Gemeenteraad OUDKARSPEL De Raad dezer gemeente vergaderde gister avond 8 uur in voltallige zitting ten raadhuize. Voorz.-Secret. de E.A. Heer A J. Wijnvetdt. Na opening der vergadering met welkom, wor den de notulen van de voorgaande onverapdieru vastgesteld- Ee verslagen over den toestand der gemeente en woningbouw, die bij de, raadsleden hebben ge circuleerd, geven geen aanleiding tot op- of aan merkingen en worden voor kennisgeving, aange nomen Mededeelingen De voorz. deelt mede, dat: a. J. Kal verdijk de benoeming tot lid der schattingscommissie heeft aangenomen. b. Gedeputeerde Staten de wijziging van de bouw- en woningveroriening (gaasbescherming) hebbeu goedgekeurd. e. Gedeputeerde Stateu de gemeeutebegrooting voor den dienst 1927 hebben goedgekeurd. d- De ouders van schoolgaande kinderen uit de Diepsmeer met C. Rozendaal te Wartnenhui- zen een overeenkomst hebben aangegaan om de kinderen naar de R.K. school te Warmenhuizeu te varen. Rozendaal heeft daartoe de motorboot van C. Jansen gekocht. De oudere hebben een verklaring geteekend, dat genoegen wordt geno men, dat de vergoeding, ten bedrage van negen gulden per week, driemaandelijks aan O. Dekker wordt uitbetaald. e. Van -d" L an gedij kpr Groentenoentrale" te Broek op Langendijk een uitnoodiging is inge komen aau B. en W. tot het bijlwonen eener con ferentie ter bespreking van verbetering van der Twuijverweg, welke Vrijdag j.l. is gehouden. f. Van Gedep. Staten dezer provincie een brief over deze te houden conferentie, waar zij aan dringen op het bijwonen daarvan. Het resultaat dezer conferentie wenschen zij aJ te wachten, alvorens aan de kroon advies uit te brengen om trent de, door de Langedijker gemeentebesturen ingediende bezwaarschriften tegen dé plaatsing van een tol. De stukken a tot en met f worden aangeno men voor kennisgeving. Ingekomen stukken: a. Brief van de tuinbouwvereeniging ,J3o Een dracht alhier, houdende dankbetuiging voor het gratis beschikbaar stellen van een verlicht en verwarmd schoollokaal voor de in de wintermaan den gehouden tuinbouw en boekhoudcursussen. b. Brief van .Ged. Staten van Nooribolland betreffende verlaging der drinkwatertarieven voor het vee; Door het Prov. Waterleidingbedrijf is een ge- heole tariefsverlaging ingevoerd voor industrie doeleinden. Bij een gegarandeerd verbruik van 40 M3 bedraagt de prijs 25 cent plus meterhuur. c. verslag over 1926 van de commissie tot we ring van schoolverzuim. d. idem van het vervolgonderwijs, cursus '26 —1927. e. idem van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. f. idem van den jjroeftuin „Kennemerlan 1" te Alkmaar. g. idem van de gezondheidscommissie, geze teld te Schagen. h. idem van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier te Alk- maai'. i. idem van den vleeschkeuringsdicnst in de centrumgemeente Oudkarspel. j. Rekening van den Warenkeuringsdienst over 1925 in het gebied Alkmaar- k. Verslag en financieel overzicht van de tee- kensehool te Zuidseharwoude over 192G. De tóestand is florisant. De deelname is groot en Ik-draagt voor de gemeente over 1926 f82.47. De heer Paarlberg zegt dat in het verslag der Comm. tot Wering van Schoolverzuim de be dekte klacht wordt geuit, dat de vergaderingten niet goed worden bezocht. De toekenning van presentieireld heeft rtiet het gewenschte resultaat gehad- Spr. zou gaarne willen weten hoe 't er mee staat om er bij eventueele benoemingen reke ning mede te kunnen houden. De heer Groen zou de Comm. zoo willen benoe men, dat ie iedeu, zonder verhindering met wet tige redenen, „verplicht" zijn de vergaderingten bij tc wonen. De voorz. zegt, Jat in het verslag staat dat 't bezoek niet is gestegen, maar voldoende moet worden geacht. Eohter zal aan de Comm. worden verzocht, Je bedoeling van deze zinsnede uiteen te zetten. De overige stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 1. Adres van de federatie van vereenigingen voor Ziekenhuisverplegiug en Ziekenzorg in Ne derland. houdende verzoek instemming te betui gen met een, door haar aan den Minister van Ou derwijs, Kunsten- en Wetenschappen gericht ver zoek, inzake de verpleegprijzen. De voorz. zegt dat B .en W, niet voorstellen om geen adhaesie te betuigen, 't Raakt deze ge meente niet, hoewel er ook niets tegen is om 't Wel te doen. De heer Bakker zou Wel adhaesie willen toe- tuigen. Ee heer De Boer vraagt hoe hoog de verpleegt- gelden zijn. De voorz. antwoordt dat deze in Utrecht eerst f2.