Puroi bij Ruwe en Schrale Huid Voorjaarsbloemententoonstelling te Alkmaar. Binnenland Predikbeurten Oroëiif@vervc@r Marktberichten President der Vereenigde Staten, Coolidg® be vond, was ter herdenking van dit feit in het be kende BaltimoreHotel bijeen. Te dier gelegenheid heeft Coolidge de gelegen heid te baat genomen er nog eens op te wijzen, dat tusscben Mexioo en de Vereenigde Staten hoegenaamd geen vijandige betrekkingen bestaan. Mexico beoogt evenmin een- andere dan vredelie vende politiek jegens de Vereenigde Staten, het geen moet blijken door een verklaring van den Mexic-aanschen gezaht, dat Mexico er niet aan daoht Amerikaansche eigendommen te confiskee- ren, dat het zelfs alle ijver aan den dag legde bij liet gevangen nemen en bestraffen van diegenen, die de Amerikaansche staatsburgers vermoord hebben. Een dergelijke toon was ook merkbaar in de verklaring, die Coolidge aflegde ten opzichte van de Amerikaansche politiek in China. Slechts een vredelievende politiek, alleen een tot bescherming van de Amerikaansche onderdanen en instelling in China, wordt door de Vereenigde Staten be oogd- In Griekenland dreigt het in deze dagen weer eens mis te zullen gaan. De dagbladen staan daar vol met modedeelingen omtrent ontdekte en ver moedelijk ontdekte samenzweringen. De atmos feer in het land, waar eens Pangalos den scepter zwaaide profeten zeggen, dat hij het binnen kort wéér zal doen is geladen met onrust en politieke intriges. Het heet, dat Pangalos, die op het eiland Kreta gevangen zit, vanuit zijn gevan genis uitvoerig gecorrespondeerd heeft met de hem trouw gebleven officieren, die een staats greep ten gunste van Pangalos zouden hebben voorbereid- Die heeren zijn inmiddels ingerekend en bevinden zich nu eveneens in gevangenschap op net eiland Kreta, niet ver van het verblijf van Pangalos. Voorts wordt nog gemeld, dat de huidige pre mier Kondilis van staatsgreepplannen verdacht wordt. Wie d&ar zijn hoofd helder kan houden... Omringd door het in lentetooi gehulde gebied, over hetwelk godin Fauna het beheer heeft, is in den tot lusthof herschapen tuin van de voor malige cadettenschool te Alkmaar de tempel ver rezen van Flora, de godin der bloemen, die aldaar haar gunsten met kwistige edelmoedigheid heeft uitgestrooid. En 't is of haar nimphen een jubellied ter harer eere aanheffen, wanneei het zwatelend koeltje door en over het golvend bloemenveld ruischt, nadat de koesterende zonnestialen de toegevouwen bloern- 'jkelken uit haar z'wachtels heeft gekust. Daar beluistcien wij het melodieuse en fluis terende lentelied van de verjongde natuur, dat als een hymne opstijgt tut de geurende en kleu rende velden en echo't tegen de pilaren van on- 'gekorven hout in het rijk van Fauna. Da aanblik is overweldigend schoon. Een lust warande in Altcmaar's dreven van ongekende bloe menpracht en kleurenspel Flora viert hoogtij. Van den i8en Maart' af' viert zij haar Floraliafeest met ongekender. luister. Zij heeft zich getooid in haar schoonste kleed en troont, omringd van kleurenpracht, in haar fantas tisch rijk, als een lieve vorstin, waar Zephyrus haar een schat van welriekende bloemen van rijke en bloeiende schoonheid en kleurschakeering in den schoot werpt. De bloemententoonstelling te Alkmaar is een bezoek overwaard. Deze is thans de derde en in den catalogus aangegeven als Interieuien er?.'