I i De voorzitter merkt op, dat onlangs nog een procesverbaal bij; een slager is opgemaakt we gens het Laten liggen van afval. Het is nood zakelijk een moodslachtplaats in te richten om fraude tegen tc gaan. Ook uit hygiënisch oog punt is een bergplaats voor afval noodig. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel besloten. 9. Een schrijven: van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat van 1 Juli a.s., af voor alle bedrijfsabonnementen van het P. W. N. een uniform tarief van 25 cent per M3 wordt ingevoerd. Naar aanleiding hiervan deelt Z.A. mede, dnt in 1 n Taatsten nogal vele aansluitingen bij geplaatst en zal den; weinigen, die nog niet zij.n aangesloten.' nog eens eene waar schuwing gezonden worden. Mededeelingen. Door Ged. Staten is goedgekeurd de be grooting van den Keuringsdienst voor Waren voor h '1 gebied Alkmaar over 1927 -en za'l vii*v over dat jaar door deze gemeente in de kosten moeten worden bijgedragen een bedrag van f 390.84 Hij K B. van 21 Maart 1927 No. 27- is het bezwaarschrift ingebracht door B. ea \V. van Schoorl tegen de gemeente waar J. H. ter Burg en 9 anderen over het belastingjaar 1925 - 1926 in de R. I. B. zijn aangeslagen, niet ontvankelijk verklaard. \'r> het Gemeentebestuur van Schoorl is v \i opgaaf van forens ingekomen van P. J. Laarman over het belastingjaar 1926 1927. De voorzitter zegt dat door den Inspecteur beslist moet worden of de aanslag ten rechte of iep onrechte is geschied. Aan R. Pronk is met ingang van 1 Juli 1927 dooi den Commissaris der Koningin eervol ont slag verleend als geincentle-veldwachter. Z.A. deelt mede. dat intusschen eene op-, roeping is geplaatp'tf ia het Politieblad, waar door reeds een 30-t^l sollicitanten zijn inge komen. Aan de hand van de begrooting 1927 is het saiaris vastgesteld op f 1200.-- plus f200 -- voor bodeloon, tevens wordt genoten vrije ge- netskurjdige behandeling, vrij wonen en vrije kleeding (uniform). De heer Slot had het wenschelijk geacht overleg te plegen met de Raadsleden ten op zichte van het salaris. Z.A. merkt op, dat indien de leden me.enen, dat het salaris gewijzigd moet worden, zulks bij de begrooting naar voren had gebracht kun nen worden. Niettegenstaande kan een even tueel- verandering aangebracht worden, waar van melding in het Politieblad gedaan kan worden. De heer Slot meent dat bet salaris niet te hoog is, doch dat er meenirigsvérschil is ge- wresd omtrent de emolumenten. Z.A. is van meening. dat er geen verschil bestaat. Verder merkt spreker op, dat eene; cv- ntueele benoeming en salarisregeling door B. en W. moeten geschied>en, zoodat wijziging steeds mogelijk is. De Rijksbijdrage aan de Woningbouw vereen. Warmenhuizcn over het exploitatiejaar 1925 1926, is vastgesteld op f 1574-75. Punt 2 der agenda. Voorgesteld wordt de verordening op den Keuringsdienst voox Waren aan te vullen met een nieuw art., luidende: „het is verboden, I j meik te verfcoopen met een vetgehalte lager dan 2.75 pet..'' De Koninklijke goedkeuring hiei op is ontvangen. Aldus wordt besloten. Punt 3 der agenda. Het R.K. Kerkbestuur tevens bestuur der R.K. Meisjesschool verzoekt een bedrag van t 185.- beschikbaar te willen stellen voor het verleggen der speelplaats van genoemde school Daar de aanvrage niet valt onder art. 72 der L.O.-wet 1920. doch als gewoon onderhoud is ie beschouwen van het bestaande plein, stelten B iii W. voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Aldus wordt besloten. Punt 4 der-agenda. Voorgesteld wordt het vermenigvuldigings- cijfer „G. I. B. vast te stellen op 1.2, hetgeen, ican geschieden, indien, de Raad goed kan keuren, dat van het batig saldo van den dienst 26 -een bedrag van f 3000. wordt overge schreven op den dienst 1927. De voorzitter zegt, dat de verhooging van het vermenigvuldigingscijfer zeer belangrijk is, daar dit in 1926 0.8 bedroeg. Voor 1927 is ge raamd eerie opbrengst van