NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Cen rek naarJndië Zaterdag 11 Juni 192? 86e Jaargang TOB HOOIT. 8nn vu Wul NO. 08 IMTERC.TELEPHOOM 52 Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. - mum Redact.-Uitg'. J. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 1-5 regels 75 cent, elk£ regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. MEDEGEVOEL. Ix. den oorlog*, vooral in den .tijd, dat de nieuwsbladen ons de tijdingen brachten van vernietiging en ellend^, in het bijizonder ech-< ter van het lijjden in de loopgraven, hebben v'ü de menschen bijna zonder uitzondering hoor,en spreken van hun medelijden met de sol daten, die in het veld aam dé vijandelijke kogels- of aan de ontberingen in de Loopgraven bloots stonden. Er wanen er die de tranen niet kon-i den bedwingen en die kermden bij de gedach-* ten aan het lijden van zooveel duizenden jonge mannen. Wij hebben ons altijd afge vraagd, of wjj! zoo ontaard waren, dat wij niet jammerden en dat er géén traan in onze oogen welde bij het lezen van al dat oorlogsjammer. Dikwijls dachten wij hierover na, totdj.t een* Devriend journalist, die den oorlog zeer'dicht, achter de gevechtslinie ten deele had meege maakt als oorlogscorrespondent ons bekende-, „Het is mij gegaan als jou; voordat ik van alles oog- en oorgetuige geweest was, kon ik ook niet huilen en slechts zeggeel als de an-, deren: wat verschrikkelijk- Toen ik echter al les had meegemaakt, wist ik, dat al die men schen, die zoo jammerden alles zuiver cere-, braai deden: geen medelijden, uit het hart, maar uit de hérsenen." Hoe dikwjjls komt dit voor als wij verdriet met anderen willen deelen, dat wjj maar wat, raak praten van troost en berusting en hoe al die duigen nog meer heet|e®. Wij zijn niet, zoo huichelachtig, dat wij; er tranen bij gaan storten, maar in de meeste gevallen is van me delijden en meegevoel geen sprake. Er is zoo veel, dat voor gevoel doorgaat, maar dat er niets mee te maken heeft, want het is onmo-, geljjk, dat de menschen intens kunnen mee-' leven eh medegevoelen met het leed dat ande ren treft. Slechts die dingen grijpen ons in het 'hart, die wijjzelf als leed hebben moeten* dragen en dan beteekent dit medelijden niets anders idajn] een medelijden met onszelf, om dat wij zooveel hebben doorstaan. En als wer kelijk iets ons aangrijpt, dat wij niet hebben, meegemaakt, dan komt de heftige aandoening hier vandaan, dat wij denken: „Als ons dat eens overkwam." Dit -medegoel beteekent in beide gevallen niets meer dan medelijden met ons zelf. Dr. Jos. de Cock. Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Tos de Cock, van Merknstraat 120 's-Gravemhage, gratis ziel kundige adviezen o.mL over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wils kracht en energie kunnen versterken. De vragen in dit blad zullen geregeld wor den behandeld. Mochten de beant woo rd in gen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aani de aanvragers. Moeder te N:.-S., Uit Uw schrijven vernamen wij, dat gij een zeer on ge zegge lijk kind hebt. Dat is zeker heel lastig en goede raad is ook in dit geval duur. In de eerste plaats raden wjj, U stsrk aan, eerst Uzelf eens onder handen te nemen en eerljjk, elke fout, die gij bij U ontdekt onder de oogen te zien-. Hoe dikwijls geeft men een kind een standje, om het 5 minuten later weer af te zoenen. Het lijkt ons zoo, toe, dat gij ook een van de zulkeO. zijt. Het kind, gauw wetende, dat de bestraffing niet ernstig gemeend is, stoort zich al te spoedig niet meer aan een, vermaning' en gaat eenvou dig zijn gang. Aan wien de schuld? Ook al doet het U leed, zet de opgelegde straf door, dan weet Uw jongen spoedig waar hij zich aan te houden heeft. Vergeet tevens niet, hem te beloonen, wanneer hij zich goed gedraagt. En kel straffen maakt ontevreden, kinderen, maar* een belooning werkt opheffend. Voorloopig al leen deze raad, later zoo noodig meer. Aan onderstaande personen is persoonlijk antwoord gezonden, aangezien de beantwoor ding te uitvoerig was voor plaatsing ia dit blad: G. te NAS.; P. te, N.