ld Donderdag 9 Juni 1927 36e Jaargang Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Jijr-Ps AMANDELTJES 9PunniivG<? NO. 67 IRTERC.TELEPHOOH 92 LAIGEIMkKI HIIRAVI Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. Redact-Uil#-. J. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieve n rechtstreeks aan den Uitgever Buitenlandse^ Overzicht Nadruk verboden. De overwinning, die de liberale eandidaat bij een tussohentijdsche verkiezing op zijn conserva tieve tegenstanders heeft behaald, heeft voor de En gel sche regeering te meer beteekenis, nu ook de eandidaat der arbeiderspartij den conservatief ver achter zich heeft gelaten. D,e regeering had ongetwijfeld gehoopt met de nieuwe vakvereeni- gingswet, die stakingen bemoeilijkt, en de vrijl- heid der vakvereeniging eenigszins aan banden legt, met haar krasse politiek tegenover China en het afbreken van de diplomatieke betrekkingen inet Sovjet-Rusland het hart van het volk te winnen. 1 Maar de uitslag dezer laatste verkiezing, die een nieuwe nederlaag aan de bij tussehentijcteche verkiezing reeds geleden nederlaag toevoegt, heeft haar van het tegendeel kunnen overtuigen. Blijk baar denkt liet volk toch een beetje anders over al die dingen als de regeering veronderstelde, en heeft noch ie krassere tegen de arbeiders ge richte binnen- noch de buitenlandsche politiek, die zich tegen 'ie nationalistische beweging ïd China en het communistisch Rusland keert, zij'n instemming. Maar tevens spreekt zich in deze ontevreden heid over Engeland's beleid ook een ontevreden heid over Engeland's 'huidige positie uit. Want het is niet alleen het Engelsche volk, dat zijn regeering voor het wel en wee en voor den voorspoed van het land verantwoordelijk stelt. Deze omstandigheid is het, die een politiek- systeem als het fascistische van Italië ook voor het buitenland zoo uiterst gevaarlijk maakt. Het steunt geheel op het nationalisme van het Italiaansche volk, dat opzettelijk sterk geprik keld wordt. Maar daarom staat en valt het ook, al naai' gelang het gelukt de begeerten van dat nationalisme te bevredigen en tegenover 't bui tenland Italië's gezag en heerschappij uit te brei den .Het Italiaansche streven in het Oosten der Middfjllandsche Zee en op den Balkan heeft daar om een nieuwe en gevaarlijker strekking gekre gen. Het moet wel een verhoogde activiteit ont wikkelen en bedreigt daarmee de rust in Europa. Het plotseling conflict tusschen Zuid-Slavië en Albanië, nu gelukkig bijgelegd, heeft weer ge toond, hoe gemakkelijk uit de felle tegenstellin gen, die deze activiteit geschapen beeft, zich dreigende gevaren kunnen ontwikkelen. In Engeland staat de regeering ongetwijfeld, an ders tegenover het volk. Zij heeft het niet noodig liet nationalisme van het volk te prikkelen, om het stelsel te kunnen handhaven, waarvan zij de uitdrukking is en aan de begeerten van een dergelijk overprikkeld nationalisme toe te geven. Maar wil zij de instemming van het volk met haar beleid behouden, dan heeft ze toch aan een zeker succes behoefte. En aan dat succes ontbreekt het wel. Het is Engeland den laatsten tijd niet bijster voor den wind gegaan. Zijn prestige in China moge zich thans weer eenigszins hersteld heb ben, nu de afval van Tsjang-kalTsjek de regee- FEUILLETON Naeht en Morgen 83 „Ik meen den man, dien gij mij beschrijft, te kennen," zeide hij. „Bedrieg ik mij niet in den persoon, dan. is hij) een schaamt-elooze be drieger, >en behoort uw kleinzoon hoe eerder zoo beter uit zijne handen en aan zijn vader