f 16.500, terwijl deze voor 1926 geraamd was op f 11.000. Uit den dienst 1926 27 komt nog ten goéde een bedrag van f 4080 van. de laatste 4 maanden. Van de eerste 8 maanden dienst 1927-28 komt nog o bedrag van f 9900. Thans moet van de nood een deugd gemaakt worden en het batig saldo van '26 overgeschreven worden. Ni :t alleen zullen de inkomens hoofdzakelijk van de tuinbouwers aanmerkelijk lager zijn, doch zal hierdoor de progressie ook veel min der opbrengen. Reden waarom B. en W. voor stellen het cijfer op 1.2 te bepalen. De heer Molenaar meent, dat 1.2 vrijwel iuisi'is gezien den stand der cijfers, doch zooals thans wordt gehandeld met het batig saldo lijkt spr. niet' goed en wenscht het volgend mar een meer vaste'lijn te volgen en niet hon ger tc ramen, dan strikt noodig is. De heer Slot vraagt of eene zoo sterke ver hooging wel noodzakelijk is. Spreker geeft toe I aai eene raming moeilijk te .maken is. doch acht eene verhooging van 50 procent buiten gewoon groot. De voorzitter antwoordt dat het schatten der inkomens,' een slag in de lucht is, doch B. ■n W. durven de verantwoordelijkheid niet dragen om -en lager cijfer vast te stellen, vooral daar die progressie ook veel minder zal opbrengen. De heer Slot zegt dat thans ongeveer eeri zelfde bedrag moet worden opgebracht als ver leden jaar en stelt de vraag of de inkomens' nu werkelijk 50 procent minder zullen zijn, terwijl deze het vorige jaar reeds zooveel minJ der waren. De voorzitter zegt, dat dit jaar buitenge-' woon slecht is geweest en zooals de opbrengst der verschillende producten is geweest, komt zelden voor. 4 De heer Molenaar zou het wenschelijker achten om in gemeenten met overheerschende; bedrijven eene drie-jaarlijksche opheffing te stellen, waardooreene veef zuiverder raming gemaakt zou kunnen worden. Spreker kon zicli evenwel vereenigen met het voorstel. Hierna wordt conform het voorstel met alge meene stemmen besloten. Rondvraag. De heer Molenaar acht het werkelijk hoog noodig dat van. het platteland pogingen in het werk gesteld zullen worden tegen het zevende leerjaar. Spre.ker zegt -dat goed vervolgonder wijs veel meer nut zal hebbein en tevens dat het voor velen een nadeel zal brengen, indien J het niet geoorloofd is onze jongens van 11 tot 13 jaar arbeid te doen verrichten. j •De voorz. zegt, dat in de verschillende tuin bouw v e re en i gingen dit onderwerp een punt van bespreking heeft uitgemaakt. Z.A. acht het chter -niet wenschelijk dat de Raad zich thans zal uitspreken, doch zal spreker rekening hou den met den wensch van den heer Molenaar en deze in bespreking brengen in het college van B. en W. en kan in de eerstvolgende ver gadering de zaak verder worden uitgewerkt. De heer Molenaar gaat hiermede accoord. De heer Hof vraagt hoe thans de stand van zaken is ten opzichte van de brug aan die Oude Wal. - De voorzitter antwoordt, dat tusschentijds aan d - Prov. Waterstaat gevraagd is of aan de han-1 van de plannen, welke in 1922 zijn ontworpen eéne begrooting kan worden ge maakt. Deze zaak is thans in beraad bij de P. W. en .zullen binnenkort hieromtrent berich ten inkomen. Niets meer aan de orde zijinde, sluit de voor zitter oinder dank de vergadering. Nieuwstijdingen DE CYCLOONRAMP IN DEN ACHTERHOEK. Zekere Withag, afkomstig uit Bcltrum, die1 zich onlangs te Groenlo had gevestigd, is gis teren maar het krankzinnigengesticht te Ven- ray overgebracht Door het meemaken van de cycloon en het zien van de dooden en gewonJ den waren de zenuwen van den man ernstig geschokt. i Gisteren is ia het St. Vincentius-gasthuis te; Groenlo overleden vrouw Roerdink, die ?waar gewond was door de ramp. Het is dezelfde vrouw, die door H. M. dc Koningin tijdens Haar bezoek aan Groaolo zoo hartelijk was toegesproken en wie H. M. de groeten over bracht van haar zoom, die in Winterswijk ver pleegd wordt. Haar man en haar beide zoons liggen aog in het gasthuis. Dit is het negende slachtoffer van de ramp. De opbrengst van de collecte voor de ramp in Den Haag bedraagt al meer dan f70.000.' De straatcollecte langs de huizen te Utrecht bracht pl.m. f 10.000 op. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ HALLUM. Omtrent het spoorwegongeval bij Hallum, waar Zondagmorgen een locomotief in de vaart is gestort, lezen wij in het ,,Lw. Nwsbld.'" nog het volgende: Om 7.58 passeerde de locomotief het station Hallum, toen vlak daarna het ongeval plaats vond. Dpor welke oorzaak, dat is ons nog niet bekend, maar ongeveer halfweg 't station en de brug over de Hallumervaart, ongeveer waar de wisse1 eindigt, is de locomotief uit de rails geoopen. De wagen begon vervaarlijk te slin geren. te dansen over de biels, meer dan 131? meter ve*r jaagde „de kar" zoo spreken de spooi wegmannen over een locomotief nog door, zc schoof de smalle, enkel de ruimte die de twee rails scheidt b'reede spoorbrug ever, ze knapte een telefoonpaal die vlak bij de brug stond, als een riet middendoor, en plofte toen voorbij de brug in de Hallumervaart, cPe hier ter plaatse met een bocht even rechts langs de spoorbaan loopt. In een ondeelbaar oogenblik was 't feit ge schied. Ik bukte mij, zoo vertelde conducteur v. d. Weij, om een koffieketel, die dreigde van de kar te vallen, te grijpen, ik viel en meteen was 't gebeurd. De machinist Van Diest had, toen de ma chine zoo erg begon te slingeren, de stoom afgesloten en de rem aangeslagen, maar de locomotief reed nog een eind door op een iossj locomotief is de remkracht niet zoo sterk als op een bezette trein e(n haast op 't zelfde moment voelde hij zich in 't water plonsen. Hij dacht een oogenblik, dat hij uit de machine geslingerd was en instinctmatig begon hij zijn armen uil te slaan om te zwemmen. Goed zwem mer als hij is, gelukte het hem spoedig zic'h boven water te werken, en toen zag hij dat de geheele machine, met de drie man, in 't water lag, anderhalf twee meter van dein wal, links overzij gevallen. Van Diest had aam cl j Imkerzijde van de machine gestaan, en hij moet dus de beide anderen bovenop zich ge kregen hebben. Hij schrijft 't aan zijn kunnen zwemmen toe, dat hij 't eerst van allen zich" uit de cabine heeft kunnen bevrijden, en door het aan de rechterzij opene venster zich naar buiten kon werken. Aan de linkerzij was de opening afgesloten; ware dus de machine dus de andere kant overgevallen, dan zoude vers mcedelijk geen der drie mannen 't leven er hebben afgebracht. 2 Toen Van Diest zich op het boven water .utstekende deel der machine gewerkt had, redde hü zijn beide makkers, die nog in de cabine tegen het water worstelden. Ook hen heesch hij op de machine. Alle drie waren ze er betrekkelijk goed af gekomen. De leerling-machinist was er 't erg ste aan toe. Hij had een bloedende hoofd-: wonde bekomen, en hield maar met moeite zijn positieven bij elkaar. De machinist Van Diest had een kneuzing aan den arm opge kropen, en v. d. Weij, de conducteur, was er geheid zonder letsel afgekomen. Ernstiger nog was er evenwel aan toe een' visschersman, de werkman G. Draisma, van Leeuwarden, die vlak bij de spoorbrug, nar*' de Zuidzijde der vaart, zijn hengel had uit gegooid. Aan dein voet van den spoorbaan* had hij een plekje gev.omd.ejn, waar hij rustig kon zitten. Daar is toen de gederailleerde loco motief ais het ware over hem heengeraasd) zoodal de steenem, die van 't bruggehoofd werden losgescheurd, en de zandmassa die uit het djjkstichaam werd losgewerkt, en de kolen, die uit de, tenderbak rolden, op hem neerstor ten. Hij werd in 't water gesleurd, en botste tegen de bovemkap van de locomotief aan, vvaaidoor bij de rechterarm en zijn neusbeen brak, terwijl hij bovendien aan 't achterhoofd gewond werd. Een ander visscher, W. v. d. Geest, die over de spoorbaan zjjn geluk had bepoefd, was de eerste die op de plaats van het ongeval aajrt kwam en direct begaf