Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 12 Mei 1927 36e Jaargang Buitenlandsch Overzicht FEUILLETON Nacht en fttopgen UIT DEN OMTREK. NO. 56 IMTERC.TELEPHOOH 92 LARGEIUKEI COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. •- Retfact.-Uftg*. J. H. HUiZEB. - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rochtstreek'saan den Uitgever Nadruk verboden. De meeste verandering is vormverandering. Een mensch ook verandert in het wezen der zaak zoo' bitter weinig. Wanneer we maar wil len en ons wat moeite geven, kunnen we in .ons zeiven nog zoo gemakkelijk, alle uiterlijke en schijn veranderingen! ten spijt, het kind her-, kennen. En tot op den laatsten dag van ons leven zijn er in dat leven en iri: ons zelve<n de lijnen aan te wijden, die vorm onzer kindschheid,, ons geheele leven, in al zij|n ontwikkelingsstadia doorloopen. Plotselinge gebeurtenissen, heftige schokken kunnen soms veranderingen bren gen, ons als 't ware omkeerend. Maar ook in dien ommekeer spreekt zich van ons wezen uit. En veelal blijkt, wanneer de schok voorbij is, er in diepste werkelijkheid toch zoo heel wei-, nig veranderd is. Met een volk is het als met een individu. Zijn wezenlijke aard blijft de eeuwen door on aangetast. En zöo al in de uitingen van dat wezen zich wijzingen voordoen, die op veran deringen van de uiterste lagen van dat wezen, van gedachten opvattingen, beginselen wijzen,' die veranderingen! voltrekken zich langzaam, groeien alleen onder den invloed van den ver- anderrenden tijd en de veranderende vormen van het leven. Is he: dan wonder, dat de StahUielm-betoo- ging te Berlijn een succes geworden is? Toen na d geweldige bovenmenschelijike inspanning van vier harde, uitputtende oorlogsjaren de kracht van het Duitsche volk in de nederlaag eindelijk in stukken brak, scheen in dat volk, in diepste verslagenheid neerzittend, een nieu we geest en een bitter verzet tegen het ver leden, dat toch zoo glorierij(k geschenen had, et ontwaken. Een plotselinge revolutie vaagde al de oude vormen en keizers, koningen en hertogen en Öost-Elkische jonkers" weg en bracht een nieuw Duitschland en een demo cratische republiek en andere menschen. Era nieuw leven, nieuwe krachten en nieuwe toe standen schenen iin aantocht. Het is gegaan als het gewoonlijk gaat. Toen de geestdrift der revolutie, plotseling, in de mistig-koude werkelijkheid van de nationale ver nebering en de maatschappelijke ellende lang zaam verdufte en het Duitsche volk zijn won den en de haat zijner tegenstanders bewust werd, begon de blik zich als onwillekeurig weer te richten naar het verleiden, waarvan mem wei de glorie en den voorspoed, niet den dwang en de onvrijheid zag en die men nog slechts onduidelijk als de oorzaak der tegenwoordige eliende begreep. En langzaam maar zeker kwa men de oude liefde en de oude hervorming weer terug. In de verbeelding van groote mas sa's herleefde het keizerrijk met al zijn glorie en schittering en met dat keizerrijk het ontzag voor de oude militaire heerschers en de geest drift voor den Duitschen roem en het Duit sche vaderland. Onder het keizerrijk en het oude regiem: was Duitschland groot geweest. En groot wilde 72) Nog vermoeid van de inspanning en ge moedsaandoeningen vainl vorige dagen ont waakte mevrouw Austin niet voor zeven uur. Om Mathilda, wier ledikant naast het' hare stond, niet in harem.' slaap te storen, vermeed zij bij het opstaan alle gedruisch. Terwijl zij zich kleedde, bespeurde zij dat de deur vgn het vertrek aanstondmaar deze! omstandigheid, die zjjl aan een toevallig ver zuim toeschreef, verwekte niet den minstent argwaan bij haar. Toen echter eenige oogen blikken later haar oog op den stoel viel, diej voor Mathilda's béd stond, waarop zij gewoon was hare kleederen neder te leggen, be vreemdde heti haar, dat deze ledig was. Oogenblikkellijk sloeg zij nu de gordijnen van; het ledikant open, en zag tot haren schrik dal ook dit ledig was, en dat Mathilda zelfs' niet 11 bejd gelegen had. Zonder verder in het vertrek rond te zien, hep zij: de gang in, ver onderstellende dat zij haar daar zou aantref fen; maar zij' zocht haar ook hier te vergeefs. In haren angst wilde zij nu maar beneden snel len om te