Reisindrukken uit Sovjet-Rusland. Binnenland D.' schrijfster van deze artikelen, Mevrouw E. Wirtz-Bloir, heeft onlangs een serie Radio voordrachten ^gehouden over haar belangrijke rei zen door Sovjet-Rusland, den Kaukasus, Perzië, de Balkan-, en de Rand-Staten (in het geheel 21 Staten). Zij was de eerste vrouwelijke en te vens de eerste Hollandsehe journaliste, die Rus land, voor de eerste maal in 1922 en later we derom in 1925-1926, bezocht. Wij openen hiermede deze serie artikelen, waarin zij de gevaren van het Bolsjewisme uit eenzet. I. j TWEEëRLEI LEZING. Het is niet gemakkelijk, in een kort bestek d,e Communistische prppaganda, die in Rusland en in het buitenland gevoerd [wordt, te behandelen. De opvoeding van.het kind, d eatheïstisehe pro paganda en alle middelen, welke door de volge lingen van Lenin gebruikt worden om de tegen woordige generatie, kort maar scherp gezegll, moreel bankroet te maken, moet ik hier in tele gramstijl behandelen. W,at ons, bezoekers van Rusland, zeer onaan genaam aandoet, is ,dat vele hoogstaande man nen, politieke leiders, en zelfs ook journalisten, dikwijls enthousiast gestemd uit Rusland terug komen. Men krijgt daardoor allicht den indruk, wanneer men met deze personen spreekt, ila.t zij propagandisten der Sovjets zijn geworden! Dit is met velen hunner niet het geval. Zij" geven te goeder trouw datgene weer, wat zij ge zien 'hebben, zonder dat zij voelen, onwillekeurig de spreekbuis der Sovjets te worden, daar zij slechts indrukken overbrengen omtrent de dingen, die men hun heeft laten zien. Ik vergelijk deze personen met vele Amerikaan- scha touristen, die een reis naar Europa gaan maken. Vóórdat zij seheepgaan, koopen zij in den een of anderen boekwinkel een Baedeker-reisgids. Komen zij later in Amerika terug, dan zullen zij' u .met- aplomb heel veel over Europa.vertellen. Maar vertellen zij u in werkelijkheid niet vooral datgene, wat zij in den Baedeker gelezen heb ben Het treurige in deze Russische bezoekers is, dat daardoor heel dikwijls het lezend publiek ge desoriënteerd wordt en dan weinig geloof begint te hechte.n aan de verhalen der genen, die Rus land achter de coulissen bekeken hebben. Het is daarom niet onwenschelijk, dat ik ais inleiding begin te beschrijven: Op welke manier de Sovjets hun gaden rondvoeren. Het programma luidt: per express via Berlijn - Riga r.aar Moscou te gaan. Deze D'-treinen wor den in Rusland courier-treinen genoeipd. Een goede slaapwagen met restauratiewagen, met directe bestemming naar Moscou, wordt aan..deze treinen gehaakt, en men heeft er zelfs voor ge zorgd ,dat de conducteurs op het Russische tra ject in een goed. uniform gestoken zijn. Jammer, dat de bezoekers niet in de 'gelegen heid zijn, een reis door Rusland in een gewonen trein te makenhoe geheel anders zou dan hun appreciatie van het vervoerwezen onder het Sov jet-regime -worden! Een bekend Fra.nsch socialistisch Kamerlid schreef over een dergelijke reis, die hij in Rus land gemaakt had: „Over de onzindelijkheid en den ont-zettenden stank, nog niet gesproken over het ongedierte, zou men een boek op zichzelf kunnen schrijven Op ieder station in Rusland heeft de Tseheka (politie) een paspoorten bureau ingericht. Geen reiziger kan het perron verlaten, zonder Jat zijn paspoort afgestempeld wordt en hij het adres opgeeft, waar hij tijdelijk in de stad gaat ver toeven. Komt men nu als vreemdeling te Moscou of elders aan, dan vraagt, u deze politie-beambte, in Wielk hotel u kamers wenscht te nemen. De meeste reizigers weten niet, dat in de meeste groote steden door de Sovjet-Regeering één of een paar hotels in eigen beheer genomen zijn. Hiermede wordt bereikt, dat zij dezen reizigers een beter verblijf kunnen aanbieden, en dat zij op die manier diezelfde reizigers onder een scher pe controle kunnen stellen. Blijkt nu het hotel, dat opgegeven wordt, een ander te zijn, dan zal de politieman u zeer hoffelijk vertellen, Jat er juist op .die dagen een zeer druk vreemdelingen verkeer is, en zal hij in