EIJ W E Land-enTuinbouw artikelen. Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 7 Mei 1927 36e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIERT I - TEL 644 ALKMAA8 TOB NOOIT. LANDDAG NO. 54 IMTERC.TELEPHOON 52 LUIiEIIIJkEK COURANT Deze courant verschijn t Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 4.15. Redact.-Uitgr. J. H. KEIZER. - Rureel Uoordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit 3 Bladen. EERSTE BLAD. en Damocles smeekte den koning het zwaard weg te nemen Damocles, afgunstig op de macht zijns lonings, werd op den troon gezet en verheugd over dit feit, versomberde plotseling zijn gelaat, toen hij be merkte, dat boven zijn hoofd aan een dunne zij den draad een vlijmscherp gepunt zwaard hing. Boven het hoofa.van ons allen hangt dit zwaard aan meer of minder sterke draden, maar wij zien het niet alleen enkele levenswijzen zien het en hebben zien ertegen gepantserd en zoo wij het zien, dan meenen wij meestal, dat het boven de hoofden van nen, die hooger geplaatst zijn dan wij, die meerder rijkdommen bezitten dan wij, op gehangen is aan een stalen tros, zoodat zij onge stoord en zorgelooc kunnen genieten van hun stand en hun bezit. Als kleine kinderen, die een sprook je gehoord hebben, zeggen zij: „Ik wou, dat ik ko ning was." Wij vragen ons dikwijls af, hoe het toch mo gelijk is, dat er zooveel menschen zijn, die een ander zijn geluk benijden; wij vragen ons af, of ïjj nu nog altijd kind zijn gebleven en of nooit bij hen de gedachte zich baan gebroken heeft, dat geen enkel geluk volmaakt is, en dat aan iede- ren stand, aan ieder beroep moeilijkheden zijn verbonden cn dat zij zwarigheden met zich mee brengen, die zij niet zien. Niemand weet, wat voor verdriet er schuilt achter het-vernis „geluk", dat de menschen van elkaar zien. Er is geen mensch t er wereld, die het geluk van een ander vermag vast te stellen dan de persoon zelf. Ik heb geen gelukkiger menschen gezien in mijn le ven, vertelt een zeer bereisd ethnograaf, dan de mannen, die ik zag in China. Zij zamelen mest en hun grootste pleizier hebben ze onder elkaar, wan neer de een de ander voor is in het grijpen van de uitwerpselen der lastdieren, die zij volgen. Benijdt gij ze niet, die gelukkigen! Dr. JOS. DE COCK. Voor de lezero van ons blad geeft onze psycho logische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Mer- lenstraat !2o, 's-Gravenhage, gratis zielkundige ad viezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en ener gie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden dan direct schriftelijk aan de aan vragers. i* Mevr. G. te N.Z. Noordscharwoude. Het is altijd zeer verkeerd, om kinderen te be spotten, wanneer zij niet kunnen slapen en zij meenen in het donker allerlei gezichten tc zien. Met ze enkel te zeggen, dat zij er nie!t zijn, schiet u niet veel op. Dat heeft voor groote menschep dikwijls geen bewijskracht genoeg. Juist, waar hel hier een kind geldt, dat nog jong is, kunt gij al les bereiken, wat gij' wilt. In de eerste plaats moet gij ervoor zorgen, dat de kamer, waarin hij slaapt een beetje licht en vroolijk behang heeft; dan door levendige platen, ontleend aan het kinderleven^ ervoor zorgen, dat hij in zijn omgeving niets ziet dan lichte vroolijkheid. Dan doet ge het allerbeste hem, als het nog licht is, naar bed te brengen, zoodat hij met y nog eens even naar de plaatjes kan kijken en als hij aan de omgeving is gewend, sluit gij de gordijnen, draait zijn gezicht van het licht af, stopt hem goed warm in en verlaat de kamer. Wij zijn overtuigd, dat als gij dit eenige dagen doet de vrees wel zal verdwijnen Mocht ech ter ondanks deze maatregelen een geregeld klagen over het zien van gezichten niet uitblijven, dan zulten wij u nog op andere wijze voorlichten. Aan onderstaande personen is persoonlijk ant woord gezonden, aangezien de beantwoording te uitvoerig was voor plaatsing in dit blad. J- P. te N Z.: v. R. te N.Z.; G.V. te Z.S.; P R te Z.S G. te Z.S.; H. R. te B. BIJZOND. VRIJW. v. d. LANDSTORM. op ZATERDAG 14 MEI, op het GEMEENTELIJK SPORTPARK TE ALKMAAR. Vrijwilligers: vrij entree met één Dame. - Particulieren: f 1.80, f 1.20, f 0.60. Zie de Aanplakbiljetten en Programma's. Ü6Y19 V«H dt Wttk BINNENLAND. 