aldus van het R uss is c h -Fmgelsch oonflict te pro fiteered Waarschijnlijk zullen Japan en Ameri ka, die mede opgeroepen worden, niet zoo gemak kelijk tot een dergelijken stap overgaan, die tien niet alleen met Rusland, maar ook met Je Chinee- sehe nationalisten in botsing zouden brengen. Maar Engeland zou op den duur de verleiding wei eens niet kunnen doorstaan, wanneer het er zeker van is, dat Japan en Amerika zich niet tegen zijn ingrijipen zullen verzetten en Japan zich met de noodige voordeelen in Mantsjoerije zal willen laten tevreden stellen. tiet gevaar, dat daaruit ook voor Europa dreigt, is niet te onderschatten. Een nieuwe strijd in China kan op de verhoudingen der mogendheden onderling grooten invloed oefenen. Maar het erg ste is, dat van een dergelijke strijd Italië onge twijfeld zou trachten gebruik te maken om zijln plannen op den Balkan te volvoeren. Het Z.u id-Slavisch-Albaneesch conflict van het «ogenblik kan een prachtige aanleiding geven' tot rechtstreeksche bemoeienis met de Balkan aangelegenheden. ;En wanneer Zuii-Slavië zich. niet zonder te genstand in het onvermijdelijke wil schikken, kan hieruit een Europeesche strijd ontstaan, waar van de beteekenis en de afmetingen nog niet te overzien zijn. Plaatselijk Nieuws NOORÜiSCHARWOUDE. Schoolfeest. Dinsdagavond vergaderde de Schoolfeest-Com missie in café Centrum alhier. Aanwezig waren 11 personen. Na opening door den voorz., Ds. O. J. Staal, worden door den •Secretaris, de heer L. Malle- kote, de notulen vau Je vorige vergadering ge lezen en onder dank aan den samensteller onver anderd vastgesteld. Bij de hierna gehouden verkiezingen van Com missieleden, aftrelena ae heeren K. Zeeman, M. Kuiper en J. Heidsma (niet herkiesbaar), worden gekozen de heeren W. Tuijn, K. Wagenaar eu H. Stam, die hun benoeming aanvaarden, en met de heeren J. Beutek^m, K. de Vries en P. Blokker, thans de Commissie Vurmen. Uit een mededeeliug van den secretaris blijkt, dat 81 kinderen ue gewone reis zullen meuemaken en 30 kinderen de groote reis. Nadat de cijfers zijn uitgedeeld, wordt besloten Maandag 27 Juni weder bij elkander te komen ten huize van den heer L. Dekker, om te zien over welk bedrag men kan beschikken. Vol goeden moed gaat de Commissie thans aan het weric, in de overtuiging dat de burgerij sym pathiseert met deze schoolreisjes en met de ver wachting, dat men dit zal toonen, door ook we der dit jaar op dë aan te bieden lijst te teekenen. Hierna volgt sluiting der vergadering. UIT DEN OMTREK. ALKMAAR. AUTO-ONGELUKKEN. Maandagavond en Dinsdagmorgen hebben te Alkmaar twee auto-ongelukken plaats geha.d, waarbij vier personen min of meer ernstig ge wond werden, meldt de „Msb." Het eerste ongeluk vond plaats Maandagavond op den Friescheweg. De taxi-chauffeur De Vries kwam met zijn auto, waarin drie personen gezeten waren, n.l. de heeren Toon Molenaar, Goemans en een spoorwegbeambte, van de landbouwten toonstelling te Opmeer. De chauffeur keek om, met het gevolg dat hij tegen een boom hotste. De auto werd licht beschadigd, maar de inzit tenden werden alle drie gewond; de heer Molenaar bekwam een vleeschwond aan het voorhoofd, de heer Goemans een slagader breuk en de derde een vleeschwond aan de hand. Het tweede ongeluk had Dinsdagmorgen plaats. Op da Laat reed een vierwielig motorrijtuig, be stuurd door een heer uit Sassenheim. De auto reed met groote snelheid over het midden van den rijweg. Ter hoogte van de Hofstraat stak plotseling een wielrijder, eveneens met vrij! groote vaart, de straatweg over. De wielrijder kwam voor den auto terecht en werd door het achterwiel van den auto gegrepen en wel met zoo'n vaart, dat hij omhoog geslingerd, werd en in de kruin van een boom terecht kwam," waaruit hij ker mende van de pijn weer op den grond viel en daar bleef liggen. Per brancard werd hij naar het St. Elisabethgesticht vervoerd. De man had een gecompliceerde breuk aan