Hike ireijer Uw Haar Plaatselijk Nieuws Onze Autobusdienst Uit dg» Omtrek. Binnenland Speciaal Cirssttea-Mapjo ALKMAAR &ïeuwsiijiinpn gevierd, indien de stormramp niet genoopt nad tot stille, kosten besparende herdenking. Aan de postkantoren zijn tegen betaling van veertig pents en ovterleggiing van een klein formaat portret identiteitskaarten verkrijg baar. die bij het incasseeren van gelden ten Post kantore vooral in deu vreemde, van buiten gewoon practisch nut kannen zijn. Bij de intrede van het reis-seizoen zal deze identiteitskaart wel „aftrek" hebben!... Niel overbodig is voor sommigen de herinne ring, dat de controle op de fiets-belastingplaatjes nu en dan eensklaps verscherpt wordt hier en daar. Vrijdagmiddag 3 Juni was er bijzondere' be langstelling op het Haagse he Binnenhof. Er aton den dichte groepjes mensehen aan den kant der Eerste Kamer. Ditmaal was 't geen „Verdragskwestie", welke de publieke belangstelling prikkelde, edoch, een bijenzwerm, welke bij het senaatsgebouw was neergestrekenEen ymker wist de gonzende vluchtelingen in een korf te krijgen. BUITENLAND. Ten slotte zijn dan toch de meeste leden der Russische legatie en handels-delegatie onder aan voering van hun leider RoSengolz met vliegende vaandels en slaanden trom uit Groot-Brittanniö vertrokken. Aan het Victoria Station werd hen uitgeleide gedaan door een groep uiterst linkse he lode n van de Labour-partij, waaronder ook en kele leiders van het vakverbond. Henderson riep den vertrekken den namens de arbeiderspartij' nog een „tot weerziens" toe. Onder het zingen van de Internationale en het wuiven met roode vlag gen zette de trein zich in beweging om de Rus sen naar Dover te brengen. Vandaar vertrekt het gezelschap via Ostende naar Berlijn, aiwaar een diplomatieke conferentie plaats heeft tusschen Krestinsky Rakofski, Khienchuk en Tsjitsjerin. Mem kan zich evenwel zoo'n hartroerend af scheid, als aan het Victoria-Station plaats vond, moeilijk voorstellen, zonder» dat daaraan de omstandigheden in aanmerking genomen een min of meer officieel» Verklaring aan de heeren journalisten zou vooraf gaan. Inderdaad heeft de heer Roscngolz van die gelegenheid gebruik gemaakt om een vrij lange verklaring aan de pers te verstrekken, welke voor het overgroote deel een herhaling is van het eerder gepubliceerde Russische standpunt inzake alle plaats gehad heb- bende strubbelingen tusschjen beide rijken. Ten slotte meende de heer Roöengolz nog, dat. Engja- land absoluut spijt zóu hebben, zich tegenover Sovjet Rusland en het Russische volk zoo vijan delijk en onrechtvaardig te hiebben gedragen. Zondag had de offieieele overdracht plaats van het Russische 'gezantschap aan den Duitschien gezant; eveneens de Russische archieven. Waar mede tevens dé laatste herinneringen aan vriend schappelijke en zakelijke betrekkingen tuaschen Albion eu het Sovjet-rijk voorloopig uit het he den zijn weggevaagd. In Frankrijk is de deining van lichte verent- waardigitig der uiterst linksehe groepen, even- redig^aan den climax, die met den uittocht der RussMi het eulimriaÜepunt bereikt heeft,tot de i debatten in dé* Kamer doorgedrongen. Op dien zelfden dag immers kwamen daar in behandeling dé verschillende interpellaties van links-radicalen naar aanleiding van de den laat- sten tijd tegen de communisten in Frankrijk in gestelde vervolgingen. Bij dié debatten is tiet weer eens tot een tumult gekomen, waarbij ook Poincaré zijn waardigheid in den steek liet en luid