NIEUWE Land-en Tuinbouw artikelen. Hike Breijer Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 28 Mei 1927 36e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIERT 7 - - IEL 644 ALKMAAR TOB NOOIT. leva® via da Waak Zl|ll ALKMAAR NO. 62 IMTERC.TELEPHOON 52 LAUHiEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. - Dit nummer bestaat uit drie bladen. Redact.-Uitg'. I. H. KEIZER. - Bureel ÜToordscharwoiide Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel mèer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever EERSTE BLAD. EENZAMEN. Wees altijd zacht voor hen, die eenzaam' staan, Omda' zij grooter zijn dan die hen tarten. O, Iaat de dorst dier onbegrepen harten' Niet zonder laving langs Uw leven gaan. Henriette Roland Holst. Het eerste kwatrijn van éen sonnet, dat ons' jaren in-het hoofd *zit, geschreven door Ne derlands grootste sonnetten-dichteres. Wij zou den het geheel in ieders hart gegrift wanr schen Het komt zoo dikwijls voor in onze mensche- lijke samenleving, dat wij kennis maken met menschen, die op het eerste gezicht een vreem i den, teruggetrokken indruk maken. Zij schij nen zich niet te willen openbaren en in hun, geslotenheid wekken zij. weinig vertrouwen. Wij zjjn dan gewoonlijk niet geneigd, om ons met| hen in te laten en te trachten hun mond te openen, door hun, zij het ook op arid ere wijze, dan wy gewen l zijn, toe te spreken. En onder de menschen, in de volste drukte van de we-, reld blijven zij onbegrepen harten." Zij mis sen de laving onzer woorden, onze uit de ziel ontkwelde gedachten en blijven eenzamen. De dichteres, die met haar ragfijne ziels- besnaring de harten ook dier eenzamen door grond heeft, die de harten kent ook van deze zonderlingen, raadt ons aan hen niet alleen te laten en bereidt ons tevens voor op de te-^ leurstelling, die ons misschien te wachten staat bij ons pogen om iets voor hen te zijn. Want zij weet, hoe deze eenzamen vaak harde woor den kunnen zeggen, woorden die anderen niet zónden zeggen in onze samenleving. Ook daar vóór roept zjj, onze toegevendheid in, zeggen de: „bedenk toch hun gespannen smarten." Wie in zijn leven menschen ontmoet, zoo-, als wij ze hierboven met enkele trekken schets ten, vergete nooit hen te laven, zooals hijzelf, dit zou wenschen in hun plaats en late zich nooit afschrikken door een bits woord, dat aan hun mond ontsnapt, want hij zal edeler, schooner woorden hooren dan bij gewone men-; schen. Dr. Jos. de Cock t- Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos de Cock, van Merlenstraat 120, 's-Gravenhage, gratis zielkundige adviezen, o.m. over de wijze, waar op zij hun geest kunnen verfrisschpn en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld w.or-. den behandeld. Mochten de beantwoordingen: tè uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Handelaar te O., Het gaat met U als met een kind, dat mep! verbiedt iets te doen, omdat het verkeerd is en het dan dwingt om stil te zitten en niets te doen. Als een jonge kat aan de kwasten van de stoelfranje bijt of trekt krijgt het ten minste nog een oud garenklosje of een bal om mee te spelen, ten einde haar van het kwade af te houden. Nu zijn er niemschejn, die beter katten dan kinideren kunnen groot bren gen en nog moeilijker wordt de taak des op-> voeders, wanneer het betreft menschen af te brengen van slechte gewoonten. Wie zich ern- scig voorneemt een bepaald ding na te laten moet voor die bezigheid een andere in de plaats nemen opliet oogeinblik, dat hij zich dit voor neemt, want anders gevoelt hij het gemis dub bel. Nu klaagt U erover, dat U niet weet wa: U doen zult en wij weten, dat juist in die ledige oogenblikken de strijd het zwaarst valt, die gij tegen het kwaad moet voeren. Bezigheid is .daarom het wachtwoord! Niet iedere, bezigheid is goed. Gij moet iets aan-, pakken, dat Uw belangstelling heeft; iets waar door gij geheel in beslag wordt genomen, want eerst 'dan verdwijnen de gedachten aan het oude en gij zult profiteeren van het nieuwe in den strijd, dien gij strijdt tegen het kwade. Aan onderstaande personen is persoonlijk ant woord gezoruden, aangezien de beantwoording te uitvoerig was voor plaatsing in dit blad: G. te N.