De streelende herinnering Amsterdamsch Couponmagazijn 49 ct. Zeer lage prijzen. OTTO FINKEBER STOFFEN 19 24 36 39 ct. 49 ct. 79 79 ct. 89 119 ct. 159 ct. ct. ct. B. KOORN Co. Opgericht 1808. Dameskousen Kinderkousen Handschoenen D« Raad vergaderde gisteravond half acht, met afwezig de heer Jes. j Na opening door den voorz. Jhr. A. L. van j Sprengler- worden de notulen door den secretaris den heer xv. Reinders, geilezen en onveranderd I Ingekomen stukken: Berichten van aanneming van gedane benoe mingen van: C. neeinan als lid van de Schattings-Commissie. H. Swager, als lid van het Burgerlijk Arm bestuur; van i\. Wagenaar en J. Kuiper als leden van de Plaatselijke Schoolcommissie. Voor kennisgeving aangenomen. Afschrift van het verslag van den vleeschkeu- ringsdienst over 1926. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de Vereeniging voor Zieken- huisverpleging en Ziekenzorg in Nederland om adhaesie te betuigen aan een adres te richten aan den Min. van O. K. en W. met) verzoek die verpleeggelden in de academische ziekenhuizen niet meer te verboogen. B. en W. stellen voor dit verzoek voor kennis geving aan te nemen, als van geen belang voor deze gemeente zijnde, en ook omdat men niet weet hoe hoog of de verpleeggfelden zijn en of een verhooging al dan niet noodzakelijk is. Overeenkomstig wordt besloten. Benoeming van een onderwijzer aan de o- 1. schooi. De voordracht bestaat uit: IBeunder. 2. Poslma tijdelijk te Beverwijk. 3. Mej. Biesterbos. Voorz. deelt mede oat no- 1 inmiddels te %ha- geu is benoemd. Wat mej. Biesterbos betreft, deze wenschte niet in aarmierking te komen. Echter meende de in specteur, dat hiermede niet zoozeer rekening be hoefde te worden gehouden en hadden B. en W. dan ook geen bezwaar, mej. Biesterbos als no. 3 op de voordracht te plaatsen. B. en W. meen den, waar de keuze thans tot één beperkt is, toch geen nieuwe oproeping te moeten doen, naar aanleiding van de gunstige ontvangen mededae- lingen op gevraagde inlichtingen over no. 2. De uitslag van de hierna gehouden stemming! is, dat no. 2 met algemeene stemmen wordt ge kozen en wordt de datum van in-functie-treding overgelaten aan B. en W,. Thans kómt aan de orde het punt: bestemming van de winst van het electriciteitsbedrijf en de daarmee in verband staande vaststelling van den vermenigvuldigingsfactor van de plaatselijke in komstenbelasting. De voorz 2egt dat in 1925 het electr. bedrijf een voordeelig salto had van f9722.45, en in verband met de verkregen gunstige resultaten werd voorgesteld en aangenomen den lichtprijs van 35 op 30 cent te brengen. Em waar de Prov. die aan verschillende gemeenten regelrecht levert, den prijs van 42 op 37 cent heeft gebracht, is de prijs hier zeker laag te noemen. Ondanks ie verlaging bewijzen de resultaten over 1926, dat er een winst is gemaakt van f 4793.73. Waar de vermindering van den prijs is ingegiaan 1 Mei of 1 Juni 1926, en dus van Jan. tot dien datum nog 35 cent is betaald, bedraagt de winst na 1 Juni ongeveer f2000. In de vergadering van de lichtbedrijven is thans besloten u voor te stellen af te wijken van die bepalingen in de gemeenschappelijke regeling vastgelegd. Dat het winstsaldo gebezigd zou moeten wor den om een verlies van het gasbedrijf te dekken is niet noodig geweest, omdat het glasbedrijf nog een winst heeft gemaakt van f 356.63V2, hoewel 1926 zeer werd gedrukt aoor de hooge kolen- prijzen in verband met de staking in Engeland. Dus mag geconstateerd worden, dat het bedrijf schitterend heeft gewerkt. Dit in tegenstelling! met de meening van sommige personen, die in de pers berichten, dat de toestand van het bedrijf zeer ongunstig is te noemen. Hierdoor wordt het publiek in pen mopperstemming gebracht, en ver geten de berichtgevers, dat zij hiermede hun .ge meente schade doen. Het gasbedrijf verkeert in een zeer gunstigen toestand. Is bet verbruik door het electriciteitsbedrijf acnteruit gegaan, het gasbedrijf staat er niette min zeer gunstig voor vooral wanneer men weet dat een bedrag van f 2000 uit de gewone middelen is betaald geworden voor aankoop van meters. De winst bedraagt thans dus f 14516.18. De gemeenschappelijke regeling zegt dat 50 pet. in de gemeentekas moet worden gestort en 50 pet- in het reservefonds. In tegenstelling met deze bepaling stelt