Keuringsdienst uit den Noordermarktbond UIT DEN OMTREK. Een interessant geheim rapport Nieuwstijdingen Op bescheiden schaal werd dit voorjaar aan gelegd een veld waarop uitgezet werden ver schillende niet of minder bekende soorten zaai lingen en diverse afwijkingen. Bij de selectie en die keuringen hebben wij ons steeds voor oogen te stellen dat .naast instandhouding en verbetering der bestaande tassen he.t noodig zal zijn na te gaan of nieuwe; of minder bekende elders gekweekte soorten; j aan hoogere eischen voldoen, terwijl er iets voor te z tggen is om zelf te trachten dezen te kweeken. Hierbij zijn de^ moeilijkheden niet gering; terwijl op directe'resultaten niet rrïag worden gerekend, zoo lat dit werk zeer ondankbaar en weinig rendabel genoemd mag worden. j Verder ontmoeten we bij ons keuriogswerk tal van eigenaardigheden die ons voor verschil-' lende -vraagstukken stellen, zoodat onwillekeu rig de noodzakelijkheid naar voren komt om! een veld ter beschikking te hebben waarop verschillende zaken kan worden nagegaan. Op het veld werden de volgende variëteiten uitgezet 1 Julynieren. 2 Tafelkönig. 3 Bintje. 4 Arran Comrade? 5 Vondelingen. 8 Witbloeiende Biloemgraafjes. 9—30 Zaailingen. Verder kwamen nog eenige afwijkingen en minder beteekende soorten voor. Een en ander gaf ons aanleiding tot de volgende opmerkingen De no. 1 en 2 waren uit Duitschland be-*, trokken, de eerste was „anerkannt" en 60 pet. Mozaïek, welke planten direct werden verwijt dert. De soort vertoonde veel overeenkomst; met de „Eersteling", bleek niet. de oude be kende Julymuis te zijn; de bloei welke gering was. was wit, de knollen grof en geelvleeschig. De Tafelkönig, welke volgens bepaalde Duitsche berichten de Holl. Eersteling zeer na zou slaan, evenals de daar nog veel voorkomen' de Julynieren en Julyperlen, was voor 100 pet. 'ziek zoodat alle planten zijin verwijdert; we troffen later in Wageningen op het kweekveld van het Instituut voor Plantenveredeling de zelfde soort aan onder den naam „Bonifatius." Bintje, waarvanl nog maar een geringe voor raad was geheel gezond, ontwikkelde zich zeer krachtig en gaf ein flinke opbrengst geelvlee- schige knollen. De Engelsche var. no. 4 was ook geheel gezond, uitgezondert een plant die een eigen aardige geelverkLeuring vertoonde, welke wij dit voorjaar bij de eerstelingen vaker waar namen. De knollen zijn echter wit zoodat deze soort voor ons niet veel beloofd. De vondelingen waarvan twee no's dezelfde bleek te zijn, waren 100 pet. gezond, beide soorten lieten zich niet slecht aanzien, het ge was was heel mooi, van de eene wel iets hoog; de eene gaf ronde, de andere langronde knol len, d° opbrengst was goad en niet later dan andere vroege soorten, hoewel niet gelijk aan de Eerstelingen. De ronde bloeide lichtblauw, de andere vuilwit. De mamien zijn ons geheel onbekend en we hebben gèen aanwijzing kun nen vindein, welke het kunnen zijn. Het witbloeiende Bloem graafje was uit curio siteit meegenomen uit een veld dat normaal blauw bloeide, ons was het bestaan van ean witbloeiende var. niet bekend. Van verdere beteekenis zal het echter wel niet zijn, tenzij wij er in gedemonstreerd vindon de z.g. „knop- variaties" meier voorkomen als wel eens ge dacht wordt. Het grootste gedeelte van het veld werd ingenomen door diverse Zaailingen, Opper- doesche Eerstelingen van 1922 ein '25. Op twee no's na 22'4 en 25'8 hebben we ze allen voor en na het rooien van de hand gedaan, daar ze niets voor de toekomst beloofden althans ge.n verbeteringen waren. De beide overge blevenen vooral 22'4 geeft ons eenige hoop dat zij wat