NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Nederland en België No. 52 interc.telephoon 52 Dinsdag 8 Mei 1927 36e Jaargang Plaatselijk Nieuws AjrPs AMANDELTJES jdpunnijvn wgfrfïfi mm tttfli L4WGËDMKËR COURANT Deze courant verschijn t Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. - Redact.-Uitg. J. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Een Artikel van Senator Tschoffen. In een hoofdartikel verschenen ander den titel: „Maladresses, betoogt de katholieke oud-, minister .en thans nog Senator Tschoffen in de Brusselsche courant „Le Soir" dat men nooit, genoeg de aandacht kan vestigen op hét na-: deel, dat sommige heetgebakerde Bielgen door hun inconsequente en onvoorzichtige daden na den wapenstilstand aan Bielgië hebben beroki kenü. Dit geldt, zegt hij, zoowel voor de be trekkingen met het Groothertogdom Luxem burg als voor de verhoudingen tot Nederland. De onbegrijpelijke verwerping van het Neder- landsch-Bielgisch Verdrag door de Eerste Ka mer te 's-Gravenhage legt ons, aldus Senator, Tschoffen, de verplichting op, tot Nederland in vastberaclen termen te spreken. Dit recht- vaardagd echter de betreurenswaardige en scha de berokkende ioverdrijvingen van sommigen ons niet. Door de in 1918 uitgedrukte meeping, dat onze troepen zich in Neiderland haddqn, dienen vast te zetten, voor hun rekening te: ning dat tusschen lie beide volken bestaat, nemen, vergrooten zij. het Verschil van mee-: evenals door demonstraties, welke de Neder- landsche nationalisten niet zullen nalaten ten onrechte op de rekening van België te schrij ven. 'Heeft men niet eenige jongelieden tot een expeditie op Nederlandsch gebied zien overgaan om er biljetten aan te plakken waar-» bij Nederlandsch Limburg tegenover Neder-" land gesteld wordt en waarbij wordt aange kondigd, dat zij (de jongens) zioo het tractaat van 1839 niet wordt herzien, zullen terugkeren om voor niets meer te wijken alvorens dé'vrede en het recht op de beide oevers van de Maas1 zullen heerschen? Wij hebben toch nog waf anders te doen, dan ons te leenen tot luid ruchtige manifestaties, welke alleen maar on- diensten kunnen bewijzen aan de zeer recht vaardige zaak, welke zij beweren te moeten1 dienen. Laat ons, om van dan buurman td bekomen wat ons toekomt, niet overgaan tot bedreigingen, waarvan wij toch zeer goed we ten, |dat zij nooit zullen worden tea uitvoer gebracht, en laat ons, waar wij gelijk, ten volle gelijk hebben, ons niet gedragen als menschendie ongelijk zouden hebben. Tot zoover Senator Tschoffen. Oogenblikkeljjk valt de redeneertrant van dezen Senator ons op. Waarachtig, de man heeft in verschillends opzichten gelijk. Of hij, zooals hij het noemt, „gelijk, ten volle gelijk, heeft" met zijn idee over den inhoud van het Verdrag, zooals he. door onze Eerste Kamer niet werd aangenomen, zullen 'wij, als Niader- FEUILLETON Nacht en Morgen 68) Om' haren moed gaande te houden moest zij zich de euveldaden, die zij den millionair voor de voejten wilde werpen, in het geheu gen terugroepen. „Hij was immers de helsche verleider mijns 'vaders," sprak zij bij zich zelve, „die zijjn levensgeluk verwoestte, en hem Iteh laatste van idat rampzalig leven beroofde, zonder hem zelfs den tijd te laten om met zijn geweten tot God te naderen en van Hem ver giffenis en genade af te smeeken? En zou het my dan aan moed ontbreken om dan moorde naar mijns vaders onder de oog en te treden'? Plotseling keerde thans haar moed terug en met een vaste hand opende zij de deur van; het kabinet. In het midden daarvan zat of lie ver lag de bankier in een wijden met kussens gevuldeij armstoel, die voor een kleine, met1 papieren en boeken bedekte tafel was gescho ven, terwijl zijn rechterbeen op een tabouret uitgestrekt lag, doch, evenals een groot deel van zijin lichaam, mat een zijden deken bedekt was. Zij kon de trekken van den heer Walter