TWEEDE BUD ZATERDAG 21 MEI 1927 Vrouwenhanden Nieuwstijdingen Het 75-janig bestaan der Billiton-Rflij. Den 12en Mei vierde de Gemeenschappelijke Mijnbouwmaatschappij Billiton in het Kurhaus te Scheveningen haar vijfenzeventig jarig be- taans. En het is ons een ware behoefte om, bij deze heugelijke gebeurtenis eenige regelén aan deze krachtig werkende Maatschappij te wijden. In 1851 werd het waagstuk der exploratie van Billiton aangevangen. De toenmalige „Vorst" van het eiland werkte natuurlijk zoo- vae! mogelijk deze exploratie tegen en beweer de bij hoog en bij laag, dat er op heel Billiton getn korreltje tinerts te vinden was. Niettegen staande deze beweringen zetten de twee groote pionniers John Francis Loudon en T. F. den Dekker hunne onderzoekingen voort" en zoch ten de tin-zones in het oerwoud op. Alle zones, welke thans door de Billiton Maatschappij wor den geexploiteerd, werden door hen gevon den. Sinds deze exploratie is er door de Bil liton Maatschappij een kwantum van 300.000 ton tin gewonnen. Het Billitonsche tin-erts is tin-oxyde (Sn 02), ook hassiteriet genoemd. Men vindt er ader- en primeur erts. zoowel als alluviaal-erts. Slechts 2.8 pet. van Billiton's oppervlakte behoort tot de tinzone. Het door de Maatschappij! gewonnen kwan tum tin toont dus wel aan, dat de Biillitoim Mij. we *t wat produceeren beteekentEn dat niet aileen, doch daarbij komt, dat de tinwinning „Mijnbouw" is. Er werd vroeger wel eens half schertsend, half ironisch over de Hollanders als Mijnbouwers gesproken; doch tegenwoor dig is dit niet meer het geval. Onze mijnen, in Limburg en onze mij|n|en op Billiton leveren het beste bewijs, cfat onze ingenieurs het aan zien, dat zij in het buitenland hebben, vol komen hebben verdiend en het doet ons goed, niets dan lof te hooren over de explotatie van een mijnbouw, als die der Billiton Maatschappij natuurlek vereischt het technisch grootsch ge outilleerde bedrijf groote krachtcentrales en reparatiewerkplaatsen en aan det tinwinning wer ken alleen reeds 30.000 Chineezen en ruim 200 Europeanen. Bij het feest in het Kurhaus werd een groot- sche film vertoond, vervaardi.gd door de Ned. Indische Filmfabriek (I. A. Ochse) die hier mede een werkelijk chef-d'oeuvre heeft gele verd. De film was in vieren verdeeld: 1, Billi-, 'ons natuur; 2. De winning van het alluviale erts en het booronderzoek; 3. De winning en separatie van het primaire erts; 4. De bevolking en haar gebruiken. En wel zeer sterk gewaagt deze film van de ontzaglijke energie-ontplooiing onzer landgenootera op het kleine, doch heerlijk schoone eiland Billiton. Niemand onzer be seft. welk een geweldige arbeid daar verricht wordt De feestavond werd dan ook door tal van Hooggeplaatste personen bezocht; talrijke Mi nisters en Oud-Ministers, Leden van den Raad van State, vele Leden der beide Kamers der Staten-Generaal en van den Haagscben Ge- rtreenteraad, Raadsheeren van den Hoogen Raad, Directeuren van Soomvaarttmaatschap- pijen, Professoren, Bankdirecteuren, Gezanten, Oud-Gezanten, Directeuren der Kon. Petroleum Maatschappij, de Adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik, de Directeur van het Kabinet der Koningin, Genteraals, Ingenieurs, de Directeur Generaal der P. T. en vele, vele andere Wel een bewijs, dat de prestaties der Billiton AJaat- schappij hoog worden geschat door allen, die met het bestuur en het leven in oras Vaderland en onze Koloniën iets te maken hebben. En ook wjj voelen ons dankbaar gestemd bij de gedachte, dat ons kleine volk wederom een krachtig bewijs heeft gegeven van zijn moed, doortastendheid, volharding en koop mansgeest Plaatselijk Nieuws OUEiK,ARSPEL. RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente is door den Burgemees ter, tot liet houden eener openbare vergadering, bijeengeroepen op Dinsdag 24 Mei a.s. des nam 8 uur. De v-jlpende agenda zal worden behandeld: 