Reisindrukken ui Sovjet-Rusland. StHaWiyii Ml»l. Uit den Omtrek V. Slot. Met welk eau tegenzin. Mijn welwillende gids vertelde mij, dat het iicht te begrijpen was, met welk een tegenzin, zoowel voor den werkman als door al degenen, die daar vroeger werkzaam geweest waren, er thans gearbeid waiidt. Met de grootste moei-' te was er geld los te krijgen om de hoogst noodige reparaties te verrichten. Aan salaris! voor de arbeiders en het personeel werd abso- luut niet gedacht. Op mijn vraag, hoe dan een, vader van een gezin met kinderen aan den kost moest komen, deelde men mij) mede, dat de werkman, wanneer hij des avonds naar huis gaat, zich de noodige petroleum toeeigenen moei; tweemaal per week houden zy dan een soort beursje en de opbrengst daarvan wordt onderling verdeeld. Het bleek, dat daardoor; een groot gedeelte van de productie aan het petroleum-bureau ontging, en op die manier ook de prijs bedorven werd. 'Heel interessant was, dat juist op het mo ment dat ik te Bakoe vertoefde, een dienster-, der uit Moscou kwam, waarin bepaald werd, dat niemand zich meer clandestien iets mocht 'toeëigenen. Maar over een uitbetaling van loo- nen in plaats daarvan werd niet gesproken. E enige arbeiders vorderden toen hun loon op. Daar zij, gemilitariseerd waren, werd dit als een indiciplinaire daad beschouwd, en zij werden! gewoonweg opgesloten. Een paar anderen verlieten Bakoe om in Tiflis werk.tegaan zoeken. Zij werden door de politie opgevangen en teruggebracht. Den zelfden middag werden zij als deserteurs ge fusilleerd. Maar dit was toch het geduld van de ar-, beiders te veel getart! Zij wilden en moesten; hun kameraden wreken en des avonds kon! ik het ontzettende schouwspel waarnemen, dat zij als protest een paar petroleumbronnen in brand staken. Nóg nooit had men in Bakoe! eon zóó catastrofale brand gezien. Om verdere sabotage te voorkomen, ge lastte Moscou daarop onmiddellijk, den arbei ders een weekloon uit te betalen. Wij zien dus, dat in het „ideale land van. den arbeider" hij| niet eens aanspraak heeft op de allereerste mienschenrechten en er ver vallen is tot aan soort slavernij. Daar de pertroleumpraductie via Bakoe naar Londen gaat, hebben dus de incasso's ia Euro-, pa plaats. En wijl Moscou dit geld absoluut voor propaganda of andere doeleinden iaoo- dig heeft, kwam men weer op het oulde systeem terug: er werd oogluikend toegestaan, dat de werklieden en het overige personeel zich het noodige toeëigenden. Niet veel beter is bet met het spoorweg personeel gesteld. Ook dit moet clandistien aan zijn loon komen. Dit gebeurt op de na volgende manier: Wanneer miein in Rusland van den trein gebruik wensch te maken, moet men van de stationspolitie toeste.mming hebben om De afgeloopen week was wel een zeer bijzon dere, waatschijnlijk de meest bewogene in het sei zoen 1926-1927. Hoe bewogen die wel was? Een illustratie der groote prijsverschillen was wel, hetgeen een oouwer uit Warmenhuizen mij vertelde. Hij had een partijtje van een 3000 K.G goede roode kool en piesenteerde die j.l. Zaterdag voor acht dagen voor f 10.50 per 100 kg. Te Warmenhuizen is men zeer practisch. De- betaalmeester vraagt na afloop van de veiling, of iemand nog wat noodig heeft en zoo kooplui zich melden geven zij meteen op welke kwaliteit en grootte gewensc.ht wordt. Daarop vraagt de betaalmeester aan de aanwezi ge bouwers of zij wat verkoopen willen, de ver- koop-gragen steken dan zoogenaamd op. Onder <„op=teKen