NIEUWE De Twuijverweg en k belanghebbende Dinsdag 24 Mei 1927 36e Jaargang Dinsdag, Donderdag en Zaterdag N 1 U wsl) hl(l V. Holl. N (X)l'(lerkwai'tier Harmonie „Excelsior' MATINEE NO. 61 IHTERC.TELEPHOOII 52 LANGEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. Redact.-Uitg. J. H. KEIZER. Bureel IVoordscharwoude Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Óp verzoek van het bestuur der Langedijker Groentencentrale had op 20 Mei j.l. te Broek op Langendijk een bespreking plaats tusschen het bestuur der, Groentencetntrale en le be-i sturen der gemeenten Broek op Langendijk, St. Pancras en Alkmaar. Tot die conferentie, die ten doel had pogingen in het werk te stellen om ovier een verbetering van den Twuijverweg alsnog overeenstemming te verkrijgen, waren ook de besturen der gemeenten. Oudkarspelj Noordscharwou de en Zuidscharwoude uitge- nicofdigl- Deze besturen hadden, hoewel Gede puteerde Staten bij alle gemeentebesturen op deelneming aan de conferentie hadden aange drongen, bericht gezonden dat zij niet tot liet j houden van een bespreking over den Twuijver weg bereid zijn. De aanwezige colleges, die het standpunt van de besturen der drie noordei ljjke gemeenten: zieer betreurden, achtten het thans van geen belang, over de verbetering! van den Twuijverweg verder overleg te plegen. Het onderhoud heeft derhalve alleen tot resuL taat gehad, dat thans geconstateerd kon wor-i den, dat langs dm weg van samenwerking! geen enkel plain tot verbetering van den Twuiji verweg voor verwezenlijking vatbaar is, aaagei 2ien drie van de zes belanghebbende gemeeni ten tot die verbètering, in welken vorm ook, haar medewerking niet weinschen te verleenen. Scholte Stugging's geslacht Onze lezers kennen waarschijnlijk het gedicht van Staring „De Hoofdige Boer." Deze hoofdiga figuur wa's "Scholte Stugging, conservatief "in hart en nieren In de nabijheid van Almen loopt 'n beekje 's-Zomers droog, in den winter 'n stroom pje. 't Kerkvolk passeerde 's-Zondags 't beekje door de „voort," 'n doorwaadbare plaats, dat was zonder eenig bezwaar te doen. Maar in den herfst was die overtocht niet anders mogelijk, dan met hooge laarzen; velen kwamen met natte voeten ter kerk. i 't Werd een „zakdoekverslindend neuzenge- snuit," zou de Schoolmeester in dit geval gezegd hebben. De toestand werd onhoudbaar en zoo rijpte de gedachte een brug over de „voort" tc slaan. Maar daar kwam Scholte Stugging tegen op. Zoo'n nieuwerwetsche brug, wat 'n dwaas heid. Zijn ouders, grootouders waren altijd cloqr de beek gegaan en waren ze, ondanks proesten en niezen niet stokoud g.ewordetij? Maar 't gaf hem niet, de brug kwant Maar stel u de verbazing voor van het kerk volk, toen de brug den eersten Zondag kon ge bruikt, de machtige dorpsgroote niet over de brug maar naast de brug door de beek waadde. 't Scholte Stugging-geslacht is nog' niet uitge storven. Leest slechts het Perscommuniqué ja, weer een vergadering, waar een publieke zaak is be handeld en waar de Pers zelf niet werd toe gelaten, over den Twuijverweg. Zoo'n communi qué, dat is toch 'n uitvinding Daar kan men' in zetten, wat men wil, en Jan Publiek, die tochl straks de gevolgen van de gevallen besluiten moet dragen, wordt precies zooveel verteld, als de be- sluiters gelieven te publiceeren. r 'k Weet het wel, soms wordt 't publiek belang gediend door reserve in acht te nemen inzake pu bliciteit. Maar ook in dit geval? 