TWEEDE laai Zuidsoharwoude Hike Breijer laad Broek op Langendijk Speciaal Üorsetten-Magazijn Donderdag vergaderde de Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter burgemeester Van Spengler. De Voorzitter deelt mede bij, de opening, dat spr. wegens ziekte van den Secretaris het Se cretariaat heeft waargenomen en dat heien oe heer Parma als zoodanig functioneert, ech ter zonder eenige verantwoordelijkheid. Spr. stelt voor den burgemeester als loco-secretaris te benoemen, opdat dan bij voorkomende ge vallen is voorzien, zooals de wet het voorschrijft hiertoe is noodig de Koninklijke toestemming. Besloten wordt als wordt voorgesteld. De notulen worden tot de volgende verga dering uitgesteld. Voorzitter stelt hierna aan de orde het agen dapunt Bestemming van de winst van het elec- trisch bedrijf. Spreker zegt dat dit punt nauw verband houdt met het tweede punt: vaststel ling van den vermenigvuldigingsfactor voor de plaatselijke inkomstenbelasting. De witst elec. bedrijf 1925 ad f 9722.45 is wegens de prijs- erlaging met 5 cent per K.W.U. geheel op •cl reserve gebracht. Niettegenstaande deze ver laging geeft de Rekening 1926 weer eet winst aftn van f 4793.73. De Commissie Lichtbedrij- stelt nu voor het geheele bedrag van f 14.516.28 uit te keeren aan de Gemeenten. Wegens de zeer ongunstige economische omstandigheden' zal het zeer moeilijk zijn een juist bedrag voor de pl. belastingen vast te stellen en acht men dus genoemde winstverdeeling uit de uiterste noodzaak geboren. Aan de hand van de cijfers toönt spr. aan dat de inkomsten sterk zjjn verminderd en de Inspecteur der belastingen'' spreekt hiervan als een debacle. Wel zal deze winst uit het elec. bedrijf ten goede komen aan den Dienst 1926, maar over een vermoede lijk batig saldo zou beschikt kunnen worden. In overleg met den Inspecteur meen en Bi. en W. te moeten voorstellen het vermenigvuldi- gingscijfer vast te moeten stellen op 1.7. JDe heer Du Burck had 'liever gezien dat "béide punten afzonderlijk werden behandeld. Volgens het Reglement op de Lichtbedrijven kan 50 pet. van de winst, zonder dat de Raden hierover worden gehoord, aan de Gemeenten uitgekeerd worden, terwijl de andere helft op _d? reerse wordt gebracht. Wanneer we echter nu ook al gaan beschikken over de winst 1926, doet spr. hieraan niet mee. voor hem uit de Rekening en het accountantsrapport is geble ken dat die winst er werkelijk ook is. De Voorzitter zegt dat dit alleen een forma listisch bezwaar is en verwondert zich dat de heer du Burck, die zelf rapporteur was over de rekening 1925, ook nog spreekt over de winst van dat jaar. Spr. wijst er op, dat het feitelijk alleen gaat over de winst 1926. Welnu, tjie winst is er werkelijk- De reden dat deze' zaak reeds nu behandeld wordt, is alleen de noodzaak van het bepalen vaia het verm. cijfer. De heer Zeeman is geen voorstander. Spr. houdt de winst liever in de bedrjj(ven zelf. Ër is natuurlek recht om de 50 pet. uit te beeren, maar de a|ndere helft, dat is iets anders. In September heeft Spr. een wijziging van het Reglement voorgesteld, wat helaas niemand steunde. Spr. kan niet anders zeggen, dan dat hij er tegen is, omdat mede de winst kan die tien in het bedrijf om meer concurreerend op te treden tegenover het petroleumgebruik e.d. Voorzitter zegt, dat als de econ. toestand niet zoo slecht was, dit voorstel er niet zou zijin. Vroeger is de winst bestemd tot extra-afschrij ving De bedrij|ven zijn gezond, ook het gas-. Dedrijf sluit, ondanks hooge kolenprijzen, met een batig saldo. Er is geen enkel bezwaar tegen om aan deze winst deze bestemming te geven. Ook