-St.; te N.-S.; P. te Z.-S.; H. te Z.-S.; M. te Z.-S.X. te O.; H. K. te B.; N. "N'. te B. In de thans beginnende week zal op het Haag- sehe Binnenhof weer herlevten de parlementaire beweging. Veel zal die, voordat het groote zomer-reces van 1927 begint, niet te beteekfenen hebben. De Senaat komt, in den avond van 25 Mei bijeen, slechts voor afdeelingè-onderzoek. Het Lagerhuis zal dien dag een zeer korte apen bare vergadering houden ter inleiding van afdtee- lingsonderzoek. Wat na 31 dezer nog voor de Tweede Kamer te behandelen zal wezen, in open bare vergaderingen, staat te bezien. De „progf- nose" is, dat het al zeer weinig te' betee kenen zal hebben; ook: dat het ontwerp tot fusie van de beide Defensiedepartementen zal worden ver schoven tot October. Teneinde eenigermate aan te vullen de leemte aan legislatief werk, welke zich na de opening der Zitting 1927'28 in het najaar zaï doen gevoelen. Over gebrek aan „activiteit" in de Regeer ings- keuken valt niet te klagen. Ter overweging is g? "komen het ontwerp der Staatscommissie tot aan vulling vah bepalingen in het B. W, ter wijziging van bepalingen in ons huwelijksrecht. Het voorontwerp der Winkelsluiting-wet is bij <jen Ho ogen Raad van Arbeid. Vooral van Jooü- sahe zijde zijn daartegen rechtmatige bezwaren iirge bracht. Volgens bericht van het Vaz Diasbureau is binnenkort een ontwerp te wachten, strekkend tot aanmerkelijke verhooging van den accijns op wijnen uit landen, die den invoer van Neater land - sche artikelen aldaar door prohibitieve artikelten belemmeren. Met andere woordentot het treffen van alles- zins-begrijpelijike represaille-maatregelen door Ne derland- Hr is dus genoeg: „legislatieve stof" aanwezig. En toch 'heerscht er mommenteei schromelijke werkeloosheid in de sfeer van de Volksvertegen woordiging. i Het zittingjaar 1927- 28 zal zeer vermoede lijk veel rijker wezen dan voor het Staatsblad) rijp le maken wetsvoorstellen dan, de legislatieve periode 1926-'27, welke vermoedelijk veel eerdier j da.n op 17 Juni a.s. (datum, door president Buys de Bcerenbrouck aangekondigd) zal eindigten. j Uil de Personalia: De heer De Vlugt is herbe- noemd tot burgemeester van Amsterdam. Op 18 i dezer heeft prins Hendrik, ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad, den eer- i sten steen gelegd voor het nieuwe Olympiade-sta dion te Amsterdam. Lt. generaal b.d. F, de Bas is op zijn verzoek op grond van zeer hoogen leef tijd en met dank ontheven van zijn functie als j directeur van het Krijgsgeschiedkundig) Archief aan den Generalen Staf. Prof. dr. H. Krabbe is, wegens het- bereikt hebben van den 70-jarigen leeftijd, afgetreden als hoogleeraar in het Staatsrecht te Leiden. Uit de doodfcülijsi: Dr. A. Binnerts. bekende oor- en keelspecialiteit, ook vermaarde helper voor sleehthoorenden, den Haag, op 46-jarigen leeftijd) J. M. Slinkert, die gedurende veertig jaren notaris was te Botterdam, op 75-jarigen leeftijd- Mr. W. A. baron van Ittersum, referendaris bij Waterstaat, op een ontspanningsreis op 46-jarigen leeftijd overleden. De heer van Ittersum was ge durende vele jaren president van 'de be kénde Haagsehe Witte oï literaire Sociëteit- Aan de jongste criminalileitsrubriek ontleen ik dat de beidie beklaagden in de moordzaak ie Culemborg, te Tiel zijn veroordeeld tot vijftien jaren gevangenisstraf. De eiseh luidde: levens lang- In