TWEEDE BUD ZATEBIAG 23 APBIL W Gemeenteraad Koedijk Moderne Foto's Buitenland Vrijdagmiddag 2 uur vergaderde je Raad van bovengenoemde gemeente ten raadbuize onder voorzitterschap van den Ed- Ael.itb. heer P. Kik kert, burgemeester. Secretaris de heer A. Sloot. Aanwezig alle leien. Behoudens een drietal opmerkingeir van den heer Hart worden de notulen der vorige vergade ring, welke zijn rondgezonden, met eene kleine wijziging goedgekeurd en vastgesteld. Naar aanleiding van eeu onderhoud met B., en ,W. en het hoofd der school, is aan den voorzitter verzocht de verklaring af te leggen, dat de be- leedigingen, geuit in de vorige vergadering tegen genoemd hoofd ,znllen wordeu ingetrokken. B. en ,W. stellen voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. De commissie voor hu lp ver leen in g aan tuin ders, heeft na beraadslaging, besloten te advisee- ren de hulp in te roepen van Ged- Staten. De voorz. heeft hierop ean onderhoud gehad met den Commissaris der Koningin, waaruit spr. ten duidelijkste is gebleken, dat de zaak te laat ter hand is genomen. Evenwel zal door de pro vincie geen steun verleend worden uitgfezonderd1, indien de gemeente credietverlecning toestaat, zal het risico voor 50 pet. door de Provincie gedragen worden mits de gemeente hierin voorgaat. Hierna werd de medewerking verzocht der Boe renleenbank, welke bereid "was crediet te verleenen onder oogst ver band, hetgeen behelst, dat een ge deelte dek opbrengst van ae producten, ter vei ling aangevoerd, zal worden ingehouden. Van de zijde der Centrale werden cenigje bedenkingen hiertegen geuit, waardoor de eventueele verlee- uing te langen tijd zou uitblijven. Tenslotte heeft de Cööp. Aan- cn Verkoopver- ©eniging zich bereid verklaard,- waarna circulai res zijn rondgezonden, waarvan 12 aangiften, die van dit crediet gebruik wenschen te maken, zijn ingekomen tot een gezamenlijk bedrag van f1755. De heer Mulder wensbbt de termijn van toetre ding verlengdte zien, doordien deze zeer kort was gesteld. De voor7. deelt mede, dat zulks noodzakelijk was in verband met de zeer psoedige liulpverlee- iring. Indien er nog personen zijn, die wenschen toe te treden kunnen zij zi.eh wenden tot de com missie, die op haar beurt zal overwegen of het verzoek kan worden ingewilligd. Voorgesteld wordt deze mededeeiing voor ken nisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. De wijziging der begrooting. 1926 is door Ged Staten goedgekeurd teruggezonden. Ingekomen zijn de berichten van aanneming de rbenoemingen als leden van de commissie der ar beidsbemadd el ing. Eveneens die der plaatsvervangende leden der stem bureaux. Door Ged. Staten is bericht van ontvangst ge- aonden betreffende de wijziging der politieveror deningen. Ontvangen is de rekening van den Waren-keu ringsdienst over 1925. Door B. en W. te Alkmaar is medegedeeld dat door den Raad der gemeente Alkmaar met alge meen© stemmen goedgekeurd zijn 3e herziende plannen voor het Centraal Ziekenhuis. Van hetzelfde college is eene dankbetuiging ingekomen voor de hulp en steun door deze ge meente verleend voor de totstandkoming der plan men. De bijdrage, inzake de Gezondheidscommissie te Beverwijk voor deze gemeente vastgesteld op f35.10. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van hetzelfde ooilege is ingekomen de reke ning en verantwoording over 1926. In verband met het batig saldo, zal voor dit jaar geen bijdrage noodig zijn. Wordt voir Kennisgeving aangenomen. Als wijkverpleegster te Schoorl en Koedijk is aangesteld Zr. A. Molenaar te Hengelo. Als voren. Ingekomen is het verslag over 1926 der K. van Koophandel te Alkmaar. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de Begrafenis vereeniging „De Laatste Eer", is liet verzoek ingekomen, het daarheen te leiden, dat het politiegeleide, bij begrafenissen, door genoemde vereeniging uitgevoerd, wordt in getrokken ,daar gedurende die 5 jaar, dat deze ver eeniging bestaat, nog nimmer de orde verstoord is en het politietoezicht reeds tot het minimum beperkt is. De voorz. deelt mede, dat het politiegeleide bij de wet geregeld is en het niet mogfelijk is zich daaraan te onttrekken. Blijkens het verzoekschrift is het geleide reeds tot het minimum terugge bracht, doch had Z.A. meer positieve mededeeiing wensohelijk geacht, waardoor eene andere wijze van uitvoering der wet mogelijk was De heer Hart zegt, dat het verzoek gegrondvest is op verschillende uitingen. Spreker acht het geleide overbodig, vooral daar zulks alleen te Koedijk blijkt te geschieden. Na eene korte discussie zegt de voorzitter toe deze zaak te beraden met B. en Wi. en den veld wachter om te zien in hoeverre het verzoek kan worden ingewilligd- Op verzoek van J. en H. Beers, caféhouders te St. Pan er as- wordt op voorstel van B. en W, met algemeene stemmen besloten de kermis aldaar te bepalen op den derden Zondag in Juli. Het verzoek namens P. Bronder, om gedurende den legtijd ae eendien 'savondS los te laten en s morgens vast te houden, wordt, gezien 'het ge nomen besluit betreffende de wijziging der poli tieverordening, voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is de rekening 1926 voor de Veen derij. De ontvangsten hebben bedragen f3719.74, de uitgaven daarentegen 'f865S.72l/s, alzoo een nadeelig slot van f 4935.981/2- Tevens was hierbij gevoegd een schrijven van B .en W; .tc St. Pan eras, waarin wordt medege- deeld ,dat de Raad niet zal ingaan op het voor- stel van Koedijk om het voorste gedeelte der j veenderij af te vlakken, daar hierin veel te veel veen aanwezig is. Reden waarom wordt voorge- steld de uitkeering voor het af tc steken ge deelte te bephlen op f 1000 en de landhuur op f200, zijnde voor iedere gemeente een bijdrage van f600. Aldus wiordt beslotep. Door de vereeniging „Helpt Elkander" wor.it verzocht de betaaldag voor de pacht der gemeente landerijen te stellen op 25 Maart inplaats van 25 December.^ Door de West is aan dit verzoek ad- haesie betuigd. B. en Wi. stellen voor deze datum te wijzigen met ingang van den huurtijd, doch de persoon lijke verzoeken, welke steeds zijh ingewilligd ook thans in te willigen. Aldus wordt besloten. Ingezonden Mededeeiing in eenvoudige tot meest artistieke uitvoering. Specialiteit in VERGBOOTINGEN en REPRODUCTIES. Opnamen ook aan huis FOTOGRAFISCH ATELIER Arpad Moldova n, Nieuwe Niedorp Filiaal Noordscharwoude verkrijgen PUJtnvEE per oü f 9.50 - 2.v., - 0.Ö0 EI Eu MEEL f 8.- per 5') K.G GRATIS een droogvoerbak bij aankoop van 50 K G., of bij inlevering van 20 bons. van pakken van 21/2 K.G. VRAAGT UWEN WINKELIER. Hoofdagente firma JAN BAK en ZONEN, Alkmaar. Ingekomen is een verzoek van P. Zut om ver goeding der reiskosten voor zijn zoontje voo: het bezoeken, der R. K. Bijz. scihool te Alkmaar. Dc voorz. doelt mede dat volgens art. 13 der I. O. Wet geen aanspraak op vergoeding gtemaak' kail worden. B. en W. stellen voor afwijzend fc bescliikken. Conform het voorstel wordt besloten. Vastgesteld wordt de pensioengrondslag voor de gemeenteambtenaren van den Burgerl. Stand Ingekomen is een verzoek om ontslag als raads lid van den lieer v. a. Woude wegens vertrek uit de. gemeente. De voorz. spreekt er zijn leedwezen over uit dat de heer v. d. Woude zijn functie als zoodanig niet meer kan waarnemen. Vanaf 1912 heeft hij deel uitgemaakt van den Raad en is het allen genoegzaam bekend, hoe door hem de belangen der gemeente zijn behartigd- Z.A. dankt het schei dende raadslid ook namens de Raad voor al het geen door hem is verricht en spreekt den Wensch uit <^at het hem in alle opzichten wel moge gaan. De heer v. d. Woude zegt zeer gevoelig te zijn