Derde Blad $uhv£ geneest vevtftaait dejtuid Zaterdag 28 Mei 1921 Raad Sint Maarten Uit den Omtrek Binnenland Nieuwstijdingen De raad van St. Maarten vergaderde op Dins dag 24 Mei, 's morgens om 10 uur. De heer Blok was afwezig. Voorzitter de heer Klerk, burge meester en tevens secretaris. Na opening en lezing der notulen worden deze vastgesteld. Ingekomen stukken. Van Ged- Staten een schrijven met de mede deel ing dat het P.W.B. een uniform tarief voor de waterleiding heeft vastgesteld in overeenkomst met het door de gem. Middelie gewenschte tarief a 25 cent per M3. Ged. Staten verzoeken tevens de aansiuitbeweging te bevorderen zooveel dit mogelijk is. Van de gemeente Warmenhuizen een schrijven dat aan de Wijkverpleegster uit Warmenhuizen in geen geval vergunning kan worden gegeven om ook het Zuidelijk deel van de gem. St. Maarten haa rhulp te geven. Tevens berichten B. en W. dat zij uit dien hoofde geen conferentie (aange vraagd door St. Maarten) wenschen te houden. Voorz. zegt dat vooral dit laatste een teleur stellend bericht is voor dej>lannen van wijkver pleging .Hij wil straks in oomité deze zaak ver der bespreken, wat goedgevonden wordt. Van Ged- Staten bericht dat zij het besluit van den raad tot wijziging van den instructie van den gemeente-ontvanger voor kennisgeving hebben aangenomen. Van Alkmaar de rekening van den Warenkeuringsdienst welke een salaris van f 9858.741/2 aangeeft. Van de gasfabriek te Warmenhuizen dat door de gemeente Deelen Stroet en Rijpje in 1926 voor 40239 M3. aan gas is verbruikt. De Bijz. schoolbesturen van Stroet en Rijpje zonden bericht dat zij accoord' gaan met de toe zegging der vergoedingen. Bij op 31 Maart gehouden kasverificatie wap overeenkomstig de bescheiden in de gemeentekas 3817.02. Door voorz. wordt vervolgens mededeeling ge daan van een aan de afd. Noord-Holland van de Vereeniging van Nei. Gemeenten gericht schrij ven waarin verzocht wordt de in dit schrijven geuite onbillijkheid voortvloeiende uit de tegen woordige onderwijswet, ernstig onder de oogen te zién. In dit schrijven wordt gewezen: le. op de onbillijke bepaling voor deze gemeente dat de eenmaal vastgestelde rentevoet voor een leening voor 't bijzonder onderwijs aangeg'aan, niet kan 'worden gewijzigd terwijl het schoolbe stuur wel kan converteeren en zoodoende een voor deel tegenover de gemeente behaalt. 2e. wordt gezegd dat voor een .gemeente van 1300 zielen het onderhoud van 5 scholen (waarvan 3 openbare en al zeer oud zijn), veel te kostbaar wordt temeer waar de 2 bijz. scholen die nieuw zijn, daardoor het recht op oen uitkeering krij gen, die zeer hoog is, n.l. f 18.50 per leerling. Het openbaar 'onderwijs komt daardoor in een zeer ongunstige positie te verkeeren. 3e heeft de gemeente 20.000 beschikbaar moe ten stellen voor den bouw eener nieuwe gerefor meerde school waardoor 45 leerl. uit deze gem. en 30 uit Harenkaxspel komen, terwijl St. Maar ten hiervoor bijna alles moet dragen en Haren karspel niets. 4e. is het nadeelig saldo voor 1927 op ruim 7500 geraamd voor deze 5 scholen, wat op den duur een onhoudbare toestand wordt. 