Reisindrukken uit Sovjet-Rusland. Nieuwstijdingen II. De Sovjets-ideeën in theorie en praktijk. Oorspronkelijk werd de Sovjet-Rusland-'Staat door zestien mannen gesticht, die zich de leiders der arbeijers noemden. Wanneer men echter het beroep dier zestien mannen nagaat, dan valt on middellijk in het oog, dat zelfs niet één hunner ooit een stuk gereedschap in handen gehad hoeft. Het is een parodie, wanneer men de grootje platen ziet, die in arbeiderswijken verspreid zijn, en waarop Lenin wordt afgebeeld als smid, op het aambeeld een stuk ijzer verwerkend! Deze zestien mannen hebben het klaar weten te spelen, onderling de verschillende rollen te verdeelen en de macht over een land van 150 millioen men- schen in handen te nemen. Drie hunner zijn reeds gestorven.1) Van de resteerepds dertien zijn er nu reieds vier in oppositie, en de overgebleven negen zijn de onbeperkte leiders van ue 400.000 leden der Communistische partij in Rusland. Dit getal was oorspronkelijk een half millioen, maar men heeft een paar maal een groote zuiviering moeten houden, omdat men vreesite, door ver schillende ontevreden elementen niet meer neer in huis te kunnen blijven. Uit deze cijfers ziet men, dat vier der leiders afgevallen zijn en een vijfde deel der leden. Laat ik nu aannemen, dat de helft, 200.000 leden, arbeiders zijn; daar de Sovjet-statistiek een getal van 15 millioen ar beiders aangeeft, ziet men, dat slechts 1.33 pet. der arbeiders georganiseerd is. Ik neem nu aan, dat de andere 200.000 leden uit ambtenaren zijn samengesteld. Dezelfde statis tiek geeft aan, dat er in Rusland 2 millioen be ambten aanwezig zijn. Dit getal is volgens mijn opvatting echter veel grocter, maar zelfs het cijfer van 2 millioen aannemende, zien wij dus maar 10 pet. georganiseerd. Men ziet uit deze ge gevens, dat Rusland het land van net Sovjet isme én het Bolsjewisme dus absoluut niet rijp is voor 't Bolsjewisme, en dat deze negen leiders zich slechts door een systeem van terrorisme kun nen handhaven. Heeft trouwens Lenin op ee ngroot congres niet zelf het faillissement van het Bolsjewisme uitge sproken, toen hij heeft moeten verklaren, dat Rusland slechts revolutionair te maken was door een groote internationale revolutie Om hierop terug te komen, moet ik eerst even een terugblik werpen op het eerstie jaar der sticfi- I ting. Be hulp der boeren. Lenin- gevoelde, dat Rusland nooit Communis- tisch zou kunnen worden zofider ae hulp der boeren. Honderden propagandisten werden over het land verspreid, en den Russisehen boer werd beloofd, dat hij een stuk grond in eigendom zou verkrijgen, wanneer hij1 revolutionnair werd. De sluwe Lenin en zijn trawanten vermoedden eeh- ter toen niet, dat het juist de Russische boer zou .zijn, die hen later schaakmat zo uzetten. De boer werd revolutionnair om zijn stuk land te kunnen i verkrijgen, maar toen hij eenmaal zijn stuk land had, werd hij het conservatiefste wezen, dat men zich denken kan, en wilde hij absoluut niets meer van het Communisme welen! De verschillende moordpartijen en slachtingen hadden in de groote steden alles ontwricht. Pest en hongersnood twee scherpe wapenen, waar tegen grootere mannen als Lenin machteloos 'heb- ben gestaan. droegen het hunne er toe oij: om, wanneer niet spoedig door het verstrekken van 1 levensmiddelen ingegrepen werd, een groote om- I wenteling te doen dreigen. Troepen werden naar het platteland gestuurd om alles, wat men er aan levensmiddelen zo ukunnen vinden, naar de steden te sleepen. Fin toen gebruikte de boer tegen- over Lenin en consorten het sterkste wapen, dat hij gebruiken konhij sloeg de armen ovèr elkaar en 'bebouwde slechts het hoognoodige voor zich zelf en zijn gezin. Hiertegenover stond Lenin machteloos, en het was op dat moment, dat hij zijngroote rede voor zijn partij hield en het fail lissement van het Bolsjewisme