niet onderscheiden, want zijn hoofd was naar het vuur gekeerd, dat zeer flauw brandde, terwijl vóór de lamp een groot lichscberm ge plaatst was, weshalve diq helft van het ver trek, waarin de armstoel stond slechts sche-. merachtig verlicht was. Mathilda had de deur zoo stil geopend en hare voetstappen veroor- zaakltlen op het zware tapijt zoo weinig gerucht, dat da heer Walter door hare komst niet uit de sluimering gewekt werd, waarin hij na bet vertrek van den kamerdienaar, die de lamp 6# 1 t i#i is>i 6 landers, maar in het midden, laten. Doch voor zeker heeft hij gelijk en meer dan ten volle, wanneer hij zegt, dat kwajongensstreken, zoor als die door eenige Belgische heethoofden zijln' bedreven der Belgische zaak aan den Neder- landschen kant zeer zeker geen goed zullemi doen. Integendeel! Nog nooit is het in de geschiedenis voorgekomen, dat Nederlanders zich lieten dwingen iets te doen, waarvan zij liet rechtvaardige niet inzagen. Dwingau laten Hollanders zich heusch niet gauw! Wanneer er gematigde vragen geen eischen ge steld worden dan zijn zij volkomen bereid die vragen onder de loupe te nemien en te over wegen of wij daarin kunnen toestemmen. Maar ons laten intimideeren door tnainifestaties, zoo,- als die vart de Ligue Maritime Bielge of die van de kwajongens in Limburg o nieen Doet onze regeering stappen om binnen af- zienbaren tijd met de Bielgische regeering een nieuw Nederlandsch-Blelgisch Verdrag ter spra ke te brengen, dan zijn wij het daarmede vol komen eens. En wordt er in dat eveiatueeLe verdrag op gematigde wijze tegemoet gekomen aan eventueele Belgische verzoeken uitste- 'kend. Dan wordt de hiërarchieke weg bewan deld en dan zijn wij bereid tot onderhandelen. Doch wanneer er een stelletje bravour-schop- pers over de grens komt om biljetten met bedreigingen aan te plakken... dan...! OUDKARSPEL. D.T.S. De beslissing is gevallen! D. T. S. is kam pioen!' Zeevogels' laatste wedstrijd Tracht de beslissing. Haar laatste kans, om met D. T. S. in puntenaantal gelijk te komen, is Zondag in Enkhuizen temet gedaan. Met flinke cijfers wer den zij gesagenl en denuitslag 41 bewijst wel, dat de% West-Friezen vinnig van zich hebben af gebeten, iets wat wij in het geheel niet hadden verwacht. -Ondeitusschen is D. T. S. nu de- finitief karnp.oen, waarmede wij de withemden van harte geluk wenschen. En wordt er weder om met hetzelfde entnousiasme in het komende seizoen geewrkt, dan zullen zij in de eerste klas 1 den waardig tegenstander blijken te zijn. j OUDKARSPEL. WIELERSPORT. WEGWEDSTRIJDEN. Onze gemeente begint op allerlei sportterrein van zicnt e laten hooren. Is het geen voetbal, dan is het schaatsen, is het dat niet, dan is het wiel- 1 rennen. Zondag nl. behaalde onze plaatsgenoot de heer P. Nap, in den wegwedstrijd voor wiel renners den eersten prijs op het traject' Alk- j had binnengebracht, geraakt was. Zfi trad naar de tafel, zette de schel, die daar op stond, buiten het bereik van den ban kier, en sprak toen, terwijl zij het lichtscherm wegschoof, met eenc vaste, heldere stem: „Mijn; heer Walter! komt het u thans gelegen, Mathil da Wilmot te woord te staan?" De lijder ontwaakte. Verschrikt wendde hij bij het hooren der vrouwenstem het hoofd om, en Mathilda aanschouwde thans zijn gelaat. 1 jnaarPurmerend, vise-versa. (Ruim 50 K.M.) Hij legde dezen afstand' af in den tijd van 1 uur 40 min. i sec. j Vooiwaar een mooie prestatie. 1 OUDKARSPEL. ONZE GEMEENTE IN HET TEEKEN DER OLYMPISCHE SPELEN 1928. Onwillekeurig zullen velen vragen wat dit op- schrift te beduiden heeft. En daarop kunnen j. wij antwooraen: netzelfde wat het zegt. Maar dm duidelijk te zijn kunnen wij met bij- zonder groote voldoening verklaren, dat het Be stuur van de V.V.V.V.V. het heeft weten te ver krijgen dat in onze gemeente de voorbereidende I wedstrijden zullen woiden gehouden voor de Olym- pische Spelen 1928. Zaterdag is in een conferentie met een hoofd bestuurslid van de N.H. A.B. deze zaak tot een 'goed einde gebracht en is de datum definitief vast- 1 gestelfl op 21 Augustus 1927. Verder is in die conferentie komen vast te staan aat er een Nationale Wedstrijd van zal wor- den gemaakt, met speciale wedstrijden voor de athleten uit de Provincie. 