kunnen bet eekenen, de knol van deze is rond, oogen niet "diep, 't welk bij vele; nadere wel het geval was, vrij, vroeg en met' een zeer mooi loofgewas. No. 25'8 heeft meer langronde knollen, daar deze nog korter door ons wordt gekweekt is een oordeel moeilijk uit t spreken. Wje nemen omis voor om in 1927 v u-geliikandie .proeven met beide soorten te nemen, terwijl een onderzoek naar de vatbaar heid voor wratziekte bij Dr. Oortwijn Botjes zal plaats hebben. De nabouw van Eersteling die groote. zwarte vlekken vertoonde, waarvan ons later bleek dat dit „Altenaris solani" was, vertoonde dezq nu niet, daar deze ziekte niet met het pootgoed Karei Böline". Ie prijs, verg- zilv. med. en f 75, „Kunst door Oefening'', Amsterdam, 80 zan- I gers, dir. A. Wolthers. 4e prijs, B verg. zilv med. I met algemeene stemmen. De le directeursprijs 'n schilderij van mej. Beli Bok was voor den heer Böhne, de 2e, 'n dirigeer- j stok voor den heer Pielage.-® - overgaat. Enkele andere afwijkingen geven geen reden tot bijzondere vermelding, anderen zullen nog verder nagegaan worden. Verder werd door de dienst uitgevoerd een' proef die ten doel heeft antwoord te geven op de vraag of er eenige waarde aan gehecht kan worden of pootgoed van een bepaalde grondsoort komt, mieer in het bizonder o£ lichte of zware grond een verschillende invloed! heeft. Hiertoe werden op een drietal plaatsen :n Kerk- en Dergmieer 2 maal 200 halve knol len uitgeplant, zoodat de gemerkte helften van iedere knol op lichte zoowel als zware grond, voorkwam, die daar in eikaars onmiddellijke, nabijheid is gelegen. De nateelt van deze per- ccelen zal in '27 uitgeplant worden en gecon troleerd, en dan een uitvoeriger verslag zal worden gegeven. Vermelden wij nog dat deze laatste proef onder leiding van dm Rijkstuin- bouwconsulent Hazeloop en in samenwerking met Prof. Quanjer geschiedt. Evenals vorige jaren ontvingen we tijdens en na de keuringen bezpek van diverse bèlang- stellenden, zoowel binnen- als buitenlandsch© corporaties en particulieren. In Mei werd besloten tot vorming van een zelfstandige organisatie, die feitelijk al reeds was gegroeid, doch slechts"jaren hare omlijning en formuleering eischic. Deze stap zal blijken er eene in de goede richting te zijn geweest. We verheugen ons dan ook in een zeer op gewekt meeleven in onze Vereenigingszaken van onze leden; hoewel dit een zeer gemakke lijke verklaring vindt in het direkte en verdere belang dat er voor hen bij is betrokken, zielh' we toch niet in alle organisaties deze belang-' stelling. De bestuursbijeenkomsten weerspiegelen een zelfde geest, niettegenstaande het voor sorm mige bestuursleden beteekent een tamelijke reis en verlies van tijd uit een veelal druk bedrijf, worden de vergaderingen trouw bezocht en. kan de vaak zeer uitgebreide en belangrijke agenda die steeds zeer algemeen besproken wordt; door zakelijkheid toch vlot afgewerkt worden. Bovendien konden meerdere bestuursleden ook nog tijd vinden om tijdens en na de keu-! ringen eenige controle uit te oefenen, die hun tevens een verder inzicht gaf omtrent de werk-i wijze van het personeel der dienst. Drie Algemeene en negen Bestuursvergade ringen werden gehouden, terwijl het Dage- lijksch Bestuur loopende zaken afwikkelde in gezamenlijk overleg. Teneinde te voorzien ia een onsfane be hoefte voor berging van zakken e'nz. werd een pakhuisruimte gehuurd in de nabijheid der vei ling. Wc hebben vooral later in het seizoen veel' gebruik daarvan gemaakt en profijt daarvan gehad. 