uitsprak. Relletjes in hel buitenland. De gi-oote propagandist Radek begon van dit j «ogenblijk iaf een tweede propaganda-bureau in werking te stellen. Vandaar uit worden de Bolsje- J •wistische ideeën naar het buitenland verspreid, en de plannen gesmeed om troebelen buiten RuslapÖ's grenzen te veroorzaken. Deze buitenlandsche j(jc- tiek heeft Radek hoofdzakelijk nooaig voor Mjn binnenlandsche propaganda. Het laat hem kond of in Indië een Javaan of een Europeaan heerscht hij heeft slechts troebelen in het buitenland noo- dig om met veel oplief in de Russische bladen te kunnen mededeelen, (lat de Bolsjewistische idee zich buiten Rusland begint te verspreiden. Hier voor is heel veel geld noodig, maar man dient niet te vergeten, dat iedere tank-boot, die met petroleum of olie van Batoem naar Londen vaart, een groot bedrag in ponden sterling opbrengt, dat voor propaganda gebruikt kan worden. De leve ring kost den Bolsjewisten zo ogaed als niets, omdat alle petroleumveiden in Bakoe aan de oor spronkelijke eigenaars ontnomen zijln. Men heeft mij zeer dikwijls de vraag gesteld, hoe lang dit regime in Rusland kan blijven stand houden. Toen ik voor liet eerst (in het jaar 1922) in Rusland kwam, onderstelde ik, dat men het hoogstens een paar maanden kon handhaven. Ik sprak steeds uitsluitend met ontevreden men- schen; wanneer men vernam, dat ik'een Holland- sc'he was, werd onmiddellijk het hart uitgestort, en ik vroeg mijzelf afmaar waar zijn dan de Boi se jwis ten in dit land met 150 millio-en mensclien, en wie zijn er in werkelijkheid' Bolsjewistisch?, Ik sprak toen slechts met ontevredenen, die 'het oogenblik zouden zegenen, wanneer Lenin en zijn trawanten zouden opgeruimd worden. Toen ik bijna vier jaar latei- weder in Rusland terug kwam, had zieh het Bolsjewistisch regime al dien tijd weten te handnaven, maar het was niet meer het oude regime van vroeger! Men had gevoieJcl, dat de oorspronkelijke oenkbeeiden niet doorge voerd konden .worden- en op het oogenblik, dat de rijke Amerikaansohe bankier Vaujerlip werd uitgeneodigi, met zijn kapitaal behulpzaam te zijn, en men toestond dat Krupp en andere onder nemingen fabrieken in Rusland konden stichten, kon men werkelijk van een faillissement van het Bolsjewisme spreken! Propaganda in beeld. Het is bekend, dat er geen land bestaat, waar zooveel analphabeten zijn als in Rusland. Hier door moet met de propaganda geheel anders wor den te werk gegaan dan in Europa. Men heeft talrijke teekenaars uit Amerika laten komen (meest Russische Joden, 'dié vroeger nebben moe ten vluchten), want bij die propaganda moet het beeld spreJren, omdat de boer niet lezen kan. In alles vindt men het Amerikaansch© systeem1 van reclamemaken terug: een pakkende plaat,-die In het oog moet loipen, korten tekst, dien een ander kan voorlezen en dien men gemakkelijk kan onthouden. De twee hoofdfactoren van iedere goede publiciteit! Ka p i tal i s (en.kw eek Ik beb nu 21 verschillende Staten d-oorgereist en nergens zag ik zoovele reclameplaten als in Rusland. Heeft de Sovjet-Regeering een leening noodigl, dan wordt de volgende plaat samengesteld: seen groote brandkast is afgebeeld, de deur staat op een kier, op de brandkast staat vermeld „Staats- brandkast". Op ,de aeur staat een groot vraag - teeken; daaronder als tekst: „Brengt uw geld bij ons, opdat uw buurman niet wete. wat gij bezit". G rooter inconsequentie kan men zich niet in deuken. Hier erkennen dus de .voormannen der Bolsjewisten openlijk dat eb rijke en arme Bols jewisten mogen bestaan Zeer typeerend is ook de manier, waarop in Rusland de Staatsloterij wordt gelanceerd. Zij geeft premies, die zóó hoog zijn als geen loterij' over Rusland's grenzen ooit heeft kunnen en dur ven geven. In het land dus, waar volgens de grondleer van het Communisme gee nkapitalisten mogen bestaan, maakt de Bolsjewistische Regee ring in één slag een harer onderdanen tot millio- nair. Wie had dit in 1922 ooit kunnen denken...;? t) De laatste telegrammen deelden ons mede, dat de opvolger van Lenin aan het ziekbed ligt gekluisterd en men te Moskou het ergste vreest- Hierdoor zou wel eens kunnen gebeuren, dat bij een nieuwe benoeming de oppositie zich wederom zou kunnen vergrooten. i (Wordt vervolgd.) Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 22 April. Het was slechts uitstel vau cxceutic. De Paaschvacantie was oorzaak, dat heden meer dan 70 zaken op de rol stoitüen. Indien alle verdachten waren verschenen, hadden we wel tot 's avonds 10 uur kunne» i-rolwerker Het getal der aanwezigen bedroeg eehter toch nog 17 en de eerste van die rei dagelijKscne zondaren was nu weer de hoenderfokker A. V. uit Noordschar- scharwoude, die zijn toekomstige kippen 'had ge voerd met ondexmaatsche witvisch. Het ingeko men rapport van den visscherijeonsulent was ver nietigend voor den armen kippenmelker en hjet gevolg was dat hij tot f 12 boete of 6 dagen werd veroordeeld ter zake de hem ten laste ge legde overtreding van het visscherijreglement. Een ongelijken strijd. De brakwater scheepskapitein Corn. M„ te Alk maar, verscheen daarop ten tweedep male voor het voetlicht, ten einde tegen hem tc hooren getui gen dè twee verbalisanten de Koekkoek en Gor ter, ld ie bleven volhouden, dat de gezagvoerder hen geen exemplaar van het binnenaanvarln'gs- reglement had vertoond- De verdachte bleef ook nu beweren, dat zulks wel het geval was, maar zijn ja werd geheel overstemd door het krachtig „neen" der verbalisanten en de heier M. mitsga ders veroordeeld tot 2 maal f 3 -boete of 2 maal 2 dagen. Een ernstige waar-ehuwing. De besteller C. M- te Bergen, maakte in den avond van 2 Januari met zijn vrachtauto eer zeer onregelmatige beweging en reed pardoes het erf Op van den bakker Bakker, recht door de haag waarbij een aantal boompjes werden beschadigd. Volgens het gerucht Wias de chauffeur niet ge heel vrij- van alcohol en Was deze niet aanbever lingsWaardige voorbereiding de oorzaak van het ongeval. De verdachte werd ernstig gewaarschuwd 1 en kwam er voor heden met slechts f20 boete of 10 dagen af, daar de kantonrechter nog niet wilde ingaan op den eisch van het O.M., den bestuurder voor 6 maanden zijn rijbevoegdheid te ontnemen. De spulletjes niet, in orde. j De 19-jarige chauffeur van de firma de W. uit Alkmaar, A.L.S., werd te Limmen gesnapt omdat hij in den avond met een niet verlichte vracht auto doop het dorp reed. De dynamo wias kapot geraakt en, bleef dus de verlichting achterwege. Vonnis f6.boete of 3 dagen hechtenis. Iu die duinen gescharreld. Da 50-jarige werkman, Willem G. Hz. uit Eg- mond aan Zee, verscheen voor den kantonrechter met een bloemetje in zijn knoopsgat. De aldus opgesierde verdachte had onder Bergen in de verboden duinen gewandeld om zoo hij beweerde een stukje brandhout te zoeken. De kanIonrechter was van meening, dat een meeuweneitje en 'n konijntje hem ook wel welkom i zouden geweest zijn en legde hem f 4 boete of 4 dagen op. De Uitgeester weg versperd. De vrachtrijder ,M- Z. uit Castricum was ge- requireeri met een platte wagen om mee te hel pen de last van een omgevallen hooiwagen in vei ligheid te brengen. Hij versperde daardoor echter op hinderlijke wijze den weg en was oorzaak dat- een paar auto's geruimen tijd moesten wachten -eer het verkeer weer vrij was. Deze eigenmachtige beschikking over een publieken weg kwam den vrachtrijder helen op een boete van f 10 subs. 10 dag'en hechtenis te staan. Spnrt of publieke vermakelijkheid? De heer F. S., de ondernemer van het welbe kende café „Populair" te Alkmaar sjond terecht wegens overtreding der politieverordening, om dat hij in de A.lkmaarsche Courant had geannon- oeerd een -wedstrijd op z.g. Home trainers, 'n soort instrumenten