het linkerbeen be komen en voorts wonden aan het hoofd, welke echter niet van ernstigen aard bleken. De polite vond aanleiding den chauffeur aan te houden en zijn wagen in beslag te nemen. Later is hij weer vrij gelaten. Tegen den bestuur der zal proces-verbaal worden opgemaakt, KOEDIJK. In de plaats van den heer W. de Geus is door den minister benoemd-, tot correspondent van den Plantenziektenkundigen Dienst de heer S. Visser Binnenland AANZIIENLIJKE VRACHTVERLAGING VOOR HET VERVOER VAN VEE Met ingang van 1 Juli 1927 wordt voor het vervoer van vee over de Nederlandsche spoorwe gen een neuw tariief ingevoerd, waardoor in het algemeen de vracht „aanzienlijk verlaagd" wordt. Het nieuwe tarief is gebaseerd op een geheel anderen grondslag dan het thans bestaande, waar door de vraehtverlaging niet over de geheele linie van gelijken omvang is geworden. Zonder in ver dere bijzonderheden te treden kan echter wel gezegd worden, dat, behalve voor het verkeer tusscben de stations, waarvoor vroeger enkele speciale tarieven hebben bestaan (in het nieuwe tarief is geen enkel speciaal tarief gehandhaafd), de verlaging voor wagenladingen vee in de meeste gevallen tnsschen 15 pet. en 30 pet. bedraagt; op zeer korte afstanden (tot pl.m. 20 K.M.) en op de groote afstanden boven 200 K.M., bedraagt de verlaging zelfs 3040 pet. Ook de stuksprij zen zijn veelal 1530 pet. lager geworden; voor sommige categorieën, zooals varkens van 50 Kg. en zwaarder en voor graskalveren, beweegt de vrachtverlaging zich in vele gievallen zelfs tus- sehen 30 en 40 pet. j Tevens is in het nieuwe tarief de wijze van vracht berekening in hooge mate vereenvoudigd. Daarin zijn thans voor wagenladingen volledig uitgerekende vrachtprijzen opgenomen voor net vervoer in wagens met een bodemoppervlakte van 17, 19 er; 21 M2, d.i. voor wagens, welke het meest gebruikt worden. Enkele bijkomende bos ten, zooaJs stationskosten en desinfectiekosten, zijn in die vrachtprijzen reeds begrepen, zoodat deze voortaan niet meer extra in rekening .ge bracht worden. Belanghebbenden, die nadere in- lichtiugen omtrent het nieuwe veetarief wensehen te vernemen, raden wij aan bij de stations der Nederlandsche Spoorwegen een exemplaar aan te vragen van) een reclameboekje over het nieuwe veetarief, hetwêlk binnen enkele dagen koste loos verkrijgbaar gesteld zal worden en waarin verschillende bijzonderheden omtrent 3e nieuwe vrachtprijzen, den omvang der vrachtverlagingl en den inhoud der belangrijkste tariefbepalingen, zijn opgenomen. BRIEFPORT-VERLAGING. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt het port der binnenlandsche brieven met een gewicht van ten hoogste 20 gram verlaagd van 10 tot 71/2 cent. Voor brieven zwaarder dan 20 gram blijft het tarief ongewijzigd. De bedoelde verlaging is mede van toepassing in het grensverkeer naar Duitschland en België, eu in het verkeer met Suriname en Curasao. Voor brieven naar deze bestemmingen is dan verschuldigd voor een gewicht tot en met 20 gr. 71/2 cent en Voorts voor elk vólgend gewicht van 20 gram 5 cent daarboven. Hei overleg dat met de Nederlandsch-Indjische postadministratie gevoerd wordt omtrent de in voering van een soortgelijke tariefsverlaging is nog niet beëindigd, zoódat voor verzending naar Nederl.-dndié het bestaande tarief nog van toe passing blijft. DE ZIEKTE1WEITL Naar wij vernemen, heeft het ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet ter fine van advies van den Raad van State het departement van Arbeid,' H. en N. verlaten. AFSCHAFFING COLLEGE VAN ZETTERS- Bij K. B. is bepaald, dat de w|et> van 13 ,Me.i 1927 tot afschaffing van de colleges van zetters voo r's Rijks directe belastingen in werking treedt met ingang van den eersten Juli 1927. Uit de Hoofdstad DE GESTOLEN AUTO. Achteraf is gebleken, dat uit de auto, welke op het Leidscheplein was otnjtvreemd, en welke! later is teruggevonden1, een bonten jas