'k Vermag 'U maar .moeilijk in te zien Enfin, we zijn aan den Langendijk en daar houdt men van „onder ons." Uit het verstrekte communiqué bliikt, dat de '.Gemeentebesturen van Alkmaar en St. Paraeras toch gehoor hebben gegeven aan de uitnoodigiij'g van de L.G.C. om nog eens te confereeren en dat ook de gemeente Broek op Langendijk vertegen woordigd was. Nadrukkelijk wordt vermeld, dat Ged. Staten bij alle Langedijker Gemeentebesturen hadden aan gedrongen, aan de besprekingen deel te nemen. Zuid- en Noordscharwoude, alsmede Oudkarspèl hebben zich, echter van de wenschen van Gede puteerden niets aangetrokken en zonden bericht: „Wat gaat ons dien weg aan!" 1 Zeer aangenaam voor Ged. Staten en ook voor de L.G.C. V 'n Houding als die van Scholte Stugging inza ke de brug 1 Voor de niet-vertegenwoordigde gemeentebestu ren zijn alle plannen goed, die hen buiten schot laten. Of de Heeren straks ook, als Stug ging weleer, niet van de verbetering wen'schen te profiteeren, is twijfelachtig. Maar mee doen, ho maar! De vraag rijst, wat nu? Dat 't protest bij de Kroon ingediend, na deze mislukte samenkomst, nu van alle kracht is be loofd, kan veilig worden aangenomen. De gemeente Alkmaar zal nu wel vergun ning, om een tol te mogen plaatsen, moeten krij gen. Alkmaar en St. Pancras hebben wel getoond, alle geboden mogelijkheden te willen aangrijpen cn tot onderhandelen en overleg bereid te zijn geweest. Aan goeden wil van de zijde van Gede puteerde Staten heeft' het evenmin ontbroken; men had in Haarlem blijkbaar graag gezien, dat de ge meentebesturen zelfstandig tot een oplossing zon der dwangmiddelen, waren gekomen. Alles ver geefs, men heeft niets gewild en nu blijven er nog twee mogelijkheden over. De eerste is wel, dat de hoogeré colleges, over tuigd van het algemeen belang van de totstandko ming der wegverbetering en gezien de halstarrige weigering van drie gemeenten, daartoe mee te werken, besluiten de noodige werken op kosten van belanghebbenden te doen uitvoeren. Deze manier ware wel het meest probatum. Natuurlijk hebben dan de gemeentebesturen over de zaak niets meer in te brengen en wordt van hun wenschen geen notitie meer genomen. Daar hebben ze 't ook trouwens naar gemaakt; ze on dergraven hun zelfbeschikkingsrecht, krijgen in dit geval niets meer of minder dan hetgeen ze ver diend hebben en hebben de gevolgen aan zich zelf te wijten. Want dat de zaak haar beslag krijgt, dat men daaraan niet langer twijfele, en 't is daarom maar te wenschen, dat van hoogerhand wordt ingegre pen, opdat er geen geld wordt verknoeid en ons de tolpenetentie riiet wordt opgelegd. Want die tweede mogelijkheid is nu waarlijk de gevreesde tol, dat middeleeuwsch onding'. De eenig-goede zijde van deze oplossing is, dat ze waarschijnlijkst het gemakkelijkst en het vlugst is door te voeren; de schaduwzijden zijn echter vele. Allereerst noodeloos duur, en indien eenmaal aanwezig, een ware bron van onderling-gemeen- teiijk-geharrewar. Men werkt samen, waar het de Lichlbeurijven geldt, deze tol-in-de-maak zal aap de onderlinge verstandhouding geen goed doen, daar kan men staat op maken. En straks regent het protesten van auto's vrachtrijders en fietsen. Gouverner, c'est prevoir, zeggen de Franschen- 't 'Heeft er veel van, dat men om den Noord niet vera er gekeken heeft dan tot de grens vap eigen gemeente. Dat men straks berouw zal hebben, zóó star afwijzend te zijn geweest, zóó op z'n Scholte Stug ging's en veel te weinig gelet heeft op de be langen van tal van medeburgers,; .staat bij zeer velen vast. Uit den Omtrek. - SINT MAARTEN. Volgens besluit der voorgaande vergadering der afd. „Het Witte Kruis" alhier, werd heden ender leiding va» het bestuur der geinoemde vereeniging te huize van den heer Schermer- horn een openbare vergadering gehouden, om zoo mogelijk te komen tot oprichting eener vereeniging voor Ziekemhuisverpleging. Door den heer A. Klerk werd deze vergade ring geopend, welke hierbij reliveerde waarom deze vergadering was uitgeschreven er de hoop bij uitsprekend dat wij tot oprichting zouden, komen, wat volgens de opkomst hem goede hoop gaf. De heer G. Schoorl uit Harenkarspel, welke was verzocht heden doel en werking eener vereeniging van Ziekenhuisverpleging uiteen te zetten, had aan dit verzoek gewillig voldaan; en werd door voorzitter het woord hiervoor, gegeven. Deze lieer legt op duidelijke wijze doel en werking uiteen, hetwelk volgens spr. thans dieper doordringt dan enkele jaren te rug, daar gelijke vereeniging reeds op ver schillende plaatsen bestaan en velen hierover gehoord of gelezen hebben en het nut hiervan erkennen. Het is, zegt spr. ook een uitkomst wanneer men in z'n gezin een operatie of an dere patient heeft, welke opgenomen moet den in een verpleeginrichting en met met een briefje van den dokter maar de penningmeester, der vereenigingV kan gaan en daardoor recht heeft op een vergoeding van f 3.