waarmede-je op een zolderkamer tje éen spannende wielerwedstrijd kan immiteeren. De politie beschouwde dat als een publieke ver makelijkheid. en aangezien de heer S. daarvoor geen vergunning had gevraagd of verkregen, werd procesverbaal opgemaakt. Do heer S. voerde ter zijner verdediging aan, dat deze Home-training geen vermakelijkheid was, doch een spqrt-demonstrat ie, waarvoor hij geen vergunning noo-dig had. Hij- wees er nog op, dat voor biljartwedstrijden, waaraan gewoonlijk nog is verbonden een 'wedstrijd, die een overtre ding van de loterij-wet daar stelt, geen vergunning) is vereischt. Aangezien doze zaak is aangebracht om een principieel© beslissing uit, te kikken, heeft de kantonrechter, nadat fS boete subs. 4 dagen was gevorderd, de uitspraak 14 dagen aangehouden. Direct beslist.. Daarop staat terecht de heer K. R. de verlof houder van het danslocaal „Concordia" eveneens te Alkmaar. Deze heer heeft in de Alkm. Courant een aankondiging doen plaatsen van een te hou-, den malniasqué, alvorens hij daarvoor van den Comm. v. politie vergunning had bekomen. De kantonrecht ar noemt dit het paard achter den wagen spannen. De heer R. merkt op, dat steeds werd geadverteerd, in -de verwachting, dat het alsnog aan te. vragen verlof werd verleend. Het schijnt echter dat de politie hieraan een eind .heeft willen maken. Voortaan geen reclame meer voor liet verlof is gegeven. Vonnis f 5 boete of 3 dagen. Een ruwle autorijder. De bier botte laar Petr. G. uit IJmuiden reed op 15 Febr. te Castricum, nabij den overweg bij het achterop rijden een luxe auto aan, bestuurd door den heer van Rossem, handelsreiziger te Heiloc. De kleine luxekar werd door den vracht auto gegrepen, 'n eind meegesleurd en kwam ten slotte met de kop in de wegsloot terecht. E|en schade van pl.m. f200 werd toegebracht. De ban den lagen op den weg .maar toch had de bier- botteiaar -die heden terecht stond, niets, gemerkt en zijn 73-jarige bediende E. evenmin. Volgens enkele getuigen échter zou -de bierbotfelaar be schonken zijn geweest. Hij had te Heiloo bij- den slager Pranger worst gekocht en toen zou zijn opgemerkt dat hij niet geheel bekwiaam was. Da kantonrechter waarschuwde hem voor herhaling en veroordeelde hem tot f 25 boete, subsidiair 15 -dagen hechtenis. Overtreding van de Kring!wet. De veehouder Corn. IJ. te Krommenie heieft zonder vergunning een stal, die te Uitgeest stond, van het, aldaar gelegen font, laten vergrooten. Hii werd dientengevolge geverbaliseerd wegens over treding -der z.g. warenwet en heden ondanks zijn geweeklaag en protesten, veroordeeld tot f 6 boe te of 3 dagen met bevel, dat de vergrooting van de stal binnen een maand zal moeten worden weg genomen. Een strijder voer de arbeidswet veroordeeld. De heer J. Cl., koopman te Alkmaar, stond terecht omdat op: 8 (Maart des morgens half 8, drie kleermakers iv zijn atelier hadden gearbeid, ter wijl zij pas om 8 uur hadden mogen beginnen. Deze ijverige heeren bewtezen hun patroon een slechten dienst, daar hij nu werd geverbaliseerd terzake drievoudige overtreding der arbeidswet. Die heer Cl., die de moeite had genomen zelf te verschijnen, betoogde in een krachtig pleidooi, dat hij absoluut onschuldig was aan deze arbeids- wetverwaarloozing en hij een veroordeeling voor hen, die zoo stipt de bepalingen van de wet -wensebte te zien nageleefd, een schande zou ach ten. De kantonrechter wilde dit alles gaarne aan nemen, doch daar hij is aangesteld om de wet toe te passen, kon een veroordeeling niet uitblij ven en werd de heer Cl. veroordeeld tot 3 maal f 2 boete, subs. 3 maal 1 dag hechtenis. Niet naar genoegen bediend. De 69 jaar en 7 maanden oude veehouder, Corn. S. uit Egmond binnen, 'n pittig klein man netje, stond terecht omdat hij .na gedane aanzeg ging van het polderbestuur de sloot, die langs zijn land loopt, niet 'behoorlijk