schreeuwde. De 9oeiaal-radikal ,Ulin zeide o.m.. dat hoewel zijn partij niet veel met net i cemmunisine op heeft, hij toch liiet kan dulden, dat van rcg«wiij(g%jvege oen actie gevoerd wordt uitsluitend Wgeirtrrterst links. Bij zijn bewering, j dat gestreefd moest worden naar het voeren van i een vredelievende democratische politiek, kwam Ulin in conflict met Poincaré, die onder onbe- schrijflijk lawaai de politiek der radikalen anali- seende. Na wat persoonlijke beleedigingen aan j het. adres van Poincaré en Caillaux, welke we Ier- zijd» werden 'gelanceerd en overschreeuwd, werd de zitting gesloten. Hièrmeie is de behandeling] van de communistenvervolging in Frankrijk ech ter nog niet van de baan. Het spreekt van zelf, dat de radicalen het hierbij niet laten en de op Vrijdag a.s. aangekondigde nieuwe zitting <ler Kamer zal hiervan ten overvloede wel het bewijs leveren. Roemenië's binnenlandeche politiek i3 in deze dagen nu niet bepaald doorzichtig te noemen. Het heet, dat daar generaal Averescu ongehoor zaam geweest is jegens den Koning, die hem op gedragen had zich met de andere partijen te verstaan over de vorming van een ooneentratie- kabinet. Averescu heeft echter het bijltje er bij neergelegd en nam met zijn ministerie officieel ontslag. Wie nu als kabinetsformateur ten too- neele zal verschijnen, durft men nog niet gissen. Van Bratianu, den leider der liberalen, wordt eveneens beweerd, dat hij aan de wenschen nes Konings, wat betreft de vorming van een con centratie-kabinet niet zal willen tegemoet ko men. Hierover zijn de bladen te Boekarest het echter niet alle eens. Opmerkelijk echter bevat ten zij geen commentaar, 'die overzichtelijk ge noeg is om ons een denkbeeld te geven van welken aard het politieke gebeuren in Roemenië op het pogenblik is. D'aaraan zal de strenge censuur, welke op het oogenblik in dat land hoogtij viert, ook wel niet geheel vreemd zijn. Zoodal het maar het beste is af te wachten, wat de toekomst ons van Roemenië's politieke wedervaren zal leeren.... wordt gez nd en ftc-k hst krijgt mooier glnen hèt wordt vrij van rao# het bÜjf' hete» zitten indien gij hut des morgens inwrijft mét één weinig PurÓl 't weldoet iedereen BLIJKENS EEN VAN HET COLLEGE VAN GEDEP. STATEN ONTVANGEN SCHRIJVEN, IS HET VERZOEK VAN DE N. V. „A.T.O." OM EEN AUTOBUSDIENST TE MOGEN ON DERHOUDEN VAN OUDKARSPEL OP ALK MAAR, AFGEWEZEN. EVENEENS IS AFWIJZEND BESCHIKT j OP HEI VERZOEK VOOR HET INRICHTEN j VAN EEN AUTOBUSDIENST ALKMAAR ME- DEMBLIK. Ged- Staten gronden hun besluit op bet vol gende Gezien ie ingekomen ambtsberichten van den i Hoofdingenieur-Directeur van den Provincialen Waterstaat van Noordtiolland, di.d. 14 Februari j 1927, Dossic-r 44, No. 24; van den Leider der des- j kundige!» in Noordholland;, bedoeld in artikel 2bi> van het. Koninklijk besluit van 31 Juli 1880 (Staatsblad No. 121), zooals dit nader is gewijzigd, d.d 3 Maart 1927, La V., Doss. O; 4, j No. 26, van Burgemeester en Wethouders van j Sijbekarspel, d.d. 10 Februari 1927, No. 25/87. van Burgemeester en Wethouders van Heer hu go waard, d.d. 11 Februari 1927, No. 36/3, van Bur- gemeeste ren Wethouders van Broek op Langen- dijk, d.d' 14 Februari 1927, No. 60, van Burge meester eu Wethouders van St. Pancras, d.df. 15 Februari 1927, No. 73, van Burgemeester en Wethouders van Oudkarspel, d.d. 15 Februari 1927, Lett. V, No. 3/5,van Burgemeester en Wethouders van Koedijk, d.d. 15 Februari 1927, No. 85, van Burgemeester en Wethouders