TWEEDE BLAD Zaterdag 4 juni 18?/ De Stormramp Fietstochten Nieuwstijdingen Het normale leven herstelt zich. Hard wordt' gewerkt aan het opzetten van de noodwoningen. De genie is druk in actie,, thans wat verder van de wegen at om boomen op te ruimen. De Koningin in het geteisterde gebied. De Koningin ij te Ruurloo geweest en maakte van daar uit per auto een tocht door het geteis terde gebied. Zij bezocht in net katholieke en algemeene zie kenhui., de slachtoffers van de stormramp, naar wier toestand zij belangstellend informeerde. H- M. bood den patiënten bloemen aan. Van Winterswijk vertrok de Koningin via Groen lo naar Neede. Prinses Juliana, die hare moeder op dezen tocht vergezelt, was van Lichtenvoorde direct naar Groenlo gereden, waarbij zij de verwoestingen in oogenschouw nam om vervolgens met hare moe der de rei, voort te zetten. In het ziekenhuL te Groenlo zijn dezen nacht tien geneesheeren werkzaam geweest; zooals ge meld zijn dnc peisonen overleden. Een van deze slachtoffers, de heer J. B. Pa pen, gewoond hebbende te Schependom, gemeen te Groenlo, was gevonden tusschen het struikge was. Men had reeds een uur naar hem gezocht. Hij had bij een groep personen gestaan, op het oogenblik dat de ramp geschiedde. Later vond men hem, zooals gezegd, in het struikgewas, op een afstand van 3oo m. van de plaats, waar hii zich vroeger had bevonden. Voorts wordt nog in het ziekenhuis alhier een 'slachtoffer verpleegd, wiens toestand al zeer ern stig is. Men vreest voor zijn leven. Men had getracht de zwaar gewonden zoo spoe dig mogelijk naar het ziekenhuis alhier over te brengen. Dikwijls was het echter zeer moeilijk hier de arme menschen toe te bewegen, zij wil den niet van hun have en goed gescheiden worden. Nog steeds hoort men van talrijke menschen over hun wonderdadige redding. Ook hoorden men nog van een boerin, die zich haastig met f800 bankpapier naar buiten befeaf onder een regen van dakpannen. Even buiten de deur gekomen, struikelde zij over haar kind, en vlogen de bankbiljetten de lucht in Tot heden werd slechtshonderdveertig gulden teruggevonden. j Bij de ramp te Neede is de familie Zandwijk wel het allerzwaarst getroffen. Thans is, ook het \oudste dochtertje aan de bekomen verwondingen oveneden. De moeder werd opgenomen met een gebroken beenen. De vader had ernstige hoofd wonden bekomen. De kracht van den wind was zoo hevig, dat de hoornen bij de Berkel werden omgeslagen, zelfs werd het water in de hoos opgezogen. De geheele schade NeedejEibergen wordt op twee millioen geschat; de schade aan de fabriek van Ter Weeme zou f 200.000 bedragen. Onder Eibergen liggen on geveer vijftig boerderijen in puin. Het dorp Eibergen heeft vrijwel niets geleden. Een barak van die Koningin. De Koningin heeft de gemeente Neede een barak aangeboden, welke plaats biedt aan 37 presonen. Nationaal Steuncomité. Minister Kan heeft den ledepi van het Natio naal Steuncomité Stormramp 1925 telegrafisch' verzocht, deel te blijven uitmaken van dat co mité ter wille van de ramp, die 1 Juni den Achterhoek geteisterd heeft. i Er komen reeds groote bedragen binnen. Een inatdieire m&d'edeielitng van hst Koin. Nejd. Met. Iinst. Het natuurverschijnsel, dat in. den Achter-, hoek en in Twente zijn spoor van geweldige verwoesting heeft achtergelaten, draagt ge heel het karakter van een windhoos, maar van een van buitengewone afmeting en inten siteit. Hiet oordeel van personen, die de ver-. Goestingen hebben gezien, welke vroeger te Borculo zijin aangericht, luidt eenstemmig: dat de kracht van deze hoos grooter in geweest dan de vorige. Waren toen voornamelijk de; daken vernield, nu ziet mfen in de zone van, de sterkste verwoesting vrijjwel alles platge drukt. Alle boomen liggen in Zuid-Noordelijke richting tegen den grond en de huizien met muren en al in de richting van de stormbaan, tegen den grond geslagen. Volgens ooggetuigen had de hoos de jgei wone slurfvormige gedaante en was duidelijk een draaiing om ©en verticale as tegenoverge steld aan de richting van de wij|zers vajn ©eoi uurwerk te onderkennen. 