NIEUWE Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 14 Juni 1927 36e Jaargang WAARVOOR STRIJDT CHINA? ArjfPs AMANDELTJES .jsPUDDmfiv Uit de Hoofdstad Plaatselijk Nieuws NO. 69 IMTERC.TELEPHOOH 52 lUI.UIIJMd (OlittA.VI Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15. - Redact.-Uiftf. J. H. KEIZER. - Bureel Hfoord§charwoude Groote letters naar plaatsruimte» Brieven rechtstreeks aan den Uitgever! door FRITS WIRTZ, Dr. h. c. (Mandarijn van den Dubbelen Draak van China.) (Vervolg). Buiteiüaiulscfhe invloedssferen. De verdeeling van China in buitenlandsch® in- vloeds-sferen dateert van het jaar 1897. Frankrijk maakte daarmede een begin door te verlangen, dat het eiland Hainan nooit aan een ander land dan Frankrijk zou mogen worden afge staan. Ook mochten aan andere landen op dat eiland geen concessies verleend wordlen. Dit voorbeeld werd weldra door andere nage volgd. Engeland verlangde, dat het Jangtse-dal eveneens als een Engelsche invloeds-sfeer zou ge ëerbiedigd woraen. Japan maakte tegelijkertijd aanspraak op de provincie Schantung, met de daarbij 'gelegen kusteilanden. Frankrijk achtte zich nu weer te kort gedaan en verlangde nieuwe invloeds-sfereh, en wel de provincies Kwang Tun, Kwangsi en Ynnan, De helding van douane- en bielastinggjclclen. De Chineesche autonomie voor belastingen en invoerrechten ging, na het verdrag van Nanking in het jaar 1842, in handen van buitenlanders over. De invoerrechten werden voor verbruiksartike- len op 5 pet., voor luxe artikelen op 10 pet. ge steld- Na den Fransch-Chineeschen oorlog móest Chi na een verdrag onderteekenen, waarin werd be paald, dat het invoerrecht op alle waren gedu rende 60 jaren niet meer dan 5 pet, mocht be dragen. Buitendien moet men voor de in China geïm porteerde waren nog extra provinciale rechten betalen, „likin'' genaamd, ten bedrage van 21/2 en 5 pet. Deze „likin" wordt onmiddellijk bij het importeeren der waren geïnd, zoodat feite lijk de invoerrechten resp. 71/2 en 10 pet. worden. Prof. Na Tin To van de nationale Universiteit te Peking heeft een zuivere statistiek samenge steld, waaruit blijkt, dat door dat „Likin"-sys teem 2627 pet. geheven worden. De verdragen van metestbegunsti|g|lng. De verdragen van meest begunstiging welke China met andere landen heeft moeten afsluiten, Zijn in het algemeen eenzijdig, omdat China in geen enkel geval voor zich zelf meestbegiunstiging heeft kunnen bedingen. Bij het afsluiten van handelsverdragen ging het precies eender als met andere verdjragen, want bij het verleenen van meest begunstiging,' aan een Mogendheid, werd door de andere groot machten onmiddellijk ook bevoorrechting afge dwongen. Biwtenlandsólu' scheepvaart en, industrie in Sedert 1858 hebben de Engelsche schepen het recht verkregen, de beneden-Jangtse te bevaren om daar handel te mogen drijven. In 1867 werd datzelfde recht aan alle grootmachten toegestaan. Na den Japansch-Chineeschen oorlog werden Suchau en Hangschau tot open handelssteden verklaard. In het jaar 1898 werd aan alle grootmachten handel en scheepvaart toegestaan overal waar dit ook aan Chineesche stoomschepen veroorloofd Was. Op het oogenblik varen op de Chineesche wate- ren 50.000 Chineesche rivier-steamers, 39.000 En gelsche, 25.000 Japansche, 24.000 Russische. 