heeft gereinigd. De oude heer was het lang niet eens mét het geen hem was ten laste gelegd. Anderen hadden die sloot met vuil begiftigd. Hij durfde nier te zeggen welk soort vuil dat was. Je bent wel geheimzinnig, zei de kantonrechter glimlachend. Toen de oude man tot f 3 boete of 2 dagen was veroordeeld, ging hij niet zoo'n beetje te keer en voegde -den voorzitter van het polderbestuur toe: Die rommel van de Wi.O. mag jij d'r -dan wel uithalen, meheer de Voorzitter! Geen kisten op de stoep. De groentenhandelaar Th. W. te Alkmaar, had met de schoonmaak van zijn winkel in de Achter straat eenige ledige kisten op zijn stoep geplaatst, -w.at al heel spoedig de aandacht trok van de ge meentepolitie. De al te goed vertrouwende groen- tenboer werd, nadat procesverbaal met bekwa men spoed was opgemaakt, heden tot fl.50 boe- 5te of 1 dag veroordeeld. Nadeelige gevolgen van het vrouwenkiesrecht. De slager Jos. de W. uit Alkmaar verscheen al9 verdachte naar aanleiding dat hij op den stem mingsdag had verzuimd te waken, dat twee zijner knechts ongeoorloofden arbeid hadden verricht. De slager erkende nederig het feit, maar voegde er bij, dat het geheel buiten zijln sehuli had plaats gegrepen. Hij zelf was naar de Schager veemarkt, voor 'n vet paaschbeestje, zijn vrouw moest naar de stembus en moesten de knechts op den winkel letten. Ze waren toen, zonder dat hen zulks was opgedragen', maar aan het werk getogen. Op grond van deze toelichting, kwam de slager er met 2 maal f2.50 boete of 2 maat 2 dagen nog goedkoop af. Nog niet geschikt voor assistent in de huis houding. Mej. B. J. D„ geboren V. te Alkmaar, een 32- jarige huismoeder, de eenige vrouwelijke verdach te var. deze zittingsrol, had zich schuldig gemaakt aan overtreding van de leerplichtwet, aangezien zij haar 11-jarig zoontje niet behoorlijk naar school had gezonden. Het vrouwtje erkende dit, zij was ziek, beweerde zij, en heeft de zorg voor nog 3 kleine kinderen. Daarom had zij haar zoon- j tje thuis gehouden. Haar man is schipper en komt overdag niet thuis. Het veiitje bezoekt nu weer geregeld de school. De veroordeeling luicl'de f3.-- boete of 2 dagen. Afstappen bij den tunnel. De 27-jarig-e huisknecht Z. M. van S. te Alk maar ,-die naliet bij de tunel onder de spoorweg overgang bij de .Wegnumsche buurt af te stap pen, stond n-eden voor dit feit terecht en werd! veroordeeld tot- f 6 boete of 3 dagen. Let tp uw remmen. Bij inspectie van den motor van den 36-jarigen veehouder R. E. S. te Beemster, bleek het dat de remmen niet behoorlijk werkten. De zaak is nu in orde, maar te laat om den motorrijder te vrijwaren voor f 3 boete subs. 3 -dagen. UITSPRAKEN. Joh. B., veehouder te Uitgeest, melkverval- sching 38 pet. water f120 boete of 30 dagen. K. S., visscber te N. en ZJ-Sc'hermer overtre ding visscherijreglement f 10 boete of 5 dagen. De bullen zijn niet verbeurd verklaard. BE HOTELBRANDEN TE DRACHTEN. Hel „Lw. Nwsbl." schrijft: Drachten heeft den laatsten tijd de aandacht op zich gevestigd door de reeks van hotelbran den, die daar zijn voorgekomen. In een kort tijds bestek zijn niet minder dan drie flinke gebou wen grootendeels platgebrand- Het begon met. het bekende, nog betrekkelijk nieuwte hotel „de Pijlaars", welke inrichting ge ëxploiteerd -werd door de heeren v. d. Veer en de Vries. Eenige maanden geleden is door destijds onopgehelderde oórzaak in den voornacht, brand ontstaan. Het vuur verwoestte het groote gebouw en de bijbehoorende bioscoopzaal grondig. Eienigen tijd later, ging het hotel „De Keizers kroon", bij de Drachtster Pijp aan het begin van den Zuider-Hoogewieg in vlammen op, terwijl voor eenige weken een zware brand in Hotel „Tramzicht", aan den Stationsiwteg even voor -de kom van Noord-Drachten groote verwoestingen aanrichtte. Hadden de nasporingen der justitie bij- den „Pijlaars"-brand aanvankelijk