NIBU W E Dinsdag 7"Juni 1927 86e Jaargang Parlementair overzicht Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen NO. 66 IftTERC.TELEPHOON 52 LAIGEIUkKI COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag NlCl! AVSi) I M( I V. Holl. N (X Il'dCP lvW tll'ti UI' cent, elke regel meer 15 cent. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. Bedact.-Uitg*. J. H. HEIZEKI. - Bureel ÜToordscharwoude 4 JUNI 1927. De toteekenis van het wetje tot nadere regeling der collectieve arbeidsovereenkomst moge al niet overweldigend zijn, de. Kamer heeft toch kans gezien er een viertal vergaderingen aan te wijden. De ïteaeeriug bleek van meening1, dat de sterke groei van de collectieve arbeidsovereenkomst vra gen heeft doen rijzien, welke om een regeling roe pen, waarin dit wetje wil voorzien. Maar uit haar nadere mededeelingen is afdoende geble ken, dat de voorstanders van de bindendver kla ring weinig van haar hebben te verwachten; zelfs gaf de Minister van Arbeid de gelukkige ver klaring. dat de Regeering in de toekomst het liefst de Overheid geheel ziet terugtreden voor uit de maatschappij zelve opgekomen organen. Tenslotte geeft dit'wetje slechts gestalte aan het overleg tusschen groepen van ondernemers en arbeiders, welk overleg, naar de Regeering meent, tot beter resultaat leidt dan overleg tusschen de individuen. Hier trad al aanstonds de heer Ker sten naar voren, die juist bevreesd is voor indi- recten dwang tot organisatie en daartegenover in volkomen individueele vrijheid ook op dit terrein heil ziet. Waartegenover de anti-revolutionaire en chi'istelijk-historische groep kwam betoogen. dat datgene, wat de staatkundig-gereformeerde Ds. Kersten voor het ^|nig juiste Christelijke standpunt aanziet, in de tegenwoordige omstan digheden niet meer kan gelden. Hetgeen niet wegneemt, dat er blijkbaar nog een zeer groote groep van deze bezwaarden is. Een leerrijke middag is geweest het debat over ©en amendement van Mr. Heemskerk, beoogende in de wet vast te leggen, dat nietig is elk beding, waarbij een werkgever verplicht wordt, arbeiders van een bepaalde godsdienstige of staatkundigie overtuiging of leden van een bepaalde vereeni- ging niet, dan wel uitsluitend in dienst te nemen. Een haast vanzelfsprekende bepaling, meent ieder, die nog eenigen eerbied heeft voor de persoon lijke vrijheid- De indiening van dit amendement veroorzaakte in den hoek der sociaal-democraten merkbare onrust, en spoedig bleek hoezeer men daar met de zaak verlegen zat. De sociaal-demo cratische sprekers maakten een buiging voor de vrijheidsgedachte van het amendtement, doch lie ten er op volgen, dat die vrijheid de S.D.A.P. alleen lief 'is.... zoolang zij zelf in de minder heid is en die vrijheid' noodig heeft om zich te ontwikkleen. Onomwonden werd te kennen gege ven, dat men de macht der socialistische vakver- eeniging stelde koven de vrijheid' ❖an vakvereeni- gingen van andersdenkenden. Men wil streven naar de 'grootst mogelijke eenheid in de vakbe weging, doch bedoelt, dat de socialistische vak beweging de andere vakorganisaties wil opslor pen. Mr. Marchant zeLde het kort maar krach tig: de socialisten willen zich een machtspositie FEUILLETON Nacht en Morgen verzekeren om anderen te weren. Van alle kan- j ten kawm 'men in verzet t-egen de vrijheid, welke j de-S.D.A.P. zich wil verzekeren om eigen macht ten koste van anderen te misbruiken. Het ging dikwijls fel 'toe, urenlang hield het „schrikkelijk pleit van 'Jwang en vrijheid" aan doch toen het op stemmen aankwam, ,zonk den sociaal-demo craten de moed in de schoenen, en ging het amen dement er zonder hoofdelijke stemming door. Nog eens: het was een leerrijke dag! NIET MET LEEGE HANDEN THUIS. In den Internationalen Muziekwedstrijd, te Am sterdam gehouden, behaalde onze Harmonie „Ex celsior" den tweeden prijs. Er waren een eerste,' een tweede en drie derde prijzen. Den eersten prijs