5e. is de nieuwe wet porzaak geweest dat men een groote versnippering bij het onderwijs hoeft gekregen éé-mansscholen, welke versnippering bo vendien nog meebracht dat de gemeenten dure assistenten kunnen aanstellen omdat niet voor een voldoend aantal leerkrachten wordt vergoed door het rijk. Aan het slot van dit schrijven wordt de mee ning geuit, dat 't ouderwijs op deze manier duur is en waarschijnlijk slecht zal worden. De raad keurt het verzenden van dezen brief goed. Voorz. .deelt mede, dat de gemeentereke ning over 1925 goedgekeurd is terugontvangen. Ingekomen is voorts van het bestuur der afd. Noord-Holland van de ver. van Ned. Gemeenten het verzoek om zich aan te sluiten bij de ad vies - ooinmissie voor Bouwontwerpen en uitbreidings plannen. B. en W. adviseeren niet op dit aanbodi in te gaan wegens de kosten daaraan verbonden, met welk alvies de raad accoord gaat. Ingekomen zijn de verslagen van: a .De Tuin bouw cursus gehouden te Valkoog; b. De commissie van Toezicht op het L.O.; c. De Handelswinteravondschool te Schagen; d- De Volkshuisvesting en den toestand der gemeente; e. Het bestuur der schooi met den Bijbel te Stroet over de cursus in ontwikkelingsonderwijs. Vervolgens wordt door voorz. medegedeeld dat is ingekomen het verzoek van de federatie van vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging en zie kenzorg om adhaesie te betuigen aan een tot den ministe rte richten verzoek om de verpleegkos- ten in de academische Ziekenhuizen niet te ver- hoogen. Allen verklaren zich voor adhaesie. Ben verzoek om subsidie van de gymnastiek- vereeniging W.I.K. te Stroet wordt naar B. en W. gerenvoveerd die nader advies zullen uitbren gen. Door voorz. wordt daarop ter sprake gebracht de kwestie tussehen de gemeente en het bestuur der Geref. school betreffende de vergoeding van bepaalde onkosten (betreffende het geven van' godsdienstonderwijs). Door het schoolbestuur was tegen het besluit van den raad om geen uitkeering! Ie doen, beroep aangeteekend bij Ged'. Staten. Een op 4 Mei ontvangen bericht, meldt dat de gemeente in dit geschil in het ongelijk wordt ge steld. Ged. Staten wenschen Cat de raad in één vergadering besluit tot het geven van de gewone vergoeding met de 3 jaarlijksche afrekening en dat dit niet in 2 opeenvolgende vergaderingen geschiedt. Zij willen de oude raadsbesluiten zien j ingetrokken en opnieuw een besluit genomen, waarbij dan tevens de vergoeding voor de z.g. „na- I acte" (het geven van godsdienstonderwijs) uitge- I keerd wordt. i Bij ministerieele beschikking .is medegedeeld: dat de uitgaven door het schoolbestuur voor deze j na-acte gedaan dienen te worden vergoed door de gemeente. In verband met deze berichten mee- nen B. en W. de oude besluiten te moeten intrek ken eai het besluit te nemen om de vergoeding over 1924 en de afrekening over 1922, 1923 en '24 te moeten vaststellen op f 5193.92 in totaal (waar onder dus de vergoeding voor de na-acte begre pen is). Door den heer Glas wordt het betreurd dat het Geref. Schoolbestuur in beroep is gegaan. Spr. vindt het klein dat het bestuur deze vergoe ding verlangt uit de beurs van een giemeente waar de groote meerderheid niet tot deze richting be hoort, en dat voor het geven van godsdienstondier- wijs -Spr. zegt dat het advies van dien minister wei bewijst welke richting hij is toegedaan en dat de gemeenteraad) op dieze manier al heel wei nig heeft te zeggen. De heer Stoop zegt zich bij de beschikking te zuilen neerleggen, er valt nu niet aan te tor nen, de twijfel, die eerst bestond is nu vervallen. Spr. meent, dat uitgemaakt is dat die uitkee ring moet geschieden, er geen reden tot tegenkan ting meer bestaat. Bij de verdere bespreking uit de heer Glas nog maals zijn teleurstelling over den afloop van dit geschil en hij kwalificeert het bestaan van deze onbillijkheid als te zijndroevig. De raad neemt dan de door Ged. Staten ge wenschte besluiten, waarbij de heer Glas bij zijm meeniing blijf het onrechtvaardig te vin end dat het grootemdeels andersdenkenden ge meente moet betalen voor het godsdienston derwijs van een groep. Na nog eenig over en weer praten over deze kwestie sluit voorzitter iie discussie. Een adres van N. Mulder komt daarop in. behandeling. Adressant vraagt vergoeding voor act v ervoer van zijn kinderen naar een school iie op meer dan 4 K.M. afstands is gelegen en wel f3.