Tweede Had Poiidenlag 16 Juni DE AFSLDITIHG El DROOGLEGGING DEO ZUIDERZEE. Raai! Warmenhuizen Een bezoek aan de Zuiderzeewerken - Een groot en grootseh werk - Wat gereed en wat in uitvoering is - De groote economische beteekenis. De Kanalisatie van Westfriesland Tusschen tiet vroegere eiland Wieringen en de Friese tie kust een afstand van ongeveer 30 K.M. lengte is thans een werk in uitvoering, zoo groot en grootseh, dat men de groote beteeke nis daarvan voor ons land eerst eenigszins kan begrijpen, wanneer men ter plaatse geweest is. wanneer men dit werk heeft zien groeien. En terugkomende van een bezoek aan de Zuiderzee werken, zooals kortweg de „werken tot afsluiting en drooglegging der Zuiderzee" genoemd wor den, begrijpt men, wanneer men stil overdenkt wat men gezien heeft, nog beter den omvang van het enorme werk. Daar, tusschen Den Oever aan de Oostpunt van Wieringen en Zurig aan de l'rieschie kust, waar sterke getijstroomen gaan en waar een briesje slechts reeds een flinken golf slag veroorzaakt, waar het bij stormweer levens gevaarlijk is te varen, daar laten Nederlandschje ingenieurs naar de reeds van 1891 dateerenue plannen van Dr. C. Lely, gewapend met de uit komsten van door Nederlandsohe geleerden inge stelde onderzoekingen, „een nieuw stuk Neder land uit den bodem der zee verrijzen." Het is voor de Directie van de Zuiderzeewer ken ondoenlijk alle belangstellende Nederlanders in de gelegenheid te stellen eens te komen kijken. De ingenieurs zijn er niet aldus de Hoofdinge nieur De Blocq van Kuffeler, dezer dagen bij een bezoek van een aantal journalisten, daartoe uitgenoodigd door de Directie der Zuiderzeewer ken om hen in de gelegenheid te stellen het Ned'er- landsche volk in te lichten omtrent den stand der werken om dagelijks gezelschappen rond! te leiden langs hetgeen reeds'tot stand' is ge bracht, doch om de werken uit te voeren. Slechts bezoeken van binnen- en buitenlandsche technici (er is veel belangstelling in het buitenland) kun nen nu en dan worden toegestaan. Wat sinds 1920, toen de .werken aanvingen met het maken van den onderbouw voor den afsluitdijk van het Amsteldiep, tot nu toe is verricht, hebben wij bij ons bezoek kunnen waar nemen. Reeds de werken, die nabij Ewijeksluis zijn tot stand gebracht, waarbij er zijn, die een tijdelijk karakter dragen om de scheepvaart niet te stremmen het verbindingskanaal tusschen de Van Ejwijcksvaart en het nieuwe kanaal langs de kust van Ewijeksluis naar Den Helder en om de afwatering van de Noordhollanasche pol ders nigt onmogelijk te maken, zijin van groeten omvang. Het zooeven genoemde kanaal naar Den Helder, dat 25 M. breed' is en tot stand gekomen is door buiten den oudten zeedijk een nieuwen zeedjjk te maken, met de sluizen bij Ewijeksluis vcor afwatering en scheepvaart en do schutsluis bij' De Kooij voor de verbinding met het Noord- hollandsch Kanaal, zijn definitieve werken. Tij delijk is, evenals het verbindingskanaal, de vter- bindingsdam, die gelogd is van den ouden zeedijk naar den nieuwen met aansluiting op den afsluit dijk van het Amsteldiep. In de plaats van dezen dam komen, wanneer de W ieringermeerpolder zal zijn drooggelegd en door het maken van een kanaal, de afwatering en scheepvaart van Noord- Holland zullen zijn geregeld, twee bruggen, één voor het spoorweg- en één voor het gewone ver keer. u Over den bijna 21/2 K.M. langen en ongeveer 30 M. broeien afsluitdijk, waarover na de vol tooiing van den groeten dijk tusschen Wierin gen en de Friesehe kust, ook het spoorwegver keer zal worden geleid met aansluiting te Anna Paulowna, bereikt men het uit zijn betrekkelijk isolement verloste vroegere eiland Wieringen. Aan het einde van dezen dijk ziet men reeds de uit- Enolling, bestemd voor den teekomstigen spoor weg. Het hier uitgegraven keileem is gebruikt voor de versterking en ophooging van den Noor delijken dijk van