wordt verstaan, een paar monsterkooltjes toonen, de verkoop gaat op de gewone manier. Wordt er te kort aangeboden en te weinig, „op gestoken", dan vraagt de koopman een bon. Te Warmenhuizen is rnen zeer voor ruimen van 't goed, o.i. het eenig juiste standpunt in tijden van overproductie. Welnu, een koopman, gewapend met een bon, bood voor de kool, waar de bouwer f 10.50 vroeg,. f9.50, later f 10.Tot koop kwam het niet. Gaan de prijzen omhoog, dan zijn er altijd men- schen, die gewoonweg wonderen verwachten. Zoo waren er, die n.b de stellige verwachting uitspra ken, dat de kool begin Mei f 25 per 100 kilogram opbrengen zou. De betrokken bouwer redeneerde anders en gaf (van achteren) als zijn meening te kennen, dat een prijsstijging van fo.15 per kooltje in enkele dagen, zonder aantoonbare, redenen, als abnormaal moest worden aangezien. Hij laadde de partij dan ook in zijn vaartuig, op Dinsdagmiddag en een koopman bood toen al ruim 15 igulden. Hij besloot te veilen op den volgenden dag en maakte f 17.60. Een prijsverschil in drie dagen tijd van belang. In Noordscharwoude heeft zich, naar men mij verzekerde, het geval voorgedaan, dat een koopman voor 14 dagen in de veiling een flinke partij goed kocht voor f 4.— ïuim en deze in de afgeloopen week voor f 17.60 verkocht. Dat zijif van die zeld zame gevallen, die men, bij wijze van spreken, de stad te verlaten; slechts met een dergelijk' bewijs kan men een spoorwegbiljet verkrijgen. Bij het vertrek van iedenen trein wordt het; getal der meegaande passagiers vooruit beJ paald, daar verschillende plaatsen voor milii tair transport of beambten moeten worden vrij gehouden. Komt nu een reiziger aan het loket, en verlangt hij een biljet, dan deelt men hem, mede, dat voor dien dag alle plaatsen uitver- kocht zijn. Maar geen nood: een pakjesdrager biedt hem dan het verlangde biljet tegen het dubbele bedrag aan, en de helft hiervan wordt in de kas van het spoorwegpersoneel gestort, waaruit dan de uitbetaling van de loonem ge schiedt. Wanneer nu arbeiders van die twee belang rijkste bedrijven qp die manier aan hun loon moeten komen, kan men gemakkelijk begrijpen, hoe het met de andere arbeiders gesteld is. Te 's-Gravenhage was een Hollandsch con sortium gesticht, dat concessionnaris voor man-: gaan-ijzerterreinen in den Kaukasus was ge-! worden. In hel belang van den geheelen op zet had de Nederlandsche Regeering den ver te gehwoo rel iger van dit concern tot Hollaadsch Consul te Batoem benoemd. De nuchtere Hol- landsche werkgever, die v3.n het gezonde prin cipe uitgaat, dat men slechts van goed door voede werkkrachten voldoende werkkracht kan verwachten, zond groote hoeveelheden levens- midldeLen .naar Batoem, welke dagelijks ponds gewijze onder het personeel .en de arbeiders zouden verdeeld worden. Doch de Bolsjewisti sche autoriteiten verboden de uitdeeling van; deze levensmiddelen en beschouwden dit als! anti-Bolsjewistische .propaganda; immers, zool zeiden zij, wanneer wij den kapitalisten zoudenj toestaan hun werkvolk goed te voeden, dan: zouden zy conflict met hun eigen werktiejdenj krijgen. Het oorspronkelijk vastgesteld rant soen werd tot op een minimum teruggebracht. Ik ving dit laatste artikel aan met de op-: merking, dat men zich over niets meer moet verwonderen. Maar toen ik in Europa terug-; kwam, verbaasd^ het mijj toch te vernemen, dat onder sommige Europeesche arbeiders nog een soort s ympathie voor het communisme be