van' f 200 is gestolen. EEN MASKER DIEF. Een vooralsnog nog onbekende bezoeker van het Stedelijk Museum, die blijkbaar zeer was getroffen door de Gordon-Graigtentoonstelling, heeft een van de houten maskers, een voor-, werp van ongeveer f 100 waarde, zich toege ëigend en medegenomen. Buitenland CHAMBERLIN EN LEVINE IN DUITSCHLAND. Chamberlin en Levine zijn hedenmorgen even na 7 uur, per auto van Baden-Baden ko mend, op het vliegstatiom te Karlsruhe aan gekomen, waar zij| door een talrijk publiek, ondanks dit vroege ochtenduur, enthousiast werden begroet. Voor de ontvangst waren o.m. aanwezig de vrouw van1 den dezer dagen te München vertoevenden Staatspresident, dr. Trunk, de eerste burgemeester Flinter, ver schillende leden van den gemeenteraad en de prefect van politie. De echtgenooten van den Staatspresident en den eersten burgemeester boden den vliegers bouquetten aan. Onder stormachtig gejuich van het publiek startte om 7.30 uur het ,,Dömier"-vliegtuig no. 1580, onder leiding van den chef-piloot Rahn, met de beide Oceaanvliegers aan boord, voor een vfuch't naar Friedrichshafem. DE NON-STOP-VLUCHT NAAR INDIë. De start voor een non-stop-vlucht van Cranwell naar Indië door de luitenants Carr en Mackworth is in verband met de ongun stige weersomstandigheden uitgesteld. PER LUCHTSCHIP OM DE WERELD? Dr- Eckener, die indertijd den Z. R. III naar Amerika heeft gebracht, verklaarde in een onderhoud met de „Nachtausgabe," zoo verneemt het „Hbld." uit Berlijn, dat het nieuwe luchtschip, dat" op het oogeablik te Friedrichshafen wordt gebouwd,, de D. 127, begin 1928 klaar zal zijp. Het ligt niet in de bedoeling met dit luchtschip een tocht naar de Noordpool te ondernemen, veeleer bestaat het voornemen er een tocht om de wereld men te maken. Dr. Eckener eglooft, dat zelfs bij ongunstig weer de topht in 300 uur (12V»: dag) zal kunnen worden volbracht. De Ame- rikaansche regeering heeft de groote lucht-, schiphal te Lakehurst reeds ter beschikking, gesteld. HET SAARGEBIED. Ungevolge het besluit van den Volkenbonds raad, d.d. 12 Maart 1927, inhoudende den af tocht der Fransche troepen uit het Saargebtei' en de vorming van een spoorwegbewakings- troep uit ten hoogste 800 main bestaande bin nen drie maanden, is het Saargebied op 10 Juni ontruimd. EEN ONTAARDE MOEDER. Te Dieudonné bij, Senlis heeft een 44-jarigej gescheiden vrouw haar zieke 19-jarigë dochter uit het ziekenhuis van Beamvais gehaald, waar zij wegens appen dicitis geopereierd was, of schoon het meisje nog niet geheiel was hersteld. Zij deed dit met het oog op de verplegings- kosten. Daarop trachtte zij, haar dochter met laudanum te vergiftigen; toen het meSsje wei-, gerde te drinken, wierp de; ontaarde moeder haar dochter op den grond en trapte haar zoodanig, dat haar toestand zorgwekkend is. De moeder werd gearresteerd. Een kwaadaardige haan. Tn Glarus speelde een kindje van twee en een half jaar in een speeltuin van een café. In dierf tuin was ook eeen kippenhok. Het kind hield zich) met de handjes aan het ijzergaas vast en keek door de openingen naar de kippen. Dit kon een, haan niet velen en hij pikte het kind dusdanig) in het gezicht, dat het een oog verloor. J De vader eischte nu van den eigenaar van de kippen 5000 fr. schadevergoeding op grond van de bepaiing in het Zwitsersche verbintenisrecht, dat de eigenaar aansprakelijk stelt voor de schade doot zijn dieren veroorzaakt, tenzij de benadeelde niet voldoende voorzichtigheid in acht nam. De rechtbank verklaarde dat wanneer er beter op het kind gelet zou zijn, er geen ongeluk zou zijn ge peurd De rechter in beroep echter veroordeelde den eigenaar van den haan tot 2500 fr. schade- yergoeding, welk vonnis het Bundesgericht in Lau sanne bevestigde. Beide rechtscolleges waren van oordeel dat de eigenaar er voor had moeten zor gen dat de haan, die als een kwaadaardig dier be kend stond, geen kwaad kon doen. EEN LEEUW ONTSNAPT. Te