3! Mei. De Julianafeesten, h*t op 30 April j.l. door on- i ze lieve, intelligente Kroonprinses bereikt hebben van haar negentiende levepsjaar, hebben in de jong ste dagen alles te onzent „beheerscht." Groot en spontaan-warm was de vreugde bij het overgroo- te deel van ons volk over dit feest. Hoe innig nog steeds de band tusschen Nederland en Oranje is, bleek wel zeer duidelijk op den joen April 1909,, bij de geboorte van prinses Juliana. Die ge'i voelens zijn nog onverzwakt. Vooral in de Hof stad werd de achttiende verjaardag der Kroon-1 prinses rnet buitengewonen jubel gevierd. Voor de bijzonderheden verwijs ik natuurlijk naar de verslagen. Donderdagavond 28 dezer werd H.K.H. namens vele Hongaarsche moeders dank en hulde gebracht, met aanbieding van een ge schenk. In verband met het 30-April-feest schonk de Koningin aan Graaf van Lynden van Sanden- burg, Hr. Ms. Opperkamerheer en grootmeester yan het Huis der Prinses, het Grootkruis der Huisorde van Oranje. Den 3en Mei werd Prinses Juliana geïnstalleerd door hare Moeder, als ge rechtigd om zitting te nemen in den Raad van State, 't Is een dwaling, dat de Kroonprinses den 3oen April jl. meerderjarig is geworden. Wel zou zij indien Nederland door de ramp werd getroffen van het overlijden der Koningin aanstonds tot de Kroon worden geroepen. En ook zal- Prinses Juliana thans genieten van het inkomen, door de Grondwet aan den naasten erfgenaam of erfgename van de Kroon toegekend, zoodra deze het achttien de levensjaar heeft vervuld. In ae nu achter ons liggende week heeft de Eerste Kamer de geheele Staatsbegrooting voor '27 afgedaan, alsmede de Oost-Indische Begrooting en die van Suriname. Ik teeken aan dat de minister van Waterstaat in de avondvergadering door den Senaat Dinsdag j.l. 26 April gehouden, o.m. ver klaarde, dat Z.Exc. wat de wegen-verbetering be treft een werkplan voor vijf jaren heeft, terwijl hij het niet eens bleek te zijn met senator Polak, dat de trams op de buitenwegen kunnen worden gemist. Een nieuw onderzoek naar de veiligheid op de spoorwegen acht de minister overbodig. Omstreeks middernacht tusschen Dinsdag en Woensdag werd de tamelijk felbestreden Begroo ting van Waterstaat zonder stemming goedgekeurd. Nadat Z.Exc. ook nog had verduidelijkt, dat t.o. der verbinding AmsterdamRijn welhaast advies van de commissie-Wentholt is te wachten. In zijn vergadering van Woensdag 27 April heeft de Eer ste Kamer heel wat afgedaan. De Begrooting van Posterijen T. en T„ die der Staatsmijnen, alsook van Marine en Oorlog werden na korte en vrij onbelangrijke discussie voor de Koninklijke Be krachtiging rijp gemaakt. D.w.z., over de mi litaire departementen werd den volgenden dag ge stemd. Zij kwamen er toen met de stem men van de Vrijz. en Sociaal Democraten tegen. Den 27en April is ook de Begrooting van Buiten- lanasr.he Zaken goedgekeurd. Voor de eerste maal kwam de nieuwe minister, Jhr. mr. F. Beel- aerts van Blokland in contact met het Parlement Algemeen wordt erkend, dat de indruk, door Z. Exc. Beelaerts' „maidenspeech" gemaakt, voortref felijk was. Van zeer groot belang was de verkla ring van 3en nieuwen bewindsman over de ver houding na de verwerping van het Verdrag, thans bestaande tusschen Nederland en België. Waaruit bleek, dat onze regeering bereid is tot onderhande len met Brussel over een nieuw tractaat. Voorop stellend dat er geen rechtsgrond bestaat om van ons land meer te vorderen dan het verdrag-1839 behelst, terwijl Nederland niet principieel afwijst, Belgische economische „desiderata' in verband staand met België's ligging, 't Was een hoffelijk, maar tegelijk echt-fier en waardig woord. Dat kalmeerenden invloed zal hebben geoefend op het gemoed der alarmisten in Patria, die reeds sidder den over de annexionistische biljetten, over Maas tricht c.a. rondgestrooid, door Belgen, die zoowel „kwajongens" als Belgische officieren of studen ten uit de Luiksche