— waren, daarna op f2.50 werden gebracht en thans f 3.50 bedragen, terwijl de bedoelde ver eenigingen hun contributie hebben getaxeerd op f 2.—. Besloten wordt adhaesie te betuigen. m. Brief van het bestuur der afd- Noordholland van de vereeniging van Ned- gemeenten, houdende verzoek over te gaan tót aansluiting bij de advies commissie der Noordhollandsche gemeenten voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen. De voorz. deelt mede dat de leden van ae afd. Noordholland van den Bond van Ned. Gemeenten lid kunnen worden en dat het lidmaatschap voor deze gemeente f 10.— zal bedragen, terwijl daar boven voor ieder ontvangen advies een vergoeding moet werden betaald. B. en W. stellen voor nog niet toe te treden als lid', omdat hiervan de noodzakelijkheid- niet is gebleken en er nog zeer weinig1, gebouwd wordt. Wordt dit in de toekomst anders, dan kan men altijd nog toetreden. De heer Bakker acht aansluiting in de toekomst wei gewenscht, in var band met de bouwwijze aan den Langendijk. Overeenkomstig het voorstel van B. en W werd! besloten. n. Brief van de vereeniging van Ned. Gemeen ten inzake uitvoering van raadsbesluiten tot bet verrichten van burgerrechtelijke handelingen. Dj vvorz. zegt, ;lat in verband met een arrest van den Hoogen Raad, waarbij besloten werd, dat alle overeenkomsten, gesloten door burge meester en wethouders, als huur of pacht con tracten cd., nietig zijn, stellen B. en W, zeker heidshalve voor te bekrachtigen: le. all" overeenkomsten, door het college van B. en W„ tót op heden gesloten ter uitvoering van raadsbesluiten betreffende burgerrechtelijke handelingen 2e. alle verdere handelingen, door het college van B. en W., ter uitvoering der onder 1 ge noemde overeenkomsten verricht, alles voor zoo ver deze overeenkomsten en handelingen niet in strijd zijn met de artt. 113114bis der Gemeente wet. De voorz voegt hier nog aan toe dat 't een zuiver- preventieve maatregel is. De heer Paarlberg: 't betreft hier toch zeker geen mindere erkenning vau -don Raad? l)e voorz.: In geen geval. Allien gaan accoord met het voorstel van B. en W. o- Adres van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur te Noordscharwoude» houdend# verzoek om een jaarlijksche bijdrage van f 200 voor de parochiale Bewaar- r-n Fröbelschool. B. en W. stellen vóór dit adres naar hun col lege te renvoyeeren om praeadvies. De heer Groen wijst nog op een abuis in 't adres. Er staat lat er 40 kinderen uit deze ge meente die school bezoeken, maar het aantal is 30 Conform het voorstel wordt besloten, p. Procesverbaal van kasopname bij den Ge mef-ntóontvanger. IV. Voorstellen van Burgemeester en Wethou ders^ 1. aanvaarding van het voorstel van de oom- missie van beheer der lichtbedrijven tót uitkeering vau de winst van het electrisch bedrijf over 1926 aan ie rijf gemeenten. De voorz. deelt mede dat dit geen voorstel is, in z'n geheel van B. en W. Z^A. behoorde tot de minderheid, en zet op de volgende gronden uiteen, waarom hij zich heeft doen kennen als tegen stander Be voorz. zegt in de vergadering van de com missie van beheer te hebben behoord tót de te genstemmers, omdat hij van meening is, dat <le winst van het electrisch bedrijf haar oorspronke lijke bestemming moet houden en due ten goeie moet komen aan het 'bedrijf. Waar blijkt, dat winst wordt gemaakt, zou dan ook het natuur lijk gevolg moeten zijn dat tot verlaging der tarieven werl overgegaan. In het vorige jaar icoft nog verlaging der tarieven plaats gehad en zijr deze zoodanig, dat zij, in vergelijking met andere gemeenten zeer goéd de toets der critiek kunnen doorstaan. Daarom heeft hij de vergade ring voorgesteld het geheele bedrag te reserveeren, zich hierbij latende leiden door het volgende motief. Herhaaldelijk heeft hij in de vergadering de klacht vernomen, dat