WE WitteSter Land-enTuinbouw artikelen. Hike Breijer Zaterdag 21 Mei 1927 36e Jaargang Firma R. J. HOUWING KHEMT 1 - - IEL 614 UKMMl TOB NOOIT. Rrvrr vaa da Waak Pruimtabak Speciaal Carsetten-Mapiijn I ALKMAAR 8 Suis nas. Lage grlizen. NO. 60 IMTERC.TELEPHOO* 52 LAKwEDIJkËR COURANT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier ptr^^nden fTia. -Bedacl.-HHg. H. lilOl/.» - Bureel Moordsclmrwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Briev n rechtstreeks aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. BEZUINIGEN. De bjjl in huis spaart den tim-' merman uit. Friedrich von Schiller (Wilhelm Teil) Bezuinigen is de leus, die metn overal hoort. Blezumigen is een verkiezingsleus, waarvan in de practijk gebleken is, dat er niets van te recht komt. Met bezuinigen worden heele da-i gen in de Kamer en in den Raad verkletst. Voor bezuinigen worden baantjes geschapen, die nog meer verslinden, dan, zij, bezuinigen- Ons goedmoedig volk leest erover, eenzijdig en partijdig voorgelicht in het „lijfblad" en blijft even wijs. Het was in den duursten nijpendsten tijd van den oorlog, id at wij, op bezoek waren bij een onzer kennissen. De man was arm geweest en had door harden, eerlijken arbeid een ver mogen verworven, waarbij ook de fortuin herm gunstig was geweest. In dien duren tijd waren wij er getuige van, dat de oudste dochter den behanger ontving, om ©en schilderij vah den eenen kantl der kamfer naar den anderen te verhangen. Nu is het prachtig, dat menscheni elkaar wat willen laten verdienen, maar wij vragen ons af: „Hoe het mogelijk is, dat een vader, die hard gewerkt heeft, die weet wat sukkelen 'is, zijn dochter niet opmerkzaam} maakt op dergelijke dwaasheden." D>: „Arbeidsschule" van Kértschenstemer, de sjiöd, 'en zooveel andere paedagogische mid delen leeietn de jeugd hoe zij van haar „twee lamme linkerhanden" moeten afkomen, maar is de school achter den rug, dan moet het acnt- tienjarlge dochtertje een man laten komen, om •een spijkertje te latejn inslaan. r Dit is een treffend staaltje, dat met ontel-, bare minder sterke gevallen kan worden ven meerderd. Wie werkelijk bezuinigen wil m huis gebruik© de uren van ontspanning voor het ver-; richten van die kleine huiselijke bezigheden., die hijzelf kan verrichten. Voor de groote din gen kan hij, dan den kundigsten handwerks man laten komen en hem duur betalen voor zijn prima arbeid, want dan bezuinigt hij op den duui toch, al houdt hij geen cent over Iaat U nooit wijsmaken, dat Uw afgevaar digde in den raad voor U bezuinigt. Dat moet gijzelt doen in Uw eigen huis! Dr. Jos. de Cock. Voor de lezers van ons blad geeft onze) psychologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merienstraat 120, 's-Gravenhage, gratis ziel kundige adviezen o.m'. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wils kracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld. Mochten de beantwoordingen, tè uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. I* Vader Z. S.. Noordscharwoude en toe te laten, dat zij geen lichaamsbeweging nemen. Aanvankelijk zullen zij zich verzetten, zeggen, dat zij het niet noodig hebben, maar. ten slotte moet hun de beweging in de vrije, natuur een even groote behoefte worden als liet eten, drinken, slapen en studeereji. Aan onderstaande personen is persoonlijk ant woord gezonden, aangezien de beantwoording te uitvoerig was voor plaatsing in dit blad; G. K. M. te N.-S.; G. G. te N.-S.; N. N. te} N.-S.; X. te N.-S.; werkman te N'.-S.; K. Li te Z.