M SlimiiiI jii Oroontenlaiid Steen puisten Wegens het te laat ontvangen der foto's en cliche s kan ons geïllustreerd bijvoegsel heden niet verschijnen en zal nu gevoegd worden bij ons nr. van a s. 'Dinsdag Kloosterbalsem 3.30—4:00 Gramophoonplaten. Hilversum 4.156.15 Vooravandooncert. 6.15—6.45 Lezing: Besmettelijke ziekten. 6.45 -7.15 Engelsche les. 7 15 Les vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Hilversum 7.45 Politieberichten. $.10 Kurh.ausoonc.ert uit ScheveningenSympho- uie-orkest. Hierna tot 12.20 Daventry dansmuziek. Zaterdag 18 Juni. 12.35—2.Ö0 Zie Maandag. 4.00—6.00 Dansmuziek uit het Kurhaus.te Sche ven in^gen. Russische orkest. 6.007.45 Vooravondconcert A.N.RO.; politie berichten. 8.10 V.A.R.A 10.35 Aansluiting van „Scala". Revue: „Vergeet je me niet?" We leven wel erg snel. 't Komt ons allen vooi. als zitten we nog »n net winterseizoen. En ei is wel een en ander aan te wijzen, dat hiertoe aar» leiding geeft Neem n.ereeist het weer. 't Is ai- len dag guur, al schijnt ook de zon; 't is a.s heett de warmtebron een goed deel van haar warmtc- gevend-vermogen ingeooet Zagen we gisteren, nl 9 Juni niet verschillende dames met de winter mantels aan, met hef .o-fd als in de kraag weg gedoken? En de heeien bopen nog met de demi aan als in Maart En wat ook stern aan den winter doet herinne ren is wel, dat dezen zelfden dag nl. nog winter- kool door een koopman is ontvangen. Dat mag toch zeker ook we. in de courant. Maar zien we naar de akkers en 't gewas. dar. blijkt net wel, dat de tijd voortsnelt, 't I-. als zagen we zoo voor een paar dagen nog de lang gekiemde poter.:, op den met zorg bewerkten en bemesten en onfuimden akker planten. En nu komen de aardappe»en al weer, niet zoo'n klein beetje, neen. heden waren er reeds 96 aanvoerders met aardappelen. En hoe deze er uitzien? Neen nlaar, d aai over is maar een roep, zoo mooi en grof reeds \an stuk. We hebben een briefkaart in ons bezit, waarin een afnemer beleefd verzoekt om voorai wat fijnere aardappelen te sturen De ze kaart iï gedateerd 8 Juni. We hebben in be gin, een enaeien moeien dag gehad, en verder het zonnetje haa^t niet gezien Tot Juni toe stond in menig gezin de nachei, en kwam men bij an deren, die dit zos gewenschte meubel in bloei maand reeds aan kant hadden gezet, dan zag je ze. of blauw van de kou of gezeten om den petroleum kachel. De petroleum is zelfs nog 1 cent duur der geworden. De wind was permanent Oost of Noord, de bouwers prcfeteerden dat het half Juni zou wor den voer er een beetje piepers ter markt komen zou En nu de uitk -mst. 't Gewas vroeg als nooit te voren. En de kwaliteit? Ja, dat is een kwestie van smaaK. Vraagt men gladdekkers, die heel blijven na koken, je kunt hier terecht,'. Je hebt heelemaal geen sop noodig, hoorde ik een koopman zeggen Er voer een bouwer voorbij met een partij zeer grove muizen. Verlangt men meel op de bak, een vroeg aard appeltje, zoo droog als een Malta-spring? Kom naar Broek en koop - ja - nu loopen de mee ningen weer uiteen. Een corpulent maiktbezoeker zweert tegenwoor dig bij knel, heusch. bij kriel, 'k Geloof, hij is èèn fijnproever en we gaan vast veilig, als we 'zijn raad opvegen. In den vroegsten vroege aardap pelentijd eet hij kriel al sinds jaren en die knel kes als erwten zijn als meel op de bak. Nog enkele weken, beweert hij, en dan zijn drielingen zoo meelrijk als de kriel nu. Dan be gint hij daaraan en eerst einde Juni zoo re-^ deneert m'n zegsman - is er pas sprake van een genietbare muis appel of te wel eersteling-aard 't Loopt tot aedec wel zeer goéd met de aard appelen. De misere van den eersten aanvoer, ver kocht voor ten luttel prijsje is al weer lang ver geten, ja, hel is de vraag, of het geen aanbeveling verdient voortaan