— per maand per kind. B. en W. adviseeren om gunstig op het verzoek te be schikken hoewel zij het wat ver gezocht vin den om ook dit nog te eischem van de ge meentekas, waar het onderwijs aan de R.K?. School al zoo veel kost. De heer School is er sterk tegen om het verzoek toe te staan; er zullen meerdere vol-i eng en dan wordt het te erg. De heer Glas wil een nader onderzoek om dat hij vernomen heeft dat de kinderen neit de opgegeven afstand loopen, maar langs een verkorte weg (door varen) naar school gaan De heer Schermerhorn deelt deze meening. De heer Stoop (R.K.) meent dat de afstand er is en hoe de Kinderen er dan komen doet er niet <toe. De voorz. meent dat de raad niet verplicht is ,om de vergoeding te geven als de kinderen de opgegeven afstanu niet afleggen, wat spr. aan toont met een analoog geval in een andere ge meente. Bij de verdere bespreking zegt de heer Glas dat hij het gevraagde onbillijk vindt. De katholieken hebben een eigen school gewild, de school kwam er en de gemeente moest het gevraagde bedrag geven. Spr. zegt, dat hij het heel wat mooier .gevonden had, ais de voorzitter van het school bestuur ue heer Stoop nu alles had gepro beerd om dit adres te voorkomen. Spr. tot den heer Stoop: het valt me tegen. De neer Stoop antwoordt dat hem van dit adres niets bekend was, en dat hij hier bovendien niet als schoolbestuurslid, maar als raadslid zit, en hij zegt er verder niet op te zullen ingaan. De heer Gootjes geeft den raad om nu maar het gevraagde toe te staan, de adressant is nog niet eens onbillijk, nij zou veel meer kunnen vra gen. Door dit tc weigeren wil hij geen slapende honden wakKer maken. De heer Glas: Die zijn al wakker en anders iworden ze wei wakker gemaakt. De heer Gootjes ziet in een nader onderzoek dat men al verder van huis raakt. 1 Bij de. stemming over het voorstel van B. en W. staken de stemmen met 33. De heeren Glas, Schoor! en Schermerhorn stemmen tegen. Voorz. deelt daarop mede, dat de rekening van het G,E.B. door Ged. Staten is goedgekeurd. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting slui tende op een bedrag van f5176.61. Aan de orde is dan de vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer voor de Inkomstenbelasting B. en W. stellen voor het cijfer van 2 op 2-5t te. brengen met het oog op de slechte uitkomsten in het land- en tuinbouwbedrijf. B. en W. oordeelen dat de belasting heel moei lijk op te brengen zal zijn, met het cijfer 2 zal men voor belangrijke tekorten komen te sitaan. De raad stelt het cijfer dan op 2.5 vast In behandeling komt het voorstel ,van B. en W. om aan den administrateur van de begraaf plaats te Valkoog ontslag te geven, wegens het niet voldoen aan herhaalde verzoeken om de re kening in -te enden. De raad geefzt het ontslag en meent ook dat dergelijke werkwijze ontoelaat baar is. B. en W krijgen tevens machtiging om die maatregelen te nemen dat het alsnog tot een af- 'rekening komt. Vastgesteld wordt daarop het artikel omtren het vetgehalte van consumptiemelk. Eveneens g eschiedt met de vergoedingen voor de bijzondere scholen over 1925. De openbare scho len hebben gekost f i8o3.5ó1/2' v°or gemiddeld 107 leerlingen, wat op f16.81 per leerling komt. De Geref. School heeft daardoor recht op een be drag