Een ernstige stormramp in den Achterhoek van Gelderland 5 dooden en vele ernstig gewonden Gistermiddag ontvingen wij het volgende tele-% gram: Hedenmiddag heeft in dam Achterhoek van Gelderland eein hevige storm gewoed en in ver-, schillende plaatsen zeer groote schade aange richt, vooral in Neede en G'roemdo. Hiet land schap vertoont den zelfden aanblik als bij de ramp in Borculo in 1925. Er zijln dooden en gewonden. Zeer vele huizen verwoest in Ave ree^, Oliden, Eibergein, Hupsel, Neede, Groen,- lo, Beltrum, Bathmen, Harfsen. Telegrafische en telefonische verbindingen verbroken. De Ochtendbladen, bevatten over deze ramp de volgende bijzonderheden: Een ramp, die naar het zich laat aanzien, ernstiger nog is, dain die van 10 Augustus 1925, heeft het oosten van ons land getroffen. In één opzicht vooral is de ramp erger nog dan voor bijma twee jaran,. i Op verschillende plaatsen zijn menschein-, levens gevergd en al mag meln, de hoop niet! ODgeven. dat de berichten, die van ten min ste tien, vijftien dooden spreken, in de schrik van het eerste oogenblik overdreven zijn, toch zijn er stellige mededeelingen, dat in verschil lende plaatsen de ramp een of meer levens heeft- gekost. Het aantal gewonden is zeer groot. Vooral in Neede, waar ean fabriek gedeeltelijk is Ei- gestort hebben de artsen de handen vol gehad.. Het schijnt, dat er twee windhoozén hun vernielend werk hebben gedaan. Bij Millingeo en bijna pal noordelijk daar van te Angerlo, dat niet ver van Doesburg dicht bij den IJsel ligt, is de eene hoos aan. het werk geweest. De andere .heeft meer oostelijk het land nog veel erger geteisterd. Lichtenvoorde ten' noorden van Aalten kreeg den eertens aanval te verduren, met welke gevolgen, vermelden de telegrafische en tele fonische berichten, die men hieronder aantreft, vandaar trok het onheil in- noordelijke rich ting over Lie velde en Beltrum ten zuiden en ten noordwesten van Groenlo naar Neede. De weg van Winterswijk naar Ruurlo werd voor -ren deel van zijn boomen beroofd en Groenloi en Eibergen leden ook zwaar. Neede heeft daarna een tettl7y nQg na- uere berichten van onheil uit die streek bin nenkomen, moet men aannemen, dat de hoos zich daarna weer in de lucht heeft verheven,! om ten noordwesten van Delden zijn baan léger over da aarde te vervolgen. In de streek tusi schen Delden en Almelo hebben verschillende dorpen en buurtschappen, vooral Borne en Zenderen zwaar geleden. Verder noordelijk kan men de baan volgen tot Tubbergen, de geboor- tepiaafs van dr. Schaepman. Burgerlijke en militaire autoriteiten en me dische hulp snelden van alle kanten toe en er wordt op het oogenblik reeds gedaan, wat men,- schen doen kunnen, om de eerstnoodige hulp aan de getroffen streek te verleaaetn. Straks; zal overig Nederland weer te hulp moeten wor den geroepen, om de noode(n te Lenigen, die aan een nijvere bevolking de storm berokken-, de. voorzoover mensChen de gevolgen, van de ramp die medemenschen trof, dragelijker kun nen maken- Vlak na de eerste telefonische mededeeiing, dal m Tubbergen en Neede een hevig onweer, gepaard met een storm onheil had aangericht, meldde ons een telegram uit Deventer: Zooeven vraagt de commandant der mare chaussee te Neede dringend om medische hulp uüit den geheelen omtrek wegens een stormramp, die hedenmiddag de piaatsen Neede, Groenlo en Beltrum heeft geteisterd tijdens een zwaar onweer. i Wij vernemen nader, zoo siende kort daar op onze correspondent, dat te Neede om on geveer vier uur een cycloon heeft gewoed, waardoor de fabriek der fa. Ter Weeme ge deeltelijk is ingestort. De arbeiders werden onder de puinhoopen bedolven. Volgens de eerste berichten zouden er drie dooden zijn. Ook een machineloods van de spoorwegen is vernield. Beltrum