Rechtzaken VOOR DjEN POLITIERECHTER. Met mfcded®ftgj;,ii en mWeiJ ItehawLkll Een arbeider uit Fnkhuizen, die gefuimen tijd in Andijk 'n partijtje ingekuilde piepers, ter waar de van pi.m. f G had ontvreemd, stond thans in persoon terecht en hoorde zich veroordeelen tot 2 maanden voorwaardelijk, terwijl hem de ver plichting is opgelegd de schade, op 6 guldfcn begroot in hoofdsom en rente, af te betalen in termijnen van f 1. Een te groote mond opengezet. Een reiziger in machineolie en aanverwante artikelen trachtte op het perron te Hoorn een nieuwen klant in te pikken. Hij liet zich eenter tegenover dezen heer minder wuardeerend uit over dè firma Tichers uit Bussum, van wie hij de door hem benoodigde producten betrok. Volgens den niet bepaald loyalen concurrent behoorden die firmanten in Leeuwarden thuis en leverden zij minderwaardige producten. De heeren gebroeders Tichers kregen kennis van dit vernietigende, maar misschien lichtvaardige oordeel en gevoelden zich beleedigd, reden waarom een klacht werd inge diend- De zaak die heden werd behandeld, was door den verdediger geweldig) opgeblazen. Ver schillende getuigen a déchargp moesten op ver zoek van den verdediger worden gehoord, doch daar hun getuigenis hoofdzakelijk liep over de kwaliteit van de door de heeren Tichers verkoch te handelsartikelen, werden de vragen daarom trent door den politierechter niet toegestaan. Het betrof hier toch een eenvoudige beleedi- ging waarin het bewijs van de waarheid niet be hoefde te worden geléverd. Aangezien een volgens de verdediging buiten gewoon gewichtig® getuige niet was verschenen, werd de verdere behandeling tot a.s. week aan gehouden. Kort aangehoiwljen. Een koopman en schipper uit het koolland', tot op 2 April een. geprononceerd minnaar van een pieren verschrikkertje, kwam zich aanmelden als passagier voor de autobus naar de koolstreek, doch werd, omdat kennelijk te veel gepimpeld! was, niet als zoodanig toegelaten. De afgewezene gevoelde blijkbaar ondanks zijln benevelden toe stand het smadelijke van deze bejegening en maakte zich.zoo driftig, dat hij een tweetal ruiten van de bus insloeg en daarop door de Alkmaar- sche politie volgens de regelen der kunst werd ingerekend. Hij werd heden veroordeeld ter zake vernieling tot f25 boete of 25 dagen en was zoo vriende lijk direct zijn schuld af te doen. Voorts heeft hij de verblijdende mededjeeling gedaan dat hij sipds dien avontuurlijken 2en April zich naar- stiglijk heeft geoefend in de schoonde deugd van geheelonthouding. Ongetwijfeld tot heil en zegen voor zichzelf, zijn huisgezin en de maatschappij. \Omnielct uit zijn pet. Een landbouwer uit Alkmaar presenteerde zich als verdachte omdat hij een jongmenseh, dat kieft- eieren had gezocht op het land van zijn vader in de Egmonder meer en zich ook oen z.g. lokeitje had' toegeëigend, zou hebben mishandeld. Hij had den mishandelde een klap gegieven op zijn pet, (waardoor de kievitseieren, die dieze jonge man ènder zij pet had verzameld, tot struif werden verwerkt, welke geele substantie over zijn ge laat heendroop. Gelet op de omstandigheden kwam ons boertje er met slechts f 2 boete of 2 dagen, zeer geschikt af. Ook te familiair voor zoo weinig kennis., g Een te Broek op Langeridijjk wonend trans portarbeider die zoo nu en dan het „edele"' vocht van Schiedam niet versmaadt an zich dan nogal rumoerig aanstelt, was op 15 April door de veldwachters Geluk en Nieuwenhuis uit een café in de Spoorstraat