-S.; HL te Z.-S'.; X. te Z.-S.; K. te O.; Denker té O. 7 Juni. Op de nu achter ons liggende week, de laatste voor Pinksteren 1927,, thans ook alweer tot het verleden behoorend, is van toepassing het woord1, waarmee P. Cz. Hooft zijn „Historiën" aanving en Wol, zij was vol van lotswissel en menigerlei geval. De week waarin de jongste wonderen der tech niek 't moge 1 ijk maakten, dat H.M. de Koningin en prinses Juliana een toespraak richtten tot Oost en tot West-Indië. De week ook, waarin een nieuwe stormramp een deel des lands teisterde en gruwzame schade aanrichtte. Grillig contrast tus- schen licht en schaduw. Stippen wij even aan, alvorens op deze gebeur tenissen terug te komen, dat de Tweede Kamer hare werkzaamheden hervatte op 31 Mei j.l. op dien Dinsdag keurde ons Lagerhuis o.a. goea het ontwerp tot uitbreiding van den Hodgen Raad met twee raadsheeren en van de Haagsche Recht bank met twee rechters. Waarna de fvamer aanvatte het ontwerp tot nadere regeling van de Collectieve arbeids-over- eenkomst, welke tegen veler wensch in evenals de bestaande regeling een privaatrechte- j lijke, geen publiekrechtelijke zal wiezen. I Voor de daarover gevoerde discussies verwijs i ik naai- de verslagen. Teeken slecht® aan dat de heer Sannes «en motie indiende, welke de regeeïing uitnoodigt een ontwérp aanhangig te maken tot invoering van de leekenrechtspraak bij de toepassing van de collectieve arbeidsover eenkomsten. Deze motie is oa.. met steun van mr. Heemskerk, den leider van de anti-revoluti onaire Kamerfracties aangenomen. Er kwam „rumor in cosa" door ©en amende ment-Heemskerk volgens hetwelk nietig zal wor den verklaard het beding, waarbij een werkgever verplicht wordt arbeiders van een bepaalde gods dienstige of staatkundige overtuiging of leden van een bepaalde, vereeniging niet dan wel of uitsluitend in dienst te nemen. Aanvankelijk wekte dit voorstel hevige opposi tie bij de sociaal-democraten, 't Slot' was ech ter, dat het amendement Heemskerk zonder stem ming werd goedgekeurd. In de vergadering van Vrijdag 3 Juni is het ontwerp afgehandeld. De eindstemming zal op nader te bepalen dag worden gehouden. De aanneming met overgïoote meer derheid stg.at echter vast. Den 3 Juli j.l. heeft de Kamer nog hare goed keuring gehecht aan het Paspoorten-wetje. De geldigheidsduur der paspoorten wordt nu twee jaar en zoowel een nieuw paspoort als de verlen ging daarvan zal met ingang van 1 Juli a.s. slechts een gulden kosten. De agenda is met enkele ontwerpen uitge breid- 'tl s nog niet zeker of ons Lagerhuis wel den 17e a.s. met groot-reoes zal kunnen gaan. Van vroeger begin der vacantia is geen sprake. Pinksterdrie nam de Kamer „more majorum" vrij af. Op Woensdag 8 Juni komt het vraagstuk der samenvoeging van de militaire départementen aan de orde. Preken voor minister Lambooy drukke en.„Warme" uren aan De redevoeringen, door onze Koningin en de Kroonprinses te Eindhoven per Philips-radio Dins dag en Woensdagavond j.l. eerst naar West-, ver volgens naar Oost-lndië gehouden, maakten die pen indruk. Zij werden in Insulin de en in de West voortreffelijk verstaan, evenals op andere punten der aarde. Zeer spoedig nadat ze waren, uitgesproken, kwamen uit onze „gebieds-deelen" dankbeluigende en huldigende antwoorden. Wij staan hier aan het begin van wat wellicht in vrij nabije toekomst zal wordenwereld-telefonie. Reeds is het eerste kruisgesprek gehouden tus- scheu Malabar, bij Bandoeng, Java en Philips- laboratorium te Eindhoven. Een half uur lang werd „over en weer" gesproken met verrassend: goed resultaat. De dag nadert met rassche schre den, waarop we 't als iets dood-gewoons zuilen- beschouwen, vanuit Amsterdam een praatje ta liouden met familie of kennissen te Batavia, te Soerabaja of t© Paramaribo. 