Raad Warmenhuizen UIT DEN OMTREK. Land- en Tuinbouw Dinsdagmiddag 3 uur vergaderde bovenge- j noemde Raad tein Raadhuize onder voorzitter- schap van den Eileiachtbaren Heer J. Burger, burgemeester. Secretaris de heer Rijs. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met een i woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering ongewijzigd worden vast gesteld. Ingekomen stukken. a. De heeren J. Swan, J. de Groot, W. Gut- ker en K. Biersteker hebben hunne benoe ming tot lid van de schattingscommissie aange nomen. e b. Een adres van eenige hondetthouders om de belasting weder te bepalen op f 3. per hond. Hoewel Bi. en W. indertijd niet voor verhooging waren, meienen zij thans, nu de verordening pas is gewijzigd en Koninklijk goedgekeurd, te moeten voorstellen op hét adres afwijzend te beschikken. Wat betreft de reden van P. Vergay tegen den aanslag, wordt' voorgesteld dien te handhaven en van Jb. de Groot om ontheffing te verleenen vain een half jaar. De heer Slot ziet volstrekt geen reden tegert het advies in te gaan. Indien spreker vooruit had kunnen zien, hart spreker de belasting' meer progessief voorgesteld, doch zal thans een dergelijk voorstel niet ter tafel brengen en kan zich met het voorstel van BI. en W; veneenigen. Conform het voorstel wordt met algemeene sfemimen besloten. !Het verzoek van P. Vergay wordt met alge meene stemmen ingewilligd, terwijl aan Jb. de Gnoot ontheffing voor een halfjaar wordt ver leend. Op een nagekomen bezwaarschrift van Jonker wordt gunstig beschik .en wordt diens aanslag van f 6.— op f3.— teruggebracht. c. Een adres van diverse bewoners aan den Oudewal om de noodslachtplaats te doen ver plaatsen. In handen te stellen van Bi. en W. om advies. Aldus wordt besloten. d. Ingekomen is de Rekening Warankeu- ringsdienst over 1925. Voorgesteld wordt de rekening voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wofdt besloten. e. Een schrijven van het Centraal Bureau voor Verificatie en financieele adviezen der Vereeniging v. Nederlandsche Gemeenten over de centrale administratie en jaarstukken 1920 van het Gasbedrijf. Te behandelen bij de ge meenjte-rekening over 1926. De voorz. deelt méde dat het een verblijdend teelten is, dat het winstcijfer over 1926 be draagt f 2132.04Va- Aldus wofdt besloten. f. Het jaarverslag van de Gezondheidscom missie te Schagen en de Kamer van Koop handel te Alkmaar. g. Het verslag betreffende de volkshuisves ting over 1926. Voorgesteld wordt de stukken f. en g. voor kennisgeving aan te nemen. Dien overeenkom- stig wordt besloten- h. Een adres van het Biestuur der Federatie: van vereenigingen voor Zieke,thuis verpleging en ziekenzorg* in Nederland om adheasie te betuigen aan het adres, gericht tot den Mi nister van Onderwijs om de verpleegprijzen in de verschillende academische ziekenhuizen met te doen verhoogen. Voor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter deelt mede, dat Bi. en W. bui tengewoon sympathiek staan tegenover de ver eenigingen voor ziekenhuis verpleging, doch meenen toch te moeten adviseeren afwijzend' te beschikken, daar de gemeente geen speci aal belang er biji heeft. Ook de prijzne, welke; worden voorgesteld: wijken niet van die der andere zieken inrichtingen. Dé heer Stol is het niet eens met de motieven» van B. en W., daar op verren afstand zelfs van ide academischs ziekenhuizen wordt ge bruik gemaakt. Gezien de lage contributies der vereenigingen moeten de financiën zoo zui nig mogelijk beheerd worden en acht het daar voor noodig, de zustërvereenigingen in deze té steunen. j De heeren Molenaar en Gutker sluiten ziek hierbij aan. Na eenige discussie wordt het voorstel van B;. en W,. verworpen met 2—5 stemmen, voor stemden de beide wethouders en wordt beslo ten adhaesie te betuigen. Méde-deelingen. Op 29 Maart zijn de kas en boeken van demi Gemeepte-Ontvanger opgenomen en was over eenkomstig de boeken in kas f 2.616.14V2- Over 1926 is het bedrag aan kwade posten wegens G. I. B- vastgesteld op f 660.95. De voorzitter acht deze post abnormaal hoog De heer Slot merkt op, dat de aanslagen veelal 30 a 40 