NIEUWE 1 Witte Ster Land-en Tuinbouw artikelen. Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag K Mei 1927 36e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIEHT 7 - IEL 644 UIHU| leva® van da Weak Pruimtabak No. 57 IMTERC.TELEPHOOM 32 Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. - COURANT Reilact.-Vitff-. J. H. KEIZER. Bureel ÜToordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. TOB NOOIT. VERWACHTING EN VERVULLING. Met duizend masten kiest de jonge ling zee; Stil, op een geredde boot, komt de grijsaard de haven in. Friedrich von Schiller. Aan den oever van dera Oceaan des levens staat de jongeman 1A1 ia zijn geest ziet hij duizenderlei mogelijkheden, om in het leven) te slagen, Met duizend schepen kiest hij de) baren van de zee, die hem nog door onstuimig-' heid noch door uitgestrektheid afschrikt. Hij) tintelt van verlangen., om op de schuimkop-, pige golven te worstelen me.t de elementen;! in zich gevoelt hij- het verlangen om te slagen;; hjj weet zoo goed als zeker, dat hij slagen! zal... i Aan de eindelooze levenszee staat een ges kromde grijsaard, die met lichtlooze, matte oogen rustig staart naar den eimider. Zijp zwerf tochten over den Oceaan des levens zijn af- geloopen, en op de ééne boot, die hij nog mocht redden van de dtïlzend zeilen, waar mee hy de levenszee aanvaardde, is hij nog veilig de haven binnetngeloopen. Er ligt wee moed in zijp blik, wanneer hij terugziet op de levensreis, waarop hij zooveel schepen beeft moeten achterlaten, die niet bestand bleken tegen de levensstormen, die hem hebben om-j loeid... Zóó is het leven. De ideaLep 'der jeugd zijp verdwenenéén voor één zijp zij gevallen onder de mokerslagen, die de levensomstandigheden; erop gebeukt hebben en ten slotte zijn er nog slechts enkele overgebleven. En dat is heel natuurlijk en goed, want de jeugd moet wel aandurven en willen ondernemen, anders blijft er voor de grijsheid heelemaal niets meer over tea slotte. Hoe meer schepen de jonge man! ziet vergaan, hoe meer hij, Leert wat het leven is en als hij aan het eind van zijn dag één: enkel schip behouden in de haven voert, dan/ kan hij tevreden zijn, waint die in de vele plannen, die hij heeft gemaakt gedurende zijn, leven bevredigende werkzaamheid heeft gevon den, en er in geslaagd is er één goed en melt! succes te verwezenlijken heeft niet tevergeefs geleefd en heeft zijp plicht als mensch gedaan/ ,,In groote dingen gewild te hebben, is vol doende," zegt Vergilius. Or. Jos de Cock. i* Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, 's-Gravenhage, gratis ziel kundige adviezen o.m. over de. wijze, waarop zij hun geest kunnen: verfrisschen en hun wils kracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blald geregeld wor den behandeld. Mochten de beantwoordingep tè uitvoerig woridep dan direct schriftelijk aan de aanvragers. i Vader tie O., Noordscharwoude Het is een moeilijk geval, waarover U ons schrijft. De zaak dateert n.l. niet van nu, niet uit deze betrekking, maar zij is veel ouder. Dat zij uw zoon sarren in zijn betrekking en hij daar machteloos tegenover staat, is ons duidelijk, want in den regel nemen die jongelui het onder elkaar niet zoo nauw en allicht wordt dan de zwakste naar den geest het mikpunt van allen. Het geheele geval moet n.l. gezocht worden in dien tijd, dat Uw zoon nog de school bezocht, want daar is op voldoende wijze acht geslagen op de ontwikkeling van zijn wils kracht. Wapneer hij| in dieni tijd flink was achter na gezeten en mien had hem er toen op ge wezen, dat hij van zich af moest bijten, wan ne r hij meenide, dat hem onrecht werd aan gedaan, dan had hij thans beter voorbereid in het werkelijke leven gestaan. Wij moeten U absoluut ontraden de hulp van zijn chef in te roepen, om hem te doen beschermen tegën de dottemijten van zijn kameraden. Dit zou deze nog meer prikkelen hem te sarren en ten slotte