De Stormramp StGiiiÉGld Bil Mlad. IHT DEN OMTREK. Een bedreiging van de gemeenschap. Nieuwstijdingen I punt met de vain Oldenbarneveltstraat, wilde de chauffeur vlak voor cEe naast hem rijdende tram oversteken, maar kwam daarbij, plotse ling voor eein van den andenen kant naderende tram van lijn 14 te staan. Een botsing was imieit meer te vermijjden en met groote kracht ramden de trams van weers zijden de zwaar beladen auto. De schok was zoo hevig, dat van beide motorwagens de voorbalcons groote schade bekwamen. Een der baloons werd zelfs volkoma i in; elkaar gedrukt, zoodanig, dat de schakelkast tegen de middendeur van de tram kwam te staan. Ais door een wonder bleven de twee be stuurders ongedeerd. Alleen de hulpconduc-» teur P., die op het zwaarst beschadigste bal- een stond, knelde zijjn voet en moest dooY de Eerste-Hulpdienst worden opgenomen- Hij, is verbonden eti naar huis gebracht. Ook de chauffeur van de auto kwam er zonder ver wondingen af. De Ford droeg sterk de sporen van het oa- geiuk en kon slechts met behulp van den kraan wagen opzij' worden gesleept. De lading grind werd over de straat verspreid. Het tramverkeer ondervond groote stagna tie, doordat beide sporen versperd waren. Tegen den chauffeur F. Hi. is proces-verbaal opgemaakt, wegens roekeloos rijjd-en. EEN DROEVIG VERLOOP. Zondagmorgen gingen de zarigers van de St. Martinuskerk te HHillegom, hun jaar- lijk sche pot vertering houden. Doel was een bezoek aan Brussel. Met groote opgewektheid werd de reis aan gevangen en geheel den dag was de stemming vrooljjk. Des avonds zou te Brussel het diner piauts hebben, toen vlak voor het eten d>e goede stemming werd afgesneden door een noodlottig ongeval, een der zangers overko men. Het betrof n.l. den heer W. L., die over een bananenschil gleed en achterover met het hoofd op den grond viel. Aanvankelijk liet het ongeval zich niet ernstig aanzien, hoewel de ongelukkige een bloeduitstorting, naar ver moed werd, zou hebben gekregen. Hijj werd te bed gelegd en eienige vrienden bleven in zijn nabijheid. Toen Maandagmiddag de terug reis zou worden aangevangen, werd een dok ter geraadpleegd en er werd geoordeeld, dat de gekwetste nog wel vervoerd zou kunnen worden. Eenige zangers reisden toen met hem in een 2e klas coupé. Onderweg liet het zich aanzien, dat het lang niet goed ging met den' htei L. Er werden maatregelen getroffen.- en L. zou te Leiden naar het ziekenhuis vervoerd worden. Onmiddellijk heeft m|en toen de fa milie van den heer L. gewaarschuwd en. nog des nachts bracht een broer hem een bezoek. De ziekte nam echter zoo in hevigheid toe, dat de ongelukkige reeds dies nachts is over leden. Men kan zich de ontsteltenis denken van de echtgenoote en de ouders, die bijina radeloos waren bijt het vernemen van het droe vig bericht. De feeststemming van de ouders, die juist him 40-jarig huwelijksfeest vierden, moest hier plaats maken voor diepen rouw. EEN KRANKZINNIGE. BOODlELIJK ONGELUK. De 57-jarige mevrouw Budde, wonende te Mui der berg, is door de Gooisehe stoomtram overreden en gedood. De dame liep met haar doen ter langs de rails. De naderende tram gaf fluitsignalen, zij dacht echter dat deze afkomstig waren van een haar achterop rijdende auto, waarom zij- uitweek op de trambaan, met het bewuste noodlottige gevolg. ZWAAR ONWEDlER. Ten gevolge van het onweer is onder Drachten een nieuwe boerderij, bewoond door W. Glastra, afgebrand- Te Driesum aan den Stroobosse.r trek- !weg werd de nieuwe ooerderij, bewoond door S. K. de Vries, getroffen en brandde geheel af. De 40-jarige bloemistknecht W. L-eijs is in oen tuin aan den Stationsweg te Lisse door den bliksem getroffen en gedood. BE BELGISCHE RECLAME BOVEN MAASTRICHT. Op de vraag van het Kamerlid Vanopdenbosch, wie de officieren waren, die volgens de „Action Nationale" den raid naar Maastricht per vliegtuig hebben ondernomen, heeft de Minister van Spoor wegen en Luchtvaart verklaard, dat gleen enkel Belgisch militair vliegtuig! en géén enkele mili taire vlieger hebben