duizenden ten reis naarÜndië^L Donderdag 16 Juni 1927 36e Jaargang Dinsda^^DoadCTdag en Zaterdag J\ieUWSbla<l V. Holl. NODl'dCrlv Will'tiei' Tl? Buitenlandsch Overzicht 1 NIEUWE BK LWIiEDUkEK COURANT Deze courant verschijnt 1VT If 1 - - -, -. tb-»- - pnr 3 n.aan.1,., r i.n, -Hedacl-Ul.g. J. H. KKIZEB. Bureel IVoordscharwoude ■SKÏÏSTL'ÏÏSS; in den lande' willen gaarne een reis naar Indië maken. De belangstelling voor onze koloniën groeit met den dag; de vliegmachine en de radio brengen ons schoone Insulinde veel dichter bij ons. Wij gaan onze kennis over Indië steeds vergrooten, want ieder inden lande wenscht up to date te zijn. Dti nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Nadruk verboden. Die moordaanslag op den Russisehen gezant te .Warschau, door een uitgeweken Russisehen mo- narctiist gepleegd, is wel ongelukkig snel op het 1 afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschien Engeland en Rusland gevolgd, zoo snel, dat men er onwillekeurig eenig verband tusschen zoekt. En in de verdenking der Sowjetregeering, als zou de Engelscne regeering in dezen aanslag de hana hebben, spreekt zich natuurlijk enkel de over spannenheid en achterdochtigheid van de Russi sche machthebbers uit. Het verband, zoo het be- staat, zal wel elders schuilen. Het lijkt aller- J minst onwaarschijnlijk, dat de Russische emigran- ten het oogenblik van de breuk met Engeland j hebben gekozen om door een nieuwen daad tegen het Sow jet-bewind dit buiten zich zelf te bren gen en zoo mogelijk tot roekelooze daden te prik kelen. Die aanslag is dan ten deele gelukt, al zul len wellicht de Russische monarchisten zidh de uitwerking anders gedacht hebben. In antwoord' op de aanslagen, die de Sowjet-regeering in het afbreken der diplomatieke betrekkingen met En geland en in den moord- te Warschau tegen zich gericht zag, heeft zij de afschuwelijke daad de terechtstellingen van een 20-tal aanhangers van het oude regiem bedreven. Zonder vorm van proces heeft men twintig gevangenen doen doodschieten op beschuldiging meerendeels van spionnage ten behoeve van En geland en samenzwering tegen hooggeplaatste sowjet-ambtenaren of de veiligheid van den staat. Deze Jaad roept opnieuw de herinnering op aan de bloedige terreur van de eerste jaren na de Russische revolutie, waarvan ook de tsaren-fami- lia het slachtoffer werd en waaraan de thans ver1 moorde Russische gezant Wojlof mede schuldig was. Hij toekent de onberekenbare barbaarschheid van het nuidige Rusland, maar daarnaast ook den pathologischen toestand, waarin dé schrik over -ae zoo kort op elkaar volgen/ie gebeurtenis sen de Sowjet-machthebbers heeft gebracht. Want die plotselinge schrik en de plotseling gewekte achterdochtige angst zijn het geweest, die de Russische regeering tot dezen zinneloozeu daad hebben gebracht. De verdenking moge dwaas zijn, dat Engeland de hand in het ^pel heeft over al, waar zich een hand tegen Rusland opheft en dat vrijwel allen onder Eingeland's leiding tegen Rusland samenzweren, zij is niettemin psycho logisch wel verklaarbaar. Men moet niet uit het oog verliezen, dat Rusland zich als een vreemde in een vijandig gestemde omgeving voelt, dat het zich bewust is door de anderen enkel geduld te worden in hun kring, omdat het niet andera gaat en nadat het mislukt is, door middel van hulpverleening aan de Russische monarchisten het uit den kring uit te drijven. Dat wekt achter docht en maakt dat men op iedere daad van wan- FEUILLETON Nacht en Morgen 86) Had ik, die haar miet mijn geheel© ziel lief had, door een moodlottigen samenloop van om standigheden de ontdekking dier misdaad be vorderd, dan was ik slechts eeln werktuig in de hand der Voorzienigheid geweest, en het stond niet aan mij om den loop van het recht te stremmen. E6n dilag bleef mij over. Dè wereld zou wel licht dc dochter des moordenaars vliedenmaar ik, die wist welk een oi.ischatbaar kleinood de Hemel mij in haar geschonken had, ik zou mij door geene omstandigheden, hoe af schrikkend ook, van haar laten verwijderen. ..Heeft het noodlot gewild, dat ik het middel zou zijn om haar de