1 Tevens zullen nog eenige nieuwelingenwedstrij- den worden georganiseerd. Daaruit naar voren ko mende personen zullen dan nog in training worden genomen om eventueel uit te komen voor de Olym piade 1928. i 1 Wat er alzoo gedaan zal worden, zal spoedig bekend worden en zullen, wij allen geregeld op de hoogte houden met de vorderingen en voorberei- dingen die worden gemaakt. i Na keuring van het D.T.S.-terrein dooi1 genoemd' ^hoofdbestuurslid werd dit voor het beoogde doel uitstekend in orde bevonden, en komt deze heer jn volie samenwerking... met de 5 V.'s all_es in, J orde maken. De wedstrijden zullen staap onder de regle menten en toezicht van de N.H.'A.B. en K.N.A.U, terwijl tijdopname en starten geschiedt door 2 gedelegeerde leden van de Kon. Ned. Athletiek- Unie, om zoodoende de officieele tijden te kunnen controleeten. BROEK OP LANGENDIJK. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Biroek op Langendijk I en de daaronder resterende hulppostkanto-i ren werd gedurende de maand April 1927 In gelegd f 5325.05, Terugbetaald f 3824.55. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1067. - ZUIDSCHARWOUDE. Mej. A Balder alhier, slaagde te Utrecht voor het gehouden examen in stenografie „Groote" 130 lettergrepen per minuut, (metj vermelding voor correct werk). puddingfabbiek' HOOFDSTUK XXXII. MATHILDA'S TERUGKOMST. Clement verliet de plek, waar Mathilda af scheid van hem genomen had, gerat oogera- blik terwijl hij onafgebroken den blik op den ingang der Abdij gevestigd hield, voornemens om bij de eerste verdachte beweging, die hij bespeurde, het huis binnen te gaan en zoo noodig aan Henry Walter en zijne bedienden te toonen, dat zij zich vergisten, indien zij meenden enkel me't een weerlooze vrouw te idoen te hebben. Er woei een scherpe Oostenwind; maar of schoon Clement slechts een dunne overjas aanhad, en niet durfde loopen uit vrees, dat hem iets ontgaan zou van 't geen daar bin nen mocht gebeuren, was hij zoo geheel ver vuld van de ontmoeting, die in deze 00gen- blikken in het kabinet van den .bankier plaats had, dat hij de koude volstrekt niet voelde. Hij verheugde zich slechts dat alles rustig bleef, daar hij hieruit afleidde, dat Mathilda boven verwachting in het volbrengen! van haar hachelijk voornemen geslaagd was. Nog stond hij met ingehouden adem te luis teren, toen de klok van Lisford zes uur sloeg. Nu verwachtte hij Mathilda van oogenblik tot oogenblik terug, want zij was om half zes vertrokkeni, tan langer dan een half uur kon, meende hij een onderhoud, dat den bankier zoo pijnlijk moest vallen, niet duren. De tafel der dienstboden cheen afsgeloopen te zijn, en eindelijk zag hij iemand die er deftiger dan de overigen uitzag en die hij voor Jeffreys hield, de linker dwarsgang ingaan. Terwijl dit plaats had sloeg het half zeven, en Mathilda's wegblijven begon hem te ver- oentrusten. Wat kon haar zoo lang ophou den? Zou Henry Walter haar misschien mis handeld hebben, en zij niet in staat zijn óm de Abdij te verlaten? Dit achtte hij onwaar schijnlijk: want iets van dien aard kon niet zijn voorgevallen zonder dat het opschudding in huis verwekt had, en de kalmte daar bin nen was geen oogenblik verstoord geworden. Maar misschien was zij niet terstond bij den bankier toegelaten, en had zij een tijdlaag in de bibliotheek moeten vertoeven. Eindelijk zag hij een paar bedienden met schotels en tafel goed de meergenoemde dwarsgang ingaan, waaruit hij afleide, dat de maaltijd van den bankier werd opgedragen. Nu begreep hij niets