Burgerlijke Stand INGEZONDEN Veilings-Weekoverzicht Markiberlehien Voorzitter de heer J. Swan, secretaris, de heer K. G. Beinders. Te voorzitter opent de vergadering met een woord van wielkom en spreekt er zijn spijt over uit, dat verschillende leden met kennisgeving af wezig zijn, nml. de heeren de Boer, Slot en Brinkman, terwijl van den heer Borst geen be richt is ontvangen. Hierna worden de notulen der vorige verga dering, nalezing door den secretaris, goedgekeurd en ongewijzigd vastgesteld. De neer Beinders dankt de vergadering voor den steun, hem verleend voor zijne benoeming als secretaris. Het is thans de eer9te geheele ver gadering, die spreker meemaakt, en dankt ook de andere heeren voor de verleende steun. Spreker hoopt, dat hij nog vele jaren in samenwterking de belangen van den polder mag behartigen. Punt 1. Goedkeuring rekening 1926. AP,DEEDING STOOMGEMAAL. De ontvangsten hebben bedragen f 31387.651/2 do uitgaven daarentegen f28294.50, zoodat het voomeelig saldo werd vastgesteld op een bedrag van f 3093.151/2. De omslag bedroeg f 3.— per H.A. over 4829 H.A., 30 Aren en 18 Centiaren. AFEEELING OOSTERDIJK. De ontvangsten hebben bedragen f 12583.95, de uitgaven f 7892.72, zoodat het voordeelig saldo heeft bedragen f4691.23. De omslag bedroeg f2.— per Hectare over 4829 H.A. 97 Aren. AFDEELING MOLENGEjERZEN. De ontvangsten hebben bedragen f 14337.36, de uitgaven f 6878.46, zooaat het voordeelig saldo kon worden vastgesteld op een bedrag van f 7460.90. De omslag bedroeg f 0.20 per Hectare over 4840 H.A., 30 Aren en 18 Centiaren. De oommissie, belast met het nazien der reke ningen, brengt bij monde van den hoer G. Slote- maker rapport uit en adviseert tot goedkeuring. De voorz. dankt de commissie voor hare werk zaamheden en stelt voor tot goedkeuring over te gaan. Aldus wordt besloten. Punt 2. Vaststelling begroetingen en kohieren 1927: Was dit het resultaat van het afgeloopen dienstjaar, de begrooting voor 1927 geeft aan voo rde afdeeling Stoomgemaal een vermoedelijke ontvangst van f 20752.531/2, met een vermoede lijke uitgave van f 19710.85, met een omslag van f 3.per H.A. Voor de afdeeling Oosterdij'k zijn deze bedra- geu respectievelijk f 14742.92 en f 10291.79, met een omslag van f 2.per H.A. Ein voor de afd. Molengeerzen worden de be dragen in dezelfde volgorde geraamd op f12170.78 ev f7633.81, roet een omslag van f0.10 pefH.A. Door denzelfden rapporteur word't, uit naam der commissie, tot goedkeuring gieadvsieerd. Aldus wordt besloten. Punt 3. Voorstel tot het aangaan van een® kas- geldleening. Dé'voorz. deelt mede, dat het bestuur, ten be hoeve van het kasgeld, eene leening voorstelt, van ten hoogste f8000 tegen eene rente van ten hoog ste 5 pet. Aldus wordt besloten. Rondvraag. i De voorz. wenscht ter bespreking te brenger eene evenlueele aanvrage om gelden te voteerén voor de kanalisatie. Uit de Alkm. Crt. heeft spre ker vernemen, dat door de sluizen reeds eene toe zegging voor 40 jaren is gedaan en verwacht spr. binnenkort eene aanvrage. Spr. staat tegenover I de kanalisatie niet sympathiek, daar die polder in slechtere conditiën zal komen. Spr. zegt, dat de leden de belangen der polders hebben te be hartigen en zal, nu de Banne meerdere malen voor het feit komt te staan, de verslechtering hiervan ten sterkste moeten worden tegengegaan. Het Hoogheemraadschap„De uitwaterende slui zen in Kennemerland en Westfriesland" heeft reeds voor de kanalisatie «ene toezegging" gedaan od de laatst gehou'den vergadering. Spr. leest hiertoe het verslag voor uit de [„Alkm .Crt." hetwelk als volgt luidt: Gnder presidium van den heer Kernkamp te Edam werd ten stadhuize te Alkmaar een vergadering gehouden van het Hoogheemraadl- schap „De Uitwaterende Sluizen in Kennemer land en Westfriesland". Hierin werd behandeld de bijdrage