64000 Fransche en 5000 van de U.S.A. Het geza menlijk jaarlüksch inkomen van de scheepvaart op de Chineesche wateren bedraagt 2.926.160.227 Chineesche dollars. Het aan deel van ieder land afzonderlijk bedraagt Engeland 1.162.926.181 Japan 707.210.534 U. S. A. 145.704 129 Frankrijk 45.630.894 Rusland 41.630.894 Holland 16.997.362 Noorwegen 10.836.492 Denemarken 9.455.328 Zwitserland 3.830.734 Italië 3.497.459 Portugal 1.588.971 Andere landen 316.954 To(jjal 2.149.900.983 China 776.259.244 2.926.160.227 Door de buitenlandsche mogendheden worden negen en negentig steden en havens in China ge bruikt Hei Spoorwegwezen, en de Bergwerken. Daar China steeds ged-wongen is gewerden bui tenlandsche leeningeu te sluiten, kon het geen weerstand bieden aan den drang van de vreemde machten, die zich met de interne Chineesche aan gelegenheden occupeerden. Zoo wisten de groot machten het klaar te spelen ook het recht in handen ie krijgen om de mooiste bergwerken te beheeren. En hetzelfde was het geval met het spoorwegwezen. Men don daardoor in China het ongelooflijke feit xmstateeren, dat de vreemde lingen gredkoopere tui oven voor hun eigen goe deren wisten vast te stellen, en dus de Chinees verplicht werd, in zijn eigen land, voor zijn eigen artikelen, een hoogèr spoorwegtarief te betalen. Op deze wijze moest de Chineesche industrie te genover de concurrentie der buitenlanders wel het onderspit delven. Men kan aannemen, dat de Chineesche berg- bouw voor de helft uit buitenlandsch kapitaal bestaat. Drie Japansche en twee Russische berg werken worden algeheel met buitenlandsch kapi taal gefinancierd. Engeland is er thans in geslaagd, door steens grootere troepenzendingen een internationaal mi litair eenheidsfront in China te trekken. Nu kan dat leger bij de hevige Chineesche broedertwisten nog grootendeels een passieve hou ding aannemen. Maar hoe zal de positie in de toekomst worden? De Kuo Min Tang, de vereeniging welke het uitgangspunt der nationale beweging in China is geworden, zal eens het nationale leger achter zich hebben, en wanneer later een Chineesch een heidsfront zal ontstaan, zal dit zich tegenover het internationale front weten te stellen. Dan zal zijn aangebroken het oogenblik van de .beslissing tusschen het behoud van het Westersche pres tige in China en tusschen „China voor China". Mocht het laatste zegevieren, dan zullen landen met een koloniaal bezit voor zeer ingewikkelde problemen komen te staan en donkere tijden te gemoet gaanl I11 'een der vorige artikeltjes in dit blad is geschreven over de koolimwentarisatie. De al- gemeene indruk gaven we weer, en leze is ontegenzeggelijk, dat daar buitengewoon veel aan hapert. Aajn den Langend ijk, om 't eens in de gebruikelijke niet zeer hoofsche termen te zeggen, kwat „men" tegen de tellingen. 1 Nu staat mij voor den geest, dat in den afge- loopen wijnter en in 't voorjaar te Broek eiken- Maandag opnieuw vanwege het betaalkantoou een briefje werd opgehangen, dat 't publiek, ais altijd geïnteresseerd, over de aanwezige voorraden ijnlichtte. In 't voorjaar, toen er nog; steeds witte, gele en roode kool werd geveild, hielden, (als mijn geheugen mie' niet danig in den steek laat, tenminste) de publicaties op, omreden de voorraad officieel op zou zijn. Maar dezer klagen werden miji zeer welwil lend (wat, tusschen twee haakjes zeer gewaar-* deerd wordt) de offiicieele cijfers voor de L. G C zoowel voor die van de telling als van de geveilde hoeveelheden, verstrekt, 'k Laat ze hier even volgen: Veiling Broek op Langen dijk. Inventarisatie cijfers roode kool 1030 wagons, gele kool 1186 •deensche witte kool 894 uien 148V2 peen 39 Totaal 3297V2 Geveild. roode kool gele kool deensche witte kool uien peen 1 1008 wagons 1057 788 167 29 Totaal 3049 Nu is het. wel geen zaak vaa groote betee-i kenis, maar zonder belang is