. Zij zette in met geforceeide bolgewassen enz. als eerste; Aalsmeersciie cultuur en bindwerk als tweede expositie en nu de derde, als boven aange geven, die een week zal duren. Daartoe uitgenoodjgd woonden wij de opening van deze derde tentoonstelling bij, voorgelicht door den heer W. Balk, Voorzitter van de Afdeeling Alkmaar der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde te Alkmaar en lid van het uitvoerend comité. Het doel van deze expositie is te demonstreeren op welke wijze verschillende interieurs ,als huis kamers, kantoren, feestzalen, salons enz. gezel lig, aantrekkelijk en huiselijk kunnen worden ge maakt; door bloemen en planten, zonder dat daar voor schatten van geld worden uitgegeven en de vertrekken van bloemen worden overzadigd. De versiering me' Woecer. ka* eenvoudig en? toch hoogst smaakvol geschieden. Dit aan te too- nen is het doel dezer tentoonstelling. Maar, het spreekt wel van zelf, dat daartoe de middelen aanwezig moeten zijn. Daarvoor is dan ook gezorgd. Doch laten wij eerst eens vertellen, dat de entree, die onmiddellijk leidt tot de serre, met palmen en heesters is geflankeerd, waarvoor de stadskweekerij heeft gezorgd. Dat is natuurlijk den directeur der plantsoenen, den heer Hoek, wel toevertrouwd. Die is alom tegenwoordig, waar 'f de stoffeering betreft van bloemen en planten, Op eenige wijze is door hem een voorbeeld gegeven van de wijze waarop eenkleine tuin dienstbaar gemaakt kan worden voor een gezellig zitje en 'ea of ander kinderspel. Hoe verder de ruimte kan woraen benut, zoo, dat er op de meest prac- tische wijze is gewoekerd met een klein bestek. Voort in miniatuur een tuinhoek van een bui tenverblijf, waar de galante jongeling zijn uitver korene tot een roeitochtje uitnoodigt. Een aardig groepje van spelende kinderen bij den vijver, onder toezicht van mama voltooit het schoone geheel, waarbij kabouters cn een steltlooper aardig ef- .fecteeren. Wij zijn nu eigenlijk al een paar „stands" voorbij gegaan. De firma van Schoonhoven heeft een huis kamer ingericht, waarin zuivere toepassing wordt getracht, zonder dat de goede smaak er onder leidt, van een bloemenversiering, die in dezelfde kleuren uitgevoeid, een schoon geheel vormt. Daarnaast vinden wij een schildersatelier. Ar tistieke wanorde. Op den ezel een schilderstukje, gemberpotje met anemonen, er voor het origineel met de vroolijke bloemen. De bloemenversiering is bescheiden, doch in den hoek van het atelier statu een Japansche kers, die prachtig flatteert- De wand is behangen met bloemensdjilderingen, uit allés spreekt een voorliefde voor bloemen. Als -Wij goed hebben verstaan, dan is dit alles amateursweik, geschilderd en ingericht door den kunstschilder Woelders, te Alkmaar. Op onzen verderen tocht ontmoeten wij wel zooveel schoons, hetgeen niet in één artikel valt te zeggen- Wij hopen dus in ons volgend nr. met eene omschrijving der verdere „stands" te ver volgen. PRINSES JULIANA. Het „Algemeen Handelsblad" wijdt aan den 18en verjaardag van Prinses Juliana in zijn nr. van gisteravond, een artikel, waarin het o.m. zegt In strak gespannen belangstelling verwachtte vrijwel geheel Nederland en een niet onbelang rijk deel van het buitenland 18 jaren geleden de vervulling der moederschapsverwachtingen van koningin Wilhelmina. De liefde en sympathie voor de jonge vrouw die op de smartelijkste wijize was teleurgesteld in haar hoop, en de traditioneele aanhankelijkheid, van zeer breede kringen van ons volk