van f 1265.95 en f 200 voor vakonderwijs, is tezamen f1465.95. De R.K. school met 34 leer lingen heeft recht op een uitkeering van f 571.54. Na een rondvraag die niets oplevert, volgt slui ting der vergadering. '■irr Plaatselijk Nieuws DE GEHOUDEN BAZAR T|K NOCRDSCHARWOUDE. Dinsdagavond waren Bestuur en Commissie leden ten Lokale van den heer J. de Bakker samen gekomen voor de rekening en verantwoording van den gehouden Bazar. Na het openingswoord was de aandacht gespan nen voor den penningmeester, den heer F. Moeijes, die de financiën had1 beheerd. Men had wel zoo ongeveer het bedrag 'hooren noemen, 3at ontvan gen was, maar ja, zoo redeneerde men, er stuift altijd nog zooveel af. Natuurlijk, zoo flink en kranig opgezet als deze bazar, daarvoor moest de sciia voor de baat uit. Het was een knap stukje werk van den pen ningmeester, een geheel gespecifiseerde staat té kunnen toonen, waarop voor elke attractie de ontvangsten van eiken dag nauwkeurig waren ge noteerd- Het zou ons te ver voeren deze lijst in haar geheel op te nemen. Laten wij volstaan met te zeggen, dat de totaal-ontvangsten hebben be dragen f 4195.33i/2> de uitgaven f 1425.70, zoodat een batig saldo van f 2770.631/2 onder de vijf ver eenigingen kon worden verdeeld. Hiervan krijgt „Concoriia" f 415.59i/2, „Crescendo" f 207.80, „Sempre Crescendo" f 207.80, Harmonie „Excelsior" f 969.72, „Hercules" en „Hygiéa" f 969.72. De rekening, nagezien door den heer Ds. Staal. J. Ootjers en L. Mallekote, werd in orde bevon den. Den heer Moeijes werd daarop hartelijk dank gebracht voor zijn uitnemend werk. Het was een genoegelijke avond, waarin tot uiting kwam, dat door dezen bazar ae banden van vriendschap onderling nauwer waren samen geknoopt en een ^geest van samenwerking was gekweekt, die ongetwijfeld van gloeden invloea moet zijn op de onderlinge samenleving. In dezen geest lieten de heeren J. Ootjers en Ds. Staal zich uit, terwijl de heer J. Keizer een woord van dank bracht aan den voorz. van ae gymnastiek vereeniging, den heer A. Ootjers, voor zijn onuitputtelijke bemoeiingen. De heer J. Kuiper dankte meer breedvoerig allen, -die op zoo uitnemende wijze hadden mede gewerkt om dezen bazar te doen slagen en richtte zich daartoe in hoofdzaak tot het Bestuur, de dames OotjersBigler, en KeizerVlug, bene vens den heer Moeijes. De Eere-voorz. sloot met een woord van dank aan allen, er nog eens op wijzende, dat zóó opge zet een bazar mpet slagen, vooral waar aan alles was te zien, dat men elkander wilde helpen. Hij eindigde met den wenseh, dat ook in de toe komst deze samenwerking aan de onderlinge sa menleving mocht ten goede komen. - NOORDSCHARWOUDE. CONCERT „HARMONIE" Het weerde Donderdag niet mee. Bijgevolg op het concert, gegeven door de Harmonie „Excelsior" niet veel publiek. Het was te koud. Trouwens is de algemeeme klacht ia den laat- scen tijd, dat 't maar zoo kil en koud blijft. Zoo was eht ook Donderdag, en niettegen staande er lustig op los werd geblazen, de Heer van Nienes een kostelijke solo voor Es- clarinet ten gehoore bracht, kon men er niet zoo van genieten. Door de aanwezigen werd de giootste belangstelling betoomd, hetgeen wel bleek uit het luide applaus. ST. PANCRAS. Voor het vervolgexamen van Eerste Hulp bij Ongelukken, onder leiding van Dr. Des tree, slaagden de, dames: C. MiessenBuusker; G. Kloosterboer en T. Kloosterboer en de heeren: P. Bus, J. Boskamp, A. Huiberts, Jb. de Vries en J. Roos. DE KORTEGOLFZENDER VAN PHILIPS. Onder de talrijke brieven over Philips' uit zendingen, die door Philips laboratorium uit alle deelen der