NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Hijgt gij AbdusïroOP Donderdag 5 Mei 1927 Jaargang bij het trappenklimmen No. 58 imterc.telephoon 52 36e LUI.OIJkl.lt (HIKUT Deze courant verschijn t Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprij s per 3 maanden f 1.15. - Redact.-Uitg. J. II. HUIZEB. Bureel üfoordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Plaatselijk Nieuws JAARVERGADERING VAN DE GROENTEN GROOTHANDELAREN VEREENIGING I „DE KOOPHANDEL." U" r 1 De vereeniging „De,Koophandel," gevestigd te Broek op Langendijk, kwam den 3 Mei, des 'na middags te Zuidscharwoude in Jaarvergadering bij een. De voorzitter, de heer R. Slot was niet aan- iwezig, zoodat de 2e voorzitter, de heer P. Deute- kom de vergadering presideérde. De2c sprak een kort openingswoord, deelde me de dat de heer R. Slot besloten heeft als voorz. van de vereeniging terug te treden, maar zich als bestuurslid herkiesbaar stelde. Hij sprak woorden van dankbare erkentelijkheid aan den teruggetre den voorz., waarmede de vergadering door spon-, staan applaus instemde. De notulen van de vori ge vergadering passeerden zonder aanmerkingen, alsmede het Jaarverslag en ook de eindrekening vat: den penningmeester bleek volkomen in órde. Een viertal nieuwe leden werden toegelaten. De vereeniging „De Koophandel" zendt steeds ■afgevaardigden naar de vergaderingen van de Tuinbouworganisaties. Waar 'de afgevaardigde J. Kuiper als zoodanig niet meer in aanmerking wcnschte te komen, wordt in zijn plaats de heer R. Slot te Noordscharwoude gekozen, de afge vaardigde J. Kramer werd opnieuw benoemd. Van de tuinbouworganisatie „De Vierbond", is een verzoek ingekomen, om voortaan afgevaardig den van de vier tuinbouworganisaties op de ver gaderingen. van „Koophandel" toe te laten. Waar sinds jaren de handel vertegenwoordigd is Ap det uinbouwvergaderingen, wordt beslóten dit verzoek toe te staan. De aftredende bestuursleden, de heeren Rens Slot en G. Bekker worden herkozen, terwijl in de vacature J. Kuiper, de heer C. Wagenaar Kz. gekozen wordt. Bcsipten,wordt, ten einde het ophouden der par tijen in de veiling niet in de hand te werken, den ledenv an „Koophandel' te verbieden opgehouden partijen uit de hand te koopen. Getracht zal worden betere telefoonverbinding te krijgen tusschen de veilingen te Broek op Lan gendijk en Noordscharwoude. 'Gedurende de vei lingen moeten de kooplui dikwijls zeer lang wach ten, voor zij aan de beurt zijn. waarom zal wor den aangedrongen op het leggen van een nieuwe Jijn tusschen beide markten. Geklaagd wordt over de cellen te Noordscharwoude, de buitenstaander is in vele gevallen in staat, de gesprekken te vol gen. Aan dén Noordermarktbond zal worden bericht dat de vereeniging „De Koophandel" het gevallen besluit op de Jaarvergadering van den N. M. B. inzake de wortelensorteering betreurt. Deze be slissing toch zal het den kooplieden onrpogelijk maken, voor te Noordscharwoude gekochte par tijen wortelen het U.C.B.-merk te voeren. Een beslissing, die gezien den drang naar goede sor- teeering en uniformiteit der goederen voor de vei lingen in den omtrek, moeilijk te verdedigen is. Een interessante bespreking is gehouden over ,de voor- en nadeelen van retorsiemaatregelen. De FEUILLETON Nacht en Morgen Mathilda had echter van het rijtuig gean gebruik gemaakt; Clement vond het nog op dezelfde plek, waar hij1 het verlaten had, en de koetsier had geen dame gezien. Hij kon dus niets anders veronderstellen, dan dat Mathilda of nog in het donkere park rond dwaalde, waarin zij: geen weg wist, of er in geslaagd was om het Warwicksche of Den- bourgsche hek der Abdij te bereiken, en daar op den weg naar Shorncliffe was ingeslagen, in de verwachting dat Clement haar achter-| op zou komen. Hij reed nu naar het War-, wicksche hek en vernam van den tuinknecht,, die daar woonde, dat omstreek? een uur ge- leden een onbekende dame door dit hek dei plaats had verlaten. „Welken kant is zij uitgegaan?" vroeg Cle-. ment. „Linsk af, het rasterwerk langs" was liet antwoord. In alle gevalle dus niet naar Warwick! Het pad langs het rasterwerk kwam, zonder eenig dwarspad doorsneden te worden, op den Shorncliffschen weg uit, en er bestond alzooi hoop, dat hij zijn