aan de dy nastie, vonden een gaarne gebruikte geleglenheid zich te uiten in feestelijke huldebetoon, toen ein delijk den volke kon worden kond gedaan, dat een prinses was geboren. Het was een blijde verademing, die juichtonen zocht. Nu is het prinsesje een prinses geworden. Zij heeft den leeftijd bereikt, waarop haar moeier werd geroepen tot de regeertaak. Als het lot ons de vorstin wier wijze," moederlijke leiding den band tusécfrln volk en dynastie nog enger toe haalde, zou ontnemen, dan zou prinses Juliana in staat worden geacht door de Grondwet, om de verantwoordelijke taak, door haar moeder op zoo voorbeeldige wijze vervuld, op haar schouders te |)en genoten, maar oveiweldigend is de indruk, bij het vernemen, dat het" cPficert in Indië heel geod is gehoord. Nadere bijzonderheden lezen wij daaromtrent in het „Handelsblad": riet Mengelberg-concert van Donderdaga vond in het Concertgebouw te Amsterdam, dat door den Philips-kortegolfzender naar Ooost- en West-Indië is uitgezonden, aangeboden door de N. V. Philips' Radio, werd door den heer A. F. Philips met de volgende woorden inge leid „Het zal ditmaal voor het eerst in de ge-, schieaenis van den radio-omroep zijn, dat een orkest uitvoering over de geheelc wereld zal kunnen worden gehoord en Beejthoven, de grooj te componist van het meesterwerk, dat u zult hooren, zal wel nooit hebben durven droo- men, dat zijn negende Symphonie eens tegelijk zou weerklinken in alle werelddeelen. „De kortegolfzender van het Philips Radio Laboratorium te Eindhoven, welke blijkens de talrijke ontvangen rapporten in. alle dee- j len van de wereld uitstekend kan worden ont vangen, zal aanstonds deze uitzending bewerk-. stelligen. „De zender is oeheel in onze eigen ia bora- toria en werkplaatsen vervaardigd en werkt i met onze welbekende watergekoelde zendlam-. pen van groot vermogen. I .De medewerkers in onze laboratoria, welke i dezen zender bouwden, kunnen met voldoe- I ning op htm werk terugzien. Wij hebben hier- mede niet alleen de mogelijkheid aangetoond, i eé-n directe telefonische verbinding tusschem i Nederland en zijp koloniën tot stand te kun-, j nen brengen, doch geven u tevens hedenavond I een voorbeeld van de grootsche mogelijkheden,, j welke besloten liggen in muzikale uitzendingen i van uit ons land naar Oost- en West-Indië. „Gaarne wensch ik u toe, dat gij in de verre i gewesten van dit concert, dat wij nu voor u, zullen uitzenden, evenzeer zult geniten als zij, die in het Concertgebouw te Amsterdam de. uitvoering zelve bijwonen. Do on|tvansgst in Batavia. Een Aneta-telegram uit Batavia meldt Het Mengelbergconcert met de Negende Sym phonie, uitgezonden door Philips radio is door enkele luisteraars uitstekend opgevangen. Bij het Philips' Radio Laboratorium te Eind hoven loopen talrijke enthousiaste berichten uit Indië en andere deelen van de wereld binnen, welke melding maken van een zeer goede ont vangst van het Mengelberg-concert. (Handelsblad.) AUTO TEGEN EEN KOE. Te Delft is de groentehandelaar Boomkes met zijn vrachtauto tegen een koe gereden welke plot seling dwars voor de auto sprong. De heer B., die over den weg werd geslngerdi, is er vrij goed afgekomen .Het rund werd zwaar gewond en de anto nagenoeg geheel vernield. Wij mogen hopen, dat der prinses nog vele ja ren van voorbereiding zullen zijn gegeven, dat nog een lange, lange reeks van regeermgsdaden van koningin Wilhelmina de liefderijke