meer van de zaak, en om zich reken schap te geven van 't geen hij' deed, liep hij eensklaps het voorplein over en het huis bin nen. „Ik moet een dame spreken, die in het ka binet van den heer Walter is," zeide hij tot den portier, die terstond te voorschijn kwam, I toen hij een vreemdeling het voorportaal zag I binnenstuiven. „Eene darfie, bij den heer Walter?" vroeg j de man verwonderd. ,.Ja, een dame, die om half zes dit hoeren- huis is binnengetreden." De portier opende de glazen deur en riep OUDKARSPEL. Keuring voor den dienstplicht. Donderdag 28 April j.l. heeft voor deze ge meente plaats gehad de keuring voor den dienstplicht, lichting 1928. Aan 24 personen, die aan deze keuring heb- ben deelgenomen, zijjn voorgoed ongescjiekt verklaard 1 en tijdelijk eveneens 1. De totale uitslag is als volgt: Bakhuijs J. H. lijdelijk ongeschikt; Bakker Nic. geschikt; Beenken C. geschikt; Biesboer C. geschikt; Biesboer W. geschikt; Drost A. geschikt; Du dok E. G. A. geschikt; Duijv.es P.. A. geschikt; Duijjves P. geschikt; Eecen J. geschikt; Eradus C. W. geschikt; Geus de G. J geschikt; Gutter P. S. geschikt; Hart D. ge-i schikt; Kostelijk J. geschikt; Nap D. geschikt;. Peijs J. voorgoed ongeschikt; Quax S. geschikt; Tromp J. geschikt; Vet de K-. geschikt; Vis-. Schipper Th. geschikt; Stet Th. G. geschikt; ser L. geschikt. - OUDKARSPEL. Vrijstelling van dan dienstplicht. (Wij-maken onze-lezers er op attent dat, blij kens publicatie van den burgemeester dezer gemeente, vrijstelling van den dienstplicht we gens broedendienst, moet worden aangevraagd' tusschen 16 en 31 Mei a.s. Voor het opmaken; der benoodigde stukken, zal in het bijzonder zitting worden gehouden op Woensdag 25 Mei a.s voorm. van 10—12 uur. - OUDKARSPEL. b Het 5-jarig zoontje van D. Nap, schilder alhier, kreeg Maandagmiddag al spelenderwijze van het zoontje van G. A. een pik met eeni mestvork tegen zijn hoofdje, dat zoo erg aan kwam, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, met gevolg dat de wond terstond genaaid moest worden. Het ongeluk is nog goed afgekomen, als men denkt, dat de wond nog geen 5 c.M. van de oogjes verwijderd is. Moeders, denkt er toch vooral om, dat kin deren met speelgoed spelen, maar niet met ge vaarlijke werktuigen, want hier had een veel ernstiger ongeluk kunnen gebeuren. een bediende, die de dwarsgang uitkwam, toe: „Ben, roep Thorton eens.! Na verloop van eenige oogenblikken kwam1 de geroepene. „Deze heer moe, een dame spreken, die zich, naar zijn zeggen, bij den heer Walter bevindt. Hebt gij een dame aangediend, Thornton?" „Er is wel een dame bij den heer Walter geweest, die evsenmin door mij, als door Jef freys aangediend was, maar zij is reeds meier dan een uur vertrokken." „Vertrokken!" riep Clement, buitan zich zelf van verbazing. „Gij vergist u zeker, want ik heb sedert half zes het voorpleinniet ver laten en niemand de Abdij/zien uitkomen." „Dat wil ik wel gelooven, mijnheer," ant woordde de bediende; „de dame, die gij be doelt, is de zijdeur tegenover de stallen uitge gaan. Ik riep haar uit de bibliotheek toe, dat zij links in plaats van rechts moest omslaan, maar zij hoorde mij niet, zoo 't scheen." „En dat is reeds een uur gelden?" riep Clement wanhopig uit. „Ja mijnheer." Eenige minuien lang bleef Clement op het terras voor den ingang van het huis staan, zonder te weten wat hij zou aanvangen. Waar was Mathilda gebleven? Hoe had zij kunnen' vergeten, dat hij haar op het voorplein wacht te? „Vermoedelijk," zeide hij bij zich zelven, „is zij, in de verbijstering, waarin de ontmoe ting met Henry Walter haar gebracht schijnt te hebben, naar het rijtuig in de laan terugge keerd. Maar hoe heeft zij die in het donker kunnen vinden? en hoe is het mogelijk, dat zij heeft kunnen besluiten om zonder mij naar Shorncliffe terug te keenen?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1