NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 10 Mei 1927 30e Jaargang FEUILLETON Nacht en RdD^en Plaatselijk Nieuws No. 56 interc.telephoon 52 Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. - COURANT iRedact.-üity. J. H. HËIZER. - OSureel lYoordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Een vorig maal schreef ik over de snelle af loop en. aftakeling van de groentenprijzen in de toen afgeloopen week. Toen dat stemmingsbeeld onder de oogen der lezers kwam, was het veilingsbeeld al droeviger dan 't geteekenie in dat artikeltje. Toen toeh was er al wel de helft bijna van den prijs voor de roode kool af, de tweeduizend gulden voor rood was ai tot 12 a 1300 gld. gereduceerd; maar 't zou nóg erger rworclen. In die laatste 14 dagen zijn er dingen gebeurd in ons koollland, die in bijna geen enkele andere branche kunnen voorkomen. In 14 dagen tijds rijst de koolprijs circa 100 pet., de geheele stijging; gaat weer verloren, en de prijzen kelderen, kelderen. Giele en witte kool is zoo goed als waardeloos, want j.l. Zaterdag is voor deze soorten 1.30 per 100 Kg. besteed; er is totaal geen animo meer voor het product. 't li wel een totale aftakeling geweest, een koopman zei, de koolhandel gaat ditmaal uit als een hoogbejaarde, wiens levenslampje wegens ge brek aan krachten zoo maar uit gaat. Hls inderdaad een troosteloos eind, dat we aanschouwen. Ja, zegt de een, 'tis ook geen won der. Wat doen de bouwers ook zoo lang hun goed bewaren, meent men nu waarlijk, dat de oude grove groenten nog begeerd worden, terwijl men spinazie aan huis bezorgd krijgt voor 5 a 6 cent per pond, de sla goedkoop en postelein reeds voor de burgerportemonnaie niet te duur is? Waarop weer anderen, ook aidrem, zeggen, wie het raadt, is een knappe man. Vorig jaar Mei bracht de kool om dezen tijd des jaars boven f 20 op; zijn de toestanden nu zóó veranderd, dat de kool goedkoop móét wezen? Hier is nu niet zoo heel veel tegen in te brongen. In tb afgeloopen week hebben we een nieuwe vrucht ter markt gezien, de eerste zeer waar schijnlijk, zoolang de Broeker veiling bestaat, n.l. kasbloemkool. 't Partijtje bestond uit 150 exemplaren, en 't moet gezegd, we vonden allen, dat 't erge mooie blommen" "waren, helder, hagelwit en van vol doenden omvang. 'tWiou echter ter veiling niet lukken, ze te verkoopen, de verbouwer hiold zijn goed op a 25 ets. per stuk en heeft daarop 't partijtje bij 2 a 3 stuks grootendeels aan de veilingbezoekers verkocht. Ja, die eerste nieuwe pifoiucten, we zouden die allen graag ge veil I zien, doch niemand zal het den bouwer euvel duiden, dat hij minstens een prijs wil maken, die zoo om en bijl de bestede prijzen elders komt. En dat bleek nog niet mo gelijk. Straks als er wat meer aanvoer komt;- uit meerdere kassen producten worden aangebo- 71)) l De dokter had terecht gezegd, dat tie koorts nog in hevigheid zou toenemen, of- schoon mevrouw Austin het niet noodig achtte j hem opnieuw te ontbieden. Hiet gelukte haar de kranke geregeld hare geneesmiddelen toe te dienen, en daaraan was het waarschijnlijk j toe te schrijven, dat zij na verloop van een paar uren in een sluimering verviel, die even weldadig werkte als de ontspanning, door een sterke uitwaseming te weeg gebracht. Clement kon niet besluiten het ziekenvertrek te verla ten. Terwijl zijne moeder vóór Mathilda's ledi kant zat, en al haar bewegingen bespiedde; hield hij; zich in een hoek van de kamer op, waar de zieke, al was zij bij kennis, hem niet1 kon zien. Nadat zij echter in het midden van den nacht weder ontwaakt was, begon zij op nieuw te ijlen; de namien van Henry Walter, van harer. vajder en van Clement zweefden steeds op hare lippen, en onophoudelijk maakte zij een beweging met den arm, alsof zij iemand; wilde weren, wiens bijzijn haar benauwde. Eindelijk liet Clement zich door zijn moe der bewegen om naar zïjjn kamer te gaan, terwijl zij bij de kranke bleef waken. Maar1 het was hem niet mogelijk zich ter ruste te begeven. Hij zat totdat de dag aanbrak met inspanning te luisteren naar elke beweging, die in. het ziekenvertrek plaats had en naar. eik woord dat de zieke sprak. Eerst nadat hij, omstreeks acht uur van zijne moeder verno- den. komt alle. natuurlijk vanzelf in orde. 