1 In verband met ide verminderde uitvoer van pootgoed is tenslotte onze omzet niet otabetee- kend geweest, terwijl de uitbetaalde prijzen in verhouding tot ide doorsnee marktprijzen be vredigend genoemd kunnen worden, wat van slechts weinige onzer tuinbouwartikelem ge zegd kan worden. Het beschikbare kwantum kon niet geheel voor den winter geruimd worden, doch ia 't voorjaar was lang niet voldoende aanwezig om alle aanvragen te voldoen, terwijl de gemaakte prijs de bewaring wel loonend maakte. Evenals vorige jaren werd weer een bescheb den reclame voor de afzet gevoerd, waarvan niet altijd de directe uitwerking is te bespeu ren, doch waarvan ongetwijfeld toch gezegd kan worden dat ze medewerkt aan de bekend making van het product. In aanmerking genomen het lange boekjaar van 16 maanden, zijn de financieele resultaten voor de vereeniging ook niet ongunstig. Wij moeten daarbij in het oog houden dat ver schillende zaken op de stand daarvan van in vloed zijn. Bij de sluiting van het boekjaar was een be drag van f378.17 aanwezig, waarbij mag woe den opgemerkt dat sommige salarissen enz., in dit boekjaar tweemaal zijn vermeldt. Het ledental bedraagt 33, terwijl ook bij niet leden werd gekeurd. Met den wensch dat een volgend seizoen' de vereeniging zonder belemmeringen moge*" groeien tot grootere omvang, sluiten wij, ons> overzicht. ST. MAARTEN. De veearts, de heer De Boer van Scha gen, met zijn auto langs den Valkkoogerdij'k rijdende, harl het ongojuk, dat de achteras der auto knapte, terwijl tevens een achterwiel afliep. Zonder ver dere ongelukken liep de auto nog een 50 M. verder. Het gevolg was dat de auto van Blaauboer en Kossen werd gerequireerd, welke het vrachtje naar Schagen sleepte. Dus gelukkig slechts mate- rieele schade. NATIONAAL ZANGCONCOURS. De uitslag van het te Bergen gehouden zang concours i9 als volgt: „Preciosa" uit Amsterdam, met 52 leden, dir. mej. A. G. van der Kwast, (vierde prijs A verguld zilveren medaille met algemeene stemmen). „Excelsior" van Dirkshorn, dir. Jacob Hove nier, 57 leden. Vierde prijs A verguld zilv. med'., met algemeene stemmen. „Vox Humana" van Zaandam,"d>4 zangers, dir. Cor. Kef, Met algemeene stemmen derde prijs, ver guld zilv. med- en '25 gulden. „Morgenrood", den Helder, 76 zangers, dir. F. v .d. Mey. „Crescendo" van Stompetoren, met 37 leien, dir. G. Anderson, derde prijs B„ verg. zilv ined. „Hat Westen" Rotterdam, 109 leden, dir. J. Maas, 2e prijs verg. zilv. med. met 50 gulden. „Harmonie" van Wormer, 65 leden, dir. J. Mienis, eerste prijs, kleine zilveren tak met f 75. De eerste directeursprijs, 'n houtsnede van Tjipké Visser verwierf de heer Maas, de tweede prijs, 'n dirigeerstok, was voor den heer Mienis en de prijs voor de beste uitspraak, verg. zilv. med. werd aan het Rotterdamsche koor uitgereikt. De jury bestond uit de heeren Anderson uit Almelo, Wierts uit den Haag en Jonker, direc teur van Bergen's mannenkoor. 's A vonds, ruim 6 uur, begon men met de derde afdeeling mannenkoren (bekroond) waar- I )voor de heer Olivier Koop, die met je heeren Anderson en Jonker de jury vormde, en voorzitter was, het verplichte koor schreef. Het heet „De I Zoekers" en is gedicht door Biem Visser, 'n Num mer met veel maai verwisselingen, waarvan de mu ziek de woorden goed illustreert. Zes koren dongen er mede, grootendeels met fraaie stemmen en uitmuntende dirigenten. Beverwijk's mannenkoor met 35 leden, dir- Lëo PieJage, 2e prijs, verg. zilv. med. en 50 gulden. „Preciosa" uit Amsterdam, 90 zangers, dir. Th. Westerdaal, 4e prijs met algemeene stemmen, zilv. medaille. „Het Zuiden", Amsterdam, 48 zangers, dir. Th. van Zutphen. 