zien, of zij d.ddr mocht wezen; maar boven aan de trap keende zij) terugen ging naar de kamer van haar zoon. Clement, die even te voren was opgestaan, verstijjfde van1 schrik bij 't vernemen van het bericht zijner moeder. Hij! volgde haar op den voet naar hare kamer. Zijn eerste blik viel op Mathilda's cas-. sette, waarop een brief lag, dien mevrouvv Austin voor lady Herbert achtte, maar die aan Clement' gericht was. Meer was er niet BIJZOND. VRIJW. v. d. LANDSTORM. LA li D D A O op ZATERDAG 14 MEI, op het GEMEENTELIJK SPORTPARK TE ALKMAAR. Vrijwilligers: vrij entree met één Dame. - Particulieren: f 1.80, f 1.20, f 0.60. Zie de Aanplakbiljetten en Programma's. men het vernederde Duitschland weer zien. De verdrukking Jvan buiten af wakkerde de begeerte aan. De revanchegedachte kweekte het oude opzien tegen Duitschland's militaire macht, waarmee de republiek en de democra tische gedachte zich maar moeilijk schenen te verdragen. En het Du.,tsche volk, een oogen- blik in het uur zijner verbijstering en onder den drang der behoefte zij|n eigen zaak m eigeoi handen nemenl emi zich zelf te verlossen op revolutionaire paden gelokt, keerde, voo al niet wellicht in zij|n meerderheid, dan toch voor een groot deel, naar de oude paden terug. Ock waar de oude tijd en het keizerschap niet teruggewenscht werden, kwam toch de oude bewondering en de oude liefde voor het 'verleden weer boven. En de verkiezing vara maarschalk Hindenburg, den held uit den groo ten oorlog, maar ook de getrouwe 'dienaar des rijks den onvervalschten vertegenwoordiger vara het conservatisme en den ouden tijd, en m de wassende macht der Duitsch-nationale partij kwam dit zeer duidelijk tot uiting. En in de betooging van de nationalistische en op mili taire leest geschoeide organisatie Stahlhelm te Berlijn en het succes, dat zij bij groote lagen cler hoofdstad, toch wel een der zuiverst repu- blikc-insche en democratische plekken van het rijk, ongetwijfeld had, sprak de liefde voor het verleden en JDuitschlamd's vroegere macht zich onbewimpeld uit. Maar in dit versterkte aanzien van de monar chale en nationalistische gedachte en de ver sterkte lïelÖe" "voor" iïuïtschlanid' van eertijds openbaart zich ook de afnemende kracht van de r< publikeinsche en democratische beginse len, waarop het tegenwoordig Duitschland was opgebouwd en het afnemiend aanzien van de republiek. De tegenwoordige Duitsche regee ring, uit Duitsch-nationalen, Volkspartij en: centrum samengesteld, is in meerderheid feite lijk monarchistisch, maar de trouw van het centrum aan de republikeinsche gedachte, die ook in den Rijksdag een meerderheid voor zich heeft, hecht haar hieraan in daden of openlijk uiting te geven, al toonen dan ook Duitsch-nati onale ministers wel eens neiging uit den band te springen. En de Pruisische- regeering - is onverdacht republikeinsch. Het toestaan van de Stahlhelm- belooging is dan zeker geen partijtrekken voor het monarchisme en nationalisme. Maar wel zullen de tegenwoordige partijverhoudingen enj dsamenstelling der rijks regeering dit toestaan hebben vergemakkelijkt. Opk het officieel© Duitschland neigt meer naar het monarchisme; en zeker naar het nationalisme dan eertijds. Hec kan de voorzichtigheid van Duitsch land's buren, speciaal van Frankrijk, die ook nnodig om het ergste te doen vreezien. ,,Gena,dige Hemel 1" riep hyl, met den brief in de hand op een stoel nedervallenlde. „Mijn- voorgevoel heeft mij dus niet bedrogenHei laas, lieve moeder, ik behoef niet naar beneden, te gaan, Mathilda is zeker reeds ver van hier; zy is gevlucht!" „Gevlucht!" gilde mevrouw Austin, verblee- kende uit. „Clement! om 's Hemels wil, wat is er dan gebeurd? Welke aanleiding had adj daartoe? Welk hartzeer hebt gij haar dan be kend? Spreek! Ik had reeds gemerkt, dat tus- schen u beiden alles niet was, zooals het be hoorde. Die onzalige tocht naar Lisford is van- alles de oorzaak. Ik smeek u, Clement, zeg! mij wa'. er gebeurd is, en wat zij schrijft!" Clement had den brief reeds opengebroken, en liep den inhoud daarvan met een, verhijs-, tend gelaat 'door. Zjj schreef: „Dierbare Clement! Daar gij zeker nooit tot het verbreken onzer betrekking zoudt kunnen 0esluiten, ben ik zelf