1 EN 98 ct. Dames-..longedameshoeden b;..."-""""! t NIEUWSTE modekleuren fW Een ZWEEDSCHE Bootmotor constructie. HYPOTHEKEN B. KOORN Co. Opgericht 1808. Dames Koopt Uw Meubelen GERARD WORM, FIRMA HENNEKE C. de BoerWz., Zuidscharwoude <u> ALBIN BOOTMOTOR VRAAGT UW LEVERANCIER of de Imp. ARCHIMEDES-IMPORT M. JOOSTEN AMSTERDAM SINGEL 279 r Effecten Coupons Prolongatiën Hoornsche Crediet en Effecten bank, ALKMAAR, HOORN, SCHAGEN, Oude Gracht 297 Dal 8 Marktplein 92 L Bezorgt Verleent Gredieten voor Landbouw, Nijverheid en Handel. Safe Deposit ontving, zoudt U het een goede koop vinden. Een half pond KQORN's koffie of thee hebben evenveel geur en kracht als 4 O FIS andere. Neemt morgen de proef, vraagt Uw winkelier. KQORN's koffie groen merk 47 ct., blauw 57, met 't loodje 66 per pakje KOORN's thee 34, 36, 38, 40 cent per ons. Wanneer U prijs stelt op een groote keuze in van de FIJNSTE tot de eenvoudigste soorten, gaat 0lt#|(#|l2LCI(l|I bij een Vakman. Een vertrouwd adres is N. POT, Meubelmakerij Stoffeerderij Oudegracht 190 Alkmaar Broek op Langendijk Vraagt U eens prijs van Meiboter en Kaas (Rijksmerk) en U bestelt direct. Aanbevelend, K. GROEN. Langestraat Alkmaar hoek Houttil van de FIJNSTE tot de eenvoudigste soorten, gaat U dan naar Houttil 23 Alkmaar Prachtkeuze Kiderhoeden vanaf 35 cent. (Kroten) prachtig soort Marktbieten van eigen teelt. Verkrijgbaar bij: DE DOOD VOOR ALLE VERGIF Wanneer een Japanner vergiftigd meent te zyai, neemt hij haastig een stukje houtskool in dein. mond ea kauwt er flink op. Deze wijzd van doen komt dagelijks voor in het Japanschq leger bij het minste vermoeden van vergifti ging en naar het schijnt met bewonderenswaar diger. uitslag. Het gebruik nu van kool, hetzij van dieren- beenderen, hetziji van planten, bij wijze van algemeen tegengif, is een uitvinding,'op Fran- schen bodem ontsproten aan de boeken van een Fransch geneesheer, maar die, zooals ge-, woonlijk gaat met goede denkbeelden, daar! vergeten of veracht zij(n naar het spreekwoord ,,Geen profeet is geëerd in zijn eigen land." In het onder^vige geval was de profeet een zekere dokter Secheyrom, eerste chirurgijn in een hospitaal van Toulouse of Moitpellier, Deze dokter nochtans had het ook niet uit eig;n koker, maar ontving het als erfenis van ziin grootvader Thonéris, vroeger drogist of apotheker te Salomac. Nadat deze tusschen de jaren 1829 en 1855 de „Academie de Méde- cine" er verscheidene malen van in kennis had gesteld, werd er eindelijk een commissie' van onderzoek benoemd. Iin tegenwoordigheid van die commissieleden onderwierp Thoméris zich aan een aangrijpende, maar dan ook door slaande proef: hjji mengt een dosis strychnine, voldoende om een krachtig man onmiddellijk te dooden, met een ziekere hoeveelheid houts koolpoeder, slikt het mengsel in en ondervindt niet de minste onaangename gevolgen. De „Agricultuur" van December 1902 ver haalt een ander voorval, waarvan dezen keer, de kleinzoon van Thoinéris, dr. Secheyrom zelf de held was. Op zekeren dag weiden te Toulouse vijf-. tien personen van hetzelfde huisgezin vergif tigd door kwade champignons. In allerijl wordt dr. Secheyron geroepen. Deze behandelt allen op dezelfde wijjze: hij geeft hun wat houts- koolpoeder in. Sleets eenige minuten na het gebruik van dit eenvoudige middel is de buik en maagkramp verdwenen en den volgenden dag is de geheele familie weer op de been. De houtskool nu werkt niet alleen tegen' champignons op zoo verblijdende wijze, neen, haar gevolgen zij(n juist dezelfde bij vergifti ging door bedorven vleesch, slechte