3e prijs verg. zilv. med. en f25—-. „Be IJ-zangers", Amsterdam, 61 zangers, dir. Plaatselijk Nieuws - ZUIDSCHARWOUDE. Voor deelneming aan de autoreis maar Oost- huizen, waar het fanfarecorps „Kunst ma Ar beid zal mededingen in de allerhoogste af deeling, hebben zich acht en twintig personen opgegeven, zoodat het aantal deelnemers met •nbcgrip van het corps zelf, totaal twee en zeventig zal wezen. De belangstelling uit de gemeente is er reeds, maar ook de geest die het corps bezielt, is van dien aard, dat men z'a uiterste best zal doen goed uit het strijdperk te komen. Extra repetities worden gehouden, terwijl de eminente Directeur P. Pranger al het zijin^ er toe bij draagt, de te spelen muzieknummers zoo te doen uitvoeren dat er zöo _goed als niets aam! zal mankeeren. Wij wenschen.het corps dan ook 29 Mei véél succes toe. Mr. Fock, oud-Gouverneur-Generaal van) Ned.-Indiët heeft in Amsterdam een belang-1 wekkende rede gehouden over onze koloniale, politiek, waarin hij met name aandacht aam het optreden der communisten heeft gewijd. Uiteraard moest de deskundige spreker zich tot een meer algomidpne bespreking vat de communistische actie beperken. Waar de com munistische propaganda in Imdië intusschen we- der op verschillende plaatsen is hervat, zal men ongetwijfeld mef belangstelling kennis ne-. men van eenige gewichtige detailst, welke onze Indische medewerker ontleende aan het rap port over de Inlandsche beweging van. eert vooraanstaand bestuursambtenaar. In de eerste plaats blijkt uit dit rapport,: dat bij het Inlandsche, zoowel als bij het Euro- peesch Biestuur, in'voldoende mate bekend was, althans verondersteld mocht worden bekend te zijn, dat de communistische actie en vooral in .den laatsten tijd uitsluitend ge- richt was op de omverwerping van het gezag, dus op opstand. Uit 'het rapport blijkt zeer duidelijk, dat die opzet niet onder stoelen of banken is gestoken. Wat is dan, zoo vraagt men zich af, de reden, dat de toestand zooj weinig ernstig werd ingezien? Uit bet rapport krijgt men den indruk, dat, omdat de lage; bestuursambtenaren en vooral de dessahoof i den in de meening verkeerden, dat alles reeds bij hun superieuren bekend was -(het! was immers „van de Idaken geschreeuwd") door die lagere ambtenaren geen moeite meer is ge daan om op krachtiger maatregelen aan te dringen. Ziet men daarnaast, dat door de hoo gere ambtenaren tot de allerhoogste toe zoo zelden moeite is gedaan om hun omderheb- benden van den algemeenen toestand or de hoogte te houden, dan heeft men wel een aan nemelijke verklaring doch geenszins een vergelijking van het feit, dat de onlusten autoriteiten overvallen hebben. Het herstel" vam de bestuursfout, d;e 'hierin schuilt, behoorde toch zeker minstens even ernstige aandacht te hebben als „het herwinnen van het verloren gegane vertrouwen." Vooral ook treft de erkenning, dat in, 1925, vóórdat in November van liat jaar de beper kende bepaling op het vergaderrecht werden afgekondigd, de bestrijding van het commu-J nistisch kwaad „niet altijd even gelukkig was", hetgeen wordt verklaard ujt onvoldoenden! steun 'van boven af. Door de ongelukkige be palingen kon het bestuur met voldoende op-, treden tegen de leiders, men voelde zich on zeker. Zoo vatte bij de dessahoofdem en de. bevolking de overtuiging post, dat het Gou vernement de beweging uiiet welgezind was, doch er niet tegen op kon of durfde. In het licht van hef bovenstaande is het te betreuren, dat de vervolging der communisten! een afnemend karakter heeft en ie bestraffin-: gen te lang op zich laten wachten; om een meer! gebruikten term te gebruiken: de vervolgingen smoren in de