zou daardoor zij)n samenwerking on mogelijk worden gemaakt en voor hemzelf wordt de toestand onhoudbaar. De volgende opmerkingen echter moet U nog eens onder oogen zien. Het komt heel dikwijls voor, dat van een tweeling de ééne, broer goed kan leeren en flink, terwijl de andere wat achterlijk is. Dit is waarschijnlijk hier ook het geval, en moet U dep jongen! niet hard vallen, maar toch ook door al te groote toegevendheid zijn slapheid niet in de han l werken. Wijst U hem vooral niet te veel on de prestaties van zijp tweelingbroer. Dit zou een wrok kunnen doen ontstaan, die het familieverband zou kunnen verstoren. Wanneer U hem door hem als voorbeeld te stellen ken nissen, die het tot iets gebracht hebben, on danks allerlei moeilijkheden kunt prikkelen om! zelf iets aan te pakken, dan geloof ik, dat hijl wel veranderen zal en een. begin maken 'met! dingen, die tot nu toe langs hem zijn gegaan. Alteen geduld en zachtheid (geen weekheid)! kunnen hem leiden en veranderen. Aan onderstaande personen is persoonlijk antwoord gezonden, aangezien de beantwoor ding le uitvoerig was voor plaatsing in dit biad. Hl. K. te N.-S.; P. te N.-S.; G. D. te Z*Ss.;< H. J. te O.; v. T. te B|.; H. K. te B.; Na de Novembersche April-maand is gevolgd ac midzomersche, bijna door hittegolf geteisterde of begunstigde, naar gelang van persoonlijke voor keur, Mei. Welke zwoele midzomer-temperatuur nog voort duurt, terwijl ik dit ga schrijven. Volgens de me teorologen is er weinig kans op verandering in ongunstigen zin. \Vachten wij af! De Julianafeesten van 30 April liggen reeds, hoe snel gaat de tijd thans voort! in zeker verschiet achter ons. Op Maandag 2 Mei heeft H;.M. de Koningin hare dochter deïnstalleerd als Gerech tigd om zitting te hebben in den Raad van State. Nadat H.K.H. de Kroonprinses verschillende cor- peratieën in audiëntie had ontvangen, ook uit Hongarije, welke haar geschenken ter huldiging aanboden. lEiindelijk is de Koninklijke familie naar het Loq vertrokken, en men kan zich levendig voorstellen; dat 't voor de Prinses een herademing zal zijn ge weest, na de afmattende feestdagen rust te kunnen nemen in de heerlijke landelijke streek bij het Loo, Den ipen Mei begint voor de Eerste en voor de Tweede Kamer van de Staten-Generaal het laatste deel van werkzaamheid in, de zitting k)26-'2~/. Voor den Senaat zal zich dit bijeen-zijn allicht uitstrek-) ken tot misschien half Mei. I Het Lagerhuis zal, gelijk reeds vroeger verduide lijkt, na Pinksteren niet meer bijeen blijven. Er is nog heel wat af te doen, alvorens bet „Klokje van Gehoorzaamheid," voor het groote zo merreces voor de Tweede Kamer straks gaat luiuen Uit ae Regeeringscuisine is gearriveerd het wets ontwerp tot het achterhalen van belastingschuld van landgenooten, die naar het buitenland verhuis den bm den Vaderlandschen fiscus te verschalken. Verschenen is de memorie van Antwoord op het ontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet, de welke het wetsvoorstel van 23 Januari 1925 ver vangt. en waarbij de eerste oefentijd van vier op drie maanden wordt teruggebracht. Aan de Orde komt nu welhaast het ontwerp tot het scheppen van een departement van Defensie, samensmeltend de departementen van Oorlog en \*ir. Marine, waartegen vanuit het Parlement vele bezwaren zijn gerezen. Er is, in de groote zeer- ut'gente kwestie van de verhouding Nederland tot Belgic de oprichting van het Vennootschap Ne- derland-België te onzent, terwijl bij de „zuidelijke naburen als pendant werd gesticht een Zuster vereniging België-Nederland. Deze dingen geeft recht en reden om ook hier te verwachten, dat ook Paul Kruger's woord „Al les zal reg-kom" zal worden bewaarheid. Uit Indië kwamen uit de Atjehbuurt, lichtelijk verontrustende tijdingen. In het mirist-betrouwbare deel had wederom een overval plaats, waarbij o.a. de luitenant Harting licht werdgewond. Wat de „wezenlijke