in Amsterdam, Alkmaar, Scha- gen en meerdere gemeenten wordt uit de be drijven geput en spr. is van oordeel dat juist de lagere inkomens bij deze regeling bevoor deeld worden. De heer Groen zegt, dat men over het prin cipe zeer lang zou kunnen spreken maar er is alle reden om nu de zakelijke kant te be zien. Er is een tijd geweest, dat het elec. bedrijf groote offers vroeg, waarom zouden wij nu .de winst niet bestemmen, nu het een factor kan zijn om de belasting zoo laag moge lijk te houden. En dit laatste is absoluut noo- chg De heer Dijkhuizen gelooft niet dat het be sluit op de belasting een grooten invloed zal hebben. Spr. gelooft dat het hiermede nogal mee zal vallen. Spr. zou alleen de 50 pet. willen uitbeeren. De voorzitter zegt, dat hiervoor geen voor stel zou noodig zjjln. Spr. begrijpt niet, dat de heer Dijkhuizen nog kan denken, dat het met de belasting nogal mee zal vallen, waar de Inspecteur zelfs van een debiele spreekt. De beer Kramer sluit zich aan bij den Voor zitter. De Gascommissie streeft steeds naar ren dabiliteit der bedrijven, zonder motief van winst maken. De bedrijven zijn gezond en de prijs verlaging voor electrische stroom gaf ook geen nadeelige gevolgen. Er is niet het minste be zwaar om de winst nu uit te keeren. De Gas1 commissie verheugt zich echter helaas niet in de waardeerende belangstelling van het publ bliek... I De Voorzitter: Zegt U van de Pers. De lieer Kramer: Neen ook niet van de Pers j Spr komt er tegen op dat maar steeds aan 1 vallen worden gedaan en kletspraatjes zonder 1 bewijzen worden gelanceerd. De bedrijven zijn zeei zeker werkzaam in het belang der bur gers. De heer du Burck is niet tegen de 50 pet. He: hoofdbezwaar van spr. is echter, dat wij nu ook al de winst van 1926 gaan bestem men Wij binden ons hierdoor ook aan de Rekening, die we dan ook zoo maar zullen moeten aanvaarden. Zullen Ged Staten zoo iets goedkeuren? De voorzitter: Het zou kunnen gebeuren dat een bepaalde post zou moeten worden over gebracht. De winst is er en al zou nu eeri schromelijke vergissing zijn gemaakt, welnu, clan zou het ten onrechte genotene terug moe ten worden gestort. Di. heer Dijkhuizen zou indien de Gemeente in nood verkeerde kunnen meegaan. Nu wil spr. volstaan met de 50 pet. D:e heer Du Burck stelt voor alleen de 50 pet. uit te keeren. Voorzitter brengt het voorstel van BJ. en W. in stemming, dat met de stemmen van. de heer-en dt Burck, Dijkhuizen en Zeeman tegen wordt aangenomen. Vervolgens brengt de voorzitter in stemming het voorstel om het vermenigvuldigingscijfer op 1.7 te bepalen. Gekomen tot den heer Dijkhuizen vraagt spr. of dit zoo maar gaat en er niet over gespro ken wordt. De Voorzitter: Daar is over gesproken. De beeren Dijkhuizen en du Burck stemnxeni blanco; de overige heeren voor. De voorzitter vraagt zich af of er op zoo n manier niet met de gemetentebelangen wordt gespeeld en sluit hierop .de vergadering. Sfflienft H - Tel. 526 HLKNIAAR CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. Vrijuagmiddag vergaderde de raad van bovenge noemde gemeente ten raadhuize, onder voorzitter schap van den Edelachtbaren heer P. Slot, bur gemeester - Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed waarna de notulen der vorige vergadering, na le zing ongewijzigd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Dankbetuiging van de vereeniging „Het Belang der Jeugd"' voor de wel willende behandeling en goedgunstige beschikking door den raad betreffende de aanstelling van de derde leerkracnt. In verband hiermede deelt de voorz. mede, dar mej. Roos met ingang van i April is aangesteld