1. Vaststelling notulen van de vergadering van 10 Maart 1927, 2. Mededeeliagen 3. Ingekomen stukken. a. Brief van de tuinbouwvereeniging „De Een dracht alhier, houdende dankbetuiging voor het gratis beschikbaar stellen van een verlicht en verwarmd schoollokaal voor de in de wintermaan den gehouden tuinbouw en boekhoudcursussen. b. Brief van God. Staten van Noordholland betreffende verlaging der drinkwatertarieven voor het vee; c. verslag over 1926 van de commissie tot we ring van schoolverzuim. d. idem van het vervolgonderwijs, cursus '26 -1927. e. idem van de commissie va,n toezicht op het lager onderwijs. f. idem van den proeftuin „Kennemerlanl" te Alkmaar. g. idem van de gezondheidscommissie, geze teld te Schagen. li. idem van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier te Alk- maai'. i. idem van den vleeschkeuringsdienst in de centrumgemeente Oudkarspel. j. Rekening van den Warenkeuringsdfënst over 1925 in het gebied Alkmaar. k. Verslag en financieel overzicht van de tee- kenschool te Zuidscharwoude over 1926. i. Adres van de federatie van vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging en Ziekenzorg in Ne derland, houdende verzoek instemming te betui gen met een, door haar aan den Minister van On derwijs, Kunsten- en Wetenschappen gericht ver zoek, inzake de verpleegprijzen. m. Brief van het bestuur der afd- Noordholland; van de vereeniging van Ned- gemeenten, houdende verzoek over te gaan tot aansluiting bij de advies commissie der Noordhollandsche gemeenten voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen. n. Brief van de vereeniging van Ned. Gemeen ten inzake uitvoering van raadsbesluiten tot het verrichten van burgerrechtelijke handelingen. 0. Adres van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur te Noordschaxwoude, houdende verzoek om een jaarlijksche bijdrage van f 200 voor de parochiale Bewaar- en Fröbelschool. p. Procesverbaal van kasopname bij den Ge meen i eont v anger IV. Voorstellen van Burgemeester eu Wethou ders. 1. aanvaarding' van het voorstel van de com missie van beheer der lichtbedrijven tot uftkeering van de winst van het electrisch bedrijf over 1926 aan de vijf gemeenten. 2. Vaststelling van het vermenigvuldigüngscij- fer voor het belastingjaar 1927'28. 3. Ontwerp besluit tot aanvulling van de ver ordening op de keuring van waren. 4. SuppJetoire begrooting, dienstjaar 1926. V. Benoemingen. a. gemachtigde voor de Banne Oudkaxspel. welke huishoudelijke arbeid verrichten blijven zacht, gaaf en blank door Doos 110-60-90, Tube 80 ent PUROL - WARMENHUIZEN. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Dv uitslag van de op 18 dezer gehoudep stemming voor de verkiezing van de leidei voor den gemeen te raai is als volgt: Lijst 1 R. K.J. de Groot 406 stemmen, K. Molenaar 15 stemmep, C. Nannes 1 st., P. Tes- seiaar 5 st., WL Dekker 1 st., J. Hof 101 st.; en B. van Duin 1 st. Totaal 530 stemmen. Lijst 2 (Schoorldam) van der Meijden 126 st. Lijst 3 A.R.: W. Dijkstra 40 st., J. Biersteker 2 st., G. J. Jonker 1 st. Totaal 43 st. Lijst 4. Vrijz. P. Slot 162 st„ J. Swan 14 st., W. Gutker 49 st., P. Klant 25 st., P. J. Mink. 2 st., P. Sevenhuijsem Gks. 1 st. Totaal 253 st. Totaal geldige stemmen 952. Van onwaarde 7 st. Kiesdeeler 136. Gekozen zijjn de heenein J. de Groot (aftr.), K. Molenaar (pftr.), C. Namnes (aftr.) J. Hof (aftr.), P. Slot (aftr.), J. Swan (aftr.) en P. J. van der Meijden. De Vrijz. verloren in verband met de lijst Schoorldam, 1 zetel, zoodat de heer Gutker niet werd gekozen. Naar wij verder vernemen zal de heer Hof, die bij voorkeurstemmen op de R.K.-lijst is gekozen, ondanks zijne bij de candidaatstelling afgelegde verklaring, dat hij bij voorkeurstem ming deze benoeming niet zal aannemen, thans deze benoeming toch aanvaarden. - OUDE NIEDORP. Bij de op 18 dezer gehouden stemming zijn tot hde.n van dien raad benoemd: Van R. K.