een Haagsch hotel, in de Wagenstraat der Hoofdstad, had een afschuwelijk „liefde-drama plaats. Een drie en twintigjarige student uit. Leiden werd door zijn twintigjarige minnares via bi'owningsehoten gedood, waarna het meisje zelfmoord pleegde. Uit een kast in.... liet Bechtbankgebouw te Almelo is een beirag van c.c. f 1360 gestolen. Wederom in het hoi van den leeuw- Te .Leidschendam werd een moord gepleegd door een man op zijn bevrienden kameraad, 't ging hier tusschen tfwee Brabanders op grond van een kinderachtige plaagpartij. Volgens be richten uit Indië zou men te Soerabaja den dader van den moord, enkele jaren geleden gepleegd op mr. Wijsman in een trein Amsterdam-Den Haag op het spoor zijn aldaar. De berichten daarover hebben voorloopig een nog zeer-vaagi karakter... Uit de ongevallen-serie. Bij dartel-onvoorzichtig kinderspel is, in de Haagsche Wouwermanstraat, een zevenjarig knaapje jammerlijk verdronken Een pendant van dit allerdroevigst ongeluk vormt het door instorting van een zandberg in de Limburgsche gemeente Gebroek Melik om net leven komen van drie kinderen. Eten kindje, dat ook reeds onder het zand was bedolven, kon nog worden gered- Te Wemeldinge zijn een schipper en zijn vijf en twintigjarige dochter verdronken. De vader kwam Mient 17 - Tel. 52B u CORSETTEN. ft O KINDERLIJFJES. 03 S BUIKBANDEN. g g BUSTEHOUDERS. 2 RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. 5 ELASTIEKEN KOUSEN, p DAMESVERBAND. SOÜSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE - Almelo. om het leven bij zijn pogen tot redding van het meisje. In een Leidische conservenfabriek zijn. door het springen van een centrifuge, drie per sonen ernstig gewond. De onbewaakte overwegen vergden weer ver schillende slachtoffers, o.a. werd bij Hoogkerk (Gron.) een auto door een trein gegrepen, wat een mensehenleven kostte. Wij komen wederom buiten de „lugubere ru briek". Over de Raadsverkiezingen, dewelke tot eind dezer maand zullen duren, valt. weinig bijzon ders te mélden. De rechtsche partijen inzon derheid de Katholieke hebben wel reden tot tevredenheid- Terwijl ook tot dusver de Vrijheids bond wel eenig „revival" mag noteeren. Er is de nieuwe 24-uurs-tijds-indieeling der klokken. Voor velen in den lande nog „abracada bra" blijvend. En die toch eenyoudig is... Men trekke immers slechts telktens 12 af van het „ongewone" nieuwe cijfer, natuurlijik behal ve de minuten en is dan wederom „in ouden, wel bekenden koers". Wij kregen de blijde tijding, dat -het accres bij de Rijksmiddelen voortduurt. Over alle mid delen overtroffen gedurende de eerste vier maan den van 1927 de ontvangsten de ramiug met 9.36 millioen. Een alleszins respectabel cijfer. Er was in de afgeloopen week de warme, spon tane geestdrift te Amsterdam bij het bezoek aan de hoofdstad gebracht door Koningin, Prins en Kroonprinses. Onze prinses Juliana verovert stor menderhand het hart van ons volk. Excellentie Kan, onze sportieve gaarne reizen de en trekkende minister van Binnenlandsche za ken èn Landbouw, ging op inspectie bij Je nach telijke visscherij met drijfnetten, op het Hol- landsche Diep, de Amer en de Nieuwe Mterweac. Er kwamen cijfers, deugdelijk gecontroleerd), illustreerend den omvang van het tegenwoordige wegen-verkeer. Men luistere slechts even. In den avond van Zondag 15 Mei j.l. werd gecontroleerd dat op Nederiand's allerdruksten weg, zijnde de Rotter- damsehe bij Delft, van vijf ure 's namiddags tot middernacht ruim... 25.000 auto's en motorfiet sen via in beide richtingen bewogen. Excusfez de ,peu... Om een dergelijke beweging te beheer- schen, daarvoor zijn toch wel zeer buitengewone maatregelen noodig, dunkt me zoo BUITENLAND. Het Emgelsch-Russisehe geschil is den laat- sten tijd niet weinig verscherpt. Wie de kwestie