'Nu eens kon men onder de donkere zuil door de lichte lucht zien. dan weer raakte de slurf den grond, ge-, heel in overeenstemming met het feit, dat tus schen de verwoeste, gedeelten de baan zich met of slechts onduidelijk heeft afgeteekend, doordat de hoos zich van den grond heeft los gemaakt. Het spoor loopt in een rechte lijn van een punt ten Zuiden van Lichtenvoorde, dicht ten Oosten van die plaats langs, vlak ten Oosten van het station te Neede, om dan veel verder naar het Noorden den weg van Delden naar Goor te kruisen op een puint, ongeveer een van den afstand tusschen die. beide plaatsen aan den kant van DeLden. Waar de hoos het ergst heeft huisgehouden, liep dit spoor als een rechte, vuile bruin-zwarte met modder en afbraak bedekte strook van ongeveer 100 M. breedte door het land. In di. spoor liggen de huizen neergeslagen en de boomen liggen, met modder bedekt, tegen den grond, geheel kaal, de bladeren af gerukt en afgeschuurd. De windrichting is in de vuile strook van de zwaarste verwoesting, voor zoover is nagegaan, overal Zuid geweest, samenhangende met de richting van de storm baan. Aan weerskanten van genoemde strook be-1 vindt zich een zone van geringe beschadiging, waarin geen vuil op de voorwerpen te zien is; deze zone breidt zich aan weerskanten van ds middenstrook van oangeveer tweehonderd meter uit, zoodat de geheele breedte van hef spoor ongeveer vijfhonderd meter bedraagt, ge deeltelijk iets minder. Rechts van de strook zijjn de boomen meestal- iets naar binnen gevallen, wij;zende op een wind van Z.Z.O. tot Z.Ö. richting. Aan den linkerrand der baan zijn de boo men over het algemeietn eveneens naar bin nen gevallen, met Z.W. tot W. wind. Op som-i mige plaatsen kan man in de linkerhelft der baan boomen zien liggien, die aangeven dat zij mei N.W. tot N. wind zijn gevallen en aan, den weg van Deldein1 naar Goor bevindt zich een onbeschadigde strook van ©enige meters tusschen de zone met Zuidelijken en die met Noordelijken wind, blijkbaar het betrekkelijk stide centrum van het wervel. Deze waarnemingen zijjn zeer goed in over eenstemming met de aanneming van een verti calen wervel, die tegen de wijders van- een uur werk indraait. Het modderspoor van zwaarste verwoesting vormt dan de rechterflank van de wervelbaan, waar de algemeene windrich ting in de wervelbaan- elkaar versterkten. Te Nieede vielen onweer en hagelslag niet met het overtrekken der hoos 5amenmaar gingen er aan vooraf. Omtrent het bezoek der Koningin en Prinses Juliana, aan de geteisterde streek, doen wij een ggreep uit de vele berichten: „Het Handelsblad" meldt o.a. Die Prinses tusschen de ruïnes. De Prinses maakte de wandeling door Betrum, nadat zij eerst even had vertoefd in het zieken huis van dat dorp, waar zij met de gewonden heeft gepraat en hen met bloemen heeft geluk kig gemaakt. Het was waarlijk geen kleinigheid die wande ling van Beltrum uit naar de verwoeste hoeven in de buurtschap A vest. Na den nachtelijken regenval was de weg in een modderpoel herschapen; plassen overal. Geen nood. Prinses Juliana liet zich niet af schrikken, klom over takken, sprong over grep pels. Zij deinde niet terug