het toch ook weer niet. Er is hier eenig verschil. Gezien de cijfers van de geveilde voorraden is het onmogelijk, dat op een gegeven dag de voor raden „op" waren, ze kunnen niet eens ge ruimd zijn geweest. En toch waren ze ge luimd. Hier zit een hiaat, misschien een mis verstand of wat ook. Overigens zullen velen van het staatje vreemd opzien; we hadden 't geheel anders verwacht. Met 't grootste genoegen ben ik be-: reid. indien werkelijk verkeerde indrukken ge wekt zijn door mijn geschrijf, dit openlijk te erkennen- 1 De waarheid bovenal, en welk mensch is boven vergissen verheven? Het stemmingsbeeld van j.l. Zaterdag, waar h:t handelde over de nieuwe regeling inzake den verkoop van goedgekeurd pootgoed behoeft correctie. De voorstelling, alsof de zaak reeds haar beslag kreeg, is naar van achteren bleek, niet juist. De hoofdzaken zyh wel goed weergegeven, echt v het is nog voorstel, en wel van een commissie, ter vergadering te Hoorn benoemd, die tot taak kreeg een methode te ontwerpen, om 't product op de bast mogelijke wijze via de veiling te verkoopen. Deze commissie heeft haar taak ten einde gebracht en een voorstel aan het bestuur van de Provinciale Commissie) gedaan, overeenkomende met 't geen j.l. Za-, terdag is geschreven. Behoudens weer deze restrictie, dat de voor gestelde maten met juist zij)n weer gegeven; deza zijn: a. voor veldgewas van 3058 mM. b. voor gesorteerd van 26—40 m.M. Heden zal het bestuur van de Pro\ :n:iale Commissie een besluit nemen, dat naar we hopen en vertrouwen conform het voorstel van, de commissie zal zijp, als zijnde o.i. de beste oplossing. Ais het dit jaar niet lukt, het goedgekeurd pootgoed over de veiling te verkoopen, dan ligt het zeker niet aan den goeden wil van de zijde der verbouwers. Als n.l. de regeling, als voorgesteld, wondt aanvaard. Is er geen vraag, dan houdt natuurlijk alles op. Van zekere zijde werd me te kennen gege ven, dat het laatste Stemmingsbeeld een beetje te optimistisch was geweest't Deed me be paald genoegen dat te vernemen, en wel om te begrijpen redenen. Wie haalt nu f 50.— per snees? Wie heeft driehonderd kg. per snees? Erketnt dient a, dat een prijs van 17 gld. per 100 kg. door een te hoog is, alhoewel deize prijs j.lVrij dag en nu ook weer gisteren is besteed, soms zelfs meer; b. dat niet alle bouwers zoo ge lukkig zijn, reeds aardappelen te kunnen rooien wat nooit is beweerd en mitsdien van de goede marktpositie niet kunnen profiteered; c. dat de opbrengsten per snees sterk varieeren. 1 Maar j.l. Maandag langs den Twu ijver weg peddelend, en een onderzoek instellend bij: een tweetal ijverig aardappel-rooiende bouwers, vroeg ik zoo langs de neus weg „Haal je 250 Kg. per snees? 't Antwoord luidde ('t was een bejaard, zeer bezadigd man): 'k Rooi meer, Weshalve kan dus geconstateerd, dat de ge lukkige bebouwers van vroeg-rijpe aardappel akkers, op dien pracht grond, als ik j.l. Maan dag betrad, bij; een gewas als daar een markt pis j.l. Vrijdag en gisteren, een mooie opbrengst van dat land halen. Waarover ieder weldencend en welwillend mensch zich behoort te verheugen, gedachtig aan a, de doorgestane misère in 't afgeloopen seizoen, b. de vee lm inde r belovende latere, aardappelakkers (vele akkers om de Oost moe ten erg hol staan, volgens een bevriend invloed rijk man, die me ook al kapittelde) c. de naar de aigemeene meening slecht voorzienen toe stand van veler buidels. En last not least is het wonder, dat ook een courantenmensch nu graag eens 'n anderen toon laat hooren? We zijn thans in een periode, dat' 't goed gaat, en dat mag dankbaar erkend. En j.l. Maandag waren ook weer voor 't eerst de frissche, mooie, vroege wortelen ter markt. Je zag prachtig mooie partijtjes, beter gezegd reeds partijen: de algemeen© indruk van 't gewas was bepaald gunstig. Een enkeling had misschien beter gedaan nog ©en weekje te wachten, zijp wortelen had den inog te veel 'n kleur als onpasselijke men schep, te bleek, maar er waren ook al heel mooie, grove, keurig gebonden vrachtjes bij;. 