verdwaalde Mathilda nog) op den weg of bij zijne moe ie. r in het loge ment zou aantreffen. „Maar wie weet in welk een toestand!" zei ie hij bij zich zeivan. „Mis-, schien vind ik haar uitgeput van vermoeie-i nis, aan den weg zitten!" In weerwil van de strenge koude en dichte; sneeuwjacht nam hij bij den koetsier op dien bok plaats om zeker te zijn dat hij Mathilda niet voorbijreed. Hij bereikte Shorncliffe even- heer Mr Niemöller secretaris van het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland, heeft over dit onderwerp te Noordscharwoude gerefereerd, en het verslag van diens rede heeft de opmerkzaam heid van de kooplieden getrokken. Besloten wordt aan het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland te berichten, dat de Ver- jjeeniging de „.Koophandel" haar instemming be tuigt met het gesprokene door den heer Mr. Nie- móller tei jaarvergadering van den „N. M. B." Tevens zal worden verzocht om toezending van een afschrift van de gehouden redevoering aan de Kamer van Koophandel te Alkmaar, terwijl de Vereeniging „De Koophandel" voornoemde Kamer haar instemming met deze rede zal betuigen. Een punt van bespreking was nog de toestand ter veiling te Warmenhuizen. Nadat kooplieden te Warmenhuizen woonachtig den gang van za ken aldaar uitvoerig hebben toegelicht, is de ver gadering overtuigd, dat het veilingsbestuur aldaar het handels- en daardoor tevens het tuindersbelang dientdoor naar behoefte van den handel ten ver- •'koop op ruime schaal aan te bieden. Met en woord van dank aan de leden voor hun opkomst (de vergadering was zeer goed bezocht) en met het uitspreken van den wensch, dat de genomen besluiten tot voordeel voor de vereeni ging mogen zijn, sluit de voorzitter deze uitnemend geslat gde vergadering. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de afgeloopen maand werd op 21. dagen regen 'in den meter gevonden tot een ge zamenlijk bedrag van 78.1 m.M., terwijl de gemid delde regenval der maand 40 m.M. bedraagt. Acht dagen gaven minder, 13 meer dan 1 m.M'. De re! genrijkste dag der maand was 8 April. Over 't algemeen was April koud en iaat en bracht slechts een 6-tal zonnige dagen. In het geheel is dit jaar 206 m.M. neerslag afgetapt, tegen 173 m.M. ge in iddeld. BROEK OP LANGENDIJK. I Gistermiddag, omstreeks half vier, brandde al hier de hëutcn schuur af achter de woning van' den eigenaar Abr. Dekker in den Polder. Daar (het vuur zeer snel om zich heen greep, kon niets gered worden, zoodat drie rijwielen mede een prooi der vlammen werden. Oorzaak onbekend. Verze kering dekt de schade. BROEK OP LANGENDIJK. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat door den bouwer P.e>£las, in dit seizoen de te schuit met bloemkool aan de markt werd gebracht, ge teeld: n de kas. BROEK OP; LANGENDIJK. Ingekomen personen: J. Rus, van beroep tuin bouwer, wonende te Sint Maarten, thans Dorp straat 324. Wed. J. van der Oord, zonder be roep, wonende te Heerhugowaard, thans Dorp straat 414. J. Gutter, van beroep dienstbode, wonende te Medemblik, thans Bakkerspad 386. H. M. Kuiper, van beroep dienstbode, komende van Nijmegen, thans Dorpstraat 171. A'. van der Welle, van beroep groentenschipper., komende van Noordscharwoude, thans Dorpstraat 243. Vertrokken personen: C. Stins, met gezin, van \beroep groeritenkoopman, naar Wieringen (Den Oever) Voorstraat 7. G. Visser, van beroepschip persknecht, naar Alkmaari Karnemelkbuurt 21. wel zonder iemand gezien te hebben. De tafel stond in het „Koningshert" ge dekt en mevrouw Austin zat bij den haard' vol angst op hun terugkomst te wachten, daar zij gezegd hadden om zeven uur terug te zullen zijn, en het nu reeds half negen was, „Wel Clement!" zeide de oude vrouw op gemelijken toon tot haren zoon, „hoe was het u mogelijk mij zoo lang in ongerustheid te laten?" 