voor de gesproken woorden en brengt dank aan de kiezers,, die 15 jaren onafgebroken zulk een ver trouwen in hem hebben gesteld. De heer Hart merkt op,, dat de heer v. d. Wou de steeds een grpot tegenstander is geweest var de S.D.A.P., waardoor spr. niet bij machte i3, dat respect te hebben, wat men bezitten moet tegenover den oprechten tegenstander. De lieer v .d. Woude stond steeds aan de fanatieke zijde Dc heer v. d. Woude merkt op het ambt van raadslid te hebben aanvaard om algemeene belan gen te dienen, doph niet zooals de heer Hart, die speciaal voor de belangen der S.D.A.P. is. De voorzitter sluit hierop de discussies Ingekomen is een schrijven van de Federatije voor Ziekenhuisverpleging en Ziekenzorg in Ne derland, waarin aen Raad verzocht wordt adhae- sie te betuigen aan een adres aan den minister, behelzende het verzoek om de uerpleegprijzen in de Academieziekenhuizen, welke verhoogd zul len worden, te handhaven. - B. ea W, stellen voor goedgunstig te beschik ken. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van Jb. Groot, café houder te Koedijk om herziening van het vergun ningsreeht, daar de achterzaal aan de vergunning door hem onttrokken zal worden. Doordien v oor dit gedeelte geen speciaal rec.'P wordt geheven, stellen B. en W. voor afwijzend tp beschikken. Aldus wordt besloten. Vervolgens wordt door B. en W. de Suppl. be grooting 1926 aangeboden en aldus vastgesteld Doo rB. en W. wordt aangeboden het cohior der Hondenbelasting dienst 1927. Voorgesteld wordt liet collier in comité te behandelen. Aldus Wordt besloten. Door hetzelfde college wordt het verslag over den toestand der gemeente 1926 aangeboden. De aanbieding der wijziging van aen ligger der wegen wordt verdaagd tot de volgende ver- 'gadering, daar nog eenige gegevens moeten wor den verkregen. In de vacature, lid van het armbestuur, out staan door het ontslag van den heer v. d. Woude is door B. en W. de volgende voordracht opge maakt: 1. A. J. Verduin, 2. J. Commandeur. Met algemeene stemmen wordt no. 1 der voor dracht benoemd. Als lid der voeneommissie Wordt gekozen de heer J. Commandeur. Als leden der schattingsoommissie worden her benoemd de heeren P. Kikkert, C. Beets en G. Slotcmaker. In de vacature v. d- Woude wordt de heer A. J. Verduin gekozen. Door de commissie voor het onderzoek der Geloofsbrieven van dein heer W. Visser, be- staande uit Ie heeren v. d. Woude Kramer -i Mulder, wordt geadviseerd de heer Vis ser als gemeenteraadslid toe te laten. Al'dus wordt besloten. Door dé Woningbouw-vereeniging te Koedijk is een verzoek aan den raad gericht een hy potheek te verleenen tot het volle bedrag voor het bouwen van 2 dubbele arbeiders-woningeoj met 2 schuurtjes, waarvan de kosten geraamd ij.n op f 11.000. B. en W. stellen Voor goedgunstig te be schikken. Weth. de Geus acht het bezwaarlijk laar ai dit geval geen reservehuuriers aanwezig zijn en zelfs de vierde huurder niet defini tief is. Dé huur wordt steeds hoo'ger, mplaats van lager, daar het bouwterrein te groot is, Niet alleen" moet voor den grond, waar de huizen gebouwd worden, f 2.60 per vierk. meter betaald worden, doch ook voor het overige terrein Spr. noemt het teveel forceerén en steld voor 2 woningen te bouwen. De heer Hart merkt op, dat een gewijzigd plan is ingediend naar aanleiding van de be zwaren van Bi. en W. De heer Commandeur acht de huur van f 4.60 te hoog, daar de loonen steeds djle|a. De heer Hart merkt op, dat de huur voor dwoning minder bedraagt, doch dat de meer dere huur is ontstaan door een grooter schuur-, tje. De heer v. d. Wouide beschouwt deze hui-, zen als middenstandswoningen, daar de arbei ders geen koolberging noodig hebben. De voórz. antwoordt dat de schuur plaats biedt voor 1 wagon kool, doch- tevens moet dienen. als bergplaats. Dé heer Mulder