waarde en beteekenis" van deze din gen heeft te beduiden, zal nader moeten blijken. Wij leven in de periode van de naderende Raads verkiezingen in den lande, welke einde van Mei maand nogmaals zullen verduidelijken, welke de momenteele^ kracht is van de politieke partijen. Uit het zeer verre Oosten kwam de tijding dat Hr. M -. „Sumatra" telegrafisch regeeringsbevel ontving, Shanghai te verlaten, welke order natuur lijk mets had te maken met den toevallig tegelij kertijd uitgevaardigden eisch der communistén tot het terugtrekken van dezen kruiser uit de Chi neesche wateren. l,Uit de jongste Personalia. In den avond van Dinsdag 3 Mei is den oud-minister dr. de Visser als oud-veldprediker, uitgereikt door minister Lam- boOy, het Mobilisatiekruis, bij welke gelegenheid de groote gaven van dezen theoloog-staatsman nog eenmaal zijn onderstreept. Den 25en Mei a.s. zal de senator mr. Harm Smeenge hulde worden georacht ter gelegenheid van zijn 73sten geboorte dag. Een eere-comité isgevormd onder leiding var mr. G Vissering. Uit de jongste doodenlijst: Mej. H. J. C. Kolff, oprichtster van het Kolff-blinden-Instituut, grooc philantrope, 91 jaar, Den Haag. Prof. dr. R. H, Saltet, oud-hoogleeraar in de medische politie en de gezondheidsleer, 74 jaar, te Amsterdam. J. K. Slakman, Bosse, arts, oud-dirig. off. van gez. 2e klasse, 88 jaar, te Haarlem. Charles Boissevain, de nestor onzer journalisten, 84 jaar, te Naarden Jhr .mr. U. W. E. van Panhuijs, griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden, op 48-jarigen leef tijd. Uit de jongste criminalia teeken #ik aan, dat in I)en Haag van 19 Maart j.l. af niet minder dgn 480 processeh-verbaal zijn opgemaakt wegéns" over schrijding van de bepaling betreffende 30 K.M. maximum snelheid. Het „streven" begint dus wel op te komen tot het paal- en perk stellen van 't gedoe der „kilometervreters! In de Hofstad had, aan het Groenewegje, een brand plaats onder om standigheden welke aanleiding gaven om de be woners in arrest te stellen. Zij werden vervolgens weer in vrijheid gebracht, maar weer int arrest ge houden, nu krachtens verdenking van overtreding der zedelijkheidsvoorschriften. Bij de Limburgsehe Gemeente Stein is een zestienjarig meisje gewurgd gevonden. Een man, van de gruweldaad verdacht en in arrest genomen, blijft schuld aan den moord ontkennen. fa een Maastrichtsch hotel vond men een 26- jarigen man en een 22-jarige vrouw, die zich voor echtgenooten hadden uitgegeven, door moord en zelfmoord van het leven beroofd. „Drama d'a- mour"! In de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Arnhem is inbraak gepleegd en voor een bedrag vpn f2100 roofbuit gehaald. Te Utrecht is eene vrouw in de fortgracht bij de Lunetten verdronken. De echt genoot, die haar vergezelde, werd gearresteerd Hij ontkent haar wat vermoed wordt in dén dood te hebben gedreven. Uit de ongelukkenserie: waarbij voor de reeks auto-ongevallen c.a. wederom naar de bladen wordt verwezen meporeer ik, dat bij Venlo een schrik kelijke bosch -en heidebrand heeft gewoed. In lente- en zomertijd moet toch wel telkens won den gewezen op d'en plicht om met de allergrootste behoedzaamheid in buiten-streken om te gaan met nog brandende sigaren, sigaretten en lucifers. Wat door Jan Publiek op zoo schromelijke wijze vaak wordt vergeten! Tc Voorburg Z.-H., woedde een felle brand, welke eene hoenderfokkerij en stallen in de asch legde. Te Oostwoud N.