to.t den stap overgegaan, die zoowel voor uwe als voor mijjne rust noodigi is, ik verlaa,t u, mijln vrien, noem mij niet wreed: bedenk, wat ik zelve lijd, en wees in het diepst van uwe ziel overtuigd, dat ik niet anders handelen kan. Ik heb mij[ geen benijdenswaar dige! loc kunnen voorstellen, dan te leven aan' uw.: zijlde en in de nabijheid van de teederstei aller moeders. Maar zulk een leven is voor mijl niei weggelegd; het streven daarnaar zou op dbitterste teleurstelling uitloopen. Keert tot uwen ouden werkkring terug, en bekommer u nielt over mijne toekomst. Ik heb van jongs af voor mij zeiwen moeien zorgen; en nu ik het zwaarste offeT aan mijn plicht moet brengen, zal God mij zeker nog minder verlaten dan ooit. Word ik door gebrek be dreigd, dat zal ik mij alleen tot u om bijstand wenden. Maar tracht mij|n verblijf niet op te sporen: al slaagdet gij daarin, gij zoudt mij onverzettelijk vinden in mijn besluit. Ik omhels u, Clememit, en uwe geliefde moe der in gedachten. Ofschoon van u gescheiden', blijf ik u liefhebben èn voor u bidden. Kunt' gij mij wederkeerig niet vergeten, blijf mij dan, uw Mathilda noemen en laat ons leven zooda nig zijn, dat mij elkander eens d-ldr terug vinden, waar het onvolmaakte aardsche door het volmaakte hemelsche vervangen zal wor den. Vaarwel, Clement. De Hemel zij met u! Uwe Mathilda." Clement reikte den brief, dien hij met tra nen besproeid had, aan zijne moeder over, en liep, terwijl zij dien las, met saamgevouwen en opgeheven haniden, de kamer op en neer. „Wat moet dit alles beteekenen, Clement?" riep zijne moeder, voor wie Mathilda's stap ,nog veel raadsetachtiger 'was dan voor haar zoon. „Wat in 's hemelsnaam, kan Mathilda bewogen hebben, om plotseling eene betrek king te verbreken, waarin zij haar hoogste heil zag, en waarop zij; wist, dat ook uwe toe komst gebouwd was." Een gril, een hersenschimmige vrees, lieve moeder, bewoog haar aldus te handelen." „Maar ,wat vreesde zij dan? Ik kan dit uit haren brief niet opmaken." „Helaas moeder! zijl vreesde, dat het mijl vroeger of later berouwen zou haar tot vrouw genomen te hebben." „Om-dat zij u, naar hare meening, niet gei neeg lief had?" i „Neen... Ach, moeder! hare vrees was te kleingeestig om er over te spreken: zij dacht dat men laag op mjij- zou neerzien, omdat ik, zooals zij het noemde, een vrouw beneden mijn; stand getrouwd had." smaakt ah room op de vergaderingen van de voorbereidings commissie voor de ontwapeningsconferentie tot u'ting kwam, mede helpen verklaren Frank rijk en België in het Westen en Polen, en Tsje- cho Slowakije in he'f Oosten, voelen zich nog niet heelemaal gerust. Ongetwijfeld heeft hum eigen houding daaraan niet de minste schuld. Maar een volk ziet evengoed als een individu gemakkelijker den splinter in der broeders dan; de balk in het eigen oog. Op een vraag van eep Waalscbe senator Iieefi minister Van der Velde nog onlaags bet be staan van een Fransch-Belgisch militair ac- coord bevestigd, daarbij' natuurlijk op het defen sieve karakter den nadruk leggende. En in het Oosten hebben nog pas de Polen zich over uitlatingen van den Duitschen minis ter Herge over Duitschland's Oostelijke gren zen beklaagd. Den laatsten tijd heeft bevendien Italië met zijn uitdagende Balkan-politiek zijn best gedaan de onrust in de wereld te vermeer- deren. Europa staat nog altijd met het geweer, a^n den voet. Wat helpen dan voorbereidings commissies voor ontwapeningsconferenties? Njeen werkelijk de mensch verandert -niet zoo gauw en de wereld ook niet. Daarmee zul len we, ook al veranderen de vormen rekening moeten houden. Rechtzaken ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 10 Mei. UITSPRAAK. Joh. S. Blokker, overtreding Leerplichtwet Hoo- ger beroep). Het onderzoek wordt op Dinsdag 24 Mei hervat. NIEUWE ZAKEN- Hij had er geen tabak van. Een polderwerker uit Beverwijk, Corn, de V,, met een echte Abclinofacie, die vroeger te Wierin- gen de Zuiderzee mee hielp dempen, was veroor deeld! ot f50 boete of 50 dagen, omdat hij de keetvrouw, Trijntje van I.ith, met wie hij een meer inti.eme relatie had aangeknoopt, na het afbre ken v^n die teedere verstandhouding had bedreigd met een open knipmes en haar de sombere voor spelling had toegebruld: „je gaat er aan". De polderjongen hield zich sjakes totdat hij eindelijk voor het alternatief stond: betalen of 50 dagen de lik in. Toen herinnerde hij zich eensklaps dat hij volmaakt onschuldig was en de vrouw, alle?n 'n 'paar onbeduidende opstoppers had verkocht. Hij kwam dus tegen dit vonnis in verzet, maar hoor de Devestiging van dit vonnis tegen zich requi- reeren, zoodat hij ten slotte wel tot een beslis sing zal moeten komen. Ee electriciteitsleiding geraakt. 