NIEUWE WitteSter Land-enïuinhouwartikelen. Seriewedstrijden Hike Breijer Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 4 Juni 1927 30e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIENT 7 - TEL G44 - AlKHAAif TOB NOOIT. BEZOEKT Isten PINKSTERDAG de der V.V. „NIEUWE NIEOORP". Rerne van de Week Speciaal Corsetten-Magazijn ALKMAAR lag: rizan. Pruimtabak NO. 65 IMTERC.TELEPHOON 52 Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. COURANT Keaact.-üity. J. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. LEVENSGANG. Het leven is, wat gij ervan maakt. Daar waar de mensch zijp levert aanvangt, vindt hij liggen groote blokken' graniet en groote stukken mariner, die hij krijgt om te behouwen in dit leven. Hij is uitgerust met een hamer en een beitel, met de werktuigen dus, die iedereen kan hanteeren, en waarvan de Almacht verlangt, dat hij, ze ter hand zal ne men. De mensch doet dit, omdat hij door het leven moet en hij slechts met beitel en hamer het werk kan verrichten, waardoor hij zon-, dei- honger te lijden het einde zijns levens zal bereiken. Wanneer nu twee menschen bij het begin des levens geplaatst zijn met hun gereedschap pen in de hand, dan zal de een het blok graniet gaan bewerken en houwen* en hakken, dat het een lust is. Het is de sanguinische mensch van de daadkracht, die den eersten den bestien arbeid aangrijpt, die onder zijn. handen komt. De ander, die de blankheid van het marmer lokt, zal zich dit marmer droomen, zooals hij het zal bewerken met zijn gereed schap: een bevroren symphonie. Hij droomt en peinst over de vormen, Waarin hij zijn mar-i accoorden zal gieten en gaat dan over tot den arbeid. Ziehier de levensgang van twee menschen, beiden den levensweg betraden, uitgerust met gelijke middelen; die een echter werd steen houwer, de ander beeldhouwer. Daarom zei den wij,: het leven is, wat wij ervan makeln. Wij kunnen niet allen Michel Angelo's worden in de groote werkplaats des levens, maar wij moeten beproeven, om uit het levensmateriaal dat wij opkrijgen om te bewerken iets drage lijks maken, dat ons bevredigt en' waarop wij kunnen neerzien aan het eind van onzen le vensarbeid met dezelfde voldoening, waarmee de groote kuntenaar zijn levenswerk ben schouwt, waarin hij zijn ziel beeft uitgezogen. Maai daarom moeit ook gij ziel in Uw leven leggen en warmte in: al Uw levensdaden doen tintelen, want anders gaat het schoonste levens marmer niet gloeien onder Uw beitel, niet zin-, gen ondeT Uw hamer. Dr. Jos. de Cock. Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos de Cock, van Merlenstraat 120, 's-Gravemhage, gratis ziel kundige adviezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wils kracht en energie kunnen versterken. De vragen in dit blad zullen geregeld wor den behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Tuinbouwer te N'.-S., Ongedurigheid is een lastige kwaal, die dik wijls van ouders op kinderen overgaat, ein onte vredenheid met zich brengt. Natuurlijk is ver andering noodig voor ©en mensch, maar daar in moet gij geen tevredenheid zoeken. Een voudige lieden zijtn doorgaans meer tevreden 'dan de rijken, omdat zij niet zooveel verlangens hebben. In Uw arbeid zelf moet gij Uw geluk zoeken en in geen geval 'daarbuiten. Zoo af en toe eens kijken naar Uw minderen, doet eigen bezittingen in waarde stijgen. Een goede daad aan ©en ander bewezien, brengt ook innerlijke tevredenheid met zich mede. Ongedurigheid: ■en ontevredenheid zijn tweeling zusters. Wees tevreden en gij zijt niet langer ongedurig. Dus één kwaal overwinnen, is van beiden bevrijd zyn. Dit zal zeker al voor U een lichtpuntje zijn. PROGRAMMA: A 1 uur N. NIEDORPWEST-FRISIA. B 2.15 Du T. S JDLIANADORP O 3.30 VERLIEZER A—VERLIEZER B R 4.15 WINNAAR A—WINNAAR B. Aan onderstaande personen is persoonlijk antwoord gezonden, aangezien de beantwoor ding te uitvoerig was voor plaatsing i:.i dit blad. G. te N.-S|.; P. te N.-S.; A. te Z.