— per dag lot een maximum van 42 legdagem. Ook kan bij goede werking vervoerkosten er bij vergoed werden, kraamvrouwen en hun zuigelingen, dir kan natuurlijk geregeld worden wanneet- de vereeniging eenmaal bestaat. De regeling welke te Harenkarspel bestaat betreffende Je f indicie» werkt volgens spreker economisch. De jaar-contributie is bij kinderen ook niet hoog en kwam in het oprichtingsjaar, 1924. op f.0.48, '25 op f 1.06 en '26 op fl.12. De bepaling is, dat lid kunnen worden personen boven de 16 jaar en dat uit elk gezin de, minderjarigen (dus beneden de 16 jaar) allen, op 2 na vrij van betalen zijn, doch bij verple-, gi.ng dezelfde rechten genieten. Het entree-' geld is fo.35 per lid en hun word 3 maanden 1 wachttijd opgelegd. Daar bij oprichting der vereeniging gem wachttijd bestaat is het aldus een groot voordeel direct bij oprichting lid te worden. De kwitanties worden bij hun na elk plaats hebbend geval geïnd opdat deze zoo laag mogelijk is en door een ieder vol-, daan kan worden. Veel zou er nog over te schrijven zijn, daar de heer Schoorl er veel over gezegd heeft, doch wij vertrouwen er op dat de menscheen allen het nut van zulk een vereeniging inzien en straks, wanneer het op lid woden aankomt' allen toe zullen treden. De vergadering ge^ vraagd of zij tot stichting wenschten over te gaan stemde spontaan toe. Het bezoek Was pi.m. 50 man, dus mag veilig gerekend wor den dat deze personen, naast hun vrouw, ookj wel 2 kinderen vertegenwoordigen, zoodat al- reeds 200 leden zullen toetreden. Besloten werd dat door het voorloopig bestuur een circulaire waarop het nut dezer vereeniging op zal won den aangegeven hij de burgerij zal worden be-, zorgd, hieraan zal een geperforeerde strook1, aan bevestigd wezen, welke dimt om de namen in te vullen als bewijs van toetreden tot dei vereeniging. Gehoopt wordt dan ook dat velen, zoo niet alien deze strook zullen invullen en alzoo we derom eene nuttige nneinschverheffen.de veree niging worde geboren. Na eenige vragen en antwoorden, meer; slaande op dingen als eenmaal de vereeniging. bestaat, gedaan, en door den heer Schoorl' beantwoord zijnde sloot de fungeerende voor zitter deze goedgeslaagde vergadering, zijn warme dank brengende aan den heer Schoorl voor zijn mooie duidelijke uiteenzetting. houden op elk gegeven tijdstip den eisch te stel len, dat de gebruikte wagens binnen een door ons te stellen termijn door of met andere te dra per beoordeeling aan de behoefte van het Verkeer beantwoordende, wprden vervangen of uitgebreid. Ook is bepaald, dat de ondernemer te onzer be oordeeling, over voldoende reservebussen moet be schikken, zoodat steeds een geregeld vervoer ge waarborgd is. C Het ligt in ons voornemen 'omtrent de tarieven en dienstregelingen, waarop onze goedkeuring ge vraagd wordt, als regel het gevoelen der gemeen tebesturen, binnen welker gebied de autobusdienst wordt uitgeoefend, in te winnen. Op de medewerking dier besturen in deze ver trouwen wij niet vergeefs 'n beroep te doen en wij zullen het op prijs stellen, de gevraagde advie zen, teneinde een vlotte afwerking mogelijk te maken, telkens met bekwamen spoed te mogen ontvangen. - Zijn de. dienstregelingen en tarieven •goedgekeurd, dan zullen wij U daarvan geregeld mededeeling doen en wij verzoeken u vervolgens toe te zien, dat de diensten inderdaad overeen komstig de goedgekeurde regelingen worden uit geoefend. M' Inaien voorts het materiaal, waarmede gereden wordt, u tot opmerkingen aanleiding geeft, of uw college het gewenscht oordeelt, dat van de hier boven bedoelde bevoegdheid, om op vervanging of uitbreiding aan te dringen, gebruik wordt ge- maakt, zullen wij zulks gaarne vernemen, opdat voor een behoorlijke naleving der wet op openbare vervoermiddelen en der door ons gestelde voor waarden kan worden zorg gedragen. Noordscharwoude Directeur P. Pranger. op DONDERDAG 26 MEI 1927 (Nemefviarlsdag) Aanvang half drie (o. t.) PROGRAMMA: 1. „Washington Grays", Marsch Grafuila. 