'De vrachtrijder Albert N., te Calantsoog, die nogal eens 'n keer pech heeft, moest nu terecht staan wegens beschadiging van de electrische lei ding te Schagen. Hij reed op 7 October 1826 met zijn vrachtauto, waarop een dresseerkar was ge plaatst, met de spoorstokken de lucht in, op de Lagedijk te Schagen en trof met die spoorstokken de electrische draden in de boomen, waardoor een defect ontstond en p.m. f 18 schade werd aan gericht. Albert beweerde geheel onkundig te zijn gewees tvan de aanwezigheid die rlijnen, maar een chauffeur is, verplicht van alles wat onder en bo ven, achter en voor en opzij van hem is, op de - hoogte te zijn en derhalve was Appie weer de sigaar en werd tegen hem maar eventjes f 40 boete ot 40 dagen geëischt. IXa; OLYMPIADE AMSTERDAM 1928. Belangstelling uit Duitschland. Telkens weer bereiken het Comité 1928 be lichten waaruit blijkt dat de belangstelling voor de Olympische spelen van Duitsche* zijde bui tengewoon groot zal zijin. De Consul van Duitschland te Duisburg ont-. ving van de Directie van -de Krup-fabrieken te Rheinhausen bericht, dat van uit dat ressort circa 500 belangstellenden alleen reeds voor de Olympische zwemwedstrijden de reis naar Vin sterdam zullen ondernemen Voorts wordt door de Allgemeine Alster Club: in Hamburg een groote stoomboot ingericht! voor de belangstellenden in de roei- en zeil wedstrijden. Deze boot dient dan tevens voor de huisvesting en blijft tijdens de Olympische Spelen te Amsterdam voor anker. ONGEVALLEN. D,e 6-jarige Lena Millenaar te Leerdam heeft Zondag ernstige brand wonden gekregen doordat o n kwajongen op straat haar teen' brandende sigaret in het schort had gegooid; tengevolge waarvan haar kleeren in brand ge raakten. Twee heenen hebben al hun best ge daan om het kind te helpen en hebben daar-, bij zelf ook brandwonden gekregen. Des nachts is de kleine aan de gevolgen over leden. - OUDE NIEDORP. Bij loting is de volgorde en het nummer der lijsten voor de raadsveriezing op 18 Mei a.s.: lc lijst R. K.; 2e lijst Protestantenbond. An:lers niet, Clement? Ach, ongelukkige MathildaHad zijl mij slechts in de verte haan bezwaar te kennen gegeven, ik zou het haar wel uit het hoofd hebben gepraat." „Neen, beste moeder, dat zou u evenmin, als mij gelukt zijn. Het einde zou niet anders geweest zijn dan het nu is." .Het einde? Maar, Clement,, gij; denkt er, toch niet aan om in haren onzinnigen stap te berusten?" ..Ik zal geene pogingen onbeproefd laten) om haar op te sporen en haar van besluit te deen veranderen. Doch zoo het eerste mij al geiukken mag, mijin voorgevoel zegt mij, he laas, dat het laatste onbereikbaar zal wezen!" „Waar kan zij) zijn heengegaan? Zou zij zich in tie nabijheid, te Lisford bijvoorbeeld kunnen) bevinden? Zij kan hoogstens een paar urenj weg zijtn." „Ik vermoed,-lieve moeder, dat zij met den vroegen trein naar Londen is vertrokken." Het stuitte Clement zeer tegen de borst om ruchtbaarheid aan Mathilda's vlucht te geven; maar dit was onvermijdelijk, wilde hij te weten; k- rrivn, waarheen zij zich had begeven. Uit de inlichtingen, die hij 'bij den logementhouder; en aan het spoorweg-station bekwam, bleek, 'dat zij kort na vijven „het Koningshert" ver laten had. Een der bediende|n vara het loge ment had haar de gang zien uitgaan, tegelijk met een der reizigers, die met den van Bir-. mingham komenden nachttrein vertrokken waren, en dien hij aanvankelijk voor Clement; had gehouden. Werkelijk was zij nagenoeg gelijktijdig met die heeren aan het station ge komen en had een plaatskaartje naar Londen; gevraagd, waar de trein tegen tien uur des, morgens zou aankomen. (Wordt vervolgd.)' 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1