het gasverbruik zoo weinig toeneemt, wat naar men vermoeit, moet worden tóegeschreven aan het hooge tarief, waardoor nog zeer veel de toevlucht wordt genomen tot petro leum. Spr. wilde nu eens een proef nemen met verlaging van het tarief, waaruit dan zal blij ken of het gerucht waarheid bevat, dat geen gas wordt gebruikt omdat het verbruik duurder is dan petroleum. Mocht deze proef falen, en de rekening van het gasbedrijf over 1927 dienten gevolge met een verlies sluiten, dan zal, volgens de gemeenschappelijke regeling, het tekort zijn to putten uit ie winst van het GJE.B. Maar dan staat ook onomstootelijk vast, dat voorkeur aan de petroleum wordt gegeven. Dit voorstel mocht echter maar geringe bijval ondervinden. Een ander voorstel van spreker oir de winst to reserveeren voor eventualiteiten, wel ke zich in het bedrijf kunnen voordoen of voor vervanging van het bovengrondsch net door on- dergrondsche kabelleiding, vond evenmin genade in de oogen van de meerderheid. Spr. verklaart zich voorstander van een ondergropidsoh net en hoe eerder vervanging van het bovengrondsch net jdoor een ondergrondsch plaats heeft, hoe liever dit hem 2al zijn. De gevaren van een boven grondsch net zijn niet denkbeeldig en bij storm mag men er niet aan denken dat draden kunnen breken, met al de gevolgen van dien. Nu is wel waar, dat bij1 een ondergrondsch net de straat het zwaar te verantwoorden zal krijgen, maar dat weegt niet op tegen de gfevaren van een bo vengrondsch net. Met het tegenwoordig^ moderne verkeer -hebben de straiten het toch hard te ver antwoorden, en hoewel daardoor voortdurend on derhond wordt vereischt, houdt men de straten tóch niet in goeden toestand- De meerderheid; van de vergadering was echter van meening-, dat ten opzichte van de» ffhanceelec toestand var de gemeenten van een noodtoestand kon worden gesproken, een meening, welke door spr. niet werd en ook nu nog niet wordt gedeeld. Als out sider heeft hij hierbij op factoren moeten letten, welke bij Lnsidefs wellicht: van geen beteek en is zijn, doch waarmede spr. wel rekening meent te mogen houden. De loop der zaken heeft wel aan getoond, dat van een noodtoestand in alle ge meenten van den Langendijk niet kan wordep gesproken en dat tot redding de bekendle stroo it alm van den drenkeling moet worden gegrepen, om niet financieel ten gronde te gaan. 4 van de 5 gemeenten hebben liet vermenigvuldigingscij- fer voor hot belastingjaar 1927-'28 bepaald: St. Pancra3 1.2, (verlaagt met 1/10); Zuidseharwou de 1.7 pol., Noordscharwoude 0.9, was 0.6; Br. op Langendijk 1, was 0.6 en Oudkarspel zal wor den voorgesteld op 1.25 pet,, was 0.75. Of het winstgedeelte van f 3000 bij de bepaling van het vermenigvuldiginigjscijfer heeft gedomi neerd, gelieft spr. in twijfel te trekken, tenminste voor deze gemeente heeft het geen gewicht in de schaal gelegd- Ook zonder deze winstuitkee- ring zouden B en W;. met het voorstel zijn ge komen het vermenigvuldigingjsc.ijfer te bepalen op 1.25 pet. Volgens de gemeenschappelijke regle- ling heeft iedere gemeente recht op 50 pet. van de winst en kan de overige 50 pet. als reserve worden bestemd. Hiermede meent sjor. te hebben aangetoond', waarom hij geen voorstander is van winstuitkee ring aan :B gemeente» en Iaat overigens gaarne de beslissing over aan den Raad. De heer Jb. Kroon zegt voorstander te zijn van 't voorstel. Op 50 pet. heeft de gemeente recht en gaat 't dus over de 2e 50 pet. De straat is slecht door 't gasbedrijf. En nu mag er door 't bedrijf iets aan gedaan zijn, de groote rekening komt achteraan. Ook met 't oog hierop is spr. er voor dat de gemeente nu eens iets van 't bedrijf ontvangt. De heer Paarlberg hierna 't woord verkrijgen de, zegt dan 't volgende: Mijnheer de Voorzitter. Het is niet de eerste keer, dat we onze ver bazing hebben uit te sprekea voor een voor stel van de commissie van de lichtbedrijveCi. Omtrent vroegere voorstellen ei besluiten zal ik met in details treden omdat ze toen vol doend' besproken zijn en elke nadere bespre king daarover slechts herhaling zou zijn. In verband echter met de motieven, waarom de vroegere