pet. te hoog worden gesteld. De voorz. zegt, dat de oorzaak hiervan is dat de commissie van aanslag niet erkend wordt, tenminste wat betreft afdeeling II, waarin Z.A. zelf zitting heeft. Genoemde commissie wordt zelden of nooit gehoord, en verhoogt de inspecteur de aangiften naar eigeq idee. De heer Slot wenscht maatregelen te nemen: om de commissie meer tot haar recht te bren gen, daar het een instituut is door het Rijk aangewezen. De voorzitter antwoordt dat de inspecteur niet verplicht kan worden de commissie te hooren niettegenstaande is het mogelijk, te trachten veranderingen aan te brengen en kun nen dienaangaande pogingen in het werk ge steld worden en acht Z. A. het wenschelijk dat hiervoor ds vergadering van de vereeni-, ging der Nederlandsche gemeenten afd. Noord Holland wordt bezocht' om de zaak aanhangig te maken. Als assistente aan de Openb. Lagere School te Waifnenhuizen is benoemd Mej. Molenaar te, 1 Schagen. Aan mej. Watertor is eervol ontslag ver leend als assistente aan de O. L.-school te. Schoorldam. Als on derwij/ze ren in Nuttige Handwerken te Schoorldam wordt Mej. Watertor als zoodanig benoemd. Het dividend van de aandeden in de Bank voor Ned. Gemeenten is vastgesteld op 6 pet. De rekening-courant overeenkomst met de, Bank voor Ned. Gemeenten ten behoeve vatj het Gasbedrijf is goedgekeurd. Voor de vacante betrekking van verloskun dige hebben zich alle sollicitanten teruggetrok-, ken en zal geen nieuwe oproeping worden ge-i daan en wordt voorgesteld Dr. van Hesteren als tijdeiijk verloskundige te benoemen, tegen een salaris van f 800.— De heer Slot verklaart zich niet te kunnenl vereenigen met den toestand die thans gescha- o-n wordt en vraagt in welke bladen de oproei ping is geplaatst. Dé voorzitter antwoordt dat d - oproeping is geplaatst geworden in het Neu trale en het Katholieke orgaan. De beer Slot vraagt wat de oorzaken kun nen zijn, dat de sollicitanten zich hebben terug getrokken? Spreker neemt aan, dat door de bekendmaking dat alleen eene Katholieke kans van slagen had, weinige anders denkenden zou den solliciteeren. Spreker is er voor wederom een oproeping* te plaatsen en tevens bekendheid te geven-, dat de vacature -door een ieder kan worden ver vuld. De heer Molenaar acht het salaris te laag en verklaart zich tegen een nieuwe oproeping. Spreker heeft absoluut geen bezwaar tegen- de benoeming van Dr. v. Hesteren De heer Gutker is het eens met den heen Slot, doch acht het noodzakelijk dat in de gemeente twee bevoegden aanwezig zijn, ge zien het groots getal verlossingen. Weth. Swan ziet geen nut in eane nieuwe oproeping, daar eventueele sollicitanten zich toch terug zullen trekken uit hoofde van de lage salarieering. De voorz. is het er over eens, dat het salaris te laag is, Hét gemiddelde aantal verlossingen bedraagt 40, waarvoor f 600.— wordt ontvan gen. Het salaris bedraagt dus f 800. - plus f 600 is f1400.— Bi. en W. meenen echter, dat het thans niet de tijd is het salaris te verhoogen, doch een gunstiger gelegenheid af te wachten. De heer Slot stelt voor eene nieuwe oproe ping te plaatsen, daar de practijk van Dr. van Hesteren te druk is om alle verlossingen waar te nemen. Spreker meient, indien anders denkenden eveneens de kans op benoeming zouden hebben, wellicht meerdere sollicitanten zich zouden aanmelden. De voorzitter acht het niet wenschelijk di rect weer eene oproeping te plaatsen. De discussies worden hierna gesloten en wordt het voorstel van -den heer Slot, eene nieuwe oproeping te plaatsen, verworpen met 25 stemmen, voor stemden de heeren Slot en Gutker. Het voorstel van Bi. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Punt II der agenda. Naar aanleiding van het in hamden gesteld adres van M. J. de Nijs om te koopen ee!n stuk grond, gelegen aan de Stationsstr. wordt voorgesteld het verztoek niet in te willigen, daar het college van Bi. en W. het wejnscbe- lijker acht dat de gemeente eigenare-, e blijft, aangezien de grond wellicht later voor een ander doel dienstig zou kunnen zijtn. De heer Slot meent dat het terrein niet zoo smal zal worden, indien de gevraagde strook aan adressant wordt verkocht om een over pad te kunnen ^aanbrengen. De heer Gutker kan zich vereenigen met het advies van Bi. en W., daar in de kom dier gemeente zeer weinig terrein aanwezig is, het welk in handen van de gomeenjte is. De voorzitter is overtuigd dat het algemeen belang hier voor moet gaan en uitsluit-end met een eventueejen verkoop het particulier be lang wordt beoogd. Voorzichtigheidshalve acht Z. A. het wenschelijk het verzoek -niet in te willigen. Hierna wo£lt het voorstel van Bi. en W. .n stemming gebracht en aangenomen met 5 —2 stemmen, tegen stemden de heeren Mole naar en Slot. Wat betreft het verzoek van W. Kranen burg om' voor hem -een woning te bouwen, wordt voorgesteld afwijzend te beschikken. De voorzitter meent, dat een eventueele bouw gezien de fieancieële zij-de, schade voor ae gemeente zal opleveren. Dé toestand van de tegenwoordige woning zal, wat betreft den aanslag van het water, wellicht verbeteren' door de nieuwbouw van een perceel door de woningbouwvereeniging, welke aangebouwd zal worden. De heer Molenaar schrijft de damp aan andere oorzaken toe. De heer Gutker dringt aan om maatregelen te nemen en verbeteringen aan te brengen. De ttieer Slot merkt op, dat de woning zeer vochtig is, doch bestaat de kans dat de toe stand zal verbeteren, door de nieuwbouw van de twee woningen. Tevens zullen vochtweren de middelen worden aangebracht. Weth. de Groot zegt, dat al het mogelijke dooi de woningbouwvereeniging 2al worde? gedaan om' de toestand te verbeteren. Hierna wordt het voorstel van Bi en W. met algemeene stemmen aangenomen. Punt III der agenida. 'Naar aanleiding van het adres van de R.K.- Kiesvereeniging, betreffende het invoeren van het dansverbod en het vervroegen van het sluitingsuur bij' gelegenheid van kermis en bals, stellen B. en W. voor om het adres voor ken nisgeving aan te nemen, omdat het daarstellen van bepalingen opgedragen is aan het Hoofd der Politie, die bereid is, wat het dansverbod betreft, de bepalingen van de Drankwet op. personen beneden de 16 jaar strenger toe te passen en het sluitingsuur met een uur te ver vroegen. in gewrichten en ledenmaten, alsmede hoofd- en kiespijn, verdrijft men met Proefbuisje 25 ct. Bü Apoth. en Drog. De voorzitter zegt dat dit adres van ingrij penden aard is, daar-,nag nimmer in deze ge meente een -dansverbod is ingevoerd. De draak- wet bepaalt dat kinderen beneden 16 jaar toe- gang hebben tot de vergumniinigslolcalit-eite-n, mits zij onder geleide zijn van meerderjarigen. Deze bepaling is niet geldig voor verlofsloka liteiten. Z. A. meent evenwel een dusdanig verbod niet al te streng te moeten toepassen, daar B. -en W. niet zulk een groot gevaar zien Indien kinderen e-em dansje maken. Door de bepalingen van de drankwet worden uitwassen voorkomen. Be-treffende het sluitingsuur stelt het Hoofd dei politie voor dit met 1 uur te vervroegen en van 3 uur op 2 uur te bepalen, waartegen b_-t college van B|. en W. geeine bezwaren heeft. Reeds eerder is door de politie hierop aangedrongen. Weth. Swan ziet in strenge maatregelen eer der kwaad dan goed. De heer Slot merkt op, dat er dus weinig j verandering zal worden aangebracht, daar dit sluitingsuur alleen voor de kermis van kracht 1 is. j De heer Molenaar acht een danslokaal nu niet direct een opvoedende inrichting. Spr. kan zich vereenigen met het voorstel, indienj de zekerheid wordt gegeven, dat de bepaling van de drankwet strenger zal worden toege past. Met het vervroegde sluitingsuur kan spr. zich volkomen vereenigen. Hierna wordt het voorstel van B, e.n W. met algemeene stemmen aangenomen. Punt IV der agenda. Voorgesteld wordt om aan de Politieveror dening ©en nieuw artikel toe te voegen, lui den d,e als volgt: Artikel 68a. i' Hoofdbewoners van bewoonde, eigenaar» of gebruikers van onbewoonde woningen zijn ver plicht, de slooten of wateringen, loopende langs die woningen, op -eerste aanmaning van Bur gemeestér en Wethouders over de volle breedte geheel te zuiveren van alle staand en drij- vend vuil en tot op een -diepte van 70 c.M. beneden het zomerpeil van den betrokken