-zijdeJ. Wit Sr., aftr., J. Bakker, Th. Tromp (aftr.), A. Molenaar (aftr.). Van Protestantsche zjjde: G. Liefhebber, aftr. Vrijz., D. Kriller Vrijz. en Jb. van Zoomen, S.D.A.P. GEMEENTE ZljPE. .Geldige stemmen 2200. Kiesdeeler 200. Gekozen: 1 S. D. A. P.; C. Nannis. Niet her kozen J. C. Bellis. 300 stemmen. 3 R. K.; J. A. de Wit, P. Hoedjes ën H,'. Dignum- Niet herkozen J. Schilder. 557 stemmen. 3 Vrijheidsbonders: C. Hooij, J. Raat en W. Jimmink. 610 stemmen. i! I I; i I 4 Vrijzinnig Democraten: G. v. d. Aluijs, P. Doorn, J. Hoogland, P. de Boer. 733 stemmen. (De heer Appel kwam wegens bedanken niet op de candidatenlijst voor.) Vroegere samenstelling: 2 S.D.A.P.; 3 R. K.; 2 Vrijheidsbonders; 4 Vrijzinnig Democraten. VERKIEZINGSPOëZIE. In het stembureau, gevestigd in de R. K. Jongensschool op de N ieuwlandersiragel te Alk maar is het volgende gedichtje in de stembus gevonden Rapaljaan is wel te min Nu er voor den stemdwang in Veel hebben zij van een ander te babbelen Nu willen zij zelf van den gemeenteraad, knabbelen Maar met dat al, m'n beste maat Gooien ze met stemdwang hun principe op straat. In het stembureau in hét 6e klasselokaal van'de school in de Snaarmaraslaan ie Alk maar vond met het volgende gedicht in de stembus: Tot in den tocht ontving 'k biljetten „Wil toch vooral een stipje zetten" Voor „Dirk" of „Jan", „mijn" candidaat Die 't „goed" zal doen straks in den Raad. En denkend over die tegenstelling Zag ik... een „reuze" lange helling En op die helling Alkmaar's Raad Al glijdend, onder veel gepraat En 'k dacht, och waren zij; toch één Met één belang en doel voor oogein, Te werken voor het algemeen Wat zouden zij zich dan verhoogen aan 't eind der helling, de Langestraat rat schoon gebouw, waar Alkmaar's Raad Nu zet op zet en tegenzetten Stoi gaf voor allerlei pamfletten. Nu moet ik weer naar 't stemlokaal Want anders!!... een procesverbaal Maar stemmen, neen, mijjn beste hoeren 'k Denk wel, dat 'k niet zal leeren Zoolang in „Kamer" en ini „Raad" Partijbelang vóór alles gaat. HET DRAMA TE 's-GRAVENHAGE- Het onderzoek, door de politie naar het dra ma, dat zich Dinsdagmiddag in een hotel aan, de Wagenstraat te Den Haag heeft afgespeeld beeft haar tot de overtuiging gebracht dat men inderdaad te doen heeft met moord, ge volgd door zelfmoord. Het meisje zou den re volver op den student gericht hebben. lit hoe verre dit met zijpn medeweten is geweest, is natuurlijk niet uit te maken. Vermoed wordt, dat ie student het meisje verzocht heeft eerst hem en daarna zich zelf te dooden. Hiervoor pleiten verschillende, gegevens. Zoo behoorde' de revolver, die in de rechterhand van het meisje gevonden werd, aan den student. Deze was reserve-officier en had dus een dienst revolver. Volgens verklaringen van de ouders van den jongenman ging hij nogal prat op het dragen van het wapen (een zwaar kaliber B.row ning dienstrevolver) ein hij zou in het bijzijn van vrienden er zich vaak op beroemd heb-: ben. Vaak droeg hij het wapen bij zich ep toen bij zijn verdwijning sinds Zaterdag bleek, dat ook de revolver weg was, werden de ouders ongerust en stelden zij de politie van de vermissing in kennis. De ouders schakelden derhalve een gedachte aan zelfmoord van den student niet uit. De student blijkt gedood te zijn, terwijl hij da krant las. Na het schot gleed het blad uit zijn handen op den grond, waar het door de poltiie gevonden werd. Ook heeft de jon gein geen schrikbeweging gemaakt met het hoofd; de kogel is boven het linker oog in de slaap gedrongen en heeft boven, het rechteroog het hoofd verlaten. Het meisje lag, bij; de ontdek king van den moord tegen den muur, ae stu dent aan den anderen kant van het bed. Het meisje heeft zich op denzelfde wijze gedood, als zii het den student gedaan had. De twee kogels zijn door ide politie gevonden. Heeft het meisje den jongen man op eigen verzoek ge dood, dan moet men