't-Begint in onze omgeving toch ook al, dat le fijnere groenten begeerd 'worden boven kool. Er worden <n onze omgeving ook al heel wat kas bloemkooltjes gekocht, sla en spinazie niet min der. Wp gaan met de groote hoop mee, al gaal 't aan nog voetje voor voetje. Er wordt toch maar grif een kwartje voor een kooltje betaald, voor dit bedrag kocht men 'Zaterdag 8 beste gele kooltjes. Spreekt zulks niet tot ons? 't Menschdom wordt fijnmondig, 'k meen dit woord te mogen gebruiken, wijl de uitdrukking) „zoetmondig" onder ons bekend is. De beslissing, die in de jaarvergadering van den N.M.B. gevallen is inzake de maat op peen, stel lig tegen den zin en meening van het bestuur, moet betreurd worden. Dat de bouwers pruttelen tegen deze eorteering is te begrijpen. Waarom die soesah-peen in peen, en je kunt toch fabrieksgoed maken van een een natuurproduct. En dan al dat werk, en nog wel in 't drukste schier van den tijd. Zoo wordt geredeneerd en een enkele bouwer, die wat erg op de ketting springt, voegt er nog aan toe allemaal flau'we kul, die men in Den Haag, Java- straat, verzint. Daar moesten ze teeken van leven geven, de leiders hebben weer eens, voor de zooveelste maal boogstdeszelver onmisbaarheid willen aantooiien- en zoo is na uiensorteering, het wortelen-pro bleempje aan de orde gesteld. Zoo wordt geredeneer a zeg zelf, bouwers, ben ik er naast? Ein in een toer door men is dan eenmaal in de stemming voegt men er aan toe bestuur is eigenlijk verlengstuk van 't Haagje- 'tZiju maar enkelen, die zoo spreken, 'k weet liet wel, maar ze zijn er. En nu 't met de kool in de goot geloopen is, de portemonnaie niet te best is voorzien, is men vanzelf voor deze stem ming meer vatbaar. Maar toch wil ik hiervoor ernstig waarschu wen. Waarlijk, tuinders, deze wortelensorteering heeft niets te maken met prestige van tuinbouw- voormannen en derzelver onmisbaarheid. Dat kan men wel uit zijn hoofd zetten. Dat 't meer werk zal kosten, aan de eischen van het U.C.B. te voldoen, gelooven we graag. Maar dat we dezen kant uitmoeten, dat 't met minder op den duur danig misloopt met de wor- telenbouw, daarop kan iedere bouwer gerust staat maken. Niet allleen de buitenlandsche markt, zelfs ie binnenlandsche stelt tegenwoordig hoogere eischen. wat sorteering betreft. De vroege Lan- gendijker wortelen, dreigden voor een paar jaar geheel door de grootere bossen uit 't Westland te Iworden verdrongen. Wie dit niet gelooft, klam- pe onze binnenlandsohe schipper-kooplui maar Die mannen zullen 't wel vertellen, hoe hun debiet in wortelen zoowat tot nul is ingekrompen, allleen door de miserabele kleine bosjes van de Langen dijker markten. En wat 't buitenland betreft, daar is goede sorteermg een eerste vereischte, willen we niet verdrongen worden. Wie de buitenlandsche mark ten gezien heeft, de zaken eens goed heeft opge nomen, zal dit volkomen met mij eens zijtn. Eu wat voor vroege peen geldt, is evenzeer voor de late noodig. Waarlijk men heeft niet het bestuur, door'de oppositie tegen het voorstel van de sorteering, een hak gezet, maar zich zelf schade gedaan. Men deed1 goed, zich in dezen te herzien. OUDKARSPEL. Als blijk van erkentelijkheid voor. haar prachtig spel, ontving mej. N Kramer Md., alhier, van een achttal leden-der S.D.A.P. te Oudkarspel een prachtig bloemstuk voor de mooie vertolking van „Krekeltje" in „Sint Jansvuur" tooneelspel in 4 bedrijven, welk stuk den; 1-Mei-dag in „Concordia" door de Tooneelvereeniging „Jong Leven" werd opgevoerd. Van deze plaats onze felicitatie. OUDKARSPEL. Gevonden voorwerpen 1 portemonnaie met inhoud. Verloren:: 3 riiwielplaatjes 19271 alpaca beursje met in houd. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter. OUDKARSPEL. EEN WAARSCHUWING VOOR HEN, DIE LANGS SMALLE WEGEN GAAN- De heer H. S probeerde met zijn rijwiel de Butterlaan te berijden, met het gevolg, dat hij. bij den aanvang van zijn tocht reeds te water geraakte. Echter zonder nadeelige gevolgen van 'dit onvrijwillige bad te ondervinden. men had, dat de koorts aan 't afnemen was, besloot hij een weinig rust te nemen. Die rust; werd -evenwel door zulke benauwende droo men afgebroken, dat hij weldra besloot om weder op te staan en zich aan te kleeden.; Toen hij echter gereqd stond om het vertrek, der zieke weder in te treden, zeide zijne moe-, der bem dat deze haar in een helder oogen- blik gebeden had om niemand, ook Clement niet bij haar toe te laten, daar haar zwakte, en zenuwachtige toestand dit niet toelieten. HOOFDSTUK XXXIII. DE SCHEIDING. Iloewel de koorts den gansch-en dag nog aanhield zoo was hare kracht toch niet ge broken en den daarop volgenden morgen -vond! de heer Vincent iden toestand der lijderes bui ten verwachting gunstig. Naarmate evenwel de ze verbeterde, moest het den nauwkeurigen waarnemer te meer in het oog vallen dat- haar gemoedsgesteldheid een schok .onder gaan had, waarvan geen zoo spoedig herstel te wachten was. Mevrouw Austin merkte wel op, dat er een groote verandering met Ma thilda had plaats gehad, maar niet in staat om er de oorziaak van te gissen, stelde zij hare afgetrokkenheid' en de wanhopige uit drukking van haar gelaat geheel op rekening van den geduchten stoot, die haar gestel had ondergaan. Toch kon zijj hare bevreemding niet voor Clement verzwijfgen, dat Mathilda, die anders zoo gevoelig was voor den geringsten vriend schapsdienst, haar nog met geen enkelen handdruk bedankt had voor de zorg, die zij aan haar wijdde. „Het is zonderling," zeide: zij!, „hoe somber en moedeloos deze ziekte ZUIDSCHARWOUDE. De winkelier Z. uit Oudkarspel, had zijn fiets, waarop een kist met boter en kaas stond, in on ze gemeente tegen een hek aangezet. Een vracht auto, die juist op deze plaats voor een ander voertuig moest uitwijken, reed daarbij tegen die kist aan, waardoor fiets en kist werden weggeslin gerd. De aard van de waren in aanmerking ge nomen, is het resultaat wel te begrijpen; een aar dig schadepostje voor den winkelier. ZUIDSCHARWOUDE. Op den avond van de propagandauitvoering van den Bond van Staatspensioneering, waren onge veer 100 loten verkocht voor het nieufwe Tehuis voor Ouden van Dagen te Zwaag, het bekende haar eensklaps gemaakt heeft, 't Is alsof haar karakter geheel veranderd is. Clement beantwoordde deze woorden met een ongeloovig hoofdschudden. Inderdaad ech ter woog (de opmerking zijner moeder veel zwaarder dan mievrouw Austin vermoedde. Hij had Mathilda's vreemde houding op de stoep en de trap van het logemjent eerst toegeschre- ven aan vermoeienis en vervolgens aan het opkomen der koorts; maar hoe meer hjj over j haar raadselachtig verdwijnen uiit de Abdij had i nagedacht, des te meer was hij overtuigd ge- j worden, dat er voor haar gedrag een andere j reden moest be,staan; en zoowel de zucht der i kranke om hein uit het ziekenvertrek te weren, 1 als de woorden zijner moeder, versterkten hem ia dit vermoe>den, en wekten een even pijnlijk als onverklaarbaar voorgevoel van naderend' j onheil bij hem op. I Den tweeden "lag vroeg hij niet of zijne; j tegenwoordigheid in hot ziekenvertrek wel kom zou zijn, maar trad hij dit zonder vooraf- gegane waarschuwing binnen. Zijne verschij- ning bracht de lijderes wel in verwarring, wel was de glimlach, waarmede zij hem ontving pijnlijk, en zocht hij te vergeefs naar de tee- dere uitdrukking van haar oog, die daar voor heen, telkens als hunne blikken elkander ont moetten, in doorstraalde; maar toch verzwakte j de indruk, die dit bezoek op hem maakte eeni- ger mate de sombere herinnering, die de vorige avond bij hem had achtergelaten. Den volgenden |dag zat Mathilda op, toen Clement haar kamer binnentrad, terwijl me vrouw Austin, die de vorige nachten weinig had geslapen, zich idem gunstiger toestand der kranke ten nutte had gemaakt om eenige smaakt als room „Avondlicht." Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat niet minder dan 11 prijzen op deze verkochte loten vielen. i ZUIDSCHARWOUDE. De belangstelling en medewerking voor den te houden autotocht voor de rentetrekkers uit Broek en Auidscharwoude, blijkt groot te zijn. Verschil lende bezitters van particuliere auto's hebben reeds hun auto beschikbaar gesteld, terwijl de toege zegde bedragen de verwachting overtreffen. De verschillende rentetrekkers zullen dit tochtje kos teloos kunnen meemaken, en zullen dus het be wijs z ien geleverd, dat een geest van liefde en eer bied voor den ouderdom meer en meer vaardig wordt over hen, die meenen, dat de maatschappij een eereplicht heeft te vervullen jegens de werk sters en werkers, die de jongeren zijn voorgegaan in vlijt en arbeidzaamheden. NOORESCHARWOUDE. Gisteravond had in tte Coöperatie te Zuidschar- woude de jaarvergadering plaats van het Instituut, voor Arbeidersontwikkeling. De Voorzitter, de heer Stoop, heette allen hartelijk welkom en gaf het woord aan den Secretaris voor het jaarver slag. Hieruit vermelden we, dat het aantal leden en donateurs 45 bedraagt. Er werden den afgeloo pen winter 7 voordrachtavonden gehouden met totaal 440 bezoekers, d.i. ruim 60 per avond l Het financieel verslag van den penningm. toonde een batig slot van ongev. f 10. Het bestuur, be staande uit de heeren Stoop, Gorter, Bakhuys, Gutter en Steenhorst, werd bij acclamatie her kozen. Voor het Zomerprogramma werd besloten, drie excursies te organiseeran le. naar de Zuivelfabriek te Stompetoren; 2e. naar Wester veld en IJmuiden; 3e. naar het Koloniaal Instituut te Amster dam. Voor den volgenden winter zullen weer ver schillende sprekers worden uitgenoodigd. De sa menstelling van het programma werd aan net Bestuur overgelaten. Bovendien zal worden ge tracht, behalve de voordrachtavond, ook een st.u- diecursus in te stellen. 'Met een woord van dank aan de aanwezigen, sloot de Voorzitter deze eerste jaarvergadering. BROEK OP LANGENDIJK. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen Ds. J. H. D. Onner van Molenaarsgraaf. rust in het andere vertrek te nemen. Clement ging naast Mathilda zitten. Zij zag or bleeker uit dan den vorilgen dag, en haar gelaat ver toonde weder dezelfde wanhopige uitdrukking, die Ciemenft's aandacht bij hare terugkomst van de Abldijl tot zich getrokken en zulk een, pijnlijken indruk op hem gemaakt had. Waart gij voornemens om aan lady Her- bert te schrijven?" vroeg hij, op de schrijf-. casette wijzende, die, toen hij binnenkwam vóór haar stond, maax die hij op zijde had gescho ven. „Aan lady Herbert en aan u", antwoordde zij aarselend en met neergeslagen oogen. „Aan mij?" vroeg Clement verbaasd, terwiji de sombere gedachiben, die zijne ziel in de; laatste dagen vervuil hadiden, opnieuw daarin c opkwamen Doch zich terstond bezinnenide, ver volgde hij op opgeruimiden toon: „Ik begrijp het: gij vressdet dat wij elkander in de eerst volgende dagen niet zonder getuigen zouden ontmoeten en gij wildet'het voorgevallene op Ide Abdij niet langer voor mij verzwijgen. Maar ge voelt gij dan niet, mijn beste, dat gij u door de inspanning van het schrijven, de koorts we der op den hals zoudt halen?" Mathilda glimlachte pijnlijk, alsof zij wilde zeggen: „Dit zou zoo'n groote ramp niet 1 ijjn ..Eindelijk hebt gij Henry Walter dan ge zien". ging Clement voort. ,.Ik weet het reeds door den bediende, die u uit zijn kabinet zag1 komen. Hei doodsbleeke gelaat van het meisje werd vuurrood. „Ja", antwoordde zij na een oogenblik zwij-, gens, „ja... ik ben ditmaal geslaagd... 't is mij gelukt... in het kabinet van den heer Wal ter door te dringen."

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1