verwijderd, waar op hij den veldwachters sarcastisch vroeg of zij ook nooit eens dronken waren geweest. De politiemannen) lieten zich echter door FEUILLETON Nacht en Morgen 78) De jonkman, die een bediende uit een loge-- ment scheen te zijn, e(n zeer vlug ter beem was, ging de hangende brug bij de Huniger- ford-markt over, en stak dwars over naar Cha- ring-Cross. Clement, verheugd bij de gedachte, dat hij Mathilda waarschijnlijk reeds na ver loop van weinige ©ogenblikken weder zou zien, bleef een twintigtal schreden achter den be diende, en verloor hem geien oogenblik uit het oog. Aan den hoek van Charing-Cross zag hij' hem met bet pak in een der gereedstaande; vigilantes stappen en terstond wegrijden. Dade lijk snelde Clement naar een ledig huurrijtuig, dat ongeveer dertig schreden verder stond, stapte haastig in en gelastte den voerman, toen deze naast hem plaats nam, om de vigeiante, die tegelijk mot zes of zeven andere van het plein afreed, zoo dicht mogelijk te volgen. Web dra hadden zij het aangewezen rijtuig inge haald en hielden het bij. Toen het echter in Pall Mall vóór Carlton-club stil hield, en er inplaats van de logemmtsbediende met het pak twee deftige heeren zonder eenige bagage uit stapten, werd Clement tot zijn schrik gewaar, dat hij zich op het woelige plein vergist had, en begreep hij te laat, dat hij 'een andere vigeiante had moeten volgen, die Whitehall was ingereden. Hij reed nu zoo hard als het paard slechts loopen kon, naar laatstgenoemde straat én doorkruiste deze en de meeste der daarin uitkomende straten wel een uur lang, in de hoop dat hij de vigeiante of den logementsbe diende met het pak weder in 't oog zou krij gen; maar eindelijk moest hij het opgeven en iemand, die beter deed zijn mond te houden, niet beleedigen en maakten te dier zake proces verbaal op met het resultaat, dat de transport arbeider heden tot f 15 boete of 15 dagen werd veroordeeld Twedde opvoering gewaarborgd. De ellenlange commissionair in boter te Hel der schijnt een bijzonder driftig temperament te bezitten. Hij heeft al eens eerder terecht gestaan wegens beleediging en bedreiging en moest zich nu weer eens verantwoorden omdat] hij met den galant van een meisje dat hem nog botergeld schuldig zou zijn en dat hij nogal grof beleedigid had, aan 't vechten was geraakt en hem mishandeld had door een mep met een ongeopend knipmes op het hoofd. De verdachte botercolporteur beriep zich echter op noodweer en beweerde dat de mishandelde de vijande lijkheden had geopend. Het was echter zoo'mi warwinkel van verklaringen, dat de politierech ter de verantwoording niet wenschte te dragen en de zaak verwees naar de voltallige recht-i bank. Ze waren allemaal zeek. De zitting sukkelde gezellig verder met een zaak tegen zekeren Jan F., waarbij bleek, dat; niet alleen de verdachte, maar ook de getuigej met name Lampen, niet aanwezig was. Door dit ontstellende feit was elke conversatie bui-t ten ge sloten en werd besloten, de verdere bes handeling 8 dagen aan te houden. Een onaangename klant. In den avond van Zondag 17 April stapte in hel café Populair te Alkmaar een gezelschap van twee heeren dn 1 dame binnen, welk gezel-» schap niet-bijzonder veel bijdroeg om de gezel ligheid in dat milieu te verhoogen. Om te be-i ginnen kreeg een dier heeren ruzie inet den, kellner en maakte al direct aanstalten hem te lijf te zullen gaan. De huishoudster van Jen Caféhouder wilde tusschen beide komen, doch werd door den