NIEUWE I Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 81 Mei 192? 36e Jaargang Electrisch Licht en Kracht. Plaatselijk Nieuws FEUILLETON Nacht en Morgen UIT DEN OMTREK. ArJPs AMANDELTJES SPUMmN&V Binnenland No. 6& INTERC.TELEPHOON 52 Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnem en tsprij s per 3 maanden f 1.15. - (III ROT Kedact.-Uitg-. J. H« KEIZER. - Bureel Moordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever In de Langendijker raden is het vraagstuk van de winst op het electrisch bedrijf behaald, aan de orde geweest. Een flink winstcijfer heeft men op dit gemeenschappelijk bedrijf behaald en men kwam overeen, dit aan de respectieve gemeente kassen uit te keeren. In ons blad kwam reeds een zeer zakelijk en bezadigd ingezonden stuk voor, waarin er met klem op werd gewezen, dat de electrisehe verlich ting voor den winkeliersstand nog altijd veel te duur is, en dat het beter ware door goedkoopere tarieven de verbruikers te. laten profiteeren van de behaalde winsten. Nu kan het wel als zeker worden aangenomen, gezien de deskundige leiding van de lichtbedrijven, dat er voldoende voor af schrijving en reserveering is gezorgd; en ook dat het te verdeelen bedrag als netto-winst kan worden aangemerkt. Dit betrekkelijk hooge winstcijfer, (of 't in oen of meer jaren is behaald, is ons niet bekend) doet de vraag stellen, welke bedrijfspolitiek volgt men? Is het de bedoeling, dat het monopolie-be drijf het publiek tegen kostprijs van licht en kracht voorziet, dan wel zal straks naar 't voor beeld van andere plaatsen de gemeentelijke huis houding ten deele drijven op de winsten der be dry ven r Dat in het laatste geval een ietwat scheeve verhouding aanwezig zou zijn, is moeilijk te ont kennen. Dan toch wordt het gemeentelijk bedrijf een verkapt belastingkantoor; en dat kantoor slaat z'n eliënteu niet aan naar draagkracht, maar heft een bedrijfsbelasting. We denken aan alle bedrijven, waar men kracht verbruikt; zij beta, len dan de belasting ten bate van de niet-gebrui kers. Die kant moet het toch wel niet op. En dat het Langedijker tarief nog altijld exor bitant hoog is, is wel voor geen tegenspraak vat baar. Ter vergelijking met elders drukken we hier af hét electrisch licht en kraehtverbruik van een middelmatig bedrijf in A'dam, welwillend afge staan om het te publioeeren. Het verbruik bedroeg van 1 Mei 1926 tot 50 April 1927, 1752 K.W. De verbruiker betaalt het z.g. vast-recht tarief van 11.75 peer jkaaiul: meterhuur fl.25 per maandi; Ce rekening was aldus: 12 X (11-75 1.25) f 156. 1752 K.W. a 5 ets. f 87.60 f 243.60 De' prijs per K.W. zoowel voor licht als kracht heeft voor dien gebruiker in A'dam crus bedra gen 13.3 cent. Hoe hooger het verbruik is, hoe minder de prijs in dit systeem. Het gewone tarief in de hoofdstad is: licht 221/2 ct. en kracht 15 et- per K.W. En dat de gemeente Amsterdam er bij deze prijzen nog wei biji uit kan, bewijst wel het bedrijfsresultaat. De heer G. Baas, verzekerde dat het winstcijfer op het electrisch bedrijf vei lig op 41/2 millioen gulden kan worden gesteld. De hooge Langedijker tarieven moeten goed deels geweten worden aan de enorme hooge aaa- legkosten,dateerend uit de oorlogsjaren. Er zit aan dit allés nog al wat vast, en er zijn er niet zo oheel veel, aan den Langendijk, die nu precies weten, hoe alles loopt. Vóór en aleer men niet alles weet, is het zeer gevaarlijk een oordeel uit te spreken, 't Is zeer wel mogelijk, dat de genomen beslissing de eenig juiste is, we missen de