pol- der uit te baggeren. Door en vanwege Burge meester en Wethouders zal jaarlijks in de mnd j Mei een schouw wordt gehouden over alle onder de bepalingen van dit artikel vallende slooten en wateringen. De voorz. deelt mede, dat de meeste ver vuiling zoowel van de gemeentelijke als van i d-e particuliere poelen door de .bewoners zelf ontstaat en indien het reinigen van gemeente-1 wege zou moeten geschieden, dit groote kos ten voor de gemeente teweeg zou brengen. Weth. Swan stelt voor d-e verordening te doen aanvullen en niet wat betreft de erven. Overeenkomstig het voorstel wordt met alge meene stemmen besloten. Punt V der agenda. Het betreft het verzoek van Johannes Stet. e.a. om over te gaan tot het maken van een brug in; de Ou.Ie wal, stellen B|. .enW. voor aan hen machtiging te verkenen tot het ma ken van plannen, en een begrooting voor het maken van een brug aldaar. In de bijgaande toelichting wordt door adres- santen erop gewezen, dat reeds eerder door den Raad besloten is tot den bouw van een brug over te gaan, doch dit plan uit bezuini- gmgsoopunt niet is uitgevoerd. Tevens wordt opgemerkt, dat de bewoners recht hebben op de voordeelen die de gemeente biedt en niet be schouwd moeten worden als bewoners, dis alleen belasting hebben op te brengen. De voorzitter kan zich wel vereenigen wat betreft het eerste gedeelte van het verzoek, doch spreekt zijne afkeuring uit betreffend© de laatst; opmerking. De heer Molenaar is overtuigd dat door* den bouw in eene groote leemte wordt voor zien. L 1 De heer Slot wil zich voor een eventueelen bouw nog niet uitspreken, daar spreker niet overtuigd is van het groote belang, daar slechts weinigen van de brug gebruik zullen makeni en dus voor weinigen in die behoefte wordt voorzien. f De heer Gutker kan zich vereenigen met' het voorstel van B. en W. en ziet de plannen- tegemoet. 1 De h-eer Hoff vraagt of de adressanten dé plannen moeten ontwerpen. Spreker deelt mee, dat door hen is toegezegd, het gat voor de brug te steken. De voorzitter apprecideert deze toezegging e zegt dat door de gemeente de plannen zullen worden gemaakt. Hierna wordt overeenkomstig het voorsts.1, met algemeene ste.mmen besloten. Pu-nt VI d-er agenda. Voorgesteld wordt om van L. Hi. Nelissen e.a. over te nemen een gedeelte straat in he* verlengd? van den Krankhoom en d-e koop som hiervoor te berekenen op f 1. Aldus wordt besloten. Punt VII der agenda. Burgemeester en Wethouders stellen voor te besluiten de inschrijving op het Grootboek der H. N. S. groot nominaal f 15400.— te verknopen en deze gelden te bestemmen tot gedeeltelijke betaling der kosten voor den bouw van een R. K. Meisjeschool. Aldus wordt besloten. Punt VIII der agenda. Nadere vaststelling gemeentebegrootmg 1927. Door Ged. Staten zijd enkele op- en aanmer kingen gemaakt betreffende bovengenoemde be grooting en moeten eenige administratieve wij zigingen aangebracht worden. In hoofdzaak betroffen de aanmerkingen de posten van bij dragen voor Middelbaar- en Nijverheidsonder wijs resp. f 700.— en f300.waartegen door den Raad is geprotesteerd. Ged. Staten hand haven het door hen ingenomen standpunt. B. en W. stellen voor de begrooting over eenkomstig de wijzigingen vast te stellen, het geen wordt aangenomen met 6—1 stem. De heer Gutker stemde tegen. Rondvraag. De heer Swan zegt naar aanleiding van het laatst genomen besluit, -dat alle pogingen in het werk moeten worden gesteld om die on zinnige regeling betreffende de bijdragen voor Middelbaar en Nijverheidsonderwijs te doen opheffen]. De voorzitter deelt mede, dat op de eerst volgende vergadering der vereeniginjg van Ne derlandsche gemeenten dit een punt van be spreking uitmaakt, waaruit blijkt dat deze zaak de volle aandacht heeft. Niéts meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter onder dank de vergadering. - OUDE NIEDORP. In het v-eefonds alhier waren in het afge- loopen kwartaal verzekerd 540 runderen, hier van werden 6 suks afgekeurd'. De omslag moest worden vastgesteld op 0.25 pet. per maand, dit is gemiddeld per 3 maanden berekend 1.75 per rund. - OUDE NIEDORPw In de gister