1 Clemen! beantwoordde de vraag zijner moeder niet, maar zag onthutst het vertrek, rond en vroeg: „Waar is Mathilda?" Deze vraag deed mevrouw Austin slechts te meer ontstellen: „Vraagt gij mij, waar Ma-, thilda is?" riep zij'. „Is zij dan niet met u mede-x gekomen?" „Ik ben hedenmiddag met Lovell te paard' naar Lisford gereden" zeide Clement, „terwijl Mahtilda met een paar andere dames in eenei vigilante volgde. Bij het terugkeeren hebben; wij heeren den weg over Denbourough geno men, en nu hoopte ik Mathilda thuis te vin-1 den. Waarschijnlijk is zij echter later dan ik vermoedde uit Lisford vertrokken." „Wal bewoog u om dit plan voor mij tq verzwijgen Clement?" vroeg mevr. Austin ha ren zoon met een zachtverwijtenden blik aan ziende. „Vroeger hadt gij nooit geheimen voor uw moeder." „Ach, lieve moeder,'' antwoordde Clement in verwarring. „Ik zal u dit later wel eens! verklaren... „Ik droeg hedenmorgen inog geen kennis' van Arthur's plan." Clement was aan den hevigsten angst ten prooi, en móest dit zooveel mogelijk ve,rJ bergen om de ongerustheid zijher moeder niet te vermeerdenen. Waar kom. Mathilda wezen? Hij was haar op den weg niet voorbijgeredep J M Blokker, van beroep dienstbode, naar Am sterdam, Marco Polostraat 232. N Bont, van beroep scheepmaker, naar Edam. A. Bal der, van beroep onderwijzeres, naar Rotterdam, Westerkade 24. OllDKARSPEL. Maakten wij in ons nr. van Dinsdag meldir^g var. het door D.T.S. behaalde kampioenschap 2de klas N.H.V.B. en daardoor is overgegaan naar de iste klas, thans willen wij nog even melding ma ken van het feit, dat de jaarlijksche feestavond, die thans 14 Mei a.s. wordt gehouden, een bijzonder karakter zal dragen met het oog op het behaalde kampioenschap. Begrijpelijkerwijze wordt door D.T.S. thans al het mogelijke gedaan om den donateurs en ledep zooveel mogelijk te doen genieten en den feest avond zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Om dit te bereiken is de avond gebracht onder leiding van Erlie Conell, die het geheele program- mi heeft samengesteld. We twijfelen er niet aan, of de vreugde, die on der de werkende leden heerscht over het verkre gen kampioenschap, zal overspruitelijk werken op de donateurs, en zich demonstreeren in een spon,- taan opkomen naar den a.s. feestavond van de voetbalverceniging D.T.S. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nr. voorkomende advertentie. smaakt als room doordat cr slijm op Uw borst vastzit waardoor Uw ademhaling bemoeilijkt wordt? Doe, Wat duizenden vóór U deden: zuiver Uw borst de benauwende slijm met de onvolprezen die door zijn slijmoplossen' de en krachtige, werking Uw ademhaling zal ver' beteren. Onvolprezen bij verouderde verkoudheid, kortademigheid, kinkhoest. Overal verkrijgb. in koker k fl.50, f2.75, f4.50 De groote flacona zijn voordeeliger. hiervan meende hij zieker te zijn. Werd zij door Henry Walter tegen haar wil tegen gehouden? Maar de knecht had immers ge zegd dat hij haar de deur had zien uitgaan. Het eenige wat hij dus nog kon denken, was, dat zij, na een poos het rasterwerk te hebbeni gevolgd, teruggekeerd en den weg naar War wick, of wellicht een der naar Lisdorf leidende paden was ingeslagen. Om zijn moeder eenigszins gerust te stellen zette hij zich aan tafel, maar het was hemj niet mogelijk iets te nuttigen; hij luisterde slechts of hij Mathilda hoorde naderen. Ter wijl het tweede gerecht werd opgedragen, nam zijn angst zoodanig de overhand, dat hij opstond, zijn hoeld opzette en tot zijne moe der zeide: „Ik begin mij' nu over Mathilda's wegblijven te verontrusten en ga lOaar Lovell; om te zien of het rijtuig nog niet is aangeko men." Zonder antwoord' af te wachten stapte hij de kamer uit, met het voomemefi om in den stal van het „Koningshert" een rijtuig te la ten inspannen en naar de Abdij te rijden, en1 daar in dan omltrek navraag naar Mathilda te doen. Juist wilde hij den gang van het logement uitgaan, toen hij op de stoep iemend gewaar werd, die zich aan het hek vasthield en op het punt scheen van neer te zijgen. Het was Ma thilda, die de weinige haar nog overgebleven krachten verzamelde om het „Koningshert" bin nen te treden. Clement snelde haar met een van blijdschap kloppend hart tegemoet, terwijl hij riep: „God dank, Mathilda, dat ik u wederzie! Wist gij eens wac angst gij mij door uw gedrag hebt veroorzaakt! Waar zijt gij geweest? En hoe: zift gij hier gekomen?" Hij. wilde haar omhelzen, maar/ zij stiet hem' Rubriek van den Arbeid HET RAPPORT DF.R SOCIAL1SATIE-GOMMISSIE Dezer dagen is verschenen het rapport van de Staatscommissie, ingesteld bij K.B. van n Maart 1920, met opdracht te onderzooken, door welke wettelijke maatregelen de voortbrenging en de j verdeeling der goederen meer dienstbaar konden worden gemaakt aan het algemeen belang. Zooals men ziet, een omvangrijke en moeilijke taak, en de comimsde heeft dan oqjk 31 vergaderingen aan de verschillende discussies gewijd. 