Keuringsdienst uit den Noordermarktbond DE ZOMERTIJD. Buitenland Bij Sohereo PUROL Verslag 1926. Door wijziging in het boekjaar, dat vroeger gelijk aan het kalenderjaar was, maar thans meer in verband met het seizoen van Mei tot Mei loopt, verschijnt dit verslag over het 5e jaar van onzen dienst later dan voorheen. Voor de keuring werd aangegeven 48.72 HA* alzco een kleine vermeerdering van. 6 H.A. Uit o.s. overzicht blijken de resultaten in die vijf jaren: f H.A. Goedgek. Afgek. 1922 60— 40— 20.— 1923 26.10 15.965 10.945 1924 15.77 (12.84 29.30 1925 42.73 36.36 4.21 1926 48.72 41.07 7.65 Gewaardeerd in klasse: A. Bi. G. 1922 0.02 11.88 8 1923 0.71 8.765 6.49 1924 2.95 9.33 0.56 1925 19.4J5 17.135 0.0« 1926 23.56 13.30 4.21 si I li.'i !:*ri Hieruit blijkt dat een vooruitgang is te con- stateeren niet alleen in kwantiteit doch ook in kwaliteit; het percentage in Klasse A. Goed gekeurd is in vergelijking met andere diensten; zeer hoog, dat dit niet is verkregen door mini der iStrenge keuring blijkt uit de uitslag vani het Provinciale Contróle Proefveld, waar onze partijen aan 3de spits staan. Niettegenstaande de eischen voor de A klasse we roem verzwaard door bij de tellingen ver dachte planten voor ziek en die met ééin enkel vlekje half te rekenen, kon toch deze hooge cijfers bereikt worden Bijina geheel bestonden de aangegeven soor ten uit Eerstelingen; Ideaal, Schoolmeesters cn wijitvleeschige soorten worden bijna niet meer aangegeven. Enkele perceeltjes met late soorten komen steeds voor, o.a. Eigenheimers, Zw. blauwen .en dergelijke, doorgaans vertoo rnen ze in kwaliteit geweldige verschillen: met datgene wat voor vijf jaren werd aangegeven. Daar bij den aanvang dier keuring, onze keur meester Blokker nog niet uit Frankrijk terug was, en 't werk niet door een keurmeester Icon' worden afgedaan, is daarvoor door het be stuur in overleg met de Prov. Reg. Comm. den heer P. Nap te Oudkarspel aangesteld. In aanmerking genomen de hooge eischen die gesteld moeten worden, niet alleen wat kennis en routine betreft m^ar wat ook aangaat toet en doorzicht, gelooven we dat de keuze een goed; is geweest, temeer waar we zijn leef tijd in aanmerking nemen. De aanvang der keuring was weer enkele dagen vervroegd, het verloop is zeer regelmatig, geweest; de emidkeuring wordt steeds zoo laat mogelijk gehouden. 1 Een voor keurmeesters en verbouwers be langrijke bijzonderheid, die vermeldens waar dig is, betreft het voorkomen van reeds eer der vermelde groote mozaiekachtige vlekken, die zeer vroeg en bij koud weer voorkomen en veelal later blijken verdwenen, te zijn en daarom o.i. niet voor ziek gerekend dienen* te worden; hoewel we steeds zijn uitgegaan* van het |S tandpunt dat we beter het zekere voor het onzekere kunnen nemen, daar tot heden evenmini is aangetoond dat dergelijke planted gezond zijn dan het tegenovergestelde. In het verplichte verwijderen van „verkeer-i de" planten valt wel verbeetring te constateer ren al zijn er ook nog nalatigen, die daarvan de nadoelen ondervinden. We wezen verder nog op de nieuwe bepaling om rekening te hou den met aardappelvelden van slechte hoedanig heid in de nabijheid van voor goedkeuring in aammerkingkomemde perceelen, althans als ze binnen 10 Meter daarvan liggen. We merken hierbij op .daardoor de selecteur-kweeker ge straft althans benadeeld kan worden, terwijl hier zjin nalatige, slordige of ondeskundige buren de oorzaak kunnen, zijn en deze dus eerder verdienden! gestraft te worden. Zeker is van belang dat rekening gehouden wordt met besmettingskansen, zoodat hier scherp naar voren treedt het belang dat algemeen is bij deze kwestie, daar onkunde of nalatigheid van d; enkeling ook anderen benadeelt. De nieuwe bepaling betreffende de „manne tjes" behoefde hier weinig dienst te doen, daar deze zeer weinig worden aangetroffen. Runnen we dus in het algemeen constateeren, dat met steeds meerdere ernst gewerkt wordt er. bereixing van het doel, voldaan zijn we niet. Nog tekort wordt er gedaan aan stamselectie, die wel iswaar meer zorg en tijd vereischt, doch noodzake-, lijk is om het hoogst bereikbare te