Wieringen tegen de in verband met. de afsluiting'verwachte hoogere waterstan den. Bij het maken van der; afsluitdijk door het Amsteldiep, aldus vertelde ons de Hoofdingenieur Do Blocq van Kuffeler, zijn ervaringen opgedaan, die van groote beteekenis zijn bij de nog uit te voeren werken. Gebleken is in de eerste plaats, dat de gekozen werkwijze juist is en dat men er op deze wijze binneri den vastgestelden tijd vrij zeker in zal slagen den grooten afsluitdijk to leggen. Daarbij zijn zeer waarschijnlijk geen grootere moeilijkheden te overwinnen dan reeds thans bij de afsluiting van het Amsteldiep zijn overwonnen. Nog belangrijker is het feit, dat geconstateerd kon worden, dat de berekeningen, van Prof. Lorentz inzake de verwachte verande ringen in de waterstanden ten opzichte van de afsluiting van het Amsteldiep juist zijn geble ken, Hierdoor toch heeft men de zékerheid lat de vastgestelde hoogte van den afsluitdijk vol doende zal zijn om ook de stormvloeden te weer staan. Met deze zekerheid en met volle vertrouwen in eigen kunnen zijn de hoofdingenieurs onder leiding van den Directeur-Generaal Dr. Ir. H. ïWprtman en bijgestaan door hun ingenieurs thans, nadat van 1921 tot 1925 de werkzaamheden in verband met den slechten financieelen toestand van 's rijks schatkist slechts langzaam konden worden voortgezet, thans met kracht aan het werk getogen. Aan den Oostkant van Wieringen, waar te Den .Oever om de vroegere visschers'haven. heen een groote w^rkhaven is gebouwd, is het werk thans in vollen gang. Daar rijden de zandtreintjes in de dezer dagen na drie weken malen drooggle- komen ongeveer 30 Hectare beslaande sluisput. af en aan, daar slaan zes pompen op den 3.2 K.M. langen (iijdelijken) ringdijk van de sluis put, waarbinnen talrijke kranen het zand ver zetten, heimachines reeds de sluiswanden heien, zwaai tedrukproe ven worden genomen om te pu- derzoeken of de sluizen direct op de ongeveer 8 M. dikke keileemlaag kunnen worden gebouwd of dat er geheid zal moeten worden. Daar, in de sluisput, den eersten drooggelegden Zuiderzeebo dem, komen drie groepen sluizen voor de afwa tering, eik van vijf sluizen ter breedte van 12 M. en een schutsluis voor schepen tot 2000 ton. Op 6 M. beneden den waterspiegel zijn onge veer vierhonderd arbeiders thans bezig met deze sluitwerken en alles wat er mede in verband staat. Over een tweetal jaren hoopt men de slui zen gereed te hebben. Ziet men hier de sluisput gereed, aan de Friesehe kust, Waar de werkzaam heden pas iu hel begin van dit jaar zijn aangevan gen, is zij nog in wording, is zij „groeiende". Op het Koruwerderzand, 4 K.M. van de Friesehe kust, waar twee groepen, elk van vijf uitwate ringssluizen ter breedte van 12 M- en twee schut sluizen voor schepen lot 600 en 2000 ton komen, ziet men hoe Ie dijken in zee ontstaan. Zoolang de werkzaamheden onder den zeespiegel geschic- den, wordt keileem dat op korten afstand uit den zeebodem opgedelfd wordt door onder- lossers of klepschouwen op de vastgestelde plaat- seu gestort. De geheele lading wordt tegelijk door hel weglrekken van den scheepsbodem van eau ctiderlosser of klepschouw op den zeebodem gestort. Zoodra komt de dijk aan de oppervlakte, j waardoor deze wijze van werken niet meer kan worden voortgezet, dan nemen de kranen "met knijpers de taak over, grijpen de keileem uit de schuiten en laten de zware vracht op de juiste plaats vallen. Tegelijkertijd wordt achter dezen keileemdam het zandlichaam van den dijk ge spoten. Zoo groeit het dijklichaam van dezen ringdijk der* sluisput, zoo zal de groote afsluit dijk gaan groeien. Op hét keileem komt vervol gens vlechtwerk en na twee lagen puin zetteni de steenzetters de vele tienduizenden zware ba- sa itsteenen als glooiing op hun plaats. Dit alles gaat vlug, vlugger dan men denkt.... zoolang het mooi weer is en 'geen stormen het water met kracht tegen het nog