de Comm. van de Lichtbedrijven voor de volle 100 pet. in de gemeentekas te stor ten. De reden hiertoe is geweest de slechte finan- cieele toestand, die niet nalaat zijn invloed uit te oefenen op de gemeentefinanciën. Spr. meent dat men hiermede in goed gezel schap verkeert en wijst op Amsterdam, Alkmaar en Sehagen. Waar de toestand dus niet rooskleurig is te noemen zonder dat men nu angstvallig behoeft te zijn meent men toch, gezien de omstandig heden, die maatregelen te moeten nemen, die an ders niet genomen zouden worden. De opbrengst van de belasting voor 1926 was geraamd op f15500, opgebracht werd f15923. Hiervan moet worden afgetrokken f 2048.voor aandeel in de kwade posten. Uit de opbrengst van 1926 moet betaald f878.83 voor aandeel in de kwade posten over '23'24, zoodat de op brengst dus is geweest f 12900. En nu de vergelijking met 1925. Was de op brengst toen geraamd op f 18000, met een factor van 0.8 tegen in 1926 0.6, ontvangen werd f 30000.De opbrengst over 1926 is dus gewel dig tegengevallen en geeft een verschil aan van bijna 100 pet. In de f30000 zat echter nog '7 a f 8.000 van vorige jaren, zoodat practisch over 1925 de opbrengst f220Q& was, wat echter nog een groot verschil met 1926 beteekent. In 1925 i bedroeg het aandeel in de kwade posten f 1498.48 Zoo is dus over '26 ongeveer f2000 minder belasting ontvangen dan iwas geraamd. Daarom meende de comm. van de lichtbedrijven de ge meenten te moeten doen beschikken over de winst van het electr. bedrijf, vooral ook, omdat men de wetenschap heeft dat 1927 nog ongunstiger zal zijn. D" inspecteur noemde het zelfs een debacle 1 en huiverde voor de toekomst van de tuinders- bedrijven. De financieele toestand' van de inge zetenen is verre van gunstig te noemen, i Als lichtzijde meenen B. en W,. hier tegènover j te kunnen zetten, dat zij kunnen volstaan met een vermenigvuldigingsfactor van 0.9 voor te stellen, wat nog laag is te noemen. Was een cijfer i van 0.6 abnormaal laag. Achteraf blijkt nu dat men beter gedaan had het vorig jaar den factor op 0.8 te bepalen. Voor '27 is aan belasting uitgetrokken f8000, waearbij komt een bedrag van f 1800 aan kwade posten, zoodat dus rond f 20000 moet worden op- i gebracht. j De inspecteur kon echter niet de zekerheid' geven dat de uitkeeringen niet zouden worden verlaagd, hetgeen echter van onze gemeente nog niet zo oernstig is te noemen, omdat mén dan I kan putten uit den post onvoorzien en uit het saldo van 9216. Daarbij dient echter rekening te worden gehou den met een wijziging in de inkomsten belast int/ die zegt, dat verliezen, ove reenig jaar geleden, over 2 jaar daarna in rekening kunnen worden gebracht (afgetrokken). Dit mag; een billijke be paling zijn, maar het plaatst de gemeenten voor de moeilijkheid, dat nu met de belastingbepa ling niet over 1 jaar gerekend moet worden, maar ook gedacht moet wordeh aan de 2 vol gende jaren. Waar deze regelingi voor '27-'28 reeds in werking treedt, kunnen verliezen in '26'27 geleden, dus reeds wónden afgetrokken. Mocht de raad dan ook nu besluiten met op Eet voorstel van de Comm. in te gaan, zoo zullen B. en W. zich genoodzaakt zien voor te stellen den vermenigvuldigingsfactor te bepalen op 1. De heer Kooij kan zich met het voorstel niet vereenigen. De winst komt 't bedrijf ten goede en tenslotte de verbruikers. Het gasbedrijf kan ge steund worden door het electr. bedrijf en spr. wil daarom de reserve bewaren. De voorz. antwoordt, dat gas- en electr .bedrijf alleen helpen, wanneer door het gasbedrijf verlies wordt geleden. Fin dan mag men ook de prijzen niet gaan veriagen van de winst, maar alleen naar de resultaten van 't bedrijf 1 cent verla ging bij 't gasbedrijf beteekent een mindere op brengst van f 7000. Verlaging bij het electr- bedrijlf kan ook niet, omdat dan tie winst in de reserve moest worden gestort. De toestand van het bedrijf is kernge zond, maar men kan een bedrijf niet zoo kernge zond maken, dat 't aan gezondheid overlijd- Wan neer wij meer moeten aflossen dan moeten af schrijven, zijn hiervoor de gelden aanwezig bij Nrd.h. Laudb. Cred., zoodat dit bedrag niet be hoeft gebracht in de reserve. Em moeten wij het bedrijf dan het nageslacht schoon nalaten. De neer Kooij. Er is een middenweg. Prijsver laging. De voorz. Het is democratischer