-S.planter te B. 17 Mei. Ongerust behoeft U zich niet te maken over Uw zoon, want wij vermoeden, dat wat U ver strooidheid noemt bij hem juist het tegenover gestelde n.l. zeer intensieve concentratie is. Wij maken dit op uit hetgeen U ons over zijn leeraren op het gymnasium vertelt. Dat nij zich weinig van de dingen thuis aantreKt ep veel met zijn eigen gedachten bezig is lijkt oen. daarom heel natuurlijk en die verstrooide an - woorden mogen lastig zijn in den familiekring, U behoeft er geen afwijkingen in te zien. Wij verschillen in dit geval van onze col.e- ga's, die meenen, dat een joingmensch van zijn, leeftijd meer belangstelling in zijn omgeving moet toonen.meer moet gevoelen voor sport enz. De naturen der jongens zijp gelukkig niet alle gelijk en dat Uw zoon daarvoor wemig gevoelt zal hem niet schaden. Eitn ding echter moeten wij opmerken: U, dient ervoor te zorgen, dat hij ondanks zijn ern stige natuur en ondanks zijn studie-zin dage-, lijks frisschen lucht en beweging buiten neemt Niets is verderfelijker dan jongelui, die hard willen werken, ook vrij te laten thuis zittiejn Do Senaat is tot den 24en a.s. en ons Lager huis is tot 3d Mei a.s. uiteengegaan. Nadat beide takken der volksvertegenwoordiging! in de af ge- loepen week slechts gedurende tiwee dagen in openbare vergadering bijeen zijn geweest. Over. hetgeen voor het zomer-recès van 1927, dat, naar praeses Ruys de Beerenbrouck aankon digde, uiterlijk op 17 Juni a.s. zal beginnen, nog valt te bespiegelener is in de allereerste plaats, het ontwerp tot fusie van do beide mili taire departementen. Daarover zal, vóórdat het zoiner-reees intreedt voor ons Parlement, nog wel het oen en ander worden betoogd. Pro en oontra! Te 'sGravenhage, - in het hotel De 'Twee Steden, is over deze groote en zeer urgente kwes tie in de afgeloopen week eene vergadering, ge houden, waarin prof. dr. Moresco, oud-viee-pre- sident van den Raad van Indië en de gepens. ka- piteinluit. t. z. Putman Cramer het woord voe-r- den ter bestrijding van de fusie der beide depar tementen. Bij welke conclusie Generaal Snijders, de cud-generalissimus zich aansloot. Vóórdat voor de Twtede Kamer der Staten-Gc neraal het „klokje van gehoorzaamheid" gaat lir den, krijgen wij dus deze zaak. Onder meer!... Ik memoreer, dat in de afgeloopen week Senaat en Lagerhuis vergadering! hielden, Waarin - na het vrij langdurige Paaschreces, al zeer weinig lust tot debatteeren aan den dag kWam. De Tweede Kamer hernieuwde hare afdeelingen en koos tot voorzitters er van de heeren Heems kerk, Ketelaar, Albarda, Dr. de Visser en Aalber se. Zij heeft eene tamelijk onbelangrijke agenda goedgekeurd, doorgewerkt, waarvan het voornaam ste punt was de Begrooting van Curacao voor 1927. Die tenslotte Werd rijp gemaakt voor de Kroon mei inbegrip van de reorganisatie van het politie-wezen in de West-Indische kolonie of ge- i biedsdeel, zooaLs 't thans behoort te worden ge noemd. Voor bijzonderheden van het Curasaoscne debat meen ik te mogen verwijzen naar de ver slagen. I De Eerste Kamer heeft het zeer-verstaniige besluit genomen om t.a. van den eisch tot schade- I vergoeding van de Naar dense he kweekers, ad 177.000 vanwege schade, geleden door militaire J inundatie-werken gedurende den oorlogstijd (door de Tweede Kamer toegekend) na ampele dis- cussie, te besluiten, dat alsnog met deze belang hebbenden moet worden „gepraat De Naardensche heeren willen namelijk niet prijsgeven hun recht om ook als zij: de f 177.000 van Vader Staat binnen krijgen, - - prijs te geven hun bevoegdheid om via. rechterlijke uitspraak c.q. toch. nog meer te krijgen uit de Rijkskas!.. Voor deze heeren geldt dus het oude woord over den man. die het onderste uit de kan wilde heb ben en... het lid op den neus kreeg. De Tweede Kamer ging uiteen tot 31 Mei a.s De Senaat lot den avond van Dinsdag 24 Mei, - als wanneer in hoofdzaak sectie-onderzoek aan de orde zal zijn. Over de vraag, hoe lang het „Binnenhoisch-e politieke leven" dan nog zal voortduren loopen de meeningen uiteen. Gelijk gezegd, - president Ruys de Beeren brouck kondigde, - voor