tegen eene vergoeding van f40 per maand. Van den insp. der dir. belastingen is bericht ont vangen, dat de gemeenteopcenten over de gemeen te-inkomstenbelasting f3143.06 bedragen. Van den ontv. der dir. belastingen, dat de uitkec- ring aan de gemeente, betreffende dividend en tan tième f214.15 bedraagt. Door de gemeentebesturen van Oudkarspel en Noordscharwoude is adhaesie betuigd aan het adres aari de Koningin, betreffende het verzoek geen toestemming te verleenen tot het plaasen van een tol op den Twuijvenveg. De adhaesiebetuiging be treft niet de toelichting. Verslag van de gezondheidscommissie over 1926. Idem van den vleeschkeuringsdienst. Al deze sifikken worden voor kennisgeving aarn- genomen. .Ingekomen is een verzoek van den heer J. Visser noordeinde dezer gemeente om 8 meter water te mr.gen koopen van de gemeente om de schoeiing achteruit te kunnen zetten. De heer Oijevaar acht het beter indien overleg gepleegd wordt met den gemeente-opzichter. De voorz. stelt voor het verzoek in te willigen, met dien verstande, dat overleg gepleegd zal wor den met weth. Glas, den heer Oijevaar en den ge meente-opzichter om de richting der schoeiing te bepalen. Aldus wordt besloten. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van het voorstel van het bestuur der lichtbedrijven om de winst van het E.B. groot f 14.500.te verdeelen over de 5 gemeenten. De voorz. zegt' dat het niet in de bedoeling van het bestuur ligt om zooveel mogelijk winst uit de bedrijven t e halen. De bedrijven hebben reeds een reeks, van jaren gewerkt en is steeds getracht den kostenden prijs te bereiken, doch door de voordee- lige exploitatie is thans het winstcijfer to zulk een hoogte gekomen. Over dezen toestand is zeer ver schillend geoordeeld, doch zijn de meeningen ook alweer gewijzigd. De situatie is, dat inzonderheid het E.B. sterk is vooruitgegaan. Steeds zijn de af lossingen grooter geweest dan verplichtend was. Om echter dit bedrag voor aflossing te bestemmen acht het bestuur niet noodig, ofschoon het alleszins te prijzenv alt indien de lasten voor het nageslacht verlicht worden. iDc heer De Boer zag gaarne de samenvloeiing van het E.B. en het gasbedrijf, gezien den achter uitgang van het laatste. Verlaging van den gasprijs acht spr. in de komende jaren niet mogelijk, daar dit bedrijf meer en meer onderhoud zal vereischei) Door samensmelting zal echter een gasprijsverla- ging mogelijk zijn. De voorz. meent dat door een samenvloeing een „huishoudnig van Jan Steen" zal ontstaan, daar men dan niet weet, waar de winst en waar het verlies zit. De gemeenschappelijke regeling laat toe dat het tekort van het eene bedrijf door de> winst van het andere wordt gedekt. Z.A. acht het thans echter beter de winst te verdeelen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor het belastingjaar 19271928. /3. en W. stellen voor dit cijfer te bepalen op 1. De voorz. deelt mede, dat het vorige jaar het. cijfer op 0.8 is bepaald, thans is het noodzakelijk dit te verhoogen. Door het overschot van het vorige jaar is het mogelijk dat het cijfer 1 voldoende is. De opbrengst bedroeg verleden jaar f 24.300.en indien de toestanden in het tuinbouwbedrijf thans evengoed zouden ^jjn, zou de opbrengst met het cijfer 1 f 30370 bedragen. Met de huidige omstan digheden zal de opbrengst met het cijfer 1 f 22903.bedragen, hetwelk voldoende is. f ponder hoofdelijke stemming wordt aldus be sloten. Voorstel van B. en VV. tot het maken van een los- en laadplaats aan de Prins Hendrikkade. Naar aanleiding van een schrijven van de vereen. „Schuttcvaer", dat de vorige vergadering in handen