en Eiber gen schijnen eveneens schade te hebben ge had. Genietroepen gezonden. Bij het Roode Kruis is uit Eibergen tele grafisch bericht ontvangen, meldende dat daar een cycloon heeft gewoed en materieels hulp zeker noodig zal zijn. Bij het departement van Oorlog is van Jen burgemeester van Neede een etlegram binnen gekomen, meldende, dat dertig mari genietroe pen dringend noodig worden geacht voor het vrijmaken der wegen. Het departement heeft onmiddellijk telefonisch order gegeven aan het regiment genietroepen te Utrecht om dertig man naar Neede te zendejn en zich voor ver dere hulp gereed te houden. keer gestremd is. Verscheidene boerderijen zijn verwoest. De burgemeester van Groenlo heeft in zijn auto tientallen gewonden, waaronder zeer ernsti ge, naar het ziekenhuis vervoerd. Er is naar Den Haag aan het Roode Kruis om hulp geseind. Ook aan het departement van Oorlog is hulp ge vraagd in den vorm van genietroepen. Ir. verschillende plaatsen in de omgeving zijn vele huizien verwoest. I Be Commissaris der Koningin naar het toaneiel van de ramp. De prins naar lis plaats van 'de ramp. Hedenochtend vertrekt Z. K. H. de Prins, vergezeld van den luit.-generaal jhr. J. H. Roël! eerste ondervoorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, naar de door den cycloon ge teisterde streek. De eerste iinjdritk ter plaatse. Meer Idan 200 gewonden. Wij staan hier op het gemeentehuis te Nee de. De, burgemeester Haitsma Muiier en dr. Pianten lichten ons in omtrent de vreeselijke gebeurtenis, die heden Neede heeft getroffen. Zij wisten nog miiet, of de cycloon ook andere; gemeenten had geteisterd, maar te Neede wa ren één doodie, vijftien zwaar en tweehonderd) licht gewonden. De zaak heeft zich als volgt toegedragen. Tegen vier uur zag men een cycloon made', ren, het was een zwarte zuil, die plotseling: naar. beneden kwam en een deel van de ge meente Neede teisterde, op den weg vam Eibergen naar Haaksbergen. De cycloon was smaller dan die in Bor culo en niet meer den circa 500 meter breed. Er werden twintig huizen, die hecht waren gebouwd, totaal verwoest^ maar het ergste was, dat de textielfabriek van Ter Weeme, waar een vierhonderd arbeiders werkten, eveneens werd vemieid. Daar vielen vele gewonden. Qp het station, waar een machineloods in stortte, vluchtten de arbeiders onder de trei-i nen, maar de wagens gingen aan het rollen. Vermoedelijk is daar het 12-jarig meisje van. de familie Zandwijk gedood, doordat het onder eer. trein raakte, In hetzelfde gezin zijn nog eenige gewonden. Er was snel medische en particuliere hulp aanwezig, waardoor dr. Planten binnen ruim) een uur aan alle gewonden hulp had kunnen, verlteenen. De zwaar gewonden werden naar Enschedé vervoerd terwijl de lichtgewonden naar ver schillende ziekenhuizen zijn overgebracht. Bur gemeester Muiier richtte tot den commissaris var. politie te Deventer, den heer Van Tricht, dij met een persauto spoedig op het terrein was, het verzoek in overleg te treden met den; burgemeester van. Deventer tot het sDoedie Een barak verzonden. Naar wij vernemen is hieraan reeds gevolg gegeven en wordt nog hedennacht een houten hulpschool, die te Deventer beschikbaar was, op vrachtauto's naaf Neede gezonden;. Zij kan zes gezinnen, huisvesten. Dr, Opperhout uit Dé venter was spoedig met een Roode-Kruis: afdeeling ter plaatse. Het was merkwaardig, dat vrijwel alle gewonden totaal zwart zijn, evenals dat in Borculo bij verschillende ge wonden werd geconstateerd. In de richting van Haaksbergen zijn vele boomen afgeknapt en de daken van een groot aantal huizen vernield. Ter hoogte van het kerkhof, 'aan den weg gelegen, trok de cycloon in zuidelijke richting. De fabriek van de firma Ter W.eeme heeft) zwaai