wereld ontvangen worden zjjin er ook vrij wat uit Zuid-Afrika. Een amateur uit Frankfort, Oranje Vrijstaat, schrijf o.m. ,,Ek het gister aand julle trans missie op 30.2 metres opgevang van af 10 uur n.m. toi 12 uur. Julle oproeping va.i 'n dokter in Indië, die lesimg deur dr. van der Pol, en dc muziekstukke was almal baie duidelijk. Ons het lekker gelag oor die stuk „Tea for Two" want dit toon, dat Holland beetje ugter die tije is. Nou, dat ik jullie statie ondek het, sal ik meer dikwijls inluster, ek hoop om julle op 'rt latere datum 'n volledige rapport te stuur. Die! tijd, wanneer men na julle luister, is meer ge- skik dan die Amerikeense transmissie, en ek is heeltemaal seker, dat na 'n korte tijd sal menige Suid-Afrikaners groot genot trek uit ju lie programme. Ek het hier 'n paar Hollander vrien.de, wat lij aan heimwee,, en ek sou dit 'n groot guns ag als U hulle sou oproep en hulle gelukkig maak voel om 'n stem uit hulle natte Holland te hoor." Een amateur uit Worcester schrijft: „U uitsaai pregramme tel ek op al van die 11de Maart. So ver soos ek weet die eerstq Afrikaner, wat u transmissie opgetel het. Dit sal ons Afrikaners groot genot verskaf als u wil aanhou met u uitsaaidiens. Die modulasiei w eersteklas en spraak baie duidelik P. C. J. J. is baie harder den 2 X A. F. en sy draagj golf is beie eengalig. Op 't O. V. O. toestel, kom P. C. J. J. pragtig deur, die spraak is hard en baie duidelik en die musiiek word reg- tig deur mij baie geniet. „Hopende, dat u meer sukses zal behaal dan, eenig ander stasie, enz." Een ander amateur uit Worcester, schrijft: „Groot was mijln verwondering op den avond van den 22en Maart toen ik aan liet zoe-> ken op de korte golflengte 'naar Amerika in mijn doorreis zoo zonder iets te vermoeden., dat in Holland terecht kwam, en dat nog wel in het Philips Radio Laboratorium, te Eind hoven. Bravo, dit is het eerste Europeese Uit saai Station hier in Zuidafrika ontvangen Hol-, land bovenal." Een luisteraar uit Odendaalsrust schrijft: .Ik wens u gaarne mede te deelen, dat ik, gisteravond van 10 in.m. tot kwart over 11 uur ingeluisterd had op mijln kort golf draad loos toestel en kon die gramefooa etn andere sterns wat u uitgezaaid had, duidelik hooren. „Ik wens u alle sukses vir de toekomst en wit hopen, dat u statie zal voortduren te be-, staan, want ons waardeer dit veel om in te luisteren, na de buitenland, voornamelijk Eu ropa. 1 „Op de oogenblik, toen ik naar uw statie luisterde, kon ik bijna niets van Johannesburg-* statie horen, terwille van de donderweer in de nabijheid, hoewel Johannesburg maar zoo wat 120 myle van hier is, doch u program kwam in zonder eetnige geraas van de weder." ongevallen. Dinsdagavond is de eierhamdelaar B. te Doe- tinchem met zijn auto, waarin ook zijn vrouw gezeten was, op den onbewaakten overweg te Richteren in botsing gekomen met een goede rentrein. De auto werd zwaar beschadigd. B. en echtgenooté kwamen evenwel met den schrik vrij, maar konden slechts met groote moeite uit de overblijfselen van den auto bevrijd wor den. Daar het uitzicht bij dezen overweg ge heel vrij is, werd tegen B. proces-verbaal op gemaakt. JTe Budel heeft het anderhalf-jarige doch tertje van G. door het drinken van kokende koffie zoodanige inwendige verwondingen ge kregen, dat het kort daarna is overleden. Woensdagmiddag is op den dijk, even buiten de kom der gemeente Lekkerkerk, een doch tertje van den landbouwer Spek, door een auto bus overreden. Zwaar gekwetst is het kind bij een dokter binnengedragen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 7