1 Gezien de formuleering van haar opdracht en liet tijustip, waarop zij werd ingesteld* kreeg de Commissie alspoedig den naam van Socialisatie- Commissie, en velen, waaronder niet het minst de Sociaal-Democraten, verwachtten dan ook, dat de ze Commissie nu eens precies zou vertellen, in hoeverre de socialisatie in Nederland -mogelijk of gewenscht was en op welke wijze zij zou moeten worden aangepakt. Zij, die dit meenden, zijn ech ter door het verschenen rapport teleurgesteld. Im- 1 mers in het rapport worden wel allerlei meenin gen naar voren gebracht, omtrent de problemen der socialisatie, doch een vaste lijn daaromtrent is vrijwel op geen enkel punt te bespeuren. Wanneer men nu weet, dat niemand minder dan Dr. No- lens, de bekwame R.K. staatsman, voorzitter van dsze commissie was, dat verder een groot aantal I van de meest terzake kundige personen op dit gebied in Nederland lid van de Commissie was, J dan pleit het niet voor het onderwerp zelf, als een dergelijke commissie daarover, ge^u ander rap-.. port kan uitbrengen dan thans is verscheneq. I Voor het overige zijn de werkzaamheden van de- ze commissie in zooverre merkwaardig, dat zij niet r.a beëindiging harer werkzaamheden haar 1 natuurlijken dood is gestorven, doch dat zij, toen 1 de regeering 2 Februari 1923 mededeelde, dat j zij er niet toe wilde medewerken om aan de 'Commissie het z.g. enquete-recht toe te kennen, het met meer noodig vond vergaderingen te hou der: en daarna in de verwerping van het initiatief- 1 voorstel van Dr. var» der Waarden door de Tweede j Kamer op 17 Maart 1925 aanleiding vond haar I tar.k als beëindigd te beschouwen.- i Et wordt niet bij verteld, dat men blijkbaar geen weg meer wist met de besprekingen, doch dit zal waarscnijnlijfe wel het geval geweest zijn. aangezien 1 men toch niet mag aannemen, dat een zoo belaqg- I rijke commissie enkel uit baloorigheid, omdat zij haar zin niet krijgt, als een kleine jongen met spelen ophoudt, j Wij zullen dan ook' dit rapport hier niet bespre- j ken, aangezien het meer nog dan soortgelijke rap- porten wel direct naar de boekenkasten en de archieven zal verhuizen. Practisch nut heeft deze j Commissie al zeer weinig gehad en men kan het I rappor' dan ook niet anders beschouwen dan als I een uitvloeisel van de in de na-oorlogsche-jaren verkondigde denkbeelden. van zich. af en wendde het hoofd af, terwijl zij met inspanning van al hare krachten overeind rees en de gang in waggelde. Clement was nog, Ce opgetogen over hare terugkomst om del vreemde houding, die zij jegens hem aannam, acht te geven, en bood haar den arm om haar naar boven te geleiden. Zij drong hem echter weder weg, en week zoo veel mogelijk ter zijde, ofschoon zij zich slechts met moeite op. de been hield. Austin vond haar gedrag nu wel zonder-, ling, maar schreef dit enkel aan hare over spanning en vermoeidheid toe. Met bekom-) mering zag hij haar aan en bespeurde thans; eerst dal zij er doodsbleek uitzag, terwijl hare groote bruine oogen eerue vreemde uitdruk king hadden. „Mijn moeder weet niet anders, dan dat wij met Lowell naar Lisford ziijn geweest en ik met hem te paard van daar ben vertrok ken", ging hij fluisterend voort. „Gij zijt thans te vermoeid om mij. iets mede te deelen, maar laat u dat niet bezwaren: morgen kunt^ gij; mij alles zeggen, nu moet gij rust nemen." Daar hij zag dat zij niet dan met moeite de trap opklom, zeide hij opnieuw op te-ederen toon: ,,Kom, liewe Mathilda, neem mijn arm." Maar zij strompelde alleen voort, nu en dan- stilstaande en haar gelaat met de handen be dekkende. Clement greep nog eiens hare hand, maar zij trok die met drift terug en riep: „Neep,a Clement, laat mij| los! Morgen... morgen, zoo als gi; zegt, spreken wij met elkaar... dan zult ge hel weten., alles wat gij weten moet.. Laat af. Zij hadden bet boven-portaal bereikt en traden nu de gaanderij in, waarop hun kamers (pSlOAJSA jptOM) TOUlïM^ia

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1