voor een dikke boom stam, welke dwars over den weg lag en had wat een schik in den pionier, die er haar hand|ig. overheen hielp. In het gezin Nahuis, waar de prinses een kopje koffie heeft gedronken was de 70-jarige vader den vorigen dag overleden aan zijn wonden. In het leed, dat over dit gezin is gekomen, heeft onze toekomstige koningin, een liefelijke troost gebracht. Pastoor Van der Horst heeft de prinses door een pad, dat liep temidden van velden platge slagen graan, naar een afgelegen neergewaai-dle boerderij, gebracht. Een ruim uur heeft de wandeling door deze, nu onherbergzame streek geduurd. Daarna is de prinses naar Groenlo gereden, waar ze, met haar moeder, het noenmaal heeft gebruikt. x Na het noenmaal in het salonrijtuig op het sta tion Groenlo zijn de Koningin en haar dochter gezamenlijk gegaan naar het R.K. gasthuis in die gemeente. Burgemeester Kraakman heeft de hiioge bezoeksters ontvangen en de moeder-overste aan haar voorgesteld. Ook hier weer had de koningin voo rieder een vriendelijk woord en speciaal onderhield H.M. zich met vrouw Pape. Haar man en twee harer zoons zijn ook gewond. Een der jongens ligtt in Winterswijk en de koningin had hem 's morgens gesproken. Dat vertelde de vorstin aan de moe der: „Ik breng je zijn groeten over. Zijn toestand is nogal bevredigend." Vrouw Spieker, die ook in Groenlo in het zie kenhuis ligt, heeft haar zoon verloren. De jon gen was gedood toen hij ziek te bed lag], door- vallende balken. Tot deze moeder heeft de prin ses woorden van troost gericht. Ook hier ontvingen alle patiënten bloemen Na dit ziekenhuisbezoek hebben de koninklijke bezoeksters weer gezamenlijk den tocht voortge zet over Eibergen, naar Neede. Onderweg zijn nog enkele verwoestingen in oogenschouw genomen. In Eibergen heeft de Koningin even gespro ken met burgemeester Wilhelm en ook neeft ze een bezoek gebracht aan de weduwe Wormees ter, de vrouw van den timmerman, die werkte aan do textielfabriek te Neede, en doodelijk werd gewond. Kwart over vier reden de hofauto's Neede bin nen, waar, zooals boven reeds geschreven, de be volking nog altijd trouw op straat wachtte. Burgemeester Haitsma Muiier ontving de be zoeksters op het raadhuis. Belangstellend vroeg de Koningin naar den toe stand in deze gemeente, waar wel de ergste schade is geleien. Zij vroeg ook naar de hulpverleeningt De burgemeester gaf uiting van zijn dankbaar heid voor alles wat voor zijn gemeente is gedaan en inzonderheid dankte hij voor de barak, welke de Koningin had aangeboden. Vol lof gewaagde de burgemeester van het werk van dr. A. Th. Planten, die de sanitaire verzorging zoo kranig leidt. Hij stelde den medicus aan de Koningin voor. Met dr. Planten heeft H.M. daarna nog eenige oogen blikken gesproken. Een boertje uit Neede stapte cordaat op de koninklijke auto af. De Koningin vroeg hem iels over den toestand in het dorp. Na het gesprek stale het boertje de hand uit, welke H.M. harte lijk drukte. De Prinses reed tijdens dit laatste gesprek in een andere auto weg. Zij ging naar de fabriek van de firma Terweeme, waar het qpruimings- werk in vollen gang is. De directie heeft Prin ses Juliana de vernieling laten zien. 