voor het. Kanaalplan, waarvan de voorzitter een groot voorstander is. Door verschillende leden wierd de noodzaak niet ingezien, eenerzijds omdat het kanaalplan geen verbetering biedt voor de waterloozing, wat moet geschieden via Helder en waar men geen medewerking kan verwachten van de be voegde militaire autoriteiten en anderzijds om- Idat de tuinbouw niet gebaat is met een waterweg Idoeh veel meer is aangewiezen op snelvervoer. Na uitvoerige beraadslaging1 is besloten met 8 stemmen vóór en 7 tegen om voor ten hoogste 40 jaar een jaarlijksche bijdrage te verleenen van f8450. De voorz .merkt op, dat voor de uitwatering [het leeuwenaandeel gedragen zal worden door Ihet Rijk, doch zal het overige moeten worden I bijgedragen door gemeenten, polderbesturen etc, |De kanalisatie is echter een moeilijk probleem, ch is het eene groote fout, dat de waterafvoer verslecht zal worden. De heer Ootjers zegt volstrekt geen voorstan- er te zijn van de kanalisatie. Spr. had juist bij le rondvraag willen vragen of er iets bekend' Jwas omtrent de plannen, doch gehoord het ge sprokene van den voorzitter, blijkt zulks niet het geval te zijn. Het zal thans zeer moeilijk zijn een besluit te nemen. Sjpr. vraagt of het wel goed is, indien de plannen een voldongen [feit zijn, zich geheel afzijdig te houden en dat mslotte naar willekeur beschikt zal worden. Spr. cht het echter niet onmogelijk, om eene zekere Ibegunstiging te vragen betreffende de aanleg. Ofschoon gobii bewonderaar van d« kanalisatie, zal het teelt van beteekenis zijn om het algemeen belang voor oagea te houden en acht Spr. het, uit oen ourpunt van voorzichtigheid, van belang dat de vergadering zich nog niet zal uitspreken. De vooï£. zegt, dat de totstandkoming der plan nen gelieél afhankelijk is gesteld van de bijdra gen. In J jen dus geen gelden zullen worden gevo teerd, zullen de plannen wellicht geen doorgang haoben. Volgens spr. is het een vaststaand feit, dat de polder zich met hand en tand moet ver zetten tegen verslechtering. De fieer Ootjers meent dat de totstandkoming reels ëen voldongen feit is en niet afhankelijk is vai de bijdragen. Da voorz. merkt op, dat door Gedl Staten de totstandkoming afhankelijk is gesteld, ofschoon sp*. vreest, dat ie plannen toch tot werkelijk heid zullen komen. De heer Ootjers zegt, dat indien niet wordt bijgedragen, het recht van begunstiging, ver leuren gaat. De heer D. Swart merkt op, dat indien liet Provinciaal bestuur de kanalisatie moodig oor deelt de bijid ragen pondsponds ge wij ze ver deeld moeten worden. De vraag om bijdragen! acht spreker eene regeling van niets. De voorz. zegt, dat de commissie van Aalst beiast is met de regeling der bijdragen. De heer Swart vraagt, als de minderheid niet bijdraagt, of deze dan vrijgesteld zal wor den. Spr. vindt het „een slap mee voor den dag komen." Dheer Ootjers zegt, dat eene officieus© vergadering te Broek op Langendjjk heeft plaats gehad, waarbij spreker verhinderd was tegenwoordig te zijn. Echter heeft spr. ver nomen dat de verdeelingen over de verschillen de gemeenten zullen zijn. De commissie Dlijkt het echter niet eens te zijlm, dat de uitwatc ring z.al verslechteren. De heer Tauber merkt op, dat steeds naar veren is gebracht, dat door de machinale be maling de verbetering zal komen. Een water-, stand, zooals deze is geweest, komt eens in de 20 jaar voor. De voorz. zegt de geest van de vergadering? te hebben vemomleinj en sluit de discussies. Vervolgens zegt de voorz., dat door den heer Swart in de vorige vergadering voorgesteld is de moleus te doen verdwijnen en tevens de vraag te he d ben gesteld hoe -dan met do contracten te handelen? Spr. zegt, dat het thans eene over- gangsperoil eis en zoolang het besluit daarto» niet is genomen, het moeilijk is om de molens te doen afbreken. Be