L< \i Nieuwstijdingen POLDEI EEESTNEMHT I P. Plaatselijk Nieuws - ZUIDSCHARWOUDE. Bij het te Oosthuizen gehouden Concours van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen behaalde „Kunst na Arbeid in de Eere-Afdeeling Fanfare den eersten prijs i met I6SV2 punten. Dat is een felicitatie waard! In d: Eere-afdeeling dit pu/nte/n aantal te halen, levert" het bewijs van de innerlijke sterkte van ons korps. Niet zoo maar een gelukje, doch het resultaat van ernstige studie en. kranige j ipidnig is dit succes, dat de leden ein Direc teur weer hebben behaald. „Kunst na Arbeid" j verdient daarom de hulde van de gamsche bur gerij. BROEK OP LANGE,NDIJK. Ingekomen personen: H. Wiersrna met gezin, tuinbouwer, van St. Maarten, nu wonende alhier, Spieringstraat 454a. B Goudswaard, Rijkstelefoniste, van Helder, nu wonende Dijk 541. Weduwe K. den Har- tigh, met gezin van Heerhugiowaaxd, nu wonende Dijk 607 S .Biersteker met gezin, tuinbouwer, van West-Graftdijk, n uwonende Dijk 28. W. Knip met gezin, zonder beroep, van Schoorl nu wonende Wilhelminastraat 575. S. Koffe- man, motorschip per, van Urk, nu Dorpsstraat 191. J. Hessing met gevin, visscher, Sint-Paneras, nu Dorpsstraat 250. R. Kuiken, dienstbode, van Westdongeadeel, nu wenende Dorpsstraat 402 Vertrokken personen: J. v .Dalfsen, melkknecht naar Genemuiden, Westerkade 24. J. Vriend, dienstbode, naar 1 Andijk, West Broekoord 174. J. F. Bulens, met gezin .machinebankwerker, naar Alkmaar, j Molenkade 38. M. Glas, dienstbode, naar War- menhuizen West-Frieschedijk 78 G. Dekker huisvrouw B. Knip, naar Rotterdam, Paul Kru- gerstraat 80b. T. Kliffen met gezin, koop man in groenten naar Amsterdam Hoofdweg 407. P. J. lmholz, bakkersknecht, naar Gouda, Veerstal 5. H. Hommes, slagersknecht, naar Alkmaar, Magd&lenastraat. J. A. Kalden bach baikkerskneeht, naar Weesp. Tr. Bakker, hulp in de huishouding, naar Zevenaar. J. Mars man, motorschipper, naar Zuidscharwoude, Dorps straat A. 64. aantal voorschotten 220, (1925 220), het aantal loop. rek. 41, (1925 40), en het aantal dag- boekposten bedroeg 1557 (1925 1695). Het eindcijfer der ontvangsten bedroeg in 1926 f 867.160.25, (|1025 f935.409.02.) Werd medegedeeld dat de rentevoet over 1927 zal bedragenvoor dadelijk opvorderbaar spaargeldJ}3/4 pet. voor vast spaargeld van Juli 1927 tot Juli 1928 43/4 pet. voor voorschotten 5 pet. voor voorschotten in Rek. courant 5V4 pet. Door den heer ten Hoeve werd over de ver- bcoging van de rente voor voorschotten nog een korte toelichting gegeven tot genoegen der proefjaren en verplichte schadevergoeding aan de benadeelde juffrouw. Hij zat in die penarie. Eiem monteur uit. Heiloo, die ook alweer door gè- brek aan duimkruid in de war raakte, was er tusschen uit getrokken op een gehuurde fiets, welk rijwiel door hem in Amsterdam werd ten gelde gemaakt. De man zeide nu weer 'n gioedle betrekking te hebben, wel voorloopig, maar hij maakt, kans vast te worden aangesteld, wat met het oog op zijn. vrouw en 5 kleuters ook maar te hopen is. Deze zaak werd gesteld in de handen der reclas- seering ter nader onderzoek. Een rumoerige visite. ergadermg, welke "daarop na rondvraag werd j Een gewezen inspecteur van een ziekteverze- gvslotem i kering te Schoorl begaf zich op bezoek bij een SINT PANCRAS. Voor rekening vam de Ned. Hervormde Kerk werd aanbesteed het bouwen van een vereeni- gingsgebouw voor vereenigimgen op Christelij- ken grondslag, hetwelk naast het kerkgebouw /al worden gebouwd. Ingekomen biljetten: Timmerwerk: Begrooting f 1550.