de eerste piepers voor een zeer laag prijsje beschikbaar te stellen. Dan komen ze in den mond. En sinds dien eersten veilingsdag met vroeg- grooten aanvoer zijn de prijzen almaar opgeloopen. Heden is bij mooien aanvoer (96 bouwers presen teerden al flinke hoeveelheden) de prijs nog sterk opgeloopen tot boven 17 gld. En nu zullen er wel heel wat wezen, die n50-300 K.G. per snees oogsten. We zouden zoo zeggen, dat kan rekening velen 50 gld. per snees. En reeds Zaterdag Juni zagen we aan onzen mooien, stillen, doodrustigen, veelgcnoemden Twuijverweg een aardappelakker, reeds geheel geruimd en opnieuw bezet. Fj i' nv vraag voü export, n' voor ingeland Zoo hooren we geen klachten, allen zijn met dezen gang van zaken ingenomen. Onze bouwers maken mooi geld en wie gunt hun dat niet, na zoo'n koolwinter, als ze doormaakten? Allen tevreden? Behalve de varkens, zei hedenmorgen een spot vogel, die alleen knorren nog, de boeren verlee- ren het nu, En waarom de eersten knorren? Wij. ze van de kriel koud blijven. Stel je ook voor, aardappelkriel voor om en bij de zes cents per kg Vanwege het meel? Neen, dat komt door de aard- appel-schilmachine zegt de groote „men." En nu acht ik me gelukkig, een mededeeling te mogen doen, die van belang is te achten, t Betreft de kwestie van den verkoop van goedgekeurd pootgoed, waarover reeds zooveel in ons blad ge schreven is. De organisaties hebben er herhaaldelijk over onderhandeld, en kortgeleden is er een vergadering te Hoorn gehouden, waarbij de handel vertegen woordigd was, om tot een goede oplossing van het verkoopvraagstuk van dit product te komen. Daar men tot de slotsom gekomen, dat de goedge keurde aardappelen over de veiling behooren ti erden verkocht. De regeling is nader door de Provinciale Commissie vastgesteld en zal in de on derdeden nader worden bekend gemaakt. De hoofdzaak komt hier op neer. Begin juli reeds zullen goedgekeurde pootaardappelen ten _:knop worden gepresenteerd. Waar de vraag niet aitijd direct aanwezig is, krijgt de kooper het recht gekochte eerst later, uiterlijk 15 September, ontvangen. Er wordt rekening gehouden met e gewenschte sorteeringen, de juiste maten, die irden g evorderd, zijn reeds vastgesteld, cn zullen nl. twee sorteéringen zijn toegelaten, voor de» oote aardappelen nl. van 3348 m.M. en dat zuilen dus de meer fijne partijen zijn en daarnaast an 33—56 m.M. Kan de kooper eerder ontvangen dan is dit hem natuurlijk tpegestaan. En nu de prijsregeling, het voornaamste Er zal een minimumprijs worden gevorderd van gld. per ico kg. boven exportprijs. Bezien we deze ontworpen regeling van bou wers-standpunt, dan meenen we, dat zij alle waar- doering verdient. Een minimumprijs van f 1 boven exportprijs zullen stellig velen niet hoog vinden, echter'dient daartegenover opgemerkt, dat daarin alleen te zien is de erkenning van de zijde van den georganiseerden tuinbouw van de meerwaar de van het product boven gewone aardappelen. Een standpunt, dat de handel met den tuinbouw deelt. Is er geen vraag naar goedgekeurd poot- goed, dan is van een meerwaarde in de praktijk geen s prake. Graag zal men zien, dat de zorgen aan het pro duct besteed, ruimschoots door een hoogeren prijs worden beloond; er is nu alle gelegenheid verschil lende maler aan te bieden, de houders kunnen zich straks geregeld op de hoogte houden op de publieke markt, of er vraag naar het artikel is. En dat is een niet gering te achten voordeel. Uit het stuk, indertijd door den secretaris van de pootgoedcommissie van den Noordermarktbond ons blad geplaatst, bleek, dat het aantal H»A- gekeurde aardappelen in Noordholland reeds grooter is dan in Friesland en reeds bijna het cij fer 3.0 bereikt heeft. Het blijkt dus wel zonne klaar, dat deze zaak