deelgenomen aan bedoelden tooht over Maastricht. Die raid moet gelijk wor den gesteld met dien van een particuliere auto, door een burger chauffeur in het buitenland be stuurd. Indien onder die voorwaarden een overtre ding in tiet buitenland plaats had, zou dan de regeering van dit land de noodigie maatregelen moeten nemen Zijnerzijds antwoordde de Minister van Lands verdediging„Ik weet nitet, welk vliegtuig boven Maastricht heeft gevlogen om er propagtemda-ge- schriften uit te deelen. Uit de registers van de vliegtoohten van dien dag blijkt beslist, dat gf&en militair vliegtuig, noch ©enig! ander vliegtuig dien- dag1 het Belgisch vliegterrein heeft verlaten. Be slist mag dus verklaard worden, dat geen militair vliegtuig werd gebruikt." ben. De volgende bijzonderheden ontleenen wij nog aan het „Handelsblad": Donderdagmiddag hebben wij nog eens enkele 'plek jes van hei gebied iin -den- achterhoek waar de cycloon over heen is getrokken, bezocht. yEn nu is wel heel sterk de indruk gewekt: het natuurverschijnsel is geweldiger dan dat van 1925. Tot de bezoekers de nieuwsgier^ gen, misschien ook de belangstellenden dringt-dit echter niet dadelijk door en epkele hebben wij hooren vragen: „Is dit nu alles?" Die vraag is begrijpelijkmen was „verwend" door Borculo. Daar viel (dadelijk bij het bin nenkomen wat te zien, thans moet men zoeken naar de gevolgen van de ramp. Maar als men dan ook heeft gevonden, dan biijkt wel duidelijk, hoe sterk de cycloon is geweest en vooral over welk een uitgestrekt heid zij is neergestreken- Tusschen Beltruiri en Lindvelde alleen dertien groote boerderijen totaal uiteengerukt. Maar om die te vinden meet inen zij]wegen inslaan, waar de toerist meestal niet komt. De stille tijd is dit jaar bijzonder kort van duur geweest. In Mei veilde men in Broek nog volop oude groenten, eind Mei te Noordsch,ar- iwioude nog kool en uien; denzelfden dag was er, op den 31ste van bloeimaand, reeds een aanvoer van 22 schuitjes vroege aardappelen. 'tls toch tegenwoordig een tijd, dat je op zoo wat niemand meer staat kunt maken, 'k Vroeg een goeie week geleien aan een bouwer: „Hoe staat 't er met de vroege aardappels voor? Krij gen we in Mei nog wat ter markt? Nu moet ik zeggen, de man heeft mij .wei niet mesjokke verklaard, maar keek toch, als wilde hij zeggen: „Hoe heb ik het nou met je. Mei was kouder dan January de wind meestal Noord of Oost, zelden heeft 't menschdom zoo gebibberd in Mei als dit jaar. En hoe kunt ge nu vragen, of er vroege piepers in Mei zullen wezen Er kan bij een temperatuur om, bijl, zelfs enkele malen onder 't vriespunt toch niets groeien Natuurlijk geloof je de menschen; ook legde mijn zegsman den nadruk op den hollen stand van^'t gewas. Een enkel schuitje werd wel verwacht j.l. Dinsdag, maar 22! Daar had nu geen enkele koo- per op gerekend. 'tGewas heette hol, achterlijk vanwege de slech te weersgesteldheid en ziedaar op eenmaal in Mei nog 3500 Kg. vroege aardappelen ter veiling. Voortaan neem ik de meening van bouwers on der wat meer reserve aan, 'tgaat niet anders. Nu waren er 27 Mei ook al aardappelen ter markt verschenen. 2 schuitjes, die per 100 Kg om en bij de 35 gld- per 100 Kg. konden opbren gen. Een gelukkige moet zelfs uit de hand voor f 50 verkocht hebben. Geen wonder alzoo, dat velen wiel geneigd bleken voor die prijzen te rooien. Em als men sommigen gelooven mag, is de opbrengst per snees al weer best, je hoort reëdk van 250300 Kg. per snees, en als je dan eens een 2530 piek kunt maken, w-ie zou dan niet mee willen doen? 