— J- Bruin en Zonen f 1558.— Metselwerk: Begrooting f 1778- N. Nierop 1 1423.— G. J. Minnesma f2220.50. T. Kuit- waard, Broek op Langendijk f 1717- Rechtzaken VOOR BEN POLITIERECHTER. Zitting- van Maandag 30 Mei. Uit den Omtrek - WINKEL. ..Winkels Harmonie" behaalde Zondag op het te Oosthuizen gehouden concours een eersten prijs in de eerste afdeeling, terwijl zij in den eerewedstrijd een tweeden prijs behaal den. - N. NIEDORP. Het Fanfarecorps „Excelsior" behaalde Zon-, dag op het te Oosthuizen gehouden concours een eersten prijs in de tweede afdeeling fan-, fare. SINT PANCRAS. Maandagavond" vergaderde de Coöperatieve Boerenleenbank ten lokale van den heer H. Gerritsen. De vergadering werd geleid door den heer, J. ten Hoeve, kassier, welke de talrijke aan wezigen namens het bestuur verwelkomde. De notulen passeerden onveranderd den hamer. To: lid van den Raad van Toezicht werd, herbenoemd, de heer D. Leijien Jr., terwijl als bestuurslid werd herkozen de heer P. Gootjes. Uit de rekening stippen, we aan ter illustratie, van den milder rooskleurigen toestand in het tuinbouwbedrijf, lat de ontvangen spaargel den hadden bedragen f208.244.74 tegen f 277.189.02 in 1925. De terugbetaald spaar- gelden beliepen f 235.797-84 tegen f235.127.45 in 1925. De rekening sloot in ontvangst en uit gaat met een bedrag van f 468.851.09, waar van winst op reserve werd geplaatst f 1504.29, waardoor was gestegen tot f 13.303.85. Het aantal leden bedroeg 213, (1925, 205). Het aantal spaarders 351, (1925 345), en het Chwlank is des wereMis loon. De landbouwer K. te Akersloot had ais boe renknecht een regeeringspupil in dienst, doch vee) plezier heeft Keus niet van zijn mensChlievend!- heid beleefd. Op 'n goeden dag was de heele knecht foetsie met medeneming van een bankje van f 100, plus de fiets, die de goede baas hem had geleend om 'n vriend op Limmen te bezoeken. De snaak, die inmiddels was ingerekend, stond vandaag terecht en tegen hem werd 4 maanden gev .gevorderd. Uitspraak over 14 dagen. Ook 'n twijfelaar. De ingezetene van Bergen, H. Schouten, werd ook al het slachtoffer van zijn goed vertrouwen in den hakkepoffer, die hem als knecht ter zijde stond- Deze snaak zag kans om uit de bedstede, di etevens dienst deed ais safe, 'n bankbiljet van 40 pop te stelen. Mijnheer had geldgebrek en vond dit de geschikte manier die kwaal te ver helpen, ook hij was thans in het huis v. bewaring gelogeerd. Heden terechtstaande, werd hij op voorstel van den verdediigier, mr. van Driel uit Helder, veroordeeld tot 3 weken en 3 dagen ge vangenisstraf. Als deze straftijd om is, wordt hij ingelijfd bij de witte boonen om zijn vaderland te helpen verdedigen, wat zal ie 'm raken achter een vet lesje. Keurig V/lor elkaar gebokst. De commissionair in olie, teer en dergelijke tajbrtartlfcekll, uit Am:>t,T;ntaiin, die in liet vuur van zijn beroepsijver een qoncurreerende firma had beleedigd, hoorde heden f 20 boete of 20 dagen tegen zioh vórderen. Daar mijnheer echter plechtig' beloofde zich in 't vervolg binnen de perken van 't maatschappelijk fatsoen te zullen houden, heeft de Politierechter zijn uitspraak be paald op 14 November en zal in dien tijdi de kat eens uit den boom kijken. 