bewondering en het verlangen tot navolging van hare doohter zullen wekken. Desalniettemin is de dag van 30 April 1927 voor de prinses van Oranje een dag van groot ge wicht en, wederom is de prinses oorzaak, dat bij velen in Nederland de drang zich doet gelden om te getuigen van oprechte belangstelling in haar persoon. Hoe verschilt deze 18e verjaardag van dien 31 Augustus 1898, toen Koningin Wilhelmina in plechtige statie uit de handen harer moeder de regeertaak overnam I Het Nederlandsche volk had zich voogd gevoeld over dat kind uit het doorluchtig huis van Oranje en er was iets van ouderlijken trots in de vertrouwende liefde, waar mede het de koningin haar hooge taak zag aan vaarden. Prinses Juliana heeft het voorrecht, dat haar nog wal jeugd kan worden gegund. De liefde en de wijsheid harer moed(er, de toe wijding van een op zijn dochter trotschen vader, plaatsen haar in een andere verhouding tot het volk als voor bijna 30 jaren koningin Wilhelmina die geeu eigenlijke jeugd heeft g|ekend, omdat zij reeds sedert haar tiende jaar intensief moest wor den voorbereid op de taak, die haar wachtte, aan «wie de oogenblikken van verpoozing slechts zeer spaarzaam konden worden toegemeten. Maar eenzelfde vurige wensch voor haar heil heeft in de harten van honderdduizenden als des tijds voor het heil van koningin Wilhelmina. En waarlijk niet alleen, omdat zij een loot is van den Oranjestam, een dochter van koningin Wil helmina. In 1909 werd door Hare Majesteit met de op voeding der Prinses belast Jvr. van de Poll. Zij vervulde haar taak tot 1920; van dit jaar af, tot heden toe werd met .de opvoeding belast Jvr. Baronesse Sioet van Marxveld. Tevens werd toeD tot gouvernante van de Prinses benoemd Mej. A. E. Oosterlee. Het onderwijs werd aan de volgende dames en heeren opgedragen: Algemeen Lager Onderwijs: Mej. B. Cohen Stuart, Mevr- A. van der Reyden v. d. Hooff. Zang' Mevr. Cath. van Rennes. Gymnastiek: Mej. de Mello Manser, Mej. R., Jprison. Ned. geschiedenis: Mej. J. van Hasselt, Wis-, natuur- en plantkunde: de heer D. Brug gen? an. Aardrijkskunde: de heer C. L. van Balen. NederlandschProf. Dr. J. W. Muller. Fransch: Mej. A. E. Oostérlee. Duitsch: de heer L. A. van Andel. Engelsch: Mej. J. Bone bakker. Grieksch en Latijn: Prof. Dr. J. H. Gunning. Teekenen en Kunstgeschiedenis: Mevr. A. Roe lof s Bleekmaun. Geschiedenis: Prof. Dr. A. van Schelven en j Dr. N. Japikse. Staatsrecht: Prof. Jhr. mr. W. J. M. van Eysingha. Staathuishoudk.Prof. dr. G. M. Verryn Stuart Indische Land- en Volkenkunde: Prof. J. C. van'Eerde. Godsdienstonderwijs: ds. W. L. Wel ter. Viool: Mevr. A. J. Rackwitz-de Jongh. vcrl; b.v. ziet men dikwijls menschen zon- En m September gaat Prinses Juliana, die als' bijzonderlldden de 'voornaamste posi- studente aan de Leidsche Hoogeschool is inge-,! ties bekleeden. Zij hebben dan dat weinigje kennis schreven, college loopen in Staatsrecht- en Staat- j geheel ten nutte Veten te maJaen aan hun werk- huishoudkunde.j y^g. daarvan weten zij alles en alles en boven i al hun medewerkers blinken zij uit; dat is macht. RADIO NEDERLANDINDIë Een ander soort kennis kweekt beschavi.ng. Dit De 28 April is een hoogst belangrijke datum is de Kennis welke ons belangstellend maakt, geweest. Toen toch was het de dag, dat het Men- j ideeën geeft en in het algemeen ons leven veron- gelberg-concert, gegeven in de concertzaal van het aangenaamt eti