teruggegeven te worden." „Zoudt gijl het kind naar Amerika willen! zenden?" vroeg Betsy Pickshaw met een be zorgd gelaat. „Waarom kan George niet bij ons blijven, totdat zijn vader terugkomt?" „Men heeft u misleid,"' antwoordde Arthur. Georges vader is niet in Amerika; hij is mi Engeland en heeft vooralsnog geen plan omi het te verlaten." - „En gaat het hem beter dan vroeger? her-; nam Pickshaw. „O, veel beter! Hij| is sedert een gnóot half jaar ten gevolge van het overlijden van zijn oom een aanzienlijk en vermogend man. Ik kan u dit thans niet in de bijzonderheid ver h^len, maar gij! zult alles later vermeme|n. „Wel zoo, mijnheer!" riep Pickshaw. „Dat doet mij] om Ge Ar ge veel genoegen." „Maar beschrijf mij nu dien George eens; zoo nauwkeurig mogelijk," zeide Arthur. Vader en dochter deden hun best om aan dit verlangen te beantwoorden. Betsy zeide, dat George haar een te-eken had laten zien, dal op zijn arm geprikt was, en herinnerde zich dat het kind van Beppo had gesproken:, als den man, bij wien. hij inwoonde. Zij wist echter niet of dit een doop- of geslachtsnaam was. ring te Hankau bet grootste deel van baar macht gekost beeft ,én de anïi-Britsche stemming in Zuid-China eenigszins geluwd is, dat prestigje beeft niettemin niet enkel in China, maar in ge heel Azië aanmerkelijk gieleden. En het staat nog te bezien, of Engeland zich werkelijk in die mate in China zal kunnen herstellen, als de En- gelschen verwachten. De nieuwe successen van de Zuidelijken ge- durende de laatste weken, bevestigen het ver- moeden, dat het met de macht van Tsjang-tso- lin op een einde loopt. De macht, die daarmee de heerschappij over geheel China in handen zal krijgen, zal in meerdere of mindere mate altijd vijandiger tegenover de vreemdeliagten en tegen den in Oost-Azië zoo sterken Engelschen invloed staan ,dan d er^geering, die thans te Peking het staan, dan de regeering, die thans te Peking het gezag uitoefent. Wint Tsjang-tso-lin den strijd, dan zal er wellicht nog met de nieuwe Ohinee- sche regeering te praten vallen, al zal er nog genoeg nationalistische tendenz in zijn streven zijn overgebleven om den toestand voor Enge land moeilijk te maken. Maar slaagt het commu nisme er in zelf de macht in handen te krijgen of zich een zekeren invloed op de Pekingsche regeering te verzekeren, dan wint daarmee Rus land aanzienlijk aan macht en prestige in het verre Oosten, wat aanmerkelijk verlies voor En geland beteekent. Rusland en Engeland zijn altijd de twee groote rivalen in* hfit verre Oosten geweest, al hebben dan de latere jaren daarnaast Japan en de Ver- eenigde Staten zich geducht doen gelden. Maar de breuk tusschen Rusland en Engeland moet aan dit autogonisme thans een felle, scherpe vij andigheid geven en de Russische activiteit ten nadeele van Engeland ten zeerste verlevendigen. De invloed, die Engeland daarvan ook in zijn han del zal ondervinden, zal zeker op het debet van de tegenwoordige regeering geschreven worden. Het conflict niet Egypte dreigt met andere moeilijkheden. Het is het gevolg van Engeland's streven om het aan Egpte verleende zelfbestuur te beperken door het absolute zeggenschap van Engeland over het Egyptische leger en het hand haven van Engelsche bezettingstroepen. Die macht over het Egyptische leger vindt voornamelijk uitdrukking in het opperbevelheb berschap over dat leger van een Engelsch officier. Maar juist daarom verzetten de Egyptenaren zich zoo 'krachtig tegen dat opperbevelhebber- schap en is nu ook in het Egyptische parlement