gegevens om er een oordeel over uit te spreken. We constateeren alleen het feit, van ie ^enorme duurte van electrisch verbruik voor licht en kracht. Daarop wordt verdiend', wat de vraag doet opkomen, kunnen de tarieven niet omlaag. Dat vraagt maar niet iemand, die eens wat in de courant schrijft, neen, dat is de vraag, die leeft onder het publiek. Inzonderheid bij de kracht-gebruikers. De Amsterdamsche electriciteits-nota's vermel den aan de voorzijde de gewone rekening en op de achterzijde wordt reclame gemaakt voor le. gemeentelijke wüikel-feednjven, waar alTë moge lijke verlichtingsartikelen verkrijgbaar zijn. Er zijn 4 van 7,afke winkels. Enkele prijzen willen we even pdteeren. Onze menschen, die óók die artikels roeren, kunnen dan eens beoordeelen, of de geroken te Amsterdam aan of beneden kostprijs lever'. Broodroosters f 12.50 Comforen f 6.— Haarden f 12.50 Kachels f 9.90 Strijkijzers f 4.— Waterketels f 9.50 Lampen 16—32 NK. f 0.70 50 N.K. f 0.70 100 N.K. f 1.30 200 N.K. f 1.50 Overigens erg prettig; voor den winkelstand. - BROEK OP LANGENDIJK. Herbenoemd werd tot Burgemeester dezer ge meente de heer P. Slot Az. - ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen dat de Ned. Herv. Diaconie alhier nog f 50.— heeft geschonken als bij drage in het tekort voor het Neutrale Zieken huis te Alkmaar. - ZUIDSCHARWOUDE. De 7 herkozen raadsleden hebben hun be ne eming allen aangenomen. - OUDKARSPEL. SCHOUW. De schouw voor den Kerk en Dergmeerpol- der zal worden gehouden op 8 Juni a.s. OUDKARSPEL. Het jaarlijks onderzoek van verlofgangers der lichtingen 1915 en 1918, zal voor deze gemeente worden gehouden op 16 Juni a.s., des nam. 2.30 te Heer-hugowaard. - OUDKARSPEL. HERHALINGSOEFENINGEN De dienstplichtige S. Dekker, lichting 1921, wonende in deze gemeente, is opgeroepen om, op 11 Augustus 1927 voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen- meerpolder zal dit jaar worden gehouden op - OUDKARSPEL. SCHOUW. De jaarlijksche schouw in den Koog en Bleek Woensdag 8 Juni a.s. In de Dieps- en Moorsmeerpolder zal deze schouw worden gehouden op Donderdag 16 JnnEifi.-Ai». -f-r_ -w- w - OUDKARSPEL. De veldwachter dezer gemeente is door den minister van Justitie benoemd tot rijksveld wachter te Callantsoog. reerd te worden. pjii had aan Mathilda geschreven, dat hij in géval zij hem schriftelijk antwoordde, mis schien andermaal van het adres van het goe derenkantoor gebrui.k zou maken om haar te schrijven. Hiertoe ging hij thans over. Hij trachtte opnieuw haar van besluitt te doen ver anderen, en verklaarde dat hjj|, wel verre van door haar brief overgehaald te zijn om werk loos te blijven, voornemens was den volgenden clag met een politiebeambte naar Winchester te verirekken. „Hieieft Henry Walter, wat ik niet gelooven kan, werkelijk geen schuld, schreef hjj, „dan moet het raadsel ook in zijn belang, hoe eerder hoe beter opgelost wor den. Is de geheimzinnige sluier opgelicht, dan zijt gij vrij en niets belet onze hereeniging.' HOOFDSTUK XXXVI. UIT HET DAGBOEK VAN CLEMENT AUSTIN. Wij kwamen op den middag te Winchester aan. „Het beste is," zeide Carter, toen wij het slation verlieten, „dat wij onzen intrek nemen in de „St. George", waar Hienry Walter ge durende zijn verblijf alhier vertoefde. Ik zou mij zeer vergissen, als wij daar geen inlichtin gen bekwamen, die o»s van veel nut kunnen zijn." „Ik keurde zijn voornemen volkomen goed." „Gjj begrijpt," ging Carter voort, „dat ik niet voornemens ben om mij aan den waard bekend te maken. Dit