van het wederzijdsche wantrouwen en de daarop gevolgde maatregelen met aandacht gevolgd heeft, kan dan ook tot geen andere oonclusie komen, dat thans niet alleen het voortbestaan der commer- cieele, doch ook der diplomatieke betrekkingen beider landen, gevaar loopt. Maandag heeft de Britsche kabinetsraad de kwestie van de betrekkingen met Rusland nog eens besproken. Vooraf had men den minister^ volop gelegenheid geboden om de belangrijke stukken, welke bij den inval in het Arcosgebouw in beslag waren genomen, te bestudeeren, om naar aanleiding daarvan hun houding naaer te bepalen. De Russische nota, die naar aanleiding van den inval in het Arcosgebouw de Britsche regee ring is toegezonden, bleek, wat de inhoud1 betreft, niet malsch te zijn. Doch ook de antwoord-nota. welke men zich voorstelt daaro.p naar Moskou te zenden, belooft van een koppig gehalte te zul len, worden. Men is namelijk van meening, dat dit antwoord zeer scherp moet luiden en aan geen' dér- eiseheiv- -vaft de Sovjófc-regemiig" tege moet mag komen. Dat beteekent dus, dat aan schadevergoeding voor de in het Arcos-gebouw aangerichte wanorde, niet gedacht wordt. De hoofdzaak' blijft, dat men nu voor goed dp deur, welke den toegang voor de Russische pro paganda afsluit, gesloten wil houden. Noodig is dus, dat het Britsch-Russisch handelsverdrag, dat aan dit pogen in den weg staat, geannuleerd» wordt. Zoo denkt men er tenminste over. Maar do minder gematigden in het Britsche Parlement willen nog verder gaan en de breuk tusschen Sovjet-Rusland en het Britsche Rijk onherstelbaar maken, door ook alle diplomatieke 'betrekkingen te verbreken. De wrijving, welke tusschen twee andere Euro- peesehe rijken in deze dagen weer is ontstaan, is ongetwijfeld van minder eftstigen aard'. Wat wij hier bedoelen is het min of meer formalisti sche geschil tusschen Frankrijk en DuitsChlandi oyer de controle bij den afbraak der vestingen aan de Duitsche Oostgrens. Men weet, dat als een der voorwaarden bij de opheffing der geallieerde militaire controle, Duitschiand de verplichting op zich heeft go- nomen althans oen gedeelte van de sedert 1920 in de Duitsche vestingwerken aan de Oostgrens aan gebrachte verbeteringen en versterkingen, onge daan te maken en de niauw gebouwde vesting werken en fundamenten te slechten. Tot groote voldoening van vredelievend Europa is dit sloo- pingswerk op het oogenblik in vollen gang. Maar van Fran sche zijde is men nog niet geheel bevre digd- Frankrijk wenscht eenige controle op dit sloopingswnerk om er zeker van te kunnen zijn, dat alle daarvoor in aanmerking komende verster kingen bet gewenschte lot ondergjaan. De "Duit sche regeering heeft weliswaar doen weten, lat aan de gestelde voorwaarden voldaan is, doch dit schijnt Frankrijk niet geheel voldaan te hebben. Namens de geallieerde mogendheden heeft de Duitsche regeering dan ook van Frankrijk Ie mededeeling ontvangen, dat men wtenscht te con- stateeren, dat de bedoelde vestingwerken inder daad gesloopt zijn. In Duitschiand heerscht echter de meening, dat de militaire controle officieel opgeheven is en dat van een geallieerde militaire controle in Duitschiand geen sprake meer kan zijn. Wèl zou men nog kunnen goedvinden, dat militair? atta che's van de geallieerde mogendheden de Ooste lijke Vestingwerken inspccteeren, doch van een gemeenschappelijke geallieerde militaire inspec tie wii men absoluut niets weten. In het buitenland maakt men zich echter over dit geschil terecht niet erg ongerust. Het zou wel al te gek zijn, - wanneer over een dergelijke kwestie, die alleen maar den naam betreft, wel- ke men aan de inspectie der Oostelijke vestin gen wenscht te geven, nog| moeilijkheden van ernstigen aard ontstonden!

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1