anderen Heer van het Vroolijk! Trio op haniastelijkheden vergast, die niet als liefkozingen konden worden beschouwd. De caféhouder achtte het toen raadzaam zich. ook met de zaak te bemoeietn en raakte met: laatstgemelden Heef aan 't kinokken. Ze kwa- itk ,i samen in een titanische worsteling op de Cafévloer terecht en werd de Caféhouder ge slagen, geschopt en in zijn gelaat gekrab beld. Ter zake deze mishandelingen van den Caféhouder en de huishoudster werd de vecht lustige mijnheer heden tot f 30 boete of 30 dagen veroordeeld. De ouidte gaiïde in hel vuur. Dt lijfspreuk van den geduchtm Franschen vuurvreter, den beroemden maarschalk -Cam- bronne: La Garde meurt, mais ne se lemids pas, De garde sterft maar geeft zich niet over, kan ook wel van toepassing zijn op twee cude kemphanen te Uitgeest, 'n vier en zestiger versus een vier en zeventiger, die op 14 April elkander met scheldwoorden bekogelden en malkaar daarop met geweld te lijf gingen. Ouwe Piet van 64 jaar was namenlijk bezig 'n djjk te herstellen, waarop ouwe Teun op hem toeging om hem te verzoeken ééia gat open te laten. Piet achtte zich niet bevoegd; aan dit verzoek te voldoen, waardoor een min der aangename athmospheer werd geschapen: en di oude Heeren elkajnder begonnen te be leedigen. Ten slotte stak Teun zijn handen uit en maakte Piet gebruik van zijn schop om op Teun in te ranselen. Deze kreeg ook nog 'n mep met dat gevaarlijke wapen, waarmede al heel wat lieden zijn doodgeslagen, doch ge lukkig wisten omstanders erger te voorkomen. Vader Piet stond nu terecht wegens mishande ling, doch werd omdat ouwe Teun ook niet geheel vrij uitging tot slechts 7 gulden boete of 7 dagen veroordeeld. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. UITSPRAKEN: M. J. d: V., Beverwijk. Bedreiging verzet- zaak vonnis bevestigd. i liet zich bij de Westminster brug afzetten. Wanhopig over den ongelukkigen afloop van eene poging, waarop hij zijn laatste verwach ting gebouwd had, wandelde hij langzaam naar zijn logement terug. Spoedig keerde hij echter om en sloeg andermaal den weg naar White hall in, ofschoon niet met het doel om zijne nasporingen naar de vigelajnte verder voort te zetten Nu hij in zijne hoop op het weder- vinden van Mathilda zoo deerlijk teleurgesteld was, besloot hij, om zander verwijl zijn plan tot het doen van een nieuw onderzoek te Win chester, dat gedurende de dagen, die hij een zaam in zijn logement had doorgebracht, tot rijpheid was gekomen, door te zetten. Hij trad het politiebureau te Whitehall binnen, deelde den daar aanwezigen chef zijtn wensch mede om op eigen hand de tot hiertoe vruchteloos gebleven naspo ringen naar den dader van den op Jozef Wilmot gepleegden moord te hervat ten, en verzocht het adres van een bekwaam) politiebeambte, die hem in deze zaak kon bij staan. De directeur zeide, dat hij hem daartoe niemand beter aan de hand kon doen, dan den politiecommissaris John Carter, „een man, even helder van hoofd, als voorzichtig en doortas tend van aard, en die, zoo hiertoe slechts kans was, den dader zéker op het spoor zou komen." Ciement begaf zich regelrecht naar de wo ning van' den commissaris, Suffolk no. 108, en had het geluk, hem thuis te vinden. Hij was iemand in de volle kracht zyms levens, middelmatig van lengte, breed geschouderd m sterk gespierd, met grijze doordringende oogera en een gelaat dat wel van eetn mannelijk, vast beraden karakter getuigde. Nadat hij aandach tig naar de mededeeling van Clement geluisterd had, zeide hij:: „Als de politie hier liet voor eerst buiten mij kan stellen, wil ik u gaarne van dienst zyn, mijnheer Austin. Ik weet echter Gerrit V., gedetineerd. Diefstal 10 maanden; gev. f Willem S., Alkmaar, diefstal, 2 maanden gev. Lourensje P. huisvr. v. d. O., Dirkshorn. Verduistering f 20.