heer Swart is van meening, dat het con tract niet afhankelijk is van het bestaan of het verdwijnen der molens. De heer Sehoorl zegt, dat indien de molens niet werken, ook geene onkosten er aan verbon den zijn. De voorzitter zegt, met een dusdanig voorstel over 1 of 2 jaar te zullen komen. Het begroot spr. wel, dat de mooie molens zullen moeten, verdwijnen, doch zulks zal uit finantieel oogpunt noodzakelijk zijn, terwijl ze niet kunnen behouden worden uit piëteit voor onze voorouders. De kos ten zijn ten eenemale te hoog. De heer Swart gelooft, dat het meerendeel der leden van meening is, dat de molens niet kunnen blijven bestaan. Spr. hoopt, dat een even tueel voorstel niet al te lang zal uitblijven en spreekt den wensch uit, dat op de voorjaarsver gadering van 1928 een dergjelijk voorstel aan- hangig gemaakt zal -Worden. De voorzitter meent, 'dat dan het bestuur we! hiertoe rjjp zal zijn. De heer Swart zegt tevreden te zyn gesteld met dit antwoord, waarna de voorzitter de discussies sluit. Vervolgens maakt de voorz. de leden er op attent, dat de politieverordeningen voor 1928 gewijzigd kunne-nt worden, indien zulks wen- schielijk wordt geacht en geeft dan leden in overweging de verordeningejn na te gaan en voor een komende vergadering de eventueel© wijzigingen kenbaar te maken. Hierna wordt op verzoek vati den heer C. Kroon aan Van der Velden toegestaan een poec te plaatsen op het molenerf. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter onder dank de vergadering. Buitenland DE MOORD TE LONDEN. De klerk John Robinson, die op of omstre.es 4 Mei den geruchtmakenden moord op mrs. Bcnati pleegde, haar lijik in stukken sneed en in een koffer legde, die den 6en Mei j.l. op het bagagebureau van het station Chafing Cross werd gedepemieerd en op 10 Mei daaraan volgende werd geopend, is voor het politie- hot van Westminster verschenen. Zooals dat in zulke gevallen regel is, was er een groote toeloop van nieuwsgierigen. Er was een wild gedrang om ia het gerechtsge bouw door te dringen, doch de politie waakte ervoor, dat het volk het niet al te bont maakte. Robinson, die volgens nadere opgave 36 jaar oud is, werd formeel in staat van beschuldi ging gesteld wegens moord op mrs. Bonati. Hoofdinspecteur Cornish van Scotland Yard verklaarde o.a., dat de beklaagde hem had ge zegd: ,,Ik zie dat het ernst is. Ik heb die vrouw bii Victoria ontmoet en haar naar mijn kantoor meegenomen en ik wil u daarover inlichten. Ik heb het gedaan en haar imi stukken gesne den." Daarop had Robinson een omstandig verhaal gedaan, dat door de politiebeambte was opge schreven en door den beklaagde was onder- tevkend. Hem werd toen meegedeeld, dat hij in arrest zou wordien gehouden. Hij gaf daarop geen antwoord. Ingevolge èen aanwijzing van den beklaag de was de inspecteur in gezelschap van dezen en van ©enige politiebeamten naar Claphami Common gegaan, waar onder een boom een gioot mes gevonden werd. Op de vraag van den magistraat vaen het politiehof, of de beschuldigde soms vragen te stenen "had, antwoordde deze ontkennend. De verdere openbare behandeling der zaak wem daarop tot over acht dagen uitgesteld. BROEK OP LANGENDIJK. (Ingeschreven over de maand Mei.) Geboren: Jacoba, d. v. j. Blom en M. de Boer. Maartej, d. v. J. Visser en van T. Tensen. Jacob, Hendrik, z. v. R. Nieuwenhuis en van A. Hardick. Dieuwertej, d. v. P. Koedijk en! van S. Kooi. Anna, d. v H. v. d. Heerik en van L. Penning. Jacob, z. v. W. Balder en van T. Glas. Ondertrouwd: J. Leegwater' oud 25 jaar, van beroep tuinbouwer, wonende te Heer Hugowaard en C. Bouwens, oud 24 jaar. Getrouwd: G. Glas, oud 23 jaar, van beroep tuinbouwer en IJ. van der Meij, oud 22 jaar. J. Slot, oud 23 jaar, van beroep tuinbouwer en T. Balder, oud 21 jaar. J. Balder, oud 25 jaar, van beroep vëehouder en