onbeschutte of niet voldoende beschermde dijklichaam doen beu ken. Gebeurt dit, dan gaat er wel eens weer wat verloren. Op deze „stormschade" is evenwel ge rekend. Vier zandmolens, twee keileemmolens en twee persmoleus werken aan deze put, die men tegen het einde van dit jaar eveneens gereed hoopt te hebben. Evenals het keileem wordt ook het zand o!p korten afstand uit den zeebodem gehaald. Tientallen sleepbooten voeren deschuiten met materiaal regelrecht aan. Als de sluizen iu de putten gereed zijn, zal de groote afsluitdijk gelegd worden. Wanneer zooals de berekening is over acht jaar dit alles gereel zal zijn, dan zal de afwatering van de Zuiderzee dan IJsselmeer geheeten ge schieden door de afwateringssluizen, dan zal het zilte nat van de Zuiderzee brak en later zoet water worden door. den toevoer van het IJssel- water (1/9 vanvhet Rijnwater), van de beekjes langs de Zuiderzeekust en door het regenwater. De totale kosten van de afsluiting der Zuider zee worden geraamd op 9.0 millioen gulden. De te bereiken voordeelen door het veranderen van het zoute in zoet water, door de betere afwa tering vooy de omliggende jprovincies, door het vervallen van het onderhoud der tegenwoordige Zuiderzeedijken, door de mogelijkheid in droge zomers zoet water uit het LÏsselmeer in ie pol ders te laten, enz. worden geraamd op een kapi- ta als waarde van 120 a 150 millipen gulden. De afsluiting van de Zuiderzee is dan ook op zichzelf, zonder de drooglegging van de vier ont worpen Zuiderzeepolders, economisch verantwoord en afsluiting en drooglegging zijn ook finan cieel gescheiden gehouden, zoodat de k-osten van de afsluiting in de toekomst niet zullen drukken op het nieuwe uit den bodem der zee te verrijzen gedeelte van Nederland-. Tegelijk met de afsluiting der Zuiderzee wordt de eerste polder (Wieringerpolder) drooggelegd;. Reeds is met de werkzaamheden een aanvang I gemaakt. Over ongeveer zeven jaar zal hierdoor ongeveer 20000 H.A. cultuurgrond meer in ons i land beschikbaar zijn, .welke grond volgens de i berekeningen van de staatscommissie-Lovink 7 j jaar daarna een normale opbrengst zal opleveren. I Ter bestudeernig van de beste wijze van culti veering wordt thans een proefpoldertje van 40 H.A. nabij Andijk aangelegd, dat binnen korten tijd gereed zal komen. De kósten van de aan te leggen polders worden geraamd op ongeveer 454 millioen gulden, waar tegenover een geschatte opbrengst (kapitaalswaar- de) staat van 510 millioen gulden. Op het ©ogenblik zijn bij de Zuiderzeewerken bijna 2000 arbeidskrachten te werk gesteld. Zij komen uit alle deelen vau ons land. Voor het steenzetten, een vak, dat men niet zoo spoedig leert, zijn in ons land geen voldoende arbeids krachten, Reeds zijn een ige Italianen te werk gesteld'en zulleu spoedig waarschijnlijtk eenigie Spanjaarden volgen. Een groot eu grootseh werk wordt daar ver richt, in mooi en in stormweer. Binnen afzien- baren tijd zal een vruchtbare provincie aan ons land zijn toegevoegd, niet door oorlogsgeweld, doch als resultaat van kennis van Nelerlandsche geleerden en Nederlandsche ingenieurs, gepaard gaande rnet energie en volharding, een vredes werk, ons iana waardig. De verdeeling der lasten. Op 29 dezer zal, gelijk wij reeds vroeger berichten, iin het gemeentehuis te Alkmaar een, vergadering worden gehouden van belangheb-, benden bij de kanalenplannen voor West-Fries- land, ter bespreking van. de verdeeling der lasten. j De commissie-Van Aalst heeft in hare verga dering het volgende schema voorgesteld: j 1. Er zal een beroep gedaan worden jp de belanghebbenden tot vrij,willige toezegging van bijdragen. 2. Indien een belanghebbende zich verbindt,, om een bijdrage naar de bijgevoegde schaal te betalen, zal deze bijdrage het bedrag, in. deze schaal per onderdeel van de Kanalisatie 1 gesteld, nimmer overschrijden. 