geleden. Het nieuwe kantoorlokaal ligt totaal tegen der. grond. Het achtergedeelte der fabriek is geheel verwoest. De groote schoorsteen is voor de helft afgeknapt en het verdwenen gedeelte; is nergens terug te vinden. In en om NeckHe. Komende uit de richting van Borculo wordt men op een grooten afstand van het dorp Neede. door de tnilitaire poli) ie aangehouden, die de auto's aan de kant van den weg plaatst en de inzittenden te voet verder laat gaan. Er stond: reeds een file van honderden auto's en andere voertuigen. Ir. het dorp, dat zelf niet geteisterd; is, valt het drukke verkeer op. Vele menschen, veel politie, Rood eKruis-auto en séhaaleollectes, alles herinnert aan Borculo, maar de gezichten der menschen toonen aller minst dat een ramp heeft plaats gehad. Bij het raadhuis ziet men de eerste omgewaai de boomen. Er voor, langs den weg naar Haaks bergen, wordt het beeld gaandfeweg: triester. Reeds hier en daar afgewaaide dakpannen, omge waaide boomen tot aan de begraafplaats. Daar zijn een groot aantal boomen ontworteld. Reeds ziet men aan weerszijden van den weg afgewaaide daken. Verder is de weg geheel versperd en wordt hat klimmen en kleuteren over de neergestorte stammen ,'dio in massa's over grooten afstand de weg blokkeeren. De huizen zijn steeds ernstiger beschadigd. Enkele vertoonen nog alleen de op staande muren. Het meerendeel echter ligt geheel in puin. Het valt op, da# de boomen meest alle uit den grond zijn gerukt en niet afgebroken, zooals in Borculo. Ook' is het aantal woningen, dat geheel met den grond gelijk is giemaakt, grooter dan in Borculo, daar waren de huizen meer beschadigd. Bij een enkele vindt men de brokken steen uit de muur op een afstand van 20 meter van de muur liggen. En zoo gaat het door tot de bewoonde buurt Lcghuizen, waar ook vrijwel alle huizen vlak zijn neergeslagen. Den weg naar het station nemende, ziet men daar de machineloods met den grond gelijk. De daar staande groote landbouwschuur eveneens. Andere gebouwen zijn minder érg beschadig'!. Twee houten noodwoningen werden verwoest. 2 zich daarin bevindende kinderen werden opge nomen en geraakten onder een rollenden spoor wagen. Het eene was onmiddellijk dood, de an dere zwaar gewond, zoodat voor het leven ge vreesd wordt. Be dokter te Beltrum was op ziekenbezoek en liet. zijn auto aan den weg staan. Zijn vrouw, die j De Commissaris van de Koningin, par. b. baron hem vergezelde, bleefi zoo lang in den wagfen van Heemstra, is dadelijk na het bekend worden zitten. Zij. zag den cycloon aankomen en moest van de ramp naar de geteisterde plaatsen in den toezien hoe het huis, waarin haar echtgenoot Achterhoek vertrokken. zich bevond, plotseling instortte. I Ook de provinciale vertegenwoordiger van het De auto zelf werd énkele meters verder in de Oranjekruis, Graaf v. Limburg Stirum, burge- sloot geworpen. De arts werd niet ernstig ge- ineester van Brummen, is ter plaatse, wond en kon spoedig uit het 'ingestorte huis j worden bevrijd. De zich daarin, bevindende zieke #n M Greenlo. Vele gpwoiwlen. echter kreeg ernstige verwondingen. i Daar werf in de nabijheid een verschrikkelijk Dooden en gewonden. j geteisterde streek gevonden, namelijk de buurt schap Beltrum. Aldaar zijn naar schatting vijf- üit Winterswijk vernam Va# Diaz dat te 4.40 boerderijen met den grond gelijk gemaakt, uur ie cycloon woedde in de buurt tusschen Drie menschen zijn gedood namelijk de jeugdt- Groenlo en Lichtenvoorde. Boerderijen zijn totaal £e Spijker, J. Papen, een gehuwde man, een ze- verwoest 1 kere Peppelenbosch, eveneens gehuwd. Bij dezen In Beltrum zijn twee personen gedood, terwijl heeft het ongeluk het gezin bijzonder in Groenlo drie dooden zijn. Naar het ziekenhuis zwaar getroffen. Vier kinderen