'tLiep anders, den 31 Mei was er geen sprake van een hoogen prijs, en moesten <le bouwters zich met een prijsje tevreden stel len, n.l. van 11—14 gld- Plots scheen de hoeveel heid per snees ook weer gedaald, en hoorde ik wieer van 100150 Kg. per snees. Waaruit men kan afleiden, dat er te Broekveel verscheiden heid is, de een rooit 300 Kg. een ander de helft. Den eersten Juni w,as -ie aanvoer beduidend minder, slechts 10 vaartuigen met kleine par tijtjes, en de aardappelen konden nu heel wat meer opbrengen. Natuurlijk hadden de kooplui hun menschen eens opgebeld en nu werd wel een gulden of vier per 100 Kg. meer besteed', dan den vorigen dag. Zoo komt 't een beetje bij. Dat het den vorigen dag zoo goedkoop was, is voor de aanvoerders minder prettig geweest, echter kon het ook wel eens blijken, dat dit voor 't- geheel nog zoo k-waai niet is geweest, billijken prijs worden verkooht, zoo komen ze in de monden. En daar moet het heen. 'tls zoo te wenschen, dat het met dit gewas goed moge gaan. Er is heel -wat achterstand in te halen. 'kHeb in de laatste weken gelegenheid gehad, inzage te nemen in -eenige balansen in het tuin bouwbedrijf en van een -enkel gemengd bedrijf. En toen ben ik waarlijk, hoe slecht ik me de zaken ook had voorgesteld, nog geschrokken. Zóó had! ik het niet gedacht. Nu zullen er groote verschillen zijn, wie in tijds heeft opgeruimd, heeft wel geen loonenda affaire gehad, maar is toch voor overgroot© strop pen bewaard gebleven. Wie echter tot Mei -kool overhield op wat rui- mer schaal, heeft een allertreurigst bedrijfsresul taat te boeken. v Ook in de gemengde bedrijven is het bedrijfs- jaar verre van rooskleurig geweest. Van verdie nen is dooréeeu genomen geen sprake, er is in de bedrijven grootendeels verloren. Voor de tuin ders is het een zaak van beteekenis, dat zij op de betaalkantoren bewijs van ontvangsten kun nen krijgen, met 't oog op de belastingjen. De fiscus zal niet erg vet soppen van het nu afge- lóopen hedrijfsjaar. De Broeker veiling is van binnen weer wat opgeknapt. De banken hebben een verfje gekre gen, straks komt er nog wat lak overheen, en dan is het weer prima in orde. In die enkele -dagen waarop 't v-eilingsgedoe stilstond, is het gebouw grondig schoongemaakt en nu kunnen de dames eens komen kijken. Een verbetering is ook aangebracht, doordat men iets van de banken aan de Noordzijde van de veiling heeft afgenomen, waardoor er tusschen banken en hek meer ruimte is gekomen, 'tls nu niet meer noodig scheef te loopen, men kan nu gewoon de gang passeeren, wat voor gehaastte, nogal corpulente kooplui zeer wenschelijk was. Alles is dus in orde, om straks 't goedi „en masse" te verwerken. - SINT MAARTEN. De collecte Julianabloem, ten bate van het. Drentsche veetnkijnd, hoeft alhier opgebracht f 42.20. ST. PANCRAS. Tot groot vermaak der jeugd, welke zich een nat pak getroostte, had Dinsdagavond een de monstratie plaats der brandbluschmiddelen, welke bij deze gelegenheid goed in orde bleken. Alleen de oude spuit bleek een kleine reparatie te moe ten ondergaan. ST. PANCRAS. Dinsdag had onder begunstiging van heel mooi weer een excursie plaats naar het Westland. door de cursisten der dezen winter gehouden glas- cultures. De tocht had plaats per autobus der firma Kok, Tuinman en Wilken, welke voor'zoo'n gelegenheid het geschikste vervoermiddel blijkt. Onder leiding van den heer Glas werden een vijf tal groote kweekerijen bezocht, teneinde zich meer practisch op de hoogte te stellen der kom kommerteelt, welke ook hier ter hand is geno men. Na een bezoek aan een der veilingen en den proeftuin te Naaldwijk, arriveerde men tegen elf uur (oude tijd) hoogst voldaan weer in ae woonplaats terug. Er openbaart zich een streven om de taak en roeping van de maatschappij meer en meer door den Staat te doen overnemen, ook dan wanneer in het geheel niet vaststaat, dat die overname door de gemeenschap een zedelijk of groot sociaal voordeel beduidt. Dit streven kan tot een heel gevaarlijke praetijk leiden, waarbij de Staatsbemoeiing als het ideaal wordt gezien en niet meer gepoogd om datgfene wat in de maatschappij leeft tot organisatie en Veelzijdige ontpiooiïng te brengen. Ais duidelijk voorbeeld van dit streVen kan ongetwijfeld gelden dó z.g. collectieve arbeids overeenkomst, waarover vooral in d'en laatstea tijd weer zooveel is te doen. Na de koopovereenkomst is de arbeidsovereen komst het veelvuldigst voorkomende contract. Ir tegenstelling met het koopcontract is de arbeids overeenkomst gemeenlijk bestemd om een meer duurzame verhouding tusschen partijen in h:et leven te roepen. De werknemer verbindt zich zijn arbeidskracht beschikbaar te stellen en er wordt zij bet, tengevolge van de hedendaag!