'n-Raar gestae tel. Een cliënt voor -le zondaarsbank uit Hoorn, werd zonder dat iemand te weten kwam waar- voo rhij eigéntlij'k terecht moest staan, bij verstek voorwaardelijk tot 2 maanden veroordeeld. Later kwam men echter tot de treurige ontdekking dat verzuimd was den getuige te hooren. Toen werdi besloten de zaak opnieuw aan te houden. Aliquando bonus dormitot Homerus! 'n Nette bediening. Eén vrachtrijder te Schoorl, die zooals uit een vorig verslag is gereleveerd, in dringende geld nood, pl.m. f 150/ hem ter hand gesteld om een rekening te voldoen, had achterover gedrukt, werd n ub'oorw. veroordeeld tot 2 maanden met 2 dorpsgenoot, die te kennen had gieg|even, voor het lidmaatschap te willen bedanken. De con ferentie eindigde in een geanimeerde vechtpartij, waarhij de combattanten als stekelvarkens óver elkander heen rolden en de vrouw' des huizes met de snelheid van een geëleetriceerde boomkikker naar den veldwachter tippelde om assistentie te vragen. De voormalige inspecteur stond nu terecht wegens mishandeling en (Werd, hoewel hij met kracht alle schuld afwees en zich op noodwóer beriep veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen. Zwijgen is gomt en spreken isi zilver. Een bewoner van Hoorn's bloeiende omstreken, bevond zioh in den avond van 18 April te Hoog- karspel op een rijwiel 'dat in droeve duisternis was gehuld. Toen de veldwadhtfer hem deswege bekeurde, Was hij nog zoo dwaas den plichtge trouwen ambtenaar te belfeedigen. Maar heden zag hij zijin ongelijk in en zeide mlet vreugde de 15 pop boete, die hem w(erd opgelegd1 te zullen betalen. Deze prestatie bleef niet onbeloond. Een krachtpatser uit Zijpe, die door een briga dier der Rijksv. op 23 Maart te ongeveer 22.15 nieuwe uurberekiening, te Zijpe op een rijwiel zon der licht wierd aangetroffen, kreeg bevel tot af stappen, waaraan hij niet verkoos te voldoten. 'niLefsehopperij, die hem hteden op "f25 boete, of 25 dagen kwam te staan. Bit verbolgen toonkunstenaar. Een solo-pianist te Helder krtoeg in het Casino aldaar mikmak met den broeder van bet meisje, waarmede hij volgens ,de familie niet meer mag omgaan. Hij liet zich in zijhi drift verleiden dó vader en de gestorven moeder van dit jonge mensch te belecdigen, voor welk feit "hij; heden terecht stond- De verdachte ontkende echter de geincrimineerde woorden gebezigd te hebben, maar in elk geval achtte de Politierechter deze beleedi- gingen niet van kracht voor den zoon en werd Paderewski vrijgesproken, i Als hiel kinytl maar zoet is. Een 19 jarig landarbeidead jongeling uit Ha- rencarspel, gestoken in bet manchester modepak van den modernen arbeider, had zich op 19 April in een café te Zijdewind kostfelijjk geamu seerd, door zonder eenige aanleiding een land bouwerszoon uit Heerhugowaard bont en blauw te slaan .Zijn verdiensten werden heden op prijs gesteld door het opleggen van Ï10 boete of 10 dagen. 