van Noordscharwoude, d.d. ,19 Februari 1927, Lett. V., No. 4/3, van Burgemeester en Wethouders van Zuidscharwoude, d.d. 19 Februari 1927, No. 32, van Burgemeester en Wethouders van Hoog woud, d.d. 21 Februari 1927, No. 547, van Bur gemeester en Wethouders van Alkmaar, d.d. 21 Februari 1927, le afd„ No. 1.811.123 en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol land's Noorderkwartier to Alkmaar, d.d. 4 Maart 1927, No. W 149; Gelet op het door eene Commissie uit hun mid den uitgebrachte verslag van de naar aanleiding van deze aanvrage op 22 Februari 1927 gehou den openbare zitting, als bedoeld' in het 5e lid van artikel 2 der Wet Openbare Vervoermidde len, waaruit blijkt., dat tegen inwilliging van de aanvrage algemeen bezwaar wordt gemaakt, aan gezien de bestaande ondernemingen tot aller te vredenheid in het vervoer op de genoemde trajec ten voorzienv Overwegende,' dad naar het oordeel van hun College door de Nederlandsch» Spoorwegen en de bestaande auto busdiensten te zamen voldoende, in de behoefte van het reizigersvervoer tusschen Alkmaar en Oudkarspel en Alkmaar en Medem- blik wordt voorzien, zoo-dat aan het in werking brengen van nieuwe autobusverbindingen op deze trajecten geen behoefte bestaat, terwijl hun Col lege evenmin aanleiding vindt voor de exploitatie' van de genoemde .trajecten aan de Algemeen»1 Transport-Onderneming te TJtrecht, boven de be staande ondernemingen 'de voorkeur te geven. - OUDKARSPEL. SCHOOLFEEST COMMISSIE. Donderdagavond kwam de Schoolfeest-com missie in vergadering bijeen, waarin de voorz. de heer De Wij|n, de aanwezigen hartelijk wel kom heette. Behalve betsuur en Comm. waren ver.-chil- ■er de anderen» opgekometn, in totaal 21 per sonen. - De notulen, door den heer Heertjes, den Secretaris gelezen, werden onder dank vast gesteld. I De pennimgmeesteresse, mej. Bossen, doet rekening en verantwoording van haar gehou- oen beheer. De rekening vangt aan met een batig slot van f 198.155V2, de lijsten hebben vorig jaar opgebracht f 446 90, totaal f 655.051/;". De uitgaven voor de reis naar Amsterdam had den bedragen f 113.48, die voor de reis naar Zandvoort f 385.09, totaal 498.57, /oodat da rekening sluit met een' voordeelig saldo van f 156.48V2- De rekening is door de Commissie; van onderzoek goedgekeurd en geteekend en er. ontvangt de Penningmeesteresse een woord van dank voor haar werk. Als kasnaziensters voor de volgende reke ning worden aangewezen de dames Tauber—-. Ootjers en ZeemanStam- Van mevrouw Kroon—Borst tin van den heer. Jb. Eecen, is bericht ingekomen, dat zij als lid van de Comm. bedanken, waarop de voorz. hartelijke woorden van dank spreekt voor 't door hen verrichtte werk. Mevr. Bruin—Rootjes zond bericht, dat zij, verhinderd is, dit jaar aan het schoolfeest deel. te hemen. Bjj de hierna gehouden Bestuursverkiezing werden de aftredende leden, mevr. Kostelijk - Pranger en de heer P. Heertjes met bijna alge: meene stemmen herkozen, die beiden hun be noeming aanvaarden. In het door het genoemde bedanken ont stane vacatures, wordt na een drietal stem mingen voorzien, door de benoeming van mevr. Tauber—Ootjers en den heer Bos, die even eens beiden hun benoeming aanvaarden. Bij een tamelijk wijdloopige discussie over de vraag waarbeen? het Schoolreisje zal gaan; wendt als resultaat verkregen, dat de hoogste kiasse naar Amsterdam zal gaan, (Artis, met keuze uit Koloniaal Instituut, Rijksmuseum, en het bezichtigen van een boot) en naar Valke veen. De