vult. concertgeoouw te Amsterdam, aangeboden door En tot slot kennen wij de kennis die tot wijs- de N V Philips, en in haar laboratorium uitge- heid voert. Zelfcontrole en groote wijsheid zijn zonden, in Oost- cn West-Indië werd gehoord. er de vruchten van. Geestelijke vrijheid in 'den Door de H. D. O. te Hilversum werd bekend hoc/gsten zin. Iemand mag zoo machtig worden 'maakt, welk gebeuren zou plaats hebben en on- als Alexander de Groote, zoo beschaafd als een bewimpeld werd het eikend, dat met ontroering Oscar Wilde, en toch zal hij daardoor alleen niet 'dit werd medegedeeld, bij de gedachte, dat ook in staat blijken de beteekenis van de ware wijs deze stem in noze bezittingen in Oost en West heid te doorgronden, zou woraen vernomen. Kennis is macht maar niet altijd! Duizenden zullen van dit heerlijke concert heb- Maar wijsheid is vrijheid! Herv. Gem. Oudlkarspel- Zondag voorm. 10 uur, Ds. G. de Leeuw. On derwerp: „Gewone Menschen". Ger. Kerk Noordscharwoude. Zondag v.m. 9-30 L. v. d Landen, Cand. te Putten (G.) Zondag nam. 4 uur dezelfde. Ned. Herv. Gem. Noordscharwoude. Zondag 9.30 uur v.m. Ds. Staal Ned. Herv. Gem. Zuidscharwoudc. Zondag geen dienst wegens vacature. Chr. Ger. Gem. Broek op Langendijk. Zondag 9.30 v.m. en 2.30 n.m Ds. J. Drenth Doopsgez. Getn. Broek op Langendijk. Zondag v.m. 9.45 Ds. A. de Jong Ned. Herv. Gem. Broek op Langendijk. Zondag voorm. en nam. Ds. Jukema. Ger. Kerk Broek op Langendijk. Zondag voorm. 9.30 uur Leesjienst. sNam. 6.30 uur Ds. v. d. Marei, Krabbendam. Ned!. Herv. Gein. St. Pancras. Zondag voorm. 9.30 uur Ds. Jellema, collecte Inwendige Zending. 'sNarn. 6.30 uur Ds. Jellema, Gerei. Kerk Heeihngowaard. Zondag voorm. 9.30 uur preeklezen. 'sNani, 7 uur waarschijnlijk candid- v. d. Lande van Putten. Ger. Kerk St. Paneras* Zondag v.m. 9.30 uur Ds, v. Andel H. A. 'sNau?. 3 uur Ds. v. Andel. Nabetrachting Ned. Herv. Gem. Dirkshom. 'sNam. 7 trur,. Ds. G. de Leeuw, onderwerp; „Een sombere Levensbeschouwing." Ger. Kerk Krabbendam. Zondag 9.30 uur v.m. en 2.30 uur namiddags Ds. v. d. Marei. Zondag 1.30 v.m. en 2.15 n.m Lezen. Katholieke Kerk, Langeoldijk. Gean opgave ontvangen. KENNIS IS MACHT. Kennis is macht, zegt het spreekwoord, maar wij zeggen er bij' niet altijd! Kennis is slechts dan macht als het practisehö kennis is. Al weet iemand ook nog zooveel, al is hij bestu deerd en in alle opzichten een ontwikkeld miensch, als zijn kennis niet te gebruiken valt bij dat, wat hij in het leven onderneemt, dan heeft hij er geen nut van, laat staan dat het hem macht geeft. Men kan b.v. een studie hebben gemaakt van het intieme leven van alle Europeesche vorsten, zonder dat men daarmede in de oementhandel een stap verder komt. O, het is zeer aangenaam als men zich door een dergelijke studie menige uren in het ^teven wist te veraangenamen, maar macht verkrijgt men er niet door. Er is hier onlangs een tooneelspel opgevoerd, waarin men ziet hoe een aantal beschaafde men schen op een onbewoond eiland dreigen ten onder te gaan. De eenige man die weet wat hem te doen staat is een ontwikkelde butler. Hij bouwt een hut en jaagt naar wild, terwijl de andere leden van het gezelschap hulpeloos blijven. De weinige kennis van den butler bleek echter in de hache- lijkst - omstandigheden onbetaalbaar. De btttlér had macht door zijn kennis, welke hem ingaf wat hij doen moest. De andere leden van het gezelschap vertoonden hun macht slechts