— boete of 20 dagen. H. C d. G. B., Helder, openb. schennis f 60— boete of 60 dagen. Nic. M. en Corn. G. H.H.-Waard, mishande ling ieder f 50 boete of 50 dagen. Pieter B., gedetineerd, veediefstal 8 maanden gev. Nieuwe zaken. Sijman ral moeten betalen. Heden werd de Hooger beroepzaak wegens overtreding der leerplichtwet tegen den appel lant Joh. S., aalandbouwer te Westerblokker. Vader Jan loopt maar rond met het vasta idéé dat zijn zoon paedagogisch is afgericht en met de leerplichtwet niets meer in de pet heeft. Maar de eerwaarde Zuster, het hoofd der, school, waaronder de leerplichtwettige jonge ling resorteert, deelde papa's meening abso luut niet. De jongen is. eenmaal na een over-, gang in een hoogere klasse weer teruggesteld. In Mei 1926 is hij overgegaan naar de 6e klas, dus is het verzet van den vader niet recht-] matig. De officier was dan ook van meaning dat het in de eerste instantie gewezen vonnis! moest worden bekrachtigd. A.s. week uitspraak. Daar was ook werk van gemaakt. Dc hoofdonderwijzer Nathan van E., geboren in het jaar 1889 te Hoorn en wonend te Hel der, 'n mager hoogschouderig mannetje, wietns sterk geprononceerde voorgevel was getooid door een groote bril, stond heden terecht als verdacht van misdrijf, nader aangeduid in art. 249 lc lid wetboek van strafhoek en waarover we verder maar geen woorden zullen verspil len. Niu minder Idan 16 getuigen k charge moe rende els jonge meisjes, waren als getuigen ge dagvaard, terwij|l vanwege de verdediging 3 getuigen k decharge waren opgeroepen. De verdachte onderwijizer werd voorts in rech' ten bijgestaan door Mr. Mendels, lid der Eerste Kamer en Mr. Veltman, advocaat en procu reur te Helder. Vooral de eerstgenoemde ver dediger zal den officier wel handen vol werk, verschaffen. Voorts werd deze uitgebreide strafzaak met gesloten deuren behandeld. Eigenlijk een malle maatregel, een spannen van de paarden achter den wagen, daar dé dagvaardiging, houdend een specifieke opgave van de feiten in het openbaar werd uitgebracht, zoodat ieder der op de publieke tribune aan-i wezige belangstellenden op de hoogte was ge bracht. alvorens men werd uitgenoodigd de zaal te verlaten. SPORT EN WEDSTRIJDEN ÜI.T.S. 1Papierduivcls (Alkmaar) 43. Woensdagavond speelde D.T.S. 1 tegen een elf tal uit Alkmaar, dat met den naam Papierduivels prijkte. Na een kwartier spelens neemt D. de leiding. Spoedig echter zorgide de rechtsbinnen der gasten, na fraai samenspel, voor den gelijk maker. Voor de rust neemt D. echter opnieuw de leiding, doordat de doelman een zacht schot door zijn handen laat glippen. Rust 2—1. Na de omwisseling volgt al spoedig) no. 3, terwijl eeni- gen tijd later uit een vrijen schop, buiten net strafschopgebied, de vierde goal wordt geboren. Dan brengen de gasten vlug achter elkander den stand op 43. Tegen het einde doen de gasten nog hardnekkige pogingen voor den gelijkmaker, en heeft de D.