'n Gcnoegelijk avondje is w*| een opoffering waard. Een HeLiersehe haringmepper had pp 30 April 'n avond vol emoties. Na zich eerst 'n stevig stuk in zijn kraag gedronken te hebben, raakte, hij aan 't knokken met zijin familie, verziet*, zich daarop tegen de politie en wierd daarop gaar gebeukt en rauw gestampt, vergj&zeld van een groote vrijwillige eerewacht, in een handkar naar het politiebureau gereden. Heden stond hij ook nog terecht en werd tot f 25 boete of 25 dagen veroordeeld. Vrouwen van stavast. Niet om den Helder te beleedigen, want het Heldersehe volkje is gastvrij' en gezellig!, maar eeriij'kneüshalve moeten wij' op grond van onze 30-jarige ervaring getuigen, dat Helder op het gebied van buur/rouwenruzie het record slaat. Zoo kregen we heden weer 'n 24-jarige Helder sehe huismoeder op het zondaressen bankje, die in „Toen hij mijn tweestrijd opmerkte, zeidei hij op gemoedelijken toon: „Wees verzekerd' mijnbeer Austin, dat uw geheim veilig door! mij bewaard zal worden. Juist in 't geen gij voor mij' verborgen wilt houden, ligt misschien! de sleutel tot deze raadselachtige zaak." „Dit meen ik te mogen betwijfelen, mijn heer Carter,'" antwoordde ik. „Maar daarom' ben ik toch bereid om aan uwen. wensch te1 voldoen; als het u slechts niet verveelt eens liefdesgeschiedenis, en wel de geschiedenis' eener zeer ongelukkige liefde, aam te hooren.'" ,Ik deelde hem toen al de bijzonderheden/ mtdvan mijne kennismaking en verloving met Mathilda, en vergat ook niet gewag te ma ken van haren gang naar de Abdij. Nadat ik geëindigd had, bewaarde Carter het stil zwijgen. Eindelijk vroeg hij: „Hield miss Wil mot het voor uitgemaakt, dat hij de moorde naar haars vaders was?" „Zij was daarvan volkomen overtuigd van; het oogenblik af, waarop zij den monri ver nam." „En terstond ma de ontmoeting verklaarde; zn den bankier voor onschuldig, en legde zij' het voornemen aam den dag om hare betrek-i king met u te verbreken?" Ja!'" De Commissaris fronste de wenkbrauwen, maai zeide niets. Ik meende op zijm gelaat te lezen, dat Mathilda's gedrag hem even orm-. verklaarbaar toescheen, als het mij. tot 'nog toe was voorgekomen. .Ik moet u een gemoedelijke vraag doen" eene laagheid was zij! niet iim staat. Eer zou zij van gebrek zijn omgekomen, dan een ge schenk aan te nemen van den man, dien zij vooi den moordenaar haars vaders hield. Het eenige wat ik kan aannemlen is, dat Henry Walter haar schrik aangejaagd of op haar ge voel gewerkt heeft." „Maar gij, schilderdet mij miss Wilmot zoo- even als fier en onvervaard,'" hernam Carter, „het zal Walter dus niet gemakkelijk zijn ge vallen haar schrik aan te jagen. Welke be dreiging zou hij hebben kunnen bezigen, of hoe zou hij haar door bidden en smeekem heb ben kunnen vermurwen? Aangenomen zelfs, dat hij haar, onder vier oogen, zijn schuld beleid: had, wat zou hij hiervan te vreezen hebben/?. Een aanklacht, op zulk eert bekentenis ge grond, zou hoegenaamd geen kracht bezitten^ Herinnert gij u nog met juistheid," ging hij na eenige oogenblikken zwijgens voort, „wat miss Wilmot tot u zeide terstond na hare te-i rugkomst van de Abdij als later?" Het viel mij uiterst pijnlijk aan zijn verlap gen te voldoen; maar ik gevoelde, dat dit voor mijn doel bevorderlijk kon wezen, en verhaalde hem dus woord voor woord, wat Mathilda mij gezegd had. .