benaderen. We hebben echter goede hoop, dat daarvoor ook een, oplossing zal komen. Georganiseerd door de Provinciale Regelings- Commissie werd de keuring aangevangen met een z.g. voorkeuringsdag, waar tevens belangrijke za ken de keuring betreffende werden besproken, en tevens de resultaten op het controleproefveld wer den besproken. Op dit veld worden alle jaren ver schillende monsters van met A goedgekeurde par tijen, van alle aangesloten diensten uitgezet ter onderlinge vergelijking. Door den Prov. Controleur den heer Boot, leeraar aan de Rijkstuinbouwwinter scftool werden o.a. de volgende opmerkingen ge maakt in zijn verslag: „Vooral bij de nummer uit De Streek en om geving kwamen planten voor die topbont ver toonden. De partijen waarvan dit pootgoed af komstig was zijn in 1925 vroeg gekeurd, omdat „de snelle ontwikkeling van het gewas dit nood- „zaeklijk maakte. Na die laatste keuringen staan „die partijen nog enkele weken op het veld, „want het wordt gewoonlijk begin Juli, voordat „men het pootgoed rooit. Nu is het te begrij-. „pen dat juist in die laatste weken door blad luizen en andere insekten de topbonitziekte „kan worden overgebracht. „Door de zware bemesting, die hier aan de „vroege aardappelen wordt gegeven, is de blad „ontwikkeling zoof sterk dat men in Juni de „partijen niet goed meer kan keuren." Gaarne zouden we meer uit dit belangrijke ver slag aanhalen, doch we zouden te uitvoerig worden, we volstaan met de vermelding dat de monsters door ons ingezonden blijkens het verslag de bes ten der aangesloten diensten bleken te zijn, een resultaat, dat tot tevredenheid mag semmen, maar geen reden mag worden tot zelfvoldaanheid. Door genoemden controleur Boot werden oók th^ns eenige bezoeken ter plaatse afgelegd, om zich van de werkwijze te overtuigen. Een en ander kon zijn goedkeuring wegdragen. Ter toelichting diene, dat- de Prov. organisatie' werkt onder de auspiciën der Kon. Ned. Mij. vocm Tuinbouw en Plantkunde, welke het aangewezen; lichaarp is voor de Organiseering der Tuinbouwkeu- ringen hier meer .vroege aardappelsoorten betref fend een aangeslóten is bij „Het Centraal Comité inzake, keuring van Gewassen" te Wageninfeen, waarbij alie organisaties, uitgezonderd de z.g.n „K.I.Z." zijn aangesloten en geleid wordt door dsn Inspecteur van den Landbouw van het Ministerie van Binnenlandsche zaken en Landbouw, en onder hare Adiveseurs de bekende Wetenschappelijke voor mannen uit Wageningen en elders mag rekenen. Hieruit moge blijken, dat men hier niet te doen heeft "met zooals sommigen nog veronderstellen een of andere particuliere onderneming, doch het betreft een zeer goed gefundeerde organisatie, wer kende als een semi-officieele Staatsinstelling. Teneinde niet achter te komen bij het doen van proefnemingen op het gebied van kweeken en ver meerderen van minder of onbekende en nieuwe soorten werd door de Vereeniging een bescheiden kweekveld aangelegd, waarvan het verslag in ons volgend nummer laten volgen. De zomertijd begint hedennacht om 2 uur. Men zette dus hedenavond voor het te ruste gaan, zijn uurwerken een uur vooruit. VERLENGD BEZOEK DER 1JSHE1L1GEN De Amsterdamsche filiaalinrichting; van het Ned. Kon. Meteorologisch Instituut deelt mede: !D« IJsheiligen zijn dit jaar precies op tijd ge komen en het ziet er naar uit,( dat zij Europa nog niet direct verlaten zullen. Hooge druk over de Britsche Eilanden, lage druk over Scandinavië, waardoor een Noordelijke •luchtstroom over een groot deel van Europa ont staat, zijn noodig voor hun intocht en voortbestaart Een depressie uit het Noorden komende en naar het' Zuidoosten over Scandinavië, Finland en lOost-Duirschland wegtrekkende, hebben wij ver werkt. Een tweede nadert in het verre noorden bij Rost en Haparanda. Deze zal zich waarschijnlijk weer in dezelfde richting als haar voorgangster be wegen, zoodat de Noordelijke luchtstroom weer ver sterking krijgt na de onderbreking van heden, en het koude weer houdt aan1, f DE KOUDE IN HET BUITENLAND. [Uit verschillende Duitsche steden wordt sneeuw val gemeld. Ook te Berlijn is gisteren 'eenige sneeuw ■gevallen. Het heeft in den afgeloopen nacht te Munchen ncvig gesneeuwd. "Boven Dresden en omgeving woedde een sneeuw storm. Ook boven Berlijn viel sneeuw. ISinds gisteren is de temperatuur over de pro vincie Hannover snel gedaald, er vallen groote ha gelbuien met korte tusschenpoozen. De groente en aardbeiencultuur is voor 50 procent vernield, Groote schade is eveneens aangericht aan de ten velde staande jonge gewassen. De temperatuur daalde tot 4 (graden Celsius onder nul. Wit 43— 391, 46— 35, 35:28 en "wint. Zwart 26:37a, 44:33. a. Wit46—28!!, 31:44 en wint. Zwart 44:33. 