stond. Ik kan die antevredenen als mijjn vastJ staande overtuiging mededeelen, dat nergens; ter wereld, (zelfs de koelie 'in Indië, zelfs de transportneger in Congo niet) de werkman het zóó bitter slecht heeft als in Sovjet-Rusland. Het ve ree n i g in g s we zen in Rusland is een aan fluiting, want op een vergadering heeft iemand den moed, zich vrij te uiten. En aan het gezins leven is alles onttrokken. De huisvader weet niet, hoe aan geld te komen om den honger van zijn gezin te stillen. Ein oók de rijpere; jeugd heeft er geen idealen meer, want zij wordt opgevoed in losbandigheid. Men zal zich dan ook kunnen voorstellen, hoe 'overgelukkig ik mij gevoelde voor het' eerst weder voet op Nederlandschen bodems te kunnen zetten, en dat ik diep vervuld bert den innigen weuschMoge ons land voor de „zegeningen" van het Communisme te alle tijde gespaard blijven! aan den balk mag schrijven. 1 In het laatst van de week ging het anders, 't Ging Donuerdag te Warmenhuizen al heel erg stug, men hield er de koolaanvoer zoo ongeveer geheel on. Dat was een slecht teeken. Immers Warmenhuizen veilt het laatst op den dag. na Broek en Noordscharwoude. Wie op beide laatst genoemde markten niet goed kan slagen, gaat nogal eens naar Warmenhuizen. Daar is de kool het duurst geweest, maar de teruggang vertoont zich er het eerst. Vrijdag gaf een nog stuggere markt te zien en j.l. Zaterdag moest men vaststellen, dat het avans op de prijzen weer geheel is weggevallen. Het is wel een wonderlijk verloop geweest, en kele gelukkigen hebben ervan geprofiteerd. On willekeurig krijgt men de gedachte, dat de prijs stijging wat geforceerd is geweest en haar oor zaak voor een deel te danken was aan meerderen vraag, .lie in de hand gewerkt is door de koude, maar dat niet-gerechtvaardigd optimisme de zaak wat overbodig heeft opgedreven. Stabiliteit kennen we 'tegenwoordig niet meer. Te Broek is de roode kool nu officieel geruimd. De aanvoeren zijn niet groot meer in dat artikel, en men diene te bedenken, dat er heel wat van andeTe veilingen naar hier zijn gezonden, die niet in de telling zijn opgenomen. Toch neemt men algemeen aan, dat de aanwe zige voorraden van alle soorten grooter zijn, dan er volgens dè telling moesten wezen. De rijd zal wel leeren, of deze meerling juist is, 't Is echter om naar aanleiding van de kan sen nog iets op te merken, bepaald jammer, dat, de inzinking zoo ras op de stijging gekomen is. 1 Al kon de hoogere prijs voo rde rest de situatie niet meer redden, het moreel effect was groot. Derf bouwers werd een hart onder den riem ge- schoven, want zoo redeneerden velen als het weer ons helpt en de aanvoeren zijn niet te groot, dan bewijst een prijsverloop als de vorige week toch, dat kool een gewenscht artikel is en blijft. De gang ter veilingen op Vrijdag en Zaterdag heeft aan deze optimistische beschouwingen een gevoelige knak gegeven. Wie kan factoren aanwij zen, waarom de kool in het begin van de week zoo oploopen en gedurende de laatste helft der week zoo rapide moest dalen? Oorzaak' vaststellen is moeilijk, uit de gevolgen, tot eeri oorzaak besluiten gewoonlijk aanvechtbaar. De risico is en blijft in den groentènteelt en groentenhanuel heel erg groot. In het Centraal Orgaan van j.l. Zaterdag kwam een ingezonden stuk v6or=naar aanleiding van een artikeltje in hetzelfde blad, in het voorlaatste nr., dat handelde over de moeilijkheden in koollaand. De inzender is blijkbaar groentenhandelaar