de Tweede Kamer op Woensdag 12 Mei jl. aan: 17 Juni a.s. lntusschen, er is nog zwemmende het ontwerp tot fusie der "beide defensie-departementen, - hierboven genoemd. Gevraagd -wordt o.m. com missoriaal onderzoek over deze kwestie. Over net verloop van deze zaak in do Twteede Kamer, nada deze op 31 Mei a.s. hare Werkzaamheden in open bare vergadering zal hebben hervat, valt weinig te zeggen. Uit de Regeeringskeuken komen o.a. tijdingen, vermeldend, dat het plan er is om wijziging te brengen in de Forensen-belasting in deze rich ting, dat. in de -werkgemeente f 2000 van het inko men der forensen onbelastbaar zal zijn. Op komst is een ontwerp tot uitbreiding van den Hoogen Raad der Nederlanden met twee raadsheeren en van het ooilege van de Haagsche Arrondissements-Rechtbank met twee rechters Te 'wachten is: een wijziging van de ongevallen wet in den zin van opneming van een aantal be roepsziekten, die met ongevallen zullen worden gelijkgesteld. 'tls in den nacht van Zaterdag 14 op dien van la Mei 1927, dat de wettelijke Zomertijd, o heer Braat! intrad; dat de klokken een uur vooruit moesten worden gezet. In de achter ons liggende week werd herdaeht het 75-jarig bestaan van het Tinbedrijf op Billi- ton. Ter oere waarvan een schitterend Gedenk boek werd uitgegeven. t Was op 15 Mei .1., dat de nieuwe zomerdienst onzer Spoorwegen in werking trad. Do „IJsheiligen" deden zich gelden, en hoe!... tWas, in begin en half Mei 1927, Novem- bersch-koud. Edoch, het Kon. Met. Instituut kon digde aan, dat de „warme stroom" weldra zal overwinnen. Welke vertroostende tijding ons met nieuwen moei de tweede helft van Mei doet ingaan. Uit de Personalia: De gep. Generaal-majoor P. W. Weber- commandant van de Haa.gsche Bur gerwacht werd ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag met warmte _gehuldigfcl. Hetzelfde ge schiedde ter eere van Mr. D. Fock; den oud-Land voogd, die te Amsterdam zijn eerste rede hield als voorzitter van den Vrijheidsbond. Uit de doodenlijst: Mr. F. M- Koksma, oud raadsheer bij het Haagsche Gerechtshof, op 62- jarigen leeftijd, te 'sGravenhage. Gep.-lluit.-g'ene- raal A. A. J. Quanjer, oud-inspecteur van den Geneesk. Dienst der Landmacht, 75 jaar. Den Haag. par Haiti ons OVERTREFT ALLE ANDERE „SMAAK «.STEV1C5HE8P hebben bevroren. Maar: zoeler, zomersche tempe- i ratuur is dra in aantocht. j De echte zomer komt!... Het zonnige optimisme moge zegevieren!... «dient 17 - Tel. 526 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. TJit de criminaliteits-rubriek der jongste week teeken ik aan: Tegen den gewezen gemeente-ontvanger te Ber gen op Zoom, beschuldigd van malversaties, is gevorderd zes maanden voorwaardelijk. Men blijkt hier te doen te hebben met een geval van incom petentie, waarbij misdadige toeleg geheel is uit gesloten... In de Haagsche Curtegiusstraat had inbraak plaats. De „eambrioleurs" maakten buit... eeu millioen totaal-w-aardelooze Duitsche mark biljetten. Uit de ongelukken-serieEen groote lange reeks van branden! Te Schiedam werd, in de Hoogstraat aldaar, een volkskleedingmagazijn in de asch ge- ^ij Venlo 'heeft het wreed e„roode haantje" de eeuwenoude boerderij „De Wielde" vernield. Te Apeldoorn is een kurkfabriek afgebrand, waarbij voor een halve ton schade is berokkend. Te Leende (bij Eindhoven) woedde het vuur op schrikkelijke wijze. Niet minder dan veertien boerderijten wer den verwoest. Wanneer zal er te plattelande ein delijk behoorlijk „brandtoezicht" komen? Voor de reeks „gebruikelijke" auto-ongelukken verwijs ik wederom naar de bladen. Diep-tragisch was het ongeval bij den 011 be waakten overweg Rijssen-Wierden (Ov.), waar een negen-jarig meisje onder een trein werd verplet terd. Bij den Watertoren te Bussum, ook bij 011- liewaakten overweg, is een man door een voorbij snellenden