SHniiMd uit EnlenlanU. Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Heden, 23 Mei, zachtjes aan zomer, gaat de veilingsklok te Noordscharwoude en draait draait. De veilingsleider staat nog dag aan dag op zijn plaats, en zijn gezicht staat zoo gewoon, als ware het doodgewoon, dat er eind Mei wordt afgeroepen: „Witte kool, boven, is 10 'kZeg, liat zijn gelaat onbewogen is - zelfs geen uitslag van de gemeenteraadsverkiezing is in staat, er een andere trek op te brengen. Wel geïnteresseerd, maar toch heel gewoon staat hij daar, als schreven we 15 Maart. En de marktmeester? De aanwijzing van de partijen gaat bij he:n door. Kijk je dat alles aan, dan krijg je de gedachte die heeren zouden zonder ©enig blijk van verwondering straks winterroode kool in Juni veilen mét vroege, wortelen en Schotsche muizen. Natuurlijk is dit maar schijn, we weten wel beter; tijdens de veiling spreken ze niet en zijn ze vol aandacht voor hun w.erk, na afloop wor den de indrukken van den dag wel verhandeld. Hoeveel zou er dit jaar wiel niet .door de taaie over houders vergokt worden 'n Lieve duit, ge loof 't vrij. Dezer dagen hoorde ik van een eigenaardig ge val, dat zich ergens in Noord-Holland moet heb ben afgespeeld- Een bouwer had rijk geteeld en zijn eigen schuur kon de kooloogst niet bevatten. Een gedeelte moest bij een ander geborgen wor den. Volgens hooren zeggen, moet de man ©en voor gevoel hebben gehad, van 't geen nu gekomen is. Waarom zou ik meer kool gnap houen, als ik zelfs af kan? Alles wat je aan arbeidsloon op kool uitgeeft, aldus moet hij geredeneerd heb ben is weggegooid geld. Aangezien er ter plaatse weinig weg te gooien viel, het pessimisme hem danig te pakken had, liet hij zijn kool bij vreemden de kool; hij keek er niet naar om. In 't begin viel 't niet op, 'twaren denen, en die kunnen veel verdragen. Maar uiteindelijk moet 't de spuigaten, niet figuurlijk maar letterlijk uit- geloopen zijn, m.a.w. er begon zich een min lie- velijke geur te verspreiden. Men zegt, als een vreemdeling in de buurt van een aardappelmeel fabriek komt, hij de eerste de beste, coiffeurszaak invliegt om eau de cologne, vanwege den af- afschuwelijken stank. De omwonenden moeten er niets meer van bemerken, ze zijn er aan gewend- Maar in dit koolgeval moet 't anders zijn geweest, de stank ai scherper, al ondraaglijker geworden zijn. Zoo moet de burgemeester met de plaatse lijke politie er aan te pas gekomen zijn. die ver klaard moeten hebben, dat 't stonk als een beerput en «ogenblikkelijke ontruiming gelastten. Daarop zijn mannen met gasmaskers gekomen, geleend van de Neder landschè infanterie, en die hebben de kool met de spa. uitgespit. Enkele dagen moet een lucht als die van een aardappel meelfabriek hebben gehangen, de coiffeurs goe de zaken hebben gemaakt. Zoo ongeveer is me verteld, en ik geloof, dat 't 'n beetje is aangedikt, gelijk 't gewoonlijk met zoo iets gaat. Bevestiging van de zaak kon ik niet krijgen, 't moet als reeds gezegd in Noord-Holland gebeurd zijn. Laatst heb ik nog eens in oude Langedjjkers gesnuffeld en enkele van mijn oude pennevruch- teu gelezen. 'kHeb één stemmingsbeeldje .getrof fen, dat ook thans nog wel eens geplaatst kon worden, (bij mij zijn ze dat gauw waard, lezer!) Toen schreef ik over de waarde van dé koolin- ventarisatie. 'kWil 't er nu nog eens over héb ben. 