paperassen. Daarbij komt, dat. de Landvoogd talrijke gratie-verzoeken van ter dood veroordeelden heeft ingewilligd, op grond dat hij de betreffende vonnissen te zwak oor deelde. Deze gratie verleeningen doen veel kwaad; de bewering van enkele communisten; leiders voor het oproer, dat de doodstraf in Indic allang was afgeschaft, en men dus voor het plegen van gewapend verzet slechts ge vangenisstraf zou kunnen krijgen, zal op deze wijze nog geloof krijgen. Maar bovendien, do zorg waarmede de geïnterneerden worden om-, ringd, zou bijkans doen geloovein, dat ook dat geen straf meer beteekent. Behalve vrije wo ning, geneeskundige behandeling en voorhands vrije voeding, krijgendezie samenzweerder tiegeni het gezag voorloopig nog f 25.— per .maand uitbetaald! Is het wonder, dat de gepensión- neerde Indisch-militair, die na langjarigen tro pen dienst zonder vrij wanen, zonder vrije ge neeskundige behandeling, zonder gratis voe= ding en met minder dan f '25.— per maand in de kampang moet zien rond te komen, vraagt of zulk een behandeling, die au niet bepaald, geschikt is om „Ide schrik er in te houden," wel billijk is? Zij is zelfs gevaarlijk nu de com munistische. stokerijen opnieuw beginneln en de uiterste waakzaamheid geboden is! „De raad besluit een adres aan de regeering te zenden, teneinde haar te verzoeken, den fun- geerenden burgemeester na het thans binnen kort eindigen van diens ambtstermijn, niet op nieuw tot burgemeester van Amsterdam te be noemen." De toelichting tot dit voorstel luidt als volgt: „Afgezien van de andere bekende bezwaren, die de communistische raadsfractie tegen het be leid van den burgemeester als 'sraads voorzitter heeft, acht deze fractie het noodzakelijk dat de raad thans een einde maakt aan dat regiem. De kaakslag, dien de burgemeester aan het interpellatierecht van den.raad heeft gegeven; het terzijde stellen van de desbetreffende grondwet telijke bepalingen in verband met het publiek verlooncn van de film „Moeder" en andere der gelijke hoogste kunstgewrochten der moderne kunst, waardoor het optreden der politie lang zamerhand buiten elke controle komt te staan; beneven sdiens voortdurend optreden van censuur op cultureel gebied, zooals is gebleken in zijn aantasting van het volksvermaak (dansen, mu ziek enz. op den vrijen Zondag), en zooals het zijn hoogtepunt heeft bereikt ten opzichte" van den maatregel van de film „Moeder", maken dezen maatregel van den raad van Amsterdam, naar de meening van de voorstellers, noodzake lijk." Voor Huis en Hof ACTIE TEGEN DiEN BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. De communistische raadsleden Wijnkoop, Lisser en Boornbuseh hebben, zoo meldt het „Hdbl.", het volgende voorstel bij den gemeenteraad ingle- diend EEN MOOIE KAMERPLANT. Een zeer bekende kamerplant is zeker wel de Chlorophytum. Ook al kent men haar niet bij naam, de plant zelve kent men toch heel goed, want men ziet haar haast overal, in woonkamers en winkelétages. Zd heeft mooie, frisch groene bladeren, dikwijls versierd met een aardig wit randje. De bladeren hebben den vorm' van grashalmen en heel de plant gelijkt een pol gras, maar dan in een sterk vergrootte editie. De bladeren immers krijgen een lengte van 30—60 c.M. en breedte van 2V2 4 c.M. Er zijn ook kleine variëteiten met bladeren tot 20 a 25 c.M. De wortels zijn zeer dik en vleezig. Men kweekt de planten in gelijke deelen blad- ea broeiaarde, waardoor men vrij wat zand ver mengt. Door de vrij dikke vleezige wortels heeft de plant een tamelijk grooten pot noo-i dig. waarop vooral bij! het verplanten moet; worden gelet, daar