van B. en W. is gesteld, stellen B. en iW. voor, de los- en laadplaats te brengen voor de woning' van den rijksveldwachter. Dit terrein is eigendom van de gemeente. Volgens begrooting van den gemeente-opzichter zijn de kosten geraamd op f282.84. Het water daar ter plaatse zal echter uit- geuiept moeten worden. De heer Zuijdam vindt de plaats te smal. De voorz. merkt op ,dat het hier geen doorvaart! is. De heer Zuijdam wenscht gezien de kosten, een stuk grond daar aansluitend; te koopen, om de .laadplaats in ruimer vaarwater te kunnen aan brengen. De voorz. zegt dat. de kosten verhaald zullen worden op de gebruikers. Z.A. wijst hiervoor op 't volgende punt der agenda. Echter wenscht de voorz. dit niet vooruit te loopen. 1 De heer Zuijdam zegt dat het zijn bedoeling is een stukje grond te koopen om den steiger te kunnen verlengen. •Hierna wordt het voorstel van B. en W. met allen voor aangenomen. Voorstel van B. en W. om de kosten van de aan te brengen los- en laadplaats door de gebruikers te doen ebtalen, door een verordening vast te stel len voor het heffen van kaaigeld. De concept-verordening bepaald, dat voor el ke twee uur of gedeelte daarvan fo.25 kaaigeld moet worden betaald. De verordening zal 1 Sept. 1927 in werking' treden. De invordering der gelden zal ter plaatse geschieden door een hiervoor aan te wijzen ambtenaar. De heer De Boer wenscht bepaald te zien, dat de beurtschippers, die aan tijd gebonden zijn, de voorrang gegeven zal worden voor het laden en lossen van goederen. ,De voorzitter zegt, dat de tarieven voor de nieu we laadplaats gelijk zijn gesteld voor die van den steiger bij de Fa. Vroegop. De bedoeling is, dat hierdoor meer gebruik van den nieuwen steiger zal worden gemaakt, waardoor het verkeer minder last zal ondervinden, dan thans het geval is. 'De heer De Boer merkt op, geen verschil in de; tarieven te willen, doch de beurtschippers voor de schuiten met kool te laten gaan. De voorz. zegt dat daarom juist een tijd is be- paala van twee uur, waardoor een ieder op de beurt gaal. Wellicht is het mogelijk in de toe komst den steiger te vergrooten. pe heer Zuijdam acht het, met het oog op de toekomst daar toch te smal. •Besloten wordt den steiger aan te brengen en de toekomst af te wachten. Naar aanleiding van een verzoek van den onder wijzer, den heer Keeman, het verleende ziekteverlof te verlengen met het oog op een eventueele af keuring, waardoor adressant in de gelegenheid ge steld wordt het pensioen te kunnen bekomen', stel len B. en W. voor goedgunstig te beschikken. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten Voorstel van B. en W. om toekenning van eene vergoeding van 2.5 pCt. der kosten voor herstel van den toren, aan den gemeende-opzichter. 'De voorz. deelt mede, dat door den gemeente- opzichter veel werk voor het herstel tot volle te- redenheid is verricht. B. en W. stellen voor, ge zien het lage salaris van f300.eene vergoeding toe te kennen van f52.50. Aldus wordt besloten. Voorstel van B. en W. tot het geven van een overpad aan de heeren Slot en Balder aan de Sluis- kade. Aldus wordt besloten. Inzake de verordening betreffende het minimum vetgehalte der melk, stellen B. en W. voor, deze opnieuw vast te stellen, daar door de Kroon de goedkeuring hierop is verleend. Aldus wordt besloten. Benoeming leden der schattingscommissie we- I gens periodieke aftreding. j 'De aftredende heeren A. Glas, R. Slot. C. Oije vaar en K. Ven worden met groote meerderheid herkozen. Nadere vaststelling rekening 1925. Behoudens enkele af- en overschrijvingen, wordt ae rekening conform het voorstel van B. en W. vastgesteld. De heer De Boer stelt voor den leden der stem- bureaux eene vergoeding toe te kennen van T7.50 pei zitting. De heer Zuijdam wenscht deze vergoeding te bepalen op f 5. De heer Ven acht eene vergoeding zeer billijk,, daar men als lid van het stembureau op de dagen der verkiezingen verplicht is een werkman voor zichzelf in de plaats te stellen. 