't Klopt van 't jaar lang niet daar is geen sprake van. Laatst sprak ik er nog eens over met. enkele kooplui en 't eenparig oordeel dezer heeren was: „ze betoeteren mekaar! En vertik ken 't, om naar waarheid op te gevcnC Nu is dat een erg leelijk ding, dat betoéteren. We zien allen liefst de werkelijkheid, zonder eenig versiersel. De l'evenspractijk, vooral voor de bedrijven van tuinders en kooplui, wijst altijd naar werkelijkheid en geen wenschelijllthe ien. FEUILLETON Nacht en Morgen 17} HOOFDSTUK XXXV EEN LAATSTE POGING. Zoo gelukkig Clement Austin zich bij zijn vertrek uit Clapham naar Chorncliffe gevoeld had. zoo wanhopig was hij, naar zijne woon plaats wedergekeerd. Wat hijiook eenige dagen te voren had kunnen vreezen, nooit voorzeker, dat de hoeksteen van zijn, geluk hem ontzinken, dat Mathilda haar lot van het zijne scheiden zou En helaas, dit was gebeurd, en wel op een oogenblik, dat de baad die hen vereenigde, nauwer dan ooit scheen toegehaald te zijn. Nu en dan kwam het gebeurde hem als een bange droom voor en waande hij dat Ma thilda onmogelijk bij haar besluit kon volhar den. Maar deze oogenblikkm van hoop en kalmte waren kort van duur, en spoedig be sefte hij. weder, idat hij aan een begoocheling' had toegegeven. Bewezen niet elke regel van haar schrijven, elk woord van haar laatste ge sprek, en haar gansche houding na haar be zoek op de Abdij, dat hier aan misverstand en overijling gedacht moest worden? „Neen," dacht hij, „als er geen wonder ge beurt, dat vindt er nooit eeae hereeniging tus- schen. ons plaats, en. is mijn levensgeluk onher roepelijk vernietigd „Maar wat was de oorzaak van Mathilda's; handelwijze? De eenige reden, die Clement daarvoor bedenken kom, was dat zij Henry Walter, 't zjj door hare plotselinge verschij ning, c zij door de wijze, waarop zij hem had 'tZakelijke is zoo brood-nuchter, zoo poëzie- loos. Als de resultaten der tellingen niet beter en juister worden, dan komt. onwillekeurig de vraag boven, is het, gezien de nonchalante wijze, waar op velen maar wat opgeven, niet beter, maar niet meer te tellen? Als vaststaand kan wel worden aangenomen, dat de handel met het tellingsresultaat geen reke ning meer houdt, de cijfers worden gewoonweg niet vertrouwd- En wie er wél waarde aan toe kent, en daarnaar, op grond van de officieele cijfers, speculatief handelt, speelt hoog spel. Er is aan de onjuiste cijfers een groot gevaar verbonden speculatief aangelegde naturen laten zich allicht tot 'n gokje verleiden. Men rede neert er is nu zoowat niets meer aanwezig 'n beetje koude, en de kool wordt brandduur. Wel te rusten. Nog een vraag za.l bij velen oprijzen, n.l. deze, wat hebben we er practisch aan, of we den voorraad weten op 15 Dee. aanwezig en ook half Februari, als er verder niets gebeurt? Zooals 't nu is, er geen enkele handeling op grond van groote of minder-gjroote voorraad wordt verricht, de cijfers nu een en andermaal aanlei ding geven tot .gerechtvaardigde critiek, nu dringt zich de vraag naar voren, doen we niet beter op 't eind van 't seizoen de veilingsaanvoer maar op te tellen? Dan is er alleszins betrouw baar statistisch materiaal, met 't oog daarop be hoeven we geen telling vóór aanvang van 'net seizoen te houden. Nogmaals, zooals 't nu gaat, kan ik met den besten wil, met geen vergrootglas, het practiseb nut van de telling bespeuren. Wel heb ik er een flauw vermoeden van, dat er én voorheen èn thans, door de telling, stroppen door kooplui ge haald zijn. Zou men nu uiteindelijk niet eens den tijd geko men achten, het vraagstuk van den aanvoer in Nov.Dec. te bestudeeren Heeft men nog niets geleerd in de afgeloopen periode? Als men op grond van den ge telden voorraad, eens maatregelen nam, om een gereglelden aan voer van goede kool in den herfst en in Januari te, verzekeren, dan had stellig de telling zin. Reeds eerder gaf ik het denkbeeld in overwe ging van premie bij aanvoer in bepaalde maan den. 