Nieuwstijdingen Buitenland Parlementair overzicht PRINSEJS JULIANA IN DEN RAAD VAN STATE. Des miadags ten 2 ure, had in de groote ver gaderzaal van den Raad van State, bestemd voor de voltallige vergaderingen van den Raad, de plech tige buitengewone vergadering plaats onder lei ding van de presidente, de koningin, en belegd om prinses Juliana, die volgens de desbetreffende grondwettelijke bepaling thans, nu haar 18de jaar ■vervuld is, van rechtswege zitting heeft gekregen in den Raad van State, haar plaats in dit hooge Staatscollege te doen innemen. De koningin kwam zelve, vergezeld van den prins, die naar men weet mede zitting heeft, in het college naar dochter in den Raad van State binnenleiden. Bij aankomst per auto aan het gebouw van den Raad van State, waarvan de nationale drie kleur met oranjewimpel wapperde en waarvan de toegang, evenals de corridor, die naar de vergader zaal leidt, met kostbare tapijten waren belegd, werden koningin, prins en prinses aan den ingang ontvangen door de twee oudste leden naar anciën niteit van den Raad van State, mr. J. I. I. Harte van Tecklenburg en mr. A. D. W. de Vries, be nevens door den secietaris van den Raad, jhr. mr. dr. J D. N. de Beaufort, welke heeren, evenals de vice-president en alle overige Staatsraden het ambtscqstuum droegen. Aan den ingang van de groote vergaderzaal be groette de vice-president, mr. dr. W. F. van Leeu wen, de vorstelijke familie en stelde daarna de ver schillende leden van den Raad van State, die naar anciënniteit stonden opgesteld, aan prinses Juli ana voor. Hierna nam de koningin, presidente van den Raad, plaats aan het midden van de groote ovale, met stemmig grijs bekleede tafel op den voor haar bestemden zetel, waarop geborduurd is het oude wapen der Vereenigde Republiek met de spreuk: „Concordia res parve crescunt." Naast H M. aan hare rechterzijde, zette zich ■de prins, naast wien prinses Juliana haar zetel innam Aan de linkerzijde van de koningin zette zich ,de vice-president van den Raad, mr. Van Leeuwen. De Staatsraden namen naa rancienmteit de ver dere zetels in. Toen allen hadden plaats genomen, opende de koningin deze plechtige buitengewone vergadering. De koningin nam daarna het woord en heette de .prinses welkom in de eerste vergadering, door haar (bijgewoond. Deze toespraak werd door de prinses beant woord. Daarna heeft de vice-president, mr. Van Leeu wen, de koningin dank gebracht, dat het haar behaagd heeft, H. K. dochter zelve in deze hooge vergadering in te leiden en beval daarna het colle ge in de hooge belangstelling van de prinses aan. GEDENKTEEKEN VOOR JULIANA VAN STOLBiERG. Op het Louise de Colingmyplein te 's-Gra- venhage heeft Zaterdagochtend vanwege het nationaal comité tot het oprichten van aein. gedenkteeken voor Juliana van Stolberg de eerste steenlegging voor dat geidenkteekeni plaats gehad. Nadat de Kon. Militaire Kapel onder lei-, ding van luitenant Boer de plechtigheid met het Wien Neerlandsch Bloed had geopend,, beklom de voorzitter van het cotnité, generaal) Ph. W. Weber, bet spreekgestoelte tot het hom den van een toespraak: Een oorkonde werd ingemetseld, door den heer Ingen Housz vervaardigd, op zwaar per kament. Aan het hoofd de wapens van Nassau en van Stolberg, er tusschen een heraldieke J. Zij luidt als volgt: Op heden, den 30sten April 1927, den, 18en geboortedag van H.K.H. Prinses Ju liana, werd door jhr. mr. D>. J. de Geer, mi* nister van Financiën, voorzitter van den Raadt van Minitsers, de eerste steen gelegd van dit gedenkteeken, ter eere van Juliana van Stol berg. de doorluchtige stammoeder van het Huis van Oranje Nassau. en is geteekend: rechts door het dagelijksch bestuur; links door beeldhouwer en architect; daaronder door den minister jhr. mr. de Geer. De leden van het vorstelijk huis hebben, duplicaten der oorkonde aanvaard. Op den steen is ingebeiteld het inschrift: Eerste steen gelegd door Z. E. Jhr. mr. D. J. de Geer. Voorzitter van den Raad van Ministers. 