zou de rechte weg niet zijn om iets op het spoor te komen; en boven dien kan ik niet zonder medeweten van sir Arden Westhorpe, in mijn officiéél karakter optreden. Ik zal dan ook de zaak, die ons' herwaarts voert, slechts als bij toeval op het tapijt brengen; en daar het mij om die reden onmogelijk zal zijn om zelf aaateekening te houden van 't geen ter sprake komt, moet gij mijn griffier zijn. Gij geeft voor, dat gij brie-, ven te schrijven hebt, en zijt zoo verdiept in die bezigheid, dat gij geen acht schijnt te slaan op de gesprekken, die ik met den loge-, menthonder of miet zijln knechts aanknoop. Zoo-, dra er van den moord van Jozef Wilmot in de. verte gewag wordt gemaakt, verzoek ik u alles op te teekenen, wat slechts eeaigszins de aan dacht verdient." ,,Ik beloofde mijin best te zullen doen oim: ide mij opgelegde taak te vervullen." „Wij werden met veel voorkomendheid ia de ..St. George" ontvangen en in een vertrek, op de eerste verdieping gebracht dat uitzicht had op 'de geheele omgeving. Carter speelde zjjn rol uitstekend en 't bleek mij, dat hij onwillekeurig op de meest omba- t c eken de dingen, acht sloeg. „De belooning, van regeeringswege op het aanbrengen van den schuldige gesteld, be droeg honderd pond. Van mijne zijde had ik den heer Carter insgelijks honderd pond toege zegd, te voldoen op den dag waarop de ver moedelijke dader, indien hij zich i:n. leven en. op het grondgebied van het Vereenigi Ko ninkrijk bevond, in verzekerde bewaring zou zijn genomen; en de commissaris had deze be paling volkomen gebillijkt. Daar ik van mij(n HEER-HUGOWAARD. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Bij de gemeenteraadsverkiezing in onze ge meente zijn uitgebracht 1865 geldige stemmen vcroeefd als volgt: Lijst 1, R. K„ 1098 st„ lijst 2, A. R. 120 st. lijst 3, V.D., 647 st. De kiesdeeler was 1696/u, dus de A. R. had den geen 3/4 van den kiesdeeler en werden de zetels verdeeld door de R.-K. 7 en V.-D. 4. Gekozen R. K. zijn: G. Krom, P. Borst, A. Quant, P. Tromp, C. van Langen, D. Wijin-, ker en K. van Langen. salaris eenige ponden had opgespaard, kon ik dezv' uitgaaf buiten bezwaar van mijne moeder wol bestrijden, die niet anders dacht, dan dat ik mij naar Winchester begeven had om Ma thilda op te sporen. Ofschoon de logementhouder en een der be dienden reeds een paar malen in het vertrek waren geweest, had Carter nog geen woord met hen gewisseld, en zat hij, slechts zwijgend' ia de hand te staren. Na een glas wijn ge ledigd te hebben, brak hij eindelijk het stil zwijgen af. „Vóór dat ik 'den logementhouder of zjjin bediende ondervraag", zeide hij tot mij, „heb' ik nog iets at te handelen." .Ik verklaarde dat ik enkel gehoor was." „Ik zal rond mlet u spreken, mijnheer Aus tin."' ging hjj; voort, in de hoop, dat gij mij mijn oprechtheid niet ten kwade zult duiden. Als gij u van een commissaris van politie be dient en van zijne bemoeiingen vruchten wenscht te plukken, vertrouw hem dan niet ten halve, maar schenk hem uw gansche ver trouwen." Ik zag hem verwonderd aan, en zeide: „Ik meen u alles medegedeeld te hebben, mijn heer Carter, wat u van eenig nut kan zijp." „Om u van nut te kunnen wezen," vervolgde bü „moet ik niet slechts de omstandigheden; kennen, die onmiddellijk betrekking op de zaak hebben, welke gij op 't spoor wildet ko men maar ook alles wat er zijdelings mede 11 a verband staat, al waren dit zelfs geheimen. Vertrouwt gij' mij deze niet toe, dan is het beter, dat gy niet met mij begint, maar weet wel, dat 'gjeen mijner ambtsbroeders, die zijne taak naar behoor,en wil volbrengen, inet iets minder dan ik tevreden zal zijn. Gij verbergt Gekozen V. D. zijjn: P- Kostelijk, A. Mienis, C. Pool en H. A, M. Wuijs. NEKKRAMP. Te Schagen komt een geval van besmet-, te.lijk - nekkramp voor. De hz-er B. Roep van Schagen is door. den Volksraad in Ned.