'De heer Koedijk acht het wenschelijk dit punt in handen te stellen van B'. en VV. 1 Aldus wordt besloten. Niets meer aari de orde zijnde sluit de voorz. onder dank de vergadering. Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Bij de Donderdag gehouden aanbesteding, van manden voor de Tuinbouwvereeniging „ae Toe komst", werd aan den heer D. Voois geguna, de levering van 220 witte aardappelmanden met rot- tingooren en kim a f 0.70 en 15 gewone witte aardappelmand.'i: a f0.64. De levering van 65 bruine aardappelmanden en 19 rotiingkoolman- den, weri geguiau aan den heer Nijendal, resp. voor f 0.56 en f 1.40. Radio-Omroep RADIO-PROGRAMMA vain 15—21 Hei. Radio-Centrale HART KUIJT. OUDKARSPEL A 117. Progiamma-wijziging voorbehouden. Zondag 15 Mei. 8.30- 9.30 Kath. Radio-Omroep Hilversum 9.50 Ned. Chr. Radio-Vereeniging I.30 Het. Hawaaiien Radio-vijftal 2.30 Artis-conoert 8.00 Pers- en sportberichten. 8.10 Avondconcert H.D.jO.-orkest. Maandag 16 Mei. II.20 Tijdsein van Big Ben Daventry Het Daventry-kwartet. 12.35—2.00 Lunchmuziek door het. Trio van h. Rest. „Winkels" A'dam o.l.v. J.Castrelli. 3.304.30 Vrouwenuurtje Hilversum 5.006.00 Kinderuuxtje. 6.006.45 Vooravondconcert 6.457.15 Tuinbouwharifnurtje. 7.157.45 Vooravondconoert (voortzetting) 7.45 Politieberichten. 10.00 Persberichten. 8.10 Kamermuziek Hall. Strijkkwartet. Daarna Dansmuziek Daventrv Diinsdjag 17 Mei. 11.20 Tijdsein van Big Ben Het Daventry-kwartet. 12.35—2.00 Lunchmuziek 4.35 Pavillion Orchest 5.006.45 Vooravondconoert HiD.O.-Orkest 6.457.15 H.pD.O.-Taallessen, Eng les voor gev 7.157.45 Conversatieles Ftngelsch Hilversum 7.45 Politieberichten. 8.1011.00 Kath. Radio-Omroep. 10.30 Pers- en nieuwsberichten. Daarna Dansmuziek Woensdag 18 Mei. 11.20 Tijdsein van Big Ben 12.352.00 Lunchmuziek 2.00— 3.00 Emgelsche les voor kinderen 3.004.00 Voordracht door den heer Aug. C. v. d. Heijden, Waalwijk. Hilversum 5.306.15 Vooravondconcert HiD.O.-orkest 6.15 6.45 Jachtpraatje door L. Smelt Woodland Hoofdrad. v. h. weekblad „De Nederland- sehe Jager. Hilversum 6.45 -7.45 Vooravondconcert (voortzetting). 7.45 Politieberichten. 8.10 Ned. Chr. Radio-vereeniging 10-30 Pers- en nieuwsberichten. Daarna Dansmuziek Donderdag 19 Mei. 11.20 Tijdsein van Big Ben Het Daventry-kwartet. 12.352.00 Lunchmuziek Hilversum 3.30—4.30 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen! 6.00—7.45 Vooravond-concert. Hilversum 7.45 Politieberichten. 8.10 Concertgebouw-orkest. 10.30 Pers- en nieuwsberichten. Daarna Dansmuziek Daventrv Vrijdag 20 Mei. 11.20 Tijdsein van Big Ben Daventrv Het Daventry-kwartet. 12.352.00 Lunchmuziek Hilversum 4.05 Volksmuziek Daventrv' 5.006.45 Vooravondconoert H.D.O.-kwartet 6.457.15 Engelsche les voor beginners. 7.157.45 Eng. les voor iets gevorderden. 7.45 Politieberichten. 8.10 Les vanwege het onderwijsfonds van ae Binnenvaart. Hilversum 8.35 Avondconcert H.Dp.-orkest. Daarna Dansmuziek Daventrv Zaterdjag 21 Mei. 12.352.00 Lunchmuziek Hilversum 2.00 Jeugd-oonoert H.D.Ö.-orkest 7.45 Politieberichten. 8.10 V.AJR.A.-Programma. 10.35 Aansluiting Cinema Royal A'dam. Daarna Dansmuziek Daventry Daventry Hilversum Daventry Daventrv Daventry Hilversum Daventry Daventry

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3