't Liep met de wortelen ook best, de prijzen waren hoog, van 12—18 gld., en de prijs was MET GRATIS -GB£NA DlNk S A VS afhankelijk van grootte en kleur. ,Nu lijkt die prijs voor de wortelen eigen lijk meer, dan hij in werkelijkheid is, hoor! Vergeet niet, 'tzijin dubbele bossen." Aldus een, bouwer, die om inlichtingen werd gevraagd. En, vervolgde hij: „Duizend bos per snees behoort straks tot het verleden." Hoe hoog hij dan de opbrengst (aantal bos) schatte? Zijns inziens waren de meesten met 400 bos aan 't eind, 500 zou wel uitzondering blijven. Met dat al stemt ook de eerste wortelveiling tot tevredenheid. BIJ DflB VERHUIZING. Gedurende een verhuizing van een bewoner der Berenstraat naar den Overtoom is te zijnen na- deele een aantal voorwerpen ter wiaarde van f 100 ontvreemd. TE WATER. In het Merwedekanaal, vóór de Gemeentelijke Zweminrichting, is een Vlet, bevestigd achter het laatste schip van een sleep door een stoomboot aangevaren .waardoor de vlet t^gen het schip werd geduwd en geheel werd vernield. Door den schok viel de 15-jarige schjppersdochter over boord- De schipper van de stoomboot sprong direct te water, doch kon het meisje door kramp niet naar den wal brengen. Beiden zijn gered door personeel der Zweminrichting. DE VALLENDE ST,EEN. Naar het Binnengasthuis is vervoerd een 53- jarige man, die in de Vinkenstraat, alwaar sloo- pers bezig waren met het dichttimmeren van een perceel, door een vallenden steen was getrof fen en een bloeiende wonde aan het achterhoofd had gekregen. VERDUISTERING Een 26-jarige man is aangehouden verdacht van verduistering van f 212.22. D. T. S. 1— Alkmaair I 4—0. Zondagmiddag had D.T.S. ais gast het welbe kende Alkmaar'. Waar Alkmaar 1 uitkomt in de le klasse N.H.V.B., hadden wij ons gespitst op een spannendeu wedstrijd, temeer waar voor deze ontmoeting dè Supportersvereen. een medaille be schikbaar had gesteld. Jammer genoeg verscheen Alkmaar echter met. 9 spelers in 't veid, hetgeen natuurlijk aan 't spel veel afbreuk deed. De rust ging in met 10 voor D. Na de thee is het verder een slap partijtje. D. weet nog 3 maal het net der Alkmaarders te vinden, en het einde komt dan ook met ©en gemakkelijk behaalde 40 over winning. NOORD SCHA RW OUD|E. Noord,sciiarwoude (Bric prijzen behaald. Het Fanfarecorps „Genot door Kunst" behaalde onder leiding van den heer H. A. Maas, Zondag op het concours van den R.K. Bond van Harmo nie en fanfarecorpsen, gehouden te Grootebroek, drie prijken, n.l.: Den tweeden prijs in den :Marsch'wedstrijd met 45 punten; een eersten prijs in den Conoertwedstrijd met het hoogste aantal punten van dien dag, n.l. met 1321/2 punten; en in den Eerewedstrijd werd de tweede prijs behaald met 64 punten. Aangezien de vereeniging; voor het eerst een afdeeling hooger uitkwam, is dit een schitterende prestatie. De vereeniging neemt in het laatst van Juli weer deel aan liet Groot Nationaal Concours te Diemen. NOORDSCHARWOUDE. Tot predikant bij de Geref. Kerk alhier werd beroepen candidaat L. v d Zanden te Pudten (Geld.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1