visch of mosselen; in het kort: houtskool is de doods vijand van alle vergif, dierlijk, plantaardig mineraal; zij weTkt wonderen bij vergiftiging: door alcohol of zware indigestie. De houtskooL is een tegengif, dat bepaald verdient gekand* gewaardeerd, onder het volk verspreid te wor den, opdat men het altijpl en overal bij de hand, hebbe. Hoe moet men die kool gebruiken? Hoe fijner zij is, des te spoediger en zekerder is haar werking; daarom wrijve men ze tot poe der. Kan mep ze zoo gauw niet bij den dro gist of in eein anderen winkel krijgen, loop dan naar den bakker, zuiver de houtskool goed van stof en asch, stamp ze in den vijzel en wrijf ze tot poeder, zoo fijn als meel; e|n het geneesmiddel is gereed. Dit wrijven nu kan,1 lang duren en de patiënt intusschen al heel veel hebben geleden, ja, zoo veel, dat hij niet meer te redden is. Daarom zou het nuttig zijn, dat mem in elk huisgezin een fleschje of doosje fijn houtskoolpoeder in voorraad had; men kaai immers nooit weten wat er gebeurt; een een voudig stukje vleesch, groenten, ja wat al niet, kan een min of meer zware vergiftiging teln gevolge hebbep. Deze werking nu der houtskool zal niemand) verwon/deren, die de opslurpende, antiseptische zuiverende en reduceerende eigenschappen der kool kent. Een heel eenvoudig voorbeeld is dit. Wanneer men rooden, wijn heeft, is het lastig, daar vyitten van te maken. Hoe zal men de roode kleur doem verdwijnen? Nietsl eenvoudiger dan dit. Giet den rooden wijn eenige keeren over beemderkool in een trechtér en van lieverlede begint de wijn de roode1 kleui te verliezen, om langzamerhand blank: te worden. Uit bovengenoemde eigenschappen der kool volgt onmiddellijk, dat zij de organische ver bindingen in de maag, bijv. dierlijke en plant- aardige vergiften, oplost, zoodra zij daarmede in aanraking komt, doordat zij eenige elemen ten in zich opneemt; het gevolg dier inwer king is, dat de kwade gevolgen van het ver gift of geheel achterwge blijven, of ten minste sterk verzwakt worden. In de meest ongunstige omstandigheden zal haar aanwezigheid een veri zachtenden, beschermenden invloed uitoefenen, die slechts goede gevolgen hebben kan. Kwade gevolgen toch kan de kool niet hebben. Het gebruik is dus altijd zonder het minst gevaar. Deze kénnis, die, hoewel reeds minstens zes tig jaar, toch nog nooit de diensten heeft be wezen, die ze bewijzen kon, verdient uit de vergetelheid te worden opgewekt en overal ver spreid te worden. Doorzitten) f~T 4 I Stnkloopen EEN BELASTING OP DE BAARDEN. Een Italiaansch dagblad* begaan met de fi- nanciëele moeilijkheden waartegen de regee ring van dat land heeft te kampen, heeft een voorstel gedaan, dat, hoe origineel ook, toch niet zonder antecedent is. Het wil een belas ting op de baarden zien ingevoerd, die langen tijd geleden en onder verschillenden vorm in Rusland is geheven. Peter de Groote toch, wetende hoe zijin onderdanen ten allen tijde gesteld waren geweest op de harige versierse len vari hun gelaat, belastte dit in zijn oog nut teloos weeldeartikel, toen hij een opbrengst wenschte te scheppen, die een breeden grond slag had. De belasting was proressief, terwijl de pro gressie niet werd bepaald door de lengte van de baari, maar door de maatschappelijke posi tie die de drager innam. Ieder die de belas ting betaalde kreeg een penning, dien hij, even- air bij ons de honden, altijd moest dragen; want de politie, daartoe met een schaar gewapend, sneed onverbiddellijk den baard af van ieder, die zijn penning niet kon vertoornen. Catharina 1 bestendigde deze