-keeper eenige geweldige schoten te verwerken, wat hem echter naar behooren af gaat. Het einde van dezen, in de laatste 10 min. nog spannenden strijd, komt aldUs met een kleine overwinning voor D.T.S. ST. PANCRAS. De Hemelvaartsdag is voor Vrone de traditio- nagenoeg niets van de zaak. Toen de moord voorviel, bevond ik mij in het noorden van Engeland, enl na mij|n terugkomst van daar, ontbrak het mjjl aan 'tijd om er iets over te iezeni. Ik zal dus beginnen met de dagbladen van Augustus en September in te zien. Vergis ik mij niet, dan heeft de heer Walter een premie op het aanbrenen van den dader uitgeloofd." ,Ja antwoordde Clement; „ik behoef u ech ter niet te zeggen, dat het een list zou kunnen geweest zijn." „Het kan ook evenzeer te goeder trouw zijn' geschied," hernam Carter. „Wij, mannen van het vak, beginnen het onderzoek eener zaak zonder vooringenomenheid. Wie vooraf eene meening omtrent iemand's schuld of onschuld, of omtrent de toedracht van feiten opvat, kaïn bjjna zeker zijn, dat hij het spoor bijster raakt." Toen Clement den volgenden middag bij den commissaris terugkwam, zeide deze: Ik heb de verhooren van dein lijkschouwer en den sheriff gelezen, en ben voornemens om mor-, genochtend met dein eersten trein naar Win chester te vertrekken." „Dan ga ik met u" zeide Clement. „Niets zal mij aangenamer zijn, dan dc reis in uw gezelschap te maken," hernam de com missaris, „maar ik heb eene voorwaarde,-mijn heer Austin: ik moet volkomen vrij en zelf standig kunnen handelen, en gij moet geen in vloed op my trachten uit te oefenen.." Clement nam deze voorwaarde bereidwillig aan, maakte met den commissaris afspraak, dat hy zich op het spoorwegstation de Wands worth by hem zou voegen, en vertrok naar Clap ham, om toebereidselen voor de reis te ma ken. Nog dien eigen avond ontving hij een brief van Mathilda met het postmerk Londen. Met 1 bevende handen brak hij; hem open, en las: i .Geliefde vriend! Na al wat ik u gezegd en neele voetbaliag voor de v'eteranen, welke dit maal als figuranten voor een oefenwedstrijd tegen het 2e elftal fungeerden. De wedstrijd gaf meer malen aanleiding tot humoristische oogenblikken, met als einduitslag 113 in het voordeel van het 2e elftal. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnbeer de Redacteur., Gelieve deze regelen in uw geëerd blad op te nemen, bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van de opmerking, welke ik van het publiek hoor,alsof er voor mij alleen een steiger gemaakt zou zijn te Broek, wil ik- het geacht publiek met deze beter inlichten daar ik hetidee gekregen heb, dat het stei gertje niet voor de schippers is, maar ten oehoe ve van de Gemieiente. Er is namelijk door onze vereeniging Schut- tevacr" voor eenigen tijd aan dein Raad te B. aangevraagd om een los- en laadplaats te ma- leen te Br., om redenen me(n er altijd gelost en geladen had zlomder de minste op- of aan merking, totdat het voor korten tijd plotseling verboden werd. en eetnige verbalen volgden cm redenen ons schippers onbekend. Dus daar er geen andere dan gen. plaats is, werd door ons bestuur aangevraagd aan boven- genoemden Raad een los- of laadplaats te wil len maken, en werd door ons bestuur als man nen van de practijk aangeboden van advies te mogen dienen in dezle aangelegenheid, welk advies gebleken is voor bovengenoemde Hee ren van geen waarde te zijn, daar er tot heden toe. pantomine gespeeld is, wat nog zoo erg niet zou zijn indien men dit spelletje ook triet het financieele gedeelte deed. Nu is er echter een steigertje gemaakt, vol doende ruimte biedende voor een, vlet je van" hoogstens 5 ton, dus als er inu een motorboot moet lossen, welke schipper aan tijd is ge bonden, en