-S.; X. te O.; K. te O.; H. te B.; G. Z. te B. smaakt als room Wij staan nu voor den laats ten tocht, daar de Tweede Kamer in openbare nog eenige besluiten heeft te nemen alvorens het klokje van gehoor zaamheid gaat luiden, voor ons Lagerhuis. Voor bet zomer-reoes van 1927. Zooals men weet, heeft president Ruys kort geleden aangekondigd, dat die Kamer dit jaar niet later dan den 17en Juni met „groot verlof" zal uiteengaan. Wanneer men nagaat wat er op „het lijstje" is geplaatst voor openbare behan deling, de fusie aer beide militaire departemen ten, nadere regeling van de collectieve arbeids overeenkomst, de Chineesche interpellatie Lou tfë Visser, en nog wat legislatieve dingsighteden meer, dan zal men tot het besef komen, dat (tegen veler verwachting) de presidiale voorspel ling toch veel in vervulling kan glaan. Dit is wel zeker, dat voor 10 Juni a.s, van op reces gaan voor de Tweede Kamer geen sprake zal wezen. Vervolgens heeft de Senaat nog te behandelen wat het Lagerhuis achterliet. We komen aldus een eind in Julimaand, voor en aleer de midzo mer-rust op het Haagsche Binnenhof zal kunnen intreden. i Bloeimaand '27 bracht tot dusver schraal, guur, wintersch weer. De hoop, door zoo velen, eige naars van „seizoenzaken" e.d. op Hemelvaarts dag gevestigd, is op schromelijke wijze beschaamd. Zelfs de officieel© meteorologen, die telkens zacht, zomersch, koesterend weer voorspellen, moeten ervaren dat hunne profetiën, al bitter weinig in overeenstemming zijn met de werke lijkheid De Raadsverkiezingen in Patria zijn achter den rug. En ze hebben over 't algemeen zeer weinig verandering gebracht in de „politieke kaart des lands". Hier en daar valt te constatee- ren, eene kleine opschuiving naar Links. De Vrij heidsbond bad op enkele plaatsen ietwat winst te boeken. De „groote gebeurtenis" wordt gfe- noemd het verdwijnen van den rapaljaan Core- mans uit den Rotterdamschen Gemeenteraad. Welke loop van zaken toch wel door geen „wei denkenden" Nederlander kan of zal worden be treurd In de achter ons liggende week had plaats het via. draadlooze telefonie op „Mjeyendell" (Vrij dagavond j.l.) hooren hetgeen in onze Oost, op Malahar, werd gesproken. Gedurende zeven achtereenvolgende uren! 'tls begrijpelijk, dat zij, die deze „stem uit Indië" in Nederland zeer goed en duidelijk konden verstaan, door ontroering werden aangegrepen. Reeds is het plan ontkie mend om de voornaamste plaatsen in Patria en in liisulinle telefonisch met elkander te verbin den. Aldus ten slotte „vernietigend" den afstand tusschen het moederland en zijne „ge bi erts- dealen" in de Evenaar-streek. II. M. de Koningin nam het besluit, te Eind hoven via Philips' kortegolfzender o;p Dinsdag avond 31 Mei West-Indië, op Woensdagavond 1 Juni Oost-Indië toe te spreken. El' was het bezoek van den Amerikaanschen kruiser „Memphis" aan ons land. Den 30en Mei had, in Dien Haag de officieele ontvangst der Amerikaansche officieren plaats door den Mi nister van Marine aan een gastmaal, aangericht ter eere van Uncle Sam's militair-maritieme zonen. Eene herdenkings-tentoonstelling is geopend ter eere der nagedachtenis van onzen grooten, emi- nenlen bouwmeester Dr. Cuypers, die hondera1 jaar geleden werd geboren. 't.Was in de achter ons liggende week, dat de Amerikaan Lindbergh de wereld verbaasde door g Mienft 17 Tel. 526 CORSETTEN. O KINDERLIJFJES. Q BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. dat de procureur-generaal te Amsterdam een waarschuwing liet verspreiden tegen een man, die valsche 100-dollar-biljetten tracht te verzil veren. Te Arnhem is een oplichter gevat, die zich uitgevend voor vliegluitenant pension houders en winkeliers te grazen nam. Een man, die te Groningen kermis had gehouden, liet zich per auto naar huis brengen (te Oude Pekela) en werd onderweg van hetgeen hij had „en porte feuille' 'had, beroofd. De politie wist de beroo- vers te achterhalen. Te Amsterdam, in een der groote hotels, heeft men een „hotelrat" een Duit- scher, in den val weten te krijgen, die onder het ledikant van een der gasten was gekropen, op boop van gunstig moment voor buit-greep. Uit de jongste ongelukkepserie noteer ik, dat bij Bennebroek een man door de stoomtram-loco motief gegrepen en onthoofd werd. Op den Rijn bij Arnhem kwam een zeilboot tegen een kabel, zoodat het vaartuig omsloeg'. Een onderwijzer uit Arnhem en zijd beide zoon tjes kwamen bij dit ongeval om het leven. Ik neem wederom afscheid van de sombere ru briek voor heden. Groote vreugde heeft enkele dagen gieleden ge- hserscht in de kleine gemeenten nabij den Haag, Voorburg, Rijswijk toen daar bekend was gewor den ,dat Ged. Staten van Zuid-Hplland zich niet zijn vliegtocht .van het Verre Westen naar Frank rijk, over den „grooten vijiver", den Atlanti- ischen oceaan", welk waagstuk den beiden Fransehen, die 't kort voordat Lindbergh 't aan durfde, den toch te maken, zoo jammerlijk was mislukt. Op uitnoodiging van onzen