding van' hel kabinet uitsluitend verband houdt met de jongst everscherping van het conflict met Italië. Hierdoor zo ude rëgeering van Joego Slavië dus in staat gesteld worden in haar buitenlandsche po litiek krachtiger op te treden. In Japan heerscht op het oogenblik eveneens een regeer in gscrisis. Deze is ontstaan doordat de Raad van State het verzoek- van den eersten mi nister om een keizerlijke verordening tot steun aan de Bank van Taiwan te verleenen, verworpen werd. In Marokko i,s de strijd opnieuw ontbrand. De rebellen hebben volgens de jongste berichten ge voelige verliezen geleden. Het ziet er thans nog niet naar uit, dat de strijd gauw beslecht zal zijn. Wachten we met een bespreking, totdat we over meer betrouwbare gegevens kunnen beschikken. Een vorige keer hebben we de aandacht er op gevestigd van hoe groote beteeken is de eensge zindheid van de mogendheden in China, die im mers een gelijkluidend ultimatum hebben ver zonden, wei is. De Kantonneesche Minister van Buitenlandsche Zaken Tsjen, schijnt Jit zeer goed te beseffen, maar niet in dien zin, dat hij zich als verloren beschouwd. Hij meent thans het „verdeel en heersch"-systeem te kunnen toepassen. Tot Jit doel heeft hij de nota der buitenlandische mo gendheden met vijf afzonderlijke nota's beant woord. In hoofdzaak zijn de nota's weliswaar ge lijkluidend, doch de afwijkingen hoe gering ook, die de K an ton nee s er in aangebracht heeft, wat betrof de schadevergoeding voor de Amerikanen enz., laten maar al te duidelijk zien, dat hij speculeert op een nieuweverdeeldheid der mo gendheden. Intusschen dreigt ook de figuur van minister Tsjen 50 pet. -van haar belangrijkheid te verlie zen. Het Rwomintang immers is goed op weg gie- halveerd te worden, hetgeen zou beteekenen, dat ook Zuid-China geen officieele vertegenwoord igwr mee rheeft. De Chineesche politiek wordt er waar lijk niet frisscher op!

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1