buurt zijn genoemd, 't Best is, zich jpver deze malligheden vooral niet te druk te maken. De Senaat hèeft Donderdag jl. de finantieele ont werpen. nadere voorziening t.a. der heffing van de vermogensbelasting, de Verdedigingsbelasting I c. a na kort debat goedgekeurd. Waarna de Indische Begrooting aan de orde kwam, dewelke gelijk reeds gememoreerd in de vergadering van Vrij dag werd goedgekeurd, evenals het Surinaamsche Budget. Den ioen Mei a.s. hervat de Senaat zijne werk zaamheden, evenals de Tweede Kamer. Rijk bela den is de agenda noch aan deze noch aan gene zijde van het Haagsche Binnenhof. Men weet na Hemelvaartsdag zal het Lagerhuis zeer waarschijn lijk geen vergaderingen meer houden in dit zit- tingjaai, daartoe genoopt door gebrek aan legisla tief werk, alsook door de noodzakelijkheid, om aan witters, schilders e.d.m. de groote vergaderzaal en de verdere Kamervertrekkeri over te laten. In de Regeerings-cuisine wordt inmiddels nog druk gewerkt. Reeds worden aanstalten gemaakt voor de nieuwe ontwerpen-Staatsbegrooting. In gekomen is een wetsvoorstel tot wijziging van de successiewet. Minister De Geer heeft het Twee de Kamerlid Kortenhorst beduid, dat geen voor- loopige'vrijstellingen van de wegenbelasting meer zullen worden verleend. Een nieuw verslag der Bezuintgings-commissie is verschenen, waarvan de conclusie luidt, dat nog steeds „bezuiniging in grooten stijl" voor de Staats uitgaven noodig is. Zegt het voort. Personalia: Op 3 Mei werd den oud-minister Dr. de Visser, oud-veldprediker, het mobilisatie- kruis aangeboden. Voorzitter van het eere-comité was minister Kan. Mgr. Nolens, de groote R. K. staatsman, is ter gelegenheid van zijn veertigjarig priesterfeest met warmite gehuldigd en zijn doop Toon Dupuis gemaakt borstbeeld aangeboden. Volgens „De Maasbode" zal prof. mr. dr. R„ Kranenburg, hoogleeraar in Staatsrecht en Rechts filosofie, te Amsterdam, opvolger worden van Prof Krabbe, die „prapter altatem immunis" den 70-ja- rigen leeftijd bereikt hebbend, zal aftreden. Den 8en Mei a.s. zal de tooneelkunstenaar Frits Tartaud op zijn zeventigsten verjaardag eere wor den gebracht. Nap de la Mar heeft op zijn veer tigjarig jubileum in Plankenland te den Haag er varen, hoe hoog hij als kunstenaar staat aange schreven. Uit de doodenlijst: Mevr. Jo Feiten Steenbergen, tooneelartiste, op 26-jarigen leeftijd in den Haag verscheiden. Mr. F. A. Hengst, kantonrechter te Vechels, op 68-jarigen leeftijd. C. J. Visser, gep. Kolonel der Mariniers, 82 jaar te den Haag. Aan de jongste criminalia ontleen ik: Te Delft heeft men een der beruchtste Haagsche oplich ters, gevaarlijk maitre-chanteur, eindelijk in het politioneeele net weten te vangen. Te Parijs wis ten een paar Nederlanders een rechercheur voor niet-onbeduidend bedrag op te lichten. Te Roer mond werd een familiedrama afgespeeld, waarbij een 27-jarige stiefzoon in een vechtpartij zijn 57- jarigen stiefvader met messteken doodde. Te Am sterdam werd een 22-jarige jonkman aangehouden die den gemeentelijken girodienst via valsche kwitantie eenigen tijd geleden voor f4500 had op- geljcht, en die poogde met hetzelfde „trucje" nog eens f 23O0.„binnen" te krijgen. In de vergiftigingszaak, waarvan kapitein Queck in Den Haag slachtoffer was, is thans tegen de weduwe van den vermoorde gerechtelijk voor-on derzoek gelast. Te Delft is in een villa inbraak gepleegd. Verschillende kostbaarheden zijn ge stolen. Uit de ongelukken-serie. Te Haarlem in de Ba- kenesserstraat woedde een felle brand in een pak huis. De Nederlandsche schoener „Fennax van Delfzijl naar Embden varend, is gezonken. De schipper en zijn zoon zijn daarbij verdronken. In de Haagsche Theresiastraat had door onvoorzich tigheid van een gasfitter een geweldige gasontplof fing plaats, welke een perceel vrijwel verwoestte. Te Voorburg (Z.H.) zijn drie (onbewoonde) klei ne villa's door onvoorzichtigheid van arbeiders in i de asch gelegd. Te Geffen zijn twee boerderijen j door het vuur vernield. Voor de reeks van doodelijke en andere onge lukken, door vracht- en verdere auto's