overweging geven, dat hij eerst- even zal telefoneeren, of er nog kamers vrij zijn. Hij komt dan later met de mededeeling te- Wug, dat hij in hotel X. een kamer voor u .gere serveerd, heeft, daar in het andere hotel tot zijn leedwezen, geen plaats was. Ongemerkt worjt gij dus op die manier in dat hotel gebracht, waal' zij u willen hebben Vroeger had ge de ontzettendste berichten over de Tscheka-menschen gelezen, en hier krijgt ge dus den inoruk, dat dit alles zeer overdreven moet geweest zijn, want de man, met w-ien ge gesproken hebt, heeft niets aan hoffelijkheid te wenschen overgelaten. Weinige d er reizigers weteti, dat dit slechts een comediespel is, om den slechten naam, welken het Russische politiecorps gekregen heeft, daardoor bij de vreemdelingen goed te maken. Ongemerkt worden op die manier op het conto der Sovjets twee goede punten ge boekt: het vervoerwezen en de goede ontvangst op het. politie-bureau. Bic publieke vermakelijkMvten De publieke vermakelijkheden in Rusland wor den door ae Sovjets geëxploiteerd, en jaarlijks xwordt een groot bedrag daarvoor uitgetrokken. Bij iedere voorstelling moet de helft der zitplaat sen gratis aan het volk verstrekt worden, en :1e resteorende plaatsen worden tegen een spotprijs aan het publiek afgestaan. Komt nu de vreemde ling- in een dier theaters, dan staat hij verbaasd, dat zij alle overvol zijn, en veronderstelt hij daar door, dat er ©enige welvaart onder -het volk is, dal ïieh immers de luxe kan permitteeren, bijna I xiederen avond een dier voorstellingen te bezoe- ken. Men heeft echter in Rusland het oude svs- 1 teem van de Nero's in Rome overgenomen, en gaat van hetzelfde principe uit, dat men, wan- neer men een volk onderdrukt, het des avonds af- j leiding most bezorgen, om het te doen vergeten. wat het, des daags doorstaan heeft. Men heeft getracht, ook op die manier bij wijtóe van propa- gand ad© Sovjets-ideeën te verspreiden. Lieden die het weten kunnen, verklaarden mij, dat men echter daarmede niet geslaagd is. D eSovjet-Regeering heeft, zooals bij ieder ten- tooinstellingsbezoek het geval is, zorg gedragen, dat- men den vreemdeling eenige goede inrichtin gen kan laten zien. Zoo zal. men u een kazerne toondti, waar de soldaten een keurig ingerichte casino-bibliotheek of andere lokaliteiten hebben, maar "slechts één zoodanige kazerne, is aanwezig. Het. Roode Leger is in andere steden nief in der gelijke model-inrichtingen ondergebracht! Men laat u een chocoladefabriek zien, waarin voor de hygiëne ten behoeve van den werkman goed gezorgd wordt-, ,en_ waarbij een póar goed ingerichte arbeiderswoningen staan. Ook deze fabriek moet- slechts als een specimen beschouwd worden. Men draagt echter zorg,dat de bezoeker niet in de gelegenheid kermt, een kinder-internaat of ^andere arbeiderswoningen te bezichtigen. Hij mag slechts een paar model-inrichtingen zien, en iedere gelegenheid wordt hem, zonder dat hij het bemerkt, ontnomen om met de wantoestanden, clie elders heerschen, in aanraking te komen. Ik veronderstel, met deze korte inleiaing vol doende uiteengezet te hebben, hoe het komt, dar. een deel der bezoekers uit Rusland beter ge stemd is teruggekomen zooals het met meer dere» gegaan is! (Wordt vervolgd). PRINSES JULIANA. De star,daard-vlag der Prinses. Tijdens het avondfeest op den Hofvijver te Den Haag, op den achttienden verjaardag van prinses Juliana, zal bij vexscnijning der Admiraals en Zeehelden op Jen stoep van het Genreen te-museum voo rde eerste maal de standaardvlag van prinses Juliana worden gehesctien. Vorm en kleuren v'an deze onderscheiüingsvlag, door Juliana, prinses van Oranje-Nassau, hertogin van Mecklenburg, te voeren, werd reeds vastge steld bij Kon. Besluit van 8 November 1909. Daaruit blijkt o.a., dat Je vlag is een langwerpige vlag van oranjekleur, waarvan de hoogte 5/6 van de lengte bedraagt. Zij is'driehoekig uitgesneden over 1/3 van de lengte. De vlag is verder in vier vakken- verdeeld door een staand, vierarmig kruis van Nassausch blauw. In het