't Was wat voor den Noorder-Marktbond, Waar men zoo de puist heeft aan de bonnen. Als men de bouwers eens een paar kwartjes extra- gaf per 100 Kg. in Nov., Dec. en Januari, dan zouden stellig minder bonnen gevraagd worden. En een vlotte, geregelde ruiming is óók van groot belang voor de „houders", die daardoor 'n betere kans krijgen. Bovenal, de vrijheid bleef behouden, om aan te voeren, wanneer en wat men wilde. Dwang, neen, daar hebben de bouwers .een afschuwelijke hekel aa.n. Gelijk alle Nederlanders. Schippersvereenigiing „Beurtbevrachting" Broek op Langerfdijk. Bovengenoemde veneeniging hield Zaterdag 21 Mei j.l. haar 10e jaarvergadering onder lei ding van deu heer G. Arends in café van den heer J. de Boer, te Broek op Langendijk. In zjjn openingsrede herinnerde voorzitter hoe vóór 10 jaar (eigenlijk! 9 Juni a.s.) hij met 21 ander- schippers de Vereenig wig oprichtte. Als hjj dan denkt aan al die strijd- en storm- periode's, aan degenen die nu feitelijk afbrei ken, wat opbouwen had kunnen wezen, dan moeten wy ons verbazen, maar kunnen ons tevens verheugen dat we thans het lO-jaiig bestaan van V.B.B.V. herdenken. Als secretaris de nogal tamelijk uitvoerige no tulen der vorige vergadering heeft voorgelezen, wordt, o.m. ingekomen stukken, behandeld een adres van den Burgemeester van Opmeer—^ Spanbroek, inzake bijdrage in de' kosten van! vaart uitdiepen 'daar ter plaatse. .Algemeen wordt dit wel wenschelijjk geacht, maar bij stemming verworpen; waaneer de, vereenigingskas aan dergelijke zaken zou bij dragen zou dit te bezwaarlijjk voor haar wor den, temeer, daar er nog eaa menigte andere vaarwaters in een dergelijk stadium verkeereat en aan 't eene niet kan worden bijgedragen^ j wat men aan andere zou moeten weigeren. Uit de verschillende jaarverslagen blijkt, dat de vereeiiiging 23.|edetn telt, w.o. 7 op z.g. jaarcontributie. Was er vorig jaar een tamelijk nadeelig saldo thans waren we dit niet alleen te boven, maar was er zelfs een ruim voordeelig saldo in kas. Na gehouden bestuursverkiezing werd H. Kamp met groote meerderheid van stemmen: gekozen, welke deze functie aannam. Na gemeenschappelijjceni maaltijd wordt de agenda met nogal eeinigen spoed afgewerkt; o.m. wordt besloten, nu de heer G. Kooij als1 agent bedankt heeft, deze vacature- voofloo- pig onvervuld te laten; tevens de contributiei te handhaven op f 1.50 per week etn de laad-i plaats wederom in te huren. Hierna sluit vdorzitter voorloopig de verga dering, welke door 17 leiden ein 2 belangstel lenden was bijgewoond. j Fees t vergadering. Als d? voorzitter te 5 uur n.m. de hamer faat vallen, biedt de zaal een, voor een schip-, Dcrsvergadering, zeldzaam aspect; keurig ge-, dekte tafels, met bloemen versierd in U-vorm' geplaatst, een geïmproviseerd tooneel met.' piano, groen -.a vlaggen versiering langs wan den en zoldering, en lest-best, voor 't eerst de schippersvrouwen ter vergadering, al is dit dan enkel feestvergaderimg. De voorzitter, evenals