moest zij afstaan aan Zaandam. Harmonie be- j haalde 192 punten, het Zaandamsch corps 214 p., t eiwijl 210 p. het minimum was. Voorwaar,, waar zooveel concurrentie bestaat, waar de eerste j in de rij der muziekvereenigingen met elkander in het strijdperk traden, daar is het zeker èn voor da vereeniging, maar ook vóór onze gemeente een eer, I onze vereeniging bij de prijswinners te mogen zien i Een hartelijke felicitatie aan directeur en corps voor het behaalde succes. D,E PINKSTERDRUKTE. i Neen, het Pinksterweer heeft niet beantwoord aan de gestelde verwachtingen. De bontkragen waren niét overbodig géweest, de stroohoeden had men thuis kunnep laten. Er was geen vraag naar. .Maar de tweede Pinksterdag wordt nu eenmaal benut om uit te gaan, en men ging uit, alle koude< •ten spijt. Toch, kwam men in dé verschillende uit spanningsoorden, dan bleek reeds dadelijk, dat, niettegenstaande er velen dezen dag hadden ge nomen om zich te ontspannen, het niet zoo druk was als andere jaren. Maar het strand zal wel heel wat minder bezoekers hebben geteld. Gelukkig verbeterde het weer in den namiddag en werd het tegen den avond dragelijk. Den Haag en Scheve- ningen, zoo goed als het Gooi, hebben onder het koude weer minder bezoekers getrokken dan an dere jaren. Maar de jongelui dachten er anders over. Daar Was hel van buiten ij®, van binnen 'gloed en de ouderen bleven heel gemoedelijk thuis, en wie 't kon doen, amuseerde zich met de uitzendingen van de radio, waarvoor misschien dit keer nog meer belangstelling was, aangezien wij schitterend op de hoogte werden gehóuden van de Oceaan-vlucht van den Amerikaanschen held Chamberlin. Wie vandaag Pipkster-drie houdt, heeft het, wat het weer aangaat, beter. Wij heb ben ons echter maar weer aan den arbeid gezet, wetende, dat honderden onzer lezers wederom met verlangen uitzien naar het nieuwste nieuws. DE SLUIS TE IJMUIDEN STUKGEVAREN. j Het van Spanje komende- Nederlandsche stoomschip „Adonis" is bij] het invaren van dfe nieuwe sluis tengevolge van, het weigeren van de machine op de beimedeqi vloeddeur ge- toopen, waardoor deze zwaar beschadigd werd en niet meer kan draaien. Het stoomschip moest achteruit terugvaren naar de oude sluis en het verkeler door de nieuwe sluis zal ver moedelijk wel tot hedenavond laat gestremd- zijn. Er zijn reeds bokken besteld om de deur te lichten en door een andere te .vervangen. De binnengekomen stoomschepen „P. C. Hooft" en „Flandria", welke door hunne af metingen niet door de oude sluis kunnen va ren, zullen vermoedelijjk wel tot hedennacht moeten blijyen liggen. De schade kan wel op ongeveer tachtig dui- zelf bleef onbeschadigd. zend gulden worden begroot. Het stoomschip VAN DEN MOTOR AFGESLINGERD. j Gistermiddag is op den Amersfoortschen j straatweg een ernstig motor ongeval gebeurd. Door het springen van den achterband van een motorrijwiel, werden de bestuurder en een dame, die als duo-rijdster meereed, er af ge slingerd. De bestuurder kwam er ongedeerd! af, maar de dame werd zoodanig aan het hoofd gewond, dat zij! in een passeerejnden auto op genomen en naar de Maj-ella-stichting te Bus- sum vervoerd moest worden. Thans is de on gelukkige aan de bekomen wonden overleden. Buitenland rgaaf. Was dat... Laura hoorde op dit oogenblik het hek aan! den straatweg opengaan en daar zij niet gaarne ontdekt wilde worden, verwijderde zij zich schielijk en keerde door de donkere laan naar 82) Want, hoor moeder, ik heb u nooit gezegd, dat meester Philip vóór.dat hjj miss Walter tot' vrouw nam, reeds getrouwd was geweest. Ik: verzweeg dit niet alleen voor u, maar voor' een ieder, omdat het een huwelijk was metf eene vrouw beneden zijn stand, dat nog treu riger herinneringen moest nalaten, wijil de] vrouw door een liefderijk gedrag haar dood verhaastte. Gij begrijpt oak, moeder, dat dit rampzalig huwelijk den graaf in de oogen van, het publiek zou benadeelen, en