voorgesteld de credieten voor clien post te schrap pen. Tegelijkertijd is de houding van plaatselijke ambtenaren, en notabelen, die den Engelschen; hoogen commissaris 'feestelijk hadden ontvangen scherp afgekeurd- En dit heeft de Engelsche re geering aanleiding gegeven tot het zenden van een nota aan de Egyptische regeering en van drie oorlogsschepen. Deze samenvoeging lijkt niet ui termate geschikt om de nota het gewenschte ef fect te verzekeren en het conflict op te lossen. De Egyptische regeering aarzelt dan ook het ant,woord te geven, dat Engeland begeert. Maar tenslotte zal zij er we! toe moeten komen. Ver zet kan alleen ten nadeele van Egypte uitloopen. Alleen zal de sympathie voor Engeland er niet op vooruitgaan. Maar dat is iets, waarvan de tegen woordige Engelsche kiezer weinig merkt en .lat. eerst zijn nageslacht zal ondervinden. Uit den Omtrek - KOEDIJK. Ingekomen: F. Hes, Bovenweg v. St. Pan- cras, D. de Waal, Kanaaldijk 94 van Ursum. A. Ros, Bovenweg, St. Pancras van Bergen. KI. Slagter, bakkersknecht, Kanaaldijk 130, v. Blokker. N. Korn, St. Pancras 12, v. Oudorp. J. van Twuyver, boerenarbeider, Huiswaard 9, van Ursem. H. Leijsn, bakkersknecht, Ka naaldijk 261, van Schagem. Vertrokken: J. Baas, onderwijzer Kanaaldijk 271, Alkmaar. Th. Molenaar, arbeider, wijk St. Pancras, Ouidorp. J. Duinmeijer, wijk St. Pancras, Limmen. J. F. Steindel St. Pankras 114, Amsterdam. J. P. Leering, bakkersknecht, Kanaaldijk 261, Beverwijk. J. Hart, veldar- beider, Kanaaldijk 6, Nijmegen. C. P. Ham, Kanaaldijk 294, Egmond aan Zeei. ST. MAARTEN. De vereen. '„Helpt Elkander" alhier, vergaderde ten huize van den heer A. Ziwakman. Aanwezig 8 bestuursleden en 3 leden. Met een welkom opende voorz. deze verg. waarbij hiji op het treu rig ledenbezoek wees en het zeer jammer vond, dat zoovelen onkundig bleven van het werken van dezen bond en bij hun als bestuursleden, welke- toch "belangloos deze taak vervullen, de werklust bijna doet verflauwen. Hierna lezing en goedkeuring der notulen. Bij ingekomen 'stukken is o.a. een schrijven der K. v. K. betreffende inschrijven in het han delsregister. Voorz. deelde hieromtrent mede, dat door hem is gecorrespondeerd met de K. v. K. daar hij de noodzakelijkheid van inschrijven niet inzag en 'liet een onnoodig dure zaak achtte. Hun was echter medegedeeld dat ook deze vereen, de verplichting tot inschrijven moest worden opge legd. Een schrijven van de Mij. de Filantroop uit Bolsward, betreffende herverzekering tegen uit keering bij besmettelijke ziekte, werd voor ken nisgeving aangenomen. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat 1926 een voordeelig jaar is geweest voor de ziekenkas, daar men een ontvangst had van f 68S.521/2 en een uitgaaf van f 456.371/2» alzoo een saldo groot f232.15, zoodat met het vorig bezit de vereen, thans f 1230.29 bezit. Bij de Boerenleenbank is f1170.23 gedeponeerd' terwijl de penningmeester f60.06 voor kasgeld heeft behouden. De rekening, nagezien door den heer J. Glas, wordt op diens advies goedgekeurd, en aan den penningmeester dank gebracht. Door den heer v. d- Velde wordt verslag uitge bracht vftn "de gehouden districtsverg. Wegens periodiek aftr. der bestuursleden J. Glas en C. Daim berg werd herkozen <de heer J. Glas en ge kozen de heer J. de Groot te Eenigenburg. In behandeling kwam thans de beschrijvings brief van de te houden vergadering van den Prov. boud en Ned. Verbond van ziekenkassen. Na voorlezing van lezen beschrijvingsbrief, be sloot men de afgevaardigden vrij