„Wat in miss Wilmot's woorden en handel wijze vooral mijn aandacht trekt," zeide Car-' ter, nadat hij weer een poos gezwegen had, „is de schrik of afschuw, die het bloote denk beeld van u aan te raken haar scheep in te boezemen. In de gang op de trap van het loge ment ontwijkt zij u. Wilt gij haar omhelzen/ een overmaat van zenuwachtigheid haar meer- beiaardg buurvrouw de meest variabele wijze had afgeknakt. Zij had bij diekunstbewerking haar handen, haar voeten, haar nageltjes en zelfs een. grof broodje gebezigjd. Voor ai de moeite die ze zich had gegeven om haa rtegenpartij op haar nummer te zetten, was een boete van f 15 of 15 dagen inderdaad een zeer milde straf te noemen. Bie liet zich de kaas niet van d(p. boterham eten. Een dame met een aardig klein meiske op haar moederlijken schoot, gaf aan het beklaagden bankje een ongewoon huizelijk aspect. Het was ai weer 'n Heldersch huismoedertje, dat niet in goede harmonie leefde met een kribbige buur vrouw en deze dame in een stormachtige dis cussie met een woord zou hlebben betiteld, dat wij om onze achtbare reputatie niet hopeloos te verspelen, niet zouden durven herzeggen. Maar idie verdachte juffrouw wist ook nu zoo flink van zich af te bijten, dat zij den Politierechter in twijfel bracht en deze haar gfedaehtig aan het classiek ewoord „Indubroabstine" haar vrij sprak. Wat al t.e voorbarig! 'Een voormalige slaapstee aan het Heiligland te Alkmaar was door een slooper in de Deemster aangeKocht om geamoveerd tie worden. De zinken vergaarbak trok echter de attentie van een ge sjochten jongen en dez ebegom alvast' maar 'n. handje te helpen door het afsloopen van dit zin ken af voer toestel. De officier wilde hem daar- voo rnog 3 weken de lik inplakken, maar de po ll itierechter was niet zoo krenterig en bepaalde de straf op f 10 boete of 10 dagen. Het vuistreëkt is daar nag, treef. |Een paar Emkhuizer zeebonken kregen ruzie over een vakaangelegenheid, waarbij een hunner zijn grove, knuist in het idebat bracht en zijin geëerden tegenpleiter 'n watjekou toediende, dat zijn tanden in zijin mondholte 'n shimmy dans ten. Wegens mishandeling werd deze naar ver- sche bokkem riekende debater veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen. Einis. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 et. Laxeer-Tablïttjen 60 et. Zenuw-Tablettan 75 ct. Sla al-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 et. Bij Apoth. en Drogisten EEN AUTO VERPLETTERD. Gisteravond is op den opbewaakten overweg bij: den Middelweg te Uithoorn een particu liere auto door iden trein AalsmeerUithoomi gegrepen. De i/nzitteimde 22-jarige heer Audijjo uit Waddinbcveen weid op slag gedood, terwijil een,dame, die zich eveneens in de auto be vond. ernstige verwondingen bekwam. Zij; werd per trein naar Amsterdam overgebracht ein in het Wilhelminagasthuis opgenomen. De auto; werd zwaar beschadigd, het treinverkeer onder vond vertraging. VIJF KINDEREN TE WATER. Gistermiddag is op de Mare te Leiden een wagen, waarop vij|f kinderen zaten te water ge haakt, De agent van politie J. Boom sprong, klsed te water en slaagde er in vier kinderen' te i 'dden. Het vijfde werd door een ombe kende voorbijganger aan den wal gebracht, i (3 (OOSTERDIJK EN MOLENGEERZEN.) Hedenmorgen 11 uur vergaderde het Dagje.