en twee ge re-- te Groenlo zijn aqjit zwaar geownden vervoerd. k'g° zusters waren m huis. Een dezer laatsten Ook in het ziekenhuis te Winterswijk zijn gewon- 1S ernstig gewond. In totaal zijn te Beltrum vijl den, waaronder een stervende. Uit Enschede wordt gemeld, dat Woensdag avond alle doktoren en zooveel mogelijk verpleeg sters zijn opgeroepen om met ziekenauto's naar Neede te komen om daar hulp te verleenen. Indrukken van een ooggetuig. In Rekken werd heden Vergadering gehouden van directeuren van rijks- en particuliere opvoe dingsgestichten. Deze vergiadering werdi o.a. bij gewoond door den heer Pennings, directeur van de Johannastiehting te Arnhem, van wien we het volgende vernamen. De terugtocht van de deel nemers aan de vergadering zou per autobus gaan naar Ruurlo, waar men den trein dacht te nemen. tien personen zwaar gekwetst, die allen in het I ziekenhuis te Groenlo zijn opgenomen. Ook het gehucht,Lievelde is geteisterd. Daar 1 moeten twaalf gewonden zijn. j De buurtschap Eefsele telt acht gewonden. Di- reete hulp van buiten daarvoor schijnt hier niet noodig- De, gekwetsten werden zooeven nog. per as vervoerd. Overigens ziet de streek in de betrok- ken buurtschpapen er ellendig uit. Er zal on- i getwijfeld een krachtige steunactie noodig zijn j om het leed te verzachten. j In Neede was het ongeluk ernstiger dan aan vankelijk vermoed werd. De geheele buurtschap I Ituweahof is met den grond gelijk gemaakt. De cycloon deed hier niet als in Borculo. Daar wa- i ren de huizen dikwijls maar gedeeltelijk omver- Tegen vier uur heeft het gezelschap tusschfen geworpen, hier werden de woningen vaak tot IJ 1'4 „„/vramnnr. /V-/-1: T7r\r\ V\ 1. .Ho TÏ7..V- Eiber gen en Borculo een cycloon, waargenomen. M*n zag plotseling een donkere lucht en in de verte een kolossale wolk, hetgeen aan wolkbreuk deed denken. Plotseling merkte een van de leden van het gezelschap op, dat de wolk van de aarde omhoogsteeg en zich daarna vertoonde als een groote koLom van zwarte wolken, die draaiende de richting van de autobus naderden. Een der passagiers gelastte den chauffeur te stoppen. De wagen werd stop gezet en enkele oogenblikken later op nog geen 50 meter afstand joeg de cycloon langs de auto heen, waarbij werd opge merkt, Jat dakpannen, hooi en andere voorwer- werdën meegevoerd. Een oogenblik Tate™was 'de cycloon voorbij en Za.g met! het dak van een natiii- zijnde boerderij vernield, de schuur ingestort. Bij nader onderzoek bemerkte men, dat. de varkens onder het. pun bedolven lagen. Toen de tocht werd voortgezet, bespeurde men overal zwaar bescha digde weningen en boerenhofsteden. In de buurt van Borculo moest worden stilgehouden, omdat de weg door omgewaaide boomen versperd was. In Borculo wist men nog niets van de cycloon. Bje baan van dien storm. In de richting Ruurlo is de weg over 500 meter versperd. Boomen zijn afgeknapt, en boerenwoningen zijn weggevaagd en verwoest. Onder het puin van de ingestorte huizen lag vee. Sommige dieren leef den nog. Doctoren en ziekenwagens uit Winterswijk en andere omliggende plaatsen zijn gierequireerd voor de verleening van eerste hulp. In Lichtenvoorde 100 huizen verwoest. De burgemeester van Lichtenvoorde heeft aan het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een telegram gezonden, dat is doorge zonden aan het departement van Oorlog, waarin meegedeeld, dat in Lichtenvoorde honderd huizen zijn verwoest. De burgemeester heeft om militaire hulp ge vraagd; het departement heeft een detachement genietroepen naai' Lichtenvoorde gezonden. De minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, mr. Kan, vertrekt met jen eersten trein naar de plaats des onheils. De naar Neede gedirigeerde manschappen der genie zijn