grootste smart te berei den," dacht ik, „dan rust ook op mij de plicht om hare toekomst zoo helder en gelukkig te maken, als maar mogelijk is." Doch zou Ma thilda ooit kunnen besluiten mij hare hand te geven, wanneer zij wist, wedk aandeel ik aan' de ontdekking van haar vaders schuld had gehad? Deze gedachte was alles behalve be moedigend, en maakte het gezicht van Carter, die op het oogenblik met een vergenoegd ge laat aan den maaltijd zat, inderdaad onver- dragelijk voor mij. ,'jHet duurde echter niet lang of ik gevoel- de mijn onbillijkheid jegens den man. Kon ik hem de zelfvoldoening euvel duiden, die hij smaakte wegens de oplossing van een raadsel dat niemand, zelfs de scherpzinnige sir Arden Weslhorpe niet, had kunnen ontraadselen? Mocht hij er niet met recht op roemen dat trouwen of vijandschap fel en onevenredig heftig! reageert. Het afbreken der diplomatieke betrekkingen door Engeland, door Rusland als de aanloop tot; openlijke vijandelijk heden gêzien, had het al inj een overspannen toestand gebracht. Toen onmid dellijk daarop -de moordaanslag volgde, moest het daarin wel Eingeland's hand zien en de voortzet ting van den beraamden aanval. En in de overspannenheid van den achterdocht en de vrees voor dezen aanval, greep het in zijn zinnelooze 'woede naar het middel, dat voor ons bloeddorstig en barbaarsch is, in 'het half-Azia- tisch Rusland altijd gebruikelijk is geweest. Hoi zal wellicht nauwelijks begrijpen, dat deze daa l de tegen Rusland gerichte vijandigheid slechts kan doen loenemen. Zelfs de Duitscbe bladen, die Rusland de hand wat boven het hoofd plegen te houden, cmdat ze een innige rverstandhou-dihg- tusschen Rusland en Duitschland, als tegenwicht tegen het verbond der Westersche mogendheden wensehen, laten zich thans hard en minachtend uit. De Duitsehers weten heel goed, dat daze •daad Rusland's prestige, dat zich den laatsten tijd wat begon te herstellen, ernstig heeft .ge schaad en daarmede de waarde van Rusland als bondgenoot heeft verkleind, maar ook Duitschland zelf in een ietwat netelige positi eheeft gebracht. Maar. daarnaast komt in deze .Duitsehe ver ontwaardiging zeker ook de ergernis tot uiting over de au) i-Engelsche veldtocht, die thans in Rusland wordt gevoerd en die met deze daad zoo nauw samenhangt. Wanneer het niet boven alles vaststond, dat de Russen zich te zeer de zwakkeren tegenover Elngeland voelen om een oorlog te willen uitlokken, zou men geneigd zijn te vermoeden, dat ze Engeland trachten te pro vooeeren. Hun toon tegen Engeland wordt al uitdagender en dreigender. De Engelschen zullen zich daardoor wel niet van de wijs laten brengen. Maar het is wel waarschijnlijk, dat deze toon ook in de daden der Russen zal gaan doorklinken en zeker nog fellere agitatie tgg-en Engeland zullen gaan voeren. En op een dergelijke'agitatie zou Engeland zijn houding van hooghartig stilzwijgen wel eens niet kunnen blijven handhaven. De verleiding moet voor Engeland toch al sterk zijn om -door recht- streeksch ingrijpen in China den aanval op Rus land te beginnen en aldus de Russische agitatie te beantwoorden. Ssjang-tso-lin heeft zijn Chi- neesche sluwheid al getoond door in een beroep op de mogendheden om hem tegen de bolsjewiki te helpen, de Engelsche begeerte te prikkelen en door zijn ijver ein schrander beleid de be drijven eener onmenschielijke daad ontdekt was? Maar al moest mijp verstand toestemmen 'jat Carter's zelfvoldoening natuurlijk was, mijn hart stemde dit niet toe, en ik voelde mij door zijne opgewondenheid innig gegriefd. „Gij hebt mij, meen ik, gezegd," sprak hij, tei wiji hij een sigaar opstak e:n tegenover mij bij, den haard plaats nam „dat gij er niet van houdt om 's nachts te reizen." Liever doe ik dit niet Maar waarom vraagt gij mij dit?" „Omdat ik Winchester met den nachttrein denk te verlaten." „Met den nachttrein? Waartoe die spoed?'" „Omdat ik morgen ochtend tijdig op'Mau- desIey-Abbeij wensch tezij|n. Ik zou niet gaar ne zien, dat Jozef Wilmot mij; ontsnapte: en bij de ruchtbaarheid, die onze nas po ringen van lieden,' hebben verkregen, zou hiertoe groote