2. Ouverture „Les Francs-Juges" Hector Berlioz. 3. „Air Varie" voor Es-Clarinet. Inconnu 4. ,,Le Roman d'Ariequin". Pantomime J. Massenet. a. Ouverture-Gigue b. Entree d'Ariequin c: Rêverie de Coiombine a sa fenêtre. d. Serenade d'Ariequin a Coiombine. c. Duo-Finale. P A U Z F. 5. Ouverture „Le Barbier de Séville" G. Rossini. 6. „Marion Bahet" Sam Vlessing a. Prélude. b. Rigoudon. c. Badinage. tl. Intermezzo e. Gavotte. f. Rondo-Finale. 7. Marsen Finale 's Avonds 7 uur BAL bij J. DE BAKKER. Entrée 25 cent. Binnenland HET HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND. Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt me ie: Bi.i de te Berlijn gevoerde onderhandelingen zijn de Nederlandsche en Duitsche regeeringen tot overeenstemming gekomen over de volgen de punten: De Duitsche regeering garandeert aan ien Nederlaradschen goadereninvoer de behande ling op den voet der meestbegunstigde natie, welke behandeling tot dusver niet op bevre-, digende wijze bij verdrag was vastgelegd. Ver der is een regeling getroffen voor den invoer van Nederlandsche steetnkoLem in Duitschland De uitvoer uit Duitschland van ontvette been deren wondt vrijgegeven, terwijl omtrent den uitvoer van niet ontvette beenderen eveneens een regeling tot stand is gekomen- Bovendien wordt voor verschillende Neder landsche uitvoerartikelen het invoerrecht voor. zeven jaar verlaagd. Hierbij valt in aanmerking te nemen, dat sommige van deze artikelen, be nevens andere niet genoemde artikelen krach tens d meestbegunstiging zullep profiteeren. van verlagingen door andere landen bedongen. Onder de invoerartikelen vallein: aardappelen, witte kool, roode kool, selderij, tomaten, bloemkool, spruitkool, komkommers, augurken, uien, wortelen, kropsla, pelargonia, fuchsia's, sineraria's, reseda's en laurieren met, kluit, ilex, aucuba's rhododendrons en azalea's, met kluit, hyacinten m tulpen, narcisbollen, druiven in postpaketten, kersen en aardbeien, zeelt, oesters, E]daminer ten Goudsche kaas, koolzaad-olie, raapolie, negerolie, zomnepitolie, katoenzaadolie, andere in het Duitsche tarief niet afzonderlijk genoemde vette oliën, geharde vette olieën, gecondenseerde melk met of zon eter suiker, lood- en zinkwit. De tariefverlagingen' gaan bij wijze van stun dung" in, een week na de onderteekening van het verdrag. DE AUTOBUS-ONDERNEMINGEN EN DE GEMEENTEBESTUREN. Ged. Staten van Noordholland hebben de vol gende circuiaire tot de gemeentebesturen gericht: Na kennisgeving van de desbetreffende provin ciale bladen zal het u gebleken zijn, dat wij aan ónze vergunningen tot het inwerkinghouden of brengen van autobu diensten de voorwaarden ple- 'gen le verbinden, dat de tarieven en dienstregelin gen aan onze goedseuring onderworpen zijn, ter- j wijl de wagens, waarmede de diensten onderhouden j worden, te onzen genoegen moeten zijn en in elk 1 opzicht aan de door ons te stellen eischen moeten voldoen. Voorts hebben wij ons de bevoegdheid voorbe- Buitenland STORM EN ONWEDER IN PORTUGAL I Uit Lissabon wordt gemeld, dat hevige on- weders in Noord-Portugal ernstige overstroo- rningen hebbent veroorzaakt. De schade is zeer 1 groot. Vooral woedde de geweldige orkaan in de omgeving voor Celorica, Beira en Guanda. Door den storm werden groote gebieden over stroomd. Talrijke huizen en landerijen wer den vernield. De telegrafische verbindingen met de verwoeste gebieden zijp volkomen. ver stoord.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1