misschien de- liefde van zijne vrouw doen verliezen. Want] cok aan zijne nieuwe bruid verzweeg de graaf alles." Men zal gemakkelijk Laura's gewaarwordin gen kunnen voorstellen bijl dit gesprek, waarvan geen woord voor haar verloren ging. Ware 'f geen zij nu hoorde haar één dag vroeger ter oore gekomen, wellicht zou het haar zinneloos hebben gemaaktd thans stortte het daaren tegen balsum in haar gewond hart, en dankte zij den Hemel voor de opheffing van haar bangste zorg. Het was haar echter nog niet mogelijk weg te gaanmet ingehouden' adem' bie f zij luisteren naar 't geen verder werd. gesprokén. „Ach, ja, Humphrey,dit begrijp ik heel goed!" antwoordde de moeder, terwijl zij met haar voorschoot een traan afveegde. Onge lukkig dat die slechte kerel alles weet! Hij! heeft oök gesproken van een zoontje van den- j hec kasteel terug, verheugd dat zij, om achter de hoofdzaak te komen, geene vernedering had behoeven te ondergaan, noch in het bij zijl barer onderhoorigen over het verleden van haren echtgenoot ha;d beh'oeven te blozen. „Ach, Jocelyn," sprak zij bij zich zelve, „hoe yreeselijk moet gij geleid-en hebben. Nu kan' ik mij uwe afgetrokkenheid en de pijnlijke uit drukking van uw gelaat volkomen verklaren. Maar Goddank, dat gij uwe hand niet met; bloe'd bezoedeld hebt en uw geweten van die schuld rein is gebleven! Mijn liefde zal uw steun en troost zijn, en wij zullen dan te zamen de listen va» dien vagebond verijdelen.'" HOOFDSTUK XXXVIII. WAT ARTHUR LOVELL TE LONDEN DEED. Terwijl Lady Haughton deze ontdekkingen deed, was Arthur Lovell op weg naar Londen, om daar inlichtingen in te winnen. Vóór zijn ven rek had hij aan een zijner klerken, Wil mington, geheetem, wiens takt hem bij mieer dan eene gelegenheid gebleken was, de taak opgedragen om in- 't geheim onderzoek te doen, zoowel naar het verledene van 'den bewoner van Woodbinecottage, als naar zijne tegen woordige omstandigheden, en daarenboven al zijne gangen te bespieden, en hem, (Lovell) bij zijne terugkomst daarvan verslag te Joep Wanneer het blijken mocht, -dat Vernon zich in persoon of schriftelijk tot de politie van Shorncliffe of Lisford wendde, moest hij hemj onmiddellijk telegrafisch daarvan bericht ge- UIT EEN BRANDEND VLIEGTUIG GEVALLEN. Prof. Picqué, een bekend hoogleeraar, chef medicus van het militair hospitaal in Talance, was per vliegtuig naar Cazaux vertrokken, cm' de echtgenoote van een vliegofficier aldaar, die een dringende operatie had te ondergaan, per vliegtuig naar het hospitaal in Taleace te transporteeren. Het sanitair vliegtuig, waarin de zieke werd vervoerd, was volgens de aan wijzingen van prof. Picqué gebouwd. Toen de zieke er in was geinstaleerd, nam de hoog leeraar zelf in een tweede vliegtuig plaats. In een derde volgde de echtgenoote der patiënte. Boven Marcheprime gekomen, sprong eens klaps het benzinereservoir in het vliegtuig van prof. Picqué, dat onmiddellijk vlam vatte. De vlieger Gorzel, die de zieke vervoerde, zag Arthur bereikte omstreeks negen uur het sta tion op Eustonsguare, em liet zich naar een dicht bij de Westminster-brug gelegen hotel brengen, teneinde de volgende morgen bij tijds zijn nasporingen te kunnen aanvangen. Hij zou regelrecht naar de Westminster-Abdij kunnen zijn gegaan, om ip de trouw en doopboeken de echtheid der hem- vertoonde acten te onderzoe ken, maar hierom was het hem niet te doen:; er moest worden uitgemaakt of de schilder Jocelyn Gilbert, in die document-en vermeld, Philip Jocelyn, graaf van Haughton- was, en dat konden de registers der Westmiaster-Abdij» niet uitwijzen. Tot dat einde moest hij 'ds fa milie van Agatha Pickshaw trachten op te spo ren, die volgens de acten in Lambeth woonde, en hij slaagde zoo'voorspoedig in zijn pogingen daartoe, dat hij reeds na verloop van een goed uur in de Tolmin-street vóór den beeldhouwers- winkel stond, dien Wolt-erschocker'een paar maanden vroeger met den