'Eenige oogenblikken later reed de koningin naar Ruwdorp, het complex van veertig arbei derswoningen, waarvan er geen een is gespaard, van den Haaksbergschen weg. Daar waren de soldaten der genie onder leiding van een sergeant hard aan het opruimen. „Vlot het werk?" vroeg H. M. „Aan deze huisjes zijn wijl nog bezig, Maje steit," antwoordde de sergeant. Met tal van bewoners sprak de koningin. „Er is niet veel van je woning over," zeide H. M. tot een oud vrouwtje. „Ach ja, en het was zoo'n lief huisje." Een paar huisjes zijn niet totaal vernield, een enkele kamer is, met heel veel goeden wil, nog wel bewoonbaar. Vader en moeder stonden voor de scheeve deur van zoo'n restje woning. ,,'t-Is verschrikkelijk," zeide de Koningin. „Zit u nu met uw kinderen in dit huisje zonder dak „Ja, mevrouw," antwoordde het moedertje, lat zorgzaam een driejarigen vent bij de hand hield. „Wij mogen nog dankbaar zijn, andere huisjes zijn geheel weg. En wijl zijn gezond. Maar dien lieven jongen hier hadden wjj bijna niet- meer gehad; hij is net op het kantje af niet verplet terd." De kieine vent trok er zich niets van aan, dat hij het middelpunt van het gesprek was geworden en dat hem de eer te beurt viel, dat de Koningin het woord tot hem richtte. Hij bepaalde zich tot een heel nieuwsgierig kij ken. De puk was overigens goed in stijl. Niemand immers, had de burgemeester gezegd, mocht zich voor dit bezoek mooi maken. (Nu, het jog was behoorlijk vuil. Maar wat deerde het. Het veitfje leefde, was gezond en de moeder was gelukkig met dit be zit. En met recht, het was een schat. Zoo vuil als het als het was. Bij het afscheid nemen opende het kind den mond. „Dag mevrouw" zeide hij met een helder stem metje. i' Nadat de Koningin nog een paar vernielde huis jes had bezichtigd, verzocht zij de manschappen der genie voor de hofauto te doen aantreden. De mannen kwamen met- hun „wapens." groote za gen, bijlen, houweelen. Of er materiaal genoeg was voor het werk, vroeg de Koningin. „Wij hebben allemaal ons eigen materiaal me degebracht. Majesteit," antwoordde de sergeant. „Gij hebt mooi werk verricht," zeide H. M. tot de manschappen. Nog een bezoek heeft de Koningin in Neede gebracht en wel in de woning van den kleermaker Jansen, waar tijdelijk de conducteur Van Zand wijk onderdak heeft gevonden. Men weet, dat zijn dochtertje onder een voortgezwiepten goederen wagen is verpletterd. De Koningin bracht bloemen mee voor de vrouw .yan Van Zandwijk, die in het gasthuis te Lochem wordt verpleegd. En nog verder ging de reis, overal bemoedi ging en vertroosting brengende. Het Doorzitten bij Wielrijders, een door de zon verbrande Hui I, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 cent. Purcsl TE HULP. Rreero Jr. dicht in ,,'t NbLd. v.h. Noorden Heel de natie staat verslagen Na het werk van den cycloon, Eén ruïne immers is het Waar het vredig was en schoon. Vruchten van veel jarein zwoegetns Weggevaagd in één minuut, Door natuur-oerkracht vernietigd, Meededoogenloos en bruut. Eiken waren speelgoedboompjes, Treinen: spoortjes van een kind, Huizen: bouwdoos-miniatuurtjes, Menschen: bladeren in den wind. Duizenden Oost-Nederlainders Staan nu zonder geld of goed, Stil afwachtend in berusting Wat de Natie voor ze "doet. Op dus allen, landgeinooten Zordt fluks voor een paar miljoen, Fens een duit in- 't zakje doen. Waar wij tegenwoordig leven In de tijden van de sport, Roep ik u toeSlaat nu allen Een weldadigheidsrecord! Geeft aanstonds uw steenen varkeins Kwiek een welgemikten slag, Brengt op duizenden gezichten. Nu vol wanhoop, 'n stillen lach. Sioegen wij eerst bij het Jobs-nieuws Onze handen in elkaar, Laten wij thans ineen slaan Om afdoend te helpen daar. Heusch, wanneer u de ellende Atgebeeld ziet, zegt ge wis, Dat 't gelukkiger te geven, Dan ginds te ontvangen is! BREERO Jr. Buitenland OOK DUITSCHLAND GETEISTERD. Uit Augsburg wordt gemeld, dat Centraal Zwa- ben door een geweldigen orkaan, gepaard met hagelbuien, is geteisterd. De te velde staande 'oogst is voor het grootste gedeelte vernield. De