zegt dat de woningen van de vereeniging verre te verkiezen zijn boven dé krotten, waarvoor dikwerf f 3. - en hóoger betaald moet worden. De heer Hart merkt op, dat van forceeren bij het bestuur geen sprake is. Daartegen zal de huurprijs van 4 lager zijn dan van 2 wo> ningen, daar de bouw voordëeliger zal kun-i nen worden. Na een korte bespreking stelt de heer Hart voor, indien er 4 definitieve huurders zijn, de: hypotheek te verleerden en bij een minder ge tal een nieuw plan te ontwerpen. Het voorstel wordt aangenomen met 5—2 stemmen, tegen de heeren Commandeur e.» v. d. Woude. Aan Bi. en W. wordt machti ging verleend voor de burgerrechtelijke han delingen. Vervolgens wordt door het college van B. en W. machtiging gevraagd voor de openbare1 verhuring van het grasgewas langs den Ka- tjaaldiik. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een schrijven on-derteekendd door Ie heeren Hart en Mulder, waarin zjj te kennen geven eene openbare bespreking te houden inzake de getroffen overeenkomst tus- schen de gemeente en C. de Koning. Adres santen niet bekend met de aangegane overeen komst, wenschen de verantwoordelijkheid hier voor niet te dragen. Daav geen der ledén bezwaren heeft wordt, het antwoord verleend aan den heer Hart, die verklaart, d&t op de ledenvergadering van het ondersteuningsfonds „Hulp bij Ziekte" de ze zaak te berde is gebracht. De aangegane overeenkomst luidt dat C. de Koning afstand doet van de uitkeering van het ziekenfonds; ten behoeve van zij|u zoon, die. thans in het ziekenhuis wordt verpleegd, en door hem mach tiging wordt verleend de gelden af te dragen aan den gemeenteontvanger. Door spreker is een onderzoek^ ingesteld naar d^ ongesteldheid in genoemd gezin en is het «spreker ten duidelijkste gebleken, dat in deze overleg met den Raad had moeten wor den gepleegd inplaats van beslaglegging op de gelden (Vervolgens schildert spreker de toestanden van het gezin welke wij voor publicatie niet\ gewenscht achten. Verslaggever.) De heer Mulder zegt dat een geval als dit poradisch voorkomt en vraagt waarom dwang maatregelen worden toegepast. Ook deze spreker brengt eenige gegevens naar voren, welke wij voor publicatie niet ge-,' schikt achten. Verslaggever) Spreker stelt de vraag of Bi. en W. zich wel op de hoogte hebben gesteld van de finantieem draagkracht van-dit gezin. De voorzitter antwoordt dat de inkomsten) wel degelijk zijn overwogen en juist daarom. smaakt als room ter. R in W. voldoende om niet in moeilijkhe den te komen. Daar de operatie- en verpleeg- kosten voor de rekening van de gemeente ko men, zijn B;. en W. van meaning dat de uitkee-' ring niet geheel ten goede moet komen aanf hel gezin, daar de verpleging geiéne kosten voor hel gezin meebrengt. Z. A. heeft uitdrukkelijk aan de Koning ge-, zegd, indien later mocht blijken, dat teveel wordt ingehouden, zal hierin worden voorzien. Weth. de Geus betreurt het dat deze zaak' in hei openbaar wordt behandeld, doch moet/ de zaak thans verder worden besproken. Het ondeisteu-ningsfonds keert f 6.— an de onder-. derlinge ziete verzekering f 7.7O, in totaal f 13.70, waarvan op f 10.— beslag is gelegd. Het inkomen hetwelk door den vader en der^ tweeden zoon wordt ingebracht, acht spreker, zeker voldoende om rond te kome(n. Spr. acht het zeker niet democratisch om tegen zulke menschen te zeggen, neem alles maar en. acht de beslaglegging niet als dwanig. Die heer Hart acht het verplicht van BI ietq( W. om met den Raad overleg te plegen en is overtuigd dat het de bedoeling was van B!.y en W. om de raadsleden er niet mee bekend( te maken. De voorzitter zegt, dat dit absoluut niet zoo is, daar hiervoor geen enkele reden aanwezig is. Z. a. betreurt het dat deze zaak niet ira comité is behandeld. y De heer Hart vraagt waarom deze zaak in de