't Was gelijk ook reeds hierboven herinnerd in de afgeloopen week, dat door de stormramp de Achterhoek, Twente enz. werden geteisterd. Zij was erger ook in hare gevolgen dan ie Bor- culo-cycloon. Verschillende personen werden ge dood of gewond. Ontzettend is de materieele scha de, door deze hoos (waarvan de juiste oorzaken door de mannen der wetenschap nog niet konden heeft gelegenheid gegeven aan enkele uit verkoren jongelingen met eigen oogen Groot- Nederland te aanschouwen. Dit bewijst, dat de groote Nederlander daar mede de toekomst van Nederland ziet liggen. Intusschen is dit Wetsontwerp door de Tweede Kamer aangenomen met 55 tegen S2 stem men. worden vastgesteld) berokkend. De Koningin, de Prins Gemaal en de Kroon prinses begaven zich ijlings naar de geteisterde streken, - evenals minister Kan, en deden al wat mogelijk was om met. raad, 'troost, bemoedi ging en daad, hulp te verleenen. Schatten zullen voor den herbouw noodig zijn. De Koningin gaf het voorbeeld door f5000, de Prinses door f3000 te offeren. Het Rood© Kruis riehtte een oproep tot onzjei landigenooten. D© giften gingen stroomen. Ook uit .Oost-lndië kwamen reeds vele tiendui zenden guldens. De offervaardigheid is onuitput telijk. Bij droevige gelegenheden als deze open baren zij zich op eene wijze, in staat om bemoe diging en vertrouwen te schenken aan degenen, die soms geschokt worden door ,veel wat - in deze tijden den mensch terneerslaat erf (is hij weifelende zwakkeling) de hoop op „de toe komst" verzwakt of zelfs ontrooft. Noodweer was 't, - in de afgeloopen week -- ook bij Veenendaaï en bij AxeL waar een gewel dig onweer enorme schade aanrichtte, terwijl ver schillende personen gewond werden. ,,'tSchuilt 'm toch bij die komeet verzeker de me. gisterenochtend mijn barbier, die tot de... groote asl rotogen wil worden gerekend. Uit de jongste Personalia: Verzekerd wordt, dat de Belgische gezant bij ons Hof, prins de Ligne naar Washington zal worden overge plaatst, terwijl een der vooraanstaande politici diplomaten uit Brussel in Den Haag zal worden geaccrediteerd, speciaal met het oog op de voor bereiding van een nieuw Belgisch-Nederlandjseh Verdrag. Luit. Generaal F. de Bas werd bij zijn afscheid als directeur van het Krijgsgeschied kundig Archief op warme wijze gehuldigd'. Lit de doodeulijst: Ed. Cuypers, vermaarde architect,, op 68-jarigen leeftijd, Den Haag. Prof. dr. Jan te Winkel, nog zoo kort geleden gehul digd op zijn gouden feest als dr. in de Letteren, 80 jaar oud, te Amsterdam. Uit de eriminalia-rubriek teeken ik aan, dat tegen den heer Marang van IJsselveere in ver band met de zaak van den Portugeeschen bank biljetten-zwendel, door het O.M. bij het Haag sche Gerechtshof, zes jaar werd gevorderd-. De uitspraak is bepaald op 15 Juni a.s. Tegen den majoor der militaire administratie bij de Centrale Magazijnen van kleeding en uitrusting te Woer den werd wegens verduisteringen tgeëischt vier jaar en ontslag uit den militairen dienst. Een zwerver, landlooper, is bij Horst op gruwelijk" wijze vermoord gevonden, 'tSchijnt een „roof moord" te. zijn, door een kameraad'-zwerver ge ploegd .Te Amsterdam is een Chinees gevat, d'ie een zijner landgenooten aan boord van een schip had neergestoken. Uit de ongelukken-serie noem ik, ria al hetgeen reeds hierboven vermeld, dat in de groote I.lnjuider sluizen de vaart werd gestremd doordien een der deuren werd stukgeva ren door de „Adonis". Dit gebeurde Zaterdag j.l. en -schepen van grooten omvang konden niet tot Amsterdam dóórvaren. Natuurlijk werden in allerijl maatregelen tot herstel getroffen. Te Echt (L.) is de grootste pannenfahriek van Nederland in de asch gelegd. De schade beloopt e.c. cen millioen. Uit Indië kwam ie droeve tijding, dat een vlieg tuig bij Soerabaja in zee is gestort, waardoor 2 Nederlanders het leven verloren. Voor de als steels lange reeks „motor- en an dere verkeersongelukken", door de Pinkslerdruk- te ook nu beduidend1 boven het normale cijfer gebracht, verwijs ik naar de bladen. Het „Ned- Roode Kruis", d'at zich in de jong ste da.gen weer zoo schitterend van zijn nobele taak kwijt, zou z/jn zestigjarig jubileum hebben

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1