A. van der Molen, oud 24 jaar. Overleden: Trijntje Ket, oud negen maanden, d. v. F.. Ket en van M. Doorn, wonende te Alk maar. Alberta de Bree, oud 78 jaar, weduwe van Willem de Groot. Doorzitten 13 TT 13 \f Stukloopen S-iV /L (Builen vcr;tn1'wa-oraïelijkkeid (iter Redactie). NOG EENS EtE TWUIJVERWEG. Men zegt Dat de geschiedenis Twuijverweg en de vier Gemeenteraden van den Langendijk met die der vereeniging Koophandel en de Transportver eer.iging veel overeenkomst heeft. Men zegt Dat Koophandel een contract heeft opge maakt, dat de Transport niet wilde accepteeren, evenals Alkmaar en Pancras hetzelfde gedaan hebben tegen de vier Gemeenten; ook die hebban het niet willen accepteeren. Men zegt Dat Koophandel menigmaal de Transport gelegenheid heeft gegeven om tot elkander te komen, maar ze hebben niet- gewild. Hoe menigmaal heef' Alkmaar—St. Pancras, de vier Gemeenteraden gelegenheid gegeven om tot elkander te komen, maar ook die hebben niet gewild. Men zegt Dat Koophandel ten leste gedreigd heeft met een tol op hun weg; (met werkwilligen) wat, nog hun tol is. Men zegt - Dat AlkmaarPancras. ook zijn komen dreigen met een tol op hun wteg; wat misschien ook wel hun Tol zal worden en blijven tenzij ze willen overeenkomen, (de Gemeenteraden). Men zegt Dat ten leste de Gemeenteraden zich hebben gewend tot de Kroon; wat ook de Trans port gedaan heeft (Hoofdbestuur Amsterdam) Men zegt Dat de algemeene gedachten zijn: dat de Gemeenten nul op 't request zullen krijgen zoo goed als de Transport het van Amsterdam gekregen heeft Men zegt Dat vier raadsleden stonden te praten tegen vier Transportarbeiders; en men hoorde de Transport zeggenziedaar onze Tol (de werk willigen) (het was juist bij de Laadplaats) die daar ons werk verrichten, die Zaterdags met ons geld weggaan, en die Tol die blijft, wij moeten er door. Men zegt Dat de Transport toen zeide tegen de Raadsleden: Mannen, moeten jullie nu nog van ons leeren? ga nog aan het onderhandelen met AlkmaarPancras eer het voor goed te laat is, anders zal u er aan moeten betalen, wil u er door naar Alkmaar. Men zegt Dat de Tol al zal worden gevoeld ir «ie portemonnaie na 4 Juni. Men zegt j Dat Hser-Hugowaard er over deukt, j nu de 4 Gemeenten toch niets aan den Twuijver- weg willen doen, ook hun weg willen verbieden, j Men zegt.... j Dat de autobussen dan over Schoorldam moe ter. rijden. Men' zegt Dat AlkmaarPancras nu gaan önder- bundelen met Gedeputeerden en ae H.Id.M. Men zegt I Dat. wij dan onze mooie verbinding met Alkmaar kwijt raken; dat er dan minstens tien chauffeurs aan den dijk gezet worden, alles door den onwil van de Langedijker Gemeenteraden. - Men zegt Dat men nog een laatste poging wil wagen bij de Gemeenteraden, om alle burgers te laten teekenen, om te protesteeren tegen hun onwil, j Men zegt Doch waartoe meer k X. Hoewel nog- steeds geen einde is gekomen aan den voorraad bude groenten, was m de afgeloopen week het aanbod van weinig be teekenis meer. Alleen van D'eensche witte kool was er op sommige dagen nog eén'©enigszins beduidende aanvoer. Zaterdag bijv. ruim 3 wa gons. De kooplust was aan het einde der week nog weer beter als in het begin, en hoewel; het meeste varieerde van 1.50 - 3.50 per 100 kg., waren er nog mooie partijen, waarvoor nog boven de 5.- werd betaald. Dagelijksch kwam er ook nog Roode kool ter veiling, echter slechts enkele duizenden kilo's. Voor deze soort bestond nog graagte en werd dan ook van: f 9.11,betaald. Ook Gele kool is nog steeds niet geruimd, Hiervoor bestond echter geen animo en werd, dan ook dooreengenomen niet meer als f 1.50 per 100 kg. gemaakt. Ook de nog aangevoerde Peen ging vooq zeer lage prijzen van de hand n.l. van f 1,— i-.t 1 1.50 per 100 kg. Wat Uien betreft, die vorige wreek nog graag van de hand ging. hiervoor bestond nu minder graagte. Door het vlugge uitoopen wordt het product dan ook al minder voor den handel geschikt. De laatste lagan bedroeg o.