Birmingham, ontsnapte Maandagavond op een kermis een driejarige Afrikaansche leeuw uit zijn kooi op het moment dat de leeuwentemmer de kooi zou betreden. Toen de ontsnapping plaats had, waren een tweeduizend personen op de ker mis aanwezig. In een paar minuten tijds was er niemand meer op het terrein aanwezig, behalve de circusknechten en eenige anderen, die pogin gen in het werk stelden, den leeuw weer op *t'e vangen. De leeuw sprong over een hek op een aangrenzend kerkhof, achtervolgd door de too- neelknechten en den temmer, die gewapend waren met planken, stukken hout en een net. Zij dreven het dier in een hoek van het. kerkhof, waar zij het in bedwang hielden, totdat de kooi kwam, waar het werd ingedreven. Degenen, die aan de jacht op den leeuw deelnamen, kwamen er met een paar krabben avn het dier af. Intusschfcn werd een meisje in het gedrang van de vlucht- tende publiek onder den voet geloopen, zoodaf haar ellebozg werd gekneusd. Overigens vielen enkele vrouwen in zwijm. NEGERS GELYNCHT. Te Louise.ville, in Mississippi, heeft een menigte er werd dezer dagen melding van gemaakt ;twee negers, die broeders waren en naar de ge vangenis werden gebracht beschuldigd van moord op een-opzichter van een houtzagerij, verbrand. De neger, stonden onder het toezicht van drie plaatsvervangende sheriffs, die poogden hen naar een andere stad over te brengen, toen de menigte •hen overviel. De plaatsvervangende sheriffs vuur den verscheidene schoten in de lucht, doch de menigte liet zich niet iptimideeren. Zij maakte zich meester van de gevangenen, marcheerde met hen door de stad en bond hen tenslotte aan een ^telefoonpaal vast. Zij overgoot daarna hun klee- ren met petroleum en stak hen in brand. Een man, die trachtte tusschenbeide te komen, werd bijnag edood voor zijn stoutheid. BEEST EN MENSCH IN BIRMA Een officieel verslag over het aantal menschen, „dat in het afgeloopen jaar in Birma door wilde 'dieren gedood is, geeft de volgende aantallen slachtoffers op1169 menschen gedood door slangen, 38 door tijgers, 7 door luipaarden en pan ters, 5 door olifanten, 4 door krokodillen, 3 dóór bisons, 1 door een wild zwijn, en; 1 door de Tucku- hagedis. Voor het dooden van wilde dieren werden 74.cpo roepier (ongeveer 68.5.0 gulden) betaald. Onder de gedoode dieren waren 70 tijgers, 608 luipaarden en panters, 514 beren, 112 wilde hon den en een krokodil. EEN ZAKKENROLLENDE AAP. Zondag is eett damestaschje gerold in den Haagschen dierentuin, verteld het „Vad." Ge lukkig behoefde de politie den dader niet te zoeken hij zat al achter de tralies. De dader was n.l. een. aap, een doodgewone, vinger-, vlugge aap. Voor zijp kooi stond een meisje, dat hem eens lekker tracteerem wilde. De aap glunderde onder zijp oogharen en sloeg haar bewegingen met belangstelling gade. Opeens.. Het meisje was wat te ver over het hekje gebogen, de aap deed een1 greep, grijnsde even duivelachtig, nam een sprong, klauterde langs een kalen boomstam, ging in den top hiervan zitten ein opende het taschje, tot groote schrik van het mleisje eln tot eviein groot plezier vap de toeschouwers. Eerst haalde de aap de fototjes uit het taschje, berook ze, bekeek ze, liet ze vallen en gluurde met glunderoogem langs den stam om te zien, hoe de plaatjes neerkwamen. Toen haalde hij den zakdoek er uit, dien 't beest echter eerst aan stukjes beet, voor hij tfeze fièt neerdwarrelen. Vervolgens kwam een beurs aah de beurt, 't Meisje riep, dat er twee zes-< tig in zat, maar de aap, met souvereime minL achting voor het slijk der aarde, liet het val-, len en keek de portemonnaie niet eens na. Diep uit het taschje vichte hij toen een spie-i geitje op. Met zichtbare verrassing zag de aap zich zelf. Eerst keek hij voorzichtig, draaide het spiegeltje eens om, bestudeerde met apen- intellect de zijkanten en tenslotte keek hij er in met oogelrt, die vroegen: „Spiegeltje in m'n hand, wie is