trein vermorzeld. Ter eere van de be zuiniging!.... Keepen wij ook nu terug tot minder-ontmoedi- gende „nova". Op Woensdag 18 Mei zal Z.K.H. Prins Hen drik den eersten steen leggen van het Stadion voor de Olympische Spelen 1928 te Amsterdam. Op Dinsdag 17 Mei begint het gebruikelijke jaarlijksche bezoek van Koningin en Prins aan Amsterdam. Droevig was de tijding, dat de nachtvorsten der jongste dagen vele bloesems van vruebtboomen BUITENLAND. Meer dan een week is thans verloopen, sinds ie moedige Fransche vliegers Nungesser en Coli van Parijs voor hun vlucht over den Ooeaan zijn vertrokken. Het waren ongetwijfeld dagen van spanning, die hun landgenooten, maar ook de bewoners van heel de beschaafde wereld, door maakten, waarvoor overal de belangstelling in de buitenlandsche politiek onverbiddelijk moest wijken. Helaas... die dagen van spanning zijn ge vólgd door dagen van angst en neerslachtigheid. De hoop, dat een van beide vliegers in leven zou zijn, moest ten slotte geheel worden opgegeven. Veel is er geschreven over dien noodlottigen toeht. Weer heel duidelijk is gebleken, dat het nastreven van idieele doeleinden internationaal de belang stel Hing en sympathie heeft boven het politieke gent-uren, waar dan ook... Het Britsche Rijk is in deze dagen opgeschrikt door een politioneelen inval in het hoofdkwartier van de „Arcos" en van de Sovjet-Russische han delsdelegatie. Onder hevig protest van Russische zijde heeft men daar den boel overhoop gehaald om, naar het heet, een verdwenen Britsch staats stuk op te sporen. Tot dusver is echter niets van dien aard in het Sovjet-huis ontdekt. Wel heeft de politic anjere ontdekkingen gedaan. Zij vond, namelijk vijf kolossale brandkluizen achter de paneelen in den muur Verborgen en achter pa- neclen op een andere verdieping werden drie ge- heime brandkasten aangetroffen. Naluurlijk heeft zulk een geschiedenis aanlei ding gegeven tot de meest romantische verhalen. Zoo deden al heel gauw de geruchten do ronde, dal, in het Sovjethuis een reusachtig wapendepot zou zijn ontdekt. Toen men de zaak onderzocht bleek, dat men een paar oude geweren had gevon den, die Krassin ten geschenke had gekregen. Maar natuurlijk is deze mededeeling opnieuw tegengesproken en volgens de laatste berichten zouden het toch nog splinternieuwe geweren zijn. waarvoor een politie-vergunning Was verkregen. De inval in de Arcos 'droeg later het karakter van een veldslag. Met geweldig Veel materiaal werd er gewerkt om de koppige brandkasten tot openhartigheid te winnen, aangezien de Sovjet handelsdelegatie botweg weigerde, daarvan de sleutels af te geven. Volgens hun beweren vallen de bedoelde brandkasten en kluizten niet onder het bezit van de Arcos, doch vallen ze onder d-e diplomatieke immuniteit. Het heet ten slotte dat de Sovjfetregeering een nota aan Engeland heeft gezonden, Waarin gepro testeerd wordt tegen den inval bij de Arcos en waarbij economische repressailles worden aange kondigd- De kwestie is dus voorloopig niet uit de wereldl De actie tegen het communisme begint overal intusscheu breeder afmetingen aan té nemen. In Oostenrijk treedt de politie krachtig op en elke verdachte organisatie moet er direct aan gelooven. Deze week is te Weenen wederom ©en belangrijke spionnage-affaire ontdekt. In verband hiermede heblien verschillende arrestaties plaats gehad. Ge bleken is, dat verschillende personen, die voor geven lid te zijn van -de Sovjetlegatie, in werke lijkheid in verbinding met Moskou stenden op spionnagewerk verrichtten. Hoewel de Sovjet-am bassade te Weenen ten stelligste tegenspreekt met oeiioemde personen in verbinding té slaan, toch acht men het bewezen, dat de arrestanten reeds geruimen tijd door genoemde ambassade zijn gé- salarieerd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1