voorstellen ter tafel kwamen ver baast het me echter ten zeerste, dat dit voor ste! aan de orde komt, nog meer, dat onze beide wethouders dit. voorstel mede gesteund hebben. Op de meest krachtige wijze is bij vroegere voorstellen betoogd, dat niets onbe proefd moest worden gelaten om dm omzet om hoog te brengen. Me: vroegere besluiten heeft de commissie het doel niet bereikt, deels omdat de uitvo-e ring een fiasco werd, deels omdat er door raadsbesluiten geen uitvoering aan kon wor den gegeven. Het doel der vroegere voorstellen, is nogi ■liet bereikt, want al wordt het daa ook. eein tikje beter met den gas verkoop, hij is nog niet van dim aard, dat er een prijsverlaging door kan worden verkregen- Meermalen is voor dezen gezegd, dat door die voorstellen gehoopt werd op een mogelijk heid tot prijsverlaging, waarmee dan zeer zeker, een grootera omzet zou worden verkregen en deze meening deel ik ten volle. Het moest dan ook nu de gascommissie vreugdevol gestemd hebben, dat thans het mid del aanwezig was om tot verlaging te kunnen overgaan. De propaganda voor het gas kon nu met kracht ter hand worden genomen, door de nio-' gelijkheid om een prijsverlaging van 1 of 2 cent ip te voeren. Hut is waar, het zijn gelden van het .elec trisch bedrijif en deze bedrijven zijn geschei den. 1 Wie zou echter de gascommissie kunnen be letten om een voorstel tot prijsverlaging te| deen, als het vooruitzicht bestaat, dat dit door het potje van het electrisch bedrijf niet op een debacle kan uitloopea. Meermalen heeft de commissie bij door hen gewenschte voorstellen' gezegd, dat men ook koopman dient te zijra. 1 Hier zou echter de koopmanskunst tot uiting kunnen komen, door met beschikbare gelden deu verkoop te bevorderen. Ik kan hier absoluut geen moeilijkheden zien, doch alleen een belang voor het bedrijf en voor de verbruikers. Ik vraag me af. welke belangen de commissie daar voor oogen gehad beeft, die van hst be drijf en van de verbruikers of die van de gemeentekas. Toegevende dat de gemeente wel wat kanj gebruiken, moet de commissie daar toch .in de eerste plaats zitten om' de belangen van bet bedriif en de verbruikers te behartigen. Had zij dat gedaan op de wijze als hier door, mij naar voren is gebracht, zou men voor het bedrijf bereikt hebben een groote kans van verhoogden omzet en een tevreden stemming, bij de verbruikers door een prijsverlaging voor gas en electriciteif. Nu bereikt men er mee een bedrag van een kleine 3000 gulden in de gemeentekas, waar de or een kleine belastingverlaging kan plaats hebben, echter op de meest onbillijke wijz.e. We kunnen gevoegelijk aannemen, dat door as tuinders en de winkeliers in het algemeen, ae meeste stroom verbruikt wordt en zij alzoo het meest hebben bijgedragen om ide winst bij een te brengen. Poor de debacle ip hun bedrijf zullen de tuinders het komiende jaar geen belasting heb ben te betalen en deelen zij, alzoo niet in het potje, dat door hep bijeengebracht is. Dit zou niet erg züh, als ze het niet bitter best zouden kunnen gebruiken. Nu moeten we het beschouwen als een aanval om de toch' reeds leege portemomnaie vain de tuinders. Het heeft er van of men hen toch dit jaar wil treffen ondanks het feit 'dat er geien belasting gelden te halen zijln. H et voorstel is dus onbillijk, ten eerste om dat het potje niet ten goede komt aan. hen die het dit jaar het meest noodig zullen hebben, en ten tweede omdat zijl het thans voor anderen' hebben bijleen gebracht zoinder er zelf eeniger- mate van te profiteered Is dat billijk? M..n mag van de tuinders in de gascommissie, natuurlijk niet eischan, dat ze speciaal voor de tuindersbelangem opkomen, doch waar dit ihans de klasse is, die het meest in de verdruk king komt, moet het me toch van het hart, dat ik van hen en allereerst van hen een andere houding verwacht had. De commissie vergat m.i. geheel, dat ze daar zitten voor het bedrijf en de verbruikers, docb hebben zich alleen laten leiden door het feit dat ze straks zelve bijl het opmaken der be grooting van de gemeente met groote moei lijkheden te .kampen kunnen krijgen. Wij zijn gewoon op te komeim voor