er ligt een schip k 5 ton, dan moet hij wachten, daar men, indien men op een andere plaats lost, verbaliseerd werd. Indien; hij dan gebruik kan maken van het Gém. stei gertje moet hij daarvoor betalen 25 cent per, 2 uur, een bagatel zal misschien de lezer zeg gen doch het komt schrijver dezes bij viermaal' gebruik, per jaar op 75 gulden, en dat voor een steigertje van zoo kleine afmetingen en op zulk een ongeschikte plaats, terwijl er in de omliggende gemeejnten ruime en aan de eischen voldoende losplaatsen zijn, welke alle maal gratis zijn, terwijl de Gem. Br., welke zich veel voor den handel en scheepvaart inte resseert zoon tarief heeft. Een zelfde geval heeft ons schippers het vorig jaar getroffen: eerst een voorstel om de sluis op Zondag te sluiten wat wij schippers (de een uit princiepe, de ander uit gemakzucht) allen toejuichten, doch met algemeerae stemmen verworpen??? Toen een voorstel meer financieel met alge- meene stemmen aangenomen???? wat voor ons schippers beteekent, dat men, indien men door omstandigheden laat thuis komt of door aard der lading of vertrek van een of andere bui- tenlandsche boot vroeg vertrekken moet, men dubbele tol betalen moet voor de sluis en dat heelemaal zonder wettige redenen, en gij lezer, die aanstonds ook onnuttig tol zult moe ten betalen, zult het dan ondervinden, dat het niet erg prettig is om enkel tol te betalen, dus indien men dan dubbel moet betalen is dit nog erger. M. de Redacteur, nogmaals dank voor de DLaatsing en ik hoop, dat het publiek nu beter begrijpt, dat het steigertje niet is voor de schip-! pers, want een steiger, welke door één schip per al in 4 jaar tijds plus rente betaald moeC worden kunnen wij wel missen. 0. v. d. H. te Br." Achtend, een schipper geschreven heb, kan het u onmogelijk verwon deren, dat ik, ondanks uwe bede én die uwer beste móéder, bij mijn besluit blijft volharden Ik weet, 'dat dit besluit u en mij zelve onge lukkig moet maken, maar het staat niet in mijn macht om anders te handelen. ..Ik zou de pen niet opgenomen hebben, als ik mi) niet verplicht achtte u ten ernstigste te verzekeren, dat gij, zoowel ten aanzien van den heer Walter, als omtrent nujjai beweegre denen, in dwaling verkeert. Ik betuig u plech tig, ten eerste, dat er zelfs geen sprake is ge weest van een eed of gelofte van mijne zij-de om iets tie verzwijgen, of aan de waarheid te kort te doen; en ten aydere, dat de heer Wal ter onschuldig is. Ik heb hiervan het onloo chenbare bewijs verkregen. De Hemel is mijn getuige, dat ik waarheid spreek. Laat deze verzekering u genoeg zijn om u van alle ver dere tappen en onderzoek terug te houden. Deze noodlottige zaak blijtve voor altijd ver borgen! De Hemel weet, hoe zij zich heeft toegedragen; en zoo de dader zijn straf nog niet heeft ontvangen, hij zal die wel niet ont gaan. Laat het oordeel aan de hemelsche Ge rechtigheid over, mijjn vriend, ra tracht mij geheel te vergieten. Mathilda Wilmot." Deze brief bevestigde Clement slechts te meei in zijne meaning omtrent de oorzaak van Mathilda's gedrag, en bracht zijn overtuiging' omtrent de schuld van dan bankier in t minsr niet aan 't wankelen. „Neen Mathilda," sprak hij bij zich zeiven, „gij zoudt onmogelijk zóó kunnen handelen, als gij u niet door Henry Walter liet beheerschen. Dicteerde hy u zelf dezen brief niet, dan werd hij u door de zucht om uwen rampzaligen eed te houdaa, in de pen gehouden

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 9