-1 noteering f 3.50 a f5.— per 100 kg. 't Is wel sterk dat op 28 Mei nog aanvoer was van alle winterproducten. Intusschem is met de nieuwe producten weer een aanvang gemaakt. Vrijjdag 27 Mei werden te Broek op Langendijk de eerste nieuwe aard appelen ter veiling aangeboden. -Zij brachten een hoogen prijs op; de grooten 34.50, kleinen 5;17.- per 100 kg. Den volgenden dag waren de prijzen nog hooger. Wegens den achter lijken stand van het gewas, zal den aanvoer echter voorloopig wel niet van veel beteekenis- zijn. IANGEDIJKER GROENTEMARKT. 31 Mei. 3500 Kg. aardappelen. 22 aanvoerders: Schot- sche muizen 10.2013-70, drielingen 4.5.90, kleine 0.801.30, 600 Kg. uien 3.80, stek van uien 0.70. NOORDEÈM ARK TBOND 30 Mei. 1100 Kg. uien 4.50. 31 Mei. 6100 ivg. uien 3.90—4.80, drielingen 0.40—-1 30, grove uien 4.60, 45800 Kg. Deensche witte kool I.70—5.70, 2250 Kg. gele kool 0.901 40, 18 st. bloemkool 10.4010.50. BOVFNKARSPEL, Station, 30 Mei. Aardappelen Schotsche 0.26, kleine 0.16 per Kg. aangevoerd 93 Kg. le bloemkool 12.60- 16.50, 2e idem 6.8.20, 3e idem 1.80—2 40 pe rlOO stuks, aangevoerd 1045 stuks. Meirapen II.7016.50 per 1000 stuks, aangevoerd 130900 stuks. ALKMAAR, 30 Mei. Vee. Aanvoer 38 koeien f 225- 420, 16 vette kal veren f70—150, id. per Kg. 1.20- 1.50, 102 nuch tere idem f1025. ALKMAAR. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. 28 Mei 1927. Aanvoer: 130,000 kipeieren. 5658 Kg. 5.20 -5.40, 58—60 Kg. 5.40—5.70, 60—62 Kg. x.30 5.90, 6264 Kg. 5.806.20, bruine 5 706 40. Aanvoer 30000 eendeieren 4.60. Mark to verzicht van (de vorige week. De groote aanvoer aan de Amsterdamsche, ardappelen markt, was de oorzaak dat de p.rijr z;n nog meer terugliepen, allereerst door te weinig koopkracht aan de Prinsengracht en veel afwijkende soorten. Een lading Bravo's met afwijkende kwali teit werd geheel in wagons geladen en naaq Duitschland verkocht. Zoo ook belanghebbenden in de aardappelen-' handel nog niet weten, heeft ondergeteekendi© zijn verkoopplaats aan de Prinsengracht ver plaatst naar de Groenten- en Aardappelenr markl (Marnixstraat), waar iedere morgen hon derden koopers komen, en ik de. overtuiging heb, dat op deze markt betere, prijzen gemaaktf worden; loste men bijv. aan de Prinsengracht Z blauwen voor 4— 4.50, aan deze markt waren de prijzen 4.50 4.90, zoo ook met andere soorten. Een lading van 3200 H.L. Redstar was ook te veef voor deze markt e,n zal ook naar bet buitenland verkocht moeten worden, daar de vraag naar bude aardappelen daar grooter is. Mijn verwachting is dat, wanneer wij dit kou de weder houden, de vraag naar oude aardap pelen grooter zal zijn en verwacht dan iets. beter prijzen. De eerste Westlandsche muizen in kistjes van 5 Kg. werden verkocht voor f 35.— tot f 4'0.— de 100 kg.; deze aardappelen zijn reeds mooi van stuk. Zomer Malta, iets flauwer in prijs, Winter Malta is opgeruimd. De vraag te Amsterdam blijft voor eerste! soort Bonten' en Blauwen van N. Bevelan'd- en omstreken Goes. Bonten en blauwen poters en eerste kwa'i- teit Bravo's gezocht, de meeste vraag is naar blauwen, maar wanneer deze niet aangevoerd worden, moeten de koopers toch de Z. bonte hiervoor in de plaats nemen,-. AMSTERDAM, 30 Mei 1927. Andijker muizen 37.— Langedijker muizen 37.—, Anna Paulowina zand 5.506.50, Bever- wijksche zandaard. 4.4.10, Hillegommer 5.50—6.50. alles per 100 kg. Zeeuwsche Bonten 3.65—5.Zeeuwsche bl. 4. 5.f—Zeeuwsche Bravo's 4— —4.75, Z. Redstar 4. 4.10, Blauwe en, bonte poters 2.2.25, aller per H.L. Friesche Borgers 3.75, Friesche Redstar 3.~5, alles per H.L. Westl. Muizen 35.40^, per 100 kg. Zomer Malta 18. 19<per 100 kg.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3