-Indië gekozen als lid van het college van gedelegeerden. Die Schager Harmoniekapel behaalde in het instrumentaal colacours te Blaricum in de le af deeling een len prijs. De kapel staat onder leiding van den heer Ji Dol, te Helder. De Koningin zal het woord richten tot Oost- en West-Indië. De Koningin heeft de directie der Philips fabriken te Eindhoven in kennis doen stellen dat zij het voornemen heeft, in gezelschap van prinses Juliana een bezoek te brengen aan de Philips-fabrieken en voor de microfoon van den Philipe-kortegolfzemder het-woord te rich ten tot Nederlandsch Oost- en West-Indië. Het bezoek zal geen officieel karakter dra gen. In verband met het tusschen deze koloniën en Nederland heerschende tijdsverschil zal H. M. Dinsdagnacht a.s. om 12 uur Nederlandsch; West-Indië en Woensdagavond d.a.v. om 9 uur Nederlandsch Oost-Indië toespreken. Het is een uitermate heuglijk feit, dat ook onze landsvrouwe de jongste ontwikkeling van. d? radiotechniek in Nederland, die overal in het buienland eerbied hteeft afgedwongen, met belangstelling heeft gevolgd. Zoowel m ons tand als in de koloniën zal het zeer zeker hoo-, gelijk gewaardeerd worden, dat de koningin den v/cnsch te kennen heeft gegeven van de sedert eenigen tijd bestaande mogelijkheid eenei telefonische communicatie met Neder landsch Oost- en West-I|njdië gebruik te ma ken. Het verziek om ook dc Nederlandsche luister aars in de gelegenheid te stellen deze rede te kunnen beluisteren, kon niet worden toegestaan. iets voor mij, mijnheer Austin, Terwijl gij te genover mij in den spoortrein zat, haaldet gij: tweemalen een brief te voorschijn, en cracht- tet onder de lezing gedurig te ontdekken of ik u gadesloeg. Oogenschijjnlijk zat ik naar buiten te kijken; maar, mijn waarde heer, als ik niet uit het portier kon zien e|n gelijktijdig; mijn overbuurman in. het oog houden, dan zou ik een ongelukkige politie-commissaris zijn. Ik merkte zelfs duidelijk op dat gij in tweestrijd verkeerdet of gij mij den brief al of niet ""zou dt roededeelen; en ik leidde daaruit af, dat de inhoud betrekking had op de zaak, die ons herwaarts drijft." Carter had gelijk- Onder het voorlezen van Mathilda's brief had ik verscheidene malen in beraad gestaan om hem dim miede te dee- 'en; maar telkens had ik dit plan weder laten varen, omdat ik hem dan ook met mijne onge lukkige liefdesgeschiedenis bekend had moe-' ten maken. Ik had Carter bij mijn eerste bezoek wel He lotgevallen van Jozef Wilmot verhaald, en ge sproken van zijne dochter 'en hare vergeefsche pogingen om toegang bjj| Henry Walter te ver krijgen maar niet gewaagd van de nauwe be trekking. waarin ik tot Mathilda stond, nóch van het bezoek dat zjji op Maudesley-Abbey had afgelegd en de noodlottige gevolgen, die dit na zich had gesleept, omdat het mij niet mogelijk was geweest een vreemde, hoe veel vertrouwen hij mij op het eerste gezicht ook inboezemde, in die treurige geschiedenis in te wijden. Ook nadat Carter mijn geheim ten halve geraden en mij gezegd had, dat de kan- ms daarvan onmisbaar voor hem was, viel het mi; toch moeilijk om aan zijn verlangen te voi- doen. 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1