in zijln vorige opening," herinnert alletn aan hetgeen achter den rug is, en. waarvan onze vrouwen zeer zeker van meei weten te praten. Als stille hulde aan wijilen den heer A. Kamp, die juist in de moeilijkste tijd, de zwaarste Agent van V.B.B.V. was, stonden allen een oogenblik van hunne stoelen op. Door den heer G. Arends wordt in dichtvorm' de tienjarige geschiedenis van V.B.B.V. voor-, gedragen. Vermeld dient tevens te worden, hoe door een oua-'lKt, -- door iemand „onbekend", en, 'door 2 laden, spontaan een tamelijk belangrijke geldelijke bijdrage werd geschonken, waarvan één t ot bestemming "had een gezamienLijke foto. De 'heer G. Kooij werd door de vereenigiog] bij monde van dan Secretaris ee|n herinnering aan zijn agentschap aangeboden. Spr. liet hier bij uitkomen, dat deze spontaan gegeven her» innerimg, niet alleen was een, hulde voor het geen hy voor de vereeniging had gedaan, ö.a. tijdens Kamp's ziekte en overlijden, maar te-' vens voor zijn hoogstaande motieven, die tien grondslag hadden gelegen aan zijln bedanken; als Agent der ver. B.B.V. Kooij dankte hiervoor; minder 'de waarde als wel de bedoeling, die er aan ten grondslag was. was voor hem een verrassing an een blij-, vende herinnering. Onder de hem eigene en prettige manier werd door den heer H. Kamp als ceremojnie-i meester, verder leiding aan dé f eestvergade ring gegeven. Wij zagen vele schippers, maar ook schippersvrouwen, niet „aan dek." maar op de „planken." Ook een tweetal gasten droe gen hei hunne hiertoe by. i Voor tot sluiten eindelijk werd overgegaan,, ',het uur wees een eigenaardig getal aan nu met die nieuwe klokindaelingj dankte E. Kamp de aanwezigen nog, voor de stille hulde, zijïi vader bewezen. Was deze feestvergaderimg; bezocht door 42 personen, n.m. leden, hunne) vrouwen en belangstellenden, dan dient tevens vermeld, 'lat algemeen tot uiting kwam, daf een woord van lof toekwam aan len zaalhou-i der voor de keurige, en onbekrompen wijze, waarop hij zijn taak had opgevat. toegesproken, tot bekentenis zijner schuld ge bracht had, maar dat hy er tevens in geslaagd was om haar het zwijgen op te leggen. „Wel licht," zeide hij. bij zich zei ven, „heeft hij haar gedreigd, dat hij het op mijn leven zou toe leggen, of mij op de een of andere wijze ge voelig treffen zou. Misschien ook heeft hij, haar om vergeving gesmeekt en haar gebeden om hem en zyn dochter niet ongelukkig te maken. Hoe dan ook, hij moet op haar gevoel hebben weten te werken en haar een plechtige gelofte hebben ontwrongen. Na het verlaten der Abdij; moet zij echter begrepen hebben dat, -oo zij haren eed gestand wilde doem, er geen ver trouwen of innige gemeenschap tusschen ons meer mogelijk was: toen heeft zij scheiding en, ellende boven meineed en wroeging verkozen, en z oodoende «is de moordenaar van haren va der,' ook de verwoester van haar geluk ge worden I" Deze gedachte deed hem slechts te nadruk kelijker verlangen, om achter de ware toe dracht van het gebeurde te Winchester te ko men. „Nu de sluwe millionair," dacht hij, „Ma thilda in zijn netten heeft weten te verstrik ken en tot werkeloosheid te dwingen, ben ik dubbel verplicht om de handen aan 't werk te slaan. Ik zal dan ook niet rusten vóór dat de bewijzen van Henry Walter 's schuld in mijn' bezit zijn. Hierdoor zal niet enkel aan bet' recht voldaan, maar die wreedaard ook belet werden, om de dochter van zijn slachtoffer nog