jjvervelstorm veioorzaakte een buitengewoon grrfo- te schade. Zware boomen braken als rietjes, de takken werden honderden meters ver weggeslin gerd. In de stad Gunzburg werd de 25 meter hoo- ge watertoren benevens een fabrieksschoorsteen omvergeworpen Honderden vruchtboomen en te legraafpalen zijn geknakt Het Pruisische kabinet heeft besloten een be drag van 200 oco Mark ter beschikking van den regeeringspresident van Osnabruck te stellen voor leniging van de eerste nood in het door den wer velstorm geteisterde Eemsgebied. In de stad Lingcn schijnt de schade nog aanmer kelijk grooter te zijn, dat men aanvankelijk heeft aangenomen. De materieele schade bedraagt er minstens een millioen Mark. Gistermiddag is een groot gedeelte van zuide lijk Mecicienburg door een wervelstorm en een on- weeer geteisterd, die gepaard gingen met hagel buien. Te Parrhim ziin fabrieksschoorsteenen ingestort en véle daken beschadigd. Hevige regens zetten de straten onder water, de hagel vernielde talloo- ze ruiten, vele boomen zijn middendoor gebroken Te Berlijn heerschte naar een radiogram meldt, gisteren nu en dan 33 gr. hitte. - In de maand April werden 10824 Geluk- telegrammen verstuurd, bestemd voor het bin nenland en 260 voor het buitenland, terwijl van uit het buitenland en de schéepsstations 209 Ge 1 u k te leg rammen' verzonden werden. DE REDEVOERINGEN VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES. Nadat onmiddellijk na afloop van de toespra ken van Dinsdagnacht en Woensdagavond j.l. in het Philips' laboratorium telegrafisch be richten waren ontvangen van den Radiodienst in West-, resp. Oost-Indië, dat alles woord voor woord verstaan werd, zijn gisteren veLe nadere telegrafische berichten door de Philips' tabrieken ontvangen. Door den waamememden Gouverneur van Curacac werd zoowel aan H'. M. de Koningin' als aan H. K. H;. Prinses Juliana een uitvoe rig telegram van dank en hulde gericht voor de woorden tot Curasao gesproken. Ook de Gouverneur van Suriname richtte telegrafisch aan H'. M. de Koningin zijin dank voor de toespraak. Van den voorzitter van den Volksraad te Weltevreden werd het volgende telegram ont vangen: „De Leden van den Volksraad hebben in het Raadsgebouw uitnemend de redevoerin gen van H. M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana kunnen volgen. Zij; brengen, U hulde en dank voor het schitterende succes." De Indo-Raad te Tandjoing-Priok richtte het navolgende telegram tot de Philips fabrieken: Heden Indo-Raad juist im alle volkomen heid toespraken H.M. en H. K. H. aangehoord hebbende, gevoelen behoefte U hulde te betui gen voor hetgeen U verrichtte in het belang van nauwe aansluiting Nederland en Indië." Verder weiden nog, volgens „de Tel." tele grammen ontvangen uit St. John, New-Found- land, uit Pangkalan-, Brandan, Medan, Sydney, Oslo, Falun, Barcelona, Lissabon, terwijl uit Warschau een telegram van Hr. Ms. gezant eveneens de goede ontvangst meldde. Buitenland ENGELAND EN RUSLAND. Terwijl de Roode Vlag en de Internationale ■werden gezongen, met zakdoeken gewuifd en een groote foto van Lenin op een vlaggestok omhoóg werd gestoken, zijn de meeste Russen van de legatie der Russische regeering van het Victoria Station vertrokken. Zij gingen over Dover naar Qstende en vandaar verder naar Berlijn. Vijftig andere Russen zijn reeds met een Russisch schip vertrokken. Den over land reizenden werd uitge leide gedaan door George Lansbury, Robert Wil liams, Ben Tillet en den Indiër Saklatvala, voorts door Henderson en den Chinecschen communist Foeng Saw.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 5