-H. zijn een café en boer derij doo rhet vuur verwoest. Ik ben weer genaderd tot de „nova" van niet- lugubere soort. Gevierd is te Heerlen, in tegenwoordigheid o.a van prins Hendrik het zilveren jubileum van onze Staatsmijnen in Limburg. «Vooruitzicht bestaat, dat tegen Juli de brief- porti inderdaad dan toch van tien cents zullen worden verlaagd tot „vier duiten minder". In af wachting van wellicht-volgende nadere verlaging. De eigenaar van het schilderij, te Delft, die meen de een ras- en wasch-echte Rembrandt in bezit te nebben gekregen, is tot de zekerheid geraakt dat. hij zich heeft vergist. Het stuk was slechts „verdienstelijke copie". Tens lotte nog wederom een curiosum; na zeven en veertig jaren wachtens, heeft de Ned. Herv. Gemeente te Hoornaar (ring Gorinchem) een pre dikant gekregen. Wie denkt hier niet aan het oude: „Beter laat dan nooit"?! BUITENLAND. Zooals wij verwacht hebben, heeft het Britsche Lagerhuis de door de regeering ingediende, veel- OVERTREFT ALLE ANDERE mSMAAKn STEVIGHEID besproken 'en gewraakte wet op de vakvereni gingen, met een groote meerderheid in tweede le zing aangenomen. Toen daarna werd besloten om tot artikelsgewijze behandeling van het ontwerp over te gaan is de regeering zelf met wijzigingen voor den dag gekomen. De belangrijkste dier wij zigingen is het begrip „onwettige staking" en wat de regcering hieronder wil verstaan. Dit begrip wordt in artikel 1 uitgewerkt. De voorgestelde wijziging komt hierop neer, dat als onwettig wtfelaar i wordt elke staking,- die er op gericht is pressie uit te oefenen op de regee ring, hetzij direct, of indirect voor bet berok kenen van ongemak aan die gemeenschap of een deel van de gemeenschap. Terecht woi;dt deze wijziging als een verscherping van het ontwerp beschouwidt Thans zijn niet minder dan 88 andere amende menten in behandeling gekomen, doch het is re voorzien, dat alleen die der regeering sucoes zul len hebben. In Duitschland is de gevreesde „Stahlheim dag" verrassend rustig verloopen. De zorgvuldige politiemaatregelen, welke op een waren veldslag berekend waren; bleken in vele gevallen over bodig te zijn. Wel vielen er hier en daar wat klappen, als gevolg vatteen communistische anti- betooging. doch noemenswaardige incidenten heb ben zich niet voorgedaan. Wat verder nog opvie! is, dat de deelneming aan den Stahlhelmdagbe- tooging beduiaend minder was, dan men zich in den aanvang had voorgesteld. In China heerscht nog steeds een niet te or denen chaos. Ook de berichtgeving uit het He- melsc-he Rijk omtrent wat daar voorvalt is er al dien tijd niet beter op geworden. Chamber lain heeft in het Britsche Lagerhuis een uitvoe rige verklaring omtrent Engeland's houding te genover de Chineesche autoriteiten afgelegd. Hierin heeft hij gezegd, dat hiji het niet wen- schelijk acht een nieuwe nota aan Hankow te zenden met betrekking tot het gebeurde te Nan king'. Naar zijn meening heeft het vraagstuk der bestraffing van de misdadigers te Nanking een geheel nieuw aspect gekregen, nu de nieuwe re geering reden geeft te vertrouwen, dat de schul digen hun gerechte straf niet zullen ontgaan. Wat die bestraffing betreft, kunnen we nu reeds constateeren, dat de meeste ^hooggeplaatste Chi- neezen, die verantwoordelijk waren voor de mis daden te Nanking op afdoende wijze en met be kwamen spoed gestraft zijn. In het koppensnel len zijn de Chineezen nog altijd even vlug. Maar, als het op betalen aankomt... En zoo levert de kwestie van de schadevergoeding nog; wél moei lijkheden op. De Britsche regeering zou .graag oen Chineesche regeering ontdekken, die zij ver antwoordelijk kan stellen voor al de beleedigin- gen en materieele ongerechtigdheden aan hare onderdanen aangedaan, doch tot op hedeh be staat er zulk een Chineesche regeering nog niet. Zoowel in Noord- als in Zuid-China is van re- geeren, in den meest - schappelijken zin van het woord absoluut' geen sprake. En Chamberlain zeide ook heel voorzichtig, dat de Britsche regeering thans ook wacht, tot er vroeg of laat een Chineesche regeering komt, die als zoodanig beschouwd kan worden. Doch of de Britsche minister van Buitenlandse he Za ken nog hoop heeft, dat tegen dien tijd het Brit sche Bijk nog bestaat, laat hijl in het midden! De chaos in China blijft voorloopig in de wereld..,..

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1