gehouden vergadering van Hoofdingelanden van de banne Oude Niedorp werd de rekening over het jaar 1926 goedge keurd met -een voor-deelig saldo groot f 1084.40 Ontvangen was f 13875.15t/2 Uitgegeven werd f 12790.75V2. De Begrooting werd vastgesteld op -een ontvang en uitgaaf groot f 12942.85, dienst 1927. De omslag voor 1927 werd even als het vorige jaar bepaald op f 11— per H'.iA. De leverantie van grint en bazalt werd op gedragen aan den laagsten inschrijver K. de Wit te Alkmaar, voor grint f 4.45 per M3, ba zalt f 8 50 per M3. NU IS H|ET TIJD om fijngemalen kaïniet te gebruiken ter bestrij- ïdiiig van verschillende onkruiden. Wij noemer* met name herik, dauwnetel, korenbloem, distel, brandnetel, die zonder groote kosten en met wei nig arbeid met succes kunnen worden vernietigd door toepassing van fijngemalen kaïniet. Deze stof is niets anders dan kaïniet, dat stoffijn gemalen is, De graad van fijnheid moet zoodanig zijn, dat 8o pCt. door een zeef met een maaswijdte van een halve m.M. en 50 pCt. door een zeef van een kwart m.M. maaswijdte valt. De prijs van deze stof is ongeveer 40 cent per 100 kilogram hooger dan die van het gewone kaïniet. Men strooit het uit ,ter hoeveelheid van 600 1000 kilogram per H.A., des morgens vroeg, als de planten nat van dauw zijn, of na een regenbui, als de zon weder gaat schijnen. In beide gevallen komt het Destrijdingsmiddel in aanraking met de blaad jes van de verschillende onkruiden, die nog in jeugdigen toestand verkeeren (vier of vijf blaad jes) en blijft op deze vochtige blaadjes liggen, waar het zijn doodenden invloed uitoefent. De bla den van het graan of uien zijn gladder en hebbed een meer rechtopstaanden stand, waardoor wei nig kaïniet hierop blijft liggen. Juist dezer dagen werd on# door een tuinbouwer 'medegedeeld, dat met zeer veel succes een akkex met uien bestrooid werd, waardoor nagenoeg al het onkruid werd vernietigd, zonder noemens waardige schade toe te' brengen aan de uien. Hier door werd een belangrijke besparing verkregen aan arbeid, die anders noodig was voor het wieden Bij granen waren de verschillen tusschen be strooid ,en niet bestrooid in vele gevallen zeer groot. Wij noemen hier o.a. proeven op haver: Niet bestrooid, ie. 1270 K-G. graan. 2280 K.G. stroo e.2 800 K.G. graan. Bestrooid. 3324 K.G. graan 3608 K.G. stroo 2050 K..G graan Bij een proef,, genomen te Oldeholtpade, op dauwnetel bij haver, bracht het onbestrooide per ceel niets op, het bestrooide 1750 kg. graan en 3900 kilogram stroo. t Op grasland heeft men nogal eens last van dis- 1 tels en brandnetels. Ook deze zijn te vernietigen herhaald worden. Telkens als de planten zich we nnet fijngemalen kaïniet, doch de aanwending moet j der beginnen te veitoonen worden zij op nieuw bestrooid en liefst rijkelijk. Het is mogelijk, da| het volgend jaar de strijd moet worden voortgezet, doch ons zijn ook voorbeelden bekend, dat het zelf de jaar alie stekels verdwenen waren. Het is ech- i ter van grooten invloed, als de bestrooiïng zoo vroeg mogelijk begint, dus als de planten nog zeer jong zijn. Hoe ouder de stekels en brandnetels zijn, hoe hardnekkiger zij tegenstand bieden en hoe langer de strijd moet worden voortgezet. Ook mos tusschen het gras biedt geen tegen stand aan het bestrijdingsmiddel, mits vroegtijdig toegepast. j Het is van belang, dat de bouwer steeds fijnge malen kaïniet in voorraad heeft. Hij kan dan, zoo- dra het noodig is de bestrijding der onkruiden ter i hand nemen en behoeft niet te wachiten tot hef 1kaïniet hem geleverd wordt. j Twijfelt men aan de goede werking, dan late' men een deel van den akker onbehandeld. Het ver schil komt dan wel voor den dag. Wij hebben een terrein gezien, dat in vierkante vakken was ver deeld, bij wijze van dambord. Deze vakken wer den afwisselend bestrooid en niet-bestrooid. La- ter maakte het terrein den indruk van een groot dambord. Zoo hebben wij ook gezien op een proef veld in 10 Meter groote letters het woord „Kaï- niet", welke letters waren bestrooid. Een aardige, doch tevens een sprekende reclame.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4