hen die o.i. het meest in de verdrukking komeja en dat zyn hier de tuinders, de loonarbeiders en de winkeliers, die zeker allen hebben te Ier- den onder de slechte economische toestanden. De grootste belastingbetalers en de vaste in komens kan het besluit ten zeerste welkomi zjjn, maar toch gelooven we, dat ook zij voor het meerendeel wel iets willen doen om de andepen het leven gemakkelijker te maken. De eerster zijn het meeste gebaat bij een ver laging der prijzen, de laatsten bij een verdee ling der winst. Het spijt ons, dat het besluit dezer gemeente op den gang van zaken niet meer van Invloed, is, maar toch voelen we behoefte ons tegen het voorstel ten sterkste te verzetten. Het is ons te onverantwoordelijk tegenover het bedrijf en te onbillijk tegenover de ver bruikers. De heer P. Kroon verklaprf zich tegen hetj voorstel. j De heer De Boer kan zich volkomen ver- eentgen met' de wooidefcr van den voorz. en den heer Paarlberg. Spr. meent dat er veel on billijkheid in het voorstel zit. Zij, die het be-: drag bijeengebracht hebben krijgen er niets, van. De tuinders hebben er geen profijt van. Spr. hoopt dat de commissie niet doorgaat met het doen van dergelijke voorstellen Ook de heer Bakker kan zich volkomeh roe,t 't gesprokene door 'de tegenstanders vereeni gen. Beter zou 't zij(n wanneer het bedrag; werd gereserveerd voor een ondergrondsch net. Heeft men daarvoor geen reserve aanwezig,, dan zal men tot tariefsverhooging moeten over gaan en dat is zeer omgewenscht. Wat da Comm. doet is geheel systeemloos. De 10 hoogste aangeslagenm in deze gemeente zullen; er een voordeel van hebben van f 900.— en dat is in dezen tijd hoogst onbillijk. De heer Kostelijk wenscht te verduidelijken; waarom hij voorstander is. De winst is gemaakt; in ongeveer 3 jaar en in hoofdzaak -door het' electrisch bedrijf- Nu is 't vorig jaar de, prijs van 't electrisch zoo verlaagd, dat verwacht wordt in de eerste jaren geeni winst te maken- Zou men het gas met 1 cent gaan verlagen, dan beteekent dit oen mindere ontvangst van f 700'.—. De economische toestand is zeer slecht, en wanneer de tuinders er gejen voordeel van heb ben zoo de hoeren zeggen, dan heeft hij: het gedaan uit medegevoel met de andere ingeze tenen. Die arbeiders, neringdoenden, en de vaste inkomens worden er mee verlicht. Als er 50 pet. naar de gemeente komt is dat •niets erg. En evein|mi!n is 't erg dat de ge-l meen te er eens iets van trekt. De heer Groen zegt dat 't weinig meer ral baten of men voor of tegen 't voorstel is. De voorz. Mijnheer Groen, dat is geen goed standpunt. Het is voor de toekomst van belang, dat de Commissie het gevoelen van dezen raad kent en daarmee rekening gehouden idient te worden. U moet uw meening weergeven, alsof de zaak nog niet beslist was. De heer Groen wijst er op, dat er meerdere plaatsen zijn, die van die bedrijven trekken, en vraagt of het nu zoo erg is, dat er 50 pCt'. in de gemeentekas komt. De voorz. zegt, dat het op het oogenblik niet' zijn taak is, het voorstel van de meerderheid van R. en W. te verdedigen. Door het uitkeeren van de winst wordt er geen reserve gevormd. Wanneer er iets gebeurt, waardoor men voor groote ui gaven komt te staan, dan zal tariefsverhooging daarvan het gevolg zijn. En daarmee moet men bij den consument zeer voorzichtig zijn. 50 pCt., kan men nemen. Maar het vorig jaar is het iooki niet gedaan. Toen was er toch ook behoèfte aanj Hier is meerdere malen geschermd met he^ woord „noodtoestand aan den Langendijk." En< nu zou ik wel eens graag hebben gehoord, waar-r uit dat blijkt. In vergelijking met andere gemeen ten is het vermenigvuldigingscijfer, met Zuid seharwoude aan den kop, hier nog laag te noe men. Het is zonde dat het geheele bedrag naar 'de gemeenten komt. En het zijn de f3000.die dat hebben gedaan. 'Het geld had moeten blijven daar waar het behoorde. En wanneer men groo te steden noemt, niet Schagen, want dat is geen greote stad, dart moet men niet vergeten, dat daar geheel andere factoren werken. Ik moet kijken raar den uiterlijken staat. En dan is die nood-

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 4