hij zich te water om te helpen. Hij bracht eerst zijn maat, Draaisma op het droge, en hielp toen de drie spoorj mannen van de locomotief af. Hij mioest daar-i toe dwars door de vaart zwemmen en heeft zittende op de locomotief, die drie man. waar van twee nog half in de cabine hingen, hel pen aan land komn. V. d. Geest heeft voor zjjn kordaat optreden zeker een woord van lof verdiend. Ook van het station en uit de woningen in de omgeving kwam spoedig meer hulp op dagen. Nat en beslijkt werden de mannen naar het stationsgebouw gebracht, waar dokter A Dijstra uit Hailum, de eerste geneeskundige hulp ver leende. Door de zorg van den stationschef en van de omwonenden werden de mannen' bovendien van droge kleenen voorzien, de geredden waren vol lof over de groote hulp-' vaardigheid die hierbij was ten toon gespreid en daanna werden zij per auto naar Leeuw-, arden gebracht. In 't Diaconessenhuis heeft ar. Nierstrasz de drie gewonden verbonden. D? h-eren Van Diest en Bos konden direct naar hunne woningen gaan. Draaisma bleef ter verpleging in het Diaconessenhuis. De weg ter plaatse van het ongeval was ernstig beschadigd. Over een lengte van pl.m. 150 meter waren de rails verzet en de biels vern'eld. De trein, die om 8.11 uit Leeuwarden vertrekt, reed daarom niet verder dan Stiens, terwijl de passagiers en de bagage door de zorgen van de Spoorwegdirectie verder per auto werden vervoerd. Direct werd evenwel van Leeuwarden uit een herstelploeg gezonden, en des middags was de spoorbaan weer hersteld. EEN EISCH TOT SCHADEVERGOEDING Mevrouw VV. M. Smeets—Casteleijn, weduwe van A. M. J. Smeets, Wolmaransstraat te Den Haag, heeft zich mede namens haar dochters tot cl ;n Raad gericht, naar aanleiding van het bekende drama, dat zich in den nacht van 5 op 6 April 1.1. heeft afgespeeld in de Fisher straat, waarbij de heer Smeets, blijkbaar rnee- nende od zijn eigen stoep te staan, trachtte de voordeur bij de, familie Offers te openen, en daarna door eet» te hulp geroepen politieagent met een gummistok is geslagen, zoodat 'S. van de stoep viel en zonder tot bewustzijn ge komen te zijn is gestorven. Daar Smeets 48 jaar was en per jaar f 3500 verdiende, verzoekt requestrainte voor haar en haar kinderen een uitkeering van f 60.000 in eens of f 55 per week tijdens haar leven en f 30 per week voor haar kinderen, wanneer1 deze na haar overlijden blijven leven. Hnar echtgenoot stoi.nd, hetgeen zij ook be wijzen kan door derden als een goed huis vader met goedaardig karakter bekend «a was op den hewusten avond volkomen nuchter. NOODWEER. Maandagmiddag heeft hoven Deventer een hevig onweer' gewoed, gepaard met geweldi gen hagelslag, die hier en daar in de omstre ken schade heeft aangericht. De verschillende viaducten van de spoorwegen liepen onder, zoodal de verbinding met de voorsteden tij delijk verbroken was. Ook eeri ge straten ston den blaok. Op twee plaatsen sloeg de bliksem in, n.l. in de Ankersmit's Katoenfabrieken, de machinekamer werd getroffen en het beJ drijf tijdelijk stop gezet moest worden, maar geen onheil werd aangericht, en in een wo ning in de Manegestraat, waarvan het dak greotendeels werd afgerukt. Gisteravond tegen 6 uur ontlastte zich een zwaar on weder met plasregens boven Venlo «Jai de straten blank zette en de riolen deed overloopen. De bliksem sloeg in een percee) Kaldenkircherweg, bewoond door de familie E. Timmermans, waarvan een gedeelte van het dak werd afgerukt, dat door de boomert heen op den weg werd geworpen. Na een half uur was het weer zonnig weder. EEN RADIO-FONDS. Een. schenking van f 100.000 aan die Ned. Ver. voor Radio-Telegrafie. Op de j.l. Zondag te 's-Gravenhage gehouden vergadering dier Ned. Veneein:. voor Radio-Te legrafie, waarop de oud-voorzitter de heer A Veder benoemd werd tot eere-voorzitter, werd naar wij in de „Crt." lezen, medegedeeld, dat de1 heer Veder een bedrag van f 100.000 be schikbaar