en wijl hij onderteekend met stadsmensch, in een onzer groote steden woonachtig. Het lijkt me niet ondienstig dit stukje eens over te nemen. Hier is een practicus aan het woord, iemand die blijk- baar dagelijks gelegenheid heeft, de wenschen van het publiek tc bestudeeren. Naar dezulken te luisteren, Is nooit overbodig. HET GETIJ VERLOOPT. Het stukje onder het hoofd „Der tijden on- gunst'" in het nummer van 22 April j.l.,. is zeer belangrijk en waard door handelaar en koolverbou wer gelezen te worden. De tegenwoordige1 hoeveel heid verbouwde kool kan niet meer verbruikt wor den. Ook reclame k«n in deze niet voldoende hel pen, omdat andere factoren het publiek andere wegen wijzen. De laatste jaren wordt gedurende den kooltijd, ten zeer groote verscheidenheid van producten uit binnen- en buitenland aangeboden, waardoor tenslotte de kool het onderspit, moet delven. Door de uitbreiding van den kassenbouw is men in staat de meest gewilde soorten groenten tot laat in het najaar en vroeg in het voorjaar te be komen. Conservenfabrieken en drogerijen in bin>- nen- en buitenland leggen zich toe, op het meest uitgebreide sortiment van groenten en fruit, waar door het publiek zeer groote keuze heeft in de fij nere soorten levensmiddelen, waaraan voor het klaarmaken weinig werk behoeft te worden ver richt Op het gebied van klaarmaken van groenten of aardappelen wordt de consument tegenwoordig zeer verwend. Vele winkeliers maken de produc ten schoon voo rhun klanten, andere hebben in hun winkel een electrische schilmachine staan, en men kan voor slechts eenige centen de aardappelen laten schillen. Aan kool is echter 'nog al wat werk en van roode kool krijgt „de hulp in de huishouding" vieze handen. Vroeger lette men daar niet op, doch te genwoordig heeft: men de veel geriefelijker produc ten, al zijn die wat hooger in prijs. Ook de billijke prijs van het vleesch dóet aan het verbruik van kool veel afbreuk. Om eenige verbetering in den toestand in het kooldistrict te brengen, heb ik de volgende „mid delen" hooren noemen: 1. Geen kool verbouwen op die gronden en in die streken waar kool slecht groeit. Deze kool is in den regel smakeloos, wordt even goed op de markten aangevoerd, doch doet het verbruik ver minderen. 2. Verplichting van den koolbouwer, om bij de te leveren kool op de verplichte veiling, een nader vast te stellen percentage eerste soort kool te leveren. Dit percentage moet worden vastgesteld door Ve'dingsbestuur en handel. Dat is, volgens onzen zegsman, noodig om op de binnen- en buitenlandsche markten, tegen con- curieerende'prijzen prima kool te leveren,-waardoor het publick er toe aangetrokken wordt of blijft meer kool (smakelijke) te eten. Voo rde afwijkende soorten! zullen dan wel slech tere prijzen gemaakt worden, doch het gevolg zalt och wezen, dat minder goede kwaliteit kool bedorven op den mesthoop komt. Een ander, met wien ik over deze zaak sprak, beweert, dat de itoolbóuw om eerder genoemde omstandigheden moet worden ingekrompen. In Noordhi Hand, zegt deze, bevinden zich goede gronden voor den verbouw van hier gewilde soor ten aardappelen, ook van vroege witvleezige, hier voor kan men, in tegenstelling van wat men vroe ger in Noordholland gebruikte, uitstekend plant goed bekomen. Ook voor late witvleezige soorten is goede grond aanwezig, waarvoor men echter pootgoed uit Engeland moet laten komen. Uitbrei ding van de uienteelt is niet aanbevelenswaardig, omdat de ui zoowat in dezelfde omstandigheden verkeert als de kool. Men zegt wel „De geheele wereld is eene stad", ma.w. zooals het hier is, is 't overal, welnu hier vindt men stemmen uit één stad. Aan de Noordhollandsche verbouwers en den Handel is het echter, om in gemeenschappelijk over leg te treden tot algemeene verbetering van den toestand. STADSMjENSCHJ. 