laagste klassen trekken over Schoorl en; Bergen naar Castricum aan Zee. Het aantal kinderen voor de groote reis bc.Jraagt 16 (vorig jaar 27), voor de laagste kiass- ruim 80 (vorig jaar 82). De datums wonden vastgesteld, voor Amster dam op Donderdag 7 Juli en voor Castricum aan Zee op Donderdag 14 Juli d.a.v. Na gehouden rondvraag, die niets oplevert, voljjt Sluiting dezer vergadering. - NOORDSCHARWOUDE. ONZE LICHTBEDRIJVEN. In de laatst gehouden Commissievergadering werd besloten: le. aan het gemeentebestuur van Koedijk concessie aan te vragen voor het leggen van een gasleiding in het gedeelte dier gemeente, aangeduid met den naam St. Pancras-Zuid. 2e. aan de Vereenigiing „Ons Belang" al daar circulaires te geven, welke onder de daar wonende ingezet»mim uitgereikt zullen worden, teineinde te wete(n te komen of er voldoende aansluitingen aan de event, te Leggen gaslei ding zullen komen; 3e. het electrische net in de gemeente Nd.- Soharwoude te verzwaren door het leggen van een ondergrondsche kabel; 4e. dié z.g. Broeker "Hoek aan 'het elec- t.risch net aan te sluiten. ZUIDSCHARWOUDE. Reeds lang was bij het Bestuur van dé afd. ZuidscharwoudeBroek op Langen dijk van den Bond voor Staatspensionneering de gedachte op gekomen, den rentetrekkers eens een gepoeg'lijken dag te bezorgep. Dat is nu verlteden Dond»erda»gi geschied, na weken van voorbéreiding. De mede werking bleek al spoedig algémeen en zoo kon het genoemde Béstuur uitvoering geven aan zijn wensch, wetende dp.t met deze daad de sympa thie werd verkregten van zoo goed als de heele burgerij. Het beroep, dat op financieelen steun werd gedaan, vond bijna overal weerklank en de medewerking, d.fe gevraagd werd aan de hou ders van luxe auto's, om deze voor teen autotocht beschikbaar te stellen, wteri verkregen op een tweetal uitzonderingen na, dite het Staatspensioen in strijd achtten met hun principe. Deze auto tocht is er echter niet f» minder om geslaagd; hij is één succes gewterden, waaraan de oudfe men schen uit Zuidscharwoude en Broek ongtelwijfeld steeds met de grootste voldoening zullen terug1- denken. Zes luxe auto's van de heeren P. Kostelijk uit Ilugowaard, C. Wagenaar uit Broek, C. Swagler, C. Keeman, W .J. Smit en P. Deuttekom uit Noordscharwoude met nog twee groote autobussen van de firma Kok en Tuinman, brachten eén 65 oudjes naar enkele van dte mooiste plekjes van Mooi Nederland. Over Alkmaar ging het naar Heilo, Limmen, Castricum, Velzen, Bloemendaal, BeverwijK, O ver veen, langs den Zeeweg door het prise d'eau-gebied van Haarlem dlw'ars door de duinen tot aan het strand van Bloemendlaal aan Zee, evenwijdig met het strand, langs den boule vard vau Zandvoort, langs Aerdleinhout naar Kraantje Lek en dan terug langs Haarlém over Velzen. uitkiezendé telkens de mooiste plekjes, over Castricum, Bakkum en zoo de Duinstreék langs over Bergen en Schoorl via Wartn'enhuizen om zoo den Langendijk weer te bereiken, opge wacht bij het Raadhuis door muzikanten en een groot aantal belangstellenden. Het was een eehie blijde inkomst, een joyeuse c.ntrée, die den oudjes goed moet hebben gedaan. Wat hebben allen genoten te midden van Hol lands natuurschoonhoe opgetogen waren ze, toen ze zoo veel zagen, dat de meesten, hoe oud) ze ook waren, nog nimmer hadden gezien. Het was dan ook een heerlijke tocht, begunstigd door het prachtigste weer en gedragen door de sympathie van een jonger geslacht, dat den ouderdom de liefde en lankbaarheid weet te toonen, waarop