berokkend, verwijs ik naar de bladen, j In de achter ons liggende week had plaats de uitzending, via Philips Radfo, van het Mengelberg concert naar Oost- en West-Indië. De menschen van dezen tijd zijn „verwend" door de wonderen dér techniek. Het meest wonderbaarlijke wordt cfs „gewoon" beschouwd. Verzekerd wordt, dat de Directie van Posterijen T. en T. met Philips te Eindhoven, onderhandelingen heeft aangeknoopt over de mogelijkheid van een Rijks-Radio-Telefoon verbinding met Indië. Wanneer zal het „Hallo! Ba tavia"" vanuit Amsterdam, Utrecht Den Haag, etc. etc. als „doodgewoon" worden öeschouwd. We kregen in Patria de vermaarde, sommigen door haar kunst betooverende Russische danseres Anna Pawlowa, Het staat vast', dat de Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen gevestigd zal blijven. De Nationale Vrouwenraad van Nederland kwart» bijeen. Eindelijkde gelukkige gemeente in ons landje is ontdekt. Zij heet Driebergen. De inkom stenbelasting is er wederom verlaagd. Het verme- nigvuldigingscijfer is er teruggebracht tot 0.9. Zou „de machtige" wethouder te Amsterdam niet een studiereisje naar de Utrechtsche gemeente der ge lukzaligen gaan maken! BUITENLAND. In alle landen, over de geheele wereld, is de J viering van den eei ten Mei-dag, zonder één inci- dent van eenige beteekenis, verloopen. Wel heb ben de betreffende regeeringen overal zich op de I grootste wanordelijkheden voorbereid, doch, on- I danks de alom heerseftende politieke gisting en onrust, heeft nergens de politie moeten ingrijpen, j In Berlijn is de 1-Meidag op de gewone wijze gevierd. Rustig en kalm is er gedemonstreerd voor den acht-uren-dag. Incidenten deden zicb. daarbij niet voor. In Parijs verliep de 1-Mei-dag eveneens rustig. Alle openbare bedrijven, trams, autobussen enz. functioneerden normaal. Alleen de taxi's staakten. En verder komen uit de andere deelen van Eu- de wijze, waarop elders het Meifeest gevierd is. ropa nog geruststellende telegrammen binnen over In Engeland werd van den ren Mei gebruik gemaakt. tot het houden van enorme betoogingen tegen de vakvereemgingenwet, welke op het oogen blik door het Lagerhuis in tweede' lezing wordt behandeld. De bij het Trades Union Congres aan gesloten vakbonden hebben nu eerst recht hun campagne tegen ftet gewraakte ontwerp, dat door de conservatieven uit alle macht gesteund wordt, aangevangen. In een Vrijdag door het T.U.C. ge houden vergadering werd met nagenoeg alfe stemmen een in zeer scherpe bewoordingen ge stelde motie aangenomen, waarin uitgesproken wordt, dat indien het ïeactionairè wetsvoorstel aan genomen mocht werden, de uitvoering daarvan op een verzet, een hevig verzet, van millioenen Brit- sche arbeiders zal stuiten. Voorts is besloten, dat met alle mogelijke middelen, waarover de vakbe weging kan bescnikken, in en buiten het parle ment, den strijd regen de vakvereenigingswet cn haar bescheimcrs zal worden aangebonden. In geheele land dat speciaal voor deze gelegenheid in districten is verdeeld, worden protestbetoogin- gen georganiseetd. Donderdagavond zal in tweede lezing over het ontwerp gestemd moeten worden. De liberalen hebben zicli cr eveneens fel tegen verklaard, doch gezien de overweldigende meerderheid, die de Conservatieven in het parlement voremn, zal de geheele actie tegen de wet een hopelooze blijken te zijn. In Frankrii k schijnt men den laatsten tijd van plan wat krachtiger tegen de communistische on ruststokers op te treden. Verschillende vakvereeni- gingsleiders zijy de laatste dagen gearresteerd. De van regeeringswege genmoen maatregelen tegen de propaganda dier lieden zijn niet overbodig ge bleken. Over het geheele land bestaat sinds lang een wijdvertakte revolutionaire organisatie, die den laatsten tijd vooral gevaarlijke afmetingen begint aan te nemen. Thans treedt de regeering in het openbaart egen elke communistische propaganda op, waarbij steeds aan het licht komt, dat Frank rijk bijtijds aan het gevaar van door Bolsjewistische invloeden ondermijnd te worden, ontkomen is.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1