midden van het kruis bevindt zich een medaillon van oranjekleur, waarop geplaatst is het wapen der koningin, het schild gedekt met de koninklijke kroon; in het bovenste oratijevak aan de broekzijde bevindt zich een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend, van keel, beslagen met zilver (oranje). In het onderste oranjevak aan de broekzijde bevindt zich een aanziende stierenkop met afgezakt halsvel van sabel, gehoornd met zilver, getongd met keel en gekroond met een driebladige kroon van 'goud (Mecklenburg). giè bedreigt en onder mfejy een dreigement is voor het leven van de haven van Antwerpen, Gent en Brussel, voor de ontwikkeling van' d' Belgische Industrie en van België's intèr- nationalen handel, ja zelfs voor 's lands voor- 1 zien mg met de noodzakelijkste levensmidde len. Volgens de Ligue is de toestand zeer ern1 stig. Met de meeting wondt mede bedoeld aan te toonen, dat het gansche land aditer de re- geering staat. I Ook zal wonden bewezen, dat, als aan Ne derland de vergunning wordt gelaten de na- j 'uurliike uitgangen als Schelde, Maas en Wie- lingen te sluiten, dit gelijk staat met zelfmoord. Het tarief in het drukkers bedrijf. Het district Amsterdam van de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdruk-. 1 kersbedrijf heeft naar „Het Tarief'' meldt, j Maandag 11 April een huishoudelijke verga dering gehouden ter bespreking van het be- i houden of afschaffen van de bindandverkla- 1 ring dei prijstarieven met de daaraan verbon- den strafbepalingen, naar aanleiding van een j ingekomen voorstel tot afschaffing dezer be- paling, voorgesteld door 9 leden, terwijl 39 leden schriftelijk hun instemming er mede heb- ben betuigd. Deze' vergadering werd bijge- woond door 50 leden. Een geanimeerde bespre1 king heeft over het ingediende voorstel plaats gevonden, waarna, het volgende voorstel vaat den heer Wieridels, ter behandeling in de ge- 1 meenschappelijke algemetene vergadering der. Federatie van 31 Mei, aangenomen werd mei I 43 voor, 3 tegic(n lefn 4 blanco. ,De gemeenschappelijke algemeene vergade-, ring, gehoord de besprekingen, verklaart m het I belang der organisatie noodzakelijk te hand- haven de collectieve arbeidsovereenkomst met' du werklieden-organisatiën, de periodiekenbe scherming en de prijhtarieven voor drukwerken, dit laatstgenoemde als nuttige handleiding voor prijsberekening, doch acht het evennoodzakelijk de bindend-verklaring van de prij,starieven met de daaraan verbonden strafbepalingen af te schaffen." Buitenland Te Villeneuve-St. Georges kwam een jonge man van. 81 jaar zijn vrouw tegen, van wie hij bezig was te scheiden na 6 jaar getrouwd te zijn I geweest. Hij loste 2 schoten op haar, die haaxle- I vensgevaarlijk kwetsten, ging vervolgens naar i huis en joeg zich eén kogel door het hoofd, die terstond een eind aan zijn leven maakte. HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG. NA DE VERWERPING. Wij lezen in het „Handelsblad": De oud-minister Tschoffen betoogt ra de „Soir" dat de onverklaarbare verwerping van het Nederlandsch-Belgisch tractaat België den phchf onlegt met beslistheid op te treden, docli dat die houding geenszins de betreurenswaard dige overdrijvingen rechtvaardigt van de en kelen, die jammeren omdat België in 1913 Lim burg niet heeft bezet, of van de jongelieden die biljetten in Limburg hebben aangeplakt. Deze lawaaierige manifestaties, waarvan toch ieder weet, dat zij; nooit door een daad zullen worden gevolgd, doen meer kwaad dan goed, desniettemin meent de heerTschoffen, dat die onhandige daden op goede bedoelingen oh edelmoedige gevoelens berusten, maar zij scha den de rechtvaardige zaak, die zij wenschen te bevorderen. Daar wij gelijk hebben, meer dan gelijk, zoo besluit Tschoffen, laten wij ons niet gedragen alsof wij ongelijk hadden. De meeting van do Ligue Maritime. Volgens een prospectus zullen de. sprekers' op de meeting vair de Ligue Maritime Beige, die Zondag a.s. zal worden gehouden, uiteen zetten hoe en waarom de huidige houding van