stelde van de Ned. Vereeiniging voor Radio-Telegrafie. Heb ligt in de bedoeling dit bedrag te doen strekken als kapitaal voor het te stichten „We tenschappelijk Radio Fonds Veder." Uit de rente hiervan zal zoo mogelijk jaarlijks, wan Oc er daartoe aanleiding bestaat, een prijs wor- nen toegekend aan den Nederlander die, het zij door een uitvinding of werkwijze hetzij in het algemeen door eeinige werkzaamheid het meeste heeft bijgedragen tot de bevordering der radiowetenschap of radiotechniek in dèn ruimsten zin des woords. Met dien verstande dat voor zoodanige» prijs uitsluitend in aan meikmg kunnen komen personen, die bij. den aanvang van het jaar, waarover de prijs wordt uitgekeerd, reeds lid der Ned. Vereen, voor Radio Telegrafie waren. Morb de prijiS over eenig jaar niet worden uitgekeerd, dan zal de rente worden aange wend tot vermeerdering van het stamkapitaal der vereeniging. DE MOORDAANSLAG TE DRACHTEN. Omtrent de noodlottige vechtpartij., die Zon dagavond j.l. te Folgeren plaats vond meldt men ons uit Drachten het volgende: De bik kersknecht J. d. H. wonende te Dokkum, kwam' op de fiets van Drachten' alwaar hij bij zijn meisje een bezoek had gebracht. In de Folge- ren moest hij van de fiets om de jas beter te bevestigen. Terwijl dit geschiedde, - pas seerde een meisje, dat hem aansprak en mede-, deelde dat haar metgezel door eenige opge schoten jongens op de vlucht was gedreven en dat zij niet alleen naar huis durfde gaan. De H. bood zich aan om haar naar huis te vergezellen. De jongiens, die zich nog op den weg bevonden, zagen De H. aan voor den galant va» het meisje, en begonnen beiden lastig te vallen. De He greep, toen hij zich bedieigd zag en de fiets van de hand had gedaan, een revolver, die hij bij zich droeg, en schoo. met het gevolg, dat de 17-jarige L Jansma in den onderbuik getroffen werd. In deerniswaardigen toestand werd de jongen opgenomen. De terstond aanwezige geneesheer Dr. Bleeker, achtte onmiddellijke overbrenging van deri getroffene naar het Diaconessehuis te Leeuwarden noodzakelijk, waarheen hij met dj auto van den heer Bleeker werd vervoerd. De dader had intusschen. het hazenpad ge kozen eia werd later in de woning van het meisje, dat hij! naar huis had willen brengen, gearresteerd. Hij bekende de daad, doch ver klaarde uit noodweer gehandeld te hebben. De toestand van den getroffene is efnstig. Uit de Hoofdstad EEN KAMER UITGEBRAND. Op de Ceintuurbaan' 221 boven woont mejuf frouw I. L. Bakker, van beroep kamerverhuur ster. Een harer commensaals is de heer H. Minne, kantoorbediende die het bovenste ach terkamertje in gebruik heeft. In dat kamertjq stond een brandende petroleumkachel. De hospita opende een kast. De deur sloeg tegen het kacheltje, dat omviel. In een oogwenk stond het vertrekje in brand; de juffrouw wist tijdig een veilig heenkomen te vinden. Aan den achterkant.van het huis sloeg de vlam fel uit; aan de voorzijde baande de rook zich een weg door het dakvenster; ook een paar aangrenzende* zolders waren met rook gevuld. De brandweer rukte met veel materiaal aan- Er was ook gealarmeerd voor een brand in de Jan van der Heijdenstraat, maar dit bleek een vergissing. De vlammen uit het achterka-i mertje van het Ceintuurbaanhuis waren in de Jan van der Heijdenstraat gezien. Dit gaf aan leiding tot onjuiste melding. Mee twee stralen was het vuur bedwongen; ebt kamertje is geheel uitgebrand. De kamer- verhuurster is tegen brandschade verzekerd. De heer Minine, wiens bezittingen geheel door het vuur zijn verteerd, echter niet. AANGEHOUDEN. Een 40-jarige man is aangehouden, die uit een winkel in de Eerste Oosterparkstraat vijf paar schoenen zou hebben ontvreemd. Een 16-jarige jongen is aangehouden, die op heeterdaad was betrapt bij de ontvreem ding van een rijjwielbelastingmerk van een rij wiel, staande op de Prins Hendrikkade.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 6