de schoonste aap in 't land?" TWEE MILLIOEN IN EEN VESTZAKJE Hal lot waaraan 'die hoöfdprijswipiner nifct meer Idacht. Om het geluk te vinden, moet men het lie ver niet zoeken. De tandtechnicus Kilpetrick uit Kaapstad, die den hoofdprijp in de Cal cutta-loterij, heeft getrokken, de .gelukkige, die thans 180.000 p. st. ff 2.160.000) rijker is, had vergeten dat hij| een lot bezat fk had het heel toevallig gekocht'" zoo vertelt hij ,,en wel op de club, omdat al mijn clubvrienden er ook een kochten. Voor dien had ik pas één keer een Calcutta-lot ge kocht. Toen het bericht van den prijs mij! Dfi'jikte, viel ik van verrassing' haast uit mijjn bed. Ik was n.l. zonder iets te vermoedefi kalm1 naar bed gegaan,. Ik had zelfs, sinds ik de, club had verlaten, heeJemaal niet meer aap het lol gedacht Ik sprong uit het bed en begon als bezeten mij(n lot overal in de woning ie zoeken. Ik moest het vinden: 'k had het im mers gekocht en verliezen doe ik nooit wat. Overat zocht ik, in mijp, portefeuille, op mijn schrijfbureau, tusschen mijn boeken. Eindelijk na een pijnlijk uurtje, vond ik het in een zakje van het oude vest, dat ik indertijd op de club aan had." Nieuwstijdingen EEN VECHTPARTIJ TUSSCHEN TWEE VROUWEN. Te Rotterdam: heeft in een woning in de Pclderlaan een, ernstige vechtpartij plauats ge had tusschen twee vrouwen. Een 29-jarige vrouw, die in genoemde laan woont, werd be zocht door een 44-jarige vrouw, die de andere ervan verdacht, ongeoorloofde betrekkingen te hebben aangeknoopt met haar echtgenoot. Er ontstond tusschen beide vrouwen een heftige woordenwisseling. De twist liep ten slotte zoo hoog. dat zij in een vechtpartij ontaarde. De oudste der vrouwen ging haar tegenstander met een scheermes te lijf eiu/BVacht haar een groot aantal snijiwonden toe. Vrij ernstig ge wond bracht de Geneeskundige Dienst de ge wonde naar het ziekenhuis. De daderes werd korten tijd later door de, politie in arest gesteld. (Het Volk.). WEL MOGE HET HAAR BEKOMEN. „Kijk eens hier," zei de oom tegen den drie- enj-twiniig-jarigen neef, „hier heb ik iets heel aardigs voor je meegebracht. Als je deze was- plaatjes op de gramofoon zet en je praat in den hoorn, dan kun je later, op eën willekeurg oogen- blik, die plaatjes laten afdraaien en jè hoort je eigen stem. Bewaar ze goed." De jongeman aanvaardde dankbaar de „moeder plaatjes" en... begon dienzelfden avond het expe riment. Hij praatte in den hoorn, liet drie vier moederplaatjes zijn geluid opvangen en gjing den volgenden dag vol spanning; luisteren naar zijn eigen stem. Er kwam... niets „Mislukt", dacht de jongeman; hij' legde de wusplaatjes weer in de doos, nam die mee naar kantoor en zette het geval in een kast. Toen dacht hij er niet meer aan. Totdat hij, een week later, de „moe/lerplaatjes" nog eens wilde bekijken. Hij! nam de doos uit de kast... zij'bleek leeg... „Grada," vroeg hij het meisje, dat de post ver zorgt. „Grada, hoe komt die doos leeg?" Grada kleurde. De jongeman herhaalde zijn vraag. „Wij hebben de koekjes verleden week opge geten, mijnheer!" bekende snoeplustige Grada ver schrikt. De jongeman heeft Grada en haar medeplichti gen toen maar niets verder verteld. Voor Huis en Hof ONVRUCHTBARE BOOMEN. Herhaaldelijk hoort men klachten over hoo rnen. die maar geen of heel weinig vrucht dra gen. Dezer dagen, een oudein jaargang van de „Erfürter Fuhrer'" nasnuffelend, kwam ons een artikeltje onder de oogein, waarin eenige behartenswaardige vonken wenden gegeven om rrent de onvruchtbaarheid van boomen. We geven hier vrijwel letterlijk Vertaald terug, in ae verwachting, dat verschillende lezers hun' nuL ermee kunnen doen. Dikwijls komt het voor, dat onze boomen in 'c geheel niet, of z,eer weinig vrucht op leveren. Dit kan mtein in den regel wel ver heipen, doch in de eerste plaats dient men te weten, wat de oorzaak van het niet dragen

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2