belasting ea Peter II stond wel de boereln in 1728 het koste loos dragen van een baard toe, maar voor de overige kiassenfder maatschappij hield hij die in stand, daarbij met strenge straffen hen be dreigende, die beproefden haar te ontduiken! Erger nog ging het onder Anna; de mannen met een baard moesten niet alleen voor het dragen van dit sierraad bijzondere belasting1 betalen, maar alle andere belastingen werden voor hen verdubbeld. Eerst onder Catharina II werd deze belasting afgeschaft. De belastingpenningen vermelden de woor den Diengi uziaty (ontvangen geld); daaron der eer. neus. knevel, mond en baard en links het Keizerlijk wapen. Op eein penning, die van1 1705 dagteekent, staat een opschrift in Slavi sche karakters, waarvan wij de beteekenis niet kennen; daar boven weer de Keizerlijke arend B.eide opschriften zijn omgeven door een krans van laurierbladen. ONS KINDERVERHAAL DE AVONTUREN VAN KWAAK XV. DB BLIJDE THUISKOMST. Db schoolmeester stond met den stok opgeheven, Om de maat voor het kikkergezang aan te geven, Toen met vreugde-gekwaak en heet onverwacht efeEb*" Ons Kwaakje te huis kwam en sprong in de gracht. Hij ging naar zijn moeder, die haast omviel van schrik, En hem teeder omhelsde met een hevigen snik. Naar zijn vader, die zich slechts met moeite vermande Toen de tranen in zijn puilende oogen belandden. En heel de voorname familie Kwakkwak, Alle dames en heeren van Wrokkerwroak, Snelden toe voor een hart'lijke, teed're begroeting. Nooit zag men zoo'n emotioneele ontmoeting. Het was een gekwaak zóó wild en verward, Zóó druk, door elkaar, zóó luid en zoo hard, Dat Kwaakje zijn eigen geluid niet kon hooren En al wat hij zeggen wou ganseh ging verloren. Toen nam hem zijn moeder eens even apart In een plekje in 't riet en daar stortte hij zijn hart vreugd^ l'oen eens uit en gaf lucht aan zijn blijdschap en Bekende met tranen hoe zeer 't hem verheugde, Dat hij weer was gekeefd bij vrienden en magen En hij zei dat hij nooit meer den meester zou plagen, En dat hij zoo'n spijt had, riep hij uit met een traan, Over wat hij zijn moeder steeds aan had gedaan. Zijn moeder heeft hem toen onder tranen vergeven En om aan haar moederhart lucht nog te geven Gaf ze hem een massa versnaperingen Als mugjes en andere heerlijke dingen. -- Iu de gracht is gehouden een schitterend feest, Zooals er in jaren niet meer was geweest. Ze zijn in een kring rondom Kwaakje gesprongen En hebben gekwaakt en gejuicht en gezongen En nooit klonk zoo blijde het wrokkerwroak, Dat heerlijke lijflied der familie Kwakkwak. De schoolmeester sprak toen de feestrede uit J.Wins Met bevende stem en ontroerend geluid, Waarin hij ons Kwaakje als een held heeft geprezen, Als een kikker waar iedereen trotsch op kon wezen, Als een voorbeeld van moed, van beleid, en van trouw, Van wie jaren hierna men verhalen nog zou. Zijn hoofd werd met allerlei bloemen getooid En hij werd bovendien nog met bloempjes bestrooid, Op vliegjeü en mugjes werd hij getracteerd, Nog nooit is een kikker zoo zeer gefêteerd. Aan het slot van het feest heeft de dappere held Op uitdruk'lijk verzoek nog eens alles verteld Wat hij al had beleefd, en men hing aan zijn lippen Toen hij sprak over schooljongens, proffen en kippen. En tijden daarna, ja jaren zelfs later, Als de avond was stil en heel rustig het water, Dan vertelde nog Kwaak van zijn zwerfavonturen, Van al wat hij deed en heeft moeten verduren, Tot leering der kind'ren en der ouderen vermaak. En dit is het slot der historie van Kwaak.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 8