30 April Anno 1927. Daarna was het woord aan jhr. mr. D. J. de Geer. Na diens rede werd onder de tonen van het Wilhelmus dc eerste steen gelegd. Generaal Weber sprak een slotwoord, me- dedeelende o.m. dat huidetelegrammen zouden worden gezonden aan de leden, van het konin klijk huis Op uitnoodiging van generaal Weber werd daarna zijn uitroep: Leve het Koninklijk Huis! gevolgd door drie krachtige hoera's van de aanwezigen. Nadat ten slotte de Kon. Mil. Kapel ee(n dankkoraal ten gehoore had gebracht, was de plechtigheid geëindigd. Dé plechtigheid werd bijgewoond door de ministers Bieelaerts van Blokland, Lambooy en Slotemaker de Bruine, den burgemeester der residentie; J. A. N. Patijn; oud-ministers J. J. C. van Dijk en Schokking, eenige kamer* leden -en verder tal van autoriteiten. Een gadicht ler eere van de Kroonprinses. Op de prijsvraag, uitgeschreven door den Provincialen Oranjebond in Gelderland voor- een gedicht ter eere van Prinses Juliana, zijn 26 gedichten ingekomen. De jury was van oordeel, dat geen der ge dichten wat kwaliteit betreft in aanmerking kwam voor toekenning van den eersten prijs. Zij kende den tweeden prijs toe aan den heer Eduard Peters te Nijmegen (zilveren medail le) en den derden prijs aan dein heer G. J. Peters, hoofd ler openbare lagere school te Kerk-Avezaath (zilveren medaille). Het beste gedicht was van mevr. Elise Soer- Prinses Juliana's 18e verjaardag, welk ge dicht de jury echter buiten mededinging moest laten, omdat de naam op het gedicht zelf voorkwam. Het bestuur van den Prov. Oranjebond in Gelderland besloot evenwel, den door den jury niet-toegekenden eersten prij(S, een gouden me daille. alsnog aan mevr. Elise Soer toe te kennen. Het door haar vervaardigde gedicht zou op perkament papier gecalligrafeerd door den sierkunstenaar Jan Wolters te Arnhem, aan Prinses Juliana worden aangeboden. Het voornemen bestaat, de ingekomen ge dichten als „Gelre's Heilwensch" te bundelen en uit te geven. Het bekroonde gedicht van mevrouw Elise Soer luidt Prinses Juliana's 18e Verjaardag. „Slaat op den trommele" nul 't is Julianadag! Laat Gelre „hoog te peerd" laat vlag en wimpel zwaaien, ,Voor 't vorstelijk Lentekind, voo rheel 't Oranjehuis Laat op den lentewind breeduit de driekleur waaien. 't Is feest in Naerland! daar viert zijn Koningskind. Loot uit Oranje'., stam, haar blijde achttien jaren. Wat bidt haar volk haar toe? Dat 's Allerhoogsten macht, De golven effene, door haar levensboot bevaren. Dat zij, voor 't voistelijk Huis een zegen, eere en trots, pit. blijve ook voor haar volk ,haar land, haar vrienden. Zij nooit de taak te zwaar, die haar wordt opgelegd. De taak, die haar geslacht sinds eeuwen roemrijk. diende. Pat '3 Allerhoogsten kracht haar Hoogheid schrage en steune; Dat 's levens lente haar de schoonste bloemen vlechte; Een schat van liefde en trouw, een geur'ge eerekrans Waarin ook Gelderland zijn groenen tooi komt hechten. En, als een vloedgolf hoog, stijgt Gelre's jubelkreet, floerah! Driewerf Hoerah! Dat Juliana leve! 'Tientallen jaren voor haar Huis, haar Volk, haar Land! •Dat 's Hemels gunst hierop Zijn zegen geve." MISDAAD:. To Steyn (L.) is een meisje van 18 jaar gevon den, dat geworgd was. Het parket uit Maastricht Is er heen. IN EEN SCHAAFMACHINE, Te .Winschoten geraakte1 de bankwerker J. Bos, werkzaam in de Noord-Nederlandsche Machi nefabriek, in een schaafmachine. Hij is in zeer ernstigen toestand in het Katholiek Ziekenhuis opgenomen. DOOD ELIJK MOTORONGEVAL. Zaterdagmiddag is nabij het Groot-Seminarie te Haaren de 18-jarige Nie ode Vries uit Ros- sum met zijn motorrijwiel, toen hij met flinke vaart uit de richting Tilburg kwam en even om keek tegen een boom gereden, meldt de „Msb." De Vries overleed ter plaatse. EEN ROMANTISCH HUWELIJK. De romantiek is, wat men er ook van moge zeg gen, de wereld nog niet uit. Ongeveer zes weken geleden vond een winkeljuffrouw te San