- sche organisatie van het bedrijfsleven, zeker in mindere mate dap voorheen een persoonlijke band tusschen werkgever en werknemer gelegd. Karakter en geesteseigenschappen van partijen spelen een belangrijke rol en hebben vaak groo t-en invloed op de wijze, waarop de overeenkomst wordt uitgevoerd. De wetgever bepaalt er zich toe maatregelen te treffen, dat partijen bij de verkrijging van hetgeen haar rechtens toekomt zoo weinig moge lijk belemmerd worden. Als zoodanig houdt do wet een aantal bepalingen in tot steun en be scherming van den werknemer, die heden ten dage veelal ten onrechte 'wordt beschouwd; als de economisch-zwakkére. Overigens is het niet de Overheid, die aan de bepalingen der regeling de hand houdt, maar het zijn partijen zelve. De Wetgever zegt tot partijen: spreekt g|ij on derling af loon, arbeid e.d.: ik verschaf u de middelen om recht te krijgen. Intusschen heeft de wet een nieuw instituut geschapen, de z.g. collectieve arbeidsovereenkomst, waaronder wordt verstaan een regeling, getrof fen door een of meer werkgevers en een of meer rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigin- gen van arbeiders, omtrent arbeidsvoorwaarden, bij het aangaan van arbeidsovereenkomsten in acht te nemen. Derhalve: een collectieve arbeids overeenkomst is een overeenkomst tusschen twee vereenigingen (dan wel één vereenigiinjg en een natuurlijk persoon) en heeft bindende kracht zoo wel tusschen de vereenigingen als tusschen de leden dier vereenigingen. Men gevoelt, dat deze uitbouw van de gewone arbeidsovereenkomst te zeer uitgaat van de ver onderstelling, -dat alle werknemers gelijk zijn in praestatie; de collectieve arbeidsovereenkomst werkt nivelleerend en neemt den prikkel weg om meer te prestoeren dan de minste der broede ren, ja dan de middelmatigen, teneinde hooger loon te verdienen. Wordt door zoo'n contract een economische loonregeling aan een bedrijfstak opgedrongen, dan verplicht zulks óf tot prijs- verhooging van het product, óf het leidt tot uitsto.otiug van de zwakke broeders onder de ar beiders, wier praestatie het minimumloon niet waard is. Het ligt voor de hand, dat deze prijsverhoogingi voor de consumenten hinderlijk genoeg kan wor den .Sociale wetgeving mag nimmer gericht zijn op do behartiging van groepsbelangen tegen over de belangen van alle buiten de groep staan- dem. Gaat men nu nog bovendien het collectief contract bij de wet verbindend; verklaren, dan zal dit wel degelijk het geval zijn. Wij keeren weer tot ons uitgangspunt terug en kunnen aan de hand van ons voorbeeld vast stellen, dat de wetgever door over te nemen de taak van de maatschappij, een regeling zou ma ken, die groote gevaren voor de gemeenschap in zich sluit. Zouden die gevaren niet bestaan; zou den -de- collectieve contracten en nog veel meer do biniendverklaring niet tot loonsv er hooging en prijsopdrijving leiden, de aardigheid zou er voor I de voorstanders spoedig af zijn! EEN BOTSING TUSSCHEN TRAM EN VRACHTAUTO. Omstreeks half -elf gestermorgen heeft op de Freaerik HePdriklaan bij de Johairi van Olden- bameve-ldtlaan te Dm» Haag een hevige bot sing plaats gehad tusschen twee motorwagens- van lijm 14 ep een Ford-,vrachtauto, geladen met grind. Met een tram', welke naar Schetveningen reed, reed de vrachtauto, bestuurd door F. II. ui,t, reed -'de vrachtauto, bestuurd door F. H. uit da Stortenbekerstraat, gelijjk op. Bij het kruis-' Dinsdagavond kreeg de voorzitter van het Burgelijk Armbestuur, de heer W. Appel te Alkmaar, bezoek van den 32-jarigm. werklooze J H. Helt, die zih kam eklagen, dat h, na wederom voor vijf weken in Alkmaar te zijn teruggekeerd, als werkloos vrijgezel slechts een uitkeering van f 5. had gekregen. De man betoogde, dat zij|n kostjuffrouw hem daarvoor onmogelijk gedurende vijf weken huisvesting kon verleemeni De heer Appel wees hem er op, dat de f 5.