onmiddellijk na ont vangst van de order uit Utrecht vertrokken en kunnen hedennacht 12 uur in Neede aankomen. Verwoesting bij Groenlo en Eiitergen- De cycloon heeft in de buurtschappen Lievel- de, BBeltrum, Eefsele en bij Groenlo alsmede in de richting Eibergen groote verwoestingen aan gericht. In Beltrum zijn twee dooden en vele ge wonden. Het ziekenhuis te Groenlo ligt vol ge kwetsten. Een boerderij is verwoest. De wegen zijn versperd. Van alle kanten stroo men reeds hulp en bezoekers naar de plaats des des onneils. Ook Eibergen zelf moet geteisterd zijn. Verwoeste dorpen. De buurtschappen Lievelde en Beltrum zijn giootendeels verwoest. De wegen naar Borculo en Ruurlo zijn over een afstand van eenige honderden meters met afge knapte boomen versperd, zoodat het geheele ver- op de fundamenten weggevaagd. Zoo b.v. de wo ning van de weduwe Sloot, welke met haar doch ter werd aangetroffen bij het geheel verwoeste huis .Zij werkte juist in de fabriek van Ter Weeme, toen de ramp plaats had. De fabrieksschoorsteen is er op het ketelhuis gevallen. Van een der ketels werd de stoomlei- ding vernield, zoodat de stoom kon ontsnappen. De andere ketel kon nog tijdig worden afgeblazen. Overigens is de weg langs de buurtschap Ruwen- hof nagenoeg geheel versperd door vallende boo men. i usschen Delden en Almelo. Te Wiene, Deldenerbroes en op Backenhdgen zijn -- zoo seint iren uit Hengelo door een cycloon in twee minuten tijos 14 boerderijen om gewaaid of zwaar beschadigd. I e Hengevelde zijn tien boerderijen grootcn- deels verwoest. Vernielingen bij Zenderen en Borne. Gistermiddag heeft een orkaan gewoed in de buurt van Almelo. Zendeien en Borne. In het gehucht Maria Parochie, een half uur af stands van Almelo, zijn de opstallen van dc boerderij van Hedeman omgewaaid. In Almelo zelf zijn eenige honderden boomen als lu'cifersnoutjes geknapt en is schade aangericht aan een aantal boerderijen. In Zei-deren en Borne ondergingen, voor zoover te halfacht te Almelo bekend was, tal van boer derijen hetzelfde lot. Van enkelen zijn de daken afgerukt. Van persoonlijke ongelukken was te 8 uur te Almelo nog niets bekend. Uit Almelo is geneeskundige hulp naar Zenderen en Borne ver trokken. Tusschen Borne en Tubbergen. Een natuurramp, die in zeer veel opzichten aan Borculo herinnert, heeft Woensdagmiddag een deel van Twente geteisterd. Omstreeks- half vier begon het zoo donker te worden, dat de menschen angstig werden en alonfi gefluisterd werd: Borculo. Weldra volgde! een he rige stormwind, met felle regen- en hagelvlagen. Stukken ijs vielen op velden en akkers. Voor zoover op dit oogenblik is na te gaan, heeft de wervelwind den weg genomen van Bor'- I nerbroek over den ouden Dcldenschen weg op $3 a vink el aan, om. van daar verder te gaan in de richting Haarbrinkshoek en Geesteren. Bij Zenderen, is wachtpost 7 geheel vernield, terwijl in de. buurt van Bavinkel stellig een twintig boerderijen gedeeltelijk of grootendeels vernield zijn. De villa van mr T. A. ten Cate, die op den weg lag, die door den wervelstorm genomen is, bracht bet er betrekkelijk goed af. Ook in Alber- gen zijn verschillende boerderijen ernstig bescha digd, t erwijl tal van boomen geheel afgedraaid zijn. Het café met bakkerij van Frielink, gelegen op den weg naar Tubbergen, is totaal vernield. De windhoos heeft het dorpje Geesteren niet bereikt doch is op ongeveer een kilometer buiten de kom der gemeente gedraaid in de richting van Tubber gen. Ook daar zijn een groot aantal boerderijen ernstig beschadigd. Tot heden is van persoonlijke ongelukken niets bekend, alleen heeft de vrouw van den landbouwer van Hoek een wond aan het been gekregen; hoe weet ze z'elf niet. j

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3