33:22b. b. op zwart 26:37, slaat wit 28:41. Een geestig en verrassend eindspel. Standi, no. 92. Motiefprobleem van v. MILL. ZWART Zlwart 6 schijven op 6, 8 9, 13, 28, op 16. Wit 10 schijven op 17, 19, 21, 24, 34, 40, 43 en 44. De ontleding is als volgt: Wit Zlwart 25—20 16:27 1711 6:17 43-38 32:43 20—14 9:29 1 34:3 13:35 3:25 43—49 25—30 35:24 40—35 49:40 35:44 e®. wint. 32, dam Ter oplossing: Ppobletm na. 93. Auteur: A. A. Polman te Almelo. Damrubriek. Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zenden aan D.-KLEEN te Winkel. Oplossing probleem no. 90 (Renoay). Wit 33— 28, 31:4, 32 27. 42—37, 25—20, 4:2 en wint, No. 91. Eindspel- van M. C. KING MA te Delft. ZWART I, WIT Zwart 9 schijven op 4, 7, 12, 13, 18, 19, 23, I 30 en 33. i Wit 10 schijven op 20, 25, 26, 28, 31, 32, 34, j 39, 40, 49. Wit zet en wint. géén Pijn en naschiijnen of stukgaan der huid, indien men vóór liet inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting vain 13 Mei. Een permanentte alcoholminnaar. Het Kantongerecht stond heden in het teeken van waarneming. Mr. D. Sluis fungeerde als waarnemend Kantonrechter, Mr. Couve als waarn. ambtenaar, terwijl Mr. Kusters de rei van waarnemers besloot als waarnemend grif fier. Onlder deze omstandigheden kon het natuur lijk niet uitblijven, dat de verdachten vandaag! ter dege werden waargenomen. De eerste verdachte, een steuntrekker uit het Groot Nieuwland, een op z'n Zoadagsch gekleed mannetje, 'dat in muchteren toestand geen ongunstige® imjdruk maakt, is voor kor ten tijd ontslagen uit tien Krententuin, alwaar hij tot straf voor zijn overdreven alcoholische niegingen was gejdeporteer. De loutering van zijtn ui.t zijn droge lever voorkomende gebreken heeft echter, helaas, geen biijvenden indruk gemaakt. Heden al thans moest hij driemaal terecht staan we gens openbare dronkenschap, strafbaar gesteld bij art. 4453 W. v. Strafrecht. De eerste maal was hij in kennelijke® staat gesnapt te Alkmaar op de Laat, dié tweede maal te Egmomd aan Zee in een dito stadium en ten slotte werd hij op 24 April in een café aangetroffen in een toestand, die mien ook genoegelijk kan qualificeeren als „legeremeïit emu." Deze on verwoestbare strijder voor Schiedam weerde als exuus aan, dat hij werkeloos was en slechts ,\weinig kon bedragen tot de instandhouding van het huisgezin, wat hem dan door zijn zuster werd verweten, uit baloorigheid zocht hij dan vergetelheid van zijn leed in de jenever. Derge lijke verontschuldigingen sorteeren evenwel zeer weinig effect en de delinguent werd achter volgens tot 14 dagen hechtenis plus 1 jaar op zending naar een. Rijkswersinrichting 1 week hechtenis en 'n halfjaar opzending en einde lijk f 10— boete of 10 dagen hechtenis. De veroordeelde verloor onder deze regen' van straffen zij(n goed humeur en kondigde beleefd aan het voornemen te koesteren in hooger beroep te zullen komen. Uit die rooilijn geraakt. De 32-jarige chauffeur van een vrachtrijder un Alkmaar kreeg op den Rijksstraatweg të Castricum eensklaps «een bevlieging om ':n ge heel rechts van den weg staande luxe auto aan te rijden, waardoor het voertuig materieel e schade bekwam. De verdachte erkende zonder omwegen, 'en werd, onder dm raad in 't ver volg geen diggelen meer te maken veroordeeld tot f 10.