— slechts voor deze week bestemd waren, en deelde den man voorts mede, dat hij juist van zijn kostjuffrouw een schrijven had ont vangen, waarim deze verzocht, om het geval nog eens ia het Burgelijk Armbestuur te be' spreken, hetgeen hij» toezegde. De persoon toonde hem toen een brief van zijn meisje en zeide, dat hij onmogelijk op die wijiz 1 kon Leven, waarop de heer A. hem mede deelde, dat hij daar op het moment niets aan doen kon, maar de zaak ia de volgende ver ga aering ter sprake zou brengen. Hij sprak nog met den mam over de mogelijkheid van eer, betrekking en zag wel, dat deze verdachte bewegingen maakte. Op een gegeven oogen- blik zeide die bezoeker: ,,Ik weet wel wat ik doen moet. ik blijf hier" en snelde de trap op. vluchtte in de slaapkamer van -den zoon van den heer Appel en deed de deur op slot, waarna hij zich ontkleedde en te bed ging liggen. De politie werd opgebeld en het ge lukte, om' met een anderen sleutel de deur der slaapkamer te openen. Dien heer A„ noch dea agenten, ten getale van vier, gelukte het den man uit bed te krijgea, waarop hij geheel ontkleied lag. De pogingen van de politie- om den man te bewegen op te staan en ook de gummistok hadden geen andere uitwerking, dat de man begon te razen, zegt de ,Tel." De inspecteur van politie achtte het toen gewenscht om dr. Hoemevelld te halen. De geneesheer diende den. majni, die vroeger in een krank zinnigengesticht verpleegd was geweest, eenige injecties toe en ina een half uur toen hij ge kalmeerd was, werd de man per auto naar het krankzinnigengesticht te Castricum - ver voerd. Eenige weken geleden had de bewuste per- 'scon den burgemeester ook reeds een bezoek ge Dracht en bij) die gelegenheid in de hall a-n diens woning een vaas stukgeslagen. Die vernieling der boer.ierij|en beteekent een groote schade, omjdat niet alleen behuizingen zijin ontredderd, maar ook de bedrijven ernstig hebben geleden. De toestand van het veldge was valt niet dadelijk te beoordeelen. Misschien kan veel, wat platgeslagen is, nog terecht ko men. Jhr. De Muralt, de burgemeester van Bor-. culo, die deskundige op dit gebied is, beeft een tocht door de geteisterde streken gemaakt en hij heeft daarbij, zij het nog voorloopig, -de schade gewaardeerd. Zijp oordeel is, dat zij totaal op ongeveer f 1 millioen zal komen te staan voor het Achterhoaeksche gebied. Voor N-eede alleen raamt hij de schade op f 300000 voor ruim hondeild vernielde huizen, waaron- dei een complex van 40 arbeiderswoningen en f 100.000 voor de textielfabriek. Deze bereke- stemt overeen met die, welke de burgemeester van N-eede, de heer Haitsma Muiier, heeft ge maakt. Een „opruiming van krotten" is deze storm ramp niet geweest. In Niea'de zijp slechts en kele huisjes verwoest, welke misschien eerlang op de nominatie voor „ombewoopbaarverkla- ring" zouden komen. Het complexje van 40 arbeiderswoningen aan den Haaksbergschen weg, waarvan vrijwel geen steen op elkaar is gebleven, bestond uit nieuwe huisjes. En ook elders zijn uitsluitend solide bouwsels aange tast. Reeds dadelijk is met kracht aan het op- ruimingswerk begonnen. Aan de textielfabriek waren vandaag al veel arbeiders hard bezig' om snel orde in den chaos te brengen, opdat h.ec bedrijf zoo spoedig mogelijk kan worden hervat. In -dit verband is het gelukkig, dat de machinist tijdig de stroom had kunnen afslui ten de fabriek wordt electrisch gedreven zoodat de machines betrekkelijk weinig schade hebben. De burgemeester, zeide nog, dat van over heidswege zooveel mogelijk maatregelen zul len wonden genomen om alle nood te leenigen en al het werk zoo spoedig mogelijk te kunnen hervatten. Een comité voor hulpverleening, onder lei ding van den commissaris der Koningin en met medewerking van de burgemeesters der betrok ken gemeenten is in wording. H-et bestuur van den Tiextielarbeidersboind' bereid een steunregeling voor de arbeiders ge-

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6