- Ajksch Bestuur en Hoofa-lngelanden. van boven- genioemden polder in het café ,,'t.Huis de Brede- begon Carter weder. „Acht 'gü het volstrekt of spreekt gij van hereeniging, dan luidt het, onmogelijk, dat miss Wilmot zich door Henry uit haren mond: Laat miji los! Er wacht u, Walter heeft laten omkoopen?" niets dan schande in eene hereeniging met any.. Ja," antwoordde ik met vuur, „tot zulk, Ik ben uwer niet waardig! Zulke uitdrukkingen en haar geheele gedrag doen miji tot mijn eer- j rode" te Oudkarspel. ste gedachte wederkeerenmiss Wilmot moet door Henry Walter zijjn omgekocht!" I wandelde hij het vertrek op en neer met zulk Ik zeide lot Carter, dat niets ter wereld mij, 1 een vasten tred, an eefn zoo bezield gelaat, dit ooit zou doen geloovan." j dat het scheen, alsof er eensklaps een licht En toch blijft het waarschijnlijk," ging hij j voor hem was opgegaan. Meent gij den sleutel vam heer gedrag ge vonden te hebban,?'" vroeg ik. „Zacht wat!" riep hij. „Men ziet wel eens een dwaallicht voor een baken aan. Vóór dat ïlc u mijne gedachten z'eg, moet ik ze nog eens rijpelijk overwegen, Laat oms nu, als gij 't goedvindt, naar de hoofdkerk wandelen, en de plaats in oogenschouw memen waar het lijk gevonden werd." Het was omstreeks half vier uur, toen wij het hotel verlieten. Carter nam alles met zijne* gewone nauwkeurigheid op. De hoofdkerk was gesloten, maar het was hem niet te doen om; haar inwendig te bezichtigen, of dadelijk met dien ouden koster, als hij nog leefde, in aan raking te komen. Vooreerst scheen hij slechts; do plaatselijke gesteldheid te willen opnemen. Wij gingen het veldpad langs, dat Henry Wal ter en Jozief Wilmot gevolgd waren. Carter vroeg aan een knaap dien wij, in het boschje ontmoetten om hem de plek aan te wijzien, waar in Augustus van bet vorige jaar het lijk. van dan vermoorde gevonlde/n was, en deed! hem, al voortwandelende, verschillende vragen over 't riviertje, dat het boschje doorsneed onder andere of het doorwaadbaar was en of men er zich zomers in baadde. De knaap be weerde, dat het water daartoe veel te diep was, vooiai op sommige plekken, die hij Carter aan wees. Alleen goede zwemmers durven hier te water te gaan," z'eide hij. (Wordt vervolgd.)' f voort. „Had de heer Walter zich werkelijk in de oogen vain miss Wilmot gerechtvaardigd, dan zouden haar éerste woorden geweest zijn: „Austin! wij hebben gedwaald; Walter is on schuldig; laat ons trachten goed te maken wat wij,, al is het slechts in gedachten, jegens hemi misdreven. Den dader hebbe/n, wij elders tq zoeken. Maar inplaats daarvan deinst zij' te rug, als gij haar nadert, en roept: Laat af! er is geen gemeenschap tusschen: ons 'moge-! lijk. Is dit niet juist het doen van iemad, die zich heeft laten verleiden tot een laakbare han deling, en eensklaps al het lage en ontrouwe daarvan inziet?" „Ik bewaarde het stilzwijgen; het was mij niet mogelijk tegen mijne overtuiging te spre ker., en toch moest ik beken/nie/n, dat er vee! tegen mijne meening pleitte. ,Maar," zeide Carter, „gij, hebt mij de brie ven van miss Wilmot nog niet laten lezen." Ik gaf hem hare beide brievein. Hij las en herlas ze. Onder de laatste lezing begonlnenl zijn grijze oogen te glinsteren, en plooiden zijne lippen zich tot een'schier onmerkbarem glimlach. In gespannen verwachting zag tk zijn antwoord tegemoet. JSIeenU' riep hij, „ik kom van mijn, vermoe den terug. Deze brieventwerden niet gedic teerd; hare wooiden komen rechtstreeks uit het hart. Gij hebt gelijk: de schrijfster -laar- van was niet in staat zich te laten omkoopen!.'" Terwijl hij dit zeide was hij opgestaan en:

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2