kleinen George was binnengetreden. „Zijt gij de vader van Agatha Pickshaw, die - voor eenige jaren met den schilder Jocelyn Gilbert getrouwd is?" vroeg hij aan den man! die uit de achter de.n winkel gelegen werk plaats kwam, toen hij: d-e huisdeur opende. „Om u te dienen' mijnheer," antwoordde' James Pickshaw. „Is men nog om mijn arme Agatha bekommerd 1 Wait is er? ging hij voort, Arthur voor iemand houdende, die door Wol- terschocker gezonden was. Het bleek nu dat Arthur aan den vorigen bezoeker, Vernon, geheel vreemd was, en in richtingen van denzelfden aard als deze, maar op eigen hand kwam inwinnen. Pickshaw bracht hem in het binnenvertrek, waar zjjn Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever SPROOKJESPUDDING' PUDDIMGEABRIEK-AJPOLAK-CROMIIiGEH hoe de professor in de kajuit van het bran-» dende vliegtuig "trachtte te komen om den ver stikkingsdood te ontgaan. Het gelukte hem zijn bestuurder, te bereiken, die pijlsnel -daalde Doch blijkbaar door de hitte en den rook be neveld, stapte de professor mis en viel uit het vliegtuig, dat spoedig landde. De geleerde ech ter was te pletter gevallen en onmiddellijk dood In het vliegtuig van Gorzel speelde zich een 3nder drama af. De zieke, die meende dat het brandende vliegtuig dat van haar man was, gilde als waanzinnig van angst. De bestuurder had de handen vol, kon zich dus niet om de patiënte bekommeren, wier toestand aanmer kelijk verergerd, is. DOOR ZIJN KIND VERRADEN,. Dezer dagen werd een htoelhouder in Monte Carlo, Blangino, tot twintig jaar dwangarbeid ver- oprdeeld wegen» moord op zijn yrouw en zijn 'oudste dochter. De eenige getuige van het drama zoiAhet drie jarig dochtertje zijn geweest. Toen de politie het kind ondervroeg, zei het niéts anders dan: „Waarom sloeg vader mijn moedertjeen mijn, zusje zoo?" Ondanks Blangino's ontkenning en betuiginjge fran onschuld aanvaardde de jury de getuigenis yan het kind als juist. EEN SPOORWEGONGELUK. Op de spoorlijn RajowietzRawanska, ontspoor de een trein, doordat de rails tengevolge van de groóte warmte, te sterk waren uitgezet, en dien tengevolge verbogen. Drie wagons werden ernstig ;beschédigd, omstreeks 15 personen bekwamen lich te verwondingen. TEGEN DE DRONKENSCHAP. Mussolini heeft order gegeven tot het sluiten van 25.000 .wijnlokalen, de z.g. osterie, over het geheele land verspreid, ten einde de openbare dron kenschap tegen te gaan. dochter Betsy eenige huiselijke bezigheden verrichte, en gaf hem van Agatha's geschie denis een omstandig verslag, als hij, in Juni aan WolterSchpcker gegeven had. „Bezit gij een portret van uw schoonzoon?" vroeg Arthur aan den ouden man. „Ja, mijnheer," antwoordde deze; „op de bovenkamer hangt een welgelijkend portretje van Gilbert. Ik zal het halen." Na weinige oogenblikkert kwam hij met een' daguerreotype terug, die wel niet fraai uitge voerd en sterk verbleekt was, maar toch nog duidelijk genoeg om Arthur te overtuigen, dat Jccelvn Gilbert en lord Haughton één en de zelfde .persoon waren. „Is dit de man dien giji bedoelt, mijnheer?" vroeg Pickshaw met een droevig gelaat, toen hij Arthur in sprakelooze verbazing het por tret zag beschouwen. „Er valt niet aan te twijfelen; hij is het," riep Lovell getroffen uk. Lvell zeide toen fot den beeldhouwer: „Herinnert gij; u nog, hoe de man er uitzag, die met uw kleinzoon bij u is geweest, en hoe hij heette?" ,Hij héétte... Wieét gij het nog Betsy, hoe, George den heer, die bij, hem was noemde? vroeg Pickshaw aan zijn dochter. „Mijnheer Wolter oT Walter, geloof ik," ant woordde deze. „Dus niet Vernon, majoor Vemo-n?" Deze vraag werd doof Betsy en haar vader ontkennend beantwoord; de beschrijving, die beiden van den persoon gaven, versterkte Ar thur echter alleszins in zijne overtuiging, dat Georges zoogenaamde oom niemand anders dan de bewoner van Woodbinecottage kon we zen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1