giezant te Parijs, Jhr .Dr. Loudon, zal de held Lindbergh weldra (gelijk hij heeft aangekondigid) te Amsterdam vertoeven. Waar men den onverschrokken jonk man zeker onstuimig-enthousiajste hulde zal bren gen. Uit de Personalia: Mr. Schokking de chr. hist. oud-minister van Justitie, is benoemd tot burge meester van de gemeente Katwlijk a. Zee. Op Woensdag 25 dezer is mr. Smeenge, de liberale .senator, op zijn 75sten verjaardag met warme igeestdrift door alle partijen gehuldigd. De be gaafde tooneelspeelster Mevr. Marie van Wes- terhoven, dochter van wijlen de beroemde mevr. Christine Stoetz, heeft op haar 70sten verjaar dag ervaren, hoezeer zij nog steeds Wordt giewaar- jdoerd. Uit de doodenlijstMr. D. W. Stibbe, deken der Orde var Advocaten, te Amsterdam, ojr 5.1 jarigen leeftijd. Mr. W. A. Baron van Ittersum ,jvan referendaris aan het departement van Water staat, president van Je Witte "Sociëteit, den Hao,g A. Preyer, de bekende kunsthandelaar, te Brussel op 65-jarigen leeftijd overleden. Uit de jongste „eriminalia" teeken ik aan, OVERTREFT ALLE ANDERE SMAAK m STEVIGHEID kunnen vereenigen met het denkbeeld om die gemeenten door het Haagje te laten annexeeren. De liefde voor het zelfstandig blijven baas in eigen huisje, 'heeft zich hier wel op schier- uitbundige wijze gemanifesteerd, j Wij gaan zoetjes aan het seizoen van Re con- 1 gressen en de vergaderingjen in. i De Nederlandsehe Bond voor Ziekenverpleging hield (in don Haagschen Dierentuin )zijn 35ste j jaarlijksche algemeene vergadering1. 'Te Haarlem kwam het Nederlandsehe Tooneel- i verbond, thans onder leiding van prof. dr. van j Moeskerken, bijeen. I Ts Enschede werd de 74ste Bondsdag-gehouden i van het Nederlandsehe Jongelingen-verbond. Door den Prins der Nederlanden is onthuld, te j Wijchen,( bij Nijmegen, het monument ter herin- i nering aan den jongsten Watersnood in die streek, waar Koningin en Prins zich door hun optreden zoo veler harien veroverden. Het jongste bezoek van het Koninklijk echt paar en. prinses Juliana aan Amsterdam heeft wel zeer duidelijk getoond, dat „Oranje Boven!" nog steeds de warme hartejleuze is bij de over groot© meerderheid van ons volk... BUITENLAND. Lindliergh, de moedige Amerikaansche vlieger, heeft met zijn Oceaanvlucht dte verpolitiekte krantenlezers in heel de beschaafde wereld weer eens wakker geschud. Na htet droeve resultaat vau zijn voorgangers, de Franschen Nungesser cn Coli, met wie kort te voren ieder in Frankrijk en Amerika en waar niet verder meeleef de. heeft hij het toch gewaagd zijn vlucht door te zetteu. Als belooning oogst hij nu een populari teit, die een regeerend vorst en die zijn tegen woordig al dun gezaaid! hem zou benijden. Daar komt nog bij, dat de jonge vlieger voor zijn toekomst voorgoed niet meer bevreesd be hoeft ie zijn. Zie verder hierover de dagbladen i Het schijnt, dat de Europeesche buitenlandsche politiek den laatsten tijd wat interessanter blijkt te worden. Het is vooral de wrijving tusschien Sovjet Rusland en Elngeland, die hierbij sterk op den voorgrond treedt en de laatste dagen voor de noodige spanning gezorgd heeft. Het Britsche Lagerhuis heeft dezer dagen met een groote meerderheid van stemmen het door de regeering genomen besluit tot het verbreken van de commercieel© en diplomatieke betrekkin gen met Sovjet Rusland goedgekeurd. Het spreekt van zelf, dat hiierop, behalve de uitgebreide commeutaars in die buitenlandsche pers, ook de wildste geruchten zijn losgebroken zeer welkom natuurlijk voor sommige buiten landsche bladen, die 'hun buitenlandsehje poli tiek graag gekruid houden. Zoo hebben we ergens gelezen van groote troepenbewegingen in Sov jet Rusland alsmede van het mobilisieeren van het Reode leger. Natuurlijk heeft men dat ge fantaseerd als gevolg van het door den Russischen commissaris van oorlog gegeven bevel tot mili taire voorbereiding. lntusschen heeft ook Canada te kennen gege ven niets meer met de Sovjet-Unie uitstaande to willen hebben. Op voorstel van den premier Mackenzie King zijn dan ook de commercieele betrekkingen tusschen Rusland en Canada ver broken. In Rusland is men niet weinig verontwaardigd over de houding, die Elngeland sinds de laatste dagen tegenover Sovjet Rusland heeft aangeno men. Litwinoff heeft een nota gezonden aan den Britsehen zaakgelastigde, waarin hij' verklaart, dat de Sovjet-Regeering in het geheel niet ver-

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1