broodnoodig, om te kunnen ontwikkeien, op een goeden basis moest gesteld. Friesland is -ons, wat den naam betreft, nog voor, en dankt dit voornamelijk naast een intensieve pro paganda, aan de voortreffelijke zorgen, aan de af leveringen besteed. Natuurlijk blijft Noordholland niet achter, we zijn ongetwijfeld op den goeden weg. Er zullen straks in de praktijk nog wel eens enkele kleine wijzigingen noodig blijken, edoch, het grondprin cipe is zuiver. Van handelszijde bezien, verdient deze oplos- sing groote waardeering. Immers nu is er alle kans, dat de kooplui steeds in hun noteeringen het artikei goedgekeurd pootgoed opnemen. We we ten. dat de meesten, gezien al de poespas voor heen. het artikel negeerden. Men maakte er, enkelen uitgezonderd, niet veel werk van. We twijfelen geen oogenblik, of zulks gaat nu veranderen. 1 Telkens weer toch zal straks het artikel wor den gepresenteerd. Men kan nu inslaan voor la tere fevering, is in staat een contract af te sluiten en zich te dekken. 'Bezien we eens de wijze, waarop nu in Noord- ho.lnnd de zaak wordt geregeld, tegenover al de misere. die in Friesland te zien was, dan is er reden om de Provinciale Commissie in onze Pro vincie erkentelijk te zijn. En de vooruitzichten voor dezen tak van ver bouw en tevens van handel zijn in 1927 stellig beter dar» in 1926; een tweetal landen toch, afne mers van het pootgoed, België en Frankrijk, heb ben nu een veel beter geregelden munt. Dat heett in 1926 zeer veel schade gedaan aan den poters- handel Veel narigheid, wrijving is voorkomen. We wenschen verbouwers van goedgekeurde po ters en den handel succes met de nieuwe, o.i. uitL ncmende regeling; en durven zelfs succes ver wachten. zijn lastig en pijnlijk en komen telkens terug Akker s Kloosterbalsem kan U er echter voor goed van verlossen. Wacht daarom niet langer maar koop nog heden een pot Akker's Een kantoorjongen hoeft volstrekt niet saai te wezen en de tegenwoordige modellen met hun jongensachtige allure van omgeslagen kraagjes en slip jassen zijn er ideaal geschikt voor. Als men inpiaats van een jurk in een stuk het tegenwoordig zoo geliefd jumper-model kiest is er nog eens wat variatie mogelijk. Op denzelfden rok kan men dan of de bijbehoorende casaque of j oen wolier jumper of vest dragen. Er kunnen zich natuurlijk gelegenheden voordoon, dat er iets meer gekleeds noodig is dan de gewone kantoorjurk. i Een heel zwart zijden japonnietje doet dan -goeie diensten. Eu nu de.huiskleeding. Bij verschillende werk jes in-huis is het in 't geheel niet prettig al je kleeren af te slonsen. Het is van het grootste belang dat de huisvrouw ieder oogenblik voor j den dag kan komen. En dat is nooit mogelijk, j als zij rondloopt in een oude afgedankte jurk, 1 die voor betere functies heeft gediend. Het ideale boiiet voor huiselijke bezigheden is een net ja- j ponnetje, waarin zij desnoods bezoek kau ontvan 1 gen en waarover ze een overall draagt. Een overall moet los zitten, zoodat zij alle bewegingsvrijheid geeft, goed aan den hals slui ten met het oog op stof en even onder den randi 1 van de japon komen, zoadat het toiletje er ou der geheel bedekt is. Het meest practische model is dat, dat van boven tot ondier wordt dichtge knoopt. Er moeten zakken in zijn om eens even iets in weg te kannen stoppen en bii voorkeur 1 ook mouwen. Deze moeten echter niet zoo lang 1 zijn, dat ze bijl het werk hinderen. Wat de stoffen betreft, alle weefsels, die goed i gewasschen kunnen worden zijn bruikbaar. Het kan van de persoonlijke smaak afhangen aan welke stof men de voorkeur geeft. Wel is het gewenscht, dat. het geheel een frisschen fleuri- gen indruk maakt. De een zal de voorkeur geven aar» een effen frisch kleurtje, een ander houdt. 