aannemen dat zij gewacht heeft, dat hij er niet op v.iriacht was. D|e schoten van die revolver hebben dit is ge constateerd den dood onmiddellijk ter ge volge gehad. Hel meisje is de dochter van een kleinen bouwondernemer te Djen Haag. Het genoot een goede reputatie. Zijl was flink en doortastend, maar ook wat dweepziek en sentimenteel aan gelegd. Haar ouders wisten, dat zij verkeering had met een Leidsch student, met wien zij) vaak uitging. Echter wisten zij niet, dat beiden wel eens in een hotel logeerden. Het meisje wel eens een paar dagen van huis' maar zeS kon daar steeds een aannemelijke verklaring voor geven. Volgens de ouders van het meisje, moest zij een groote liefde voor den jongen hebben op gevat en was idleze liefde ook wederkeerlg. Echter heeft de student al eens laten door-( schemeren, dat het tusschen beiden nooit tot een huwelijk kon komen. Het meisje heeft zich althans eens als volgt tegenover haar ouders uitgelaten: „Als ik hem niet krijg, dan is mij het leven niets waard. En toch zal hjjj ook niet aan "een ander toebehooren.'" De student kwam dikwijls bij het meisje thuis. De kennismaking dateerde pas van. het begin van dit jaar. Het heeft eenige moeite gekost de identiteit van het meisje vast te stellen. Men vond op den student echter een vrouwenportret, dat; tloor zijn vader die het meisje eenigszins vam gezicht loeinde herkend werd als dat uan het meisje, waarmede zijn zoon omgang had> Men vond in de kamer efanl rood taschje, waar van de. vader ook wist, dat zijn zoon het aan1 hel meisje gegeven had. Verder wist de vader ongeveer, waar zij' wooinde. Zoodoende kon wor den vastgesteld, wie het slachtoffer was. Eerst heeft metn nog nagegaan, of er soms; aangifte gedaan1 was, dat er een meisje vattl' den zelfden leeftijd als de vermoorde (20 jaar), vermist werd. Dit bleek niet het geval te zijn, Een rechercheur werd ermede belast de ouders van het meisje op de hoogte te stellen van het gebeurde. Men kan zich de diepe ver-, slagenheid in het gezin, dat onlangs nog twee jeugdige kinderen load verloren, voorstellen^ De ongelukkige moeder greep den politieman, in haar raideloosheid bij zijn haren hem smee- kende te zeggen, dat het toch zóó erg niet was... Helaas, het wks waar. Ook de verslagenheid in het gezin van den student, dat uit vader, moeder en drie zoons bestond, waarvan de student de oudste was, is zeei groot. Het voornaamste bezwaar, dat de ouders van den student hadden gehad tegen diens omgang met het meisje was, dat hij meer aan het meisje, dan aan zijn studie dacht. Het grootste gedeelte van zijn tijd bracht hij met het meisje door, zoodat zijn ouders vreesden dat er van zijp studie niets terecht zou komen en den omgaing verboden. De lijken zijn door de politie aan de familie vrijgegeven. Vrijdagmiddag half 3 vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize. i Voorzitter de 'Edelachtbare heer W. van j Slonten, tevens secretaris. Afwezig de heer Wijnker wegens familie om standigheden. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, vaarna de notulen der vori ge vergadering na lezing ongewijzigd worden vastgesteld. Door Ged. Staten is afwijzend beschikt op het verzoek de Waardijk af te sluiten voor- motorrijtuigen op meer dan 2 wielen met eeni grootere breedte dan 1.70 Meter. Een schrjjven van don minister van Bannen- iandsche zaken en landbouw, waarin wordt; medegedeeld, dat genoemde minister niet ac- coord gaat met den door den Raad vastge- stelden hoofdaftrek der belasting van f 700 - op f 600 en bepaalt deze te stellen op f650, Z.Exc. keurt de kinderaftrek van f 100 goed. Daar deze wijziging eerst het volgend jaar kan worden toegepast, wordt voorgesteld dit punt aan te houden 1 Aldus wordt besloten. Door Het Witte Kruis, afd. Heerhugowaard is een verzoek tot den Raad gericht finaii|- tieele steun te verkenen ten behoeve van Grietje Kuiper voor opname in sanatorium. Door den vader wordt f 10. - per maand bijge dragen door de Diaconie van Oude Niedorp f 20.