in in de deftige salons thuis, aangezien hun kennis hen ingaf wat zij daar moesten doen. Zij die spreken van de practische mislukking j van elke opvoeding of studie vergissen zich echter toch, juist doordat zij /meenen dat kennis altijd macht verleent. Er bestaan eigenlijk drie soorten van kennis. Er is oen kennis, welke machtig maakt; een i kennis welke beschaving geeft en een kennis wel- j ke tot wijsheid leidt. Kennis is als het voedsel, dat wij nuttigen. Ten deel daarvan is noodig voor 'ons splerenweefsel. i een ander deel voor het bloed en weer een ander deel voor het behoud van het baendergiestel. Zoo kan een betrekkelijk geringe kennis macht. BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 23 April 23 wagons. Maandag 25 April 6 Dinsdag 26 April 21 Woensdag 27 April 18. Donderdag 28 April 14 Vrijdag 29 April 18 Totaal 100 SLUIS BROEK OP LANGENDIJK. 25 April 3 motoren 60 ton. 26 1 20 27 3 45 28 3 70 29 1 15 Totaal 11 210 - NOORDSCHARWOUDE. Zaterdag 23 April 39 wagons. Maandag 25 April 6 Dinsdag 26 April 32 Woensdag 27 April 30 Donderdag 28 April 27 Vrijdag 29 April 31 Totaal 165 LANGEDIJKER GROENTEMARKT. Vrij|dag 29 April. 28.000 Kg. rooide kool 10.1014.80, 2e soort' 5.7013.70, 59.500 Kg. Gele kool 3.5.90, 65.000 Kg- Deensche witte kool 3.207.20, 2e soort 1.5.10, 7000 Kg. Uiein 4.30—6.20, Drielingen 2.3.50, 1875 Kg. Peen 4.20. Zaterdag 30 April. 10.000 Kg. roode kool 8.8012.40, 2e soort; 6.80—11.60, 50.000 Kg. gele kool 2.6.10. 37.000 Kg. deensche witte kool 1.30—5.60, 2e. soort 3.60—4.20, 6500 Kg. Uien 4.60—5.30, drie lingen 2.50—4.10, 2600 Kg. bieten 0.90, 1225 Kg peen 3.60. NOORDERMARKTBtOND. 29 April. 15000 Kg uien 3.404.90, Drielingen 2.40— 3.10, grove uien 4.90—5.40, 700 Kg. peen 4.20, 129800 Kg. roode kool 9.60—13.90, doorschot 6.8.80 43.600 Kg. gele kool 3.106.10 doorschot 1.10—3.60, 130600 Kg. deensche wit te 4.40—6.60, doorschot 2.——4.40, 80 April. 14.600 Kg. uien 4.-4.60, drielingen 2.10— 2.60, grove uien 4.104.80, 12200 Kg. peen 9\50"*M.60, 104.800 Kg. roode kool 7.50—13—, doorschot 4.307.50, 28.600 Kg. gele kool 4.10 6.40, doorschot 2.10—3.70, 174.000 Kg. D. witte kool 3.206.—, doorschot 1.504.10. WARMENHUIZEN, 28 April 1927. Gele kool 7.508.10, Deensche witte kool 7.10. —7.50, 2e soort 5.20, Peen 3.10. Aanvoer: 1.700 Kg. Gele kool, 11.500 Kg. Deensche witte kool, 605 Kg. Peen- 29 April 1927. Roode kool 10.11J—2e soort 7.10! 9.—, Gele kool 5.70—7.30, Deensche witte kool 4.406.30, Drielingen 1.10—^1.40, Uien 3.60 4.20, Grove Uien 2.80—3.20, Peen 3.50—3.70. Aanvoer: 2600 Kg. ioo.de kool, 7200 Kg. Ge le kool, 8.800 Kg. Deensche witte kool, 5.100 Kg. Uien, 1.774 Kg. Peen. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. 29 April 1927. Witlof I 26.33—, Witlof II 18.'— 24. roode kool 7.60—10.80, Uien 3.20—7.90, alles per 100 Kg. Prei 0.80—5.40, Radijs 2.— 3.10, Wortelen 11.8017.40, Raapstelen 1.50 2.90, Rabarber 5.60—13.90, Asperges 45.— —90.— alles per 100 bos. Bloemkool 5.—1—35. Kropsla 2.806.90, alles per 100 stuks. SCHAGEN, 28 April. 3 paarten 50.92 gelde koeien (vette)f 250— 400. 248 idem mager f 135—300, 83 kalf- koeien f 200—270, 120 pinken f 100—140, 193 nuchteren kalveren f 8—18, 7 bokken ea gei ten f614—, 117 overhouders f2836, 59 vette varkens f 0.590.62, 14 konijnen f0.50 —2.50 1521 biggen f 13—20, 41 kippen f0.50 2 50, 209 kg. bolter f 1.501.80 per kg.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2