1 1 Eveneens ongeëvenaard tegen wonden door snijden, branden, stooten of schrammen en als wrijfmiddel bij rheumatiek of jicht. Overal verkrijgbaar In porceleinen P°"en_vanJ20.<f7,4 van 100 Or. i ar ln porceli 0.60, van 50 Gr. f 1.— L. Damrubriek. Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zenden aan D. KLEEN te Winkel. Oplossing no. 100. (Slagzet DE HEER.) Wit 48- 43, 47- 42, 28M22, 33:22. 22—1 43- 38, 39: 6 en 35: 2! Sfcanid n o 101 van A. BOQUET te Parijs. WIT fraaie ontleding is als volgt Wit. Zwart. 27-22 18:47 26—21 2543 23-18 12:34 213 4720 Stand no. 102. Studie van Mr. X. Modeplaatje Goed gekleed zijn, is gekleed zijn in overeen stemming mét Jf gelegenheid. Indien dit axioma ergens geldt dan geldt het voor de kantoorklee- ding en de kleeding bij het huiswerk. Een meisje of vrouw die een afgedankte middag- of avond jurk op'kantoor meent te kunnen dragen en zelts denkt daarmee chic te zijn, geeft al zeer weinig blijk van goeden smaak. En dat op dit gebied in Holland nog al eens gezondigd is, blijkt wel uit het feit dat op verschillende plaatsen, waar vrouwen werken van hoogèr hand is ingegrepen moeten worden. Of een uniform dan wenschelijk is voor werkende vrouwen? Natuurlijk niet: Maar het is wel hoog tijd, dat er een grondig on derscheid gemaakt wordt tusschen een visitejurk en kanloorkleeding. Zooals we voor elegante modesnufjes altijd in de richting van Parijs kijken, zoo moeten we voor sport en werkkleeiing den blik naar Engeland! richten. De Engelsche werkende vrouw is keurig, prac tise!) en correct gekleed en daarom chie en ele gant. Een mantelpak met een nette blouse, die tegelijk eenvoudig en voor het doel geschikt is, is om naar kantoor te gaan een ideale dracht. Het meest elegante is om in één. kleur te blijven, hoed, mautelcostuum, kousen en schoenen, desnoods in verschillende tinten, maar van één kleur. Natuurlijk zijn gedekte tinten het meest aan bevelenswaardig. Verstandig is het om zulke kleuren te kiezen, die het minst dateeren en een snit, die wel modieus is, maax waarbij geen. énkel mode-exces is toegelaten. Een warme kleurige sjaal, die zoo vroolijk en iolig mag zijn als men zelf maar wil, kan het o-eheel voltooien. Wi* niet erg houdt van de blouse en rok kan een bepaalde kantoorjapon kiezen en daar overheen een lange mantel dragen. van ruitjes, een derde van bloempatronen. Een klein ruitje is misschien het meest aanbevelens waardig» omdat het niet zoo erg besmettelijk is maar heel erg komt het er niet op aan, omdat ze toch herhaaldelijk gewasschen moeten worden. Sephir, katoenen crêpe stoffen, linnen en imitatie- linnen zijn ie meest aanbevelenswaardige stof fen. ,WIT Wft speelt en forceert de winst van een scrijf op de partij! Wit. Zwart. 19-13 9—14 gedwongen. 13-1.8 12:3 26—21! 17:26 A Op Zwart 1627 slaat Wit 3223 en wint een schijf. 32-28! 22—27 of liltl7- 32—28 is van wit een krachtige zet wegens zijn dubbele dreiging. 28—23 1829 33:44 en wint. Een vernuftig stukje. Ter oplossing: Probleem 103. Auteur: JOH. DE-BREE te Amsterdam. ZWART Het coquette boudoirmutsje is bij het huiswerk volstrekt niet zoo'n overbodigheid als sommige schijnen te deuken. De bedoeling er van is niet een slordig kapsel te verbergen, maar het haar te besehermen tegen stof. Het kan gemaakt wor den van batist, neteldoek of iets dergelijks, maar ook van dezelfde stof als de overall, dat, hangt iu hoofdzaak af van degene die het draagt. Voor een fijii teer gezichtje past een met kant afgezet batisten mutsje het best, terwijl een guitig pi kant snuitje het beste uitkomt onder iets^dmirigs. WIT Zwart 10 schijven op 2, 25, 27, 30. Wit 10 schijven op 16, 40, 44, 47, 48. Wit zet en wint. 6. 8, 9, 13, 18, 19, 21. 32, 34, 37, 38,

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 7