mandaat te gte- „Ik wil hopen," zeide Arthur bij het af scheid nemen, „dat deze iinlichtingein op het rechte spoor Zullen helpen, ofschoon dit nog niet zoo zeker is. Is George nog te Londen, dan heb ik e-enige kans om hem te vinden, maar wie weet waar zijn zoogenaamde oom; hem, na het bij u afgelegde bezoek, gebracht heeft." Hij verliet thans den beeldhouwer en zijn dochter, met belofte dat hij hun spoedig bet 'ichl zou doen toekomen zan -den uitslag zij ner pogingen, terwijl zij niet in gebreke zou den blijven om hein te schrijven, wanneer hem' het een of ander voorkwam, dat hem van nut kon zijn. „Alzoo was het verhaal van den schobbe jak toch niet geheel verdicht!" sprak Arthur bij zich zeiven, terwijl hij naar zijn hotel te-» rugkeerde. „Hoe gelukkig zou ik mij gevoe-- ien, als ik tot Laura kon zeggen, aat alles, wat zij vernomen heeft, laster isMaar al wer pen een vroeger huwelijk en het kind een scha duw over lord Haughton's verleden, toch dui zendmaal liever dat verzwegen huwelijk, dan! dat Jocelyn een lage verleider geweest ware, die een onschuldig meisje in 't verderf ge stort had! Die Hemel geve dat de andere helft- der geschiedenis verzonnen zij! Het tegendeel begin ik te duchten. „Wie weet, waartoe Jo- ■ceivn's hartstochtelijk gevoel voor Laura en de vrees voor schand-e hem gebracht heb ben?" Hoe meer hij over de zaak nadacht, des te noodzakelijker scheen het hem toe om Geor- ge onverwijld op te sporen. Hij hield het voor ongeraden zich rechtstreeks tot den zoogenaarrr den majoor te wenden, daar deze zeker een) buitensporig losgeld voor den knaap zou eischen, van wie hij zich, zooals Arthur te recht begreep, met een baatzuchtig do-el, op een wederrechtelijke wijze had meester ge maakt. Hij achtte het integendeel w-enscbe-. lijk, om buiten den bedrieger om, George in hand-en te krijg-einj, daar hierdoor de intrige van den eerstgenoemde zoo niet geheel, dan j toch grootendeels mislukken zouden, en hij op die wijze waarschijnlijk gedwongen zou wor- d-en om zich op een betamelijken afstand te houden. Er bestond echt-er nog een andere reden, waaraan Arthur aan het spoedig terecht h ren gen van het kind van groote waarde hechtte. Immers, hij vreesde dat zijne ontdek king in de Tolmiinstreet den huiselijken vrede cp Jocelyns-Rock ernstig bedreigde; -en daar zoowel Pickshaw als zijne dochter hem Geor ge als een ongemeen schoon en aanvallig kind- beschreven hadden, hoopte hij juist in dein knaap het middel te vinden om dien vrede, wanneer hij verbroken mocht worden, te her stellen. Vóórdat hij zijn naspriingen te Londen aan ging, wilde hij' <er zeker van zijn, -dat George zich niet op Woodbinecottage bevond. Zelf kon hij evenwel niet inaar Shorncliffe terugkeeren, daar hij Laura en misschien Vernon evenmin zou kunnen ontwijken, die hij thans geen van beiden wenschte te ontmoeten. Hij besloot dus om aan Wilmington te schrijven en zijn ant woord te Londen af te wachten. Zijn brief luidde: „Waarde Wilmington. Tracht zoo spoedig, mogelijk te ontdekken of zich op Woodbrae- rottage of in den omtrek een. aanvallige zes jarige jongen met een blonden krullebol en lichtblauwe oogen bevindt' die Verion voor zijn neefje laat doorgaan, en zend mij uiter lijk morgen per telegraaf bericht van den uit- ven. Tot afgevaardigden werden gfekozen de tiee- ren F. S v. d. Velde en P Appel en tot plaats vervanger de neer J. Glas. Bij de rondvraag kwam in bespreking hoe som mige bestuursleden hebben ondervonden dat bij ziekte van leden te laat hiervan kennis