— of 5' idagen. Een omcaininemelijk excuus. Een veehouder uit Graft moet rekening en verantwoording afleggen voor het feit, dat hij in de door hem aan de fabriek afgeleverde melk water heeft gemengd, wat op het bureau van den keuringsdienst is geconstateerd. De man erkent zijn misslag, doch voegt er aan toe dat diezelfde "fabriek hem van een welgesteld landbouwer tot een arm man heeft gemaakt. Hij beeft zich borg gesteld en dip heeft hem duizenden guldens, met elkander, zijn geheele hebben en houden gekost. De K m tonrechter merkt op, dat het toch nooit geoorloofd kan zij(n op deze wijze revanche! te nemen, en veroordeelde den verdachte tot 1100 boete of 30 dagen hechtenis. Oh. moet tot kalmte gebracht wobdan. Een motorrijder uit Bergen maakte in de Wilhelminalaan te Alkmaar voor het gebouw Zwart 3 schijven op 24, 26, 44 en één dam op 40. Wit 3 dammen op 31, 43 en 46. woarin de bloemententoonstelling wordt gehou-, der. met zijn voertuig allerlei idiote capriolen, zeker om eens te toenen welk een kunstenma ker hij was, doch tot schrik en ontsteltenis van net talrijke publiek. Een agent van politie maalcte een eind aan deze lef zetterij en proi ces-verbaal op ter zake art. 15 motor en rijwiel- wet. Resultaat f 25 boete of 15 dagen ter her- i winning van zijn voor motorrijder zoo nooidige zenuw-rust. Gas ffiiniierstfi is daar gewenscht. 'Het verdient geen aanbeveling om het onder. den gemeente veldwachter van Limmein resor- tee rend gebied, met ein hoogere snelheid af te jakkeren dan 20 Kilometer. Een automobi-i list uit Castricum althans, die het met 40 K.M. 1 probeerde, werd heden overtuigd van het ge-, vaarlijke eener dergelijke poging door de we- tens chap dat hem f 10 boete of 10 dagen werd opgelegd. Eventjes mis gekeken. j De bestuurder van een vrachtauto uit Zaan-i dam had niet in de gaten dat onder het offici- eeje bord waarin -de mafxitmium snelheid 20.' K. M. stond genoteerd, ook nog een ander bordje was aangebracht waarin die maximum-t .snelheid van vrachtauto's op 10 K.M. was be paald. Zoodat hij dit laatste limiet overschreed en op den bon werd geplakt. De Kantonrech ter hield echter rekening met de verklaarbare: vergissing en bepaalde de boete op 4 gulden, fcj 4 dagen. Het levan is gaen» lolletje. Een nog jeugdig venter uit Zaandam in ver-, schillende artikelen voor dagelijiksch gebruik als schoenveters, toiletzeep, pannekrabbers eoi dergelijke moest driemaal achter elkaar terecht staan omdat hij te Castricum en Limmen ge vent had zonder de vereischte vergunning. De tobber had zijn mand met negotie meegebracht om aan te toonen dat hij een bonefide hande laar was en geen verkapte bedelaar. Hij, was ook het dwaze» idee toegedaan, dat de handel overal vrij was. De Kantonrechter had daarom trent een andere opvatting en veroordeelde den verdachte tot 8 gulden boete in totaal subsidiair 8 dagen hechtenis. De arme koop man kondigde zuchtend het voornemen aan, dei hechtenis straffen te zullen ondergaan. De keuringsldRlflftt is altijd1 waakzaam. Een Alkmaarsch veehoudertje met 2 koeien; had aan een melkboer mielk gelever 1, waarin micro-organismen werden aangetroffen als ge volg van uierziekte en waardoor die melk voor de consumptie ongeschikt bleek. Hij ,i stond, thans voor het feit terecht en werd veroordeeld tot f 40 boete of 40 dagen hechtenis. Een laslig geval. Een vrachtautobestuurder uit Obdam was te Alkmaar bekeurd omdat het achternummer van zijn voertuig niet voldoende zichtbaar was. De; tnan gaf te kennen voor een moeilijke keus te staan. Hij mocht het niet bevestigen vat boven aan de kap van de cabine en als hij het achter onderaan bevestigd, werd het er door baldadige jongens afgetrapt. De Kantonrechter wist ook niet aiders te doen dan hem sterkte te wensche® in zijn wederwaardigheden en' hern tot f2.— boete of 2 dagen te veroordeelen. Dat viel niet tegen. Een Sa lz oen venter uit Alkmaar liep tegen de lamp omdat hjj op den Rijksstraatweg onder Heiloo was aangetroffen met een hond aan zijn handkar, die niet op de voorgeschreven; wijze was aangespannen. De negociant kon het heden niet ontkennein, maar beweerde, dad hij don hond aan de kruk van de handkar hadj gebonden om hem buit-en het Heilooerboscb ïe houden. Het was volstrekt niet zijtn bedoe ling, het beest als trekdier te bezigen. En dq Kantonrechter geloofde hem en sprak hem vrij'.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4