laatste, comité-vergadering niet behandeldi is geworden. De voorzitter antwoordt dat de zaak toert niet geheel geregeld was, doch het plan was om het in deze vergadering te doen. Dc heer Hart merkt op, dat men zich' op die manier er steeds uit kan redden, doch wenscht spreker op te komen voor de arme menschen. De heer. v. d. Woude acht het inkomen vol doende en zegt dat er velé gezinnen zijn, die met minder moeten rondkomen. De heer Hart zegt, dat opgemerkt is dat de verpleging geene kosten meebrengt voor het gezin, doch eischt het als een recht, dat de moeder voor haar ziek kind wat fruit mag] koopen, hetwelk ook het eenige is, wat de patiënt mag gebruiken. De voorzitter sluit de discussies en zegt re visie ;vt deze zaak toe, om te zien in hoeverre tegemoetkoming mogelijk is Niets meer aan de orde zijtnde, sluit dq voorzitter de vergadering. EEN GROOTE BIRAND. De ,,Ne.wLYork Herald" meldt uit Tokio, dat een brand te Otbmari, op het eiland SaJ chalin, 100 woningen heeft verwoest. - Tjitsjerin, die momenteel aan de Rivièra, vertoeft, heeft gisteren een auto-ongeluk ge had. Door den tegenwoordigheid vafi geest van den chauffeur is hij aan een wissen dood ont komen. Te Grenay een stadje van 6500 inwoners, meest mijnwerkers, in de buurt van Lens, vier den Maandag niet minder dan 64 paren hun zilveren bruiloft. De feestelingen werd op het stadhuis een Paaschdiner aangeboden, waartoe ook al hun kinderen waren uitgenoodigd. - Een gruwelijke moordpartij heeft bij Li mon (Mexico) pfeats gehad. Bandieten staken een trein met 170 passagiers e.n I7 be wakings- militairen in brand, nadat zij den trein hadden doen ontsporen. Na de soldaten te hebben ge dood, schoten zij) alle passagiers neer, die uit brandende coupé's poogden te vluchten. Men gelooft, dat alle reizigers vermoord of ver-. orand zijn. - De politie te Berlijn, hejft een eigenaardig y smokkelzaakje ontdekt. Hef had haar getroffen, dat doii_ laai sten tijd zooveel gouden dameshorlo ges van Belgisch fabricaat werden aangeboden in banken van leening, die er 20 a 25 mark op gaven. Met hulp van de bankhouders gelukte hei haar den beleener te vinden. Het is een poe lier ,die geregeld geslachte kippen giestuurd kreeg uit Brussel, waar zijn vrouw schijnt te wonen. De horloge; waren in de kippen verstopt en kwa men zoo zonder invoerrecht de grens over. Op elk horloge verdiende de man door de beleening een mark of zes. Dezer dagen werd in de omgeving van Ha- nau een juwieeiendief gearresteerd. Op de vraag wat hij met zijn buit had uitgevoerd, verklaarde de man, dat hij ze in een lucifersdoosje had ge daan en dit met het aores van het hoofdbureau van politie in een brievenbus had gegooid. De politie geloofde niet veel van het verhaal, maar het bleek inderdaad waar te zijn. De post- Itónmbtc ydie de bus had geledigd, had daarbij ook het lucifersdoosje gevonden, maar liet als waardeloos weggeworpen. Het komt immers ner haaldelijk voor, dat allerlei waardelooze prullen in een brievenbus worden geworpen. Kinderen hadden het doosje met de glinsterende steentjes gevonden en waren daarmee aan het spe- deze maatregel getroffen is. De verantwoorle-i len gegaan, waarbij er natuurlijk meerdere ver dik hiervoor wordt uitsluitend door B. en W i lorei: gingen. Een agent, die hen bij liet spel had g? dra gen, daar deze zaak tot de competentie gadegeslagen, nam het doosje en de diamanten in van dit college behoort. De afstand van de gel- beslag en gaf ze over aan zijn superieuren, aen is geheel vrijwillig geschied. Nimmer is I het B. en W. gebleken dat de inkomsten van! In het Missisippigebied stijgt het water dien aard waren, dat zij in benarde omstant-, j nog steeds. Het aantal dakloozen bedraagt digheden geraakten. Het huidige inkomen ach- reeds 77OOO.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3