te doen als wordt voorgesteld. Wij stellen 't niet uit aardig heid voor, maar aan de hand van den financieelen toestand der ingezetenen. De heer Ootjers zegt eerst ook gedacht te heb ben als Kooij. Maar dat ik volgens een van de bladen heb voorgestemd in de Comm. v. d. Licht bedrijven, is niet waar, want was ik daar niet aanewzig. Maar ik zo udie berichtgever aanra den eerst eens te onderzoeken, voor hij met namen gaat zwaaien. In B. en W,. is 't onderwerp ampel besproken, 50 pet. kan reeds met het volste recht in de gemeentekas worden gestort. Nu wil ik niet zeggen, dat men zoo moet doorgaan, en winst moet forceeren voor de gemeentekas. Maar thans moeten wij onzen factor met 0.3 verhoogen om rond te komen, en wanneer wij 't extratje niet hadden, zou dit cijfer 1 moeten warden. Én dat gaf bij miji den doorslag. Zo uhet in de gemeente kas niet bitter noodig zijn 't ls volkomen ge motiveerd dit bedrag in de gemeentekas te stor ten, om een verdere verhooging te voorkomen. De heer De Geus had ook aanvankelijk de idéé van den heer Kooij, maar met het oog op de omstandigheden acht spr. 't volkomen gemoti veerd, zijn idéé te wijzigen. Daarom kan spr. zich met het voorstel vereenigen; niet om zoo door te gaan, maar gedwongen door de omstandigheden. Dan zet dé gemeente dit jaar maar een hekje min der achteruit, en komt alles Weer op z'n pootjes terecht. De heer Duijves kan zich volkomen met den heer De Geus vereenigen, maar vraagt of de mogelijkheid niet bestaat, de meterhuur bij! het electr. bedrijf af te schaffen. De voorz. antwoordt, dat dit van ingrijpenden aard is. Het is een inkomst voor 't bedrijf op zichzelf. De prijzen zijn hier niet hoog. 't ls niet te begrijpen, maar* de menschen bezuinigen op gas en niet op electrisch, hoewel het laatste toch duurder in het gebruik is. In verband met het gas wenscht spr. nog te wijzen op de mindere opbrengst van duizenden guldens aan cokes. Was deze geraamd op een verkoopprijs van 70 cent. ze is verkocht voor 30 oent en misschien nog min der- Was dat niet het geval geweest, dan had de ga spr ijs verlaagd kunnen worden. Em niettegen staande dat, is er door 't bedrijf toch nog winst gemaakt. De heer Barten zegt in de gaseomm. een tegen stander te zijn geweest. Spr. wilde door aanwen ding van de winst het _gas verlagen en daardoor liet gasbedrijf nog productiever maken. Maar met het oog op den toestand kan spr. zich met het voorstel vereenigen. In stemming gebracht wordt het voorstel met alleen de heer Kooij tegen, aangenomen, terwij'l met allen voor de vermenigvuldigingsfactor op 0.9 wordt vastgesteld. Hierna sluiting. mmmJk Concurrenfie-Caircpagne IN HET H O U T T I L 15. Door uitbreiding onzer zaken en opening van ons 3e magazijn Kinkerstraat 289, Amsterdam, zijn wij in staat 'door buitengewoon groote inkoopen onze prijznn van onze groote sorteering Wollen, Zijden, Katoenen en Kunstzijden beneden IEDERE CONCURRENTIE te stellen Hieon.der een klein voorbeeld uit de vele soorten. Mousseline Ct. Moderne Ruitan Ct. Crêpe Ruiten Ct. Mcusselines moderne kleuren nieuwste idessins Kunstzijde in 15 kleuren Voile Imprimé 100 c.M. breie/d Ct. Gehete i Zijden Ruitten waschecht Wol In Mousseline 80 c.M. breed Ct. Biauw Kamgaren 110 c.M. brei: ld Zijden Shantung Ct. Crêpe id© Chine in IRQ Blauw Kamgaren 1QQ Ct. 12 moldetinten lob 140 c.M. bre jd Ion Royaal Zijdia 1QQ Wollen Ribs Travers 1Q0 100 c.M. breield Ibö 2 el bread lbo Onverschietbaar Linnen Zonecht 90 cM. breed Lichtecht Waschecht moderne kleuren GRATIS schenkt het Amsterdamsch Couponmagazijn voor hare cliëntèle koffie, thee of een verfrisschenden drank naar keuze. Aanbevelend, Amsterdamsch Couponmagazijn K.VN DIJK, Houttil 15, Alkmaar. Amntnrrlnm Kinkerstraat 289. AIHSlBlQfllll 1ste V. Swindestraat 44. aan de venukkelijke geur en smaak van KOORN's koffie en thee zal I! nooit meer verlaten als ze eens geproefd heeft. Probeert ze morgen eens. Vraagt Uw winkelier. KOORN's Java koffie met een loodje 66 cent per pakje KOORN's blauw merk 57 KOORN's wit merk 40 KOORN's GULDENS koffie (groen merk) thans 47 cent per pakje THEE: blauw merk 34, rood 36, groen 38, goud 40 cent per ons in alle moderne kleuren voor jongens en meisjes Tel. 517 Alkmaar Fnidsea III 113

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 8