kans bestaan, wanneer ik zijpe arres tatie slechts 'één dag uistelde.'" ïn weerwil van mijp liefde voor recht en ge rechtigheid verfoeide ik de voortvarendheid; dto Carter in dit geval aan den dag legde. Ik was het eerst voornemens een reeks van bedenkingen te opperen, ten einde zijn ver' trek zou mogelijk te vertragen: maar ik be greep dat het Carter zeer gemakkelijk zou valleïn ze alle zegevierend te weerleggen, en koos dus de verstandigste partij van te zwij gen. „Ik ga," vervolgde hij, naar den sheriff, om de kleederen onder zijpn bewaring te stel- nénZü dicinen hier te blijven, want Jozef Wil mot moet hier terechtstaan. De spoortrein ver trekt oin half twaalf en daar ik mij nog eep wijij bij sir Arden, moet ophouden, zal ik ver- mcedielijk geen gelegenheid meer hebben om naa'r het hotel terug te keerein, Vaarwel dus. Zie ik u morgen te Shonncliffe?" „Neen," antwoordde ik. „Ik kan mij niet verder met deze zaak inlaten.. Doe gij; uw' plicht; ik zal van mijp kant het contract dat ik met u maakte getrouw naleven. Is Jozef Wilmot werkelijk de moordenaar van Henri Walter, dan moet hij de straf van zijn mis daad dragen: ik bezit evenmin de macht als <len wil om hem tegen de wet in bescherming te nemen. Maar hij is de vader van het meisje; da: ik met mijn gansche hart liefheb, en gij kunt wel begrijpen dat ik U de behulpzame nand niet kan bieden om hem naar een straf kolonie of op het schavot te brengen I" „Ik stelde Carter een banknoot ter bestrij ding van zijp uitgaven ter hand, en wenschte hem goeden macht." HOOFDSTUK XL. DE VLUCHT. Nog zat Clement Austin in den „St. Geor ge" zijn dagboek bij te schrijven toen een jeugdig gesluierde dame met nog eeaige an- j de re reizigers te Rugbv in den trein plaats nam, die even te voren uit Londen aangeko- 1 men en naar' Birmingham en Liverpool bestemd; i was, Dit meisje, 't welk een* half uur vroe-, ger uit een trein gestapt was, die rechtstreeks. van Southampton komende, na eeij kort op-. j onthoud den tocht naar het noorden vervolgd had, was niemand anders dan Mathilda; Wilmot. 1 Zij had zich dadelijk na de ontvangst van 1 Clement's laatsten brief uit Londen naar Win-< j Chester begeven, waar zij zijne verrichtingen en die van zijn reisgezel zoo nauwkeurig mo- gelijk had nagegaan, en was thans met den trein van acht uur uit Winchester naar Rugby vertrokken. i In het rijtuig, waarin zij plaats had geno men zaten hechts twee 'heeren, die spoedig in slaap vielen, zoodat niets haar verhinderde om aan hare gedachten den vrijen loop te la-' ten. Die gedachten waren alles behalve kalm. Ut schoon zij. even roerloos zat als hare sla- «v-nae reisgezellen, waf zij aan zulk een he vige onrust ten prooi, dat haar, zoo zij; alleen was geweest, zeker mepige angstkreet zou zijn ontglipt „Als ik maar niiet achterhaald wordt!" Dit was de gedachte, die haar geheel vervul de en het angstzweet op haar gelaat deed uil> nreken. „Zoo zij, eeims met mij in dezelfden- trein zaten,!" dacht zij. „Maar neen, dat is niet mogelijk, want zij waren ternauwernood in hun hotel teruggekeerd, toen ik vertrok. Ik ben hem dus drie of vier en een half uur vóór, daar de eerstvolgende trein Winches ter niet voor elf uur verlaat en over Londen naar Rugby gaat... Doch zoo ?jj; van de tele graaf gebruik maken." Deze gedachte deed Paar schier van Schrik verstijven. Het was omstreeks half twee, toen zij Shornr cliffe bereikte. De trein stond nog niet stil, toen zij er reeds uitsprong, om te zien wie hier uitstapten. Tot hare geruststelling vertrok de trein echter weder zonder dat er iemand anders clan zij, was uitgekomen. Wel twintig-, maal had zij zich onderweg de vraag gedaan, of zij bij hare aankomst aan het station een rijtuig zou vinden, en overlegd wat zij in het. tegenovergestelde, geval zou doen. In weerwil hiervan voelde zij. zich teleurgesteld, toen er geen enkel rijtuig op het stationsplein te ont- dekk -n was. Op haar vraag naar eene stal houderij werd zij naar eep buurt aan het an-, der. einde van het stadje, verwezen. (Wordt vervolgd.);

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 1