liij het zedelijke recht kan doen gelden, voor gegaan als hij ons is in noesten arbeid en vlijt. Dat bleek uit alles, uit de hulpvaardigheid van de luxe-autohouders en die bestuursleden, uit de welwillendheid en voorkomendheid, waarmee deze oude menschen werden tegemoet getreden. Deze oude menschen werden weer eens voor een dagje jong! Bij het raadhuis dankte de heer Du Burek als voorzitter der afdeeling allen, die hadden meege werkt aan het welslagen van dezen onvergetelij- ken dag, die erK wilmaan meewerken om een stemming te wekkeê- rondom den ouderdom, een stemming, die een eind wil maken aan het oud èn arm. Hij riep' allen op om aan dat doel mee te werken, voortdurend op hetzelfde aambeeld te slaan om te voorkomen, dat conservatisme en maniraondienst het Nederlandlsche volk in slaap wiegen, dat anders zijn duren plicht zou vergeten jegens de ouden van dagen. De muziek van de heeren Dekker, die 's mor gens te Broek den tocht in- en uitgeleide déea, was ook hier weer aanwezig en verhoogde door ie opwekkende tonen de algemeene vreugde. Deze attentie werd op hoogen prijs gesteld, waarvoor de voorzitter hen (Jankte. ZUIDSCHARWOUDE. Naar wjj vernemen is P. B. alhier, giste», Vrijdag, door de politie in arrest gesteld, onder beschuldiging van het plegen van onzedelijke; handelingen met jeugdige meisjes. - ALKMAAR. J, G- MESSELAAR t Donderdagavond is nabij Koedijk uit het Nóord Hollandsch Kanaal het lijk opgehaald Van aen Treer J. G." Messelaar, lid der kamer van koophandel en handelaar in bouwmateri alen te Alkmaar. Vermoed wordt dat den heer Messelaar een ongeluk is overkomen, daar hij dan. laatsten tijd aan duizelingen leed. HET FOTOSEIZOEN. De firma Joh. Lauwers té Alkmaar is er als steeds in geslaagd het publiek te lokken naar zijn mooie etalage van fotoartikelen. Met ver wijzing naar de in dit blad voorkomende adver tentie. waarin eeme uitgebreide keuze fotoar- tikcrpn worden geannonceerd, diene deze in houd tevens-om het publiek te overtuigen, dat de etalage pronkt met de meest practische en noodzakelijke fotobenoodigdheden. Men moet maar eens gaan zien! DE COLL. ARBEIDSOVEREENKOMST De eindstemming in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere regeling van de Collectieve Arbeidsovereenkomst zal plaats hebben Woensdag 15 Juni omj 1 uur. ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN Bij 'de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende 'dran ken. PRINSES JULIANA. In tegenwoordigheid van de Koningin, den Prins en de heeren Lisman en Kuyt, daar toe door den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente afgevaardigde oüderlingen, is gister ochtend Prinses Juliana door den hofprediker, ds. W. L. Welter, ten koninklijken paleize te Den Haag als lidmate bij de Ned. Herv. Kerk aangenomen. De bevestiging van de Prinses als lidmate zal geschieden in een gewone godsdienst oefening in de Juliana-kerk te Den Haag, mor gen te 10 uur v.m., welke zal worden bijge woond door de Koningin, de Koningin-moeder en den Prins. BRAAT EN HET SPOOR,BOEKJE). De heer 'Braat, lid van dc Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dal velen in den lande ongemak ondervinden van 'de inkleeding van het thans bestaande spoorboekje om uit te rekenen Koe iaat de trein vertrekt en (of) aan komt, en velen daarvoor papier en potlood moeten gebruiken, terwijl die moeilijkheid nog vergroot wordt, indien "hun huisklok zonnetijd gaat Is de Minister ook niet van meening, ,dat derge lijke onnoodige last voorkomen moet worden? Is zijne Excellentie bereid, ten einde het in Nederland reizende publiek in beseheriming te nemen, te bevorderen, dat het. spoorboekje voort aan in den ouden stijl gedrukt wordt? DIE ONDERWIJZERES TE VOGELENZANG. Ged. Staten van N.