3e. Er behoeft slechts te worden getaald tot en met het veertigste jaar, verloopen Ka dan datum waarop de eerste bijdrage is toegezegd en door het Provinciaal Bestuur als zoodanig is erkend. j 4e. De eerste bedrage voor eenig onder deel der Kanalisatie wordt door de in den staat voor dat onderdeel aangewezen belang hebbenden betaald over het jaar, waarin de erste uitgaven voor dat onderdeel voor aankoop van gronden, en bouwstoffen, voor uitvoering van werken zijp geboekt op de b9uwrekening, welke voor de Kanalisatie zal worden ingericht. Boeking van algemeene onkosten voor voor bereiding enz. van eenig onderdeel zullen dus geen vordering van betaling door belangheb- benden tengevolge kunnen hebben; wel zullen deze kosten en dan tegelijk met de uitvoering op hel onderdeel drukken. 5 De bijjdrage over eenig jaar en over eenig onderdeel zal niet meer bedragen dan het be drag, dat wordt gevonden door de bijdrage, welke een daartoe over te leggen staat aan geeft, te verminderen, in reden van de ver' houding van de bouwrekening over dat onder-, deel in dat jaar, tot de raming van dat onder- <j[e=.t genoemd in het hoofd van de kolom van dat onderdeel. 6. In gebieden, waarin werken voor de Ka nalisatie worden aangelgd, en waar inen niet tot medewerking bereid is bevonden, zullen door het Provinciaal Bestuur heffingen mogen worden gevraagd voor goederen voor dat ge bied geladen en gelost tot een bedrag, als na-: der door dat bestuur zal worden bepaald. 7. Indien in eenig gebied met de uitvoering, van een werk zal worden begonnen, zal over de détails van dit werk nader qverleg mie» de belanghebbenden wordeh gepleegd. He', door 57 gemeentebesturen en 11 water schappen op te brengen bedrag is totaal f 2.275.000, dat is een zesde van f 13.650.000, volgens de raming van alle door de Prov. Ccmm. geprojecteerde wérken. De 40-jarige annuïteiten bedragen pl.m. f 136.500. Om nauwkeurig te kunnen bepalen hoe groot voor elk gemeentebestuur en waterschap de bijdrage in deze jaarlijksche annuïteit zal moe ten zijp, heeft.de Commissie een staat gemaakt waarop de onderdeden der Kanalisatie voor komen, welke wij hier nader noömen Kanaal-Omval— HuijgendijkHoorn, Hoorn huis—Zwaagdijk, ZwaagdijkMedembiik, Zwaagdijk - Enkhuizen, HuijgendijkKolhorn, Stc lpen—Schagein, Schagen - De Kreil—Kol horn, Rustenburg—Obdam, Oudkarspel—Dirks horn, Grootebroek -Andijk, PurmerendDe Hulk, Avenhorn—Spijkerboor, Avenhorn- Ou dendijk. I Elke bijdrage is nu afhankelijk gesteld van het belang dat de gemeéute of het waterschap bij de totstandkoming van elk onderdeel heeft. Om maar eens een voorbeeld te noemen: De gemeente Hoorn heeft belang bij de ka nalen Alkmaar— Hoorn, Hoorn Zwaagdijk. Zwaagdijk—Medembiik, ZwaagdijkEnkhui zen en Hoorn—Purmerend. De taxatie van de te betalen annuïteit is f 10.000, waarbij, de be langen voor Hoorn van de zoo juist genoemde kanalen als volgt zijp uitgedruktf 4000, f 1000, f 2000, f 1500 en f 1500. Wij noteerden bij onzen zegsman als totaal bedragen nog voor de gemeente Alkmaar f 22.000, Enkhuizen f6000, Schagen f 5000, Grootebroek f 3500, Medembiik f 2500, Boven- karspei f 2800, Andijk f2700, Purmerend 2000, Wervershoof f 2000, Berkhout f2000, Hoogkar spel f 1750, Blokker f1300, Zwaag f 1000, Avenhorn f1000, Nibbixwoud f 800, Westwoud f 750, Ooslhuizenf 600, Opperdoes f 600, Oudendijk f 300. Sijbekarspel f200, Abbekerk f 200, Venhuizen f 100, Warder f100, en .Midwoud f 750. Betreffende de waterschappen zijn de ge raamde bedragen voor Drechterland f 11 000 en voor de Vier Noorder Koggen f 7800. Als men nu nagaat dat de oppervlakte van Drechterland 16059 H.A. beslaat, dan ziet men dat per bunder pl.m. 70 coat zal moeten wor den opgebracht. Voor de Vier Noorder Koggen met haar op-, pervlakte van 13024 H.A. wordt dat pl.m. 60 cent per bunder. Het is de bedoeling om de betalingen pas te doen ingaan wanneer aan de Kanalen, waar-, bij een gemeenté of waterschap belang heeft, begonnen wordt. India 1 de vergadering te Alkmaar zich met dit schema vereenigt, zal het aaa Gad. Staten van Noord-Holland worden voorgelegd. (Hbld.) Dinsdagmiddag 3 uur (in. t.) vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raad- huize onder voorzitterschap van den Edelacht- baren heèr J. Burger, burgemeester. Secretaris de heer Rijs. Atwezig de heer Gutker met kennisgeving en de heer Hof zoinider kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vo-\ rige vergadering ongewijzigd worden goedge keurd en vastgesteld. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van de nieuw gekozen Raadsleden en wordt voorge steld deze door een commissie te doen onder zeeken. l Na onderzoek adviseert de commissie tot toelating. Aidus wordt besloten. De voorzitter feliciteert de herbenoemden! en dankt voor de medewerking, dia Z.A. de afgeloopen 4 jarm heeft ondervonden. Ingekomen stukken. 1. Het jaarverslag van de afd. Warmenhuizen van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- era. Vacantiekolonies. Bliikens bet verslag werden 14 kindaren uit gezonden. Het financieel verslag vermeldt aan ont vangsten f 639.75, de uitgaven f652.75, aldus een nadeelig saldo vap f 13 Het verslag van dan toestand der ge-, meopte over 1926. 3 Een afschrift van het proces-verbaal van het Hoofdstembureau tevens Centraalstembu-. reau over de uitkomst der stemming op 18 Mei 1927 tér verkiezing van de ledejn van den Ge meenteraad. 4. De verslagen van de cursussen voor het Voortgezet Lager Onderwijs aan de jjiverse scholen in deze gemeehte. 5 Een schrijven van Ged. Staten, inhoudende r'c mcdedeeling, dat d-s beslissing van bet Raadsbesluit tot verkoop van inschrijvingen op het Grootboek der N. W. S. is verdaagd. Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen. Intusschen is de heer Hof ter zitting ge komen, meemende dat de tijd van aanvang als zonnetijd bedoeld was. 6. Een verzoek van R. Pronk om ontslag uit de betrekking van hooisteker schatter ver gunningsrecht en deurwaarder plaatselijke be lastingen'met ingang van 15 Juni 1927. Voor gesteld wordt hem met ingang van dien datum eervol ontslag te verleenpn. Aidus wordt met algemeene stemmen be sloten. 7. Een schrijven van Ged. Staten van Noord- He iland om het Raadsbesluit van inschrijvin gen N. W. S. te wijzigen in dien zin, dat telken ja re 1 30 van het totaalbedrag der verkochte in schrijvingen op het Grootboek wordt» terug geplaatst. Nletegenstaaade B. en W. liever toestem ming hadden ontvangen van Ged. Staten be treffende de wijziging als door B. en W. voor gesteld, meenenj B. en W. toch het voorstel van Ged. Staten te moeten overnemen, waar door een jaarlijksche winst op de rente van f 92.40 voor de gemeentekas verkregen wordt. De heer Molenaar meent dat het plaatsen vau kapitaal op het Grootboek een verouderd idee is, vooral daar het vergaren van kapitaal door eene gemeente ten eenenmale niet mogé-, •ijk is. De heer Slot geeft de voorkeur om het be sluit van Ged. Staten ongedaan te doen maken, daar de voordeelen zeer miniem zullen zijn. Ook de beide wethouders spreken zich uit als tegenstanders. Weth. de Groot zegt zijpe stem te hebben, gegeven .aan het voorstel, doordat de voor zitter van meening was, dat aan het besluip van Ged. Staten, weinig te veranderen zou zijn. Tenslotte wordt besloten1 een schrijven te richten aan Ged. Staten met het verzoek de wijziging als voorgesteld door B. en W. goeöi te keuren. 8. Naar aanleiding van het adres van de! bewoners aan de Oudewal in zake de nood- slachtplaats, stellen B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken. In, overleg met de Gezondheidscommissie en in verband met de cventueele verandering van de Noodslacht- ptaats, waaronder het maken' van1 een berg plaats voor berging van afval en afgekeurde, kadavers, wordt dit voorstel gedaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 5