1 - SINT MAARTEN. Vrijdag vergaderde de Afd. Blond v. Staats- pc-nsionneering alhier in Café „de Tuinbouw" Ook hier weinig belangstelling. Aanwezig; rnet bestuur 10 leden. Voorz. opend met een ge-' past woord deze bijeenkomst en mocht hierbij het genoegen smaken dat zich ter verg. een; nieuw lid aanrnelde. De notulen, hierna gele-' zen, werden zonder op- of aanmerkingen on der dankzegging goedgekeurd. Ingekomen was, een stuk, inhoudende de aanbeveting door de fqderatie Hollandsch Noorden van candidates voor hec Hoofdbestuur en wel de heeren de Boer, Dorhout en v. d. Velde. Besloten werd deve candidates te steunen. Door den heer Glas werd thans een beknopt verslag der laag gehouden federaltieverg. gehouden waarna volg de rekening penninigmees(ter. Bij! monde van het' pas aangeworven lid de heer H. Baanders,. werd tot goedkeuring hiervan deadviseerd. De. onlv. was f 293.66 uitg. fl85.99x/2, dus saldo f 107.66V2- Als bestuursleden treden af de hee-. ren P. Appel en G. Bruin Kz. beiden herkies baar, De beer Appel werd gekozen en geko zen werd die heer J. de Pee Hiz. punt 8. Biehan-: deling beschrijvingsbrief kan geen voortgang, vinden, daar de afid. deze nog niet in bezit had. Bleslotien wend toch heden tot verkiezing afgev. over te gaan en aan het bestuur ter be oordeeling over te laten of deze agenda be langrijk genoeg was, om' er 2 afgev. heen te; zenden. Als zoodanig werd gekozen de heer A. Louw en als pl vervanger de heer P. Ap pel. Als afgev. naar de federatieverg. werd ge kozen de heer, J. Glas en als plaatsvervanger de heer D. Biurger. Bij de nu volgende rondvraag werd op het voorstel van den heer Biurger besloten om het laatst" aandeel der aangegane leening zijinde f 9.31 uit te betalen Niets meer aan de orde zijnde wordt in dank door den voorz. geslo- ten. Binnenland DE WEGENBELASTING. Op de vragen van den heer Kortenhorst be treffende het verletenen van geheele of ge deeltelijke vrijstelling van wegenbelasting aam hen, die tijdig een daartoe strekkend verzoek hebben gedaan, heeft ide heer de Geer, minis, ter van financiën, het volgende geantwoord; Voor zooverre de adviezen, welke op de ver zoeken om vrijstelling van wegenbelastingi van. ambtelijks en andere zijde zijn La-gewon-; nen, tijldig het Departement van Financiën hebben bereikt, zal vóór 1 Mei a.s. op die ver-, zoeken zijn beschikt. Het lig; niet in het voornemen voorloopige vrijstelling te verleenen, indien', door het laat, indienen der adressen of door vertraging in, het uitbrengen der adviezen, niet tijdig eea beslissing kan worden genomen. De aanvragers behooren in dat geval vóór, 16 Mei 1927, d.i. de dag, waarop vólgens het Koninklijk besluit van 5 Februari 1927 art 15 der wet in werking treedt op de gewone wijze, aangifte te doen en tegen betaling van het verschuldigde ibedrag een belastingkaart in ontvangst te nemen. Mocht op het verzoek la ter gunstig worden beschikt, dan zal de be lasting of de te veel betaalde belasting worden terugbetaald. Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 29 April. Geen lieveling dier Goden. Een te Egmond a. Zee wonende jonge troller- visscher, Dirk G-, in de wandeling Dirk van Oli- l>olie genaamd, it een geraffineerde konijnjenstroo- j»er en mag zied ais zoodanig niet verheugen in. de bijzondere sympathie van den kantonrechter. Deze heeft niet veel medelijden met den fortuin- loozen konijnenmepper en het feit dat hij op heien nog in het hotel „De houten lepel" vertoeft, tón einde 'de hem wegens strooperij opgelegde straffen uit te brommen, kon niet verhinderen, dat de arm eDirk heden weer tot f 8 boete of. 4 dagen en tot 2 *maal f 50 boete of 2 maal 25 dagen werd veroordeeld, ter zak© strooperij met den lichtbak en het loopen op verboden duinterrein. Geen Korreltje graan werd! doorgezeefd. De heer Jacobus S. autobusondernemer te Heer- li. ugow aard, was op 26 Febr. met 2 bussen naar Alkmaar gereden, in wélke bussen gezelschappen hadden plaats genomen, die de missie tentoon stelling wenschten te bezoeken. Een van de bus sen werd al heel gauw aangehouden en geconsta teerd1 ,dat deze bus niet was goedgekeurd. Pro cesverbaal en veroordealing volgde natuurlijk, maar ook de tweede bus viel ia (Tanden van de zoo niet nimmer slapende, dan toch in elk geval uitgeslapen politie. Voor deze overtreding moest mijnheer S. nu weer terecht sta'an en werd hij veroordeeld tot f 7 boete of 3 dagen. Bij spel of vermaak, let op uw saeck. De heer v. d. P. uit Reuzebanen te Alkmaar is als handelaar in sappig ooft en gehemelte kiete lende rum boontjes aan velen bekend. Ook de kan toni-echter is met de reuzebanaan bekend en kreeg heden nog eens gelegienheid die kennisma king te hernieuwen, toen de heer v. d. P. terecht stond omdat hij verzuimd had betreffende zijn 14-ja.rigen bediende Roman, die nu echter bleek pas 13 jaar te zijn, de arbeidslijst bij te houden. Winkeldrukte was de oorzaak dat de heer v. d. P. deze belangwekkende bezigheid hadgestaakt. 'tóVas hier natuurlijk: Geld of de kinderen wak ker, en de nijvere burger der Victoriestad werd tot f8 boete of 4 dagen veroordeeld. Hij betaald natuurlijk graag, maar had misschien voor die 8 piek meer lol verlangd. Een heel nuttig wetje. Hoewel we niet samengaan met al te vurig- dierenbeschermers, die algeheel trekhonden verbod verlangen, juichen wij het van harte toe, dat het trekhondenwetje aan het mishandelen en uitbui ten van net trouwe' huisdier paal en perk stelt. En liet was dan ook aan dit wetje te danken, de hondenrij'der Piet W. te Koedijk, die eien clrach- i.igen hond voor de kar liet trekken, werd gever baliseerd en rieden, veroordeeld tot f 5 boete of 3 dagen. De getuige Jan W., hoewel behoorlijk gedagvaard, was niet verschenen en tegen hem zal voermoedelijk een strafvervolging worden in gesteld wegens niet nakomen van zijn wettelijke verplichting. De verkeerspolitie heeft er den wind ondier. Met behulp van hun punctueele chronometers stelde op 16 April de aan den Kennemerstraat- weg te Alkmaar opgestelde verkeersagenten vast, dat de melkrijder A. Zvan Heiloo met zijln; vrachtauto G. no. 30120 32 komma 7 reed en dus de maximumsnelheid had overtreden, waarop ver baal volgde. De overtreder kreeg nog 'n machti ging thuis om de zaak te kunne nschikken, maai- kwam heden mededeelen, dat hij 't zonde van 't geld vond- Aangezien nu volgens de meening van den kantourechter zijn' ambtelijk bedrijf geen kruidenierswinkel is, had behandeling plaats en werd de verdachte tiot f 5 boete of 3 dagen ver oordeeld.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6