geen resultaat, bij de derde hotelramp, was zij' gelukkiger. Ontdekt werd, dat de brand moedwillig aange stoken moest- zijn, en de justitie rustte niet, voor zij den vermoedelijken dader, zekenen Thomas N„ te pakken had. Deze had zich ©enigszins onder den invloed verkeerende, laten ontvallen, dat hij geld! had en van den brand van hotel „Tramzicht" meer wist. De verdachte werd naar Leeuwarden overgebracht, Ook de eigenaar van het laatstgenoemde hotel, Van Dijk, is thans gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht. Naar wij vernemen, heeft van D. bekend, dat hij' Thomas N., geld gegeven heeft, waarvoor deze op zich nam, den brand te zullen stichten. Dit is daarop met het beoogde resul taat geschied. De verdachte N. blijft ontkennen. i Door dezen gelukkigen greep van de justitie schijnt meer aan het licht te zijln gekomen, en een tipje te zijn opgelicht van den sluier, dié tot nu toe de oorzaak van den „Pijlaars"-brand verhulde. De vroegere eigenaar van de „Pijlaars", de heer J. de Vries, is n.l. te Delfzijl gearresteerd^ ondier verdenking, aan Thomas N. eveneens een geld bedrag te hebben gegeven, in ruil waarvoor deze ook zorgde, dat tiet hotel in de Noordterbuurt in de asc-h werd gelegd. De Vr. is opgesloten in het Huis van Bewaring te Leeuwarden. Beiden, zoowel als Thomas N., als de Vr. ontkennen wat hun ten laste wordt gelegd. HET TRAMONGELUK BIJ VEUR. Het onderzoek van het Rijkstoezioht op de Spoorwegen naar de oorzaken van de ernstige tram botsing bij Veur op den 2en Paaschdag heeft uitgemaakt, dat de bestuurder den in art. 6.1 der desbetreffende voorschriften vastgestelden afstand tusschen achter elkaar rijdende trams niet vol doende in acht heeft genomen. Hij1 heeft zich; beroepen op den heerschenden rqist, doch in ieder geval schijnt hij) volgens een uitlating van de directie, een te groote snelheid te hebben ge had. Tegen den bestuurder is prooes-verbaal opge maakt. Deskundigen schatten de schade, naar gemeld is, op minstens f 50.000. Er zijn zes wagens Zwaar beschadiga. terwijl voorts van een groot aantal passagiers de kleedingstukken en bagage ernstig geleden hebben. Er werd zelfs een kostbaar col lier verloren, dat later teruggevonden is. Als men bedenkt, zegt ,de „Tel.", dat eb in de zes wagens te zamen zich 220 passagiers bevonden, waarvan velen schadevergoeding vragen, is het duidelijk, dat ook hiervoor een belangrijk bedrag uitge keerd zal moeten worden. Met de gewonden gaat het overigens gloed. Die conducteur De B. heeft het Academisch Zieken huis hersteld verlaten en ook het echtpaar F. uit Sohieveningeu maakt het goed. Tegen den bode van den Nederlandschen Mijnwerkersbond te Heerlerheide is een aanklacht ingediend -wegens verduistering van bondsgelden. De bode was tevens penningmeester van de $tfd- „Heerlerheide" der S.D.A.P. Het kasgeld van deze afdeeling gebruikte hij om de tekorten aan te vullen. Toen hij echter de kas der afdeelihg over moest ■dragen, kon hij de tekorten bij den mijnwerkers- bond niet langer meer verborgen houden en kwa- men de verduisteringen aan het licht. Het is thans gebleken, dat door de Marok kanen die, zooals wij reeds gemeld hebbeh, er van verdacht, worden een gouden ring met een brillant te hebben gestolen, is getracht in ver schillende winkels te Den Haag diefstallen te plegen. Zij gaven dan een bankbiljet van f100 ter wisseling en wanneer het winkelpersoneel dan klein geld naaide, poogden zij hun slag te slaan, er tevens voor zorgdragende, dat het bank biljet in hun bezit bleef. Zij zijln er echter niet in geslaagd door dezen truc iets te bemachtigen. De beide Marokkanen, die zijn gearresteerd, behoorden tot denzelfden troep. Zij bevinden zich nog in verzekerde bewaring en hebben niet wil len bekennen. Het corpus delicti heeft men nog niet teruggevonden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4