-Holland hebben, zooals ge meld is. het raadsbesluit van Bloemendaal ver nietigd, waarbij aan mevr. G. M. Klinkenberg- Meeter ontslag werd verleend als onderwijzeres aan de O. L. school te Vogelenzang. B. en W. vau Bloemendaal stellen nu den Raad voor van deze beslissing in beroep te gaan bij de Kroon. Ifflient 17 - Tel. 026 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS eh ROKBESCHERMERS. A I, L E SOORTEN ELAS T I E K Depót PALTHE - Almelo. DE STORMRAMP. Het dageljjksch bestuur van het Nationaal Steuncomité „Stormdag 1927" heeft Woens dag te Arnhem vergaderd inde eerste plaats om na te gaan of en in hoever de wederop bouw en het weder in bedrijf stellen van de textielfabriek van de firma Van Weeme te Neede, grootendeels door den storm vernield, bevorderd kunnen worden. De fabriek telt 300 werklieden, die thans voor het mee re,.! deel werkloos zijn. Aan de fabriek werd per w»eek f 7000 aan loon verwerkt. Wel is met veel in spanning een kleine afdeeling der fabriek weer in gebruik genomen», doch ongeveer 250 werk- tied'en zullen tijjdelijk niet kunnen werken. Het dagelijksch bestuur was ven meening, dat het dringend moodig is, zoo spoedig mogelijk met hel herstellen dermatèrieele schade te begin nen en hoont, dat men, nu er maatregelen zijn genomen, over drie maanden zoover zal zijn kunnen, dat de fabriek weer werken kan, zij het dan nog niet in vol bedrijf. De besprekingen werden bijgewoond door den Rijks-Nijverheidsconsulent te Deventer, den heer ir. H. Steketee, die zich bereid ver klaard heeft het Comité van voorlichting te dienen. l'erder heeft het comité zich voor zooveel mogelijk op de hoogte gesteld van den toe stand in Gelderland. In de eerste behoeften wordt voorzien; het komt er nu op aan, »de geleden schade op te nemen, teneinde een plan voor het herstel op te maken en met de taxa tie der toé te kennen» vergoedingen te be ginnen De schaldb, iin Gelderland. Gebleken is, dat ongeveer 130 boerderijen in de geheele provincie zijn vernield, terwjjl een nagenoeg gelijk auintal andere min of meer van den cycloon hebben geleden. Het is nog niet mogelijk tot een nauwkeurige taxatie over te gaan. Globaal gerekend wordt er aan genomen, dat de schade f 1.500.000 bedraagt, rric.t inbegrip van die der bovengemelde fabriek 's Middags ging de tocht naar Overysel, waar het comité t»a Delden met den commissaris der Koningin, den heer mr. A. E. baron Van Voorst tot Voorst, samen kwam. Bezichtigd werd de omgeving tot Hengevelde. De ver woesting in' deze provincie tot en nabij Al melo is niet minder dan in Gelderland, althans wat de schade aan het geboomte en aan den oogst betreft. De schalde iin OverijseL Zeventig boerderijiein zijn vèrnield en voor den wederopbouw wordt gerekend, dat er tus schen f 700.000 en f 800.000 moodig zal zjjn. In beide provincies is men reeds begonnen voorbereidende maatregelen te treffen, ten einde de geteisterde bevolking te treffen. Wal het comité noodig heeft, dat is de overtuiging dat het in staat gesteld zal wor den het werk te volbrengen; met andere woor den, dat de noodige gelden bijeengebracht zul len Worden. Het heeft de verwachting, dat ons

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2