Fran- icisco een biljet van 100 dollar in een bank op den grcnc. liggen. Zij overhandigde het aan den kassier, die haar zeide, dat als het binnen drie dagen niet werd opgeëischt, het haar eigendom zou worden. Drie dagen later verscheen zij weer in de bank om te vernemen, dat het biljet door een rijk makelaar was opgeëischt, aan wien het adres van net meisje was gegeven. Ze nam het nog al filosofisch op, doch twee dagen daarna kreeg zij een uitnoodiging, die ze aannam, van. den makelaar orn met hem te dineeren en drie weken later vroeg en kreeg hij haar hand. Het huwelijk is dezer dagen voltrokken. Het was wel honderd dollar waard, zei de bruid. De GROOTSTE PANTOFFELHELD De grootste pantoffelheld ter wereld is ontdekt, meldt een bericht uit Hoboken. Zekere William Keunije kreeg van zijn vrouw een sigaar van .vijf Arnerikaansche centen per dag en een pakje kauwgummi per week. Eens trok pantoffel held de pantoffels uit en de stouite schoenen aan en hield vijftig cent achter van zijn loon. Vrouw lief riep de politie er bij maar de rechter wees haar de deur van de zittingzaal. Men zou de stelling kunnen verdedigen, dat de I Eerste Kame rde zuiverste volksvertegenwoordi- ging is, omdat sedert de jongste Grondwetswijzi- i gingen daarheen kunnen worden afgevaardigd men- j schen uit alle levenskringen, die hun belanngstel- ling in de zaken des lands kunnen toonën, zonder tegelijk de belangen, -die hun dagelijksch werk nrvgeiijt e moeten verwaarloozen. Inderdaad is de taak en het karakter der Eerste Kamer om nog eens in de tweede instantie de voor stellen der Regeering' met het algemeen belang als. toetssteen, te toetsen. Na haar veranderde sa ste deel een doublure, een copie van ons Lagerhuis menstelling is ons Hoogehuis echter voor het groot- ge-.vorden Het. verschil met de Tweede Kamer wordt meer en meer uitgewischt, de vertegen woordigers van de belangengroepen dringen zich meer en meer op den voorgrond, en een verklaar baar gevolg daarvan is, de toenemende veelpraterij in onzen Senaat. Het komt ook talrijke malen voor, dat de Eerste Kamer naar verhouding méér spreekt dan haar zuster aan de „overzijde van het Binnenhof." Na de geweldige critiek, welke deze veelpra terij de vorige week alom in den lande heeft ge vonden, heeft de Eerste Kamer zich althans deze week wat ingebonden. Nadat de resteerende hoofd stukken der Staatsbegrooting waren afgedaan, was de Indische begrooting aan de beurt, welke aanleiding gaf tot het bespreken van eenige ac- tueele gebeurtenissen. Zoo kwam tot uiting een ernstige vrees voor den nieuwen stijl van den Landvoogd; vrees voor een te groot verantwoor delijkheidsgevoel, dat hem eigen zou zijn; vrees voor verslapping van de verantwoordelijkheid van dezen aan de Kroon en daardoor van den Minis ter aan de Staten-Generaal. Ongetwijfeld, men is in de laatste tijden wel wat heel ver gegaan in het toegeven van allerlei wenschen, die nóch in het- belang der bevolking, nóch in dat van het land zijn. Terecht werd bepleit, dat de^gra- tieverleening op groote schaal aan de bedrijvers van de communistische gruwelen een geheel ver- keerden indruk op den Inlander moeten maken, j en zeker niet kan bijdragen tot de zoo dringend noodige sterke handhaving van het Nederlanaseh. gezag. Met nadruk werd voorts in dit verband afkeuring uitgesproken over het reeds berucht geworden onderhoud van den Gouverneur-Gene- Graa.l met Dr- Soetomo. Ook op de persconferen ties werd aanmerking gemaakt, doch de Minis ter deelde mede, dat de Landvoogd, hoewel aan vankelijk zelf ook teleurgesteld, had geschreven, dat „de journalisten in Indië het beginnen te lee- ren". Zou de Gouverneur-Generaal zoo langzamer- hand óók zelf „beginnen te leeren" Evenals de Tweede Kamer is thans ook de j Senaat tot 10 Mei uiteengegaan. De laatste weken vormen niet de schoonste bladzijden in het ge schiedboek van onze Eerste Kamer! 1 i I j

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4