Nederland niet alleen de politiekë maar ook de economische onafhankelijkheid van Bel- HOE DE KEIZER AAN ZIJN VROUW KWAM. Het „Handelsblad" vertelt 't, maar dit leent zijn gegevens van een Deemsch blad. Wij lezen 't volgende: De Noorsche schrijfster Barbara Ring heeft een bezoek gebracht aan de gemalin van den; ex-keizer, Prinses Hermine, op Huize Doorn. Ziji vertelt daarvan in het Deensche blad „Poli-, tiken". Prinses Hermine schijnt heel openhar- 'ig met haar gesproken te hebben, en zij heeft o.a. verteld hoe haar huwelijk mtet ctx-keizer Wilhelm tot stand gekomen is. Zij had altijd een groote bewondering voor den keizer. „Altijd liet ik mijn kinderen" zoo zei zij tot Barbara Ring in hun avond-i gebed ook voor den keizer bidden en heel. vaak sprak ik met hen over hem. Mijjn kleine jongen vond het zoo naar dat het dein keizer zoo slecht ging en hij, zich zoo eenzaam ge-! voelde, dat hij hem schrijven wilde. Ik lief hem zijn gang gaan en hij zond een echt-on beholpen kinderbrief je. De keizer was er door; ontroerd en antwoordde. Hij! schreef mij en noodigde ons uit tot een bezoek te Doom." „Ik was juist op het punt een groote reis1 te ondernemen. Mijjn man was dood, ik. was. eenzaam en ik wilde graag wat meer van de wereld zien. Maar toen de uitnoodiging uit Doorn kwam, wilde ik toch allereerst daar-! heen. Mijn zuster waarschuwde mij: „Pas op,' je hebt altijd zoo met hem gedweeptie zult; misschien niet terugkomen." ,Ik antwoordde, dat zoo iets niet bij mij opkwam, ik voeld? slechts lust om te reizen en mooie dingen in verre laniden te zien. Dat* antwoordde ik „hem" ook,, toen hij mij vroeg,"! Ieder, die lief gehad heeft, merkt Barba ra Ring op, kon uit de wijjz?. waarop zij dat „hem" uitsprak, haar groote liefde en be wondering raden, die bijjna moederlijke tee-, derheid, die zij voor den zooveel ouderen; maar nog statigen en forschen man koestert. Ik zei hem," vervolgde de prinses, „dat hii toch niet met een vrouw met vijf kinde ren kon trouwen. Ik had bovendien mijin; eigen wereldbeschouwing en karakter. Ik zei, dat ik mij niet anders kon mjaken als ik waa en dat spoedig blijken zou dat ik op belang-, rijke punten een andere meaning dan hij had, maar dat ik hem zou willen bijstaan om het goede en juiste te zoeken. Dat hijj niet alleen kon blijven, zag ik en... een paar dagen later beloofde ik te blijven. Ik kon niet anders, ik had hem lief." .Zooveel vrouwen, hebben reeds voor mij haar zelfstandigheid en vrijheid opgegeven om1 den man, die zij liefhebben te volgen, zelfs in de gevangenis. Ik wil liever hier met hem) zijn dan waar dain ook elders op de wereld... Er komen ook wél menschen hier maar alleen diegenen, die ons werkelijk interesseeren. Ik. wil toch niet mijn kostbaren tijd voor niets offeren." De prinses sprak ook over de inrichting, van het Kaiser-Wilhelm-Paleis, Unter den Linden te Berlijn. Ik verblijf soms niet vaak te Bierlijn op de doorreis naar mijn huis jn Silezië of naar een Kurort. Wij. heb-, ben n.l. beide, mijjn man en ik, rheumathiek gekregen in de vochtige lucht, waarin wij niet opgegroeid zijn- Ik moet dan toch ergens ovèr- nachten en hij, wil niet dat ik in een hotel afstap, terwijj er ook niemand in Berlijn is.bij wien hij wil dat ik logeer. Ik begrijp niet welk» gevaar er in kan schuilen, dat ik een paar kamers inricht in het huis, dat aan mij(n mam) toebehoort. Hiji kan er immers toch niet naar toe en ik zal er geen kwaad doep." Voor Huis en Hof ROZEN-BLADLUIS. 