anders de pot al gauw vol wortels zit en voor de aarde slechts weinig plaats overblijft. J Gedureini.de den zomer verlangt de plant vrij; veel water; ook is ze dan voor een scheutje! vloeimest dankbaar. In den winter echter moet «ze een periode van stilstand doormaken. Men begiete ze dan slechts weinig, zonder haar echter geheel te laten uitdrogen. Ook moet ze dan niet te warm geplaatst wonden, al moet1 men er mede mee rekenen, dat zij' ('t zijn; oorspronkelijk planten uit Kaap de Goede Hoop) geen vorst verdragen. Te warm en te nat geplaatst in den winter, doet lange, spichtige bladeren ontstaan, die: hangen gaan cm het mooie aanzien van de plant geheel wegnemen. Is de plant goed aan den groei, dan bloet ze weldra. Er verschijnen dan tusschen de bla ren uit, lange ronde stengels, die aan het eind' van kleine bloemknopjes zijn voorzien. De bloempjes zijln heel onaanzienlijk, eirr men meent ze dikwijls al voor het bloeien weg. Toch is het niet goed om daarbij! den geheelen bloem-, tsengel weg te nemen, want juist op deze bloem; stengel - daar waar er kleine blaadjes langs geplaatst zijn verschijnen jonge spruiten, die spoedig tot jonge plantjes uitgroeien. Op één zoo'n stengel kunnen er zich dikwijls vrij wat ontwikkelen, die dan sierlijk""gebogen naar beneden hangen. Waar er meerdere van deze bloemstengels voor zien met spruiten bij een plant te voorschijn ko men en deze naar alle zijden kunnen afhangen, geeft.dat een zeer eigenaardig gezicht, waardoor de plant als ampelplant of hangplant, geplaatst b.v. op een hoogen standaard, zeer geschikt kan zijn. De spruiten kan men er gerust een hieeleri tijd laten aanzitten; ie oude plant geeft ze voedsel en doet ze groeien. Aan de onderzijdie er van ver schijnen eerst kleine en later vrij dikke wortel tjes, die er op wijzen, dat de plantjes in de aardie willen groeien. Men kan ze dan van de moeder plant afnemen om ze afzonderlijk of met twee of drie bij elkaar in een kleinen pot te plaatsen, dia vervolgens door een grooteren vervangen wordt, als de wortels den pot bijna geheel vullen. De vermenigvuldiging is dus zeer gemakkelijk; vandaar waarschijnlijk de groote verbreiding van deze plant. Zonder eenige kosten kan men er aan komenvrien&en of kennissen geven met pleizier zoo'n paar plantjes. iDje immer ruiende kanarie. Veel menschen ,die meer liefde voor, dan ver stand van de verzorging van kanaries hebben, klagen er over, dat hun vogels steeds ruien en ook de broederij geen resultaat geeft, doordat de eitjes onbevrucht blijken. De fout schuilt ge woonlijk in een onjuiste voedingsmethode. Meestal krijgen zulke dieren volop witzaad en daarvan mogen ze juist slechts zeer weing hebben. Wit zaad is voor kanarievogels, wat mais voor de hoenders is, 11.1. te veel vet-aanzetqend. Daar de kanarie juist zeer belust op dit zaad is, zal hij er al gauw te veel van gebruiken en he vet wor den. Hierdoor valt het diertje in de rui en blijft ruien. Orn aan dezen toestand een eindie te maken is het dus noodzakelijk, het voorloopig alle wit zaad te onthouden en daarvoor in de plaats ge durende eenigen tijd een zaadsoort tie geven, die niet zoo vet-vormend is. Het beste-voor dit doel is raapzaad. Heeft „Pietje" gedurende 6 a 8 weken alleen daarvan te eten gekregen, geef hem dan zangzaad, een mengsel van verschillende soor ten, in den handel verkrijgbaar. Een stukje ap pel of peer is een ware lekkernij voor den kleinen zanger en voorziet tevens in een noodzakelijke behoefte. De rui zal dan geëindigd zijn en ook de eitjes zullen nu bevrucht blijken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4