dieper in het verderf te storten. De ont dekking van het geheim zal Mathilda van hare noodlottige gelofte ontheffen en tevens het middel tot onze hereeniging zijp!" Het spreekt van zelf, dat Clement er in deze omstandigheden niet aan dacht, om Ma- ST. PANCRAS. Een paar onvolledige elftallen van Rood-Wit en Vrone (resp. 8 en 9 man) speelden Zondag een vriendschappelijken wedstrijd op het Vroneveld. Be doelpunten bleken dezen middag al bijzonder goedkoop. Gezamenlijk behaalde men er 16, waar van de meerderheid (9) aan Vrone toekwam. thilda's raad op te volgen en tot zijp ouden w"*rkring terug te keeren. Hoe zou hij zijin betrekking tot een firma hebban, kunnen her nieuwen, wier hoofid hij niet slechts van een snoodt' misdaad verdacht hield, maar ook als de oorzaak van zijln opgeluk beschouwde. Bij zijn thuiskomst vond hij een brief van 'den chef van een voornaam Londensch .handels huis, die hem op voordeelige voorwaarden aan bood om in zijp 'dienst te treden. Later vernam hij. dat hij deze aanbieding aan: den heer Bur* ham te danken had, die, iinr weerwil van da houding van den jongeling, toch zijn welzijn, ter harte nam. Maar het was Clemept niet mogeiijk in dezie oogenblikken ernstig over zulk een aanbieding te denkiep, laat staan 'die aan te nemen. Eerst den tweeden dag na zijn thuiskomst te Clapham, durfde zijn Moeder over Mathil da te spreken. Zij deelde hem mede, dat lady Herbert een brief van haar had ontvangen, waarin zij zeide, door een omstandigheid, die zij onmogelijk kon openbaren, gedwongen te zijl om hare betrekking tot hare geliefde meesteresse te verbreken, welke zij tevens vér- zocht om haar eenige papieren en andere voor werpen. die zij op Bellevue had achtergelaten, aan her Waterloo spoorwegstation te Londen te doen toekomen. „En is aan dat verzoek reeds voldaan?" vroeg Clement met drift. „Ik heb verzocht, dat men hiermede zou! wachten, tot dat ik u van Mathilda's verlangen cnderrichï zou hebben," antwoordde mevrouw Austin. „Lady Herbert en ik hebban aan haar geschreven." Clement bedankte z.ijpe moeder voor de voor zorg die zij genomen had, en schreef onmid- Radio-Omroep PROGRAMMA EERSTE LANGED1JKER RADIO CENTRALE D» SCHUITEMAKER Jr., - Noordscharwoude Woensdag 25 Mei. li.20 Tijdsein Big-Ben. kwartet en sol. Daventry 12.352-°° Lunchmuziek door Trio van het res taurant Winkels A'dam. 5.306.15 Vooravond-Concert H.D.O. 6.15—6.45 Lezing: De bouw v.h. nieuwe Stadion. 6.457.45 Voortzetting concert: politieberichten. 8.10 Ned. Chr. Radiovereeniging. Hierna tot 12.20 dansmuziek Daventry. Donderdag 26 Mei. 11.20 Tijdsein Big-Ben. kwartet en sol. Daventry 12.35--2.00 Lunchmuziek door Trio van het res taurant Winkels A'dam. I 2.30Populair concert door het Symph.-Or- kest o.l.v. Willem van Warmelo. i Uurtje wees- en ziekenhuizen (tijd van aan vang wordt nader bekend gemaakt). 8.10 Aansluiting aan 't Concertgebouw A'dam Beethoven Cycles. Vrijdag 27 Mei. 11.20 Tijdsein Big-Ben. kwartet en sol. Daventry 12 352.00' Lunchmuziek door Trio van het res taurant Winkels A'dam. I 4.306.00 Vooravondconcert H.D.O. 6.006.45 Orgelbespeling in Cinema Royal, Am sterdam. 5.457.45 Engelsche les; politieberichten. 8.10 Lezing over schipperskinderen. 8.35 Avondconcert H.D.O.-orkest en solisten. Hierna tot 12.20 dansmuziek Daventry. Zaterdag 28 Mei. 12.352.°° Lunchmuziek door Trio van het res taurant Winkels A'dam. 3.20 Het Daventrykwartet en solisten. Daventry 6.00745 Vooravondconcert H.D.O.; politieber. 