— per maand. Volgens opgave van Dr. Maats zullen de nog ontbrekende kosten f 60 per maand bedragen. Daar opname hoogst noodzakelijk is, stelt Z.A. fvioor goedgunstig te beschikken en de kosten in nameinwerking met de provincie te dragen. De heer Kostelijk acht geen bezwaren aan wezig. De kosten voor de gemeente zijn vol-, gens Dr. Maats niet groot. Voor de belang hebbende is de opname van grooje be teek ears Hierna wordt conform het Vftorstel met alge- moene stemmen besloten. Goedgekeurd is de 3de Suppl. begrooting dienst 1926. Ingekomen is een verzoek van de oudercom missie te Venhuizen om in overleg met het* onderwijzend personeel de schooluren te be- panen volgens dén zompetjjd, daar door alle inwoners de zonnetijd gehandhaafd wordt. De voorzitter deelt mde, dat in overleg met den Inspecteur de uren voor alle scholen in d.- gemeente gelijkluidend zijn. De heer Tromp is voor het verzoek om reden <1: bewoners den zonnetijd handhaven. De heer Kostelijk sluit zich bij den vorigen spreker aan) vooral daar het onderwijzend per soneel zjjne medewerking in deze verleent. Spr. verklaard zich voor inwilliging van het ver zoek, mits geene administatieve of technische, bezwaren aanwezig zijp. De voorzitter merkt op, dat eene eventueel© wijziging de goedkeuring van dein Inspecteur noodzakelijk is. De lieer Kostelijk zegt, dat de uren het vorige jaar gewjjizigd zijn zonder erkettadng van het personeel, waardoor geene medewer king werd verkregen e.n de schooluren met' een half uur werden vervroegd. Nu echter) de medewerking is verzekerd, zullen voor ver vroeging geene bezwaren zijn. Weth. Krom acht het niet aanbevelenswaar dig, indien de wijziging niet voor alle scholen geldig zijn. De voorzitter zegt dat enkele onderwijzers zich tegen den zonnetijd hebben verklaard Conform het voorstel wordt aldus besloten. De heer Kostelijk acht het juister mdien, hieraan toegevoegd wordt, dat indien de meer derheid der ouders zich voor den zonnetijd irtspreken eene uniforme regeling voor alle scholen in de gemeente zal worden vastge steld. De Raad gaat hiermede accoord. Punt 2. Op verzoek van de heeren Kostelijk, Pool. en Blom wordt deze vergadering gehouden! ter bespreking van aansluiting aan den Kring Barsingerhom, inzake vleeschkeuring enz. De vporzitter deelt mede dat door den Kring Baringserhorm, eene vergadering is belegd ter bespreking eener evemtueele uitbreiding van den Kring, tevens tot stichten van eene Cen trale Noodslachtplaats en eene verwerkings inrichting. Door de 3 genoemde heeren is aan deze vergadering deelgenomen. Naar aanlei ding hiervan is door hen het verzoek gericht deze vergadering te doen houden. De heer Kostelijk dankt den voorzitter voor zijpe medewerking en merkt op, dat in de 8 jaren, dat spreker zitting in den Raad heeft, dit de eerste maal is, dat eene vergadering wordt belegd, op verzoek van eenige Raads leden. Spreker betuigt zijn spijt, dat dit thans, is geschied, doch meent dat het Dagelijksch Bestuur te weinig belang heeft gesteld in de keuiingsgeschiedenis. Op de betreffende ver gadering te Barsingerhom zijn bij spreker drie ounten komen vast te staan: le De keurloonen zuilen op een veel lager peil komen. 2e. Een centrale noodslachtplaats is een groot belang vcor de veehouder., 3e. eene verwerkingsinrichting is van groot belang ten opzichte der hygiëne. De keurloonen in deze gemeente, acht spr. zeer hoog, doch is spreker steeds van het standpunt uitgegaan, dat een overheidsbedrijf zichzelf moet bedruipen, doch thans, nu een middelweg wordt aangewezen, moet deze met beide handen aatagegrepep worden. Voorts voert spreker aan, dat de noodslach- tingen op het platteland in het algemeen veel te slecht betaald worden en iiadiep men niet

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3