wordt gegeven, waardoor het recht op uitkeering zou kunnen vervallen. Beslrten werd dat het bestuur elk voor zich in hun arbeidskring de leden hierop attent zul len maken. hiaar aanleiding der laatstgehouden bestuurs vergadering deelt voorz. mede, dat aldaar bespro ken was om in -dit najaar eens een spreker te laten komen; om door hem hel nut onzer vereeniging eens Ie doen uiteenzetten. Dit is, zegt voorz. noo dig, laar in een ledenvergadering al eens is be sproken om de uitkeering vast te stellen volgens voorschrift van den bond- Alvorens hiertoe over te gaap is het wenschelijk vele personen ter ver gadering te krijgen, welke allicht op -deze wijze tot ons komen. De verg. keurde dit plan goed en geeft het bestuur vrijheid de noodige maatre gelen te riemen. Plaatselijk Nieuws - BROFK OP LANGENDIJK. Blijkens de bekendmaking van den Heer Burgemeester van Broek op Langeludijk, zijn voor hei halingsoiefeningen de hiernavolgende dienstplichtigen ander de wapenen geroepen r Otto Koedijk, lichting 1920 vanaf 8 Septem-< her tot en met 24 September 1927. Krijn Pluis-, ter, lichting 1922 vanaf 8 Sept. tót en met 24 S-ept. 1927.. Gerrit Glas, lichting 1924 vanaf 8 Sept. tot en mef 24 Sept. 1927- Jacobusl Klos, lichting 1924 vanaf 8 Sept. tot en met 24 Sept. 1927. Krijn Otto, lichting 1924 vanaf 8 Sept. tot en met 24 Sept. 1927. Klaas Paster-: kamp. lichting 1924 \anaf 8 Sept. tot en me? 24 Sept. 1927. Jan Wagenaar, lichting 1924, vanaf 8 Sept. tot en met 24 S-ept. 1927. Klaas Wagenaar, lichting 1924 vain-af 8 September tot en met 24 Sept. 1927. Bovenstaaeidein allen naar Harderwijk, 21e Reg. Infanterie. Johannis Gerardus Huitema, lichting 1923, vanaf 4 tot en met 28 Augustus 1927 naar, Assen, 9e Regt. Infanterie. Gerrii Be-ers, lichting 1920 vanaf 15 tot eoj mei 27 Augustus naar Den Haag, 2 e Regt. Huzaren. Pietier Hopman, lichting 1924 vanaf 29 Aug. tot en met 21 Sept. 1927 naar Den Haag, 2e; Regi. Huzaren. slag uwer nasporingen." 1 Des anderen, daags omstreeks één uur na den middag ontvimg hij het volgende telegra-, fisch bericht van Wilmington. „Evenmin op de Cottage als in den omtrek wordt eau jon-i gen gevonden, die tot V. in betrekking staat. Hedenavond schrijf ik 'nader per post." Lovell besloot nu zich rechtstreeks tot de Londensche politie te wenden. Behalve een nauwkeurige beschrijving van den kleinen Geor, ge, verschafte hij haar zooveel inlichtingeta, als hij maar kon, en stelde daarenboven eene aanzienlijke premie op de terechtbrenging van het kind. Voorts zond hij: een advertentie naar de „Times," waarin hij hond-er pond sterling uitloofde aan 'dengeein die iets aanbracht, wat ken leiden tot de opsporing van een knaap, Gecrge genaamd, die zich tweie maanden vroe ger t-e Londen ten huize van zekeren Beppo- bevend-en had. Ook' dit nog niet genoeg achten de, begaf hij zich naar -een boekdrukker, en 'iet het in de „Times" geplaatste bericht op hoog gekleurd papier overdrukken en zoowel op een aantal plaatsen in de hoofdstad aan plakken, als in honderden van kroegen, schaft buizen en andere plaatsen, -die door den min deren man bezocht werden, opgehangen; ter wijl hij zelf den ganschen- dag -de achterbuurten van Londen doorkruiste, in de hoop, dat het toeval hem een jongen zou ontmoeten, die op Jocelyn geleek. HOOFDSTUK XXXIX VERVOLG VAN HET DAGBOEK VAN AUSTIN. ..Nadat wij thee hadden gedronken, zette ik den brief aan mijn moeder voort, terwijl Carter aanstalten maakte om uit te gaaln. 1 (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1