3.30 VA.R.A. Uitzending Symphonie-concert Haarlemsche Orkestvereeniging. 10.35 Aansluiting aan Cinema Royal, Nieuwen- dijk, Amsterdam. RADIO-PROGRAMMA van 22—28 Mei. Radio-Centrale HART KUIJT. OUDKAR8PEL A 117. Progiamma-wijziging voorbehouden. Woensdag 25 Mei. 11.20 Tijdsein van Big Ben Daventry Het Daventry-kwartet 12.352 00 Lunchmuziek. Hilversum 2.003.|oo Engelsche les voo rkinderen 5.306.15 Vooravond-concert H.D.O. 6.15^7.45 Vooravond-concert (Voortzetting). 7.45 Politieberichten. 8.10 Ned Chr. Radio-Vereeniging. Daarna dansmuziek tot 12.20 uur. Daventry Donderdag 26 Mei. 9.50 Ned. Christ. Radio-Vereen. Kerkdienst. 12.352-°° Lunchmuziek Hilversum 2.30 Populair concert H.D.O. Hilversum 3.20 Muziek Daventry 8.10 Beethoven-Cyclus v. h. Concertgebouw-orkest, Daarna dansmuziek tot 12.20 uur. Daventry Vrijdag 27 Mei. 11.20 Tijdsein van Big Ben Daventry Het Daventry-kwartet 12.35—2.00 Lunchmuziek Hilversum 4.05 Concert voor schoolkinderen Daventry 4.30—6.00 Vooravond-concert H.D.O.-kwartet. 6.006.45 Orgelbespeling door Jan Jong. 6.457.15 Engelsche les voor beginners. Hilv. 7.45 Politieberichten. 7.157.45 Eng. les voor iets gevorderden. 8.10 Les v. d. Binnenvaart Hilversum 8.35 Avond-concert H.D.O.-orkest. Daarna dansmuzipk tot 12.20 uur. Daventry Zaterdag 28 Mei, 12.35200 Lunchmuziek 'Hilversum 3.20 Concert Daventry 6.007.45 Vooravond-concert Hilversum 7.45 Politieberichten. 1 8.30 V A.R.A. Uitzending concert van de Haar lemsche orkestvereeniging. 10.30 Persberichten. 10.35 Aansluiting van de Cinema Royal. Eer uur tje Filmmuziek. Daarna .dansmuziek tot 12.20 Daventry dellijk een brief aan Mathilda, waarin hij haar bezwoer om terug te keeren of haar verblijf op te geven. Hij zeide, 'dat hij de beweegreden; van hare handelwijze meende te gissen, en, of schoon verre van die te billijken, die noch-1 tans wilde eerbiedigen, zoo zjj slechts van haar noodlottig besluit afzag. „Is het voor uwe rust nocKiig," schreef hij, „dat er geen verder onder zoek naar het gebeurde te Winchester gedaan worde-, dan zal ik mij aan alles ander werpen wat gij begeert, maar keer terug, smeek ik u. want het is mij om alles te doen, wat mogelijk is, om den sluier, die het misdrijf bedekt, op te heffen; niet alleen ben ik dit aan de nage dachtenis uws vaders verschuldigd, maar het zal ook het eenige middel wezen om u aan da ellende te ontrukken;, waarin gijj u, ter wille van zijn moordenaar, vrijwillig stort." Clement liet het hierbij! niet berusten, maar begaf zich met dein zelfden trein naar Londen, waarmede het voor Mathilda bestemde pakket verzonden werd, in de hoop, dat dit hem in de gelegenheid zou stellen om haar verblijf te ontdekken. Hij, sprak met ion directeur i van het goederenkantoor van het Waterloo* station, en kreeg van dezen 'ie toezegging dat men hem onverwijld zou waarschuwen, wan- i neer het pak voor miss Wilmot werd afgehaald. Hij nam zijn intrek in een dicht bij het station gelegen logement en verliet dit niet, dan om i" en dan aan het goederenkantoor te ver* 1 nemen of zich nog niemand had aangemeld. 1 Dit geschiede eerst den derden dag van zijp j verblijf te Londen, Onmiddellijk hiervan ondier richt, verscheen hij tijdig genoeg om een mans j persoon, die met een pakket ander den arm I het gebouw verliet, te kunnen volgen. (Wordt vervolgd.)1 i

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4