's Menschen genot is nooit onvermengd. Wat kunnen we niet genieten van die heerlijke- mooie iozen in onzen tuin, maar hoe jammer, dat juist zoo'n schoone bloem zoo veelvuldig, geplaagd moet worden door ongedierte, dat vaak in zulke massa's op de struiken en zelfs op de bloemstengels voorkomt, dat we er koude» riilinkjes van krijgen. Maar dat laatste ten om- rechte. De naam „luis" doet vies aan, maar er is toch waarlijk geen reden om vies van die, diertjes te zij(n, die leven op het jonge, groen» hout, en zich slechts voéden met de uitgezogen plantensappén. De rozenstruiken), waaraan de kostelijkste levenssappen ontroofd worden, lij den er ewelgdig ander en daarom moeten we die luizenplaag bestrijden. In den tuin van den liefhebber, die slechts enkele "rozenstruiken of -boompjes heeft, kun men ze weggevangen worden;. Bjeziet men in den winter de éénjarige scheuten, die dan tot twijgen worden, dan bespeurt men daarop, zwarte puntjes; dat zijn de bladluiseitjes (ver wijderen natuurlijk!) In het voorjaar lóopen: die eitjes uit en als we einde Maart de uit- loopende blaadjes openvouwen, zien we soms rt. of 5 meer van die uit eitjes geboren „moeder-, luizen druk bezig sappen aan het jonge groen te ontrooven. Vooral die moederluizen moetenl gedood worden door ze fijn te drukken, want] van haar uit, gaat de vermenigvuldiging snel. Zij leggen geen eitjes meer, doch baren leven de jongen, en deze op haar beurt ook weerj alles gaat enorm snel. Men moet dagelijks even speuren. In Mei zitten takken soms vol: dainj :met duim en wijsvinger even „strijken?" Som mige luizen worden gevleugeld geboren en wer-^ ken aldus de vermenigvuldiging naar andere struiken in de hand. Tegen den herfst worden weer mannetjes en wijfjes geboren, die eieren1 leggen, welke in het komende voorjaar weer moederluizen Idoen. ontstaan- Vooral door vroeg in het voorjaar onverbid delijk te vervolgen en te dooden, voorkomt; men de verschijning van heirlegers luizen- Goede middelen zijjn ook: 's winters bespui ten met een 7% pet. oplossing tuinbouwcreo- line; zomers met eeh aftreksel van tabak of; tabaksstelen, na een uur mét zuiver water na- spuiten. DAHLIA'S. Eenige weken terug gaven we aan, dat het tijd was om Dahlia's te planten. Denkt er ech-j ter aan, dat'het ook thans nog gaat. Men moet dan jonge, goed afgeharde stekplanten bestel len met potkluit. Als ze in potten geleverd wor den eerts nat maken, daarna uitkloppen. De grond moet te voren diep omgespit wordeja en zoo noodig bemest worden, vooral op arme) zandgronden, met goed verteerde stalmest. Geven we den planten eein goed zonnig plek je daar houden ze van! dan bloeien zei lang, tot midden of einde October een stevige nachtvorst er een einde aan maakt. HET WINTERKONINKJE. De kleinste van al onze inheetnsche vogels; is het winterkoninkje, dat ook de plaatselijke namen draagt van Klein Jantje, Nettelkeunik, Tuinkruipertje, Duimpje, Twanhipper, Muisje, en Krakeriiuut. i Als de zomer in het land is vindt men hem in bijna alle bosschen, tuinen, en parken van! ons land, waar zijn kogelrond, uit mos en blat dieren vervaardigd en met plaintenpluis en wol bekleed nest maakt, dikwijls op den" grond on der kruipende planten. Slechts een klein zijde- lingsch vlieggat geeft toegang tot de eieren of jongen, dikwijls ten getale van 8 h 10 aan wezig. Doch voor ons Duimpje is het spoedig groot genoeg, daar de geheele vogel, met in-' begrip van het kleine, steeds opgerichte staar tje, niet langer is dan 8 c. M. En toch woont dit onnoozele diertje het heele jaar bij ons en laat het, ook zelfs wanneer de winter tamelijk streng regeert, hoog in de boomtoppen zijn! kort. doch luid en aangenaam gezang hoorew. Maar wat dit vogeltje doet, vooral in het be lang van de boschbaas, dat in het voortdurend' wegsnappen van vele eitjes en popjes van scha delijke dieren, die het met het kromme, eist a vorrnige snaveltje uit alle spleetjes en scheur tjes weet op te duiken. Juist daarom is „Klein Jantje" zoo hoogst nuttig, omdat het des win ters, wanneer de meeste spitsbekjes naar war mer oorder zijn verhuisd, de takken der hoo rnen aan een uiterst scherp onderzoek onder werpt. Wel is het vogeltje heel klein, maat* duizenden eiertjes van vlinders, waaruit in de lente evenwel schadelijke rupsen zouden ge boren kunnen wonden, zijn noodig, om den winterkoning door het barre getijde heen te helpen. Lui is „Klein Jantje" niet. Uren achteretem sluipen deze vogeltjes als muizen langs de tak ken en niets ontgaat aan de scherpziende oog-

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4